Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien max ruternål #14 2010-07-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien max ruternål #14 2010-07-14

Partävling, 9 bord, 18 par. Antal brickor: 21. Medel: 168.0.

Privatprotokoll för Thomas Knutsson - Agneta Knutsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Tommy Dahlström - Britt Dahlström
14 V+1 450 10 63% 10 63.0%10983243EKDKn82 EKn75KDKn98210D10
24 V-1 -50 1 6% 11 34.5%E5K964DKn973Kn3 10863ED853K987
33 N+1 -170 4 25% 15 31.3%Kn94EDKn1052K9Kn2 10264E6532D743
Rond 2, som ÖV mot par 8, Ulf Wahlberg - Marianne Petri
41 N= -80 4 25% 19 29.8%10D98653E73Kn73 DKn6510K1052EK95
53NT N-2 200 15 94% 34 42.6%10743E53K32D43 KD9210981098Kn107
64D N-2 300 14 88% 48 50.2%E5E108543KEK53 9K96D543210762
Rond 3, som NS mot par 9, Lennart Dalenius - Annie Fredriksson
74 V-1 100 4 25% 52 46.6%D876KD542K984 E7210832E109863
84 S= 420 12 75% 64 50.1%K54108DKn732K85 ED106KKn93E64Kn7
92 N-2 -100 6 38% 70 48.8%ED1083Kn8K862KKn 62KD1093D79874
Rond 4, som ÖV mot par 6, Kerstin Grandell - Margareta Winell
103NT V-3 -300 0 0% 70 43.9%108732DEKD10E96 KKnE974296KD82
112 V-2 -100 8 50% 78 44.5%Kn1092EDKn982EKn2 64Kn7654D107K54
123 Ö+1 170 7 44% 85 44.4%ED874Kn52D84K6 K1093E873102E98
Rond 5, som NS mot par 10, Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson
133NT Ö-3 300 16 100% 101 48.7%92Kn8432DKDKn63 D1086976Kn87752
143 N= 110 9 56% 110 49.2%EKDED932D10862 D1076Kn942K10Kn54
152 V-2 100 13 81% 123 51.3%K3Kn103EKn105E532 Kn109EK42972Kn84
Rond 6, som NS mot par 7, Ove Mattson - Christina Mattson
164 N-1 -50 14 88% 137 53.6%102KKn10875D2643 DKn7D962EK7654
173 V= -140 13 81% 150 55.2%98529654385104 104K2EK10763E75
183 N= 140 14 88% 164 57.1%D8DKn9762D9D106 KKn954E54E10827
Rond 7, som NS mot par 5, Olle Fahlén - Roger Boström
192NT V-1 100 6 38% 170 56.1%EKn8EK328543E4 KD10538D676532
204 Ö= -620 5 31% 175 54.8%EKKn664K9KD743 985210321073Kn85
214 N+1 650 15 94% 190 56.7%E976EKD109Kn1062 KD28742K39854

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
ingen i zon
D
75
654
EKkn7532
Ekn75
KDkn982
10
D10
109832
43
EKDkn82
K64
E106
973
9864

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Ingegerd Hirn - Carl Dufke 5 N-3 E -150 16/0
Ove Mattson - Christina Mattson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 Ö+2 6 -170 14/2
Tomas Clason - Maarja Joandi Kerstin Grandell - Margareta Winell 4 V= D -420 12/4
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4 V+1 D -450 6/10
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 4 Ö+1 9 -450 6/10
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö+1 4 -450 6/10
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Jan Carlson - Gunnar Luthman 5 Ö= 9 -450 6/10
Inga Skoog - Birgitta Rasch Kevin Palm - Ada Wester 5 Ö= 9 -450 6/10
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Anders Hellström - Jonas Berggren 4 V+2 D -480 0/16

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Öst giv
N-S i zon
Kkn9
kn72
862
ED42
10863
ED853

K987
E5
K964
Dkn973
kn3
D742
10
EK1054
1065

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4 V-1 8 50 15/1
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Anders Hellström - Jonas Berggren 4 V-1 9 50 15/1
Ove Mattson - Christina Mattson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Pass   11/5
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Jan Carlson - Gunnar Luthman Pass   11/5
Tomas Clason - Maarja Joandi Kerstin Grandell - Margareta Winell 2 V+1 4 -140 8/8
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Ingegerd Hirn - Carl Dufke 2 V+2 2 -170 6/10
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 3 V+2 9 -200 4/12
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= E -420 1/15
Inga Skoog - Birgitta Rasch Kevin Palm - Ada Wester 4 V= 2 -420 1/15

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
EKD7
97
Dkn107
986
102
64
E6532
D743
kn94
EDkn1052
K9
kn2
8653
K83
84
EK105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 N= Kn 420 16/0
Tomas Clason - Maarja Joandi Kerstin Grandell - Margareta Winell 2 N+2 Kn 170 12/4
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3 N+1 Kn 170 12/4
Inga Skoog - Birgitta Rasch Kevin Palm - Ada Wester 3 N+1 4 170 12/4
Ove Mattson - Christina Mattson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3 N= Kn 140 4/12
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 3 N= Kn 140 4/12
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Anders Hellström - Jonas Berggren 2 N+1 Kn 140 4/12
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Jan Carlson - Gunnar Luthman 3 N= E 140 4/12
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Ingegerd Hirn - Carl Dufke 3 N= D 140 4/12

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Väst giv
alla i zon
K8742
E2
9864
62
Dkn65
10
K1052
EK95
10
D98653
E73
kn73
E93
Kkn74
Dkn
D1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Ove Mattson - Christina Mattson 3NT V-2 4 200 16/0
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anders Hellström - Jonas Berggren 1NT V-1 2 100 14/2
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 1 N= Kn 80 12/4
Olle Fahlén - Roger Boström Tomas Clason - Maarja Joandi 2 Ö= D -110 9/7
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Anna Persson - Lisbeth Kvarby 2 Ö= 3 -110 9/7
Jan Carlson - Gunnar Luthman Kevin Palm - Ada Wester 2 Ö+1 D -140 6/10
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 3 S-2 3 -200 4/12
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 N-3 E -300 2/14
Inga Skoog - Birgitta Rasch Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 3NT V= 4 -600 0/16

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
N-S i zon
6
KDkn6
E654
E986
KD92
1098
1098
kn107
10743
E53
K32
D43
Ekn85
742
Dkn7
K52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Ove Mattson - Christina Mattson 3NT N= 3 600 13/3
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Anna Persson - Lisbeth Kvarby 3NT N= 2 600 13/3
Jan Carlson - Gunnar Luthman Kevin Palm - Ada Wester 3NT N= 4 600 13/3
Inga Skoog - Birgitta Rasch Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 3NT N= 3 600 13/3
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 1NT N+1 3 120 7/9
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anders Hellström - Jonas Berggren 2NT N= 3 120 7/9
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 2 N-1 10 -100 4/12
Olle Fahlén - Roger Boström Tomas Clason - Maarja Joandi 3NT S-2 Kn -200 1/15
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3NT N-2 7 -200 1/15

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn10864

Ekn107
kn8
9
K96
D5432
10762
E5
E108543
K
EK53
732
Dkn72
986
D94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Carlson - Gunnar Luthman Kevin Palm - Ada Wester 5 Ö-2 2 200 16/0
Inga Skoog - Birgitta Rasch Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 2 N+1 K 140 14/2
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anders Hellström - Jonas Berggren 5 Ö-1 2 100 12/4
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Anna Persson - Lisbeth Kvarby 4 N-1 E -50 10/6
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Ove Mattson - Christina Mattson 4D N-1 E -100 6/10
Olle Fahlén - Roger Boström Tomas Clason - Maarja Joandi 4D N-1 K -100 6/10
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 4 N-2 E -100 6/10
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4D N-2 E -300 2/14
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 4 Ö+1 2 -650 0/16

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Syd giv
alla i zon
D8
76
KD542
K984
Kkn94
KD4
kn
Ekn1052
10653
Ekn95
7
D763
E72
10832
E109863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Grandell - Margareta Winell Tommy Dahlström - Britt Dahlström 3NT Ö-4 2 400 16/0
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Ove Mattson - Christina Mattson 4 Ö-3 3 300 13/3
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Inga Skoog - Birgitta Rasch 3 Ö-3 E 300 13/3
Anders Hellström - Jonas Berggren Jan Carlson - Gunnar Luthman 4 Ö-2 E 200 10/6
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tomas Clason - Maarja Joandi 3 S+1 K 130 8/8
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 V-1 K 100 4/12
Olle Fahlén - Roger Boström Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 5 V-1 K 100 4/12
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 4 V-1 K 100 4/12
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Kevin Palm - Ada Wester 5 N-1 E -100 0/16

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Väst giv
ingen i zon
K54
108
Dkn732
K85
932
ED742
K10
D32
kn87
65
985
E10964
ED106
Kkn93
E64
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Ove Mattson - Christina Mattson 3NT S+1 7 430 15/1
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Inga Skoog - Birgitta Rasch 3NT S+1 2 430 15/1
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 S= 2 420 12/4
Kerstin Grandell - Margareta Winell Tommy Dahlström - Britt Dahlström 2NT S+1 2 150 7/9
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tomas Clason - Maarja Joandi 2NT S+1 2 150 7/9
Anders Hellström - Jonas Berggren Jan Carlson - Gunnar Luthman 2NT S+1 4 150 7/9
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Kevin Palm - Ada Wester 2NT S+1 9 150 7/9
Olle Fahlén - Roger Boström Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 2 N= 6 90 2/14
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 4 S-3 E -150 0/16

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
Ö-V i zon
ED1083
kn8
K862
Kkn
K
76542
kn53
10632
kn9754
E
E1094
ED5
62
KD1093
D7
9874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tomas Clason - Maarja Joandi 2NT S= 3 120 15/1
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 2NT N= 7 120 15/1
Kerstin Grandell - Margareta Winell Tommy Dahlström - Britt Dahlström 2 S= Kn 110 12/4
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Inga Skoog - Birgitta Rasch 2NT S-1 4 -50 10/6
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 N-2 E -100 6/10
Olle Fahlén - Roger Boström Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 2 N-2 E -100 6/10
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Ove Mattson - Christina Mattson 2 N-2 E -100 6/10
Anders Hellström - Jonas Berggren Jan Carlson - Gunnar Luthman 2 Ö+2 6 -130 2/14
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Kevin Palm - Ada Wester 3NT Ö= 6 -600 0/16

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Öst giv
alla i zon
ED5
kn863
83
kn754
Kkn
E9742
96
KD82
108732
D
EKD10
E96
964
K105
kn7542
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Grandell - Margareta Winell Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3NT V-3 5 300 16/0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tommy Dahlström - Britt Dahlström 3NT V-2 4 200 13/3
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 3NT V-2 5 200 13/3
Ove Mattson - Christina Mattson Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V-1 5 100 10/6
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 3NT Ö+1 2 -630 5/11
Anders Hellström - Jonas Berggren Ingegerd Hirn - Carl Dufke 3NT Ö+1 5 -630 5/11
Kevin Palm - Ada Wester Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 3NT V+1 5 -630 5/11
Inga Skoog - Birgitta Rasch Jan Carlson - Gunnar Luthman 3NT V+1 4 -630 5/11
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tomas Clason - Maarja Joandi 3NT V+2 4 -660 0/16

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Syd giv
ingen i zon
E753
109
E63
10863
64
kn7654
D107
K54
kn1092
ED
kn982
Ekn2
KD8
K832
K54
D97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kevin Palm - Ada Wester Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 1NT S+2 5 150 16/0
Anders Hellström - Jonas Berggren Ingegerd Hirn - Carl Dufke 1NT S+1 4 120 12/4
Inga Skoog - Birgitta Rasch Jan Carlson - Gunnar Luthman 1NT N+1 5 120 12/4
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 1NT S+1 4 120 12/4
Kerstin Grandell - Margareta Winell Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 2 V-2 10 100 8/8
Ove Mattson - Christina Mattson Olle Fahlén - Roger Boström 1NT S= 4 90 4/12
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tommy Dahlström - Britt Dahlström 1NT S= 5 90 4/12
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tomas Clason - Maarja Joandi 1NT S= 3 90 4/12
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 2 N-2 8 -100 0/16

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Väst giv
N-S i zon
2
4
Ekn753
kn107432
K1093
E873
102
E98
ED874
kn52
D84
K6
kn65
KD1096
K96
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Skoog - Birgitta Rasch Jan Carlson - Gunnar Luthman 3 Ö-1 D 50 15/1
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Anna Persson - Lisbeth Kvarby 4 Ö-1 K 50 15/1
Kerstin Grandell - Margareta Winell Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3 Ö+1 K -170 9/7
Ove Mattson - Christina Mattson Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+2 K -170 9/7
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Tommy Dahlström - Britt Dahlström 3 Ö+1 6 -170 9/7
Kevin Palm - Ada Wester Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 3 Ö+1 K -170 9/7
Anders Hellström - Jonas Berggren Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 S-2 10 -200 4/12
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tomas Clason - Maarja Joandi 4 Ö= 6 -420 1/15
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 4 Ö= 6 -420 1/15

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
alla i zon
92
kn8432
D
KDkn63
Ekn5
E5
109653
E94
K743
KD10
EK42
108
D1086
976
kn87
752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT Ö-3 8 300 16/0
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 6 V-1 9 100 14/2
Ove Mattson - Christina Mattson Tomas Clason - Maarja Joandi 3NT Ö+1 6 -630 10/6
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Olle Fahlén - Roger Boström 3NT Ö+1 9 -630 10/6
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Inga Skoog - Birgitta Rasch 3NT Ö+1 8 -630 10/6
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 3NT Ö+2 8 -660 3/13
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3NT Ö+2 6 -660 3/13
Kevin Palm - Ada Wester Anders Hellström - Jonas Berggren 3NT Ö+2 8 -660 3/13
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Jan Carlson - Gunnar Luthman 3NT Ö+2 6 -660 3/13

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Öst giv
ingen i zon
EK
D
ED932
D10862
953
653
kn764
K73
kn842
EK1087
85
E9
D1076
kn942
K10
kn54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Inga Skoog - Birgitta Rasch 4 N= K 130 15/1
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Jan Carlson - Gunnar Luthman 3 S+1 3 130 15/1
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 N= E 110 9/7
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 N= E 110 9/7
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 N+1 E 110 9/7
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Olle Fahlén - Roger Boström 3 S= 3 110 9/7
Ove Mattson - Christina Mattson Tomas Clason - Maarja Joandi 2 Ö-2 10 100 4/12
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 2 S-1 6 -50 1/15
Kevin Palm - Ada Wester Anders Hellström - Jonas Berggren 5 S-1 3 -50 1/15

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Syd giv
N-S i zon
K3
kn103
Ekn105
E532
ED8765
87
KD3
D7
42
D965
864
K1096
kn109
EK42
972
kn84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Inga Skoog - Birgitta Rasch 3 S= D 140 16/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 V-2 Kn 100 13/3
Kevin Palm - Ada Wester Anders Hellström - Jonas Berggren 2 V-2 Kn 100 13/3
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 V-1 Kn 50 8/8
Ove Mattson - Christina Mattson Tomas Clason - Maarja Joandi 2 V-1 10 50 8/8
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Olle Fahlén - Roger Boström 1 V-1 5 50 8/8
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 S-1 8 -100 4/12
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 2 V= Kn -110 1/15
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Jan Carlson - Gunnar Luthman 2 V= Kn -110 1/15

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Väst giv
Ö-V i zon
102
Kkn10875
D2
643
K98
E43
10
Dkn10985
E6543

kn983
EK72
Dkn7
D962
EK7654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Carlson - Gunnar Luthman Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 N= E 420 16/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Ove Mattson - Christina Mattson 4 N-1 E -50 14/2
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Tommy Dahlström - Britt Dahlström 5D N-1 E -100 12/4
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Kerstin Grandell - Margareta Winell 5 V= 10 -600 10/6
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Tomas Clason - Maarja Joandi 4 Ö= E -620 8/8
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Olle Fahlén - Roger Boström 4 V+1 E -650 4/12
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Kevin Palm - Ada Wester 4 Ö+1 E -650 4/12
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 4 Ö+1 E -650 4/12
Anders Hellström - Jonas Berggren Inga Skoog - Birgitta Rasch 4D Ö= K -790 0/16

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
ingen i zon
9852
96543
85
104
Kkn63
Ekn10
D94
kn96
ED7
D87
kn2
KD832
104
K2
EK10763
E75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Olle Fahlén - Roger Boström 5 Ö-1 E 50 16/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Ove Mattson - Christina Mattson 3 V= 8 -140 13/3
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 V= 8 -140 13/3
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Tomas Clason - Maarja Joandi 2 V+2 8 -170 10/6
Anders Hellström - Jonas Berggren Inga Skoog - Birgitta Rasch 4 V= 8 -420 6/10
Jan Carlson - Gunnar Luthman Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 V= 8 -420 6/10
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 4 V= 8 -420 6/10
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Tommy Dahlström - Britt Dahlström 3NT V+1 3 -430 1/15
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Kevin Palm - Ada Wester 3NT Ö+1 E -430 1/15

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Öst giv
N-S i zon
D8
Dkn9762
D9
D106
E
3
K653
Kkn95432
107632
K108
kn74
E8
Kkn954
E54
E1082
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Carlson - Gunnar Luthman Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 N= E 620 16/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Ove Mattson - Christina Mattson 3 N= E 140 14/2
Anders Ljung - Gudrun Dahlberg Tommy Dahlström - Britt Dahlström 5D V-1 D 100 10/6
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Kerstin Grandell - Margareta Winell 5 V-2 D 100 10/6
Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson Tomas Clason - Maarja Joandi 5 V-2 D 100 10/6
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Olle Fahlén - Roger Boström 4 V-1 D 50 5/11
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Lena Fagerström - Agnete Rosenberg 5 V-1 D 50 5/11
Anders Hellström - Jonas Berggren Inga Skoog - Birgitta Rasch 4 S-4 3 -400 2/14
Anna Persson - Lisbeth Kvarby Kevin Palm - Ada Wester 4D S-3 2 -800 0/16

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn8
EK32
8543
E4

Dkn96
EKkn102
Kkn109
97642
10754
97
D8
KD1053
8
D6
76532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Clason - Maarja Joandi Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 3 N= 9 140 15/1
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Inga Skoog - Birgitta Rasch 3 S= K 140 15/1
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 S= E 110 10/6
Kerstin Grandell - Margareta Winell Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 S= E 110 10/6
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anders Hellström - Jonas Berggren 2 S= K 110 10/6
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Olle Fahlén - Roger Boström 2NT V-1 E 100 6/10
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ove Mattson - Christina Mattson 3NT N-1 7 -50 3/13
Kevin Palm - Ada Wester Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 S-1 E -50 3/13
Jan Carlson - Gunnar Luthman Anna Persson - Lisbeth Kvarby 3 N-3 9 -150 0/16

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Väst giv
alla i zon
EKkn6
64
K9
KD743
4
Dkn98
Ekn652
E96
D1073
EK75
D84
102
9852
1032
1073
kn85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 V= K -110 16/0
Kerstin Grandell - Margareta Winell Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3 V+1 E -170 12/4
Kevin Palm - Ada Wester Ingegerd Hirn - Carl Dufke 3 Ö+1 Kn -170 12/4
Jan Carlson - Gunnar Luthman Anna Persson - Lisbeth Kvarby 3 Ö+1 5 -170 12/4
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö= 10 -620 5/11
Tomas Clason - Maarja Joandi Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 4 Ö= Kn -620 5/11
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ove Mattson - Christina Mattson 4 Ö= Kn -620 5/11
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Inga Skoog - Birgitta Rasch 4 Ö= 5 -620 5/11
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anders Hellström - Jonas Berggren 4 Ö+1 9 -650 0/16

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2010.07.14

Nord giv
N-S i zon
E976
EKD109

kn1062
kn854
63
E9865
ED
103
kn5
Dkn10742
K73
KD2
8742
K3
9854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 N+1 D 650 15/1
Tommy Dahlström - Britt Dahlström Rode Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 N+1 D 650 15/1
Kevin Palm - Ada Wester Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 N= D 620 10/6
Jan Carlson - Gunnar Luthman Anna Persson - Lisbeth Kvarby 4 N= 3 620 10/6
Margaretha Josefsson - Louise af Klintberg Inga Skoog - Birgitta Rasch 4 N= D 620 10/6
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ove Mattson - Christina Mattson 5D Ö-3 K 500 6/10
Tomas Clason - Maarja Joandi Anders Ljung - Gudrun Dahlberg 5 V-3 E 150 4/12
Kerstin Grandell - Margareta Winell Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 Ö-2 4 100 2/14
Lena Fagerström - Agnete Rosenberg Anders Hellström - Jonas Berggren 5 N-1 D -100 0/16