Kommande tävlingar
06/06 Inställd ... Patton lagguld -
25/06 Ölandsveckan 2020 - A-final I
11/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » Simultantävling 2012-03-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Simultantävling 2012-03-05

Partävling, 192 bord, 377 par. Antal brickor: 24. Medel: 4415.3.
Frirond ger egen procent

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par U7, Thomas Magnusson - Zaiga Magnusson
13NT Ö+1 -430 217.0 59% 217 59.0%KD82D74359852 E7598596431076
23NT N+1 630 172.0 47% 389 53.0%KDKD94EK76E64 852Kn2DKn2K9532
Rond 2, som NS mot par U8, Marianne Timelin - Ann-Charlotte Wilhelmsson
33 Ö= -110 67.0 18% 456 41.3%D9873KD853E72 EKn2976D8510964
41NT S+2 150 204.0 55% 660 44.8%EDKn91063EKn103D8 32D874D92EKn73
Rond 3, som ÖV mot par U9, Alva Pettersson - Margaret Larsson
52 N+1 -140 134.0 36% 794 43.0%Kn7EK10862Kn6Kn42 E9Kn43D9854D93
64 Ö= 620 155.0 42% 949 42.8%D8EKD10294D1042 EK654873D72E5
Rond 4, som ÖV mot par U10, Gunnel Martin - Anne-Marie Löfberg
71NT S+4 -210 8.0 2% 957 37.0%6493E643DKn984 EK3Kn1052K97563
83 Ö-2 -100 239.0 65% 1196 40.5%8EKn743Kn10972102 K6410862E3KD63
Rond 5, som NS mot par U11, Kjell Bornhager - Bodil Bornhager
95 N-1 -50 39.2 11% 1235.2 37.2%10K942EKn10872EKn EK72D83K96476
103 S= 140 205.0 56% 1440.2 39.1%Kn976D2E105EKn108 84EKn9753D73K5
Rond 6, som NS mot par U12, Bengt Nilsson - Göran Wikström
113 N= 110 162.0 44% 1602.2 39.5%43E10EKn2EKD752 Kn6525432D8694
123 V= -110 42.0 11% 1644.2 37.2%KKn52EKn94210986 E64D853K42KD9
Rond 7, som ÖV mot par U1, Kjell Nordström - Sally Winther
133NT S+1 -630 215.0 58% 1859.2 38.8%103108543K743102 E76472Kn62Kn873
142NT N+2 -180 98.0 27% 1957.2 37.9%62108Kn9763Kn1075 Kn854E973KDE64
Rond 8, som ÖV mot par U2, Lena Thulin - Maud Ihd
153 S= -140 70.0 19% 2027.2 36.7%K769532EKn1076K D854744ED8754
164 S+2 -480 105.0 29% 2132.2 36.2%D1076DKn10D5D983 829KKn109864Kn64
Rond 9, som NS mot par U3, Lars Berg - Inger Martens
174 Ö+1 -450 240.0 65% 2372.2 37.9%K8743376541086 Kn109EKKn832E974
183 N= 110 162.0 44% 2534.2 38.2%K3DKn109EKKn10742 EK84D85486439
Rond 10, som NS mot par U4, Ulla Littrén - Märta Mirow
192 Ö+3 -200 316.0 86% 2850.2 40.7%E749632ED10432 108653Kn85DKn965
203NT S+1 630 161.0 44% 3011.2 40.9%E4E86E5KDKn1043 Kn62K1073D962E6
Rond 11, som ÖV mot par U5, Ulla Günther - Anna-Lisa Härstedt
213 Ö= 140 75.0 20% 3086.2 39.9%KD62EKn1092E873 48643E1087DKn92
224 N-1 50 131.0 36% 3217.2 39.7%E3E1073EK109DKn7 7D9865842K832
Rond 12, som ÖV mot par U6, Claes-Göran Hansson - Göran Sandberg
232 N-1 100 225.0 61% 3442.2 40.7%5K43D943E7543 KKn1091095K75DKn6
243 N+1 -170 68.0 18% 3510.2 39.7%Kn4EKKn63Kn74K85 D95D10748Kn10432