Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Vi tävlar Måndag 2010-10-11 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Vi tävlar Måndag 2010-10-11

Partävling, 26 bord, 52 par. Antal brickor: 24. Medel: 600.0.

Privatprotokoll för Kjell Karlsson - Gert Sass

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 6, Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg
13 N+2 -150 0 0% 0 0.0%KKn83D32E6EKn72 106541086D8K985
24 S= -130 20 40% 20 20.0%E9DKn7473210875 KKn8542E10851096
34 V-2 -200 1 2% 21 14.0%DKn53KD7D108754 K1097E10865K4K5
Rond 2, som NS mot par 3, I-B Edholm - Ellen Norman
43NT Ö-3 300 44 88% 65 32.5%K73K98D4321098 D82EKn65386EKn4
53NT V+1 -430 22 44% 87 34.8%Kn965K1063K9742 10432Kn8542K428
63NT V= -600 17 34% 104 34.7%KDKn10Kn628642103 965D4KD73Kn976
Rond 3, som ÖV mot par 12, Annette Sjöö - Birgit Jansson
75 Ö= 600 11 22% 115 32.9%K97KnD104ED10975 E85E1095K65KKn6
83 V-1 -50 10 20% 125 31.2%D543E96D96243 K76KDKn102KD862
95 N-3 150 49 98% 174 38.7%KKn97375375K43 ED62K910943D102
Rond 4, som NS mot par 10, Olle Billström - Arne Wickman
102 S+2 170 44 88% 218 43.6%1065K1076EK83107 ED97EKn8D974D2
114 N+2 480 28 56% 246 44.7%10EK10987510E932 Kn543DKn4EKD53D
123NT V-1 50 42 84% 288 48.0%763K832DKn107Kn3 KD85D76862D75
Rond 5, som ÖV mot par 4, Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson
132 N+2 -170 3 6% 291 44.8%Kn7632102E92987 E105EKn4874E1063
144D S+1 -690 0 0% 291 41.6%Kn103286D532K86 ED54E74E984Kn3
153NT V-1 -50 17 34% 308 41.1%KKn532D10K1096108 D6EKKn75E72E52
Rond 6, som ÖV mot par 1, Ellis Wohlner - Rune Strand
163NT S+4 -520 4 8% 312 39.0%D1097Kn65Kn943Kn8 65K108731026432
173 V-2 -100 1 2% 313 36.8%Kn5KD65E742942 EK63E72965K87
183 V-2 -100 13 26% 326 36.2%9842KKn96K103104 K765874EKn9E52
Rond 7, som ÖV mot par 5, Jan Christiernin - Elisabeth Andersson
193 S= -110 17 34% 343 36.1%D971075KD53E82 K1084EKKn297644
203 V-2 -200 10 20% 353 35.3%EKD62K105DKn4107 Kn8D87321073E63
212 N+2 -130 24 48% 377 35.9%DKn7KKn1022K10542 1095D654ED85D7
Rond 8, som NS mot par 2, Göran Parner - Gert Persson
225 Ö= -600 12 24% 389 35.4%K63EKn1095D9393 E875762Kn10765D
233 S+1 130 21 42% 410 35.7%Kn109853985EK6K EKDKn6DKn985322
241 S-1 -50 39 78% 449 37.4%64KD763539742 KKn72E10D94EKn65

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
ingen i zon
E92
E
Kkn9543
D104
10654
1086
D8
K985
Kkn83
D32
E6
Ekn72
D7
Kkn9754
1072
63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Kjell Karlsson - Gert Sass 3 N+2 Kn 150 50/0
Ellis Wohlner - Rune Strand Jan Heuman - Per Jermsten 2 N+2 2 130 43/7
Olle Billström - Arne Wickman Göran Parner - Gert Persson 3 N+1 3 130 43/7
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Nils Ahlén - Börje Larsson 2 N+2 3 130 43/7
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 N+2 7 130 43/7
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 N+1 8 130 43/7
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Karin Axelsson - Britt Andersson 3 N+1 D 130 43/7
Karin Englund - Marita Clausen Ulla Andersson - Monica Johansson 3 N= E 110 35/15
Kerstin Karlström - Lena Göransson Staffan Bredberg - Åke Andersson 2 N+1 2 110 35/15
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 3 Ö-2 10 100 32/18
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 N= E 90 30/20
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Elof Fogbrand - Inger Flink 3 V-1 E 50 27/23
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna Olsson - Marie Alsén 3 V-1 E 50 27/23
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Clary Sundblad - Staffan Troell 4 N-1 8 -50 23/27
Cecilia Lindberg - Roger Boström Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3 N-1 2 -50 23/27
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 4 N-2 E -100 16/34
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 S-2 4 -100 16/34
Tomas Clason - Charlotte Huldt Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 S-2 4 -100 16/34
Bengt Johnsson - Lena Norlin Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3NT N-2 8 -100 16/34
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 N-2 7 -100 16/34
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 V= E -110 8/42
Annette Sjöö - Birgit Jansson I-B Edholm - Ellen Norman 2 V= E -110 8/42
Agneta Delin - Kristina Grewin Sverker Hydén - Björn Bergström 3 V= E -110 8/42
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Gunnar Luthman - Jan Carlson 1NT Ö+1 K -120 4/46
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 V= E -140 2/48
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 5 N-3 E -150 0/50

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
N-S i zon
D106
K92
kn85
E432
Kkn8542
E1085
109
6
E9
Dkn74
732
10875
73
63
EKD64
KDkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Heuman - Per Jermsten Ellis Wohlner - Rune Strand 3NT N+1 E 630 47/3
Cecilia Lindberg - Roger Boström Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT N+1 E 630 47/3
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3NT N+1 D 630 47/3
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3NT N+1 E 630 47/3
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N= 7 600 42/8
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 4D V-2 Kn 300 40/10
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna Olsson - Marie Alsén 1NT N+3 E 180 38/12
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Kjell Karlsson - Gert Sass 4 S= 6 130 30/20
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Elof Fogbrand - Inger Flink 2 S+2 4 130 30/20
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 3 S+1 6 130 30/20
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Gunnar Luthman - Jan Carlson 4 N= E 130 30/20
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N+1 E 130 30/20
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 S= 6 130 30/20
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 N+1 E 130 30/20
Karin Englund - Marita Clausen Ulla Andersson - Monica Johansson 2 S+1 5 110 21/29
Bengt Johnsson - Lena Norlin Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3 S= 4 110 21/29
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 V-1 E 50 16/34
Annette Sjöö - Birgit Jansson I-B Edholm - Ellen Norman 3 V-1 Kn 50 16/34
Agneta Delin - Kristina Grewin Sverker Hydén - Björn Bergström 2 Ö-1 E 50 16/34
Olle Billström - Arne Wickman Göran Parner - Gert Persson 5 N-1 E -100 9/41
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Nils Ahlén - Börje Larsson 4 S-1 6 -100 9/41
Kerstin Karlström - Lena Göransson Staffan Bredberg - Åke Andersson 5 N-1 E -100 9/41
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Karin Axelsson - Britt Andersson 5 N-1 E -100 9/41
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Clary Sundblad - Staffan Troell 2 V= Kn -110 2/48
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 V= 5 -110 2/48
Tomas Clason - Charlotte Huldt Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 V= 5 -110 2/48

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
E862
kn3
Ekn32
D106
K1097
E10865
K4
K5
Dkn53
KD7
D10875
4
4
942
96
Ekn98732

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellis Wohlner - Rune Strand Jan Heuman - Per Jermsten 4 V-2 D 200 49/1
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Kjell Karlsson - Gert Sass 4 V-2 6 200 49/1
Olle Billström - Arne Wickman Göran Parner - Gert Persson 3 N= 5 110 41/9
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 S= 5 110 41/9
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 3 S= 9 110 41/9
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna Olsson - Marie Alsén 3 S= 10 110 41/9
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 S= E 110 41/9
Bengt Johnsson - Lena Norlin Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3 S= K 110 41/9
Karin Englund - Marita Clausen Ulla Andersson - Monica Johansson 3 V-1 D 100 32/18
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 3 V-1 6 100 32/18
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V-1 E 100 32/18
Cecilia Lindberg - Roger Boström Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 S-1 E -50 27/23
Kerstin Karlström - Lena Göransson Staffan Bredberg - Åke Andersson 4 S-1 K -50 27/23
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 Ö= 9 -140 22/28
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Gunnar Luthman - Jan Carlson 3 V= E -140 22/28
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3 V= E -140 22/28
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Clary Sundblad - Staffan Troell 3 Ö+1 9 -170 17/33
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Nils Ahlén - Börje Larsson 3 V+1 10 -170 17/33
Tomas Clason - Charlotte Huldt Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 5D S-3 K -500 13/37
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Erling Ribbing - Carl Asklöf 5D S-3 K -500 13/37
Annette Sjöö - Birgit Jansson I-B Edholm - Ellen Norman 4 V= 3 -620 5/45
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Elof Fogbrand - Inger Flink 4 Ö= E -620 5/45
Agneta Delin - Kristina Grewin Sverker Hydén - Björn Bergström 4 V= 6 -620 5/45
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 V= 6 -620 5/45
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V= E -620 5/45
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V= D -620 5/45

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
alla i zon
K73
K98
D432
1098
10654
72
Ekn1095
62
Ekn9
D104
K7
KD753
D82
Ekn653
86
Ekn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Karin Englund - Marita Clausen 3 V-3 3 300 44/6
Kjell Karlsson - Gert Sass I-B Edholm - Ellen Norman 3NT Ö-3 6 300 44/6
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2NT Ö-3 3 300 44/6
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT Ö-3 Kn 300 44/6
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Staffan Bredberg - Åke Andersson 1NT Ö-3 3 300 44/6
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 1NT Ö-3 5 300 44/6
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Tomas Clason - Charlotte Huldt 1NT Ö-3 3 300 44/6
Ellis Wohlner - Rune Strand Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 S+1 6 140 33/17
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S+1 6 140 33/17
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Johnsson - Lena Norlin 2 S+1 6 140 33/17
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 S+1 6 140 33/17
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Jan Heuman - Per Jermsten 2 S= 6 110 22/28
Christina Nygren - Viveca Järnland Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 2 S= 6 110 22/28
Anna Olsson - Marie Alsén Agneta Delin - Kristina Grewin 2 S= E 110 22/28
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Sverker Hydén - Björn Bergström 2 S= 6 110 22/28
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 S= 6 110 22/28
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 S= 10 110 22/28
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Erling Ribbing - Carl Asklöf 2 S= 6 110 22/28
Ulla Andersson - Monica Johansson Annette Sjöö - Birgit Jansson 1NT Ö-1 3 100 13/37
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Franciska Levy - Ingvar Bladini 2 Ö-1 3 100 13/37
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Olle Billström - Arne Wickman 2 S-1 6 -100 8/42
Gunnar Luthman - Jan Carlson Elof Fogbrand - Inger Flink 3 S-1 10 -100 8/42
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 S-1 E -100 8/42
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 Ö= E -110 4/46
Göran Parner - Gert Persson Clary Sundblad - Staffan Troell 2 S-2 6 -200 1/49
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils Ahlén - Börje Larsson 2 S-2 7 -200 1/49

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
N-S i zon
kn965
K
1063
K9742
EK87
E107
975
Ekn3
D
D963
EDkn8
D1065
10432
kn8542
K42
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Johnsson - Lena Norlin 4 Ö-2 8 100 50/0
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT Ö-1 2 50 47/3
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 Ö-1 8 50 47/3
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2NT V+1 2 -150 44/6
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2NT V+3 6 -210 42/8
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT Ö= 2 -400 40/10
Ellis Wohlner - Rune Strand Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3NT V+1 4 -430 22/28
Göran Parner - Gert Persson Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT Ö+1 5 -430 22/28
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Karin Englund - Marita Clausen 3NT Ö+1 4 -430 22/28
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö+1 2 -430 22/28
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Olle Billström - Arne Wickman 3NT Ö+1 2 -430 22/28
Kjell Karlsson - Gert Sass I-B Edholm - Ellen Norman 3NT V+1 2 -430 22/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils Ahlén - Börje Larsson 3NT Ö+1 5 -430 22/28
Gunnar Luthman - Jan Carlson Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT Ö+1 5 -430 22/28
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö+1 8 -430 22/28
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö+1 8 -430 22/28
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT Ö+1 4 -430 22/28
Anna Olsson - Marie Alsén Agneta Delin - Kristina Grewin 3NT Ö+1 2 -430 22/28
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Franciska Levy - Ingvar Bladini 3NT Ö+1 2 -430 22/28
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT Ö+1 2 -430 22/28
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT Ö+1 4 -430 22/28
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3NT Ö+1 4 -430 22/28
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Tomas Clason - Charlotte Huldt 3NT Ö+1 5 -430 22/28
Ulla Andersson - Monica Johansson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3NT Ö+2 2 -460 2/48
Christina Nygren - Viveca Järnland Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT V+2 2 -460 2/48
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Staffan Bredberg - Åke Andersson 3NT V+2 2 -460 2/48

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn10
kn62
8642
103
E82
1073
E105
E542
743
EK985
kn9
KD8
965
D4
KD73
kn976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Karin Englund - Marita Clausen 4 Ö-1 5 100 45/5
Christina Nygren - Viveca Järnland Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 Ö-1 K 100 45/5
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Staffan Bredberg - Åke Andersson 4 Ö-1 K 100 45/5
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Johnsson - Lena Norlin 4 Ö-1 K 100 45/5
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Tomas Clason - Charlotte Huldt 4 Ö-1 9 100 45/5
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 Ö-1 5 100 45/5
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 V= K -90 38/12
Gunnar Luthman - Jan Carlson Elof Fogbrand - Inger Flink 3 Ö= 9 -140 33/17
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 Ö= 9 -140 33/17
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 Ö= K -140 33/17
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3 Ö= 9 -140 33/17
Ellis Wohlner - Rune Strand Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 1NT V+2 K -150 28/22
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Jan Heuman - Per Jermsten 2 Ö+2 K -170 24/26
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 Ö+2 K -170 24/26
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Franciska Levy - Ingvar Bladini 2 Ö+2 3 -170 24/26
Kjell Karlsson - Gert Sass I-B Edholm - Ellen Norman 3NT V= K -600 17/33
Ulla Andersson - Monica Johansson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3NT V= K -600 17/33
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT V= K -600 17/33
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT V= K -600 17/33
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Olle Billström - Arne Wickman 4 Ö= K -620 8/42
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils Ahlén - Börje Larsson 4 Ö= K -620 8/42
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 Ö= K -620 8/42
Anna Olsson - Marie Alsén Agneta Delin - Kristina Grewin 4 Ö= K -620 8/42
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö= K -620 8/42
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 Ö+1 K -650 2/48
Göran Parner - Gert Persson Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT Ö+2 3 -660 0/50

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
alla i zon
Dkn102
D843
kn92
42
E85
E1095
K65
Kkn6
K97
kn
D104
ED10975
643
K762
E873
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
I-B Edholm - Ellen Norman Olle Billström - Arne Wickman 3NT V-2 D 200 50/0
Staffan Bredberg - Åke Andersson Franciska Levy - Ingvar Bladini 6NT V-1 D 100 48/2
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Bengt Köhler - Birgitta Köhler 3 Ö+3 E -170 46/4
Ellis Wohlner - Rune Strand Karin Englund - Marita Clausen 3NT V= D -600 39/11
Annette Sjöö - Birgit Jansson Kjell Karlsson - Gert Sass 5 Ö= 2 -600 39/11
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT V= D -600 39/11
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT V= 2 -600 39/11
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 5 Ö= E -600 39/11
Karin Axelsson - Britt Andersson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 5 Ö= E -600 39/11
Kerstin Karlström - Lena Göransson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 3NT V+1 2 -630 28/22
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 3NT V+1 D -630 28/22
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Agneta Delin - Kristina Grewin 3NT V+1 3 -630 28/22
Erling Ribbing - Carl Asklöf Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT Ö+1 2 -630 28/22
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Johnsson - Lena Norlin 3NT Ö+1 3 -630 28/22
Göran Parner - Gert Persson Jan Heuman - Per Jermsten 3NT V+2 D -660 14/36
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT V+2 D -660 14/36
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT V+2 D -660 14/36
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Nils Ahlén - Börje Larsson 3NT V+2 10 -660 14/36
Cecilia Lindberg - Roger Boström Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V+2 D -660 14/36
Anna Olsson - Marie Alsén Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT V+2 2 -660 14/36
Tomas Clason - Charlotte Huldt Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT V+2 D -660 14/36
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT Ö+2 3 -660 14/36
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT V+2 D -660 14/36
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3NT V+3 D -690 2/48
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT V+3 D -690 2/48
Ulla Andersson - Monica Johansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V+3 2 -690 2/48

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
ingen i zon
kn1082
7
Ekn105
kn975
K76
KDkn102
K
D862
D543
E96
D962
43
E9
8543
8743
EK10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö-2 K 100 50/0
I-B Edholm - Ellen Norman Olle Billström - Arne Wickman 1NT S= 2 90 48/2
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 V-1 5 50 40/10
Annette Sjöö - Birgit Jansson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-1 E 50 40/10
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 V-1 Kn 50 40/10
Cecilia Lindberg - Roger Boström Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V-1 10 50 40/10
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Bengt Köhler - Birgitta Köhler 4 V-1 Kn 50 40/10
Anna Olsson - Marie Alsén Sverker Hydén - Björn Bergström 4 V-1 E 50 40/10
Karin Axelsson - Britt Andersson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 4 V-1 10 50 40/10
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Johnsson - Lena Norlin 1NT Ö= E -90 32/18
Tomas Clason - Charlotte Huldt Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 S-2 K -100 30/20
Ellis Wohlner - Rune Strand Karin Englund - Marita Clausen 2 V= Kn -110 25/25
Kerstin Karlström - Lena Göransson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 2 V= Kn -110 25/25
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 V= 7 -110 25/25
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Agneta Delin - Kristina Grewin 2 V= E -110 25/25
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Elof Fogbrand - Inger Flink 1NT Ö+1 K -120 20/30
Göran Parner - Gert Persson Jan Heuman - Per Jermsten 2 V+1 10 -140 10/40
Ulla Andersson - Monica Johansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 V+1 E -140 10/40
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 V+1 Kn -140 10/40
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 V+1 Kn -140 10/40
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Nils Ahlén - Börje Larsson 3 V= E -140 10/40
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 2 V+1 Kn -140 10/40
Staffan Bredberg - Åke Andersson Franciska Levy - Ingvar Bladini 3 V= Kn -140 10/40
Erling Ribbing - Carl Asklöf Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 V+1 Kn -140 10/40
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 V+1 2 -140 10/40
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Clary Sundblad - Staffan Troell 2 V+2 Kn -170 0/50

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
Ö-V i zon
104
EDkn10
kn
Ekn8765
ED62
K9
10943
D102
Kkn973
753
75
K43
85
8642
EKD862
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Svensson - Gunnel Svensson Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 4D Ö-3 9 800 50/0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 S+2 2 480 47/3
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Bengt Köhler - Birgitta Köhler 4 N+2 7 480 47/3
Göran Parner - Gert Persson Jan Heuman - Per Jermsten 4 N= K 420 38/12
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Clary Sundblad - Staffan Troell 4 N= 3 420 38/12
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 N= 9 420 38/12
Cecilia Lindberg - Roger Boström Christina Nygren - Viveca Järnland 4 N= 3 420 38/12
Kerstin Karlström - Lena Göransson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 4 N= 3 420 38/12
Erling Ribbing - Carl Asklöf Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 N= 3 420 38/12
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 N= 5 420 38/12
Staffan Bredberg - Åke Andersson Franciska Levy - Ingvar Bladini 3 Ö-4 E 400 29/21
Tomas Clason - Charlotte Huldt Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 V-4 Kn 400 29/21
I-B Edholm - Ellen Norman Olle Billström - Arne Wickman 3 N+3 7 230 26/24
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 N+3 3 200 24/26
Ellis Wohlner - Rune Strand Karin Englund - Marita Clausen 3 N+1 3 170 20/30
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Nils Ahlén - Börje Larsson 2 N+2 7 170 20/30
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 S+2 2 170 20/30
Ulla Andersson - Monica Johansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 S= 2 90 16/34
Gunnar Luthman - Jan Carlson Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S-1 2 -50 12/38
Karin Axelsson - Britt Andersson Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 4 N-1 3 -50 12/38
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Johnsson - Lena Norlin 5 N-1 7 -50 12/38
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 4 S-2 10 -100 7/43
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Agneta Delin - Kristina Grewin 4 N-2 3 -100 7/43
Anna Olsson - Marie Alsén Sverker Hydén - Björn Bergström 3 Ö= E -140 4/46
Annette Sjöö - Birgit Jansson Kjell Karlsson - Gert Sass 5 N-3 K -150 1/49
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT N-3 3 -150 1/49

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
alla i zon
1065
K1076
EK83
107
kn32
92
1052
Ekn964
K84
D543
kn6
K853
ED97
Ekn8
D974
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT N+2 5 660 50/0
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 3NT S= 2 600 48/2
Bengt Johnsson - Lena Norlin Erling Ribbing - Carl Asklöf 1NT N+3 3 180 46/4
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 2 S+2 9 170 44/6
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 S+3 9 150 40/10
Agneta Delin - Kristina Grewin Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 S+2 2 150 40/10
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 S+2 9 150 40/10
Stig Svensson - Gunnel Svensson Franciska Levy - Ingvar Bladini 3 N+1 4 130 36/14
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 1NT S+1 4 120 34/16
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 N= Kn 110 32/18
Ellis Wohlner - Rune Strand Ulla Andersson - Monica Johansson 3NT S-1 4 -100 19/31
Göran Parner - Gert Persson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3NT S-1 6 -100 19/31
I-B Edholm - Ellen Norman Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT S-1 9 -100 19/31
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 3NT S-1 6 -100 19/31
Karin Englund - Marita Clausen Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 3NT S-1 Kn -100 19/31
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 4 N-1 Kn -100 19/31
Gunnar Luthman - Jan Carlson Nils Ahlén - Börje Larsson 3NT S-1 4 -100 19/31
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT S-1 4 -100 19/31
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT S-1 4 -100 19/31
Cecilia Lindberg - Roger Boström Bengt Köhler - Birgitta Köhler 3NT S-1 4 -100 19/31
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Anna Olsson - Marie Alsén 1NT N-1 5 -100 19/31
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 5 N-1 8 -100 19/31
Annette Sjöö - Birgit Jansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 N-2 3 -200 4/46
Staffan Bredberg - Åke Andersson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3NT S-2 4 -200 4/46
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Axelsson - Britt Andersson 4 N-2 5 -200 4/46
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Tomas Clason - Charlotte Huldt 3NT S-3 4 -300 0/50

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
ingen i zon
10
EK109875
10
E932
D9762
32
96
K1064
EK8
6
kn8742
kn875
kn543
Dkn4
EKD53
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 6 N= E 980 49/1
Staffan Bredberg - Åke Andersson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 6 N= E 980 49/1
Ellis Wohlner - Rune Strand Ulla Andersson - Monica Johansson 4 N+2 E 480 28/22
Göran Parner - Gert Persson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 4 N+2 E 480 28/22
I-B Edholm - Ellen Norman Clary Sundblad - Staffan Troell 4 N+2 E 480 28/22
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 4 N+2 K 480 28/22
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 4 N+2 E 480 28/22
Gunnar Luthman - Jan Carlson Nils Ahlén - Börje Larsson 4 N+2 4 480 28/22
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Elof Fogbrand - Inger Flink 4 N+2 K 480 28/22
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 N+2 E 480 28/22
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 N+2 E 480 28/22
Cecilia Lindberg - Roger Boström Bengt Köhler - Birgitta Köhler 4 N+2 E 480 28/22
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 5 N+1 E 480 28/22
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Anna Olsson - Marie Alsén 4 N+2 E 480 28/22
Agneta Delin - Kristina Grewin Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 N+2 2 480 28/22
Stig Svensson - Gunnel Svensson Franciska Levy - Ingvar Bladini 4 N+2 K 480 28/22
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Karlström - Lena Göransson 5 N+1 E 480 28/22
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Axelsson - Britt Andersson 4 N+2 E 480 28/22
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N+2 E 480 28/22
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 4 N+2 6 480 28/22
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 N+2 E 480 28/22
Annette Sjöö - Birgit Jansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 N+1 K 450 4/46
Karin Englund - Marita Clausen Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 4 N+1 E 450 4/46
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 4 N+1 K 450 4/46
Bengt Johnsson - Lena Norlin Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 N+1 E 450 4/46
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Tomas Clason - Charlotte Huldt 4 N+1 E 450 4/46

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
N-S i zon
763
K832
Dkn107
kn3
E4
kn1095
EK95
1092
kn1092
E4
43
EK864
KD85
D76
862
D75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
I-B Edholm - Ellen Norman Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT V-2 D 100 48/2
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT V-2 10 100 48/2
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Anna Olsson - Marie Alsén 3NT V-2 2 100 48/2
Kjell Karlsson - Gert Sass Olle Billström - Arne Wickman 3NT V-1 3 50 42/8
Karin Englund - Marita Clausen Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 3NT V-1 D 50 42/8
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT V-1 D 50 42/8
Staffan Bredberg - Åke Andersson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 1NT V= D -90 38/12
Ellis Wohlner - Rune Strand Ulla Andersson - Monica Johansson 2 V= Kn -110 36/14
Göran Parner - Gert Persson Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 Ö+1 K -130 32/18
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö+2 6 -130 32/18
Cecilia Lindberg - Roger Boström Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 Ö+2 2 -130 32/18
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Karin Axelsson - Britt Andersson 2NT V+1 D -150 27/23
Bengt Johnsson - Lena Norlin Erling Ribbing - Carl Asklöf 2NT V+1 D -150 27/23
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö= 8 -400 19/31
Gunnar Luthman - Jan Carlson Nils Ahlén - Börje Larsson 3NT V= D -400 19/31
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT V= 7 -400 19/31
Agneta Delin - Kristina Grewin Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT V= 3 -400 19/31
Stig Svensson - Gunnel Svensson Franciska Levy - Ingvar Bladini 3NT V= D -400 19/31
Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 3NT V= D -400 19/31
Annette Sjöö - Birgit Jansson Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V+1 7 -430 7/43
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3NT V+1 D -430 7/43
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT V+1 2 -430 7/43
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT Ö+1 5 -430 7/43
Marianne Sävenfalk - Anita Westerling Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3NT V+1 D -430 7/43
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT Ö+1 K -430 7/43
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Tomas Clason - Charlotte Huldt 3NT V+2 7 -460 0/50

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
alla i zon
K9
K98753
Dkn3
D2
E105
Ekn4
874
E1063
kn7632
102
E92
987
D84
D6
K1065
Kkn54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Kjell Karlsson - Gert Sass 2 N+2 9 170 47/3
Stig Svensson - Gunnel Svensson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 N+1 2 170 47/3
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 2 N+2 2 170 47/3
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Bengt Johnsson - Lena Norlin 3 N+1 6 170 47/3
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Nygren - Viveca Järnland 3 N= E 140 41/9
Staffan Bredberg - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 N+1 9 140 41/9
Ellis Wohlner - Rune Strand Annette Sjöö - Birgit Jansson 2 N= 9 110 34/16
Göran Parner - Gert Persson Karin Englund - Marita Clausen 2 N= 9 110 34/16
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 1 N+1 9 110 34/16
Nils Ahlén - Börje Larsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1 N+1 2 110 34/16
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Elof Fogbrand - Inger Flink 2 N= 9 110 34/16
Olle Billström - Arne Wickman Clary Sundblad - Staffan Troell 1 N= 7 80 28/22
Ulla Andersson - Monica Johansson Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 1 Ö= 6 -80 26/24
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 N-1 6 -100 17/33
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 N-1 10 -100 17/33
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3 N-1 7 -100 17/33
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Agneta Delin - Kristina Grewin 4 N-1 E -100 17/33
Karin Axelsson - Britt Andersson Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3 N-1 3 -100 17/33
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Tomas Clason - Charlotte Huldt 3 N-1 9 -100 17/33
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 N-1 10 -100 17/33
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N-1 9 -100 17/33
I-B Edholm - Ellen Norman Jan Heuman - Per Jermsten 4 N-2 9 -200 4/46
Gunnar Luthman - Jan Carlson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N-2 9 -200 4/46
Anna Olsson - Marie Alsén Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 3 N-2 9 -200 4/46
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N-2 Kn -200 4/46
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT S-2 8 -200 4/46

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
ingen i zon
K98
53
Kkn7
D10975
ED54
E74
E984
kn3
kn1032
86
D532
K86
76
KDkn1092
106
E42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Kjell Karlsson - Gert Sass 4D S+1 E 690 50/0
I-B Edholm - Ellen Norman Jan Heuman - Per Jermsten 3 S+2 Kn 200 47/3
Nils Ahlén - Börje Larsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 S+3 3 200 47/3
Ellis Wohlner - Rune Strand Annette Sjöö - Birgit Jansson 2 S+2 E 170 41/9
Gunnar Luthman - Jan Carlson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 S+1 E 170 41/9
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Bengt Johnsson - Lena Norlin 2 S+2 4 170 41/9
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S+2 Kn 170 41/9
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Agneta Delin - Kristina Grewin 2 S+1 5 140 35/15
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 2 S+1 8 140 35/15
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT N+1 Kn 120 31/19
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Karlström - Lena Göransson 2NT N= Kn 120 31/19
Karin Axelsson - Britt Andersson Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 2 Ö-2 6 100 28/22
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 1NT V-1 5 50 22/28
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Nygren - Viveca Järnland 3 V-1 5 50 22/28
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3 V-1 5 50 22/28
Stig Svensson - Gunnel Svensson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 Ö-1 K 50 22/28
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 Ö-1 K 50 22/28
Göran Parner - Gert Persson Karin Englund - Marita Clausen 4 S-1 E -50 14/36
Ulla Andersson - Monica Johansson Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 3 S-1 Kn -50 14/36
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT N-1 2 -50 14/36
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Elof Fogbrand - Inger Flink 2 Ö= E -110 9/41
Staffan Bredberg - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 V= 5 -110 9/41
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Tomas Clason - Charlotte Huldt 1NT V+1 7 -120 6/44
Olle Billström - Arne Wickman Clary Sundblad - Staffan Troell 2 V+1 5 -140 4/46
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 4 N-3 8 -150 1/49
Anna Olsson - Marie Alsén Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 1NT V+2 5 -150 1/49

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
N-S i zon
E107
62
kn83
Dkn943
D6
EKkn75
E72
E52
Kkn532
D10
K1096
108
984
9843
D54
K76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Elof Fogbrand - Inger Flink 3NT V-2 D 100 49/1
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT V-2 3 100 49/1
I-B Edholm - Ellen Norman Jan Heuman - Per Jermsten 3NT V-1 D 50 33/17
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT V-1 D 50 33/17
Olle Billström - Arne Wickman Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT V-1 3 50 33/17
Ulla Andersson - Monica Johansson Jan Christiernin - Elisabeth Andersson 3NT V-1 4 50 33/17
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT V-1 D 50 33/17
Gunnar Luthman - Jan Carlson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT V-1 4 50 33/17
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V-1 D 50 33/17
Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck 3NT V-1 4 50 33/17
Franciska Levy - Ingvar Bladini Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT Ö-1 D 50 33/17
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Agneta Delin - Kristina Grewin 3NT V-1 3 50 33/17
Staffan Bredberg - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT V-1 4 50 33/17
Karin Axelsson - Britt Andersson Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3NT V-1 D 50 33/17
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Tomas Clason - Charlotte Huldt 3NT V-1 4 50 33/17
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT V-1 4 50 33/17
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT V+1 3 -120 15/35
Nils Ahlén - Börje Larsson Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1NT V+1 4 -120 15/35
Anna Olsson - Marie Alsén Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 2NT V= 3 -120 15/35
Sverker Hydén - Björn Bergström Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 1NT V+1 4 -120 15/35
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Bengt Johnsson - Lena Norlin 3 V+1 3 -170 10/40
Göran Parner - Gert Persson Karin Englund - Marita Clausen 3NT V= D -400 8/42
Ellis Wohlner - Rune Strand Annette Sjöö - Birgit Jansson 4 V= D -420 6/44
Stig Svensson - Gunnel Svensson Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 4 V+1 D -450 4/46
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 4 Ö+2 3 -480 1/49
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 V+2 3 -480 1/49

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn82
942
D8
EK95
65
K10873
102
6432
D1097
kn65
kn943
kn8
K43
ED
EK765
D107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Englund - Marita Clausen Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 6 N= 9 920 49/1
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 6 N= 6 920 49/1
Ellis Wohlner - Rune Strand Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT S+4 8 520 46/4
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3NT S+3 7 490 44/6
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Olle Billström - Arne Wickman 3NT S+2 3 460 35/15
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT S+2 7 460 35/15
Gunnar Luthman - Jan Carlson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3NT N+2 10 460 35/15
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT N+2 9 460 35/15
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N+2 3 460 35/15
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT S+2 3 460 35/15
Sverker Hydén - Björn Bergström Franciska Levy - Ingvar Bladini 3NT S+2 8 460 35/15
Bengt Johnsson - Lena Norlin Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3NT N+2 7 460 35/15
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT S+1 6 430 25/25
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT N+1 3 430 25/25
Anna Olsson - Marie Alsén Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 5 S= 7 400 21/29
Agneta Delin - Kristina Grewin Staffan Bredberg - Åke Andersson 3NT N= 5 400 21/29
Elof Fogbrand - Inger Flink Olle Fahlén - Lena Fahlén 2NT S+2 3 180 18/32
Göran Parner - Gert Persson Ulla Andersson - Monica Johansson 6NT N-1 7 -50 12/38
I-B Edholm - Ellen Norman Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 6NT N-1 7 -50 12/38
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 6NT S-1 3 -50 12/38
Tomas Clason - Charlotte Huldt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 6NT N-1 3 -50 12/38
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Erling Ribbing - Carl Asklöf 6NT S-1 6 -50 12/38
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Nils Ahlén - Börje Larsson 6 N-2 5 -100 4/46
Kerstin Karlström - Lena Göransson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 6 S-2 2 -100 4/46
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 6NT N-2 4 -100 4/46
Clary Sundblad - Staffan Troell Jan Heuman - Per Jermsten 6NT N-3 5 -150 0/50

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
ingen i zon
104
kn108
KD103
E1063
EK63
E72
965
K87
kn5
KD65
E742
942
D9872
943
kn8
Dkn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellis Wohlner - Rune Strand Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-2 K 100 49/1
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 4NT V-2 D 100 49/1
Gunnar Luthman - Jan Carlson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 1 S= E 80 46/4
Göran Parner - Gert Persson Ulla Andersson - Monica Johansson 2 Ö-1 D 50 39/11
I-B Edholm - Ellen Norman Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 Ö-1 D 50 39/11
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Annette Sjöö - Birgit Jansson 2 Ö-1 D 50 39/11
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Cecilia Lindberg - Roger Boström 3NT Ö-1 9 50 39/11
Sverker Hydén - Björn Bergström Franciska Levy - Ingvar Bladini 2 Ö-1 Kn 50 39/11
Bengt Johnsson - Lena Norlin Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 1NT Ö-1 3 50 39/11
Anna Olsson - Marie Alsén Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 1NT Ö= D -90 31/19
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT Ö= D -90 31/19
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 Ö= Kn -110 27/23
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 Ö= D -110 27/23
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Olle Billström - Arne Wickman 1NT Ö+1 7 -120 16/34
Karin Englund - Marita Clausen Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 1NT Ö+1 9 -120 16/34
Elof Fogbrand - Inger Flink Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT Ö+1 2 -120 16/34
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1NT Ö+1 7 -120 16/34
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 1NT Ö+1 5 -120 16/34
Agneta Delin - Kristina Grewin Staffan Bredberg - Åke Andersson 1NT Ö+1 D -120 16/34
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 1NT Ö+1 9 -120 16/34
Tomas Clason - Charlotte Huldt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 1NT Ö+1 2 -120 16/34
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Erling Ribbing - Carl Asklöf 1NT Ö+1 3 -120 16/34
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2NT V+1 K -150 5/45
Kerstin Karlström - Lena Göransson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 1NT Ö+2 2 -150 5/45
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Nils Ahlén - Börje Larsson 1NT Ö+3 7 -180 2/48
Clary Sundblad - Staffan Troell Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö= 2 -400 0/50

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
N-S i zon
ED
ED
D854
KDkn97
K765
874
Ekn9
E52
9842
Kkn96
K103
104
kn103
10532
762
863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Annette Sjöö - Birgit Jansson 2NT N= 6 120 48/2
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2NT N= 9 120 48/2
Stig Svensson - Gunnel Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2NT N= 6 120 48/2
Göran Parner - Gert Persson Ulla Andersson - Monica Johansson 3 N= 9 110 42/8
Clary Sundblad - Staffan Troell Jan Heuman - Per Jermsten 3 N= 3 110 42/8
Bengt Johnsson - Lena Norlin Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 1 N+2 2 110 42/8
Ellis Wohlner - Rune Strand Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-2 K 100 37/13
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Olle Billström - Arne Wickman 3 V-2 E 100 37/13
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 2 N= 6 90 32/18
Anna Olsson - Marie Alsén Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 1 N+1 9 90 32/18
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 1 N+1 3 90 32/18
Karin Englund - Marita Clausen Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg 2 V-1 K 50 26/24
Gunnar Luthman - Jan Carlson Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 2 V-1 K 50 26/24
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 V-1 K 50 26/24
I-B Edholm - Ellen Norman Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2NT N-1 6 -100 16/34
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Christina Nygren - Viveca Järnland 3 N-1 9 -100 16/34
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Nils Ahlén - Börje Larsson 3 N-1 4 -100 16/34
Elof Fogbrand - Inger Flink Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 N-1 9 -100 16/34
Kerstin Karlström - Lena Göransson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 3 N-1 2 -100 16/34
Ingegerd Lundquist - Astrid Kling Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson 3 N-1 3 -100 16/34
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2NT N-1 9 -100 16/34
Tomas Clason - Charlotte Huldt Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 2 V= K -110 8/42
Karin Axelsson - Britt Andersson Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3 V= K -140 5/45
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Erling Ribbing - Carl Asklöf 1 V+2 K -140 5/45
Agneta Delin - Kristina Grewin Staffan Bredberg - Åke Andersson 2NT N-2 6 -200 2/48
Sverker Hydén - Björn Bergström Franciska Levy - Ingvar Bladini 3NT N-3 9 -300 0/50

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
kn532
D9864
Ekn
103
K1084
EKkn2
9764
4
D97
1075
KD53
E82
E6
3
1082
KDkn9765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 Ö-3 3 300 50/0
Tomas Clason - Charlotte Huldt Karin Axelsson - Britt Andersson 3 Ö-2 K 200 48/2
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 S+2 E 130 44/6
Kerstin Karlström - Lena Göransson Anna Olsson - Marie Alsén 2 S+2 E 130 44/6
Erling Ribbing - Carl Asklöf Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 S+1 E 130 44/6
I-B Edholm - Ellen Norman Karin Englund - Marita Clausen 3 S= E 110 33/17
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 S= K 110 33/17
Jan Heuman - Per Jermsten Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 3 S= 4 110 33/17
Olle Billström - Arne Wickman Ellis Wohlner - Rune Strand 2 S+1 E 110 33/17
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Elof Fogbrand - Inger Flink 3 S= E 110 33/17
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christina Nygren - Viveca Järnland 2 S+1 E 110 33/17
Stig Svensson - Gunnel Svensson Agneta Delin - Kristina Grewin 3 S= K 110 33/17
Sverker Hydén - Björn Bergström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 S= E 110 33/17
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3 Ö-1 3 100 24/26
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ulla Andersson - Monica Johansson 4 S-1 2 -50 18/32
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 4 S-1 E -50 18/32
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Börje Larsson 3 S-1 E -50 18/32
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 5 S-1 E -50 18/32
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Johnsson - Lena Norlin 3 S-1 4 -50 18/32
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 S-2 E -100 11/39
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Franciska Levy - Ingvar Bladini 4D S-1 K -100 11/39
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Clary Sundblad - Staffan Troell 3 Ö= E -110 7/43
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Staffan Bredberg - Åke Andersson 3 Ö= 3 -110 7/43
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 3 Ö+1 3 -130 4/46
Göran Parner - Gert Persson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3 V= 10 -140 2/48
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5D S-3 E -500 0/50

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
alla i zon
105
kn964
E6
Dkn982
kn8
D8732
1073
E63
EKD62
K105
Dkn4
107
9743
E
K9852
K54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Parner - Gert Persson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3 V-3 6 300 48/2
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3 V-3 E 300 48/2
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 V-3 E 300 48/2
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-2 E 200 40/10
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 V-2 E 200 40/10
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT V-2 8 200 40/10
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 3 V-2 6 200 40/10
Sverker Hydén - Björn Bergström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 3 V-2 D 200 40/10
I-B Edholm - Ellen Norman Karin Englund - Marita Clausen 1NT V-1 D 100 31/19
Olle Billström - Arne Wickman Ellis Wohlner - Rune Strand 2 Ö-1 E 100 31/19
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 1NT V-1 D 100 31/19
Erling Ribbing - Carl Asklöf Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 1NT V-1 8 100 31/19
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Franciska Levy - Ingvar Bladini 1 Ö= E -80 26/24
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 1NT V= D -90 22/28
Kerstin Karlström - Lena Göransson Anna Olsson - Marie Alsén 1NT V= 2 -90 22/28
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1NT V= 9 -90 22/28
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Börje Larsson 2 S-1 Kn -100 17/33
Tomas Clason - Charlotte Huldt Karin Axelsson - Britt Andersson 2 S-1 Kn -100 17/33
Jan Heuman - Per Jermsten Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 2 Ö= 5 -110 10/40
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 2 Ö= E -110 10/40
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Elof Fogbrand - Inger Flink 2 Ö= 2 -110 10/40
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Staffan Bredberg - Åke Andersson 2 Ö= 4 -110 10/40
Stig Svensson - Gunnel Svensson Agneta Delin - Kristina Grewin 2 Ö= 4 -110 10/40
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ulla Andersson - Monica Johansson 2NT V= D -120 4/46
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Johnsson - Lena Norlin 3 Ö= 4 -140 2/48
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Clary Sundblad - Staffan Troell 2 Ö+2 E -170 0/50

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Nord giv
N-S i zon
E42
E973
Kkn763
E
1095
D654
ED85
D7
Dkn7
Kkn102
2
K10542
K863
8
1094
kn9863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 5 N= D 600 50/0
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Ulla Andersson - Monica Johansson 1 N+4 D 150 42/8
Olle Billström - Arne Wickman Ellis Wohlner - Rune Strand 3 N+2 D 150 42/8
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Elof Fogbrand - Inger Flink 1 N+4 D 150 42/8
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V-3 E 150 42/8
Kerstin Karlström - Lena Göransson Anna Olsson - Marie Alsén 3 N+2 D 150 42/8
Stig Svensson - Gunnel Svensson Agneta Delin - Kristina Grewin 4 N+1 10 150 42/8
Sverker Hydén - Björn Bergström Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 1 N+4 D 150 42/8
Erling Ribbing - Carl Asklöf Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 S+1 D 140 34/16
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 2 N+2 Kn 130 26/24
Jan Heuman - Per Jermsten Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk 1 N+3 Kn 130 26/24
Gunnar Luthman - Jan Carlson Cecilia Lindberg - Roger Boström 1 N+3 10 130 26/24
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 2 N+2 Kn 130 26/24
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 1 N+3 2 130 26/24
Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 1 N+3 2 130 26/24
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Johnsson - Lena Norlin 1 N+3 2 130 26/24
Göran Parner - Gert Persson Annette Sjöö - Birgit Jansson 3 N= 5 110 18/32
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3 V-1 E 50 15/35
Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund Staffan Bredberg - Åke Andersson 2 V-1 3 50 15/35
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Clary Sundblad - Staffan Troell 3NT S-1 5 -100 10/40
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 N-1 5 -100 10/40
Olle Fahlén - Lena Fahlén Nils Ahlén - Börje Larsson 2 N-1 2 -100 10/40
Per-Owe Jalde - Rita Sjöö Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1 V+1 E -110 6/44
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Franciska Levy - Ingvar Bladini 2NT V= 3 -120 4/46
I-B Edholm - Ellen Norman Karin Englund - Marita Clausen 3NT S-2 4 -200 1/49
Tomas Clason - Charlotte Huldt Karin Axelsson - Britt Andersson 4 S-2 5 -200 1/49

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
K63
Ekn1095
D93
93
Dkn1092
K
K82
8765
4
D843
E4
EKkn1042
E875
762
kn10765
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Karin Englund - Marita Clausen 2 V-2 E 200 50/0
I-B Edholm - Ellen Norman Ulla Andersson - Monica Johansson 3 N= E 140 48/2
Bengt Johnsson - Lena Norlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5 Ö-1 7 100 46/4
Stig Svensson - Gunnel Svensson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 3 N-1 4 -50 44/6
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Olle Billström - Arne Wickman 3 Ö+2 7 -150 33/17
Clary Sundblad - Staffan Troell Ellis Wohlner - Rune Strand 3 Ö+2 2 -150 33/17
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3 Ö+2 2 -150 33/17
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 Ö+2 7 -150 33/17
Anna Olsson - Marie Alsén Staffan Bredberg - Åke Andersson 3 Ö+2 7 -150 33/17
Franciska Levy - Ingvar Bladini Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 4 Ö+1 6 -150 33/17
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Sverker Hydén - Björn Bergström 3 Ö+2 7 -150 33/17
Agneta Delin - Kristina Grewin Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 4 Ö+1 7 -150 33/17
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Tomas Clason - Charlotte Huldt 3 Ö+2 7 -150 33/17
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 2 Ö+3 5 -150 33/17
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan Heuman - Per Jermsten 5 Ö= 7 -600 12/38
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Annette Sjöö - Birgit Jansson 5 Ö= E -600 12/38
Kjell Karlsson - Gert Sass Göran Parner - Gert Persson 5 Ö= 7 -600 12/38
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Olle Fahlén - Lena Fahlén 5 Ö= Kn -600 12/38
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT Ö= 7 -600 12/38
Nils Ahlén - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 5 Ö= Kn -600 12/38
Elof Fogbrand - Inger Flink Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT Ö= 2 -600 12/38
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 5 Ö= 7 -600 12/38
Karin Axelsson - Britt Andersson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 5 Ö= 7 -600 12/38
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 5 Ö= 7 -600 12/38
Erling Ribbing - Carl Asklöf Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 5 Ö= 7 -600 12/38
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunnar Luthman - Jan Carlson 3NT Ö+1 2 -630 0/50

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Syd giv
alla i zon
kn109853
985
EK6
K
764
K743
107
Ekn98
D2
E102
4
D1076543
EK
Dkn6
Dkn98532
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elof Fogbrand - Inger Flink Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 N+2 3 680 50/0
Stig Svensson - Gunnel Svensson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 4 N+1 4 650 48/2
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Sverker Hydén - Björn Bergström 5 S+2 7 640 44/6
Agneta Delin - Kristina Grewin Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 5 S+2 7 640 44/6
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 5 S+2 10 640 44/6
I-B Edholm - Ellen Norman Ulla Andersson - Monica Johansson 4 N= 4 620 38/12
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunnar Luthman - Jan Carlson 5 S+1 E 620 38/12
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Tomas Clason - Charlotte Huldt 5 S+1 E 620 38/12
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan Heuman - Per Jermsten 4 S+2 E 170 31/19
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Olle Billström - Arne Wickman 4 S+2 E 170 31/19
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 3 S+3 E 170 31/19
Erling Ribbing - Carl Asklöf Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 3 S+3 Kn 170 31/19
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Annette Sjöö - Birgit Jansson 3 S+1 E 130 21/29
Kjell Karlsson - Gert Sass Göran Parner - Gert Persson 3 S+1 3 130 21/29
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 3 S+1 E 130 21/29
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 S+1 E 130 21/29
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Cecilia Lindberg - Roger Boström 3 S+1 E 130 21/29
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 S= E 130 21/29
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Karin Englund - Marita Clausen 5 S-1 E -100 7/43
Clary Sundblad - Staffan Troell Ellis Wohlner - Rune Strand 5 S-1 E -100 7/43
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 5 S-1 E -100 7/43
Nils Ahlén - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 5 S-1 E -100 7/43
Anna Olsson - Marie Alsén Staffan Bredberg - Åke Andersson 5 S-1 5 -100 7/43
Franciska Levy - Ingvar Bladini Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 5 S-1 5 -100 7/43
Karin Axelsson - Britt Andersson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 5 S-1 3 -100 7/43
Bengt Johnsson - Lena Norlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5 S-1 3 -100 7/43

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2010.10.11

Väst giv
ingen i zon
64
KD763
53
9742
ED3
9542
1072
D108
10985
kn8
EKkn86
K3
Kkn72
E10
D94
Ekn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Håkan Sacklén - Mari-Anne Elsasdotter 1 S+1 10 110 49/1
Franciska Levy - Ingvar Bladini Per-Olof Wredlund - Folke Ljungström 2 N= E 110 49/1
Kerstin Gustafsson - Rune Gustafsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 Ö-1 E 50 46/4
I-B Edholm - Ellen Norman Ulla Andersson - Monica Johansson 1NT S-1 2 -50 39/11
Anna Dinkelspiel - Kerstin Gråberg Annette Sjöö - Birgit Jansson 2 S-1 8 -50 39/11
Kjell Karlsson - Gert Sass Göran Parner - Gert Persson 1 S-1 2 -50 39/11
Stig Svensson - Gunnel Svensson Birgitta Ivarsson - Inga Vesterlund 1 S-1 10 -50 39/11
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Marianne Sävenfalk - Anita Westerling 1NT N-1 E -50 39/11
Erling Ribbing - Carl Asklöf Per-Owe Jalde - Rita Sjöö 2 N-1 E -50 39/11
Marie Barrymore - Emmy van Otterdijk Karin Englund - Marita Clausen 1 Ö= E -80 32/18
Clary Sundblad - Staffan Troell Ellis Wohlner - Rune Strand 1 Ö+1 E -90 26/24
Nils Ahlén - Börje Larsson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 1NT V= 6 -90 26/24
Agneta Delin - Kristina Grewin Ingegerd Lundquist - Astrid Kling 2 Ö= E -90 26/24
Karin Axelsson - Britt Andersson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 Ö= 7 -90 26/24
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Tomas Clason - Charlotte Huldt 1NT V= K -90 26/24
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Jan Heuman - Per Jermsten 2 S-2 7 -100 16/34
Jan Christiernin - Elisabeth Andersson Olle Billström - Arne Wickman 1NT S-2 10 -100 16/34
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Cecilia Lindberg - Roger Boström 2NT S-2 2 -100 16/34
Elof Fogbrand - Inger Flink Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 N-2 E -100 16/34
Bengt Johnsson - Lena Norlin Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1 S-2 10 -100 16/34
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT V+1 K -120 7/43
Lena Fürst-Rozkalns - Karin Falck Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 1NT V+1 6 -120 7/43
Christina Nygren - Viveca Järnland Gunnar Luthman - Jan Carlson 1NT V+1 2 -120 7/43
Anna Olsson - Marie Alsén Staffan Bredberg - Åke Andersson 1NT V+1 9 -120 7/43
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Sverker Hydén - Björn Bergström 2 N-3 E -150 2/48
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bengt Wennerberg - Bengt Gustafsson 3D Ö= 5 -470 0/50