Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Sommarbridge 2009-07-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Sommarbridge 2009-07-21

Partävling, 6 bord, 12 par. Antal brickor: 27. Medel: 0.0.

Privatprotokoll för Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 6, Lars Thuresson - Erdem Imre
13NT S-1 50 -1 40% -1 40.0%Kn9765641043K96 K8Kn7532EKn72E4
24 Ö= 420 4 90% 3 65.0%KKn742DKn52E3Kn9 ED8E83D1098652
35D S-3 500 3 80% 6 70.0%K93EKn873E7E83 D1054K10564K762
Rond 2, som NS mot par 12, Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson
43NT V-2 200 4 90% 10 75.0%EDKn102976Kn8762 9632EKn95K105E3
54 Ö+1 -450 -1 40% 9 68.0%Kn8K10971052Kn1082 53E43296KD976
63NT S-2 -100 -3 20% 6 60.0%K1092E2KKn5Kn642 ED54K71063K873
Rond 3, som NS mot par 1, Hans-Erik Hedström - Arne Gissin
74 Ö+1 -650 -4 10% 2 52.9%K5KKn63EDKn9453 92ED874287536
85 Ö= -400 -4 10% -2 47.5%DKn109754862D63 3KKn1054Kn62EKn75
93NT S+3 490 4 90% 2 52.2%85426E8EKKn1095 EKKnD75KKn97433
Rond 4, som ÖV mot par 5, Sven Johannesson - Barbro Johannesson
103NT S= -600 5 100% 7 57.0%K874263107K987 DKn1068542E4542
114 Ö+2 480 1 60% 8 57.3%EK7645KDKn43K4 Kn9282E98EKn852
125 N-1 100 5 100% 13 60.8%Kn109632K9Kn965K D854Kn432ED2108
Rond 5, som NS mot par 4, Lars Björkman - Rolf Westin
131NT N+3 180 -1 40% 12 59.2%106E96EKKnEKn1085 E982Kn10596D764
146 N-2 -100 -3 20% 9 56.4%K1083EKn62KnKKn107 D762KD109E5E84
154 S+1 650 2 70% 11 57.3%EDED1054384332 K105Kn76210KDKn108
Rond 6, som NS mot par 11, Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl
163NT Ö+3 -690 -5 0% 6 53.8%DKn72D985D7362 K1065410769842K
172 N-2 -100 -4 10% 2 51.2%DKn104D5EK85K83 86E10432D9Kn965
184 S= 130 3 80% 5 52.8%E4KKnKn9732K1073 Kn531074EK864DKn
Rond 7, som NS mot par 2, Olle Eriksson - Svante Johansson
193 Ö-1 100 4 90% 9 54.7%D10974E106972K6 82D98E65D10872
206 V-2 200 0 50% 9 54.5%E742D63264384 Kn109558752K932
214 S+2 680 5 100% 14 56.7%Kn1063D106432KD8 E9KDKn854EKKn52
Rond 8, som ÖV mot par 10, Roger Alfredsson - Börje Löfstedt
222 V-1 -100 -5 0% 9 54.1%Kn7531097D102K96 ED42KD64K91075
231NT N+2 -150 0 50% 9 53.9%K864K6Kn8653D6 Kn75EDKn3748542
245D Ö-1 -100 3 80% 12 55.0%D62K1076210KKn82 843EKn964ED1054
Rond 9, som ÖV mot par 3, Harriet Sjögren - Lars Fritzing
254 V+1 150 -3 20% 9 53.6%Kn7EK1047297632 EK5D76D8EDKn104
262 N+2 -170 5 100% 14 55.4%1093E72854KD73 KKn752KnE763865
274 V-3 -150 -2 30% 12 54.4%KD9732Kn8K86KKn Kn4K109742D7598

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
ingen i zon
D10432
EKD108
9
kn2
K8
kn7532
Ekn72
E4
kn9765
64
1043
K96
E
9
KD865
D108753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NT S= 400 5/-5
Olle Eriksson - Svante Johansson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT N-1 -50 1/-1
Lars Thuresson - Erdem Imre Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 3NT S-1 -50 1/-1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 3NT S-1 -50 1/-1
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3NT S-2 -100 -4/4
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3NT N-2 -100 -4/4

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
N-S i zon
1096

Kkn8764
EK74
ED8
E83
D109
8652
Kkn742
Dkn52
E3
kn9
53
K109764
52
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 Ö-2 100 4/-4
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 4 Ö-2 100 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NT Ö-1 50 0/0
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4 Ö-1 50 0/0
Olle Eriksson - Svante Johansson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö= -420 -4/4
Lars Thuresson - Erdem Imre Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 4 Ö= -420 -4/4

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
Ö-V i zon
kn762
D42
10853
kn9
D1054
K105
64
K762
K93
Ekn873
E7
E83
E8
96
KDkn92
D1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Svante Johansson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö-1 100 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Kerstin Nordmark - Mats Hamp 2 V= -110 3/-3
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 3 Ö= -140 1/-1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3 Ö+1 -170 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 5D S-3 -500 -3/3
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 Ö= -620 -5/5

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
alla i zon
EDkn10
2
976
kn8762
8
KD108
D82
KD954
K754
7643
Ekn43
10
9632
Ekn95
K105
E3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3NT V-2 200 4/-4
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 3 V-2 200 4/-4
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Kerstin Nordmark - Mats Hamp 1 N+1 110 1/-1
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Lars Thuresson - Erdem Imre 3 V-1 100 -1/1
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 1 V= -80 -3/3
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Lars Björkman - Rolf Westin 2 Ö= -110 -5/5

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
N-S i zon
kn8
K1097
1052
kn1082
9742
D8
EKkn8
543
EKD106
kn65
D743
E
53
E432
96
KD976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 6 Ö-1 50 5/-5
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Lars Thuresson - Erdem Imre 4 Ö+1 -450 -1/1
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4 Ö+1 -450 -1/1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Kerstin Nordmark - Mats Hamp 4 Ö+1 -450 -1/1
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 4 Ö+1 -450 -1/1
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Lars Björkman - Rolf Westin 4 Ö+1 -450 -1/1

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
Ö-V i zon
K1092
E2
Kkn5
kn642
kn763
D108
D97
ED9
8
kn96543
E842
105
ED54
K7
1063
K873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4 N= 420 4/-4
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Lars Björkman - Rolf Westin 4 S= 420 4/-4
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Lars Thuresson - Erdem Imre 4 S-1 -50 0/0
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Kerstin Nordmark - Mats Hamp 4 N-1 -50 0/0
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3NT S-2 -100 -3/3
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 4 N-3 -150 -5/5

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
alla i zon
K5
Kkn63
EDkn94
53
Ekn8764

106
Dkn1098
D103
1095
K2
EK742
92
ED8742
8753
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Svante Johansson 4 N= 620 5/-5
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NT Ö-2 200 3/-3
Lars Björkman - Rolf Westin Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 3 S+1 170 1/-1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Harriet Sjögren - Lars Fritzing 5 Ö= -600 -1/1
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 V+1 -650 -4/4
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4 Ö+1 -650 -4/4

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
ingen i zon
Dkn109754
862

D63
86
D7
98743
K1094
EK2
E93
EKD105
82
3
Kkn1054
kn62
Ekn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 5 V-1 50 5/-5
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Svante Johansson 4 Ö+1 -150 2/-2
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Kerstin Nordmark - Mats Hamp 2NT Ö+1 -150 2/-2
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Harriet Sjögren - Lars Fritzing 3D N-2 -300 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 3NT Ö= -400 -4/4
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 5 Ö= -400 -4/4

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
Ö-V i zon
8542
6
E8
EKkn1095
D973
EK10842
D
62
106
kn93
10652
D874
EKkn
D75
Kkn9743
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3NT S+3 490 4/-4
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 3NT S+3 490 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 3 N+2 150 0/0
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Svante Johansson 4 S+1 150 0/0
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Harriet Sjögren - Lars Fritzing 3 S= 110 -3/3
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NT S-1 -50 -5/5

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
alla i zon
3
EKkn1097
kn9532
6
Dkn106
8542
E4
542
K8742
63
107
K987
E95
D
KD86
EDkn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 4 N+2 680 2/-2
Lars Thuresson - Erdem Imre Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 N+2 680 2/-2
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Harriet Sjögren - Lars Fritzing 4 N+2 680 2/-2
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 4 N+2 680 2/-2
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Olle Eriksson - Svante Johansson 5 S+2 640 -3/3
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 3NT S= 600 -5/5

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
ingen i zon
1085
EKkn76
102
763
kn92
82
E98
Ekn852
EK764
5
KDkn43
K4
D3
D10943
765
D109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Erdem Imre Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 Ö+1 -450 5/-5
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 4 Ö+2 -480 -1/1
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 4 Ö+2 -480 -1/1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Harriet Sjögren - Lars Fritzing 4 Ö+2 -480 -1/1
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Olle Eriksson - Svante Johansson 4 Ö+2 -480 -1/1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 4 Ö+2 -480 -1/1

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
N-S i zon
K7
ED85

ED76432
D854
kn432
ED2
108
kn109632
K9
kn965
K
E
1076
K108743
kn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 5 N= 600 3/-3
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Harriet Sjögren - Lars Fritzing 5 N= 600 3/-3
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Olle Eriksson - Svante Johansson 5 N= 600 3/-3
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 3 N+2 150 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 Ö-1 50 -3/3
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 5 N-1 -100 -5/5

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
alla i zon
106
E96
EKkn
Ekn1085
D743
874
10874
32
Kkn5
KD32
D532
K9
E982
kn105
96
D764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3NT N= 600 5/-5
Lars Thuresson - Erdem Imre Kerstin Nordmark - Mats Hamp 1NT N+4 210 3/-3
Olle Eriksson - Svante Johansson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 1NT N+3 180 -1/1
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 1NT N+3 180 -1/1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1NT N+3 180 -1/1
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Harriet Sjögren - Lars Fritzing 3 N+1 130 -5/5

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
ingen i zon
K1083
Ekn62
kn
Kkn107
Ekn94

KD107643
D3
5
87543
982
9652
D762
KD109
E5
E84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 N+1 450 5/-5
Lars Thuresson - Erdem Imre Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3 N+1 170 3/-3
Olle Eriksson - Svante Johansson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 6 V-3 150 1/-1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 5D V-1 100 -1/1
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 6 N-2 -100 -3/3
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Harriet Sjögren - Lars Fritzing 6 S-3 -150 -5/5

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
N-S i zon
ED
ED10543
843
32
932
K
EKD62
E765
kn8764
98
kn975
94
K105
kn762
10
KDkn108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Harriet Sjögren - Lars Fritzing 4 N+1 650 2/-2
Lars Thuresson - Erdem Imre Kerstin Nordmark - Mats Hamp 4 N+1 650 2/-2
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Lars Björkman - Rolf Westin 4 S+1 650 2/-2
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5 N= 650 2/-2
Olle Eriksson - Svante Johansson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 2 N+4 230 -3/3
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3 N+2 200 -5/5

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn72
D985
D73
62
9
E3
Ekn5
Dkn98754
E83
Kkn42
K106
E103
K10654
1076
9842
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Svante Johansson Lars Björkman - Rolf Westin 3NT Ö-1 100 1/-1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 3NT Ö-1 100 1/-1
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT Ö-1 100 1/-1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Thuresson - Erdem Imre 3NT Ö-1 100 1/-1
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Harriet Sjögren - Lars Fritzing 3NT Ö-1 100 1/-1
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3NT Ö+3 -690 -5/5

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
ingen i zon
Dkn104
D5
EK85
K83
EK92
K976
1072
74
753
kn8
kn643
ED102
86
E10432
D9
kn965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Harriet Sjögren - Lars Fritzing 1NT N+1 120 5/-5
Olle Eriksson - Svante Johansson Lars Björkman - Rolf Westin 2 N= 110 3/-3
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 2NT N-1 -50 0/0
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Thuresson - Erdem Imre 2 N-1 -50 0/0
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 2 N-2 -100 -4/4
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 N-2 -100 -4/4

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
N-S i zon
E4
Kkn
kn9732
K1073
D876
86532
105
52
K1092
ED9
D
E9864
kn53
1074
EK864
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Lars Thuresson - Erdem Imre 3NT N= 600 5/-5
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 S= 130 3/-3
Olle Eriksson - Svante Johansson Lars Björkman - Rolf Westin 3 V-1 50 1/-1
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 Ö= -90 -1/1
Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4 S-1 -100 -4/4
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Harriet Sjögren - Lars Fritzing 4 S-1 -100 -4/4

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
Ö-V i zon
D10974
E106
972
K6
E6
5
KDkn10843
E53
Kkn53
Kkn7432

kn94
82
D98
E65
D10872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Thuresson - Erdem Imre 4 Ö-1 100 4/-4
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 3 Ö-1 100 4/-4
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 4 V= -130 1/-1
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 5 V= -600 -1/1
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3NT V+1 -630 -3/3
Lars Björkman - Rolf Westin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3NT V+2 -660 -5/5

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
alla i zon
E742
D632
643
84
KD83
Ekn109
Kkn9
76
6
K874
ED10
EDkn105
kn1095
5
8752
K932

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Thuresson - Erdem Imre 6 V-3 300 5/-5
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Sven Johannesson - Barbro Johannesson 6 V-2 200 0/0
Lars Björkman - Rolf Westin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 6 V-2 200 0/0
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 6 V-2 200 0/0
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 6D V-1 200 0/0
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 4 V= -620 -5/5

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
N-S i zon
kn106
3
D106432
KD8
D842
E96
87
Ekn96
K753
1072
9
107543
E9
KDkn854
EKkn5
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt Olle Eriksson - Svante Johansson 4 S+2 680 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 4 S+1 650 3/-3
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Thuresson - Erdem Imre 4 S= 620 1/-1
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Sven Johannesson - Barbro Johannesson 5 N= 600 -1/1
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3 S= 140 -3/3
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 3NT N-1 -100 -5/5

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
Ö-V i zon
108
kn532
E654
E82
ED42
KD64
K9
1075
kn753
1097
D102
K96
K96
E8
kn873
Dkn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 2 V-1 100 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Lars Thuresson - Erdem Imre 1NT S= 90 2/-2
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 1NT N= 90 2/-2
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 1NT Ö= -90 -1/1
Olle Eriksson - Svante Johansson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 2 Ö= -110 -4/4
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Harriet Sjögren - Lars Fritzing 2 Ö= -110 -4/4

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
alla i zon
32
109842
ED2
K93
kn75
EDkn3
74
8542
K864
K6
kn8653
D6
ED109
75
K109
Ekn107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Harriet Sjögren - Lars Fritzing 3NT S= 600 5/-5
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 2NT S+2 180 3/-3
Olle Eriksson - Svante Johansson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 1NT N+2 150 0/0
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 1NT N+2 150 0/0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 2 N+1 140 -3/3
Lars Björkman - Rolf Westin Lars Thuresson - Erdem Imre 2 S+2 130 -5/5

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Väst giv
ingen i zon
975
D95
KD8532
3
8
43
Ekn964
ED1054
D62
K10762
10
Kkn82
EKkn1043
Ekn8
7
976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Lars Thuresson - Erdem Imre 5D V-4 800 5/-5
Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl Hans-Erik Hedström - Arne Gissin 4D Ö-3 500 3/-3
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson 3 S+2 200 1/-1
Olle Eriksson - Svante Johansson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 4 V-3 150 -1/1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 5D Ö-1 100 -3/3
Kerstin Nordmark - Mats Hamp Harriet Sjögren - Lars Fritzing 5 V-1 50 -5/5

Bricka 25

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Nord giv
Ö-V i zon
1096432
952
kn64
K
EK5
D76
D8
EDkn104
kn7
EK104
72
97632
D8
kn83
EK10953
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Svante Johansson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3 Ö+1 -130 5/-5
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 4 V+1 -150 3/-3
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 3D N-3 -500 1/-1
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 4 Ö= -620 -1/1
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NT V+1 -630 -3/3
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Björkman - Rolf Westin 5D S-4 -800 -5/5

Bricka 26

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Öst giv
alla i zon
E6
KD1086543
Kkn
kn
Kkn752
kn
E763
865
1093
E72
854
KD73
D84
9
D1092
E10942

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 4 N+1 650 4/-4
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Kerstin Nordmark - Mats Hamp 4 N+1 650 4/-4
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Björkman - Rolf Westin 4 N= 620 -1/1
Olle Eriksson - Svante Johansson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 4 N= 620 -1/1
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 4 N= 620 -1/1
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 2 N+2 170 -5/5

Bricka 27

Falu BK, Sverige 2009.07.21

Syd giv
ingen i zon
E108
D65
E1093
754
kn4
K109742
D75
98
KD9732
kn8
K86
Kkn
65
E3
kn42
ED10632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Börje Löfstedt Kerstin Nordmark - Mats Hamp 3NTD Ö-4 800 5/-5
Harriet Sjögren - Lars Fritzing Joyce Fahlstad - Ruth Löfstedt 4 V-3 150 2/-2
Birgitta Bodén - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 4 Ö-3 150 2/-2
Hans-Erik Hedström - Arne Gissin Lars Björkman - Rolf Westin 3 S+1 130 -2/2
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Elisabeth Olsson - Inga-May Fritzing 3 S+1 130 -2/2
Olle Eriksson - Svante Johansson Anders Åslund - Sven-Åke Arvendahl 3 S= 110 -5/5