Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2011-05-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2011-05-04

Partävling, 23 bord, 45 par. Antal brickor: 24. Medel: 503.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Birgitta Elding - Ann Löfberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 47, Lars Appelin - Sven E Nilsson
13NT Ö+1 430 31.0 74% 31 74.0%D632Kn108KDKnD62 Kn98EK107EK10974
24 S+2 -680 4.0 10% 35 42.0%109892Kn1075EK106 E65KnKD4398732
35 Ö+2 640 3.0 7% 38 30.3%E5K43K2KDKn642 KD1043E1065EE87
Rond 2, som NS mot par 41, Karen Carlberg - Rita Sjöö
42NT N+2 180 38.0 90% 76 45.2%D1094K10Kn62D876 KDKn9853E95E93
5Pass 25.0 60% 101 48.2%103K974D105ED72 D9874EKnK84364
61NT S-1 -50 21.0 50% 122 48.5%109839KD968543 K6E64Kn72EDKn107
Rond 3, som ÖV mot par 45, Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel
74 S= -620 10.0 24% 132 45.0%765102KKn1098725 EK8428643E1063
84 N-1 50 25.0 60% 157 46.9%KD1098510978542 EK1092K8642D109
92 Ö= 110 35.0 83% 192 50.9%D107ED986EK3K5 52107265ED8732
Rond 4, som ÖV mot par 50, Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson
103NT V+2 660 19.0 45% 211 50.3%10ED6542D4EDKn3 KDKn3EK1092K542
114 S= -420 4.0 10% 215 46.6%KKn1091076387ED8 4Kn985K53K9654
122 S= -110 16.0 38% 231 45.9%E107Kn10843104Kn72 532EKKKn852D95
Rond 5, som ÖV mot par 46, Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum
132 Ö+1 140 12.0 29% 243 44.6%EDKn99843D8E52 7632D2EKn654K3
143 N+4 -260 16.0 38% 259 44.1%1073D10K754K1065 Kn89542Kn10963ED
154 Ö+1 450 35.0 83% 294 46.7%EDKn1064E97Kn1075 97432K8682EK6
Rond 6, som NS mot par 43, Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson
166 V-2 200 42.0 100% 336 50.1%D74327510642KKn K659KKn8D98743
173NT N+1 430 41.0 98% 377 52.9%93EK9D954E654 EK728654EK872
183NT V+1 -430 22.0 52% 399 52.8%Kn742E6410875EK 109K73291095432
Rond 7, som NS mot par 42, Maj-Lis Larsson - Börje Larsson
194 V+1 -650 19.0 45% 418 52.4%1098K654108642Kn Kn9732K93E9643
20Pass 17.0 40% 435 51.8%954KKn1098104ED9 10873E6D86K873
213NT S-3 -300 0.0 0% 435 49.3%Kn6EKn753842Kn72 E5D82KDKn10E983
Rond 8, som ÖV mot par 49, Iris Holmström - Britt-Marie Borelius
223 N-1 50 14.0 33% 449 48.6%EKn62Kn54EKn5863 K103KD832D10497
232NT Ö-2 -200 1.0 2% 450 46.6%D432D852D1087E KKnKn106K54K8765
245D N-1 100 34.0 81% 484 48.0%K73727Kn1095432 D10954ED95393E

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
ingen i zon
K54
D9632
85
kn53
kn98
EK
107
EK10974
D632
kn108
KDkn
D62
E107
754
E96432
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 Ö-3 E 150 42.0/0.0
I-B Edholm - Margareta Axner Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 5 V-2 8 100 40.0/2.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Ellen Norman - Elisabeth Bellman 5 V-1 8 50 35.0/7.0
Olle Fahlén - Roger Boström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 4 Ö-1 8 50 35.0/7.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 5 V-1 8 50 35.0/7.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 Ö-1 E 50 35.0/7.0
Jan Christiernin - Tore Baars Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 V+1 8 -130 30.0/12.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 Ö+1 8 -140 28.0/14.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3NT Ö= 3 -400 26.0/16.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 Ö= E -420 24.0/18.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT Ö+1 4 -430 11.0/31.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 3NT V+1 2 -430 11.0/31.0
Gösta Thorén - Rune Strand Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3NT V+1 3 -430 11.0/31.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT V+1 2 -430 11.0/31.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT Ö+1 7 -430 11.0/31.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö+1 3 -430 11.0/31.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 3NT Ö+1 3 -430 11.0/31.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Karen Carlberg - Rita Sjöö 3NT Ö+1 4 -430 11.0/31.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Göran Sterin - Kerstin Sterin 3NT Ö+1 2 -430 11.0/31.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Erling Ribbing - Björn Bergström 3NT Ö+1 3 -430 11.0/31.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Sissy Haskel - Ingrid Jansson 3NT Ö+1 4 -430 11.0/31.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3NT Ö+1 3 -430 11.0/31.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson     - 20.3/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
N-S i zon
D3
KD86
E9862
54
E65
kn
KD43
98732
1098
92
kn1075
EK106
Kkn742
E107543

Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 4 S+2 K 680 38.0/4.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 S+2 E 680 38.0/4.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 S+2 E 680 38.0/4.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 4 S+2 E 680 38.0/4.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Karen Carlberg - Rita Sjöö 4 S+2 K 680 38.0/4.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Jan Christiernin - Tore Baars Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 S+1 K 650 22.0/20.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 4 S+1 Kn 650 22.0/20.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 4 S+1 Kn 650 22.0/20.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Göran Sterin - Kerstin Sterin 4 S+1 6 650 22.0/20.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 S+1 5 650 22.0/20.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 S+1 K 650 22.0/20.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 S= E 620 5.0/37.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Ellen Norman - Elisabeth Bellman 4 S= 9 620 5.0/37.0
Gösta Thorén - Rune Strand Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 S= 9 620 5.0/37.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 4 S= 9 620 5.0/37.0
I-B Edholm - Margareta Axner Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 4 S= E 620 5.0/37.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Erling Ribbing - Björn Bergström 4 S= Kn 620 5.0/37.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson     - 20.3/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
kn762
D98
10843
95
KD1043
E1065
E
E87
E5
K43
K2
KDkn642
98
kn72
Dkn9765
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Tore Baars Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 S-4 K -200 42.0/0.0
Olle Fahlén - Roger Boström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 5 Ö+2 D -640 39.0/3.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 5 Ö+2 D -640 39.0/3.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 4 V+2 4 -680 36.0/6.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT Ö+4 7 -720 27.0/15.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Ellen Norman - Elisabeth Bellman 3NT V+4 3 -720 27.0/15.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3NT V+4 10 -720 27.0/15.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT Ö+4 D -720 27.0/15.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 3NT V+4 3 -720 27.0/15.0
I-B Edholm - Margareta Axner Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 3NT Ö+4 5 -720 27.0/15.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Sissy Haskel - Ingrid Jansson 3NT Ö+4 D -720 27.0/15.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3NT Ö+4 D -720 27.0/15.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 5D S-5 E -1100 18.0/24.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 6 Ö+1 D -1390 15.0/27.0
Gösta Thorén - Rune Strand Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 6 Ö+1 D -1390 15.0/27.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Nils Ahlén - Ingvar Bladini 6 V= 9 -1430 11.0/31.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 6 V= 9 -1430 11.0/31.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 6NT Ö+1 D -1470 4.0/38.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Karen Carlberg - Rita Sjöö 6NT Ö+1 7 -1470 4.0/38.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Göran Sterin - Kerstin Sterin 6NT Ö+1 D -1470 4.0/38.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Erling Ribbing - Björn Bergström 6NT V+1 5 -1470 4.0/38.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 6NT V+1 3 -1470 4.0/38.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson     - 20.3/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
alla i zon
D1094
K10
kn62
D876
765
E764
74
Kkn54
Ekn832
2
KD1083
102
K
Dkn9853
E95
E93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Harriet Lundvall - Ulla Gräns 2 Ö-3 D 300 42.0/0.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 Ö-2 D 200 40.0/2.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Karen Carlberg - Rita Sjöö 2NT N+2 10 180 38.0/4.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 S+2 7 170 36.0/6.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3 S= 7 140 31.0/11.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 3 S= 7 140 31.0/11.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 S+1 5 140 31.0/11.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lars Appelin - Sven E Nilsson 2 S+1 7 140 31.0/11.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 2 S= 7 110 21.0/21.0
Gösta Thorén - Rune Strand Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 S= 7 110 21.0/21.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 2 S= 7 110 21.0/21.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Olle Fahlén - Roger Boström 2 S= 7 110 21.0/21.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Göran Sterin - Kerstin Sterin 2 S= 7 110 21.0/21.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 S= 4 110 21.0/21.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 3 Ö-1 8 100 11.0/31.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 2 Ö-1 D 100 11.0/31.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3 Ö-1 D 100 11.0/31.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 Ö-1 E 100 11.0/31.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 S-1 7 -100 6.0/36.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö= D -110 4.0/38.0
Jan Christiernin - Tore Baars Ellen Norman - Elisabeth Bellman 4 S-2 7 -200 1.0/41.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 S-2 5 -200 1.0/41.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler     - -/18.1

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
N-S i zon
103
K974
D105
ED72
EKkn65
83
72
kn1098
2
D10652
Ekn96
K53
D9874
Ekn
K843
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 S= 8 110 42.0/0.0
Gösta Thorén - Rune Strand Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 Ö-2 8 100 38.0/4.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 V-2 5 100 38.0/4.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3 Ö-2 6 100 38.0/4.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lars Appelin - Sven E Nilsson 1NT N= 9 90 34.0/8.0
Jan Christiernin - Tore Baars Ellen Norman - Elisabeth Bellman 2 Ö-1 6 50 31.0/11.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 Ö-1 4 50 31.0/11.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Pass   25.0/17.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Pass   25.0/17.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Pass   25.0/17.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Karen Carlberg - Rita Sjöö Pass   25.0/17.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 1NT Ö= 4 -90 20.0/22.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2NT N-1 6 -100 17.0/25.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 1NT N-1 6 -100 17.0/25.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö= 6 -110 13.0/29.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 Ö= 6 -110 13.0/29.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2NT V= 3 -120 10.0/32.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 2 N-2 2 -200 6.0/36.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT N-2 6 -200 6.0/36.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Göran Sterin - Kerstin Sterin 2NT N-2 2 -200 6.0/36.0
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Harriet Lundvall - Ulla Gräns 1NT N-3 9 -300 2.0/40.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 S-4 8 -400 0.0/42.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler     - -/18.1

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
10983
9
KD96
8543
ED7
D7532
E104
K2
kn542
Kkn108
853
96
K6
E64
kn72
EDkn107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 4 S= 2 130 40.0/2.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 S= 2 130 40.0/2.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 S= 2 130 40.0/2.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 4 V-1 3 100 32.0/10.0
Gösta Thorén - Rune Strand Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 V-1 8 100 32.0/10.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3 V-1 K 100 32.0/10.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 3 V-1 3 100 32.0/10.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 V-1 3 100 32.0/10.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3 N-1 Kn -50 21.0/21.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 1NT S-1 3 -50 21.0/21.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 1NT S-1 2 -50 21.0/21.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Karen Carlberg - Rita Sjöö 1NT S-1 5 -50 21.0/21.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Göran Sterin - Kerstin Sterin 1NT S-1 5 -50 21.0/21.0
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Harriet Lundvall - Ulla Gräns 1NT S-1 2 -50 21.0/21.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 V= 8 -140 10.0/32.0
Jan Christiernin - Tore Baars Ellen Norman - Elisabeth Bellman 3 V= 8 -140 10.0/32.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Olle Fahlén - Roger Boström 1 V+2 10 -140 10.0/32.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 V= 8 -140 10.0/32.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lars Appelin - Sven E Nilsson 2 Ö+1 E -140 10.0/32.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 V+1 8 -170 2.0/40.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 V+2 3 -170 2.0/40.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Sissy Haskel - Ingrid Jansson 3 Ö+1 E -170 2.0/40.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler     - -/18.1

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
alla i zon
Dkn9
7543
D6
KDkn9
EK842
86
43
E1063
765
102
Kkn109872
5
103
EKDkn9
E5
8742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Jan Christiernin - Tore Baars 4 S= 4 620 32.0/10.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 N= E 620 32.0/10.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 S= E 620 32.0/10.0
Olle Fahlén - Roger Boström Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 4 S= E 620 32.0/10.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 4 S= E 620 32.0/10.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 S= K 620 32.0/10.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 S= E 620 32.0/10.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 4 S= E 620 32.0/10.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 S= E 620 32.0/10.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Birgitta Elding - Ann Löfberg 4 S= 4 620 32.0/10.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Brita Hedenius - Henrik Köhler 4 S= E 620 32.0/10.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 5D Ö-2 E 500 19.0/23.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 5D Ö-2 E 500 19.0/23.0
Gösta Thorén - Rune Strand Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 4 V-4 7 400 16.0/26.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 V-2 K 200 14.0/28.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 2 S+2 E 170 12.0/30.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Ellen Norman - Elisabeth Bellman 3 S= E 140 9.0/33.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Erling Ribbing - Björn Bergström 2 S+1 E 140 9.0/33.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 S-1 4 -100 3.0/39.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Lars Appelin - Sven E Nilsson 4 S-1 4 -100 3.0/39.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 S-1 E -100 3.0/39.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 S-1 E -100 3.0/39.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson     - -/22.7

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
ingen i zon
E87543
Dkn76
E
E3

EK1092
K8642
D109
KD109
85
1097
8542
kn62
43
Dkn53
Kkn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 5D V-3 E 500 42.0/0.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Ellen Norman - Elisabeth Bellman 2 N+1 8 140 35.0/7.0
Gösta Thorén - Rune Strand Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 2 N+1 8 140 35.0/7.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2 N+1 8 140 35.0/7.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 2 N+1 8 140 35.0/7.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Lars Appelin - Sven E Nilsson 3 N= 8 140 35.0/7.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 N= 8 140 35.0/7.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 N= 5 110 26.0/16.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 2 N= 8 110 26.0/16.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 1 N+1 8 110 26.0/16.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 V-2 E 100 22.0/20.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 V-1 E 50 20.0/22.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Birgitta Elding - Ann Löfberg 4 N-1 8 -50 17.0/25.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Brita Hedenius - Henrik Köhler 3NT S-1 K -50 17.0/25.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Jan Christiernin - Tore Baars 4 N-2 8 -100 8.0/34.0
Olle Fahlén - Roger Boström Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 4 N-2 8 -100 8.0/34.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N-2 8 -100 8.0/34.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 N-2 5 -100 8.0/34.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 N-2 8 -100 8.0/34.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Erling Ribbing - Björn Bergström 4D N-1 8 -100 8.0/34.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 N-2 8 -100 8.0/34.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4D N-2 5 -300 0.0/42.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson     - -/22.7

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
K964
5
742
kn10964
52
1072
65
ED8732
D107
ED986
EK3
K5
Ekn83
Kkn43
Dkn1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT Ö-4 D 400 42.0/0.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Ellen Norman - Elisabeth Bellman 3NT Ö-3 D 300 40.0/2.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Jan Christiernin - Tore Baars 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT V-2 Kn 200 31.0/11.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Lars Appelin - Sven E Nilsson 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Erling Ribbing - Björn Bergström 4 Ö-2 D 200 31.0/11.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Harriet Lundvall - Ulla Gräns 2NT Ö-2 D 200 31.0/11.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 N= E 110 21.0/21.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2 N= E 110 21.0/21.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö-1 D 100 15.0/27.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 Ö-1 D 100 15.0/27.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT Ö-1 D 100 15.0/27.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Brita Hedenius - Henrik Köhler 1NT V-1 Kn 100 15.0/27.0
Gösta Thorén - Rune Strand Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 2 Ö= D -110 7.0/35.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 2 Ö= D -110 7.0/35.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Birgitta Elding - Ann Löfberg 2 Ö= D -110 7.0/35.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2 Ö= 8 -110 7.0/35.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 1 Ö+3 D -170 2.0/40.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Christine Schwark - Siv Önefäldt 4D Ö= D -790 0.0/42.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson     - -/22.7

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
alla i zon
975432
kn8
kn76
76
KDkn
3
EK1092
K542
10
ED6542
D4
EDkn3
E86
K1097
853
1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Brita Hedenius - Henrik Köhler Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 6D Ö-3 E 800 42.0/0.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 5 Ö-2 E 200 38.0/4.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 5 Ö-2 E 200 38.0/4.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4 Ö-2 10 200 38.0/4.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 6NT V-1 6 100 34.0/8.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 5 V= 2 -600 32.0/10.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 5 V+1 2 -620 30.0/12.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT V+2 5 -660 23.0/19.0
Gösta Thorén - Rune Strand Jan Christiernin - Tore Baars 3NT V+2 5 -660 23.0/19.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 3NT V+2 3 -660 23.0/19.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT V+2 5 -660 23.0/19.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 3NT V+2 2 -660 23.0/19.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3NT V+2 2 -660 23.0/19.0
I-B Edholm - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT V+3 7 -690 11.0/31.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 3NT V+3 3 -690 11.0/31.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V+3 9 -690 11.0/31.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Karen Carlberg - Rita Sjöö 3NT V+3 3 -690 11.0/31.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT V+3 3 -690 11.0/31.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT V+3 5 -690 11.0/31.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 6 Ö= E -1370 3.0/39.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 6 Ö= E -1370 3.0/39.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Lars Appelin - Sven E Nilsson 6NT V= 2 -1440 0.0/42.0
Erling Ribbing - Björn Bergström     - 23.6/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
ingen i zon
E5
EK42
ED10642
7
4
kn985
K53
K9654
Kkn109
10763
87
ED8
D87632
D
kn9
kn1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 3NT S+1 6 430 42.0/0.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 4 S= 4 420 38.0/4.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 4 S= 9 420 38.0/4.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 S= 4 420 38.0/4.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3D V-2 E 300 33.0/9.0
Gösta Thorén - Rune Strand Jan Christiernin - Tore Baars 3 Ö-6 Kn 300 33.0/9.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 2 N+3 8 150 29.0/13.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 N+2 7 150 29.0/13.0
I-B Edholm - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 2 N+1 Kn 140 26.0/16.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 N+1 E 130 24.0/18.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 3 N= Kn 110 21.0/21.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 N+1 8 110 21.0/21.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3 V-2 7 100 18.0/24.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 3 V-1 5 50 16.0/26.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 S-1 5 -50 11.0/31.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Lars Appelin - Sven E Nilsson 4 S-1 4 -50 11.0/31.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 S-1 4 -50 11.0/31.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 S-1 4 -50 11.0/31.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 4 S-2 5 -100 3.0/39.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 S-2 4 -100 3.0/39.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 4D S-1 5 -100 3.0/39.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Karen Carlberg - Rita Sjöö 5 N-2 E -100 3.0/39.0
Erling Ribbing - Björn Bergström     - 23.6/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
N-S i zon
984
652
D976
E106
532
EK
Kkn852
D95
E107
kn10843
104
kn72
KDkn6
D97
E3
K843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 2 Ö-3 K 150 41.0/1.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3 Ö-3 K 150 41.0/1.0
Gösta Thorén - Rune Strand Jan Christiernin - Tore Baars 3 S= E 140 37.0/5.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1 S+2 E 140 37.0/5.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2NT S= E 120 32.0/10.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Lars Appelin - Sven E Nilsson 1NT S+1 E 120 32.0/10.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 2NT N= 4 120 32.0/10.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 1 S+1 E 110 26.0/16.0
I-B Edholm - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 2 S= 9 110 26.0/16.0
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Birgitta Elding - Ann Löfberg 2 S= E 110 26.0/16.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 1NT Ö-2 K 100 19.0/23.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 2 V-2 9 100 19.0/23.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Karen Carlberg - Rita Sjöö 3NT Ö-2 6 100 19.0/23.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 1NT V-2 7 100 19.0/23.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 1NT S= 5 90 14.0/28.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 1 S= E 80 12.0/30.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 2 Ö-1 E 50 8.0/34.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 2 V-1 9 50 8.0/34.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 2 V-1 8 50 8.0/34.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 1 Ö= K -80 4.0/38.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2 S-1 E -100 2.0/40.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 2 S-2 E -200 0.0/42.0
Erling Ribbing - Björn Bergström     - 23.6/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
alla i zon
K4
kn1076
K32
kn864
7632
D2
Ekn654
K3
EDkn9
9843
D8
E52
1085
EK5
1097
D1097

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson I-B Edholm - Margareta Axner 3 Ö-1 E 100 41.0/1.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Brita Hedenius - Henrik Köhler 4 Ö-1 E 100 41.0/1.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 1NT Ö+1 9 -120 38.0/4.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 2 V+2 6 -130 36.0/6.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 2 Ö+1 E -140 30.0/12.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 V= Kn -140 30.0/12.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Birgitta Elding - Ann Löfberg 2 Ö+1 E -140 30.0/12.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö= 9 -140 30.0/12.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 Ö= E -140 30.0/12.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2NT Ö+1 10 -150 24.0/18.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Gösta Thorén - Rune Strand 3 Ö+1 7 -170 14.0/28.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 2 Ö+2 10 -170 14.0/28.0
Jan Christiernin - Tore Baars Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 2 Ö+2 E -170 14.0/28.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 V+2 3 -170 14.0/28.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Nils Ahlén - Ingvar Bladini 2 Ö+2 E -170 14.0/28.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 Ö+2 E -170 14.0/28.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3 Ö+1 E -170 14.0/28.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 3 V+1 Kn -170 14.0/28.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Erling Ribbing - Björn Bergström 2 V+2 Kn -170 14.0/28.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 2NT Ö+2 10 -180 4.0/38.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 2 Ö+3 5 -200 1.0/41.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 V+3 Kn -200 1.0/41.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving     - -/19.1

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
ingen i zon
EK9542
63
ED
kn87
kn8
9542
kn10963
ED
1073
D10
K754
K1065
D6
EKkn87
82
9432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 3NT N+4 5 520 42.0/0.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Gösta Thorén - Rune Strand 4 N+1 5 450 37.0/5.0
Jan Christiernin - Tore Baars Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 4 N+1 6 450 37.0/5.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 N+1 7 450 37.0/5.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N+1 5 450 37.0/5.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 N= 6 420 30.0/12.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Brita Hedenius - Henrik Köhler 4 N= 5 420 30.0/12.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Erling Ribbing - Björn Bergström 4 N= 3 420 30.0/12.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Birgitta Elding - Ann Löfberg 3 N+4 K 260 26.0/16.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 2 N+3 5 200 24.0/18.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 2 N+2 D 170 19.0/23.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 N+2 6 170 19.0/23.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 2 N+2 D 170 19.0/23.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N+1 6 170 19.0/23.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3 N= 5 140 12.0/30.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 N= 10 140 12.0/30.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 N= D 140 12.0/30.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 N-1 6 -50 5.0/37.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 N-1 6 -50 5.0/37.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 4 N-1 3 -50 5.0/37.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 N-1 5 -50 5.0/37.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson I-B Edholm - Margareta Axner 4 S-3 Kn -150 0.0/42.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving     - -/19.1

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
N-S i zon
5
Ekn92
K10654
842
97432
K86
82
EK6
EDkn106
4
E97
kn1075
K8
D10753
Dkn3
D93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Tore Baars Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 4 Ö-1 3 50 40.0/2.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 Ö-1 D 50 40.0/2.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Brita Hedenius - Henrik Köhler 4 Ö-1 D 50 40.0/2.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3 Ö+1 D -170 34.0/8.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 Ö+1 D -170 34.0/8.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 Ö+1 D -170 34.0/8.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Gösta Thorén - Rune Strand 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 4 Ö= 5 -420 23.0/19.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 4 Ö= D -420 23.0/19.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Erling Ribbing - Björn Bergström 4 V= 6 -420 23.0/19.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 4 Ö+1 7 -450 7.0/35.0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 Ö+1 5 -450 7.0/35.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson I-B Edholm - Margareta Axner 4 Ö+1 D -450 7.0/35.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö+1 D -450 7.0/35.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 Ö+1 7 -450 7.0/35.0
Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 Ö+1 D -450 7.0/35.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Birgitta Elding - Ann Löfberg 4 Ö+1 7 -450 7.0/35.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Sverker Holmberger - Hans Elfving     - -/19.1

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
D7432
75
10642
Kkn
kn109
KDkn83
97
E102
E8
E10642
ED53
65
K65
9
Kkn8
D98743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Elding - Ann Löfberg Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 6 V-2 4 200 42.0/0.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 5 V-1 D 100 39.0/3.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Göran Sterin - Kerstin Sterin 5 V-1 7 100 39.0/3.0
Olle Fahlén - Roger Boström I-B Edholm - Margareta Axner 3 Ö+2 3 -200 36.0/6.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Jan Christiernin - Tore Baars 4 V= 7 -620 20.0/22.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Gösta Thorén - Rune Strand 4 V= 10 -620 20.0/22.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 V= 3 -620 20.0/22.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 V= 2 -620 20.0/22.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 4 V= K -620 20.0/22.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 Ö= 9 -620 20.0/22.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 4 Ö= 5 -620 20.0/22.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 Ö= 3 -620 20.0/22.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 Ö= 9 -620 20.0/22.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 4 V= 3 -620 20.0/22.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Karen Carlberg - Rita Sjöö 4 Ö= 4 -620 20.0/22.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 Ö= 9 -620 20.0/22.0
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Erling Ribbing - Björn Bergström 4 V= 2 -620 20.0/22.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 4 V= 2 -620 20.0/22.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 V= 4 -620 20.0/22.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 V+1 7 -650 2.0/40.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 Ö+1 5 -650 2.0/40.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sverker Holmberger - Hans Elfving 4 V+1 K -650 2.0/40.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn     - -/22.2

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
ingen i zon
93
EK9
D954
E654
D865
D3
kn862
Kkn10
kn104
kn1072
1073
D93
EK72
8654
EK
872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström I-B Edholm - Margareta Axner 3NT S+1 5 430 41.0/1.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3NT N+1 Kn 430 41.0/1.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 S= 5 420 38.0/4.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT N= 7 400 36.0/6.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Gösta Thorén - Rune Strand 2NT S= 3 120 31.0/11.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 2NT N= Kn 120 31.0/11.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 1NT N+1 Kn 120 31.0/11.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2NT N= 7 120 31.0/11.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Jan Christiernin - Tore Baars 2 N+1 Kn 110 24.0/18.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N+1 Kn 110 24.0/18.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 2 S= D 110 24.0/18.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3NT N-1 7 -50 10.0/32.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 3NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Karen Carlberg - Rita Sjöö 3NT N-1 7 -50 10.0/32.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sverker Holmberger - Hans Elfving 3NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Erling Ribbing - Björn Bergström 3NT N-1 Kn -50 10.0/32.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Göran Sterin - Kerstin Sterin 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 3NT N-1 2 -50 10.0/32.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 S-1 Kn -50 10.0/32.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn     - -/22.2

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
N-S i zon
kn742
E64
10875
EK
EKD65
Dkn1085
3
76
83
9
EKDkn642
Dkn8
109
K732
9
1095432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingrid Stockman - Anneliese Schapira 4 V-3 E 150 42.0/0.0
Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 V-2 K 100 39.0/3.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sverker Holmberger - Hans Elfving 4 V-2 E 100 39.0/3.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Jan Christiernin - Tore Baars 3NT Ö-1 2 50 34.0/8.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Karen Carlberg - Rita Sjöö 5 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Göran Sterin - Kerstin Sterin 5 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Olle Fahlén - Roger Boström I-B Edholm - Margareta Axner 5 Ö= 10 -400 29.0/13.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Harriet Lundvall - Ulla Gräns 5 Ö= 10 -400 29.0/13.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT Ö+1 10 -430 22.0/20.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3NT V+1 2 -430 22.0/20.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3NT V+1 4 -430 22.0/20.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 3NT V+1 2 -430 22.0/20.0
Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom Erling Ribbing - Björn Bergström 3NT Ö+1 10 -430 22.0/20.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Gösta Thorén - Rune Strand 3NT Ö+2 4 -460 10.0/32.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3NT Ö+2 9 -460 10.0/32.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT Ö+2 10 -460 10.0/32.0
Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT Ö+2 4 -460 10.0/32.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 3NT Ö+2 2 -460 10.0/32.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT Ö+2 3 -460 10.0/32.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin 3NT Ö+2 2 -460 10.0/32.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT Ö+3 5 -490 1.0/41.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 3NT Ö+3 10 -490 1.0/41.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn     - -/22.2

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
1098
K654
108642
kn
D632
ED8
EDkn
KD2
EK754
kn10
75
10875
kn
9732
K93
E9643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 5 V-1 Kn 100 41.0/1.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 6 V-1 Kn 100 41.0/1.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 4 V= Kn -620 34.0/8.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 4 V= Kn -620 34.0/8.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 V= Kn -620 34.0/8.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Appelin - Sven E Nilsson 4 V= Kn -620 34.0/8.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Harriet Lundvall - Ulla Gräns 4 Ö= 3 -620 34.0/8.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Gösta Thorén - Rune Strand 3NT V+1 5 -630 28.0/14.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Jan Christiernin - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström I-B Edholm - Margareta Axner 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 Ö+1 3 -650 19.0/23.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Sverker Holmberger - Hans Elfving 4 V+1 Kn -650 19.0/23.0
Olle Fahlén - Roger Boström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 3NT V+2 10 -660 8.0/34.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Brita Hedenius - Henrik Köhler 3NT Ö+2 2 -660 8.0/34.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3NT V+2 6 -660 8.0/34.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3NT V+3 5 -690 2.0/40.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 3NT V+3 4 -690 2.0/40.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Göran Sterin - Kerstin Sterin 3NT V+3 6 -690 2.0/40.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer     - 16.2/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
alla i zon
954
Kkn1098
104
ED9
EDkn
D42
kn953
542
K62
753
EK72
kn106
10873
E6
D86
K873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 Ö-3 E 300 42.0/0.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 Ö-2 E 200 39.0/3.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Sverker Holmberger - Hans Elfving 1NT V-2 8 200 39.0/3.0
Olle Fahlén - Roger Boström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 2 N+1 E 140 36.0/6.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 1 N+1 Kn 110 34.0/8.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Pass   17.0/25.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Gösta Thorén - Rune Strand Pass   17.0/25.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Pass   17.0/25.0
Jan Christiernin - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Pass   17.0/25.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Pass   17.0/25.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild Pass   17.0/25.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström I-B Edholm - Margareta Axner Pass   17.0/25.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Klas Änggård - Birgitta Ohlsson Pass   17.0/25.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Pass   17.0/25.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén Pass   17.0/25.0
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Pass   17.0/25.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Pass   17.0/25.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Pass   17.0/25.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Appelin - Sven E Nilsson Pass   17.0/25.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Harriet Lundvall - Ulla Gräns Pass   17.0/25.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Brita Hedenius - Henrik Köhler Pass   17.0/25.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Göran Sterin - Kerstin Sterin 3 N-2 E -200 0.0/42.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer     - 16.2/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Nord giv
N-S i zon
kn6
Ekn753
842
kn72
K1098743
96
976
4
D2
K104
E53
KD1065
E5
D82
KDkn10
E983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4D V-3 E 500 42.0/0.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson 3NT Ö-4 10 200 40.0/2.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 1NT S+2 3 150 38.0/4.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 1 N+2 K 140 35.0/7.0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 2 S+1 4 140 35.0/7.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton 2 N= K 110 32.0/10.0
Ellen Norman - Elisabeth Bellman Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 4 V-2 E 100 29.0/13.0
Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2NT Ö-2 K 100 29.0/13.0
Olle Fahlén - Roger Boström Sigvard Carlefred - Olle Magnuson 3 V-1 Kn 50 21.0/21.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström I-B Edholm - Margareta Axner 2 V-1 E 50 21.0/21.0
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 2NT Ö-1 K 50 21.0/21.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson 4 V-1 6 50 21.0/21.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2NT Ö-1 K 50 21.0/21.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Harriet Lundvall - Ulla Gräns 2 V-1 2 50 21.0/21.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Gösta Thorén - Rune Strand 2 S-1 4 -100 13.0/29.0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Göran Sterin - Kerstin Sterin 3 N-1 D -100 13.0/29.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Sverker Holmberger - Hans Elfving 2 V= E -110 9.0/33.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Brita Hedenius - Henrik Köhler 2 V= 3 -110 9.0/33.0
Ylva Jansson - Elisabeth Nyström Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg 3 V= 2 -140 5.0/37.0
Jan Christiernin - Tore Baars Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 V+1 Kn -140 5.0/37.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Appelin - Sven E Nilsson 3 N-2 D -200 2.0/40.0
Birgitta Elding - Ann Löfberg Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT S-3 3 -300 0.0/42.0
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer     - 16.2/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
87
76
K83
EKDkn52
K103
KD832
D104
97
Ekn62
kn54
Ekn5
863
D954
E109
9762
104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 Ö-2 10 200 42.0/0.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gösta Thorén - Rune Strand 2 N+1 4 110 39.0/3.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 2 N+1 5 110 39.0/3.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 2 N= 3 90 34.0/8.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Ellen Norman - Elisabeth Bellman 2 N= 5 90 34.0/8.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 2 N= 5 90 34.0/8.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 2 N-1 5 -50 28.0/14.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Birgitta Elding - Ann Löfberg 3 N-1 E -50 28.0/14.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 N-1 8 -50 28.0/14.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 3NT S-2 K -100 19.0/23.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 3 N-2 3 -100 19.0/23.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3 N-2 Kn -100 19.0/23.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 3 N-2 Kn -100 19.0/23.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Sverker Holmberger - Hans Elfving 3NT S-2 4 -100 19.0/23.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 N-2 E -100 19.0/23.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Jan Christiernin - Tore Baars 3 V= E -140 9.0/33.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3 V= E -140 9.0/33.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Lars Appelin - Sven E Nilsson 2 V+1 E -140 9.0/33.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 V= E -140 9.0/33.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 3 V+1 E -170 2.0/40.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Roger Boström 3 V+1 E -170 2.0/40.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 3 V+1 E -170 2.0/40.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin     - -/22.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Syd giv
alla i zon
E10
EK93
E963
kn32
Kkn
kn106
K54
K8765
D432
D852
D1087
E
98765
74
kn2
D1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Birgitta Elding - Ann Löfberg 2NT Ö-2 8 200 41.0/1.0
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Sverker Holmberger - Hans Elfving 3NT Ö-2 9 200 41.0/1.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Christine Schwark - Siv Önefäldt 2 S+1 K 140 38.0/4.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 1NT N+1 3 120 36.0/6.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gösta Thorén - Rune Strand 2 N= 7 110 33.0/9.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Ellen Norman - Elisabeth Bellman 2 N= E 110 33.0/9.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 1NT N= 8 90 24.0/18.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 1NT N= 2 90 24.0/18.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Roger Boström 1NT N= 5 90 24.0/18.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 1NT N= K 90 24.0/18.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 1NT N= 8 90 24.0/18.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Lars Appelin - Sven E Nilsson 1NT N= 8 90 24.0/18.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 1NT N= 8 90 24.0/18.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 Ö= 7 -90 16.0/26.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 1NT N-1 7 -100 11.0/31.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 2 N-1 E -100 11.0/31.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 2 N-1 5 -100 11.0/31.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1NT N-1 7 -100 11.0/31.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Jan Christiernin - Tore Baars 2NT Ö= 9 -120 6.0/36.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 2 S-2 Kn -200 2.0/40.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 N-2 E -200 2.0/40.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 1NT N-2 E -200 2.0/40.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin     - -/22.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.05.04

Väst giv
ingen i zon
kn8
K1064
E8654
KD
D10954
ED953
93
E
K73
72
7
kn1095432
E62
kn8
KDkn102
876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Harriet Lundvall - Ulla Gräns Sverker Holmberger - Hans Elfving 5 V-4 E 200 42.0/0.0
Sigvard Carlefred - Olle Magnuson Klas Änggård - Birgitta Ohlsson 4 V-3 E 150 39.0/3.0
Isabel Grönwall - Wivi-Anne Göransson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 V-3 4 150 39.0/3.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Gösta Thorén - Rune Strand 4 N= K 130 35.0/7.0
Ingrid Stockman - Anneliese Schapira Christine Schwark - Siv Önefäldt 4 S= 3 130 35.0/7.0
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ylva Jansson - Elisabeth Nyström 4 V-2 E 100 30.0/12.0
GunBritt Beijbom - Jen Ahlberg Jan Christiernin - Tore Baars 4 V-2 E 100 30.0/12.0
Erling Ribbing - Björn Bergström Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 Ö-2 K 100 30.0/12.0
Birgitta Lyckeberg - Hans Lyckeberg Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam 3 V-1 K 50 22.0/20.0
Kerstin Lindqvist - Britt-Marie Eyton Karin Wallin - Carl-Arvid Thorild 5 V-1 E 50 22.0/20.0
Karen Carlberg - Rita Sjöö Kerstin Samuelsson - Torbjörn Andersson 3 V-1 E 50 22.0/20.0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Lars Appelin - Sven E Nilsson 3 V-1 E 50 22.0/20.0
Lars Göran Asmundsson - Désirée Asmundsson-Färlin Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 V-1 D 50 22.0/20.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Ellen Norman - Elisabeth Bellman 5 S-1 E -50 14.0/28.0
Ann-Catrin Bejtoft - Monica Andersson-Flad Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 5 S-1 E -50 14.0/28.0
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Gunilla Fjellstedt - Anita Dackel 5 N-1 3 -50 14.0/28.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Roger Boström 5D S-1 4 -100 8.0/34.0
Ingemar Gustafsson - Gudrun Gustafsson Sven-Erik Åström - Håkan Sacklén 5D S-1 E -100 8.0/34.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Birgitta Elding - Ann Löfberg 5D N-1 K -100 8.0/34.0
Brita Hedenius - Henrik Köhler Claes Ewerlöf - Thomas Ekbom 1 V+1 6 -110 4.0/38.0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 V+1 K -140 2.0/40.0
Anna-Lena Nilsson - Elisabeth Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 4 V= K -420 0.0/42.0
Göran Sterin - Kerstin Sterin     - -/22.0