Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Vi tävlar Måndag 2009-08-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Vi tävlar Måndag 2009-08-24

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Bengt Bengtsson - Bo Öster

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 25, Barbro Folke - Inger Bielke
14 V-1 50 26 59% 26 59.0%DKn1063K94EKn1095 54E97521075324
22 V-2 100 32 73% 58 66.0%10675E10873E1096 KKn84Kn86K4KKn72
32 S+1 110 16 36% 74 56.0%Kn10965Kn107397K5 EE84EK10528763
Rond 2, som ÖV mot par 22, Sverker Hydén - Björn Bergström
44 V-1 -100 17 39% 91 51.8%Kn10K104ED102D1054 K842EKn86K63Kn6
53 N-2 200 38 86% 129 58.6%K98E973EDKn649 32Kn52K93Kn10542
62 S= -110 23 52% 152 57.5%EKn694KKn543KKn5 D542Kn8387D764
Rond 3, som ÖV mot par 26, Arne Kastman - Margaret Eriksson
74 Ö+1 650 40 91% 192 62.3%K743EKD1038K96 E95Kn975Kn975D10
83NT N= -400 29 66% 221 62.8%1073109642K10785 EKn62Kn8598K732
95 Ö= 650 39 89% 260 65.7%E1098EK9754E92 D652DKnK1065433
Rond 4, som ÖV mot par 23, Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein
104 V= 620 18 41% 278 63.2%K652K1062Kn8549 E974DKnED7EK102
113 S-2 100 22 50% 300 62.0%E43EK432Kn103K2 K952109D965DKn7
124 V+1 450 32 73% 332 62.9%K4KD10879642KKn EDKn108763KKn10106
Rond 5, som ÖV mot par 27, Jan Christiernin - Marianne Karta
134 S-1 100 10 23% 342 59.8%KKn5D95428EK92 1096KKn3E5410864
141 Ö+2 140 24 55% 366 59.5%EKn732107EKnEK109 1094K94107D8632
154 S-1 100 26 59% 392 59.5%7243ED1062Kn752 E93K9862Kn7D93
Rond 6, som ÖV mot par 24, Rune Strand - Eva Karam
164 N-1 50 31 70% 423 60.1%2E10K10843Kn6542 10543K2952E973
172 V+1 140 29 66% 452 60.5%852E42ED69743 K6KKn10876KKn4K5
183 N-1 100 33 75% 485 61.3%EK84E74Kn621087 Kn32KKn865K43D4
Rond 7, som NS mot par 28, Stig Litzén - Toomas Saagpakk
194RD Ö+1 -1480 0 0% 485 58.1%KKn10972EK86876 D533Kn65432985
204 S= 620 17 39% 502 57.1%EDKn10E2D984Kn105 864KD9865410K3
213 S-2 -200 3 7% 505 54.7%K75963D2EKKn75 ED108D52Kn951084
Rond 8, som ÖV mot par 21, Kerstin Lindén - Bertil E Olsson
224 Ö= 620 31 70% 536 55.4%54K10975KDKn973 ED8DKn64D981085
232 S+3 -200 42 95% 578 57.1%2E83ED74Kn9874 D10Kn6109632K632
243NT Ö+1 430 28 64% 606 57.4%KKD4K543EK987 109863E107E6D65

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
ingen i zon
Dkn10
63
K94
Ekn1095
K62
Dkn84
Ekn6
KD8
E9873
K10
D8
7632
54
E9752
107532
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Svensson - Stig Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö-3 4 150 41/3
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bengt Wennerberg - Roger Boström 4 Ö-3 4 150 41/3
Jan Heuman - Per Jermsten Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 Ö-3 4 150 41/3
Arne Kastman - Margaret Eriksson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V-3 E 150 41/3
Monica Schött - Birgitta Weigl Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3NT V-2 10 100 34/10
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Bo Andersson - Ulla Andersson 4 Ö-2 4 100 34/10
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT V-2 Kn 100 34/10
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT V-1 Kn 50 26/18
Bengt Bengtsson - Bo Öster Barbro Folke - Inger Bielke 4 V-1 9 50 26/18
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT V-1 Kn 50 26/18
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö-1 4 50 26/18
Karin Axelsson - Britt Andersson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 4 Ö-1 4 50 26/18
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Lars Lindblad - Eva Örn 1NT N-1 7 -50 20/24
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Christina Nygren - Viveca Järnland     -110 17/27
Jan Christiernin - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 2 V= E -110 17/27
Britt Almberg - Folke Ljungström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2NT V= E -120 14/30
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Monica Rothwell - Barry Rothwell 2 Ö+1 E -140 12/32
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2NT V+1 9 -150 10/34
Rune Strand - Eva Karam Bent Nielsen - Harry Hultefors 2NT V+2 Kn -180 8/36
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT V= 10 -400 4/40
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3NT V= D -400 4/40
Carl Asklöf - Håkan Tideström Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö= 2 -400 4/40
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3NT V+1 9 -430 0/44

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
N-S i zon
106
75
E10873
E1096
ED972
EKD
D965
8
53
109432
kn2
D543
Kkn84
kn86
K4
Kkn72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Heuman - Per Jermsten Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 2 V-3 7 150 43/1
Jan Christiernin - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 V-3 E 150 43/1
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Bo Andersson - Ulla Andersson 1NT N+1 2 120 40/4
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3 S= D 110 38/6
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bengt Wennerberg - Roger Boström 2NT V-2 3 100 32/12
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 V-2 E 100 32/12
Rune Strand - Eva Karam Bent Nielsen - Harry Hultefors 2 V-2 7 100 32/12
Bengt Bengtsson - Bo Öster Barbro Folke - Inger Bielke 2 V-2 7 100 32/12
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Sverker Hydén - Björn Bergström 2 V-2 E 100 32/12
Carl Asklöf - Håkan Tideström Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 S= E 90 26/18
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 2 V-1 E 50 22/22
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Lars Lindblad - Eva Örn 1 V-1 7 50 22/22
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1 V-1 7 50 22/22
Britt Almberg - Folke Ljungström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 V= 7 -80 15/29
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 1 V= 7 -80 15/29
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 1 V= 7 -80 15/29
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 1 V= 7 -80 15/29
Karin Axelsson - Britt Andersson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 2 V= 10 -90 10/34
Rolf Svensson - Stig Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S-1 E -100 7/37
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Monica Rothwell - Barry Rothwell 3 N-1 5 -100 7/37
Monica Schött - Birgitta Weigl Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 2 V= E -110 4/40
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Christina Nygren - Viveca Järnland     -200 1/43
Arne Kastman - Margaret Eriksson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 2 S-2 8 -200 1/43

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
Ö-V i zon
kn10965
kn1073
97
K5
D43
K95
Dkn4
E1092
K872
D62
863
Dkn4
E
E84
EK1052
8763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bengt Wennerberg - Roger Boström 2 Ö-4 E 400 43/1
Monica Schött - Birgitta Weigl Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 2 Ö-4 E 400 43/1
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Bhupi Sawney - Gur Singh 2NT V-2 7 200 40/4
Jan Christiernin - Marianne Karta Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 N+1 D 170 38/6
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3 S+2 6 150 36/8
Britt Almberg - Folke Ljungström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 N= 3 140 34/10
Rolf Svensson - Stig Svensson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S+2 3 130 30/14
Carl Asklöf - Håkan Tideström Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 S+2 5 130 30/14
Karin Axelsson - Britt Andersson Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 2 S+2 5 130 30/14
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2NT N= D 120 26/18
Jan Heuman - Per Jermsten Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 2 S+1 2 110 16/28
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 S+1 5 110 16/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 1 S+2 E 110 16/28
Rune Strand - Eva Karam Bent Nielsen - Harry Hultefors 2 S+1 5 110 16/28
Arne Kastman - Margaret Eriksson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3 S= 5 110 16/28
Bengt Bengtsson - Bo Öster Barbro Folke - Inger Bielke 2 S+1 E 110 16/28
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Sverker Hydén - Björn Bergström 2 S+1 3 110 16/28
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Lars Lindblad - Eva Örn 2 S+1 2 110 16/28
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 S+1 3 110 16/28
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 1 Ö-1 E 100 6/38
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Christina Nygren - Viveca Järnland     90 3/41
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Monica Rothwell - Barry Rothwell 2 N= 5 90 3/41
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Bo Andersson - Ulla Andersson 2NT N-2 D -100 0/44

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
alla i zon
D63
D2
kn854
E872
K842
Ekn86
K63
kn6
kn10
K104
ED102
D1054
E975
9753
97
K93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Gunilla Lachmann - Monica Danielsson     200 38/6
Barbro Folke - Inger Bielke Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 V-2 E 200 38/6
Jan Christiernin - Marianne Karta Monica Schött - Birgitta Weigl 4 V-2 E 200 38/6
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bent Nielsen - Harry Hultefors 3NT V-2 2 200 38/6
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT V-2 5 200 38/6
Bo Andersson - Ulla Andersson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 V-2 2 200 38/6
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V-2 E 200 38/6
Bhupi Sawney - Gur Singh Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3 V-1 E 100 27/17
Christina Nygren - Viveca Järnland Margaretha Brodin - Margareta Axner 3NT Ö-1 3 100 27/17
Sverker Hydén - Björn Bergström Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 V-1 9 100 27/17
Carl Asklöf - Håkan Tideström Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V-1 5 100 27/17
Jan Heuman - Per Jermsten Bengt Wennerberg - Roger Boström 2 V= 4 -90 22/22
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 2 V+1 E -140 18/26
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3 V= 8 -140 18/26
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 3 V= 5 -140 18/26
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Lars Lindblad - Eva Örn 2NT Ö+1 7 -150 14/30
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Monica Rothwell - Barry Rothwell 2NT Ö+2 7 -180 12/32
Rolf Svensson - Stig Svensson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 3NT Ö= 7 -600 6/38
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT Ö= 3 -600 6/38
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3NT V= 3 -600 6/38
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Rune Strand - Eva Karam 3NT Ö= 3 -600 6/38
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT V= 8 -600 6/38
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT V+2 3 -660 0/44

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
N-S i zon
E1076
KD10864
8
K8
32
kn52
K93
kn10542
K98
E973
EDkn64
9
Dkn54

10752
ED763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 S+1 Kn 650 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 N= 9 620 39/5
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 4 N= 9 620 39/5
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 S= K 620 39/5
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bent Nielsen - Harry Hultefors 4 S= Kn 620 39/5
Bhupi Sawney - Gur Singh Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 2 S+2 5 170 33/11
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 N+1 E 170 33/11
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S+1 K 140 27/17
Christina Nygren - Viveca Järnland Margaretha Brodin - Margareta Axner 3 S= Kn 140 27/17
Barbro Folke - Inger Bielke Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 N= 9 140 27/17
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Lars Lindblad - Eva Örn 3 N= 9 140 27/17
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 N= 9 110 22/22
Jan Heuman - Per Jermsten Bengt Wennerberg - Roger Boström 3 Ö-1 2 50 20/24
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Gunilla Lachmann - Monica Danielsson     -100 14/30
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 3 N-1 9 -100 14/30
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 5 S-1 2 -100 14/30
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Rune Strand - Eva Karam 3 S-1 K -100 14/30
Carl Asklöf - Håkan Tideström Karin Axelsson - Britt Andersson 2 N-1 9 -100 14/30
Sverker Hydén - Björn Bergström Bengt Bengtsson - Bo Öster 3 N-2 9 -200 6/38
Jan Christiernin - Marianne Karta Monica Schött - Birgitta Weigl 4 N-2 E -200 6/38
Bo Andersson - Ulla Andersson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT S-2 3 -200 6/38
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S-3 K -300 2/42
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 4D S-2 9 -500 0/44

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
Ö-V i zon
K108
E65
D102
E1098
D542
kn83
87
D764
Ekn6
94
Kkn543
Kkn5
973
KD1072
E96
32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bhupi Sawney - Gur Singh Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 S= 8 420 44/0
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Monica Rothwell - Barry Rothwell 1NT Ö-4 K 400 41/3
Bo Andersson - Ulla Andersson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 1NT V-4 8 400 41/3
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 1NT V-3 10 300 38/6
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 2 V-2 E 200 36/8
Rolf Svensson - Stig Svensson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 3 S= 7 140 32/12
Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 2 S+1 7 140 32/12
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Lars Lindblad - Eva Örn 1 S+2 8 140 32/12
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Britt Almberg - Folke Ljungström 1 S+1 7 110 21/23
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S= 8 110 21/23
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Gunilla Lachmann - Monica Danielsson     110 21/23
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1 S+1 7 110 21/23
Sverker Hydén - Björn Bergström Bengt Bengtsson - Bo Öster 2 S= 8 110 21/23
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Rune Strand - Eva Karam 2 S= 8 110 21/23
Carl Asklöf - Håkan Tideström Karin Axelsson - Britt Andersson 1 S+1 8 110 21/23
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 S= 8 110 21/23
Jan Christiernin - Marianne Karta Monica Schött - Birgitta Weigl 1 Ö-1 K 100 12/32
Jan Heuman - Per Jermsten Bengt Wennerberg - Roger Boström 2 S-1 8 -50 6/38
Christina Nygren - Viveca Järnland Margaretha Brodin - Margareta Axner 3NT S-1 2 -50 6/38
Barbro Folke - Inger Bielke Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 S-1 7 -50 6/38
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 S-1 8 -50 6/38
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N-1 6 -50 6/38
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Bent Nielsen - Harry Hultefors 2 N-2 4 -100 0/44

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
alla i zon
1062
6
E102
kn87543
E95
kn975
kn975
D10
K743
EKD103
8
K96
Dkn8
842
KD643
E2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Jan Christiernin - Marianne Karta 3 Ö= D -140 43/1
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Lars Lindblad - Eva Örn 2 Ö+1 8 -140 43/1
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 Ö+2 K -170 34/10
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 Ö+2 E -170 34/10
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Britt Almberg - Folke Ljungström 1 Ö+3 E -170 34/10
Barbro Folke - Inger Bielke Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3 V+1 E -170 34/10
Monica Schött - Birgitta Weigl Rune Strand - Eva Karam 3 V+1 E -170 34/10
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Bo Andersson - Ulla Andersson 3 Ö+1 E -170 34/10
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Carl Asklöf - Håkan Tideström 2 Ö+2 E -170 34/10
Bhupi Sawney - Gur Singh Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     -200 21/23
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 3 Ö+2 E -200 21/23
Sverker Hydén - Björn Bergström Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 Ö+2 E -200 21/23
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 Ö+2 2 -200 21/23
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Monica Rothwell - Barry Rothwell 1 Ö+4 E -200 21/23
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö+3 2 -200 21/23
Rolf Svensson - Stig Svensson Bengt Wennerberg - Roger Boström 1NTD N-2 E -500 14/30
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 Ö= K -620 11/33
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V= E -620 11/33
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 V+1 E -650 4/40
Jan Heuman - Per Jermsten Christina Nygren - Viveca Järnland 4 Ö+1 2 -650 4/40
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bent Nielsen - Harry Hultefors 4 Ö+1 K -650 4/40
Arne Kastman - Margaret Eriksson Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 Ö+1 K -650 4/40
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 V+1 E -650 4/40

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
ingen i zon
K95
EKD3
E4
ED106
Ekn62
kn85
98
K732
1073
109642
K107
85
D84
7
Dkn6532
kn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Hydén - Björn Bergström Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT N+3 8 490 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Bengt Wennerberg - Roger Boström 3NT N+2 10 460 35/9
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT N+2 2 460 35/9
Jan Heuman - Per Jermsten Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT N+2 2 460 35/9
Bhupi Sawney - Gur Singh Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     460 35/9
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4NT N+1 2 460 35/9
Barbro Folke - Inger Bielke Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3NT N+2 4 460 35/9
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Monica Rothwell - Barry Rothwell 3NT N+2 10 460 35/9
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3NT N+2 6 460 35/9
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 3NT N+1 10 430 25/19
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT N+1 10 430 25/19
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 5 S= 9 400 15/29
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT S= 10 400 15/29
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 3NT N= 4 400 15/29
Arne Kastman - Margaret Eriksson Bengt Bengtsson - Bo Öster 3NT N= 10 400 15/29
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Jan Christiernin - Marianne Karta 3NT N= 10 400 15/29
Monica Schött - Birgitta Weigl Rune Strand - Eva Karam 3NT N= 10 400 15/29
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Bo Andersson - Ulla Andersson 3NT N= 2 400 15/29
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Carl Asklöf - Håkan Tideström 3NT N= 2 400 15/29
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Karin Axelsson - Britt Andersson 1NT N+4 10 210 6/38
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 6NT N-1 6 -50 4/40
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Lars Lindblad - Eva Örn 6 N-2 7 -100 2/42
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bent Nielsen - Harry Hultefors 6NT N-3 4 -150 0/44

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
Ö-V i zon
K4
1082
2
KDkn10754
D652
Dkn
K106543
3
E1098
EK9754
E9
2
kn73
63
Dkn87
E986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 5 Ö-2 E 200 42/2
Barbro Folke - Inger Bielke Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 5 V-2 K 200 42/2
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 5D Ö-1 9 200 42/2
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Karin Axelsson - Britt Andersson 5 V-1 K 100 37/7
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Lars Lindblad - Eva Örn 4 Ö-1 E 100 37/7
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Britt Almberg - Folke Ljungström 4 N-1 E -50 34/10
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Margaretha Brodin - Margareta Axner 5 N-2 E -100 31/13
Sverker Hydén - Björn Bergström Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 N-2 E -100 31/13
Rolf Svensson - Stig Svensson Bengt Wennerberg - Roger Boström 3 Ö+1 E -170 27/17
Jan Heuman - Per Jermsten Christina Nygren - Viveca Järnland 3 Ö+1 Kn -170 27/17
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 5D N-2 E -300 18/26
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 5D N-2 E -300 18/26
Bhupi Sawney - Gur Singh Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     -300 18/26
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Jan Christiernin - Marianne Karta 5D N-2 E -300 18/26
Monica Schött - Birgitta Weigl Rune Strand - Eva Karam 5D N-2 E -300 18/26
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Olle Fahlén - Lena Fahlén 5D N-2 E -300 18/26
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Carl Asklöf - Håkan Tideström 5D N-2 E -300 18/26
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 5 Ö= E -650 5/39
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bent Nielsen - Harry Hultefors 5 Ö= E -650 5/39
Arne Kastman - Margaret Eriksson Bengt Bengtsson - Bo Öster 5 Ö= E -650 5/39
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Monica Rothwell - Barry Rothwell 5 Ö= E -650 5/39
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 5 Ö= E -650 5/39
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Bo Andersson - Ulla Andersson 5 Ö= E -650 5/39

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
alla i zon
103
E8
K9632
Dkn63
E974
Dkn
ED7
EK102
K652
K1062
kn854
9
Dkn8
97543
10
8754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Andersson - Ulla Andersson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 Ö-2 10 200 44/0
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT V= 3 -600 38/6
Bengt Wennerberg - Roger Boström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3NT V= 2 -600 38/6
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3NT V= 6 -600 38/6
Sverker Hydén - Björn Bergström Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3NT Ö= 4 -600 38/6
Arne Kastman - Margaret Eriksson Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT V= 6 -600 38/6
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 V= E -620 26/18
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bhupi Sawney - Gur Singh 4 V= E -620 26/18
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 V= E -620 26/18
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 V= 10 -620 26/18
Rune Strand - Eva Karam Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V= D -620 26/18
Bent Nielsen - Harry Hultefors Barbro Folke - Inger Bielke 4 V= D -620 26/18
Karin Axelsson - Britt Andersson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 V= E -620 26/18
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Mårtensson - Ullabella Jerand     -630 14/30
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö+1 3 -630 14/30
Jan Christiernin - Marianne Karta Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 3NT Ö+1 9 -630 14/30
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö+1 10 -630 14/30
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Lars Lindblad - Eva Örn 3NT V+1 2 -630 14/30
Christina Nygren - Viveca Järnland Rolf Svensson - Stig Svensson 4 Ö+1 E -650 5/39
Monica Schött - Birgitta Weigl Stig Litzén - Toomas Saagpakk 4 V+1 E -650 5/39
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 V+1 9 -650 5/39
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Carl Asklöf - Håkan Tideström 4 V+1 E -650 5/39
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3NT V+2 D -660 0/44

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
ingen i zon
D10876
Dkn7
742
98
K952
109
D965
Dkn7
E43
EK432
kn103
K2
kn
865
EK8
E106543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Axelsson - Britt Andersson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2NT V-3 9 150 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 Ö-2 Kn 100 40/4
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 Ö-2 Kn 100 40/4
Bent Nielsen - Harry Hultefors Barbro Folke - Inger Bielke 2 Ö-2 Kn 100 40/4
Jan Christiernin - Marianne Karta Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 Ö-1 Kn 50 34/10
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 Ö-1 Kn 50 34/10
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Carl Asklöf - Håkan Tideström 1 V-1 9 50 34/10
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S-1 10 -50 28/16
Sverker Hydén - Björn Bergström Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 3 S-1 10 -50 28/16
Rune Strand - Eva Karam Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3 S-1 10 -50 28/16
Bengt Wennerberg - Roger Boström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 S-2 10 -100 22/22
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bengt Bengtsson - Bo Öster 3 S-2 10 -100 22/22
Arne Kastman - Margaret Eriksson Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 S-2 9 -100 22/22
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Jan Heuman - Per Jermsten 2 Ö= Kn -110 15/29
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Lars Lindblad - Eva Örn 2 Ö= Kn -110 15/29
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Monica Rothwell - Barry Rothwell 2 Ö= Kn -110 15/29
Bo Andersson - Ulla Andersson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 Ö= Kn -110 15/29
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 2NT Ö= K -120 10/34
Monica Schött - Birgitta Weigl Stig Litzén - Toomas Saagpakk 2 Ö+1 E -140 7/37
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 Ö+1 Kn -140 7/37
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Britt Almberg - Folke Ljungström 3 S-3 10 -150 4/40
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö+2 Kn -170 1/43
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Mårtensson - Ullabella Jerand     -170 1/43

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
N-S i zon
92
Ekn965
53
ED97
EDkn108763

Kkn10
106
K4
KD1087
9642
Kkn
5
432
ED87
85432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 V+1 5 -170 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V= 9 -420 32/12
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Britt Almberg - Folke Ljungström 4 V= 5 -420 32/12
Margaretha Brodin - Margareta Axner Bhupi Sawney - Gur Singh 4 V= 5 -420 32/12
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 V= 3 -420 32/12
Bengt Wennerberg - Roger Boström Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 4 V= 5 -420 32/12
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 4 V= 5 -420 32/12
Sverker Hydén - Björn Bergström Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 4 V= 5 -420 32/12
Jan Christiernin - Marianne Karta Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 V= 3 -420 32/12
Monica Schött - Birgitta Weigl Stig Litzén - Toomas Saagpakk 4 V= 9 -420 32/12
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 V= 5 -420 32/12
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 V= 5 -420 32/12
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 5 V= E -450 12/32
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Eva Mårtensson - Ullabella Jerand     -450 12/32
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 V+1 9 -450 12/32
Rune Strand - Eva Karam Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V+1 E -450 12/32
Arne Kastman - Margaret Eriksson Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 V+1 E -450 12/32
Bent Nielsen - Harry Hultefors Barbro Folke - Inger Bielke 4 V+1 E -450 12/32
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Lars Lindblad - Eva Örn 4 V+1 E -450 12/32
Bo Andersson - Ulla Andersson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 V+1 3 -450 12/32
Karin Axelsson - Britt Andersson Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 V+1 5 -450 12/32
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Jan Heuman - Per Jermsten 4 V+2 7 -480 2/42
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Carl Asklöf - Håkan Tideström 4D N-4 K -1100 0/44

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
alla i zon
ED7432
876
KD
75
1096
Kkn3
E54
10864
Kkn5
D9542
8
EK92
8
E10
kn1097632
Dkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4D Ö-2 8 500 44/0
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Barbro Folke - Inger Bielke 3 S= 3 110 41/3
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karin Axelsson - Britt Andersson 2 N= E 110 41/3
Rolf Svensson - Stig Svensson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3 Ö-1 8 100 38/6
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 S-1 K -100 34/10
Bent Nielsen - Harry Hultefors Sverker Hydén - Björn Bergström 4 S-1 K -100 34/10
Carl Asklöf - Håkan Tideström Bo Andersson - Ulla Andersson 3 S-1 K -100 34/10
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 3 V+1 E -130 30/14
Christina Nygren - Viveca Järnland Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 3 Ö= 8 -140 25/19
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Monica Schött - Birgitta Weigl 3 Ö= 8 -140 25/19
Rune Strand - Eva Karam Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 3 Ö= 8 -140 25/19
Olle Fahlén - Lena Fahlén Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 2 Ö+1 8 -140 25/19
Jan Heuman - Per Jermsten Bhupi Sawney - Gur Singh 3 Ö+1 8 -170 19/25
Bengt Wennerberg - Roger Boström Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3 Ö+1 8 -170 19/25
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 N-2 E -200 15/29
Britt Almberg - Folke Ljungström Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     -200 15/29
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N-3 2 -300 10/34
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 N-3 E -300 10/34
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N-3 E -300 10/34
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 3 N-4 E -400 5/39
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Lars Lindblad - Eva Örn 3 N-4 8 -400 5/39
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö= 8 -620 1/43
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 Ö= 8 -620 1/43

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
ingen i zon
KD
E862
D62
kn754
1094
K94
107
D8632
Ekn732
107
Ekn
EK109
865
Dkn53
K98543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 Ö-1 5 50 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 S-1 10 -50 41/3
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 3 N-1 E -50 41/3
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Monica Schött - Birgitta Weigl 1 Ö+1 3 -90 37/7
Rune Strand - Eva Karam Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 1NT Ö= 5 -90 37/7
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 1 Ö+1 D -110 32/12
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karin Axelsson - Britt Andersson 3 Ö= D -110 32/12
Carl Asklöf - Håkan Tideström Bo Andersson - Ulla Andersson 2 Ö= 4 -110 32/12
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 1 Ö+2 3 -140 20/24
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Britt Almberg - Folke Ljungström     -140 20/24
Jan Heuman - Per Jermsten Bhupi Sawney - Gur Singh 2 Ö+1 5 -140 20/24
Christina Nygren - Viveca Järnland Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 1 Ö+2 D -140 20/24
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Bengtsson - Bo Öster 1 Ö+2 D -140 20/24
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Barbro Folke - Inger Bielke 2 Ö+1 9 -140 20/24
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Monica Rothwell - Barry Rothwell 3 Ö= 3 -140 20/24
Olle Fahlén - Lena Fahlén Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 1 Ö+2 4 -140 20/24
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Lars Lindblad - Eva Örn 1 Ö+2 D -140 20/24
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 Ö+1 D -170 8/36
Bengt Wennerberg - Roger Boström Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 Ö+2 D -170 8/36
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 2 Ö+2 3 -170 8/36
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 Ö= D -420 2/42
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 Ö= 3 -420 2/42
Bent Nielsen - Harry Hultefors Sverker Hydén - Björn Bergström 4 Ö= 3 -420 2/42

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
N-S i zon
KD64
Dkn107
K854
8
E93
K9862
kn7
D93
72
43
ED1062
kn752
kn1085
E5
93
EK1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Svensson - Stig Svensson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 N= E 620 44/0
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3NT S= 2 600 42/2
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Britt Almberg - Folke Ljungström     140 38/6
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Monica Schött - Birgitta Weigl 2 N+1 4 140 38/6
Rune Strand - Eva Karam Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 2 N+1 4 140 38/6
Carl Asklöf - Håkan Tideström Bo Andersson - Ulla Andersson 1NT S+1 2 120 34/10
Christina Nygren - Viveca Järnland Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson 2 S= Kn 110 32/12
Olle Fahlén - Lena Fahlén Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 1NT N= 4 90 30/14
Margaretha Brodin - Margareta Axner Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N-1 4 -100 18/26
Jan Heuman - Per Jermsten Bhupi Sawney - Gur Singh 3NT N-1 6 -100 18/26
Bengt Wennerberg - Roger Boström Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 N-1 4 -100 18/26
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 S-1 Kn -100 18/26
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 S-1 Kn -100 18/26
Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn Barbro Folke - Inger Bielke 4 N-1 4 -100 18/26
Bent Nielsen - Harry Hultefors Sverker Hydén - Björn Bergström 2NT N-1 6 -100 18/26
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Arne Kastman - Margaret Eriksson 4 S-1 2 -100 18/26
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karin Axelsson - Britt Andersson 4 S-1 Kn -100 18/26
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 N-1 4 -100 18/26
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell Lars Lindblad - Eva Örn 4 S-1 Kn -100 18/26
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 S-2 Kn -200 3/41
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N-2 2 -200 3/41
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N-2 6 -200 3/41
Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg Sissy Haskel - Ingrid Jansson 4 N-2 4 -200 3/41

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
Ö-V i zon
ED76
9753
E6
KD8
10543
K2
952
E973
2
E10
K10843
kn6542
Kkn98
Dkn864
Dkn7
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Heuman - Per Jermsten Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT S+1 3 430 44/0
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 N= E 420 33/11
Margaretha Brodin - Margareta Axner Britt Almberg - Folke Ljungström 4 N= 4 420 33/11
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 S= 3 420 33/11
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 N= 2 420 33/11
Barbro Folke - Inger Bielke Monica Schött - Birgitta Weigl 4 N= 2 420 33/11
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 4 N= 2 420 33/11
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 N= 2 420 33/11
Carl Asklöf - Håkan Tideström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 N= 2 420 33/11
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S= E 420 33/11
Karin Axelsson - Britt Andersson Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 4 N= 2 420 33/11
Rolf Svensson - Stig Svensson Bhupi Sawney - Gur Singh 4 S-1 9 -50 13/31
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     -50 13/31
Bengt Wennerberg - Roger Boström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N-1 3 -50 13/31
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 S-1 9 -50 13/31
Rune Strand - Eva Karam Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 N-1 10 -50 13/31
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 S-1 2 -50 13/31
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 N-1 2 -50 13/31
Bent Nielsen - Harry Hultefors Arne Kastman - Margaret Eriksson 4 N-1 2 -50 13/31
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 4 N-1 E -50 13/31
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Bo Andersson - Ulla Andersson 3NT N-1 3 -50 13/31
Sverker Hydén - Björn Bergström Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 4 N-2 2 -100 2/42
Lars Lindblad - Eva Örn Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 N-3 3 -150 0/44

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
ingen i zon
Ekn94
D93
532
Ekn8
K6
Kkn10876
Kkn4
K5
852
E42
ED6
9743
D1073
5
10987
D1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Bo Andersson - Ulla Andersson 2 S= 5 110 44/0
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 4 V-2 2 100 42/2
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V-1 E 50 34/10
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 V-1 2 50 34/10
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 V-1 8 50 34/10
Bent Nielsen - Harry Hultefors Arne Kastman - Margaret Eriksson 4 V-1 E 50 34/10
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 V-1 5 50 34/10
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 V-1 5 50 34/10
Karin Axelsson - Britt Andersson Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 4 V-1 E 50 34/10
Jan Heuman - Per Jermsten Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 V= 2 -110 25/19
Carl Asklöf - Håkan Tideström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 V= 5 -110 25/19
Margaretha Brodin - Margareta Axner Britt Almberg - Folke Ljungström 3 V= E -140 15/29
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     -140 15/29
Bengt Wennerberg - Roger Boström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 V= E -140 15/29
Sverker Hydén - Björn Bergström Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 V= 5 -140 15/29
Rune Strand - Eva Karam Bengt Bengtsson - Bo Öster 2 V+1 8 -140 15/29
Barbro Folke - Inger Bielke Monica Schött - Birgitta Weigl 3 V= E -140 15/29
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Christiernin - Marianne Karta 3 V= E -140 15/29
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3 V= E -140 15/29
Rolf Svensson - Stig Svensson Bhupi Sawney - Gur Singh 2 V+2 5 -170 5/39
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 2 V+2 4 -170 5/39
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V= 9 -420 1/43
Lars Lindblad - Eva Örn Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 V= E -420 1/43

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
N-S i zon
6
D93
ED10985
K63
kn32
Kkn865
K43
D4
EK84
E74
kn62
1087
D10975
102
7
Ekn952

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V-4 K 200 44/0
Rolf Svensson - Stig Svensson Bhupi Sawney - Gur Singh 3 V-3 3 150 40/4
Margaretha Brodin - Margareta Axner Britt Almberg - Folke Ljungström 2 V-3 6 150 40/4
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Fahlén - Lena Fahlén 3 V-3 6 150 40/4
Bengt Wennerberg - Roger Boström Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 N+1 E 130 36/8
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     110 33/11
I-B Edholm - Cecilia Lindberg Bo Andersson - Ulla Andersson 2 N+1 K 110 33/11
Jan Heuman - Per Jermsten Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 V-2 6 100 28/16
Barbro Folke - Inger Bielke Monica Schött - Birgitta Weigl 4 V-2 6 100 28/16
Carl Asklöf - Håkan Tideström Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 V-2 6 100 28/16
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N= E 90 24/20
Sverker Hydén - Björn Bergström Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 V-1 6 50 19/25
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein 3 V-1 6 50 19/25
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 V-1 E 50 19/25
Lars Lindblad - Eva Örn Monica Rothwell - Barry Rothwell 3 V-1 6 50 19/25
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Christiernin - Marianne Karta 1 Ö= 7 -80 14/30
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud 3 N-1 E -100 11/33
Rune Strand - Eva Karam Bengt Bengtsson - Bo Öster 3 N-1 E -100 11/33
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 3 V= 6 -140 8/36
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3 N-2 E -200 4/40
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3 S-2 5 -200 4/40
Karin Axelsson - Britt Andersson Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström 3 N-2 E -200 4/40
Bent Nielsen - Harry Hultefors Arne Kastman - Margaret Eriksson 3NT N-4 4 -400 0/44

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn10972
EK86
8
76
E
kn1095
D109
EKD32
864
D742
EK7
kn104
D53
3
kn65432
985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     140 41/3
Sverker Hydén - Björn Bergström Monica Schött - Birgitta Weigl 3 N= E 140 41/3
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bent Nielsen - Harry Hultefors 3 N= Kn 140 41/3
Carl Asklöf - Håkan Tideström Lars Lindblad - Eva Örn 2 N+1 E 140 41/3
Monica Rothwell - Barry Rothwell Olle Fahlén - Lena Fahlén 1 N+1 E 110 36/8
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V-1 8 100 34/10
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Bo Andersson - Ulla Andersson 1 N= 4 80 32/12
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Bengt Wennerberg - Roger Boström 4 N-1 E -50 29/15
Berit Strandberg - Lars Strandberg Rune Strand - Eva Karam 3 N-1 Kn -50 29/15
Rolf Svensson - Stig Svensson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N-2 E -100 24/20
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 N-2 E -100 24/20
Britt Almberg - Folke Ljungström Jan Heuman - Per Jermsten 4D N-1 K -100 24/20
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Margaretha Brodin - Margareta Axner 3 V+1 K -130 19/25
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell I-B Edholm - Cecilia Lindberg 3 V+1 E -130 19/25
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 N-3 E -150 15/29
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 2NT Ö+1 D -150 15/29
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Bhupi Sawney - Gur Singh 4 Ö= D -620 11/33
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 4 Ö= D -620 11/33
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 V+1 8 -650 5/39
Barbro Folke - Inger Bielke Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V+1 8 -650 5/39
Arne Kastman - Margaret Eriksson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 4 V+1 8 -650 5/39
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V+1 8 -650 5/39
Bengt Bengtsson - Bo Öster Stig Litzén - Toomas Saagpakk 4RD Ö+1 D -1480 0/44

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
alla i zon
EDkn10
E2
D984
kn105
K975
kn73
E62
D87
32
10
Kkn753
E9642
864
KD98654
10
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Bhupi Sawney - Gur Singh 4 S+2 D 680 41/3
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 S+2 E 680 41/3
Barbro Folke - Inger Bielke Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 S+2 E 680 41/3
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Bo Andersson - Ulla Andersson 4 S+2 K 680 41/3
Rolf Svensson - Stig Svensson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 5 S= 7 650 29/15
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Bengt Wennerberg - Roger Boström 4 S+1 3 650 29/15
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Margaretha Brodin - Margareta Axner 4 S+1 7 650 29/15
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     650 29/15
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bent Nielsen - Harry Hultefors 4 S+1 7 650 29/15
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S+1 E 650 29/15
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 5 S= E 650 29/15
Monica Rothwell - Barry Rothwell Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S+1 5 650 29/15
Britt Almberg - Folke Ljungström Jan Heuman - Per Jermsten 4 S= E 620 17/27
Arne Kastman - Margaret Eriksson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 4 S= E 620 17/27
Bengt Bengtsson - Bo Öster Stig Litzén - Toomas Saagpakk 4 S= 5 620 17/27
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 S= E 620 17/27
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell I-B Edholm - Cecilia Lindberg 5 Ö-4 8 400 12/32
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 S+4 E 230 10/34
Sverker Hydén - Björn Bergström Monica Schött - Birgitta Weigl 2 S+3 7 200 6/38
Carl Asklöf - Håkan Tideström Lars Lindblad - Eva Örn 2 S+3 7 200 6/38
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 S+2 7 200 6/38
Berit Strandberg - Lars Strandberg Rune Strand - Eva Karam 2 N-1 Kn -100 2/42
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 4 N-2 10 -200 0/44

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Nord giv
N-S i zon
K75
963
D2
EKkn75
62
Kkn1087
10843
D2
kn943
E4
EK76
963
ED108
D52
kn95
1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl Asklöf - Håkan Tideström Lars Lindblad - Eva Örn 1NT N+3 E 180 44/0
Barbro Folke - Inger Bielke Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 1NT N+2 E 150 42/2
Torsten Ragnartz - Hans Näreskog Isabel Grönwall - Hellis Sylwan     140 40/4
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Bengt Wennerberg - Roger Boström 2 N+1 E 110 35/9
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Bent Nielsen - Harry Hultefors 2 S= 7 110 35/9
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 2 S= 2 110 35/9
Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell I-B Edholm - Cecilia Lindberg 2 S= D 110 35/9
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Bo Andersson - Ulla Andersson 2 N= E 90 30/14
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Bhupi Sawney - Gur Singh 2NT Ö-1 10 50 28/16
Berit Strandberg - Lars Strandberg Rune Strand - Eva Karam Pass   26/18
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Christina Nygren - Viveca Järnland 2 Ö= 10 -90 23/21
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 2 Ö= 10 -90 23/21
Rolf Svensson - Stig Svensson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 S-1 10 -100 14/30
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Margaretha Brodin - Margareta Axner 2 S-1 10 -100 14/30
Britt Almberg - Folke Ljungström Jan Heuman - Per Jermsten 3 N-1 K -100 14/30
Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg Jan Christiernin - Marianne Karta 4 N-1 E -100 14/30
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S-1 2 -100 14/30
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 2 S-1 D -100 14/30
Monica Rothwell - Barry Rothwell Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT S-1 7 -100 14/30
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 S-2 7 -200 3/41
Sverker Hydén - Björn Bergström Monica Schött - Birgitta Weigl 4 N-2 E -200 3/41
Arne Kastman - Margaret Eriksson Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 2NT N-2 E -200 3/41
Bengt Bengtsson - Bo Öster Stig Litzén - Toomas Saagpakk 3 S-2 D -200 3/41

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn632
E
Kkn7632
E
ED8
Dkn64
D98
1085
54
K10975

KDkn973
1097
832
E1054
642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Brodin - Margareta Axner Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 Ö-8 10 800 44/0
Rune Strand - Eva Karam Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 4D N+1 K 690 42/2
Jan Christiernin - Marianne Karta Bent Nielsen - Harry Hultefors 5D Ö-2 E 500 40/4
Stig Litzén - Toomas Saagpakk Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 N+1 K 420 38/6
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 N= K 400 36/8
Rolf Svensson - Stig Svensson Britt Almberg - Folke Ljungström 3 N+1 5 170 34/10
Arne Kastman - Margaret Eriksson Monica Schött - Birgitta Weigl 3 N+2 K 150 32/12
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3 N= K 140 30/14
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Christina Nygren - Viveca Järnland 5 V-1 2 100 28/16
Bhupi Sawney - Gur Singh Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 N-2 5 -100 25/19
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Sverker Hydén - Björn Bergström 6D N-1 7 -100 25/19
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 V+2 2 -200 20/24
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3 Ö+2 E -200 20/24
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 3 V+2 7 -200 20/24
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Jan Heuman - Per Jermsten 6D N-2 K -300 16/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Bengtsson - Bo Öster 4 Ö= 10 -620 13/31
Olle Fahlén - Lena Fahlén Karin Axelsson - Britt Andersson 4 Ö= 10 -620 13/31
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 5 Ö= E -650 5/39
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Bengt Wennerberg - Roger Boström     -650 5/39
Barbro Folke - Inger Bielke Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 Ö+1 E -650 5/39
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Rothwell - Barry Rothwell 5 V= 2 -650 5/39
Lars Lindblad - Eva Örn I-B Edholm - Cecilia Lindberg 5 Ö= E -650 5/39
Bo Andersson - Ulla Andersson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö+1 E -650 5/39

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Syd giv
alla i zon
K865
KD1075
8
E105
D10
kn6
109632
K632
2
E83
ED74
kn9874
Ekn9743
942
Kkn5
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Lindblad - Eva Örn I-B Edholm - Cecilia Lindberg 5D Ö-3 E 800 44/0
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Christina Nygren - Viveca Järnland 4 S+2 Kn 680 39/5
Jan Christiernin - Marianne Karta Bent Nielsen - Harry Hultefors 4 S+2 10 680 39/5
Berit Strandberg - Lars Strandberg Stig Litzén - Toomas Saagpakk 4 S+2 Kn 680 39/5
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 4 S+2 2 680 39/5
Rolf Svensson - Stig Svensson Britt Almberg - Folke Ljungström 4 S+1 10 650 20/24
Margaretha Brodin - Margareta Axner Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 4 S+1 6 650 20/24
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 S+1 3 650 20/24
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 S+1 K 650 20/24
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Jan Heuman - Per Jermsten 4 S+1 Kn 650 20/24
Bhupi Sawney - Gur Singh Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 S+1 Kn 650 20/24
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 4 S+1 2 650 20/24
Rune Strand - Eva Karam Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 4 S+1 10 650 20/24
Barbro Folke - Inger Bielke Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 S+1 Kn 650 20/24
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Sverker Hydén - Björn Bergström 4 S+1 Kn 650 20/24
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Rothwell - Barry Rothwell 4 S+1 Kn 650 20/24
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 4 S+1 Kn 650 20/24
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S+1 Kn 650 20/24
Olle Fahlén - Lena Fahlén Karin Axelsson - Britt Andersson 4 S+1 10 650 20/24
Bo Andersson - Ulla Andersson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 S+1 Kn 650 20/24
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Bengt Wennerberg - Roger Boström     620 4/40
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Bengtsson - Bo Öster 2 S+3 K 200 2/42
Arne Kastman - Margaret Eriksson Monica Schött - Birgitta Weigl 2 S+2 10 170 0/44

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.08.24

Väst giv
ingen i zon
D7
8532
kn98
kn432
109863
E107
E6
D65
K
KD4
K543
EK987
Ekn542
kn96
D1072
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Strand - Eva Karam Yvonne Siewert - Agnete Rosenberg 4 V-1 9 50 44/0
Maj-Britt Eriksson - Ingegerd Sjögerud Christina Nygren - Viveca Järnland 1 S-2 E -100 42/2
Margaretha Brodin - Margareta Axner Torsten Ragnartz - Hans Näreskog 2 Ö+2 10 -130 36/8
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 Ö= 6 -130 36/8
Bhupi Sawney - Gur Singh Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3 Ö+1 6 -130 36/8
Barbro Folke - Inger Bielke Lisa Gustafsson - Lillan Sjöberg 4 Ö= 6 -130 36/8
Arne Kastman - Margaret Eriksson Monica Schött - Birgitta Weigl 3 Ö+1 6 -130 36/8
Solveig Willenhag - Sigbritt Israelson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3 Ö+2 6 -150 28/16
Sissy Haskel - Ingrid Jansson Gunilla Jacobson - Kerstin Egnell 2 Ö+3 7 -150 28/16
Lena Fürst-Rozkalns - Gunilla Tingström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+3 6 -150 28/16
Jan Christiernin - Marianne Karta Bent Nielsen - Harry Hultefors 2NT V+2 8 -180 24/20
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Britt-Louise Schmidt - Ann Löfberg 3NT Ö= 2 -400 22/22
Rolf Svensson - Stig Svensson Britt Almberg - Folke Ljungström 3NT V+1 2 -430 16/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Bengtsson - Bo Öster 3NT Ö+1 7 -430 16/28
Berit Strandberg - Lars Strandberg Stig Litzén - Toomas Saagpakk 3NT Ö+1 2 -430 16/28
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Sverker Hydén - Björn Bergström 3NT V+1 3 -430 16/28
Lars Lindblad - Eva Örn I-B Edholm - Cecilia Lindberg 3NT V+1 2 -430 16/28
Isabel Grönwall - Hellis Sylwan Bengt Wennerberg - Roger Boström     -460 5/39
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Jan Heuman - Per Jermsten 3NT Ö+2 2 -460 5/39
Franciska Levy - Maj-Britt Bronstein Elisabeth Forsell - Elisabeth Jahn 3NT Ö+2 5 -460 5/39
Carl Asklöf - Håkan Tideström Monica Rothwell - Barry Rothwell 3NT Ö+2 2 -460 5/39
Olle Fahlén - Lena Fahlén Karin Axelsson - Britt Andersson 3NT Ö+2 2 -460 5/39
Bo Andersson - Ulla Andersson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT Ö+2 2 -460 5/39