Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Söndagsbarro 2010-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Söndagsbarro 2010-09-19

Partävling, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 24. Medel: 168.0.

Privatprotokoll för Michael Jungstedt - Åke Falkunge

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling
15 S-2 -100 2 14% 2 14.0%EK10ED75Kn984EKn 8106E763287642
22 Ö-1 50 3 21% 5 17.5%Kn43D864E764Kn8 D62EK101032K1064
32D V+1 -380 0 0% 5 11.7%97KD97643Kn1063 KD54Kn108ED54ED
Rond 2, som ÖV mot par 4, Lars Manneteg - Carmen Tuason
46 N-3 300 14 100% 19 33.8%963E97K53K863 728654Kn10864Kn4
53NT S+1 -630 5 36% 24 34.2%8ED75109542973 D10763282Kn3E106
63NT V+3 690 8 57% 32 38.0%1072ED106ED8KD10 KD85K4K1097386
Rond 3, som ÖV mot par 6, Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv
74 S-1 100 10 71% 42 42.7%DKn92ED10532D64 1098EK86548749
84D Ö+1 610 14 100% 56 49.9%D1098643EKDKn84 E87471097KKn632
93 V+1 130 9 64% 65 51.4%106D65Kn109653Kn8 EK42E82ED10964
Rond 4, som NS mot par 8, Björn Runnqvist - Per Selander
102 Ö-1 100 7 50% 72 51.3%8752D7D5EKn1098 E3K964KKnD6543
113NT V+2 -460 7 50% 79 51.2%863262K53K1043 Kn74K1098D29765
123NT N+2 660 13 93% 92 54.7%K1052EK8EDKn3D7 DKn73D1029KKn1062
Rond 5, som ÖV mot par 10, Sverker Elmarsson - Anders Ingels
134 S+2 -680 10 71% 102 55.9%Kn865EK1054DKn54 10109842Kn9871092
143NT S+2 -460 6 43% 108 55.0%K865DKn1065Kn752 DKn10483Kn1097648
154 V-1 -50 3 21% 111 52.7%KKn53K98657394 D9DKn1074D10EK86
Rond 6, som NS mot par 12, Leif Bremark - Peter Carlsson
161NT V+2 -150 2 14% 113 50.3%10Kn32D9632ED42 DKn932ED6K5453
174 Ö= -420 6 43% 119 49.9%K1076294KKn9762 K58543K10651053
183 V= -110 9 64% 128 50.7%109862E8382K103 KKn4K7654E96D9
Rond 7, som NS mot par 14, Sarah Nyman - Magnus Hugemark
192 V+3 -200 12 86% 140 52.5%3D1098ED3KKn1083 107653KKn107D652
203 Ö+1 -130 8 57% 148 52.8%K1052E82983K85 Kn99654EK75463
212NT V+1 -150 2 14% 150 50.9%103K7510864E632 EKn75D106Kn732D5
Rond 8, som ÖV mot par 1, Erik Wall - Elisabeth Forsell
224 N-1 50 14 100% 164 53.1%EKD55Kn742Kn974 9843763853EK2
233NT V-1 -100 5 36% 169 52.4%K543KD9842872 Kn72E6EKKn6EKn87
243 Ö+1 130 12 86% 181 53.8%8762D10984EKn102 EK4864KDKn10932

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
ingen i zon
EK10
ED75
kn984
Ekn
Dkn9632
43
K105
93
754
Kkn982
D
KD105
8
106
E7632
87642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 3NT N= 2 400 14/0
Mari Lindblom - Sofia Ryman Björn Runnqvist - Per Selander 2 Ö-4 8 200 12/2
Lars Manneteg - Carmen Tuason Susanne Fridell - Bo Hagman 2NT N+1 K 150 9/5
Leif Bremark - Peter Carlsson Peder Hägg - Leif Hansson 1NT N+2 K 150 9/5
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Erik Wall - Elisabeth Forsell 2 V-1 E 50 6/8
Hans Nerell - Björn Lindblom Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3NT N-2 7 -100 2/12
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 6 N-2 4 -100 2/12
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 5 S-2 4 -100 2/12

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
N-S i zon
kn43
D864
E764
kn8
EK109
72
K85
E952
875
kn953
Dkn9
D73
D62
EK10
1032
K1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Bremark - Peter Carlsson Peder Hägg - Leif Hansson 1NTD S+1 E 380 14/0
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 1NT S+1 7 120 12/2
Hans Nerell - Björn Lindblom Sarah Nyman - Magnus Hugemark 1NT S= 9 90 9/5
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 1NT S= 9 90 9/5
Lars Manneteg - Carmen Tuason Susanne Fridell - Bo Hagman 1NT Ö-1 7 50 3/11
Mari Lindblom - Sofia Ryman Björn Runnqvist - Per Selander 1NT V-1 6 50 3/11
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 2 Ö-1 E 50 3/11
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Erik Wall - Elisabeth Forsell 1 V-1 Kn 50 3/11

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
97
KD97643

kn1063
kn108
2
Kkn8763
987
E632
E5
1092
K542
KD54
kn108
ED54
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Carmen Tuason Susanne Fridell - Bo Hagman 4 N+1 E 450 12/2
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 4 N+1 E 450 12/2
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Erik Wall - Elisabeth Forsell 5 N= 10 450 12/2
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 3NT S+1 7 430 8/6
Hans Nerell - Björn Lindblom Sarah Nyman - Magnus Hugemark 2 N+3 10 200 6/8
Mari Lindblom - Sofia Ryman Björn Runnqvist - Per Selander 6D S-1 9 -100 4/10
Leif Bremark - Peter Carlsson Peder Hägg - Leif Hansson 6 N-4 10 -200 2/12
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 2D V+1 K -380 0/14

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
alla i zon
EK84
kn32
ED97
D7
72
8654
kn10864
kn4
963
E97
K53
K863
Dkn105
KD10
2
E10952

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Wall - Elisabeth Forsell Hans Nerell - Björn Lindblom 4 N+1 3 650 12/2
Peder Hägg - Leif Hansson Sarah Nyman - Magnus Hugemark 4 S+1 4 650 12/2
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Björn Runnqvist - Per Selander 4 N+1 3 650 12/2
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Leif Bremark - Peter Carlsson 4 N= 3 620 7/7
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 4 N= 3 620 7/7
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Mari Lindblom - Sofia Ryman 5 N-1 3 -100 4/10
Susanne Fridell - Bo Hagman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 6D N-1 3 -200 2/12
Lars Manneteg - Carmen Tuason Michael Jungstedt - Åke Falkunge 6 N-3 3 -300 0/14

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
N-S i zon
94
kn943
KD87
kn54
D107632
82
kn3
E106
8
ED75
109542
973
EKkn5
K106
E6
KD82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT S+3 3 690 14/0
Erik Wall - Elisabeth Forsell Hans Nerell - Björn Lindblom 3NT S+1 8 630 9/5
Lars Manneteg - Carmen Tuason Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3NT S+1 8 630 9/5
Peder Hägg - Leif Hansson Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3NT S+1 3 630 9/5
Susanne Fridell - Bo Hagman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT S+1 3 630 9/5
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Leif Bremark - Peter Carlsson 3NT S= 3 600 3/11
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Mari Lindblom - Sofia Ryman 3NT S= 8 600 3/11
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Björn Runnqvist - Per Selander 4 N-1 8 -100 0/14

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
96
9872
kn6
Ekn974
KD85
K4
K10973
86
1072
ED106
ED8
KD10
Ekn43
kn53
542
532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Hägg - Leif Hansson Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3NT Ö+2 3 -660 13/1
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Leif Bremark - Peter Carlsson 3NT Ö+2 3 -660 13/1
Erik Wall - Elisabeth Forsell Hans Nerell - Björn Lindblom 3NT Ö+3 5 -690 6/8
Lars Manneteg - Carmen Tuason Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3NT V+3 9 -690 6/8
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Björn Runnqvist - Per Selander 3NT Ö+3 3 -690 6/8
Susanne Fridell - Bo Hagman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT Ö+3 3 -690 6/8
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT Ö+3 2 -690 6/8
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Mari Lindblom - Sofia Ryman 3NT Ö+4 2 -720 0/14

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
alla i zon
Ekn74
1073
K6
K1082
1098
EK8654
874
9

Dkn92
ED10532
D64
KD6532

kn9
Ekn753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Hägg - Leif Hansson Erik Wall - Elisabeth Forsell 4 S+1 E 650 11/3
Leif Bremark - Peter Carlsson Mari Lindblom - Sofia Ryman 4 S+1 4 650 11/3
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 4 S+1 9 650 11/3
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Björn Lindblom 5 S= E 650 11/3
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Sverker Elmarsson - Anders Ingels 4 S= E 620 6/8
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Michael Jungstedt - Åke Falkunge 4 S-1 E -100 4/10
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Lars Manneteg - Carmen Tuason 6 S-2 E -200 2/12
Björn Runnqvist - Per Selander Susanne Fridell - Bo Hagman 5D V+1 K -950 0/14

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
ingen i zon
65
Dkn
632
E109754
E874
7
1097
Kkn632
D10
98643
EKDkn84
Kkn932
EK1052
5
D8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT V-1 D 50 13/1
Björn Runnqvist - Per Selander Susanne Fridell - Bo Hagman 4 Ö-1 5 50 13/1
Peder Hägg - Leif Hansson Erik Wall - Elisabeth Forsell 3 Ö= D -110 10/4
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Björn Lindblom 3 Ö+1 D -130 8/6
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Sverker Elmarsson - Anders Ingels 2 Ö+3 E -150 5/9
Leif Bremark - Peter Carlsson Mari Lindblom - Sofia Ryman 2 S-3 2 -150 5/9
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 4D S-3 10 -500 2/12
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Michael Jungstedt - Åke Falkunge 4D Ö+1 E -610 0/14

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
Ö-V i zon
D9
109732
EK74
72
EK42
E
82
ED10964
106
D65
kn109653
kn8
kn8753
Kkn84
D
K53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Sverker Elmarsson - Anders Ingels 5 V-1 E 100 14/0
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Hans Nerell - Björn Lindblom 3 N-2 10 -100 12/2
Björn Runnqvist - Per Selander Susanne Fridell - Bo Hagman 3 V= D -110 10/4
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 V= E -130 5/9
Peder Hägg - Leif Hansson Erik Wall - Elisabeth Forsell 4 V= E -130 5/9
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3 V+1 D -130 5/9
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 2 V+2 7 -130 5/9
Leif Bremark - Peter Carlsson Mari Lindblom - Sofia Ryman 3 Ö+2 K -150 0/14

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
alla i zon
8752
D7
D5
Ekn1098
Dkn106
E5
109732
72
K94
kn10832
E864
K
E3
K964
Kkn
D6543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Björn Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 4 S= E 130 13/1
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3 S+1 E 130 13/1
Mari Lindblom - Sofia Ryman Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3 S= D 110 10/4
Leif Bremark - Peter Carlsson Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 1 V-1 D 100 7/7
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Björn Runnqvist - Per Selander 2 Ö-1 E 100 7/7
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Erik Wall - Elisabeth Forsell 3 Ö= E -110 4/10
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars Manneteg - Carmen Tuason 2 V+2 2 -170 2/12
Susanne Fridell - Bo Hagman Sverker Elmarsson - Anders Ingels 3 N-3 Kn -300 0/14

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
ingen i zon
8632
62
K53
K1043
ED95
E54
E84
kn82
K10
Dkn73
kn10976
ED
kn74
K1098
D2
9765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Lindblom - Sofia Ryman Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3NT V+1 6 -430 14/0
Hans Nerell - Björn Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 3NT Ö+2 10 -460 7/7
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT V+2 6 -460 7/7
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Erik Wall - Elisabeth Forsell 3NT V+2 2 -460 7/7
Leif Bremark - Peter Carlsson Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 3NT V+2 6 -460 7/7
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Björn Runnqvist - Per Selander 3NT V+2 4 -460 7/7
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT V+2 4 -460 7/7
Susanne Fridell - Bo Hagman Sverker Elmarsson - Anders Ingels 3NT V+3 3 -490 0/14

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
N-S i zon
K1052
EK8
EDkn3
D7
E984
7653
K4
E54
6
kn94
1087652
983
Dkn73
D102
9
Kkn1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT S+2 4 660 13/1
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Björn Runnqvist - Per Selander 3NT N+2 5 660 13/1
Hans Nerell - Björn Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 4 S+1 5 650 7/7
Mari Lindblom - Sofia Ryman Sarah Nyman - Magnus Hugemark 4 S+1 7 650 7/7
Leif Bremark - Peter Carlsson Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 5 S= 7 650 7/7
Susanne Fridell - Bo Hagman Sverker Elmarsson - Anders Ingels 4 N+1 10 650 7/7
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 S= 5 620 2/12
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Erik Wall - Elisabeth Forsell 2 S+1 7 140 0/14

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
alla i zon
KD32
KDkn7
6
EK63
10
109842
kn987
1092
kn8
65
EK1054
Dkn54
E97654
E3
D32
87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 6D S= Kn 1660 14/0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 6 S= 8 1430 11/3
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peder Hägg - Leif Hansson 6 S= 8 1430 11/3
Erik Wall - Elisabeth Forsell Mari Lindblom - Sofia Ryman 4 S+2 8 680 4/10
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Hans Nerell - Björn Lindblom 4 S+2 8 680 4/10
Björn Runnqvist - Per Selander Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 4 S+2 Kn 680 4/10
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Michael Jungstedt - Åke Falkunge 4 S+2 8 680 4/10
Susanne Fridell - Bo Hagman Leif Bremark - Peter Carlsson 4 S+2 8 680 4/10

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
ingen i zon
73
E975
K832
KD3
Dkn104
83
kn109764
8
K865
Dkn106
5
kn752
E92
K42
ED
E10964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peder Hägg - Leif Hansson 3NT N+3 5 490 14/0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT S+2 Kn 460 8/6
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Hans Nerell - Björn Lindblom 3NT S+2 8 460 8/6
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3NT S+2 Kn 460 8/6
Susanne Fridell - Bo Hagman Leif Bremark - Peter Carlsson 3NT S+2 D 460 8/6
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 3NT S+2 4 460 8/6
Erik Wall - Elisabeth Forsell Mari Lindblom - Sofia Ryman 3NT S+1 D 430 1/13
Björn Runnqvist - Per Selander Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT S+1 Kn 430 1/13

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
N-S i zon
107642

Ekn542
D53
D9
Dkn1074
D10
EK86
Kkn53
K9865
73
94
E8
E32
K986
kn1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Fridell - Bo Hagman Leif Bremark - Peter Carlsson 4D V-1 E 100 14/0
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Hans Nerell - Björn Lindblom 4 V-1 E 50 11/3
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Michael Jungstedt - Åke Falkunge 4 V-1 E 50 11/3
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 V= E -140 7/7
Björn Runnqvist - Per Selander Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3 V= 3 -140 7/7
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 2 V+2 4 -170 4/10
Erik Wall - Elisabeth Forsell Mari Lindblom - Sofia Ryman 4D N-2 4 -500 1/13
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Peder Hägg - Leif Hansson 5D S-2 K -500 1/13

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
Ö-V i zon
10
kn32
D9632
ED42
E64
K1075
Ekn7
kn87
K875
984
108
K1096
Dkn932
ED6
K54
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sverker Elmarsson - Anders Ingels 2D Ö-1 3 200 14/0
Mari Lindblom - Sofia Ryman Hans Nerell - Björn Lindblom 3 N= 9 110 12/2
Peder Hägg - Leif Hansson Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 1NT V-1 3 100 10/4
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Erik Wall - Elisabeth Forsell 1NT V= 2 -90 7/7
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 1NT V= 2 -90 7/7
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Susanne Fridell - Bo Hagman 1NT V+1 3 -120 4/10
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Leif Bremark - Peter Carlsson 1NT V+2 2 -150 2/12
Björn Runnqvist - Per Selander Lars Manneteg - Carmen Tuason 1NTD V+1 10 -380 0/14

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
ingen i zon

K10762
94
Kkn9762
ED10962
ED
Dkn3
84
kn8743
kn9
E872
ED
K5
8543
K1065
1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Runnqvist - Per Selander Lars Manneteg - Carmen Tuason 6 Ö-2 3 100 13/1
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Susanne Fridell - Bo Hagman 6 Ö-2 10 100 13/1
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sverker Elmarsson - Anders Ingels 5D N-2 8 -300 10/4
Peder Hägg - Leif Hansson Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 4 Ö= 3 -420 6/8
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Leif Bremark - Peter Carlsson 4 Ö= 4 -420 6/8
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 Ö= 3 -420 6/8
Mari Lindblom - Sofia Ryman Hans Nerell - Björn Lindblom 5 Ö= 3 -450 1/13
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Erik Wall - Elisabeth Forsell 5 Ö= 10 -450 1/13

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
N-S i zon
109862
E83
82
K103
ED
Dkn9
KDkn743
76
753
102
105
Ekn8542
Kkn4
K7654
E96
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sverker Elmarsson - Anders Ingels 4 V-1 8 50 14/0
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 S-1 K -100 12/2
Mari Lindblom - Sofia Ryman Hans Nerell - Björn Lindblom 3 V= 10 -110 9/5
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Leif Bremark - Peter Carlsson 3 V= 10 -110 9/5
Peder Hägg - Leif Hansson Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 2 S-2 K -200 5/9
Björn Runnqvist - Per Selander Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 S-2 K -200 5/9
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Erik Wall - Elisabeth Forsell 3 S-3 K -300 2/12
Sarah Nyman - Magnus Hugemark Susanne Fridell - Bo Hagman 4D S-3 K -800 0/14

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
Ö-V i zon
3
D1098
ED3
Kkn1083
EKDkn852
Ekn4
5
E7
964
K72
98642
94
107
653
Kkn107
D652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 5 V-1 10 100 14/0
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Sarah Nyman - Magnus Hugemark 2 V+3 3 -200 12/2
Hans Nerell - Björn Lindblom Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 5 V= 10 -650 7/7
Mari Lindblom - Sofia Ryman Peder Hägg - Leif Hansson 4 V+1 3 -650 7/7
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 V+1 3 -650 7/7
Leif Bremark - Peter Carlsson Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 4 Ö+1 9 -650 7/7
Erik Wall - Elisabeth Forsell Susanne Fridell - Bo Hagman 3NT V+2 Kn -660 2/12
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Björn Runnqvist - Per Selander 4D V+1 9 -990 0/14

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
alla i zon
K1052
E82
983
K85
E876
KDkn103
kn6
102
D43
7
D102
EDkn974
kn9
9654
EK754
63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Wall - Elisabeth Forsell Susanne Fridell - Bo Hagman 3NT Ö-1 4 100 14/0
Mari Lindblom - Sofia Ryman Peder Hägg - Leif Hansson 2 Ö= E -90 12/2
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 Ö= Kn -110 10/4
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3 Ö+1 E -130 8/6
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 1NT Ö+3 4 -180 6/8
Leif Bremark - Peter Carlsson Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 3NT V= 5 -600 4/10
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Björn Runnqvist - Per Selander 3NT V+1 5 -630 2/12
Hans Nerell - Björn Lindblom Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 3NT Ö+3 4 -690 0/14

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Nord giv
N-S i zon
103
K75
10864
E632
6
kn43
ED9
K109874
KD9842
E982
K5
kn
Ekn75
D106
kn732
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Björn Lindblom Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström 3NT V-3 6 150 14/0
Leif Bremark - Peter Carlsson Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling 4 Ö-2 7 100 11/3
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Bengt Jonsson - Birgitta Rasch 3NT V-2 6 100 11/3
Mari Lindblom - Sofia Ryman Peder Hägg - Leif Hansson 2 Ö= D -110 8/6
Erik Wall - Elisabeth Forsell Susanne Fridell - Bo Hagman 2 Ö+1 D -140 5/9
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 Ö= 3 -140 5/9
Michael Jungstedt - Åke Falkunge Sarah Nyman - Magnus Hugemark 2NT V+1 6 -150 2/12
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Björn Runnqvist - Per Selander 3NT V+1 6 -430 0/14

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Öst giv
Ö-V i zon
7
KD1092
EK109
D106
9843
763
853
EK2
EKD5
5
kn742
kn974
kn1062
Ekn84
D6
853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Carmen Tuason Leif Bremark - Peter Carlsson 4D V-2 K 500 14/0
Susanne Fridell - Bo Hagman Hans Nerell - Björn Lindblom 4 S= E 420 12/2
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sarah Nyman - Magnus Hugemark 3 N+1 E 170 7/7
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 N+1 E 170 7/7
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Peder Hägg - Leif Hansson 3 N+1 E 170 7/7
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Björn Runnqvist - Per Selander 2 N+2 E 170 7/7
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Mari Lindblom - Sofia Ryman 3 N= E 140 2/12
Erik Wall - Elisabeth Forsell Michael Jungstedt - Åke Falkunge 4 N-1 E -50 0/14

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Syd giv
alla i zon
D109
5
D109432
K103
kn72
E6
EKkn6
Ekn87
K543
KD9842
87
2
E86
kn1073
5
D9654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Manneteg - Carmen Tuason Leif Bremark - Peter Carlsson 3NT V-3 5 300 14/0
Erik Wall - Elisabeth Forsell Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3NT V-1 4 100 9/5
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 V-1 5 100 9/5
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Peder Hägg - Leif Hansson 4 Ö-1 5 100 9/5
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Björn Runnqvist - Per Selander 4 V-1 9 100 9/5
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sarah Nyman - Magnus Hugemark 4 Ö= 4 -620 3/11
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Mari Lindblom - Sofia Ryman 4 Ö= E -620 3/11
Susanne Fridell - Bo Hagman Hans Nerell - Björn Lindblom 5 Ö= 5 -650 0/14

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2010.09.19

Väst giv
ingen i zon
kn
kn532
E7
D98654
EK4
864
KDkn10932
8762
D109
84
Ekn102
D10953
EK7
65
K73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Elisabeth Nordling Sarah Nyman - Magnus Hugemark 4D V-1 Kn 100 13/1
Ulla-Britt Olsson - Lena Fagerström Peder Hägg - Leif Hansson 5 V-2 Kn 100 13/1
Sverker Elmarsson - Anders Ingels Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 V-1 Kn 50 8/6
Susanne Fridell - Bo Hagman Hans Nerell - Björn Lindblom 2 Ö-1 K 50 8/6
Kerstin Strandberg - Lillemor Strindberg Björn Runnqvist - Per Selander 3NT Ö-1 9 50 8/6
Bengt Jonsson - Birgitta Rasch Mari Lindblom - Sofia Ryman 2 V= Kn -90 4/10
Erik Wall - Elisabeth Forsell Michael Jungstedt - Åke Falkunge 3 Ö+1 8 -130 2/12
Lars Manneteg - Carmen Tuason Leif Bremark - Peter Carlsson 4D N-2 3 -300 0/14