Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Vi tävlar Måndag 2009-03-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Vi tävlar Måndag 2009-03-16

Partävling, 26 bord, 51 par. Antal brickor: 24. Medel: 575.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Elof Fogbrand - Leif Åkerblom

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 26, Elisabeth Forsell - Anita Arkelid
14 V-2 -100 28.0 58% 28 58.0%75EKn10654310943 EDKn8DKn75329ED
23NTD S= -750 0.0 0% 28 29.0%1094E8654107653 K623EKKn10862D2
33 Ö+1 170 12.0 25% 40 27.7%EDKn76D1063E768 K843K87K46542
Rond 2, som NS mot par 23, Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist
44 S+1 650 34.0 71% 74 38.5%DKn7ED65KD9535 E9874364EKD103
52 Ö+3 -200 37.0 77% 111 46.2%EKn84DKn762DKn92 932105E10953754
63NT S+1 430 36.0 75% 147 51.0%K2EKD93KD94E8 Kn95464Kn732K62
Rond 3, som ÖV mot par 32, Carin Stenberg - Inger Fransson
72 S= -110 35.0 73% 182 54.1%2Kn63ED93ED1095 Kn1093987KKn10286
83NT S+1 -430 13.0 27% 195 50.8%EK961098739754 103EKn6541063Kn73
94 S-3 150 45.0 94% 240 55.6%Kn74384KD5EK104 K6E107E10963962
Rond 4, som NS mot par 30, Per Jermsten - Björn Bergström
101NT Ö-1 100 32.0 67% 272 56.7%985D853Kn10832E K71072EK6Kn10983
113 N-2 -100 42.0 88% 314 59.5%Kn54Kn872EKKn65Kn E8321096D83D103
123 S-1 -100 8.0 17% 322 56.0%9862KKn62DKn8510 DD3E93ED76542
Rond 5, som ÖV mot par 24, Olle Fahlén - Roger Boström
133 S+1 -170 29.0 60% 351 56.3%43DD108753K1032 EKn108596EK9665
143 Ö+1 170 39.0 81% 390 58.1%103EK95310982K6 KKn8104KD54EKn108
156 Ö-2 -100 4.0 8% 394 54.7%3EK96E109EKn542 EKn98754DKnKD108
Rond 6, som ÖV mot par 21, Kerstin Lindén - Bertil E Olsson
163NT N+1 -430 21.0 44% 415 54.1%Kn54KKn53Kn107424 1087D6D5Kn87652
174 S-1 50 24.0 50% 439 53.8%E3104EDKn842K65 KD106497KD10873
183NT S-1 100 38.0 79% 477 55.2%KKn7109753210864 109863E65DD952
Rond 7, som ÖV mot par 25, Birgitta Weigl - Bertil Adlerz
193NT Ö+1 630 47.0 98% 524 57.5%K87DK106542985 ED10K10632DKnKD2
204 Ö+2 680 45.0 94% 569 59.3%EK92EKn853DD72 Kn6D92764EK1043
213NT S+1 -630 25.0 52% 594 59.0%32DKn92D43Kn432 K10857654310897
Rond 8, som NS mot par 22, Bengt Wennerberg - Margareta Axner
223NTD Ö-3 800 48.0 100% 642 60.8%E764382D108532 Kn85EKn9D1075K64
233NT Ö+1 -630 14.0 29% 656 59.4%852DKn872DKn1092 Kn1094363D532K3
244 Ö-2 100 45.0 94% 701 60.9%D1075E10810984Kn10 E952K632K9864

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
ingen i zon
K943
864
D
Kkn762
EDkn8
Dkn7532
9
ED
75

Ekn106543
10943
1062
EK109
K872
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 6NTD V-3 2 500 48.0/0.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 5D Ö-2 E 300 46.0/2.0
Barbro Folke - Inger Bielke Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT V-4 2 200 42.0/6.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3NT V-4 6 200 42.0/6.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Köhler - Birgitta Köhler 3NT V-4 2 200 42.0/6.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3 V-3 3 150 33.0/15.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 2 V-3 4 150 33.0/15.0
Marianne Norén - Sven Norén Kjell Karlsson - Gert Sass 5 Ö-3 E 150 33.0/15.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 3 V-3 2 150 33.0/15.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Christina Naess - Per Naess 3NT V-3 2 150 33.0/15.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 V-3 D 150 33.0/15.0
Per Jermsten - Björn Bergström Bengt Wennerberg - Margareta Axner 2 N= E 110 26.0/22.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3NT V-2 2 100 20.0/28.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 V-2 4 100 20.0/28.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT V-2 2 100 20.0/28.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Lars Appelin - Sven E Nilsson 5 Ö-2 E 100 20.0/28.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Arija Strömberg - Eva Huss 3NT V-2 6 100 20.0/28.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Folke Ljungström - Britt Almberg 3NT V-1 6 50 9.0/39.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 V-1 3 50 9.0/39.0
Olle Fahlén - Roger Boström Olle Billström - Arne Wickman 1 V-1 D 50 9.0/39.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3 V-1 2 50 9.0/39.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Margaret Eriksson - Arne Kastman 3NT V-1 6 50 9.0/39.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 2 V-1 D 50 9.0/39.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Tora I Phillips - Rita Sjöö 1 V= D -80 2.0/46.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Rolf Norlin - Monica Grangien 3 Ö+1 8 -130 0.0/48.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder     - 25.1/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
N-S i zon
Ekn853
Dkn107
53
94
K62
3
EKkn10862
D2
1094
E8654

107653
D7
K92
D974
EKkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NTD S= Kn 750 48.0/0.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Lars Appelin - Sven E Nilsson 3NT S+1 E 630 46.0/2.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Arija Strömberg - Eva Huss 4 N= E 620 44.0/4.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Tora I Phillips - Rita Sjöö 3NT S= E 600 40.0/8.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT S= K 600 40.0/8.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT S= Kn 600 40.0/8.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 4D V-3 D 500 36.0/12.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 1NT S+3 D 180 31.0/17.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2NT S+2 E 180 31.0/17.0
Olle Fahlén - Roger Boström Olle Billström - Arne Wickman 2NT S+2 K 180 31.0/17.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 1NT S+3 E 180 31.0/17.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2NT S+1 E 150 22.0/26.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Margaret Eriksson - Arne Kastman 1NT S+2 E 150 22.0/26.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 V-3 D 150 22.0/26.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Köhler - Birgitta Köhler 3 V-3 9 150 22.0/26.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2NT S+1 E 150 22.0/26.0
Per Jermsten - Björn Bergström Bengt Wennerberg - Margareta Axner 3 N= 7 140 16.0/32.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3 V-2 4 100 11.0/37.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Folke Ljungström - Britt Almberg 3 V-2 D 100 11.0/37.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 V-2 8 100 11.0/37.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Christina Naess - Per Naess 3 V-2 D 100 11.0/37.0
Marianne Norén - Sven Norén Kjell Karlsson - Gert Sass 2 V-1 D 50 6.0/42.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3NT N-1 5 -100 4.0/44.0
Barbro Folke - Inger Bielke Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N-2 E -200 2.0/46.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 4 N-4 E -400 0.0/48.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder     - 25.1/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
Ö-V i zon
1095
E942
D108
Ekn9
K843
K87
K4
6542
EDkn76
D1063
E76
8
2
kn5
kn9532
KD1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Marianne Karta Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 Ö+1 K -140 48.0/0.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 Ö+2 5 -170 36.0/12.0
Barbro Folke - Inger Bielke Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 Ö+2 10 -170 36.0/12.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3 Ö+1 Kn -170 36.0/12.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+2 K -170 36.0/12.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3 Ö+1 K -170 36.0/12.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3 Ö+1 K -170 36.0/12.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Margaret Eriksson - Arne Kastman 2 Ö+2 K -170 36.0/12.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 2 Ö+2 K -170 36.0/12.0
Marianne Norén - Sven Norén Kjell Karlsson - Gert Sass 2 Ö+2 3 -170 36.0/12.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Arija Strömberg - Eva Huss 2 Ö+2 3 -170 36.0/12.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 2 Ö+2 K -170 36.0/12.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Tora I Phillips - Rita Sjöö 2 Ö+3 K -200 17.0/31.0
Olle Fahlén - Roger Boström Olle Billström - Arne Wickman 2 Ö+3 Kn -200 17.0/31.0
Per Jermsten - Björn Bergström Bengt Wennerberg - Margareta Axner 2 Ö+3 Kn -200 17.0/31.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 2 Ö+3 10 -200 17.0/31.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Rolf Norlin - Monica Grangien 2 Ö+3 2 -200 17.0/31.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 2 Ö+3 K -200 17.0/31.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Christina Naess - Per Naess 2 Ö+3 Kn -200 17.0/31.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 Ö+3 D -200 17.0/31.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Folke Ljungström - Britt Almberg 5 S-5 K -250 8.0/40.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 4 Ö= Kn -620 6.0/42.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 4 Ö+1 Kn -650 2.0/46.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö+1 K -650 2.0/46.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Lars Appelin - Sven E Nilsson 4 Ö+1 K -650 2.0/46.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder     - 25.1/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
alla i zon
Dkn7
ED65
KD953
5
K10982
K
Ekn107
984
6543
kn102
82
kn762
E
98743
64
EKD103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Ekstrand - Bo Andersson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 4 N+1 6 650 34.0/14.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 4 S+1 4 650 34.0/14.0
Barbro Folke - Inger Bielke Håkan Sacklén - Harry Hultefors 4 S+1 9 650 34.0/14.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 4 N+1 6 650 34.0/14.0
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Axelsson - Britt Andersson 4 S+1 E 650 34.0/14.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 S+1 2 650 34.0/14.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Per Jermsten - Björn Bergström 4 S+1 9 650 34.0/14.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 4 S+1 8 650 34.0/14.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Carin Stenberg - Inger Fransson 4 S+1 2 650 34.0/14.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Kjell Karlsson - Gert Sass 4 S+1 E 650 34.0/14.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 S+1 9 650 34.0/14.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N+1 6 650 34.0/14.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Lars Appelin - Sven E Nilsson 5 S= 9 650 34.0/14.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Christiernin - Marianne Karta 4 N+1 3 650 34.0/14.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Christina Naess - Per Naess 4 S+1 10 650 34.0/14.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 S= 8 620 16.0/32.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 S= 10 620 16.0/32.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 S= 2 620 16.0/32.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N= 6 600 12.0/36.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 2 V-3 5 300 10.0/38.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Ellis Wohlner - Rune Strand 2 S+3 10 200 6.0/42.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 3 S+2 9 200 6.0/42.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Billström - Arne Wickman 3 S+2 2 200 6.0/42.0
Marianne Norén - Sven Norén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT N-2 6 -200 1.0/47.0
Arija Strömberg - Eva Huss Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 6 S-2 E -200 1.0/47.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz     - -/28.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
N-S i zon
E
kn84
Dkn762
Dkn92
kn10875
ED97
K
E108
KD64
K632
84
K63
932
105
E10953
754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nilsson - Åke Andersson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 V-1 D 50 48.0/0.0
Barbro Folke - Inger Bielke Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3 V= E -140 46.0/2.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3 V+1 4 -170 43.0/5.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Lars Appelin - Sven E Nilsson 3 V+1 D -170 43.0/5.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3 Ö+2 E -200 37.0/11.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 2 Ö+3 E -200 37.0/11.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Carin Stenberg - Inger Fransson 2 V+3 D -200 37.0/11.0
Arija Strömberg - Eva Huss Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 3 Ö+2 E -200 37.0/11.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 4 Ö= 10 -420 26.0/22.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 Ö= 10 -420 26.0/22.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Billström - Arne Wickman 4 V= D -420 26.0/22.0
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V= D -420 26.0/22.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Per Jermsten - Björn Bergström 4 Ö= 10 -420 26.0/22.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 V= D -420 26.0/22.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 4 V= D -420 26.0/22.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Ellis Wohlner - Rune Strand 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 4 Ö+1 E -450 10.0/38.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 4 Ö+1 E -450 10.0/38.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Kjell Karlsson - Gert Sass 4 V+1 2 -450 10.0/38.0
Marianne Norén - Sven Norén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Christiernin - Marianne Karta 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Christina Naess - Per Naess 4 V+1 D -450 10.0/38.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V+2 D -480 0.0/48.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz     - -/28.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
Ö-V i zon
K2
EKD93
KD94
E8
1087
1087
E108
kn953
ED63
kn52
65
D1074
kn954
64
kn732
K62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Karin Axelsson - Britt Andersson 3NT S+2 10 460 47.0/1.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Christina Naess - Per Naess 5NT N= E 460 47.0/1.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3NT N+1 3 430 36.0/12.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström 3NT N+1 4 430 36.0/12.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Olle Billström - Arne Wickman 3NT N+1 6 430 36.0/12.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3NT N+1 6 430 36.0/12.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N+1 4 430 36.0/12.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist 3NT S+1 3 430 36.0/12.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3NT S+1 3 430 36.0/12.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Lars Appelin - Sven E Nilsson 3NT N+1 6 430 36.0/12.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Christiernin - Marianne Karta 3NT N+1 4 430 36.0/12.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Kjell Karlsson - Gert Sass 1 N+4 7 200 26.0/22.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kerstin Karlström - Lena Göransson 2NT N+2 4 180 24.0/24.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Carin Stenberg - Inger Fransson 3 S+1 3 170 19.0/29.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Birgit Karlsson - Göran Karlsson 1 N+3 6 170 19.0/29.0
Arija Strömberg - Eva Huss Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 2 N+2 3 170 19.0/29.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 2 N+2 6 170 19.0/29.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 2 N+3 E 150 14.0/34.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Ellis Wohlner - Rune Strand 1 N+2 6 140 10.0/38.0
Barbro Folke - Inger Bielke Håkan Sacklén - Harry Hultefors 1 N+2 3 140 10.0/38.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1 N+2 6 140 10.0/38.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Per Jermsten - Björn Bergström 3 N+1 4 130 6.0/42.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3NT S-1 3 -50 3.0/45.0
Marianne Norén - Sven Norén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 N-1 6 -50 3.0/45.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 5 S-2 9 -100 0.0/48.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz     - -/28.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
alla i zon
E8765
D52
74
432
kn1093
987
Kkn102
86
2
kn63
ED93
ED1095
KD4
EK104
865
Kkn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Rolf Norlin - Monica Grangien 3 Ö-3 E 300 48.0/0.0
Barbro Folke - Inger Bielke Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 Ö-2 E 200 45.0/3.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 2 S+3 Kn 200 45.0/3.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2NT S+2 6 180 42.0/6.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 S+2 9 170 40.0/8.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Naess - Per Naess 1NT S+2 Kn 150 38.0/10.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 2 N+1 E 140 31.0/17.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Harry Hultefors 2 S+1 Kn 140 31.0/17.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3 N= E 140 31.0/17.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 N= 3 140 31.0/17.0
Marianne Norén - Sven Norén Birgit Karlsson - Göran Karlsson 2 N+1 E 140 31.0/17.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 2 S+1 9 140 31.0/17.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1NT S+1 Kn 120 21.0/27.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Olle Billström - Arne Wickman 1NT S+1 9 120 21.0/27.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Jan Christiernin - Marianne Karta 1NT S+1 Kn 120 21.0/27.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Nygren - Viveca Järnland 1NT S+1 Kn 120 21.0/27.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 2 S= 2 110 13.0/35.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karin Axelsson - Britt Andersson 2 S= 8 110 13.0/35.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 2 S= 8 110 13.0/35.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 S= 8 110 13.0/35.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Per Jermsten - Björn Bergström 3 Ö-1 E 100 8.0/40.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Ellis Wohlner - Rune Strand 1NT S= Kn 90 5.0/43.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Olle Fahlén - Roger Boström 1NT S= 9 90 5.0/43.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT S-1 8 -100 1.0/47.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Nilsson - Åke Andersson 3NT S-1 Kn -100 1.0/47.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant     - 30.2/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
ingen i zon
D42
D
Kkn42
K10862
103
Ekn654
1063
kn73
EK96
109873
97
54
kn875
K2
ED85
ED9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Naess - Per Naess 3NT S+2 4 460 48.0/0.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Ellis Wohlner - Rune Strand 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3NT N+1 3 430 35.0/13.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3NT S+1 6 430 35.0/13.0
Barbro Folke - Inger Bielke Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3NT S+1 5 430 35.0/13.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karin Axelsson - Britt Andersson 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3NT S+1 5 430 35.0/13.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT S+1 5 430 35.0/13.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Nygren - Viveca Järnland 3NT S+1 4 430 35.0/13.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3NT S+1 6 430 35.0/13.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 4 S= 4 420 22.0/26.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2NT S+2 4 180 19.0/29.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kjell Karlsson - Gert Sass 1NT S+3 E 180 19.0/29.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Olle Fahlén - Roger Boström 3 S+1 E 170 16.0/32.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 2 S+1 10 110 12.0/36.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Per Jermsten - Björn Bergström 3 S= 10 110 12.0/36.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Olle Billström - Arne Wickman 3 S= 10 110 12.0/36.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3 V-1 K 50 8.0/40.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Nilsson - Åke Andersson 4 S-1 E -50 6.0/42.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT S-2 4 -100 3.0/45.0
Marianne Norén - Sven Norén Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 S-2 10 -100 3.0/45.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Jan Christiernin - Marianne Karta 3NT V+1 4 -430 0.0/48.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant     - 30.2/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
Ö-V i zon
D5
32
kn842
Dkn875
K6
E107
E10963
962
kn743
84
KD5
EK104
E10982
KDkn965
7
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Jan Christiernin - Marianne Karta 4D Ö-3 3 800 48.0/0.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3D S= K 530 46.0/2.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 5 V-3 3 300 42.0/6.0
Marianne Norén - Sven Norén Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 Ö-3 K 300 42.0/6.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3NT Ö-3 K 300 42.0/6.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 2 Ö-2 7 200 36.0/12.0
Barbro Folke - Inger Bielke Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 Ö-2 K 200 36.0/12.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Olle Billström - Arne Wickman 3NT Ö-2 K 200 36.0/12.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Nygren - Viveca Järnland 2 S+1 E 140 32.0/16.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 2 S= E 110 30.0/18.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 V-1 3 100 26.0/22.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karin Axelsson - Britt Andersson 4 V-1 3 100 26.0/22.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 V-1 3 100 26.0/22.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Christina Naess - Per Naess 3 S-1 10 -50 22.0/26.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3 S-2 E -100 17.0/31.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 S-2 6 -100 17.0/31.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3 S-2 9 -100 17.0/31.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2 S-2 9 -100 17.0/31.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Ellis Wohlner - Rune Strand 4 V= 3 -130 9.0/39.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Per Jermsten - Björn Bergström 2 V+2 2 -130 9.0/39.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö+1 2 -130 9.0/39.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Nilsson - Åke Andersson 3 V+1 2 -130 9.0/39.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 S-3 2 -150 3.0/45.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 S-3 E -150 3.0/45.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Rolf Norlin - Monica Grangien 4D S-2 2 -300 0.0/48.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant     - 30.2/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
alla i zon
985
D853
kn10832
E
Dkn1042
Kkn9
75
K62
E63
E64
D94
D754
K7
1072
EK6
kn10983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Folke - Inger Bielke Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3 Ö-3 E 300 45.0/3.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Håkan Sacklén - Harry Hultefors 4 V-3 E 300 45.0/3.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Björn Grevaeus - Åsa Perming 2 Ö-3 E 300 45.0/3.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kjell Karlsson - Gert Sass 4 V-3 E 300 45.0/3.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Olle Fahlén - Roger Boström 3 V-2 E 200 39.0/9.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Marianne Norén - Sven Norén 3 V-2 E 200 39.0/9.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3NT Ö-1 6 100 32.0/16.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Olle Billström - Arne Wickman 2 V-1 E 100 32.0/16.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Per Jermsten - Björn Bergström 1NT Ö-1 Kn 100 32.0/16.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Arija Strömberg - Eva Huss 2 Ö-1 E 100 32.0/16.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 2 V-1 E 100 32.0/16.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Tora I Phillips - Rita Sjöö Pass   19.0/29.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Leif Kilnes - Bengt Nilsson Pass   19.0/29.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaret Eriksson - Arne Kastman Pass   19.0/29.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Pass   19.0/29.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Pass   19.0/29.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Birgit Karlsson - Göran Karlsson Pass   19.0/29.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Christina Nygren - Viveca Järnland Pass   19.0/29.0
Christina Naess - Per Naess Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Pass   19.0/29.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Marianne Nilsson - Åke Andersson 2 Ö= E -90 10.0/38.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 3 Ö= D -110 5.0/43.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 2 V= Kn -110 5.0/43.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 1 V+1 E -110 5.0/43.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Bengt Köhler - Birgitta Köhler 1 V+1 8 -110 5.0/43.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2NT Ö+2 8 -180 0.0/48.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg     - 20.1/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
ingen i zon
kn54
kn872
EKkn65
kn
KD106
D543
2
9742
97
EK
10974
EK865
E832
1096
D83
D103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Folke - Inger Bielke Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 1 S-1 2 -50 48.0/0.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 1 V= E -80 46.0/2.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Per Jermsten - Björn Bergström 3 N-2 E -100 42.0/6.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kjell Karlsson - Gert Sass 3D N-1 E -100 42.0/6.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 2 N-2 E -100 42.0/6.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 3 Ö= 2 -110 36.0/12.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Arija Strömberg - Eva Huss 3 Ö= D -110 36.0/12.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3 Ö= D -110 36.0/12.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Olle Fahlén - Roger Boström 2NT Ö= 3 -120 32.0/16.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Tora I Phillips - Rita Sjöö 2 Ö+2 3 -130 18.0/30.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Leif Kilnes - Bengt Nilsson 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Björn Grevaeus - Åsa Perming 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaret Eriksson - Arne Kastman 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Olle Billström - Arne Wickman 2 Ö+2 D -130 18.0/30.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3 Ö+1 3 -130 18.0/30.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 Ö= 3 -130 18.0/30.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Marianne Nilsson - Åke Andersson 2 Ö+2 D -130 18.0/30.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Marianne Norén - Sven Norén 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 4 Ö= 3 -130 18.0/30.0
Christina Naess - Per Naess Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 3 Ö+1 3 -130 18.0/30.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Bengt Köhler - Birgitta Köhler 3 Ö+1 D -130 18.0/30.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Christina Nygren - Viveca Järnland 2 V+1 Kn -140 4.0/44.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3 N-3 E -150 2.0/46.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N-4 E -200 0.0/48.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg     - 20.1/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
N-S i zon
9862
Kkn62
Dkn85
10
Ekn10743
E85
764
9
K5
10974
K102
Kkn83
D
D3
E93
ED76542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Axelsson - Britt Andersson Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 4 V-4 10 200 47.0/1.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Christina Nygren - Viveca Järnland 4 V-4 10 200 47.0/1.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3 V-3 10 150 42.0/6.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V-3 10 150 42.0/6.0
Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Marianne Nilsson - Åke Andersson 3 V-3 10 150 42.0/6.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Tora I Phillips - Rita Sjöö 2 S+1 E 110 32.0/16.0
Barbro Folke - Inger Bielke Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 2 S+1 4 110 32.0/16.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Björn Grevaeus - Åsa Perming 3 S= E 110 32.0/16.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Margaret Eriksson - Arne Kastman 3 S= 3 110 32.0/16.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 2 S+1 E 110 32.0/16.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S+1 E 110 32.0/16.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3 S= E 110 32.0/16.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3 V-2 10 100 23.0/25.0
Christina Naess - Per Naess Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 3 Ö-2 10 100 23.0/25.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Olle Billström - Arne Wickman 2 S= E 90 19.0/29.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 S= 7 90 19.0/29.0
Carin Stenberg - Inger Fransson Olle Fahlén - Roger Boström 4 V-1 10 50 15.0/33.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Marianne Norén - Sven Norén 3 V-1 10 50 15.0/33.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 S-1 E -100 8.0/40.0
Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson 3 S-1 E -100 8.0/40.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Per Jermsten - Björn Bergström 3 S-1 7 -100 8.0/40.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 S-1 E -100 8.0/40.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Kerstin Karlström - Lena Göransson 3 N-1 5 -100 8.0/40.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 4 S-2 7 -200 2.0/46.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Arija Strömberg - Eva Huss 4D S-2 E -500 0.0/48.0
Berit Strandberg - Lars Strandberg     - 20.1/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
alla i zon
K96
Kkn105
4
E9874
Ekn1085
96
EK96
65
43
D
D108753
K1032
D72
E87432
kn2
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Carin Stenberg - Inger Fransson 4 S+1 E 650 47.0/1.0
Per Jermsten - Björn Bergström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 4 S+1 E 650 47.0/1.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Ellis Wohlner - Rune Strand 4 S= E 620 37.0/11.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 4 S= E 620 37.0/11.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Barbro Folke - Inger Bielke 4 S= E 620 37.0/11.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Karin Axelsson - Britt Andersson 4 S= E 620 37.0/11.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Rolf Norlin - Monica Grangien 4 S= K 620 37.0/11.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Norén - Sven Norén 4 S= E 620 37.0/11.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 S= E 620 37.0/11.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Jan Christiernin - Marianne Karta 4 S= E 620 37.0/11.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5D V-1 K 200 28.0/20.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 2 S+2 E 170 19.0/29.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 S+2 K 170 19.0/29.0
Olle Fahlén - Roger Boström Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3 S+1 K 170 19.0/29.0
Olle Billström - Arne Wickman Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 3 S+1 K 170 19.0/29.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 2 S+2 E 170 19.0/29.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 S+1 E 170 19.0/29.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Ulla Andersson - Monica Johansson 3 S+1 E 170 19.0/29.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 S+2 E 170 19.0/29.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Björn Grevaeus - Åsa Perming 2 S+1 E 140 10.0/38.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 5 Ö-1 D 100 8.0/40.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 S-1 E -100 6.0/42.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 4 V= K -130 2.0/46.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Kjell Karlsson - Gert Sass 3 V+1 5 -130 2.0/46.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V= E -130 2.0/46.0
Christina Naess - Per Naess     - 18.1/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
ingen i zon
D9654
kn62
kn76
42
Kkn8
104
KD54
Ekn108
103
EK953
10982
K6
E72
D87
E3
D9753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 4 Ö-3 E 150 48.0/0.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 3NT V-2 4 100 45.0/3.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Carin Stenberg - Inger Fransson 5D V-1 D 100 45.0/3.0
Per Jermsten - Björn Bergström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 2NT V-1 5 50 42.0/6.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Björn Grevaeus - Åsa Perming 2 V= 4 -90 40.0/8.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Karin Axelsson - Britt Andersson 1NT S-2 K -100 37.0/11.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT S-2 10 -100 37.0/11.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 2 Ö+1 2 -110 31.0/17.0
Olle Billström - Arne Wickman Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 2 Ö+1 3 -110 31.0/17.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Ulla Andersson - Monica Johansson 1 Ö+1 2 -110 31.0/17.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Norén - Sven Norén 3 V= 2 -110 31.0/17.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2 V+2 4 -130 23.0/25.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 3 Ö+1 2 -130 23.0/25.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 Ö+2 7 -130 23.0/25.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Jan Christiernin - Marianne Karta 2 V+2 4 -130 23.0/25.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Ellis Wohlner - Rune Strand 1NT V+2 4 -150 16.0/32.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 2 N-3 E -150 16.0/32.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3 N-3 10 -150 16.0/32.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Barbro Folke - Inger Bielke 2 V+4 4 -170 9.0/39.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 Ö+1 E -170 9.0/39.0
Olle Fahlén - Roger Boström Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3 Ö+1 E -170 9.0/39.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 V+2 E -170 9.0/39.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT V= 4 -400 4.0/44.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö= E -420 2.0/46.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT V+1 5 -430 0.0/48.0
Christina Naess - Per Naess     - 18.1/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
N-S i zon
KD1042
10753
K874
Ekn9875
4
Dkn
KD108
3
EK96
E109
Ekn542
6
Dkn82
6532
9763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Britt Almberg Ellis Wohlner - Rune Strand 6NT Ö-3 2 150 47.0/1.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Carin Stenberg - Inger Fransson 7 Ö-3 8 150 47.0/1.0
Olle Fahlén - Roger Boström Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 6 Ö-2 6 100 44.0/4.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 5 Ö-1 6 50 40.0/8.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3NT Ö-1 2 50 40.0/8.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 Ö-1 3 50 40.0/8.0
Per Jermsten - Björn Bergström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 5 Ö= 6 -400 35.0/13.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 5 Ö= 6 -400 35.0/13.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Barbro Folke - Inger Bielke 5 Ö+1 6 -420 28.0/20.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Leif Kilnes - Bengt Nilsson 5 Ö+1 6 -420 28.0/20.0
Olle Billström - Arne Wickman Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 5 Ö+1 6 -420 28.0/20.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Bengt Köhler - Birgitta Köhler 5 Ö+1 D -420 28.0/20.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 5 Ö+1 6 -420 28.0/20.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT Ö+1 D -430 17.0/31.0
Tora I Phillips - Rita Sjöö Björn Grevaeus - Åsa Perming 3NT Ö+1 D -430 17.0/31.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Karin Axelsson - Britt Andersson 3NT Ö+1 8 -430 17.0/31.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT Ö+1 2 -430 17.0/31.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Ulla Andersson - Monica Johansson 3NT Ö+1 8 -430 17.0/31.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Jan Christiernin - Marianne Karta 3NT Ö+1 6 -430 17.0/31.0
Margaret Eriksson - Arne Kastman Birgitta Weigl - Bertil Adlerz 3NT Ö+2 2 -460 5.0/43.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 3NT Ö+2 2 -460 5.0/43.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT Ö+2 D -460 5.0/43.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT Ö+2 2 -460 5.0/43.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT Ö+2 D -460 5.0/43.0
Arija Strömberg - Eva Huss Marianne Norén - Sven Norén 3NT Ö+2 2 -460 5.0/43.0
Christina Naess - Per Naess     - 18.1/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
Ö-V i zon
EKD2
E92
986
E109
1087
D6
D5
kn87652
kn54
Kkn53
kn10742
4
963
10874
EK3
KD3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Ulla Andersson - Monica Johansson 3NT N+2 3 460 47.0/1.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S+2 8 460 47.0/1.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Tora I Phillips - Rita Sjöö 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3NT N+1 7 430 27.0/21.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 3NT N+1 Kn 430 27.0/21.0
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3NT N+1 Kn 430 27.0/21.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Inger Bielke 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT N+1 Kn 430 27.0/21.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Margaret Eriksson - Arne Kastman 3NT N+1 Kn 430 27.0/21.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Billström - Arne Wickman 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Olle Fahlén - Roger Boström Per Jermsten - Björn Bergström 3NT N+1 4 430 27.0/21.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Carin Stenberg - Inger Fransson 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 3NT N+1 4 430 27.0/21.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT N+1 4 430 27.0/21.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT N+1 5 430 27.0/21.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT N+1 Kn 430 27.0/21.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Naess - Per Naess 3NT N+1 2 430 27.0/21.0
Marianne Norén - Sven Norén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 4 S= D 420 8.0/40.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3NT N= Kn 400 4.0/44.0
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N= Kn 400 4.0/44.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Arija Strömberg - Eva Huss 3NT N= 2 400 4.0/44.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT N-2 2 -100 0.0/48.0
Christina Nygren - Viveca Järnland     - -/18.1

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
ingen i zon
952
EKDkn8653
5
2
KD1064
97
K
D10873
E3
104
EDkn842
K65
kn87
2
109763
Ekn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 5D Ö-2 E 300 46.0/2.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 5D Ö-2 2 300 46.0/2.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Berit Strandberg - Lars Strandberg 5D Ö-2 E 300 46.0/2.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 N= E 140 42.0/6.0
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 V-2 E 100 40.0/8.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Inger Bielke 5 V-1 5 50 37.0/11.0
Olle Fahlén - Roger Boström Per Jermsten - Björn Bergström 4 V-1 E 50 37.0/11.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 S-1 E -50 24.0/24.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Margaret Eriksson - Arne Kastman 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Billström - Arne Wickman 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Carin Stenberg - Inger Fransson 5 N-1 E -50 24.0/24.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Arija Strömberg - Eva Huss 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Marianne Norén - Sven Norén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Ulla Andersson - Monica Johansson 4 N-1 E -50 24.0/24.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Naess - Per Naess 4 N-1 2 -50 24.0/24.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Tora I Phillips - Rita Sjöö 4D N-1 E -100 8.0/40.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 5 N-2 E -100 8.0/40.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Rolf Norlin - Monica Grangien 5 N-2 E -100 8.0/40.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 5 N-2 E -100 8.0/40.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 5 N-2 E -100 8.0/40.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Håkan Sacklén - Harry Hultefors 5D N-2 E -300 1.0/47.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kerstin Karlström - Lena Göransson 5D N-2 E -300 1.0/47.0
Christina Nygren - Viveca Järnland     - -/18.1

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
N-S i zon
EK7542
983
64
Kkn
109863
E65
D
D952

Kkn7
1097532
10864
Dkn
D1042
EKkn8
E73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT S+2 3 660 47.0/1.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Arija Strömberg - Eva Huss 3NT S+2 5 660 47.0/1.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Margaret Eriksson - Arne Kastman 4 S+1 D 650 44.0/4.0
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3NT S+1 10 630 41.0/7.0
Marianne Norén - Sven Norén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 3NT S+1 5 630 41.0/7.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Tora I Phillips - Rita Sjöö 4 N= 7 620 34.0/14.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 4 N= 10 620 34.0/14.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Birgit Karlsson - Göran Karlsson 4 S= D 620 34.0/14.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kerstin Karlström - Lena Göransson 4 N= 10 620 34.0/14.0
Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Hans Näreskog - Torsten Ragnartz 4 N= 7 620 34.0/14.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3NT S= D 600 25.0/23.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Olle Billström - Arne Wickman 3NT S= 3 600 25.0/23.0
Bengt Bengtsson - Bo Öster Rolf Norlin - Monica Grangien 3NT S= 10 600 25.0/23.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT S= 10 600 25.0/23.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT Ö-1 2 50 20.0/28.0
Sven Ekstrand - Bo Andersson Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 S-1 D -100 10.0/38.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 3NT S-1 10 -100 10.0/38.0
Ellis Wohlner - Rune Strand Barbro Folke - Inger Bielke 4 S-1 D -100 10.0/38.0
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT S-1 10 -100 10.0/38.0
Olle Fahlén - Roger Boström Per Jermsten - Björn Bergström 4 N-1 5 -100 10.0/38.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Carin Stenberg - Inger Fransson 4 N-1 10 -100 10.0/38.0
Karin Axelsson - Britt Andersson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 4 N-1 10 -100 10.0/38.0
Gunilla Lachmann - Monica Danielsson Ulla Andersson - Monica Johansson 4 S-1 D -100 10.0/38.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Christina Naess - Per Naess 4 N-1 2 -100 10.0/38.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 6D N-1 2 -200 0.0/48.0
Christina Nygren - Viveca Järnland     - -/18.1

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
Ö-V i zon
kn4
Ekn75
98
E10743
ED10
K10632
Dkn
KD2
K87
D
K106542
985
96532
984
E73
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Bengt Köhler - Birgitta Köhler 2 V-3 4 300 48.0/0.0
Siv Önefäldt - Birgit Lundvall Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 2 V-2 E 200 42.0/6.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3NT V-2 3 200 42.0/6.0
Per Jermsten - Björn Bergström Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT V-2 4 200 42.0/6.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT V-2 4 200 42.0/6.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Christina Naess - Per Naess 3NT V-2 3 200 42.0/6.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Sven Ekstrand - Bo Andersson 3NT V-1 3 100 33.0/15.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 5 V-1 E 100 33.0/15.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Bengt Bengtsson - Bo Öster 3NT V-1 3 100 33.0/15.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT V-1 3 100 33.0/15.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 1NT V= 3 -90 28.0/20.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 2 N-2 D -100 26.0/22.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Leif Kilnes - Bengt Nilsson 2NT V= 3 -120 23.0/25.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 1NT V+1 3 -120 23.0/25.0
Marianne Norén - Sven Norén Rolf Norlin - Monica Grangien 3 Ö+1 2 -130 20.0/28.0
Barbro Folke - Inger Bielke Tora I Phillips - Rita Sjöö 2 S-3 D -150 17.0/31.0
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3 Ö+2 2 -150 17.0/31.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Olle Billström - Arne Wickman 1NT Ö+3 3 -180 14.0/34.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Ellis Wohlner - Rune Strand 3NT V= 2 -600 8.0/40.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Carin Stenberg - Inger Fransson 3NT V= 5 -600 8.0/40.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Margaret Eriksson - Arne Kastman 3NT V= 5 -600 8.0/40.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 3NT V= 5 -600 8.0/40.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3NT Ö= 5 -600 8.0/40.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT Ö+1 2 -630 1.0/47.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Arija Strömberg - Eva Huss 3NT V+1 4 -630 1.0/47.0
Jan Christiernin - Marianne Karta     - -/27.7

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
alla i zon
D10843
64
EKkn8
98
kn6
D92
764
EK1043
EK92
Ekn853
D
D72
75
K107
109532
kn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Leif Kilnes - Bengt Nilsson 4 Ö-2 10 200 48.0/0.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Olle Billström - Arne Wickman 4 Ö-1 5 100 46.0/2.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 3 V+1 E -130 44.0/4.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 3 V+2 E -150 41.0/7.0
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Birgit Karlsson - Göran Karlsson 3 V+2 E -150 41.0/7.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Bengt Bengtsson - Bo Öster 3 Ö+1 7 -170 38.0/10.0
Siv Önefäldt - Birgit Lundvall Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 2 Ö+3 5 -200 35.0/13.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Christina Naess - Per Naess 3 Ö+2 10 -200 35.0/13.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 3 Ö+3 7 -230 32.0/16.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Ellis Wohlner - Rune Strand 4 Ö= 7 -620 24.0/24.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Carin Stenberg - Inger Fransson 4 Ö= 10 -620 24.0/24.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Margaret Eriksson - Arne Kastman 4 Ö= Kn -620 24.0/24.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 4 Ö= 7 -620 24.0/24.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 4 Ö= 10 -620 24.0/24.0
Marianne Norén - Sven Norén Rolf Norlin - Monica Grangien 4 Ö= 2 -620 24.0/24.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Arija Strömberg - Eva Huss 4 Ö= 5 -620 24.0/24.0
Barbro Folke - Inger Bielke Tora I Phillips - Rita Sjöö 4 Ö+1 7 -650 12.0/36.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Sven Ekstrand - Bo Andersson 4 Ö+1 10 -650 12.0/36.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 4 Ö+1 10 -650 12.0/36.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 Ö+1 7 -650 12.0/36.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 4 Ö+1 7 -650 12.0/36.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 4 Ö+2 7 -680 3.0/45.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 4 Ö+2 7 -680 3.0/45.0
Per Jermsten - Björn Bergström Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 V+2 7 -680 3.0/45.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Bengt Köhler - Birgitta Köhler 4 Ö+2 5 -680 3.0/45.0
Jan Christiernin - Marianne Karta     - -/27.7

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Nord giv
N-S i zon
kn964
8
Kkn65
EK86
K1085
76543
108
97
32
Dkn92
D43
kn432
ED7
EK10
E972
D105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Ellis Wohlner - Rune Strand 6NT S= 7 1440 43.0/5.0
Håkan Sacklén - Harry Hultefors Sven Ekstrand - Bo Andersson 6NT S= 10 1440 43.0/5.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Karin Axelsson - Britt Andersson 6NT S= 7 1440 43.0/5.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz 6NT S= 10 1440 43.0/5.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 6NT S= 7 1440 43.0/5.0
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Christina Naess - Per Naess 6NT S= 3 1440 43.0/5.0
Folke Ljungström - Britt Almberg Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 3NT N+2 4 660 33.0/15.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Kjell Karlsson - Gert Sass 3NT S+2 8 660 33.0/15.0
Christina Nygren - Viveca Järnland Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT S+2 5 660 33.0/15.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3NT S+2 9 660 33.0/15.0
Marianne Norén - Sven Norén Rolf Norlin - Monica Grangien 4 N+1 D 650 28.0/20.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Eva Mårtensson - Ullabella Jerand 3NT S+1 3 630 23.0/25.0
Barbro Folke - Inger Bielke Tora I Phillips - Rita Sjöö 3NT S+1 5 630 23.0/25.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Elof Fogbrand - Leif Åkerblom 3NT S+1 5 630 23.0/25.0
Per Jermsten - Björn Bergström Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT S+1 7 630 23.0/25.0
Siv Önefäldt - Birgit Lundvall Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd 5 S= 8 600 18.0/30.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Arija Strömberg - Eva Huss 2NT S+3 5 210 16.0/32.0
Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 2 N= 2 90 14.0/34.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Leif Kilnes - Bengt Nilsson 5 N-1 3 -100 7.0/41.0
Bengt Wennerberg - Margareta Axner Carin Stenberg - Inger Fransson 6NT S-1 5 -100 7.0/41.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Margaret Eriksson - Arne Kastman 6 N-1 D -100 7.0/41.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Olle Billström - Arne Wickman 6 N-1 D -100 7.0/41.0
Kerstin Karlström - Lena Göransson Bengt Bengtsson - Bo Öster 6 S-1 7 -100 7.0/41.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Bengt Köhler - Birgitta Köhler 6NT S-1 7 -100 7.0/41.0
Anna-Lena Nilsson - Tore Baars Birgit Karlsson - Göran Karlsson 6NT S-2 8 -200 0.0/48.0
Jan Christiernin - Marianne Karta     - -/27.7

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Öst giv
Ö-V i zon
E7
643
82
D108532
10642
10852
K643
kn
KD93
KD7
Ekn9
E97
kn85
Ekn9
D1075
K64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Bengt Wennerberg - Margareta Axner 3NTD Ö-3 K 800 48.0/0.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Håkan Sacklén - Harry Hultefors 2NT Ö-5 4 500 46.0/2.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT Ö-4 7 400 44.0/4.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Carin Stenberg - Inger Fransson 3NT Ö-3 5 300 42.0/6.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Tora I Phillips - Rita Sjöö 3NT Ö-2 5 200 37.0/11.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Margaret Eriksson - Arne Kastman 3NT Ö-2 5 200 37.0/11.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Christina Nygren - Viveca Järnland 1NT Ö-2 9 200 37.0/11.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V-2 2 200 37.0/11.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 4 Ö-1 5 100 30.0/18.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Ellis Wohlner - Rune Strand 2NT Ö-1 7 100 30.0/18.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Arija Strömberg - Eva Huss 1NT Ö-1 7 100 30.0/18.0
Barbro Folke - Inger Bielke Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 1NT Ö= 7 -90 25.0/23.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 1NT Ö= 5 -90 25.0/23.0
Olle Billström - Arne Wickman Karin Axelsson - Britt Andersson 2NT Ö= 5 -120 19.0/29.0
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 1NT Ö+1 7 -120 19.0/29.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 1NT Ö+1 5 -120 19.0/29.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 1NT Ö+1 5 -120 19.0/29.0
Marianne Norén - Sven Norén Kerstin Karlström - Lena Göransson 1 Ö+2 5 -140 14.0/34.0
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Sven Ekstrand - Bo Andersson 1NT Ö+2 5 -150 10.0/38.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 S-3 Kn -150 10.0/38.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Bengt Bengtsson - Bo Öster 2NT Ö+1 E -150 10.0/38.0
Olle Fahlén - Roger Boström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1 Ö+3 E -170 6.0/42.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Per Jermsten - Björn Bergström 3NT Ö= 5 -600 4.0/44.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Folke Ljungström - Britt Almberg 4 Ö= 4 -620 1.0/47.0
Christina Naess - Per Naess Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 4 Ö= 9 -620 1.0/47.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård     - 20.8/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Syd giv
alla i zon
852
Dkn872

Dkn1092
EKD6
K109
kn974
85
7
E54
EK1086
E764
kn10943
63
D532
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Sven Ekstrand - Bo Andersson 6 Ö-3 6 300 48.0/0.0
Barbro Folke - Inger Bielke Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 5 Ö-1 6 100 43.0/5.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 6 V-1 D 100 43.0/5.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Christina Nygren - Viveca Järnland 5 Ö-1 2 100 43.0/5.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT Ö-1 6 100 43.0/5.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Lilly Sandberg - Ingrid Dahl 4 Ö= 3 -130 37.0/11.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 3 Ö+1 Kn -130 37.0/11.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3 V+2 D -150 34.0/14.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Arija Strömberg - Eva Huss 5 Ö= 6 -600 30.0/18.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Bengt Bengtsson - Bo Öster 5 V= D -600 30.0/18.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 Ö= 6 -600 30.0/18.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Tora I Phillips - Rita Sjöö 3NT Ö+1 Kn -630 14.0/34.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3NT Ö+1 Kn -630 14.0/34.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Ellis Wohlner - Rune Strand 3NT Ö+1 Kn -630 14.0/34.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Folke Ljungström - Britt Almberg 3NT V+1 D -630 14.0/34.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Margaret Eriksson - Arne Kastman 3NT Ö+1 9 -630 14.0/34.0
Olle Fahlén - Roger Boström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT Ö+1 3 -630 14.0/34.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Per Jermsten - Björn Bergström 3NT Ö+1 9 -630 14.0/34.0
Olle Billström - Arne Wickman Karin Axelsson - Britt Andersson 3NT Ö+1 9 -630 14.0/34.0
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT Ö+1 6 -630 14.0/34.0
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Bengt Wennerberg - Margareta Axner 3NT Ö+1 3 -630 14.0/34.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 3NT Ö+1 Kn -630 14.0/34.0
Marianne Norén - Sven Norén Kerstin Karlström - Lena Göransson 3NT Ö+1 2 -630 14.0/34.0
Christina Naess - Per Naess Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder 3NT Ö+1 Kn -630 14.0/34.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Carin Stenberg - Inger Fransson 3NT Ö+2 Kn -660 0.0/48.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård     - 20.8/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.03.16

Väst giv
ingen i zon
D1075
E108
10984
kn10
kn63
9764
EDkn
E72
K842
KDkn3
75
D53
E9
52
K632
K9864

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elof Fogbrand - Leif Åkerblom Bengt Wennerberg - Margareta Axner 4 Ö-2 E 100 45.0/3.0
Rolf Norlin - Monica Grangien Isabel Grönwall - Ewa-Lisen Ricklén 4 V-2 Kn 100 45.0/3.0
Hans Näreskog - Torsten Ragnartz Christina Nygren - Viveca Järnland 4 Ö-2 E 100 45.0/3.0
Bengt Köhler - Birgitta Köhler Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 V-2 Kn 100 45.0/3.0
Anita Ullenvik - Ingegärd Lindström Tora I Phillips - Rita Sjöö 4 V-1 10 50 36.0/12.0
Britt-Louise Schmidt - Agneta Mikaelsson Siv Önefäldt - Birgit Lundvall 3 Ö-1 2 50 36.0/12.0
Eva Mårtensson - Ullabella Jerand Folke Ljungström - Britt Almberg 3 V-1 Kn 50 36.0/12.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Carin Stenberg - Inger Fransson 4 Ö-1 E 50 36.0/12.0
Ulrika Bohman - Birgitta Lagercrantz Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 Ö-1 E 50 36.0/12.0
Olle Fahlén - Roger Boström Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Pass   26.0/22.0
Lars Appelin - Sven E Nilsson Arija Strömberg - Eva Huss Pass   26.0/22.0
Marianne Norén - Sven Norén Kerstin Karlström - Lena Göransson Pass   26.0/22.0
Ulla Andersson - Monica Johansson Lilly Sandberg - Ingrid Dahl Pass   26.0/22.0
Christina Naess - Per Naess Jan Weissenrieder - Gunvor Weissenrieder Pass   26.0/22.0
Olle Billström - Arne Wickman Karin Axelsson - Britt Andersson 1NT S-1 9 -50 20.0/28.0
Birgit Karlsson - Göran Karlsson Gunilla Lachmann - Monica Danielsson 2 N-2 K -100 18.0/30.0
Barbro Folke - Inger Bielke Karin Falck - Lena Fürst-Rozkalns 2 Ö= E -110 15.0/33.0
Kjell Karlsson - Gert Sass Bengt Bengtsson - Bo Öster 1 Ö+1 E -110 15.0/33.0
Birgitta Weigl - Bertil Adlerz Per Jermsten - Björn Bergström 1NT V+1 7 -120 11.0/37.0
Marianne Nilsson - Åke Andersson Anna-Lena Nilsson - Tore Baars 2NT Ö= 2 -120 11.0/37.0
Leif Kilnes - Bengt Nilsson Sven Ekstrand - Bo Andersson 3 Ö= E -140 8.0/40.0
Suzanne Fleming - Madelaine Lindesvärd Ellis Wohlner - Rune Strand 2NT V+1 7 -150 6.0/42.0
Björn Grevaeus - Åsa Perming Håkan Sacklén - Harry Hultefors 3NT V= 5 -400 4.0/44.0
Ulla Atterdal - Anna-Stina Törnqvist Margaret Eriksson - Arne Kastman 4 Ö= E -420 1.0/47.0
Jan Christiernin - Marianne Karta Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 Ö= 4 -420 1.0/47.0
Birgitta Elding - Ruth Mogård     - 20.8/-