Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Vi tävlar Måndag 2011-03-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Vi tävlar Måndag 2011-03-21

Partävling, 34 bord, 68 par. Antal brickor: 24. Medel: 792.0.

Privatprotokoll för Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 48, Monica Lindström - Margareta Moberg
12 V+3 -200 48 73% 48 73.0%62EDKn65EKn73Kn9 1075K10798521085
21 V+1 -110 13 20% 61 46.5%85DKn96EKnE9842 E103273109872KD
32NT V-3 300 66 100% 127 64.3%D10972K54310D83 K8109Kn7652EKn64
Rond 2, som NS mot par 47, Jan Ericsson - Thomas Sjövall
42 N+1 110 40 61% 167 63.5%ED94EDDKn652K10 73210864E107972
53NT N+1 630 66 100% 233 70.8%EK5EKn965KD4K4 D1093872Kn109596
64 Ö-1 100 59 89% 292 73.8%10ED6D106985432 D6310432Kn9742E
Rond 3, som NS mot par 54, Per-Owe Jalde - Rita Sjöö
73NT Ö+1 -630 17 26% 309 67.0%K96432E4105497 Kn75K97DKn921086
84 Ö= -420 53 80% 362 68.6%D1084E74D53D63 976398594K1072
94D Ö-2 500 66 100% 428 72.1%E83DKn9D102K875 KKn109545Kn9D962
Rond 4, som NS mot par 53, Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn
103NT V-2 200 63 95% 491 74.4%1075E95K5KKn1054 KD943764D9483
115 N-1 -50 14 21% 505 69.5%10K6532ED96534 975E109102EKKn97
121NT V+2 -150 18 27% 523 66.0%E7KKn962976253 K98438EKn48764
Rond 5, som NS mot par 52, Mikael Hök - Boo Lindblom
133 V= -110 34 52% 557 64.9%EKnDKn54K83Kn964 983E9731064E32
141NT V= -90 29 44% 586 63.4%1098KD75Kn53K76 752Kn9EKD95432
154 Ö+2 -170 41 62% 627 63.3%653KKn105KDKn4210 KKn742874E863D
Rond 6, som NS mot par 51, Majken Welvestam - Maud Wedin
163 V-1 100 56 85% 683 64.7%KE10981076ED1096 D10876264D4875
171NT N+2 150 57 86% 740 65.9%K875D1063KD262 932K5E64KD987
183NT S+2 660 64 97% 804 67.7%109753KnKD108984 KD84ED862EKDKn
Rond 7, som ÖV mot par 50, Jan Christiernin - Tore Baars
193NT N+2 -460 28 42% 832 66.3%10721085K96532E D95D7642107842
202 S-1 100 32 48% 864 65.4%10Kn54EKn9732954 EK5397632DED6
213NT N+1 -630 21 32% 885 63.8%8654EKn4Kn102KKn9 ED932838108432
Rond 8, som ÖV mot par 49, Britt Almberg - Folke Ljungström
223NT Ö+1 630 65 98% 950 65.4%Kn10987EK624K108 D6373KDKn98ED9
233 S-2 200 60 91% 1010 66.5%EKn3297426D987 D6553E83EKn642
241 S+1 -110 25 38% 1035 65.3%KD7KD443DKn876 10542E65K97653

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
ingen i zon
62
EDkn65
Ekn73
kn9
KD983
9
KD64
D74
Ekn4
8432
10
EK632
1075
K107
9852
1085

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Elof Fogbrand - Inger Flink 4 V-1 9 50 65/1
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Håkan Sacklén - Lil Danielsson 4 V-1 Kn 50 65/1
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 3 N-2 K -100 62/4
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 Ö+2 K -150 59/7
Birgitta Elding - Ruth Mogård Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 3 Ö+2 K -150 59/7
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Ericsson - Thomas Sjövall 2 V+2 Kn -170 54/12
Mikael Hök - Boo Lindblom Gun Hjorth - Mia Rosenberg 2 V+2 E -170 54/12
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 V+1 E -170 54/12
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2 V+3 Kn -200 48/18
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Monica Lindström - Margareta Moberg 2 V+3 Kn -200 48/18
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 2 V+3 Kn -200 48/18
Christina Nygren - Bengt Wessman Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 V+4 3 -230 44/22
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 5 Ö= K -400 42/24
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 V= E -420 38/28
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V= E -420 38/28
Staffan Bredberg - Åke Andersson Majken Welvestam - Maud Wedin 4 V= 6 -420 38/28
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Ellis Wohlner - Rune Strand 4 V+1 E -450 23/43
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 4 V+1 E -450 23/43
Carl Asklöf - Håkan Tideström Britt Almberg - Folke Ljungström 4 V+1 2 -450 23/43
Jan Christiernin - Tore Baars Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 V+1 E -450 23/43
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 V+1 E -450 23/43
Margaret Eriksson - Marianne Karta Torsten Ragnartz - Monica Staaf 4 V+1 Kn -450 23/43
I-B Edholm - Linda Aspelin Eva Sandgren - Inger Fransson 4 V+1 E -450 23/43
Karin Englund - Marita Clausen Ingemar Olofsson - Lars Andersson 4 V+1 E -450 23/43
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 4 V+1 Kn -450 23/43
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Stig Svensson - Gunnel Svensson 4 V+1 9 -450 23/43
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Margareta Winell - Agneta Axnäs 4 V+1 E -450 23/43
Gunnar Bergström - Gert Reimer Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 V+1 E -450 23/43
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Billström - Arne Wickman 4 V+2 2 -480 5/61
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 4 V+2 Kn -480 5/61
Cecilia Lindberg - Roger Boström Barbro Folke - Monica Schött 4 V+2 9 -480 5/61
Margaretha Brodin - Margareta Axner Sverker Hydén - Björn Bergström 4 V+2 E -480 5/61
Göran Parner - Gert Persson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 4 V+2 Kn -480 5/61
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 4 V+2 6 -480 5/61

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
N-S i zon
85
Dkn96
Ekn
E9842
KDkn76
E852
63
76
94
K104
KD54
kn1053
E1032
73
109872
KD

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Brodin - Margareta Axner Sverker Hydén - Björn Bergström 4 V-4 E 200 66/0
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Margareta Winell - Agneta Axnäs 3NT Ö-3 K 150 64/2
Karin Englund - Marita Clausen Ingemar Olofsson - Lars Andersson 1NT N+1 5 120 62/4
Staffan Bredberg - Åke Andersson Majken Welvestam - Maud Wedin 2 N+1 9 110 59/7
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 2 N+1 K 110 59/7
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2 V-2 D 100 54/12
Margaret Eriksson - Marianne Karta Torsten Ragnartz - Monica Staaf 3 V-2 E 100 54/12
Birgitta Elding - Ruth Mogård Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2NT Ö-2 K 100 54/12
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 1NT S= K 90 46/20
Cecilia Lindberg - Roger Boström Barbro Folke - Monica Schött 2 N= 9 90 46/20
Jan Christiernin - Tore Baars Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 S= K 90 46/20
Gunnar Bergström - Gert Reimer Birgit Karlsson - Göran Karlsson 1NT N= 5 90 46/20
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 N= 9 90 46/20
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Billström - Arne Wickman 2 V-1 E 50 36/30
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 1NT Ö-1 2 50 36/30
Mikael Hök - Boo Lindblom Gun Hjorth - Mia Rosenberg 1NT Ö-1 10 50 36/30
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö-1 K 50 36/30
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 2 V-1 E 50 36/30
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Stig Svensson - Gunnel Svensson 1NT Ö= 10 -90 30/36
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT S-1 6 -100 23/43
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Ellis Wohlner - Rune Strand 1NT N-1 4 -100 23/43
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 N-1 9 -100 23/43
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Elof Fogbrand - Inger Flink 1NT N-1 K -100 23/43
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3 N-1 4 -100 23/43
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 N-1 9 -100 23/43
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 2 V= E -110 13/53
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2 V= E -110 13/53
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Monica Lindström - Margareta Moberg 1 V+1 E -110 13/53
Carl Asklöf - Håkan Tideström Britt Almberg - Folke Ljungström 2 V= D -110 13/53
Göran Parner - Gert Persson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2NT Ö= 10 -120 8/58
Christina Nygren - Bengt Wessman Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3NT S-2 2 -200 5/61
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 N-2 4 -200 5/61
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 1 S-3 6 -300 1/65
I-B Edholm - Linda Aspelin Eva Sandgren - Inger Fransson 3 N-3 9 -300 1/65

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
Ö-V i zon
D10972
K543
10
D83
Ekn63
E72
EK8
1097
54
Dkn86
D943
K52
K8
109
kn7652
Ekn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Monica Lindström - Margareta Moberg 2NT V-3 3 300 66/0
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT V-2 5 200 59/7
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 2NT Ö-2 5 200 59/7
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT V-2 9 200 59/7
Margaret Eriksson - Marianne Karta Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2NT V-2 2 200 59/7
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 3NT V-2 3 200 59/7
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2NT V-2 9 200 59/7
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 3NT V-1 3 100 39/27
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2NT V-1 10 100 39/27
Margaretha Brodin - Margareta Axner Sverker Hydén - Björn Bergström 1NT V-1 2 100 39/27
Christina Nygren - Bengt Wessman Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3NT V-1 10 100 39/27
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2NT V-1 3 100 39/27
Carl Asklöf - Håkan Tideström Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT V-1 4 100 39/27
Jan Christiernin - Tore Baars Leif Kilnes - Bengt Nilsson 1NT V-1 2 100 39/27
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT V-1 3 100 39/27
Karin Englund - Marita Clausen Ingemar Olofsson - Lars Andersson 1NT V-1 2 100 39/27
Birgitta Elding - Ruth Mogård Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2NT V-1 4 100 39/27
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 2NT V-1 3 100 39/27
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3NT V-1 2 100 39/27
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Stig Svensson - Gunnel Svensson 2NT V-1 3 100 39/27
Gunnar Bergström - Gert Reimer Birgit Karlsson - Göran Karlsson 2NT V-1 3 100 39/27
I-B Edholm - Linda Aspelin Eva Sandgren - Inger Fransson 2 N-1 4 -50 24/42
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 1NT V= 2 -90 21/45
Mikael Hök - Boo Lindblom Gun Hjorth - Mia Rosenberg 1NT V= D -90 21/45
Staffan Bredberg - Åke Andersson Majken Welvestam - Maud Wedin 3 V= 3 -110 18/48
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT V= 7 -120 9/57
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Billström - Arne Wickman 1NT Ö+1 5 -120 9/57
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2NT V= 2 -120 9/57
Cecilia Lindberg - Roger Boström Barbro Folke - Monica Schött 2NT V= 9 -120 9/57
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Elof Fogbrand - Inger Flink 1NT V+1 7 -120 9/57
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 1NT Ö+1 2 -120 9/57
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Margareta Winell - Agneta Axnäs 2NT V= 4 -120 9/57
Göran Parner - Gert Persson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2NT V= 3 -120 9/57
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Ellis Wohlner - Rune Strand 1NT V+3 2 -180 0/66

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
alla i zon
ED94
ED
Dkn652
K10
kn85
K97
K9
EDkn84
K106
kn532
843
653
732
10864
E107
972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Olle Billström - Arne Wickman 1 N+3 6 130 63/3
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 2 N+2 6 130 63/3
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 2 N+2 6 130 63/3
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan Heuman - Per Jermsten 2 N+2 6 130 63/3
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2NT N= 2 120 58/8
Kjell Karlsson - Gert Sass Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 N+1 5 110 40/26
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 2 N+1 3 110 40/26
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 2 N+1 6 110 40/26
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Sverker Hydén - Björn Bergström 2 N+1 6 110 40/26
Elof Fogbrand - Inger Flink Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 2 N+1 6 110 40/26
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Christina Nygren - Bengt Wessman 2 N+1 6 110 40/26
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Jan Ericsson - Thomas Sjövall 2 N+1 3 110 40/26
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 2 N= 6 110 40/26
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Lindström - Margareta Moberg 2 N+1 6 110 40/26
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Sandgren - Inger Fransson 1 N+2 3 110 40/26
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N= 6 110 40/26
Karin Englund - Marita Clausen Birgitta Elding - Ruth Mogård 1 N+2 6 110 40/26
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 2 N+1 6 110 40/26
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3 N= 3 110 40/26
Margareta Winell - Agneta Axnäs Stig Svensson - Gunnel Svensson 2 N+1 6 110 40/26
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 1 N+1 3 110 40/26
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2 N+1 3 110 40/26
Olle Fahlén - Lena Fahlén Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 1NT V-1 2 100 22/44
Ellis Wohlner - Rune Strand Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 1NT N= 6 90 13/53
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 N= 6 90 13/53
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 N= 6 90 13/53
Staffan Bredberg - Åke Andersson Jan Christiernin - Tore Baars 2 N= 6 90 13/53
Majken Welvestam - Maud Wedin Gun Hjorth - Mia Rosenberg 2 N= 6 90 13/53
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N= 6 90 13/53
I-B Edholm - Linda Aspelin Torsten Ragnartz - Monica Staaf 1NT N= 6 90 13/53
Göran Parner - Gert Persson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 2 N= 6 90 13/53
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 1 N= 6 80 4/62
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 5 N-1 6 -100 2/64
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Gunnar Bergström - Gert Reimer 5 N-2 6 -200 0/66

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
N-S i zon
EK5
Ekn965
KD4
K4
kn74
43
62
kn107532
862
KD10
E873
ED8
D1093
872
kn1095
96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT N+1 10 630 66/0
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT N= K 600 64/2
Kjell Karlsson - Gert Sass Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT N+3 3 210 61/5
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 2NT N+3 10 210 61/5
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2NT N+2 8 180 58/8
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 3 N+1 3 170 56/10
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Olle Billström - Arne Wickman 2NT N+1 8 150 46/20
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2NT N+1 7 150 46/20
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2NT N+1 8 150 46/20
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2NT N+1 3 150 46/20
Olle Fahlén - Lena Fahlén Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2NT N+1 K 150 46/20
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Christina Nygren - Bengt Wessman 2NT N+1 3 150 46/20
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan Heuman - Per Jermsten 2NT N+1 3 150 46/20
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Gunnar Bergström - Gert Reimer 2NT N+1 K 150 46/20
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2NT N+1 8 150 46/20
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Lindström - Margareta Moberg 1 N+2 8 140 34/32
Staffan Bredberg - Åke Andersson Jan Christiernin - Tore Baars 1 N+2 8 140 34/32
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Sandgren - Inger Fransson 2 N+1 E 140 34/32
Ellis Wohlner - Rune Strand Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 2NT N= 3 120 28/38
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2NT N= 3 120 28/38
Karin Englund - Marita Clausen Birgitta Elding - Ruth Mogård 2NT N= 7 120 28/38
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 3NT N-1 7 -100 15/51
Elof Fogbrand - Inger Flink Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 2NT N-1 7 -100 15/51
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 4 N-1 E -100 15/51
Majken Welvestam - Maud Wedin Gun Hjorth - Mia Rosenberg 4 N-1 E -100 15/51
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N-1 7 -100 15/51
I-B Edholm - Linda Aspelin Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2NT N-1 7 -100 15/51
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 3NT N-1 7 -100 15/51
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3NT N-1 3 -100 15/51
Göran Parner - Gert Persson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3NT N-1 7 -100 15/51
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2NT N-1 7 -100 15/51
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 1NT Ö+1 8 -120 3/63
Margareta Winell - Agneta Axnäs Stig Svensson - Gunnel Svensson 1NT Ö+1 8 -120 3/63
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Sverker Hydén - Björn Bergström 4D N-1 8 -200 0/66

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
Ö-V i zon
10
ED6
D106
985432
E872
K9875
E
K106
Kkn954
kn
K853
Dkn7
D63
10432
kn9742
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 5 Ö-1 E 100 59/7
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Jan Ericsson - Thomas Sjövall 4 Ö-1 E 100 59/7
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Lindström - Margareta Moberg 4 Ö-1 E 100 59/7
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Mikael Hök - Boo Lindblom 5 Ö-1 E 100 59/7
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Sandgren - Inger Fransson 4 Ö-1 E 100 59/7
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson 5 Ö-1 2 100 59/7
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Gunnar Bergström - Gert Reimer 5 Ö-1 E 100 59/7
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 4 Ö-1 9 100 59/7
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Mayvi Svenonius - Kerstin Olare 3 Ö= 9 -140 47/19
Elof Fogbrand - Inger Flink Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3 Ö= 2 -140 47/19
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 2 Ö+1 E -140 47/19
Majken Welvestam - Maud Wedin Gun Hjorth - Mia Rosenberg 1 Ö+2 7 -140 47/19
Göran Parner - Gert Persson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 1 Ö+3 E -170 41/25
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 3 Ö+1 E -170 41/25
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Olle Billström - Arne Wickman 4 Ö= E -620 19/47
Ellis Wohlner - Rune Strand Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 4 Ö= E -620 19/47
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 Ö= E -620 19/47
Kjell Karlsson - Gert Sass Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 Ö= E -620 19/47
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 4 Ö= E -620 19/47
Barbro Folke - Monica Schött Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 4 Ö= E -620 19/47
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Sverker Hydén - Björn Bergström 4 Ö= E -620 19/47
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 Ö= Kn -620 19/47
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 Ö= E -620 19/47
Olle Fahlén - Lena Fahlén Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 Ö= E -620 19/47
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Christina Nygren - Bengt Wessman 4 Ö= E -620 19/47
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 4 Ö= E -620 19/47
Staffan Bredberg - Åke Andersson Jan Christiernin - Tore Baars 4 Ö= 4 -620 19/47
Margaret Eriksson - Marianne Karta Jan Heuman - Per Jermsten 4 Ö= E -620 19/47
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 Ö= E -620 19/47
I-B Edholm - Linda Aspelin Torsten Ragnartz - Monica Staaf 4 Ö= E -620 19/47
Karin Englund - Marita Clausen Birgitta Elding - Ruth Mogård 4 Ö= E -620 19/47
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 Ö= 7 -620 19/47
Margareta Winell - Agneta Axnäs Stig Svensson - Gunnel Svensson 4 Ö= E -620 19/47
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 4 Ö= E -620 19/47

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
alla i zon
K96432
E4
1054
97
E
10652
K63
EKD42
D108
Dkn83
E87
kn53
kn75
K97
Dkn92
1086

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Bredberg - Åke Andersson Britt Almberg - Folke Ljungström 3 Ö-2 D 200 66/0
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 5 V-1 10 100 64/2
Stig Svensson - Gunnel Svensson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2 N-1 3 -100 62/4
Christina Nygren - Bengt Wessman Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 V= 4 -110 60/6
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 2NT Ö= Kn -120 58/8
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3 V+1 3 -130 55/11
I-B Edholm - Linda Aspelin Jan Heuman - Per Jermsten 3 V+1 E -130 55/11
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Monica Lindström - Margareta Moberg 1NT V+2 2 -150 51/15
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Gunnar Bergström - Gert Reimer 2NT Ö+1 5 -150 51/15
Margaret Eriksson - Marianne Karta Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+2 D -170 47/19
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Göran Parner - Gert Persson 2 Ö+2 9 -170 47/19
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 1NT Ö+3 D -180 44/22
Barbro Folke - Monica Schött Gunnar Luthman - Jan Carlson 3 V+2 2 -200 38/28
Elof Fogbrand - Inger Flink Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 3 V+2 E -200 38/28
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Karl Lindberg - Solveig Willenhag 2 Ö+3 2 -200 38/28
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 V+3 4 -200 38/28
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3 Ö+2 5 -200 38/28
Ellis Wohlner - Rune Strand Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö= Kn -600 32/34
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 Ö= 6 -620 25/41
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 Ö= 2 -620 25/41
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sverker Hydén - Björn Bergström 4 Ö= D -620 25/41
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 4 Ö= 2 -620 25/41
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Christiernin - Tore Baars 4 Ö= 9 -620 25/41
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 4 Ö= D -620 25/41
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3NT Ö+1 2 -630 17/49
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Winell - Agneta Axnäs 3NT Ö+1 5 -630 17/49
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 4 V+1 4 -650 8/58
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö+1 D -650 8/58
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 Ö+1 Kn -650 8/58
Mikael Hök - Boo Lindblom Majken Welvestam - Maud Wedin 4 V+1 9 -650 8/58
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Birgitta Elding - Ruth Mogård 4 Ö+1 D -650 8/58
Karin Englund - Marita Clausen Eva Sandgren - Inger Fransson 4 Ö+1 10 -650 8/58
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ingemar Olofsson - Lars Andersson 4 V+1 4 -650 8/58
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö+2 5 -680 0/66

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
ingen i zon
D1084
E74
D53
D63
Kkn
kn63
Kkn86
Ekn94
E52
KD102
E1072
85
9763
985
94
K1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 V+1 8 -130 66/0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 1 Ö+3 9 -170 64/2
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Christiernin - Tore Baars 2 Ö+3 7 -200 62/4
Barbro Folke - Monica Schött Gunnar Luthman - Jan Carlson 3NT V= 8 -400 58/8
Elof Fogbrand - Inger Flink Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 3NT Ö= 9 -400 58/8
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Torsten Ragnartz - Monica Staaf 3NT Ö= 6 -400 58/8
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 4 Ö= 9 -420 53/13
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 4 Ö= 3 -420 53/13
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 3NT V+1 8 -430 41/25
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+1 8 -430 41/25
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT Ö+1 3 -430 41/25
Christina Nygren - Bengt Wessman Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö+1 9 -430 41/25
Mikael Hök - Boo Lindblom Majken Welvestam - Maud Wedin 3NT V+1 8 -430 41/25
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Birgitta Elding - Ruth Mogård 3NT V+1 8 -430 41/25
Karin Englund - Marita Clausen Eva Sandgren - Inger Fransson 3NT Ö+1 7 -430 41/25
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3NT V+1 3 -430 41/25
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Göran Parner - Gert Persson 3NT V+1 4 -430 41/25
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT V+1 4 -430 41/25
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ingemar Olofsson - Lars Andersson 4 Ö+1 9 -450 30/36
Ellis Wohlner - Rune Strand Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT V+2 4 -460 17/49
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT V+2 8 -460 17/49
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT V+2 10 -460 17/49
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT V+2 4 -460 17/49
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 3NT V+2 4 -460 17/49
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Monica Lindström - Margareta Moberg 3NT V+2 4 -460 17/49
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT V+2 4 -460 17/49
Staffan Bredberg - Åke Andersson Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT V+2 4 -460 17/49
Margaret Eriksson - Marianne Karta Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT Ö+2 2 -460 17/49
I-B Edholm - Linda Aspelin Jan Heuman - Per Jermsten 3NT V+2 3 -460 17/49
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Winell - Agneta Axnäs 3NT V+2 4 -460 17/49
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Gunnar Bergström - Gert Reimer 3NT V+2 3 -460 17/49
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Karl Lindberg - Solveig Willenhag 3NT V+3 4 -490 2/64
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 3NT V+3 8 -490 2/64
Stig Svensson - Gunnel Svensson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 3NT V+3 8 -490 2/64

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
Ö-V i zon
E83
Dkn9
D102
K875
D62
K87
K754
kn103
7
E106432
E863
E4
Kkn10954
5
kn9
D962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 4D Ö-2 Kn 500 66/0
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Karl Lindberg - Solveig Willenhag 4 Ö-2 9 200 64/2
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 2 S+1 K 140 61/5
Margaret Eriksson - Marianne Karta Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 S= K 140 61/5
Ellis Wohlner - Rune Strand Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 Ö-1 6 100 52/14
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 4 Ö-1 Kn 100 52/14
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 4 Ö-1 Kn 100 52/14
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 Ö-1 Kn 100 52/14
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Christiernin - Tore Baars 4 Ö-1 K 100 52/14
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Birgitta Elding - Ruth Mogård 4 Ö-1 10 100 52/14
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö-1 Kn 100 52/14
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S-1 7 -50 34/32
Barbro Folke - Monica Schött Gunnar Luthman - Jan Carlson 4 S-1 K -50 34/32
Elof Fogbrand - Inger Flink Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2 S-1 K -50 34/32
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 4 S-1 K -50 34/32
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Monica Lindström - Margareta Moberg 3 S-1 K -50 34/32
Mikael Hök - Boo Lindblom Majken Welvestam - Maud Wedin 3 N-1 6 -50 34/32
I-B Edholm - Linda Aspelin Jan Heuman - Per Jermsten 4 S-1 K -50 34/32
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 3 S-1 K -50 34/32
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3 S-1 K -50 34/32
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Gunnar Bergström - Gert Reimer 4 S-1 K -50 34/32
Stig Svensson - Gunnel Svensson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 3 S-1 K -50 34/32
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 S-2 7 -100 18/48
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sverker Hydén - Björn Bergström 4 S-2 8 -100 18/48
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Ericsson - Thomas Sjövall 4 S-2 K -100 18/48
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 S-2 7 -100 18/48
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3 S-2 K -100 18/48
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 2 Ö+1 K -140 10/56
Staffan Bredberg - Åke Andersson Britt Almberg - Folke Ljungström 3 Ö= 2 -140 10/56
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Göran Parner - Gert Persson 2 Ö+1 K -140 10/56
Karin Englund - Marita Clausen Eva Sandgren - Inger Fransson 4 S-3 K -150 6/60
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 Ö+1 K -170 4/62
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Margareta Winell - Agneta Axnäs 3NT N-5 6 -250 2/64
Christina Nygren - Bengt Wessman Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 Ö= D -620 0/66

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
alla i zon
1075
E95
K5
Kkn1054
kn862
Dkn3
E2
E962
E
K1082
kn108763
D7
KD943
764
D94
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3NT V-2 4 200 63/3
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT V-2 Kn 200 63/3
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2NT Ö-2 3 200 63/3
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Eva Sandgren - Inger Fransson 3 Ö-2 K 200 63/3
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Göran Parner - Gert Persson 2 S+1 E 140 57/9
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2 S+1 E 140 57/9
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 1 Ö-1 8 100 49/17
Elof Fogbrand - Inger Flink Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT Ö-1 K 100 49/17
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 Ö-1 K 100 49/17
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Jan Heuman - Per Jermsten 2NT V-1 4 100 49/17
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Birgitta Elding - Ruth Mogård 2 Ö-1 3 100 49/17
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander I-B Edholm - Linda Aspelin 3 Ö-1 K 100 49/17
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming Pass   42/24
Ellis Wohlner - Rune Strand Olle Billström - Arne Wickman 1NT V= Kn -90 40/26
Cecilia Lindberg - Roger Boström Kjell Karlsson - Gert Sass 2 S-1 D -100 38/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2 Ö= 8 -110 29/37
Staffan Bredberg - Åke Andersson Monica Lindström - Margareta Moberg 3 Ö= 8 -110 29/37
Karin Englund - Marita Clausen Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 Ö+1 8 -110 29/37
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 2 Ö+1 8 -110 29/37
Margareta Winell - Agneta Axnäs Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 2 Ö+1 8 -110 29/37
Gunnar Bergström - Gert Reimer Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2 Ö+1 8 -110 29/37
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2 Ö+1 7 -110 29/37
Stig Svensson - Gunnel Svensson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö= 8 -110 29/37
Olle Fahlén - Lena Fahlén Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2NT V= 10 -120 20/46
Christina Nygren - Bengt Wessman Margaretha Brodin - Margareta Axner 2 Ö+2 K -130 17/49
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3 Ö+1 K -130 17/49
Mikael Hök - Boo Lindblom Karl Lindberg - Solveig Willenhag 2NT Ö+1 4 -150 14/52
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Barbro Folke - Monica Schött 2NT S-2 E -200 12/54
Majken Welvestam - Maud Wedin Jan Christiernin - Tore Baars 2NT V+3 10 -210 10/56
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT V= 10 -600 6/60
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Gunnar Luthman - Jan Carlson 3NT V= 4 -600 6/60
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Carl Asklöf - Håkan Tideström 3NT V= 10 -600 6/60
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT V+1 4 -630 1/65
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT V+1 10 -630 1/65

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
ingen i zon
10
K6532
ED9653
4
KD864
8
Kkn8
10865
Ekn32
Dkn74
74
D32
975
E109
102
EKkn97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 4D V-3 4 500 66/0
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Carl Asklöf - Håkan Tideström 4 N+1 E 450 64/2
Ellis Wohlner - Rune Strand Olle Billström - Arne Wickman 4 N= E 420 61/5
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 4 N= E 420 61/5
Stig Svensson - Gunnel Svensson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 N+4 7 230 58/8
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 3 N+2 2 200 55/11
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Göran Parner - Gert Persson 4 V-4 4 200 55/11
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3 N+1 3 170 51/15
Staffan Bredberg - Åke Andersson Monica Lindström - Margareta Moberg 3 N+1 E 170 51/15
Elof Fogbrand - Inger Flink Sverker Hydén - Björn Bergström 2 N+3 D 150 44/22
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 4 V-3 4 150 44/22
Mikael Hök - Boo Lindblom Karl Lindberg - Solveig Willenhag 4 V-3 4 150 44/22
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Jan Heuman - Per Jermsten 3 V-3 4 150 44/22
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 3 Ö-3 10 150 44/22
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2NT S= K 120 38/28
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 V-2 E 100 33/33
Cecilia Lindberg - Roger Boström Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-2 4 100 33/33
Christina Nygren - Bengt Wessman Margaretha Brodin - Margareta Axner 3 V-2 4 100 33/33
Margareta Winell - Agneta Axnäs Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 3 V-2 4 100 33/33
Olle Fahlén - Lena Fahlén Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 V-1 4 50 24/42
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Britt Almberg - Folke Ljungström 3 V-1 4 50 24/42
Majken Welvestam - Maud Wedin Jan Christiernin - Tore Baars 2 V-1 2 50 24/42
Karin Englund - Marita Clausen Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 V-1 4 50 24/42
Gunnar Bergström - Gert Reimer Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2 V-1 2 50 24/42
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Barbro Folke - Monica Schött 4 N-1 E -50 14/52
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Gunnar Luthman - Jan Carlson 4 N-1 E -50 14/52
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 5 N-1 E -50 14/52
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Eva Sandgren - Inger Fransson 5 N-1 2 -50 14/52
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander I-B Edholm - Linda Aspelin 3 N-1 E -50 14/52
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 4 N-2 E -100 6/60
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 5 N-2 E -100 6/60
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Birgitta Elding - Ruth Mogård 4D N-1 E -100 6/60
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT S-3 4 -150 1/65
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Lil Danielsson 4 N-3 E -150 1/65

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
N-S i zon
E7
Kkn962
9762
53
D105
ED7
KD3
Ekn109
kn62
10543
1085
KD2
K9843
8
Ekn4
8764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Karl Lindberg - Solveig Willenhag 3NT V-2 9 100 66/0
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Barbro Folke - Monica Schött 2NT Ö-1 3 50 59/7
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT V-1 2 50 59/7
Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Gunnar Luthman - Jan Carlson 3NT Ö-1 8 50 59/7
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3NT V-1 2 50 59/7
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö-1 8 50 59/7
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Göran Parner - Gert Persson 3NT V-1 9 50 59/7
Margareta Winell - Agneta Axnäs Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 1NT V= 2 -90 51/15
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 1NT V= 6 -90 51/15
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 S-1 K -100 48/18
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 1NT V+1 9 -120 38/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2NT Ö= 8 -120 38/28
Elof Fogbrand - Inger Flink Sverker Hydén - Björn Bergström 2NT V= 9 -120 38/28
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 1NT V+1 2 -120 38/28
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 1NT V+1 9 -120 38/28
Staffan Bredberg - Åke Andersson Monica Lindström - Margareta Moberg 1NT V+1 6 -120 38/28
Nils Ahlén - Ingvar Bladini Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 1NT V+1 E -120 38/28
Gunnar Bergström - Gert Reimer Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 1NT V+1 2 -120 38/28
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2NT V= 6 -120 38/28
Ellis Wohlner - Rune Strand Olle Billström - Arne Wickman 1NT V+2 6 -150 18/48
Cecilia Lindberg - Roger Boström Kjell Karlsson - Gert Sass 1NT V+2 9 -150 18/48
Olle Fahlén - Lena Fahlén Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 1NT V+2 2 -150 18/48
Christina Nygren - Bengt Wessman Margaretha Brodin - Margareta Axner 1NT V+2 2 -150 18/48
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1NT V+2 2 -150 18/48
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Britt Almberg - Folke Ljungström 1NT V+2 9 -150 18/48
Majken Welvestam - Maud Wedin Jan Christiernin - Tore Baars 1NT V+2 2 -150 18/48
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Eva Sandgren - Inger Fransson 1NT V+2 9 -150 18/48
Karin Englund - Marita Clausen Torsten Ragnartz - Monica Staaf 1NT V+2 2 -150 18/48
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Birgitta Elding - Ruth Mogård 1NT V+2 2 -150 18/48
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander I-B Edholm - Linda Aspelin 1NT V+2 2 -150 18/48
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Carl Asklöf - Håkan Tideström 2 S-2 K -200 5/61
Stig Svensson - Gunnel Svensson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 S-2 K -200 5/61
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT Ö= 2 -400 1/65
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3NT V= 2 -400 1/65

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
alla i zon
Ekn
Dkn54
K83
kn964
K1074
8
Ekn52
KD85
D652
K1062
D97
107
983
E973
1064
E32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Monica Lindström - Margareta Moberg 3 S= 7 140 66/0
Sverker Hydén - Björn Bergström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 Ö-1 E 100 61/5
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 1NT V-1 4 100 61/5
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3 Ö-1 E 100 61/5
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3 Ö-1 E 100 61/5
Jan Heuman - Per Jermsten Karin Englund - Marita Clausen 1NT N= 2 90 56/10
Gunnar Luthman - Jan Carlson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S-1 8 -100 48/18
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2 N-1 10 -100 48/18
Margaretha Brodin - Margareta Axner Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 N-1 10 -100 48/18
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Majken Welvestam - Maud Wedin 2 N-1 D -100 48/18
Jan Christiernin - Tore Baars Britt Almberg - Folke Ljungström 3 S-1 K -100 48/18
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 3 N-1 D -100 48/18
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Margareta Winell - Agneta Axnäs 2 N-1 10 -100 48/18
Olle Billström - Arne Wickman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 2 Ö= E -110 34/32
Barbro Folke - Monica Schött Kjell Karlsson - Gert Sass 2 V= D -110 34/32
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 2 Ö= E -110 34/32
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Mikael Hök - Boo Lindblom 3 V= D -110 34/32
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 V= 4 -110 34/32
Birgitta Elding - Ruth Mogård Eva Sandgren - Inger Fransson 2 Ö= E -110 34/32
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö= 7 -110 34/32
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling I-B Edholm - Linda Aspelin 1NT V+1 3 -120 26/40
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 2 V+1 D -140 19/47
Ellis Wohlner - Rune Strand Cecilia Lindberg - Roger Boström 2 Ö+1 E -140 19/47
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Staffan Bredberg - Åke Andersson 2 V+1 3 -140 19/47
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Carl Asklöf - Håkan Tideström 2 V+1 4 -140 19/47
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3 V= E -140 19/47
Göran Parner - Gert Persson Gunnar Bergström - Gert Reimer 2 Ö+1 3 -140 19/47
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 Ö+2 7 -170 12/54
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 1NT S-2 2 -200 6/60
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3 S-2 8 -200 6/60
Elof Fogbrand - Inger Flink Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 N-2 D -200 6/60
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2 N-2 10 -200 6/60
Stig Svensson - Gunnel Svensson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 3 N-2 10 -200 6/60
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Bengt Wessman 3NT Ö= 6 -600 0/66

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
ingen i zon
1098
KD75
kn53
K76
E4
86432
9762
ED
KDkn63
E10
1084
kn108
752
kn9
EKD
95432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Heuman - Per Jermsten Karin Englund - Marita Clausen 2 V-3 10 150 65/1
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 3 V-3 9 150 65/1
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 3NT Ö-2 E 100 61/5
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3 V-2 10 100 61/5
Elof Fogbrand - Inger Flink Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 Ö-1 E 50 54/12
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 V-1 6 50 54/12
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 V-1 6 50 54/12
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3 Ö-1 E 50 54/12
Birgitta Elding - Ruth Mogård Eva Sandgren - Inger Fransson 2 Ö-1 E 50 54/12
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Birgitta Rohlén - Annika Magnusson Pass   40/26
Olle Billström - Arne Wickman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Pass   40/26
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Pass   40/26
Sverker Hydén - Björn Bergström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Pass   40/26
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Monica Lindström - Margareta Moberg Pass   40/26
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Staffan Bredberg - Åke Andersson Pass   40/26
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Ahlén - Ingvar Bladini Pass   40/26
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Pass   40/26
Stig Svensson - Gunnel Svensson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Pass   40/26
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Mikael Hök - Boo Lindblom 1NT V= 5 -90 29/37
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Majken Welvestam - Maud Wedin 1NT V= 7 -90 29/37
Göran Parner - Gert Persson Gunnar Bergström - Gert Reimer 3 S-2 E -100 26/40
Ellis Wohlner - Rune Strand Cecilia Lindberg - Roger Boström 2 Ö= E -110 21/45
Gunnar Luthman - Jan Carlson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö= E -110 21/45
Barbro Folke - Monica Schött Kjell Karlsson - Gert Sass 2 Ö= E -110 21/45
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling I-B Edholm - Linda Aspelin 2 Ö= D -110 21/45
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 1NT V+1 7 -120 12/54
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 1NT V+1 5 -120 12/54
Jan Christiernin - Tore Baars Britt Almberg - Folke Ljungström 2NT V= 6 -120 12/54
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Carl Asklöf - Håkan Tideström 1NT V+1 5 -120 12/54
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Margareta Winell - Agneta Axnäs 2NT Ö= 2 -120 12/54
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Bengt Wessman 2 Ö+1 E -140 4/62
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+1 E -140 4/62
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö+1 E -140 4/62
Margaretha Brodin - Margareta Axner Olle Fahlén - Lena Fahlén 2NT Ö+1 E -150 0/66

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
N-S i zon
653
Kkn105
KDkn42
10
ED1098
963
7
E532

ED2
1095
Kkn98764
Kkn742
874
E863
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Eriksson - Marianne Karta Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3NT Ö-1 E 50 66/0
Sverker Hydén - Björn Bergström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 N-1 E -100 60/6
Håkan Sacklén - Lil Danielsson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 4 S-1 E -100 60/6
Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn Carl Asklöf - Håkan Tideström 3 N-1 9 -100 60/6
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ingemar Olofsson - Lars Andersson 4 N-1 E -100 60/6
Jan Heuman - Per Jermsten Karin Englund - Marita Clausen 3 N-1 10 -100 60/6
Gunnar Luthman - Jan Carlson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 Ö+1 E -150 52/14
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3 Ö+2 E -150 52/14
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 3 Ö+2 E -150 52/14
Ellis Wohlner - Rune Strand Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 Ö+2 E -170 41/25
Olle Billström - Arne Wickman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 4 Ö+2 E -170 41/25
Elof Fogbrand - Inger Flink Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 Ö+3 8 -170 41/25
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 4 Ö+2 E -170 41/25
Margaretha Brodin - Margareta Axner Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 Ö+2 E -170 41/25
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Mikael Hök - Boo Lindblom 4 Ö+2 K -170 41/25
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Majken Welvestam - Maud Wedin 3 Ö+3 2 -170 41/25
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 Ö+2 E -170 41/25
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling I-B Edholm - Linda Aspelin 5 N-3 9 -300 32/34
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 5 Ö= E -400 28/38
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 5 Ö= E -400 28/38
Stig Svensson - Gunnel Svensson Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 5 N-4 E -400 28/38
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 5 Ö+1 E -420 16/50
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 5 Ö+1 2 -420 16/50
Barbro Folke - Monica Schött Kjell Karlsson - Gert Sass 5 Ö+1 E -420 16/50
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Bengt Wessman 5 Ö+1 E -420 16/50
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 5 Ö+1 E -420 16/50
Birgitta Elding - Ruth Mogård Eva Sandgren - Inger Fransson 5 Ö+1 E -420 16/50
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 5 Ö+1 E -420 16/50
Göran Parner - Gert Persson Gunnar Bergström - Gert Reimer 5 Ö+1 E -420 16/50
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Margareta Winell - Agneta Axnäs 5 Ö+1 E -420 16/50
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Staffan Bredberg - Åke Andersson 3NT Ö+1 9 -430 6/60
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Monica Lindström - Margareta Moberg 5 Ö+2 E -440 4/62
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5D Ö= E -550 2/64
Jan Christiernin - Tore Baars Britt Almberg - Folke Ljungström 4D S-5 E -1400 0/66

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
Ö-V i zon
K
E1098
1076
ED1096
E53
K3
Kkn832
kn42
kn94
Dkn752
E95
K3
D108762
64
D4
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Karlsson - Gert Sass Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 3NT V-2 10 200 64/2
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT V-2 10 200 64/2
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2NT V-2 8 200 64/2
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Majken Welvestam - Maud Wedin 3 V-1 K 100 56/10
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Christiernin - Tore Baars 3NT V-1 10 100 56/10
Britt Almberg - Folke Ljungström Monica Lindström - Margareta Moberg 4 Ö-1 8 100 56/10
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Staffan Bredberg - Åke Andersson 3NT V-1 9 100 56/10
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Englund - Marita Clausen 3 V-1 E 100 56/10
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Sverker Hydén - Björn Bergström 2 N-1 E -50 49/17
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Göran Parner - Gert Persson 2 S-1 K -50 49/17
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N-2 E -100 45/21
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 2 N-2 4 -100 45/21
Cecilia Lindberg - Roger Boström Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 3 V= E -110 39/27
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 V= K -110 39/27
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Christina Nygren - Bengt Wessman 3 V= E -110 39/27
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 V= K -110 39/27
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Monica Schött 2NT Ö= 8 -120 33/33
Carl Asklöf - Håkan Tideström Mikael Hök - Boo Lindblom 1NT V+1 E -120 33/33
Elof Fogbrand - Inger Flink Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2 V+2 K -130 28/38
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 V+2 K -130 28/38
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 V+1 6 -130 28/38
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Olle Billström - Arne Wickman 3 Ö= 8 -140 22/44
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 Ö+1 8 -140 22/44
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Jan Heuman - Per Jermsten 2 Ö+1 5 -140 22/44
Gunnar Luthman - Jan Carlson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 2 Ö+2 8 -170 14/52
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö+2 8 -170 14/52
I-B Edholm - Linda Aspelin Nils Ahlén - Ingvar Bladini 2 Ö+2 8 -170 14/52
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Margareta Winell - Agneta Axnäs 2 Ö+2 8 -170 14/52
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2 Ö+2 D -170 14/52
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Birgitta Elding - Ruth Mogård 2NT V+2 9 -180 8/58
Eva Sandgren - Inger Fransson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 2 Ö+3 5 -200 6/60
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3NT V= 8 -600 3/63
Gunnar Bergström - Gert Reimer Stig Svensson - Gunnel Svensson 3NT Ö= 6 -600 3/63
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT V+1 10 -630 0/66

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
ingen i zon
K875
D1063
KD2
62
ED4
kn84
kn1085
kn103
kn106
E972
973
E54
932
K5
E64
KD987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 3NT N+1 7 430 66/0
Gunnar Luthman - Jan Carlson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 2NT N+1 7 150 57/9
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Majken Welvestam - Maud Wedin 1NT N+2 2 150 57/9
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Staffan Bredberg - Åke Andersson 1NT N+2 2 150 57/9
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingemar Olofsson - Lars Andersson 2NT S+1 4 150 57/9
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 1NT S+2 8 150 57/9
Eva Sandgren - Inger Fransson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 1NT S+2 8 150 57/9
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Göran Parner - Gert Persson 1NT S+2 5 150 57/9
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 2NT N+1 7 150 57/9
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2NT N= 9 120 41/25
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Monica Schött 1NT S+1 4 120 41/25
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Olle Billström - Arne Wickman 2NT N= 9 120 41/25
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Sverker Hydén - Björn Bergström 2NT N= 2 120 41/25
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2NT N= 9 120 41/25
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Christiernin - Tore Baars 2NT S= 5 120 41/25
Britt Almberg - Folke Ljungström Monica Lindström - Margareta Moberg 1NT S+1 4 120 41/25
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Margareta Winell - Agneta Axnäs 2NT N= Kn 120 41/25
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 S+1 Kn 110 31/35
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1 N+1 K 110 31/35
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Englund - Marita Clausen 1NT S= Kn 90 27/39
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 1NT N= 7 90 27/39
Elof Fogbrand - Inger Flink Håkan Sacklén - Lil Danielsson 1 N= Kn 80 24/42
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Pass   21/45
Carl Asklöf - Håkan Tideström Mikael Hök - Boo Lindblom Pass   21/45
Kjell Karlsson - Gert Sass Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 3NT S-1 Kn -50 15/51
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Christina Nygren - Bengt Wessman 3NT S-1 8 -50 15/51
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Birgitta Elding - Ruth Mogård 1NT S-1 Kn -50 15/51
Gunnar Bergström - Gert Reimer Stig Svensson - Gunnel Svensson 2NT S-1 Kn -50 15/51
Cecilia Lindberg - Roger Boström Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 3NT S-2 Kn -100 5/61
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N-2 9 -100 5/61
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 2NT S-2 Kn -100 5/61
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Jan Heuman - Per Jermsten 3NT S-2 Kn -100 5/61
I-B Edholm - Linda Aspelin Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3NT S-2 5 -100 5/61
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2NT S-2 Kn -100 5/61

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
N-S i zon
109753
kn
KD108
984
Ekn
1052
Ekn9754
65
62
K97643
3
10732
KD84
ED8
62
EKDkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch Majken Welvestam - Maud Wedin 3NT S+2 4 660 64/2
Margaret Eriksson - Marianne Karta Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3NT S+2 9 660 64/2
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3NT S+2 4 660 64/2
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Olle Billström - Arne Wickman 4 S+1 6 650 58/8
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N+1 6 650 58/8
Gunnar Bergström - Gert Reimer Stig Svensson - Gunnel Svensson 5 S= 10 650 58/8
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT S+1 5 630 53/13
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Birgitta Elding - Ruth Mogård 3NT S+1 5 630 53/13
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N= 3 620 33/33
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Monica Schött 4 S= E 620 33/33
Gunnar Luthman - Jan Carlson Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 4 N= 3 620 33/33
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 N= 3 620 33/33
Cecilia Lindberg - Roger Boström Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 4 S= 6 620 33/33
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 4 S= E 620 33/33
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 4 S= E 620 33/33
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 4 S= E 620 33/33
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Jan Christiernin - Tore Baars 4 N= K 620 33/33
Carl Asklöf - Håkan Tideström Mikael Hök - Boo Lindblom 4 S= E 620 33/33
Britt Almberg - Folke Ljungström Monica Lindström - Margareta Moberg 4 S= E 620 33/33
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Jan Heuman - Per Jermsten 4 N= 3 620 33/33
I-B Edholm - Linda Aspelin Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 N= 3 620 33/33
Eva Sandgren - Inger Fransson Torsten Ragnartz - Monica Staaf 4 S= 2 620 33/33
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 S= E 620 33/33
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Margareta Winell - Agneta Axnäs 4 N= 3 620 33/33
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt 4 N= 3 620 33/33
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 4 S= E 620 33/33
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Christina Nygren - Bengt Wessman 3 S+2 E 200 14/52
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 N+1 3 170 11/55
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Staffan Bredberg - Åke Andersson 2 S+2 10 170 11/55
Kjell Karlsson - Gert Sass Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 5 N-1 3 -100 5/61
Elof Fogbrand - Inger Flink Håkan Sacklén - Lil Danielsson 5 N-1 3 -100 5/61
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Englund - Marita Clausen 4 N-1 3 -100 5/61
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Göran Parner - Gert Persson 4 S-1 5 -100 5/61
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Sverker Hydén - Björn Bergström 5D N-1 3 -200 0/66

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
Ö-V i zon
kn6
EKkn
E84
D10975
D95
D7642
107
842
1072
1085
K96532
E
EK843
93
Dkn
Kkn63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Eva Sandgren - Inger Fransson 6 N= 3 920 66/0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Barbro Folke - Monica Schött 3NT N+3 3 490 59/7
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N+3 7 490 59/7
Carl Asklöf - Håkan Tideström Majken Welvestam - Maud Wedin 3NT N+3 2 490 59/7
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Nils Ahlén - Ingvar Bladini 3NT N+3 3 490 59/7
Göran Parner - Gert Persson Stig Svensson - Gunnel Svensson 3NT N+3 6 490 59/7
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Gunnar Bergström - Gert Reimer 3NT N+3 2 490 59/7
Ellis Wohlner - Rune Strand Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 3NT N+2 3 460 38/28
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT N+2 6 460 38/28
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT N+2 2 460 38/28
Kjell Karlsson - Gert Sass Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N+2 3 460 38/28
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Olle Billström - Arne Wickman 3NT N+2 3 460 38/28
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT N+2 6 460 38/28
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3NT N+2 3 460 38/28
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Lil Danielsson 3NT N+2 5 460 38/28
Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT N+2 5 460 38/28
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT N+2 3 460 38/28
Monica Lindström - Margareta Moberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT N+2 6 460 38/28
Jan Christiernin - Tore Baars Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 3NT N+2 2 460 38/28
Birgitta Elding - Ruth Mogård Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT N+2 2 460 38/28
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 3NT N+2 3 460 38/28
Margareta Winell - Agneta Axnäs Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT N+2 6 460 38/28
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3NT N+1 5 430 15/51
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT N+1 6 430 15/51
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3NT N+1 5 430 15/51
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3NT S+1 2 430 15/51
Staffan Bredberg - Åke Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3NT N+1 5 430 15/51
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N+1 5 430 15/51
Torsten Ragnartz - Monica Staaf Jan Heuman - Per Jermsten 3NT N+1 6 430 15/51
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT N+1 5 430 15/51
Karin Englund - Marita Clausen Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 5 N+1 2 420 6/60
Elof Fogbrand - Inger Flink Christina Nygren - Bengt Wessman 5 N= 5 400 3/63
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 5 N= 5 400 3/63
I-B Edholm - Linda Aspelin Ingemar Olofsson - Lars Andersson 6 N-1 3 -50 0/66

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
alla i zon
964
108
K8654
kn32
EK53
97632
D
ED6
10
kn54
Ekn9732
954
Dkn872
EKD
10
K1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lindström - Margareta Moberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 4D V-2 2 500 66/0
Carl Asklöf - Håkan Tideström Majken Welvestam - Maud Wedin 3NT V-3 4 300 64/2
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2NT Ö-2 K 200 61/5
I-B Edholm - Linda Aspelin Ingemar Olofsson - Lars Andersson 2NT V-2 4 200 61/5
Ellis Wohlner - Rune Strand Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 2 S= D 110 56/10
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 2 S= D 110 56/10
Staffan Bredberg - Åke Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 2 S= D 110 56/10
Elof Fogbrand - Inger Flink Christina Nygren - Bengt Wessman 3NT Ö-1 E 100 48/18
Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming Sverker Hydén - Björn Bergström 3 Ö-1 E 100 48/18
Torsten Ragnartz - Monica Staaf Jan Heuman - Per Jermsten 2 V-1 6 100 48/18
Margareta Winell - Agneta Axnäs Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 V-1 9 100 48/18
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V-1 4 100 48/18
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 2 S-1 D -100 34/32
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Olle Billström - Arne Wickman 2 S-1 D -100 34/32
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3 S-1 9 -100 34/32
Jan Christiernin - Tore Baars Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 2 S-1 D -100 34/32
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Nils Ahlén - Ingvar Bladini 2 S-1 D -100 34/32
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S-1 D -100 34/32
Karin Englund - Marita Clausen Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 S-1 2 -100 34/32
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 2 S-1 D -100 34/32
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 2 S-1 D -100 34/32
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Barbro Folke - Monica Schött 2 V+1 4 -140 23/43
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 V= 9 -140 23/43
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 V+1 9 -170 16/50
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3 V+1 4 -170 16/50
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Britt Almberg - Folke Ljungström 3 V+1 9 -170 16/50
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Eva Sandgren - Inger Fransson 2 V+2 9 -170 16/50
Birgitta Elding - Ruth Mogård Margaret Eriksson - Marianne Karta 3 V+1 9 -170 16/50
Göran Parner - Gert Persson Stig Svensson - Gunnel Svensson 3 S-2 D -200 10/56
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 S-4 E -400 8/58
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 4 V= 4 -620 6/60
Kjell Karlsson - Gert Sass Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3D V= 9 -730 4/62
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Gunnar Bergström - Gert Reimer 4D V= 9 -790 2/64
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3RD S-2 D -1000 0/66

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Nord giv
N-S i zon
Kkn7
K10
EKD964
ED
ED932
83
8
108432
8654
Ekn4
kn102
Kkn9
10
D97652
753
765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Elding - Ruth Mogård Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT N+3 5 690 65/1
Birgitta Béen - Heidi Hedrenius Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam 3NT N+3 5 690 65/1
Carl Asklöf - Håkan Tideström Majken Welvestam - Maud Wedin 5 S+1 8 680 62/4
Kjell Karlsson - Gert Sass Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N+2 6 660 57/9
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Lil Danielsson 3NT N+2 4 660 57/9
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N+2 4 660 57/9
I-B Edholm - Linda Aspelin Ingemar Olofsson - Lars Andersson 3NT N+2 9 660 57/9
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin 3NT N+1 4 630 45/21
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Barbro Folke - Monica Schött 3NT N+1 8 630 45/21
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Olle Billström - Arne Wickman 3NT N+1 5 630 45/21
Margaretha Brodin - Margareta Axner Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson 3NT N+1 5 630 45/21
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT N+1 Kn 630 45/21
Jan Christiernin - Tore Baars Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 3NT N+1 4 630 45/21
Margareta Winell - Agneta Axnäs Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT N+1 9 630 45/21
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT N+1 8 630 45/21
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N= 8 600 33/33
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT N= 9 600 33/33
Monica Lindström - Margareta Moberg Jan Ericsson - Thomas Sjövall 3NT S= 9 600 33/33
Torsten Ragnartz - Monica Staaf Jan Heuman - Per Jermsten 3NT N= 6 600 33/33
Elof Fogbrand - Inger Flink Christina Nygren - Bengt Wessman 4 N= E 130 25/41
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 S+1 E 130 25/41
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 N+2 9 130 25/41
Karin Englund - Marita Clausen Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 N+1 2 130 25/41
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 S= 2 110 16/50
Ingrid Odén - Ingrid Holmerson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3 S= 2 110 16/50
Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming Sverker Hydén - Björn Bergström 1 N+2 8 110 16/50
Staffan Bredberg - Åke Andersson Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 3 S= E 110 16/50
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister 3 S= 8 110 16/50
Ellis Wohlner - Rune Strand Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 4 N-1 9 -100 5/61
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 5 S-1 10 -100 5/61
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 S-1 E -100 5/61
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Eva Sandgren - Inger Fransson 4 N-1 5 -100 5/61
Göran Parner - Gert Persson Stig Svensson - Gunnel Svensson 6 S-1 E -100 5/61
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Gunnar Bergström - Gert Reimer 4 S-1 E -100 5/61

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Öst giv
Ö-V i zon
K42
104
10632
6432
D63
73
KDkn98
ED9
kn10987
EK62
4
K108
E5
Dkn985
E75
kn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 4 Ö-2 E 200 63/3
Jan Heuman - Per Jermsten Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT Ö-2 8 200 63/3
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Stig Svensson - Gunnel Svensson 3NT Ö-2 D 200 63/3
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT Ö-2 D 200 63/3
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Bengt Wessman 3NT Ö-1 D 100 54/12
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 4 Ö-1 D 100 54/12
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Torsten Ragnartz - Monica Staaf 3NT Ö-1 9 100 54/12
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 4 Ö-1 D 100 54/12
Gunnar Bergström - Gert Reimer Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5 Ö-1 E 100 54/12
Staffan Bredberg - Åke Andersson Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT V= 10 -120 48/18
Olle Billström - Arne Wickman Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 Ö= D -140 44/22
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 2 Ö+1 D -140 44/22
Majken Welvestam - Maud Wedin Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 Ö+1 D -140 44/22
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 Ö+2 E -170 36/30
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 2 Ö+2 D -170 36/30
Olle Fahlén - Lena Fahlén Elof Fogbrand - Inger Flink 2 Ö+2 D -170 36/30
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 Ö+2 5 -170 36/30
Margareta Winell - Agneta Axnäs Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2 Ö+2 D -170 36/30
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Barbro Folke - Monica Schött 2NT V+2 6 -180 29/37
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Göran Parner - Gert Persson 2NT V+2 6 -180 29/37
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 2 Ö+3 9 -200 26/40
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2D S-2 K -300 24/42
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Håkan Sacklén - Lil Danielsson 3NT V= 4 -600 20/46
Margaretha Brodin - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 3NT Ö= D -600 20/46
I-B Edholm - Linda Aspelin Birgitta Elding - Ruth Mogård 3NT Ö= 9 -600 20/46
Kjell Karlsson - Gert Sass Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 4 Ö= D -620 10/56
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ellis Wohlner - Rune Strand 4 Ö= D -620 10/56
Sverker Hydén - Björn Bergström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 Ö= D -620 10/56
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Monica Lindström - Margareta Moberg 4 Ö= D -620 10/56
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Christiernin - Tore Baars 4 Ö= Kn -620 10/56
Karin Englund - Marita Clausen Nils Ahlén - Ingvar Bladini 4 Ö= E -620 10/56
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 Ö= 5 -620 10/56
Britt Almberg - Folke Ljungström Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 3NT Ö+1 9 -630 1/65
Eva Sandgren - Inger Fransson Margaret Eriksson - Marianne Karta 3NT V+1 6 -630 1/65

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Syd giv
alla i zon
1084
kn108
Dkn10974
10
D65
53
E83
Ekn642
Ekn32
9742
6
D987
K97
EKD6
K52
K53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Billström - Arne Wickman Cecilia Lindberg - Roger Boström 1NT Ö-4 E 400 66/0
Jan Heuman - Per Jermsten Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö-2 E 200 64/2
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2NT S+2 4 180 61/5
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ellis Wohlner - Rune Strand 1NT S+3 2 180 61/5
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1NT S+2 2 150 55/11
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Monica Lindström - Margareta Moberg 1NT S+2 2 150 55/11
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Christiernin - Tore Baars 3 S+2 2 150 55/11
Majken Welvestam - Maud Wedin Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2NT S+1 2 150 55/11
Staffan Bredberg - Åke Andersson Mikael Hök - Boo Lindblom 3 N+1 E 130 50/16
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Barbro Folke - Monica Schött 1NT S+1 10 120 42/24
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Håkan Sacklén - Lil Danielsson 1NT S+1 4 120 42/24
Margaretha Brodin - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 1NT S+1 2 120 42/24
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 1NT S+1 2 120 42/24
Margareta Winell - Agneta Axnäs Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 1NT S+1 2 120 42/24
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 1NT S+1 2 120 42/24
Gunnar Bergström - Gert Reimer Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1NT S+1 2 120 42/24
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 2 S= 5 110 34/32
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Stig Svensson - Gunnel Svensson 3 V-1 Kn 100 32/34
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 1NT S= 2 90 30/36
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Torsten Ragnartz - Monica Staaf 1 S= 5 80 28/38
Sverker Hydén - Björn Bergström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 V= D -90 26/40
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Bengt Wessman 3NT S-1 2 -100 20/46
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT S-1 6 -100 20/46
Olle Fahlén - Lena Fahlén Elof Fogbrand - Inger Flink 1 S-1 3 -100 20/46
I-B Edholm - Linda Aspelin Birgitta Elding - Ruth Mogård 5 N-1 E -100 20/46
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Birgit Karlsson - Göran Karlsson 5 N-1 8 -100 20/46
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 2 V+1 D -110 13/53
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Göran Parner - Gert Persson 3 V= Kn -110 13/53
Kjell Karlsson - Gert Sass Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 1NT S-2 2 -200 6/60
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 3NT S-2 4 -200 6/60
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2NT S-2 5 -200 6/60
Britt Almberg - Folke Ljungström Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 3 S-2 5 -200 6/60
Karin Englund - Marita Clausen Nils Ahlén - Ingvar Bladini 1NT N-2 4 -200 6/60
Eva Sandgren - Inger Fransson Margaret Eriksson - Marianne Karta 4 S-3 5 -300 0/66

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.03.21

Väst giv
ingen i zon
kn863
98
Dkn82
1042
10542
E65
K976
53
KD7
KD4
43
Dkn876
E9
kn10732
E105
EK9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mayvi Svenonius - Kerstin Olare Barbro Folke - Monica Schött 3NT S= 5 400 66/0
Olle Billström - Arne Wickman Cecilia Lindberg - Roger Boström 1NTD S= 6 180 64/2
Sverker Hydén - Björn Bergström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 V-3 9 150 62/4
Staffan Bredberg - Åke Andersson Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S+1 7 140 59/7
Jan Heuman - Per Jermsten Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1 S+2 5 140 59/7
Gunnar Luthman - Jan Carlson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 1NT S+1 6 120 51/15
Anna-Lisa Pålsbro - Berit Garvin Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 1NT S+1 5 120 51/15
Gun Hjorth - Mia Rosenberg Märta Thorsson - Monica Weidenhaijn 1NT S+1 3 120 51/15
Majken Welvestam - Maud Wedin Leif Kilnes - Bengt Nilsson 1NT S+1 6 120 51/15
Stellan Jonsson - Elisabeth Jonsson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 1NT S+1 2 120 51/15
Lennart Larsson - Bo Tynderfeldt Birgit Karlsson - Göran Karlsson 1NT S+1 6 120 51/15
Margaretha Brodin - Margareta Axner Lena Fürst-Rozkalns - Margaretha Alming 1 S+1 5 110 41/25
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Bengt Wessman 1 S+1 5 110 41/25
Britt Almberg - Folke Ljungström Karl-Erik Sparrdal - Hans Gosch 1 S+1 2 110 41/25
Margareta Belaieff - Gertrud Bågstam Stig Svensson - Gunnel Svensson 1 S+1 5 110 41/25
Kjell Karlsson - Gert Sass Ingrid Odén - Ingrid Holmerson 2 V-2 9 100 33/33
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Ellis Wohlner - Rune Strand 2 Ö-2 Kn 100 33/33
Carl Asklöf - Håkan Tideström Jan Christiernin - Tore Baars 2 V-2 9 100 33/33
Karin Englund - Marita Clausen Nils Ahlén - Ingvar Bladini 2NT Ö-2 7 100 33/33
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Torsten Ragnartz - Monica Staaf 1NT S= 7 90 24/42
Eva Sandgren - Inger Fransson Margaret Eriksson - Marianne Karta 1NT S= 5 90 24/42
Ingemar Olofsson - Lars Andersson Isabel Grönwall - Hellis Sylwan 1NT S= 5 90 24/42
Gunnar Bergström - Gert Reimer Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1NT S= 6 90 24/42
Per-Olof Wredlund - Margareta Wallée Göran Parner - Gert Persson 1NT S= 6 90 24/42
Karl Lindberg - Solveig Willenhag Monica Lindström - Margareta Moberg 1 S= 5 80 18/48
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Birgitta Rohlén - Annika Magnusson 1NT V-1 6 50 14/52
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Håkan Sacklén - Lil Danielsson 2 V-1 9 50 14/52
Jan Ericsson - Thomas Sjövall Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 Ö-1 E 50 14/52
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 1NT S-1 5 -50 7/59
Gerd Lindberg - Gerhard Magnusson Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 2 S-1 5 -50 7/59
Olle Fahlén - Lena Fahlén Elof Fogbrand - Inger Flink 2 S-1 5 -50 7/59
I-B Edholm - Linda Aspelin Birgitta Elding - Ruth Mogård 2 S-1 5 -50 7/59
Bengt Wennerberg - Agnes Reidemeister Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 1NT V= 6 -90 2/64
Margareta Winell - Agneta Axnäs Birgitta Béen - Heidi Hedrenius 2 S-2 5 -100 0/66