Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Lördagsgodis 2011-10-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Lördagsgodis 2011-10-15

Partävling, 9 bord, 18 par. Antal brickor: 24. Medel: 192.0.

Privatprotokoll för Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 11, Bo Haglund - Matts Håstad
13NT N+3 -490 4.0 25% 4 25.0%KD1059873Kn3Kn93 9632596E108652
25D V-4 -800 0.0 0% 4 12.5%Kn439852952Kn62 K610D43ED109854
32NT V+1 150 11.0 69% 15 31.3%D85K6EKKn93Kn42 EKKn10753D510965
Rond 2, som ÖV mot par 13, Tor Simensen - Rolf Nilsson
43 S+1 -130 6.0 38% 21 33.0%1092Kn872KKn7535 ED43E93D984EKn
52 Ö+1 140 14.0 88% 35 44.0%5EKn96D8653432 D976KD43KEKn95
63 S-1 50 11.0 69% 46 48.2%DKn7EK63K96532 96Kn753Kn987E107
Rond 3, som NS mot par 1, Richard Korse - Lena Jönsson
71NT V= -90 11.0 69% 57 51.1%1042975KD32EKn8 DKn9531062109KD3
84 Ö= -420 9.0 56% 66 51.8%75351084KD10543 106DKn107D653Kn62
94 Ö+2 -680 4.0 25% 70 48.8%Kn387548649842 E106Kn106K102D753
Rond 4, som NS mot par 6, Lars Berggren - Berit Garvin
104 S+2 680 15.0 94% 85 53.3%K87653E107632E E2K97KD4KDKn62
114 S+2 480 10.0 63% 95 54.2%D642K9Kn74E643 EKn983ED10862KD
122 N+2 170 12.0 75% 107 55.9%EK532Kn1073KKn103 Kn974E8E986497
Rond 5, som ÖV mot par 8, Boel Helsing - Kerstin Zetterberg
132NT N= -120 10.0 63% 117 56.5%7428652E32KKn9 EKn96KKn97487D2
143 Ö-2 -100 10.3 64% 127.3 57.0%ED5K62Kn873432 K984109873DE87
154 S-1 100 9.0 56% 136.3 56.9%KKn942106D87532 8D432KKn954296
Rond 6, som ÖV mot par 16, Ulf Lindelöw - Göran Lindén
164 Ö+1 150 6.0 38% 142.3 55.8%KnEK53K10K109765 E1092D1064Kn6DKn2
171NT S-1 50 13.0 81% 155.3 57.2%Kn9631063EK3292 K10E7510985EKn54
181NT V+2 150 6.0 38% 161.3 56.2%DKn64EKKn4K9862 EKn976D97362D10
Rond 7, som NS mot par 3, Olov Hägerfors - Klas Bellander
192 N+3 200 10.0 63% 171.3 56.5%E7KD952EK9D109 KD105Kn43Kn107628
201NT N+2 150 8.0 50% 179.3 56.2%63E642K73KD93 ED108510EKn98742
214 S-1 -100 6.0 38% 185.3 55.3%EK64106D7DKn1084 1075EKKn875K1026
Rond 8, som ÖV mot par 9, Dan Nilsson - Anna-Carin Persson
223 N-1 50 9.0 56% 194.3 55.4%D9878EKn972DKn4 K5E96KD639865
233 N= -140 6.0 38% 200.3 54.6%DD7KD9874D1064 K62KKn1086Kn10387
243 V-1 -50 5.0 31% 205.3 53.6%E2D864E53E862 KDKn972Kn1098Kn74

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
ingen i zon
Ekn8
E64
EK1042
K7
9632
5
96
E108652
KD105
9873
kn3
kn93
74
KDkn102
D875
D4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Klas Bellander Anita Ericsson - Yvonne Siewert 3NT N+3 5 490 12.0/4.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Berggren - Berit Garvin 3NT N+3 9 490 12.0/4.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 3NT N+3 5 490 12.0/4.0
Bo Haglund - Matts Håstad Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3NT N+3 9 490 12.0/4.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Thånell - Annette Lindberg 3NT N+3 K 490 12.0/4.0
Richard Korse - Lena Jönsson Gun Bellander - Christina Sjöberg 5 S+1 E 480 3.0/13.0
Thomas Magnusson - Inga Bud Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 4 N+2 K 480 3.0/13.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Åke Falkunge - Roger Wahlgren 4 S+2 9 480 3.0/13.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N+2 5 480 3.0/13.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
N-S i zon
982
EK643
K876
7
K6
10
D43
ED109854
kn43
9852
952
kn62
ED1075
Dkn7
Ekn10
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Haglund - Matts Håstad Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 5D V-4 E 800 16.0/0.0
Olov Hägerfors - Klas Bellander Anita Ericsson - Yvonne Siewert 3NT S+2 3 660 14.0/2.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Berggren - Berit Garvin 4 S+1 E 650 10.0/6.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 4 N+1 Kn 650 10.0/6.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Thånell - Annette Lindberg 5 S= E 650 10.0/6.0
Richard Korse - Lena Jönsson Gun Bellander - Christina Sjöberg 4 N= 2 620 6.0/10.0
Thomas Magnusson - Inga Bud Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 2D V-1 2 100 4.0/12.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 6 N-1 6 -100 2.0/14.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Åke Falkunge - Roger Wahlgren 4 N-2 2 -200 0.0/16.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
Ö-V i zon
107632
E82
1087
EK
EKkn
10753
D5
10965
D85
K6
EKkn93
kn42
94
Dkn94
642
D873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Inga Bud Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 2 V-2 K 200 16.0/0.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Thånell - Annette Lindberg 3NT V-1 2 100 14.0/2.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 2 N-2 E -100 12.0/4.0
Richard Korse - Lena Jönsson Gun Bellander - Christina Sjöberg 2NT V+1 2 -150 5.0/11.0
Olov Hägerfors - Klas Bellander Anita Ericsson - Yvonne Siewert 1NT V+2 6 -150 5.0/11.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Berggren - Berit Garvin 1NT V+2 2 -150 5.0/11.0
Bo Haglund - Matts Håstad Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 2NT V+1 7 -150 5.0/11.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Åke Falkunge - Roger Wahlgren 1NT Ö+2 D -150 5.0/11.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT V+2 2 -150 5.0/11.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
alla i zon
86
KD1054
1062
D107
ED43
E93
D984
Ekn
1092
kn872
Kkn753
5
Kkn75
6
E
K986432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 3D S+1 8 870 16.0/0.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Anita Ericsson - Yvonne Siewert 3 S+2 3 150 14.0/2.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 2 N+2 3 130 10.0/6.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Bo Haglund - Matts Håstad 3 S+1 8 130 10.0/6.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 S+1 8 130 10.0/6.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Olov Hägerfors - Klas Bellander 2 N+1 5 110 6.0/10.0
Richard Korse - Lena Jönsson Lars Thånell - Annette Lindberg 3 Ö+1 6 -130 4.0/12.0
Lars Berggren - Berit Garvin Thomas Magnusson - Inga Bud 1NT V+2 4 -150 2.0/14.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Ulf Lindelöw - Göran Lindén 5D S-1 E -200 0.0/16.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
N-S i zon
EK83
1072
E2
KD107
D976
KD43
K
Ekn95
5
Ekn96
D8653
432
kn1042
85
kn10974
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 1NT N= 3 90 14.0/2.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 1NT N= 3 90 14.0/2.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT N= 5 90 14.0/2.0
Lars Berggren - Berit Garvin Thomas Magnusson - Inga Bud 2 Ö-1 Kn 50 10.0/6.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Anita Ericsson - Yvonne Siewert 2 S-1 K -100 8.0/8.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Bo Haglund - Matts Håstad 2 Ö= Kn -110 6.0/10.0
Richard Korse - Lena Jönsson Lars Thånell - Annette Lindberg 2 V+1 E -140 2.0/14.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Olov Hägerfors - Klas Bellander 2 V+1 E -140 2.0/14.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 2 Ö+1 8 -140 2.0/14.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
Ö-V i zon
E103
962
ED10542
4
96
kn753
kn987
E107
Dkn7
E
K63
K96532
K8542
KD1084

Dkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 5D Ö-2 K 500 16.0/0.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 4 N= 2 420 14.0/2.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Anita Ericsson - Yvonne Siewert 2 S+1 E 140 11.0/5.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S= E 140 11.0/5.0
Richard Korse - Lena Jönsson Lars Thånell - Annette Lindberg 4 N-1 5 -50 5.0/11.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Olov Hägerfors - Klas Bellander 3 S-1 E -50 5.0/11.0
Lars Berggren - Berit Garvin Thomas Magnusson - Inga Bud 4 S-1 E -50 5.0/11.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 S-1 E -50 5.0/11.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Bo Haglund - Matts Håstad 4D S-2 E -300 0.0/16.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
alla i zon
1042
975
KD32
Ekn8
E87
KD3
7654
642
K6
Ekn84
Ekn8
10975
Dkn953
1062
109
KD3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Bo Haglund - Matts Håstad 4 Ö-3 D 300 16.0/0.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Franciska Levy - Carmen Tuason 1NT V= 9 -90 11.0/5.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Richard Korse - Lena Jönsson 1NT V= 2 -90 11.0/5.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT Ö= 9 -90 11.0/5.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Tor Simensen - Rolf Nilsson 1NT V= 2 -90 11.0/5.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lars Berggren - Berit Garvin 2 S-1 K -100 5.0/11.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 2 S-1 3 -100 5.0/11.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Thomas Magnusson - Inga Bud 1NT V+1 2 -120 1.0/15.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Olov Hägerfors - Klas Bellander 1NT V+1 3 -120 1.0/15.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
ingen i zon
753
5
1084
KD10543
K92
E86432
kn9
87
EDkn84
K9
EK72
E9
106
Dkn107
D653
kn62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Bo Haglund - Matts Håstad 6 Ö-2 D 100 16.0/0.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Thomas Magnusson - Inga Bud 6 V-1 K 50 13.0/3.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 5 V-1 K 50 13.0/3.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Franciska Levy - Carmen Tuason 4 V= K -420 9.0/7.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Richard Korse - Lena Jönsson 4 Ö= Kn -420 9.0/7.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lars Berggren - Berit Garvin 3NT Ö+1 6 -430 5.0/11.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT Ö+1 D -430 5.0/11.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Olov Hägerfors - Klas Bellander 3NT Ö+2 5 -460 2.0/14.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Tor Simensen - Rolf Nilsson 4D V= K -590 0.0/16.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
Ö-V i zon
kn3
8754
864
9842
KD54
D932
E3
kn106
9872
EK
Dkn975
EK
E106
kn106
K102
D753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Olov Hägerfors - Klas Bellander 4 Ö+1 5 -650 15.0/1.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lars Berggren - Berit Garvin 4 Ö+1 2 -650 15.0/1.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Tor Simensen - Rolf Nilsson 3NT Ö+2 2 -660 11.0/5.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 3NT Ö+2 Kn -660 11.0/5.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Franciska Levy - Carmen Tuason 4 Ö+2 6 -680 4.0/12.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Thomas Magnusson - Inga Bud 4 Ö+2 3 -680 4.0/12.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Bo Haglund - Matts Håstad 4 Ö+2 Kn -680 4.0/12.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Richard Korse - Lena Jönsson 4 Ö+2 Kn -680 4.0/12.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V+2 9 -680 4.0/12.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
alla i zon
K87653
E10
7632
E
kn10
652
Ekn95
10943
D94
Dkn843
108
875
E2
K97
KD4
KDkn62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Klas Bellander Bo Haglund - Matts Håstad 4 S+2 2 680 15.0/1.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Lars Berggren - Berit Garvin 4 S+2 9 680 15.0/1.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Dan Nilsson - Anna-Carin Persson 4 N+1 D 650 11.0/5.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Gun Bellander - Christina Sjöberg 4 N+1 10 650 11.0/5.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 3NT S+1 5 630 6.0/10.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT S+1 9 630 6.0/10.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Thomas Magnusson - Inga Bud 3NT S+1 3 630 6.0/10.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 4 S= E 620 2.0/14.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Richard Korse - Lena Jönsson 5 S-1 Kn -100 0.0/16.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
ingen i zon
D642
K9
kn74
E643
107
kn743
D1093
kn102
K5
652
EK85
9875
Ekn983
ED108
62
KD

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Klas Bellander Bo Haglund - Matts Håstad 4 S+2 10 480 10.0/6.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 4 S+2 3 480 10.0/6.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Lars Berggren - Berit Garvin 4 S+2 Kn 480 10.0/6.0
Tor Simensen - Rolf Nilsson Richard Korse - Lena Jönsson 4 S+2 Kn 480 10.0/6.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Dan Nilsson - Anna-Carin Persson 4 S+2 Kn 480 10.0/6.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Thomas Magnusson - Inga Bud 4 S+2 Kn 480 10.0/6.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Gun Bellander - Christina Sjöberg 4 S+2 E 480 10.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 S+1 9 450 2.0/14.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 4 S= 10 420 0.0/16.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
N-S i zon
EK532
kn1073
Kkn
103
8
D5
D1053
KD8652
D106
K9642
72
Ekn4
kn974
E8
E9864
97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tor Simensen - Rolf Nilsson Richard Korse - Lena Jönsson 4 N= 7 620 15.0/1.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N= 7 620 15.0/1.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Lars Berggren - Berit Garvin 2 N+2 7 170 12.0/4.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 2 N+1 2 140 8.0/8.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Dan Nilsson - Anna-Carin Persson 3 N= 2 140 8.0/8.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Gun Bellander - Christina Sjöberg 3 N= E 140 8.0/8.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Thomas Magnusson - Inga Bud 4 V-2 E 100 4.0/12.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 4 V-1 E 50 2.0/14.0
Olov Hägerfors - Klas Bellander Bo Haglund - Matts Håstad 4 N-1 E -100 0.0/16.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
alla i zon
K108
ED10
KDkn5
E76
Ekn96
Kkn974
87
D2
742
8652
E32
Kkn9
D53
3
10964
108543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Carmen Tuason Åke Falkunge - Roger Wahlgren 3D V-2 K 500 16.0/0.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Olov Hägerfors - Klas Bellander 2D V-1 K 200 13.0/3.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Richard Korse - Lena Jönsson 2 V-2 K 200 13.0/3.0
Lars Berggren - Berit Garvin Tor Simensen - Rolf Nilsson 2NT N+1 5 150 9.0/7.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 2NT N+1 2 150 9.0/7.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 2NT N= 5 120 6.0/10.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 N= 8 110 4.0/12.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Thomas Magnusson - Inga Bud 2 V-1 K 100 2.0/14.0
Bo Haglund - Matts Håstad Gun Bellander - Christina Sjöberg 3NT N-2 8 -200 0.0/16.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
ingen i zon
106
kn5
K1094
Kkn1065
K984
109873
D
E87
ED5
K62
kn873
432
kn732
ED4
E652
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Berggren - Berit Garvin Tor Simensen - Rolf Nilsson 3NT N= K 400 15.9/0.1
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 1NT N+2 5 150 13.6/2.4
Bo Haglund - Matts Håstad Gun Bellander - Christina Sjöberg 3 S= 10 110 10.3/5.8
Lars Thånell - Annette Lindberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 S+1 10 110 10.3/5.8
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 Ö-2 2 100 5.8/10.3
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Thomas Magnusson - Inga Bud 3 V-2 5 100 5.8/10.3
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Richard Korse - Lena Jönsson 2 S= E 90 2.4/13.6
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Olov Hägerfors - Klas Bellander 3 S-1 10 -50 0.1/15.9
Franciska Levy - Carmen Tuason Åke Falkunge - Roger Wahlgren     A= 8.0/8.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
N-S i zon
10753
E65
E8
EKkn4
8
D432
Kkn9542
96
Kkn942

106
D87532
ED6
Kkn10987
D73
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Berggren - Berit Garvin Tor Simensen - Rolf Nilsson 4 S+1 8 650 14.0/2.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Richard Korse - Lena Jönsson 4 S+1 8 650 14.0/2.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Anita Ericsson - Yvonne Siewert 4 S+1 8 650 14.0/2.0
Bo Haglund - Matts Håstad Gun Bellander - Christina Sjöberg 4 S= 8 620 10.0/6.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 4 S-1 8 -100 7.0/9.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Olov Hägerfors - Klas Bellander 6 S-1 5 -100 7.0/9.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Åke Falkunge - Roger Wahlgren 6 S-2 9 -200 3.0/13.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 6 S-2 8 -200 3.0/13.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Thomas Magnusson - Inga Bud 6 S-3 8 -300 0.0/16.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
Ö-V i zon
K8
72
ED9532
E84
E1092
D1064
kn6
Dkn2
kn
EK53
K10
K109765
D76543
kn98
874
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Annette Lindberg Bo Haglund - Matts Håstad 3 N= Kn 110 16.0/0.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Richard Korse - Lena Jönsson 4 N-1 E -50 14.0/2.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Thomas Magnusson - Inga Bud 3 Ö+2 3 -150 10.0/6.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Olov Hägerfors - Klas Bellander 2 Ö+3 4 -150 10.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 4 Ö+1 7 -150 10.0/6.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Tor Simensen - Rolf Nilsson 2 V+3 2 -200 4.0/12.0
Lars Berggren - Berit Garvin Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 3 Ö+2 4 -200 4.0/12.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 Ö+3 4 -200 4.0/12.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 5 Ö= 7 -600 0.0/16.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
ingen i zon
D752
KDkn4
kn
KD87
K10
E75
10985
Ekn54
kn963
1063
EK32
92
E84
982
D764
1063

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Christina Sjöberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 2 Ö-2 8 100 15.0/1.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Olov Hägerfors - Klas Bellander 1NT V-2 K 100 15.0/1.0
Lars Berggren - Berit Garvin Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 1NT S= 4 90 9.0/7.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Thomas Magnusson - Inga Bud 2 N= 9 90 9.0/7.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Richard Korse - Lena Jönsson 1NT N= E 90 9.0/7.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Kenneth Hedström - Ulla Petterson 1NT S= 10 90 9.0/7.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 1NT S-1 10 -50 3.0/13.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Bo Haglund - Matts Håstad 1NT S-1 K -50 3.0/13.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Tor Simensen - Rolf Nilsson 2 N-3 9 -150 0.0/16.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
N-S i zon
843
1085
D1073
543
Ekn976
D973
62
D10
D
kn64
EKkn4
K9862
K1052
EK2
985
Ekn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Annette Lindberg Bo Haglund - Matts Håstad 2 S+1 E 110 16.0/0.0
Lars Berggren - Berit Garvin Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 4 V-2 5 100 14.0/2.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Thomas Magnusson - Inga Bud 2NT Ö+1 E -150 10.0/6.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Richard Korse - Lena Jönsson 1NT Ö+2 5 -150 10.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 1NT V+2 3 -150 10.0/6.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Tor Simensen - Rolf Nilsson 2 V+2 D -170 6.0/10.0
Gun Bellander - Christina Sjöberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 1NT S-2 6 -200 4.0/12.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Olov Hägerfors - Klas Bellander 3NT V= 5 -400 1.0/15.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT V= 8 -400 1.0/15.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
Ö-V i zon
E7
KD952
EK9
D109
kn2
E7
D84
Ekn7643
98643
1086
53
K52
KD105
kn43
kn10762
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Haglund - Matts Håstad Franciska Levy - Carmen Tuason 5 N= 2 450 16.0/0.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N= K 420 13.0/3.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Thomas Magnusson - Inga Bud 4 N= 5 420 13.0/3.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Olov Hägerfors - Klas Bellander 2 N+3 K 200 10.0/6.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 N+2 5 170 8.0/8.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Richard Korse - Lena Jönsson 1NT N= 2 90 5.0/11.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 1NT N= 2 90 5.0/11.0
Lars Berggren - Berit Garvin Gun Bellander - Christina Sjöberg 4 N-1 K -50 1.0/15.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Tor Simensen - Rolf Nilsson 3NT N-1 K -50 1.0/15.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
alla i zon
63
E642
K73
KD93
kn42
Kkn953
102
E65
K97
D87
D8654
kn10
ED1085
10
Ekn9
8742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Annette Lindberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S+2 10 200 15.9/0.1
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Richard Korse - Lena Jönsson 2NT N+2 5 180 12.5/3.5
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 1NT N+3 4 180 12.5/3.5
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Olov Hägerfors - Klas Bellander 1NT N+2 5 150 8.0/8.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Thomas Magnusson - Inga Bud 3 N+2 7 150 8.0/8.0
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Tor Simensen - Rolf Nilsson 2NT N-1 D -100 4.6/11.4
Lars Berggren - Berit Garvin Gun Bellander - Christina Sjöberg 3NT N-2 5 -200 1.3/14.8
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 3NT N-2 4 -200 1.3/14.8
Bo Haglund - Matts Håstad Franciska Levy - Carmen Tuason     A= 8.0/8.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Nord giv
N-S i zon
EK64
106
D7
Dkn1084
Dkn982
D9
kn64
E72
3
432
E9853
K953
1075
EKkn875
K102
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Allan Stoltenborg - Lena Sandquist Tor Simensen - Rolf Nilsson 2 S+2 Kn 170 16.0/0.0
Lars Berggren - Berit Garvin Gun Bellander - Christina Sjöberg 2 S+1 K 140 12.0/4.0
Bo Haglund - Matts Håstad Franciska Levy - Carmen Tuason 2 S+1 4 140 12.0/4.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Thomas Magnusson - Inga Bud 2 S+1 7 140 12.0/4.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 S-1 2 -100 6.0/10.0
Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström Olov Hägerfors - Klas Bellander 4 S-1 D -100 6.0/10.0
Stefan Josefsson - Nilla Sundberg Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 4NT N-1 5 -100 6.0/10.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Richard Korse - Lena Jönsson 4 S-2 D -200 1.0/15.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S-2 D -200 1.0/15.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Öst giv
Ö-V i zon
10632
Dkn1072
4
EK10
K5
E96
KD63
9865
D987
8
Ekn972
Dkn4
Ekn4
K543
1085
732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Annette Lindberg Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 4D S= K 590 16.0/0.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Gun Bellander - Christina Sjöberg 3NT V-3 D 300 14.0/2.0
Thomas Magnusson - Inga Bud Olov Hägerfors - Klas Bellander 3 N= 7 140 12.0/4.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 V-1 D 100 10.0/6.0
Richard Korse - Lena Jönsson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 3 N-1 E -50 7.0/9.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 N-1 D -50 7.0/9.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 3 V+1 E -130 2.0/14.0
Bo Haglund - Matts Håstad Tor Simensen - Rolf Nilsson 3 V+1 D -130 2.0/14.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Berggren - Berit Garvin 3 V+1 E -130 2.0/14.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Syd giv
alla i zon
7543
E532
E5
EK5
K62
Kkn1086
kn103
87
D
D7
KD9874
D1064
Ekn1098
94
62
kn932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Berggren - Berit Garvin 3 S+1 Kn 170 16.0/0.0
Richard Korse - Lena Jönsson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 2 N+1 K 140 10.0/6.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 2 S+1 8 140 10.0/6.0
Thomas Magnusson - Inga Bud Olov Hägerfors - Klas Bellander 3 S= Kn 140 10.0/6.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 N= D 140 10.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Gun Bellander - Christina Sjöberg 2 S+1 8 140 10.0/6.0
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 Ö-1 E 100 4.0/12.0
Bo Haglund - Matts Håstad Tor Simensen - Rolf Nilsson 4 S-1 K -100 1.0/15.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 4 S-1 8 -100 1.0/15.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.10.15

Väst giv
ingen i zon
1065
EK73
74
KD105
KDkn97
2
kn1098
kn74
E2
D864
E53
E862
843
kn1095
KD62
93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Roger Wahlgren Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 Ö-2 K 100 16.0/0.0
Richard Korse - Lena Jönsson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 3 V-1 E 50 11.0/5.0
Anita Ericsson - Yvonne Siewert Allan Stoltenborg - Lena Sandquist 2 V-1 E 50 11.0/5.0
Thomas Magnusson - Inga Bud Olov Hägerfors - Klas Bellander 3 V-1 E 50 11.0/5.0
Dan Nilsson - Anna-Carin Persson Kerstin Håstad - Lars-Erik Rudström 3 V-1 E 50 11.0/5.0
Franciska Levy - Carmen Tuason Lars Berggren - Berit Garvin 2 S-1 K -50 6.0/10.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Gun Bellander - Christina Sjöberg 2 Ö= Kn -90 4.0/12.0
Bo Haglund - Matts Håstad Tor Simensen - Rolf Nilsson 3 N-2 K -100 2.0/14.0
Lars Thånell - Annette Lindberg Stefan Josefsson - Nilla Sundberg 2 V= K -110 0.0/16.0