Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Partävling 2009-05-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Partävling 2009-05-19

Partävling, 6 bord, 12 par. Antal brickor: 27. Medel: 0.0.

Privatprotokoll för Jesper Rundin - Gösta Edström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Lars Thuresson - Erdem Imre
16NTD V-1 -100 -5 0% -5 0.0%ED6EDKn107EKD98 K384310864KKn95
25 Ö-2 -100 4 90% -1 45.0%4KnKD95EKD9872 72D6543243Kn64
33NT N-2 100 1 60% 0 50.0%K7648537KD985 53109642Kn943E3
Rond 2, som ÖV mot par 7, Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp
43 V= 140 5 100% 5 62.5%987K106E104E743 K10532Kn743KKn108
53 N+1 -170 4 90% 9 68.0%Kn2E106D3KD10763 K10983810976292
66 V-1 -100 -2 30% 7 61.7%E842KnE10EK10863 EK107432987474
Rond 3, som ÖV mot par 12, Olle Eriksson - Lennart Nordström
71NT V+2 150 3 80% 10 64.3%EKn4Kn10957610762 107E632EKKn4E84
83NT S+1 -430 2 70% 12 65.0%1093985287D974 Kn84KD7Kn952E82
93NT V-1 -100 0 50% 12 63.3%87652D63Kn9765 ED52KKn6E2E1032
Rond 4, som NS mot par 2, Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky
102NT Ö= -120 -2 30% 10 60.0%K10832D76D10653 EKnD85498432Kn8
113NT S+1 430 5 100% 15 63.6%Kn85EKn8574D752 94KD7EKKn82EK8
123 S-1 -100 3 80% 18 65.0%Kn5ED1097484K104 9746E10932EKn93
Rond 5, som ÖV mot par 6, Lennart Östman - Vera Södergren
134 Ö+2 680 -2 30% 16 62.3%KD973D6K832E10 E105E108DKn1054K6
143 N-1 50 5 100% 21 65.0%74K984K103DKn87 D108D1079875K42
153D N-1 200 4 90% 25 66.7%EKD2K92K53Kn52 985653D72KD63
Rond 6, som NS mot par 5, Lars Björkman - Rolf Westin
162 Ö= -110 4 90% 29 68.1%98743E84K9Kn109 2DKn65ED654D72
174 N-1 -50 1 60% 30 67.6%732K9EKnEK10753 1098764D876D82
183 V-1 50 -1 40% 29 66.1%Kn102K962D871032 E7541074Kn5EKD6
Rond 7, som NS mot par 11, Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen
192 V= -110 -5 0% 24 62.6%KD65DKn9E981053 E10352D1063Kn964
204 Ö+2 -680 -2 30% 22 61.0%432EKD2Kn610863 85875472KDKn94
214 S= 620 5 100% 27 62.9%D84K10953Kn5732 KKn762EKn4E32ED
Rond 8, som NS mot par 3, Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad
226NT Ö+1 -1470 -1 40% 26 61.8%93K863K1065232 108759742743105
231NT S+1 120 1 60% 27 61.7%10651062D874DKn3 ED98EKn36532E5
243NT V+2 -460 -2 30% 25 60.4%1062E753K310843 Kn943K4DKn64962
Rond 9, som ÖV mot par 10, Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström
253NT V= 600 0 50% 25 60.0%K72E10EKn984EKn5 Kn9863KKn435KD9
263NT V+2 660 1 60% 26 60.0%EK7EKn1096D6542 EKn10Kn828752EK7
277NT S= -1520 -3 20% 23 58.5%Kn875Kn107Kn976210 1064D8541083763

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
ingen i zon
109854
92
kn72
643
K3
843
10864
Kkn95
ED6
EDkn107
EKD9
8
kn72
K65
53
ED1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Erdem Imre Jesper Rundin - Gösta Edström 6NTD V-1 100 5/-5
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 6 Ö-1 50 3/-3
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Björkman - Rolf Westin 4 Ö+1 -450 -1/1
Lennart Östman - Vera Södergren Jon Scheutz - Markus Sandberg 4 Ö+1 -450 -1/1
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 Ö+1 -450 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3NT Ö+3 -490 -5/5

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
N-S i zon
10853
EK1087
10862
72
D65432
43
kn64
4
kn
KD95
EKD9872
EKDkn96
9
Ekn7
1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 5D S+2 1250 5/-5
Lennart Östman - Vera Södergren Jon Scheutz - Markus Sandberg 5D S+1 1050 3/-3
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Björkman - Rolf Westin 4 S+1 650 1/-1
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 6D Ö-3 500 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Jesper Rundin - Gösta Edström 5 Ö-2 100 -4/4
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Olle Eriksson - Lennart Nordström 5 Ö-2 100 -4/4

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn82
EK
ED62
762
53
109642
kn943
E3
K764
853
7
KD985
D109
Dkn7
K1085
kn104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3NT S= 400 4/-4
Lennart Östman - Vera Södergren Jon Scheutz - Markus Sandberg 3NT S= 400 4/-4
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Björkman - Rolf Westin 3NT S-2 -100 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Jesper Rundin - Gösta Edström 3NT N-2 -100 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3NT S-2 -100 -1/1
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 N-3 -150 -5/5

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
alla i zon
D6
E832
kn72
D952
K10532
kn74
3
Kkn108
987
K106
E104
E743
Ekn4
D95
KD9865
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Markus Sandberg Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 V-2 200 5/-5
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 2 S+3 150 3/-3
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lennart Östman - Vera Södergren 3 S+1 130 0/0
Lars Björkman - Rolf Westin Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 4 S= 130 0/0
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Lars Thuresson - Erdem Imre 3 V-1 100 -3/3
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Jesper Rundin - Gösta Edström 3 V= -140 -5/5

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
N-S i zon
ED5
Dkn43
kn84
Ekn4
K10983
8
109762
92
kn2
E106
D3
KD10763
764
K9752
EK5
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Lars Thuresson - Erdem Imre 5D Ö-5 1100 5/-5
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lennart Östman - Vera Södergren 4 N+1 650 3/-3
Jon Scheutz - Markus Sandberg Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 S= 620 1/-1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 3 S+2 200 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3 S+1 170 -4/4
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Jesper Rundin - Gösta Edström 3 N+1 170 -4/4

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
Ö-V i zon
K63
865
KDkn632
9

EK107432
9874
74
E842
kn
E10
EK10863
Dkn10975
D9
5
Dkn52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 4 V-2 200 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 4 Ö-1 100 2/-2
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Jesper Rundin - Gösta Edström 6 V-1 100 2/-2
Jon Scheutz - Markus Sandberg Olle Eriksson - Lennart Nordström 4D S-2 -300 -2/2
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Lars Thuresson - Erdem Imre 4D S-2 -300 -2/2
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lennart Östman - Vera Södergren 5 V= -650 -5/5

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
alla i zon
K96
KD74
D95
K95
107
E632
EKkn4
E84
Ekn4
kn1095
76
10762
D8532
8
10832
Dkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Erdem Imre Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 1NT V= -90 4/-4
Lars Björkman - Rolf Westin Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 1NT V= -90 4/-4
Lennart Östman - Vera Södergren Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 3 Ö= -140 0/0
Jon Scheutz - Markus Sandberg Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3 Ö= -140 0/0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Jesper Rundin - Gösta Edström 1NT V+2 -150 -3/3
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 2 S-2 -200 -5/5

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
ingen i zon
EK6
1043
K1064
kn105
kn84
KD7
kn952
E82
1093
9852
87
D974
D752
Ekn6
ED3
K63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3NT S+2 460 4/-4
Lennart Östman - Vera Södergren Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 3NT S+2 460 4/-4
Lars Thuresson - Erdem Imre Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 3NT S+1 430 -2/2
Jon Scheutz - Markus Sandberg Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3NT S+1 430 -2/2
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 3NT S+1 430 -2/2
Olle Eriksson - Lennart Nordström Jesper Rundin - Gösta Edström 3NT S+1 430 -2/2

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
Ö-V i zon
1094
D10873
874
KD
ED52
Kkn6
E2
E1032
876
52
D63
kn9765
Kkn3
E94
Kkn1095
84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Markus Sandberg Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 2 V-2 200 5/-5
Lars Thuresson - Erdem Imre Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 2 N+1 140 3/-3
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 2NT V-1 100 0/0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Jesper Rundin - Gösta Edström 3NT V-1 100 0/0
Lars Björkman - Rolf Westin Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3 Ö= -110 -3/3
Lennart Östman - Vera Södergren Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 1NTD V= -180 -5/5

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
alla i zon
K108
32
D76
D10653
D9742
kn97
K10
EK9
653
EK106
Ekn5
742
Ekn
D854
98432
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Östman - Vera Södergren Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3NT Ö-2 200 5/-5
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 4 V-1 100 2/-2
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Thuresson - Erdem Imre 4 V-1 100 2/-2
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 2NT Ö= -120 -2/2
Jesper Rundin - Gösta Edström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 2NT Ö= -120 -2/2
Lars Björkman - Rolf Westin Jon Scheutz - Markus Sandberg 3NT Ö+1 -630 -5/5

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
ingen i zon
kn85
Ekn85
74
D752
EK76
1062
D106
kn94
D1032
943
953
1063
94
KD7
EKkn82
EK8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Gösta Edström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 3NT S+1 430 5/-5
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 3NT S= 400 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Jon Scheutz - Markus Sandberg 3NT S= 400 -1/1
Lennart Östman - Vera Södergren Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3NT S= 400 -1/1
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 3NT S= 400 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Thuresson - Erdem Imre 3NT S= 400 -1/1

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
N-S i zon
kn5
ED10974
84
K104
KD832
kn52
76
D62
E106
K83
KDkn5
875
974
6
E10932
Ekn93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Östman - Vera Södergren Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 2 V-2 100 5/-5
Jesper Rundin - Gösta Edström Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 3 S-1 -100 3/-3
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 2 V= -110 1/-1
Lars Björkman - Rolf Westin Jon Scheutz - Markus Sandberg 2 V+1 -140 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Thuresson - Erdem Imre 3D S-1 -200 -3/3
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 4 N-3 -300 -5/5

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
alla i zon
642
Kkn42
76
9853
E105
E108
Dkn1054
K6
KD973
D6
K832
E10
kn8
9753
E9
Dkn742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Björkman - Rolf Westin 4 Ö+1 -650 5/-5
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 Ö+2 -680 2/-2
Lennart Östman - Vera Södergren Jesper Rundin - Gösta Edström 4 Ö+2 -680 2/-2
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 3NT V+3 -690 -3/3
Jon Scheutz - Markus Sandberg Lars Thuresson - Erdem Imre 3NT V+3 -690 -3/3
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 3NT V+3 -690 -3/3

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
ingen i zon
EKkn953
E2
64
E53
D108
D107
9875
K42
74
K984
K103
Dkn87
62
kn653
EDkn2
1096

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 4 N+2 480 5/-5
Jon Scheutz - Markus Sandberg Lars Thuresson - Erdem Imre 4 N+1 450 3/-3
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 N= 420 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Björkman - Rolf Westin 4 N= 420 -1/1
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 4 N= 420 -1/1
Lennart Östman - Vera Södergren Jesper Rundin - Gösta Edström 3 N-1 -50 -5/5

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
N-S i zon
73
EDkn1074
Ekn84
10
985
653
D72
KD63
EKD2
K92
K53
kn52
kn1064
8
1096
E9874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 2 N+1 140 5/-5
Jon Scheutz - Markus Sandberg Lars Thuresson - Erdem Imre 2 V-1 50 2/-2
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lars Björkman - Rolf Westin 2NT Ö-1 50 2/-2
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 N-1 -100 -1/1
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 3 N-2 -200 -4/4
Lennart Östman - Vera Södergren Jesper Rundin - Gösta Edström 3D N-1 -200 -4/4

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
Ö-V i zon
98743
E84
K9
kn109
E5
732
kn1087
EK85
KDkn106
K109
32
643
2
Dkn65
ED654
D72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Gösta Edström Lars Björkman - Rolf Westin 2 Ö= -110 4/-4
Olle Eriksson - Lennart Nordström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 2 Ö= -110 4/-4
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 2NT Ö= -120 0/0
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lennart Östman - Vera Södergren 2NT Ö= -120 0/0
Jon Scheutz - Markus Sandberg Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 1NTD Ö= -180 -3/3
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Thuresson - Erdem Imre 4D S-3 -500 -5/5

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
ingen i zon
732
K9
Ekn
EK10753
Dkn86
Ekn102
104
964
EK54
D53
K9532
kn
109
8764
D876
D82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Thuresson - Erdem Imre 3 N= 110 5/-5
Olle Eriksson - Lennart Nordström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 2 N= 90 3/-3
Jesper Rundin - Gösta Edström Lars Björkman - Rolf Westin 4 N-1 -50 1/-1
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 2 Ö+1 -140 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lennart Östman - Vera Södergren 3 Ö+1 -170 -3/3
Jon Scheutz - Markus Sandberg Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 4 Ö= -420 -5/5

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
N-S i zon
kn102
K962
D87
1032
D6
5
EK109642
974
K983
EDkn83
3
kn85
E754
1074
kn5
EKD6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Lennart Nordström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 5 V-3 150 5/-5
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Lars Thuresson - Erdem Imre 2 Ö-2 100 2/-2
Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3 Ö-2 100 2/-2
Jesper Rundin - Gösta Edström Lars Björkman - Rolf Westin 3 V-1 50 -1/1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Lennart Östman - Vera Södergren 3 V= -110 -3/3
Jon Scheutz - Markus Sandberg Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 2 N-3 -300 -5/5

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
Ö-V i zon
KD65
Dkn9
E98
1053
872
K10843
54
EK8
kn94
E76
Kkn72
D72
E103
52
D1063
kn964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Markus Sandberg Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 1NT S= 90 4/-4
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 1NT S= 90 4/-4
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lennart Östman - Vera Södergren 1NT S-1 -50 -1/1
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lars Björkman - Rolf Westin 1NT S-1 -50 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Lennart Nordström 2 S-1 -50 -1/1
Jesper Rundin - Gösta Edström Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 2 V= -110 -5/5

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
alla i zon
432
EKD2
kn6
10863
ED10
10
ED9853
E72
Kkn976
kn963
K104
5
85
8754
72
KDkn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jon Scheutz - Markus Sandberg Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 5 V+1 -620 4/-4
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 5 V+1 -620 4/-4
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lennart Östman - Vera Södergren 4 Ö+2 -680 -2/2
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lars Björkman - Rolf Westin 4 Ö+2 -680 -2/2
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 Ö+2 -680 -2/2
Jesper Rundin - Gösta Edström Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 4 Ö+2 -680 -2/2

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
N-S i zon
D84
K10953
kn5
732
E953
87
KD108
954
10
D62
9764
Kkn1086
Kkn762
Ekn4
E32
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Gösta Edström Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 4 S= 620 5/-5
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lennart Östman - Vera Södergren 3NT N-1 -100 0/0
Lars Thuresson - Erdem Imre Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 S-1 -100 0/0
Jon Scheutz - Markus Sandberg Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky 4 S-1 -100 0/0
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 3NT S-1 -100 0/0
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Lars Björkman - Rolf Westin 4 S-2 -200 -5/5

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
Ö-V i zon
93
K863
K10652
32
kn642
5
E8
EKD986
EKD
EDkn10
Dkn9
kn74
10875
9742
743
105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 6NT Ö= -1440 3/-3
Lars Björkman - Rolf Westin Olle Eriksson - Lennart Nordström 6NT Ö= -1440 3/-3
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 6NT Ö= -1440 3/-3
Jesper Rundin - Gösta Edström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 6NT Ö+1 -1470 -1/1
Lars Thuresson - Erdem Imre Lennart Östman - Vera Södergren 7NT Ö= -2220 -4/4
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jon Scheutz - Markus Sandberg 7NT V= -2220 -4/4

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
alla i zon
1065
1062
D874
Dkn3
743
754
EKkn
10976
Kkn2
KD98
109
K842
ED98
Ekn3
6532
E5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Erdem Imre Lennart Östman - Vera Södergren 1NT S+2 150 4/-4
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 1NT S+2 150 4/-4
Jesper Rundin - Gösta Edström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 1NT S+1 120 1/-1
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 2 S= 110 -1/1
Lars Björkman - Rolf Westin Olle Eriksson - Lennart Nordström 1NT S= 90 -4/4
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jon Scheutz - Markus Sandberg 1NT N= 90 -4/4

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Väst giv
ingen i zon
1062
E753
K3
10843
ED85
kn2
1087
EKDkn
K7
D10986
E952
75
kn943
K4
Dkn64
962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 3 V= -140 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Olle Eriksson - Lennart Nordström 2 V+2 -170 3/-3
Lars Thuresson - Erdem Imre Lennart Östman - Vera Södergren 3NT V+2 -460 -2/2
Jesper Rundin - Gösta Edström Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad 3NT V+2 -460 -2/2
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jon Scheutz - Markus Sandberg 3NT V+2 -460 -2/2
Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson 3NT V+2 -460 -2/2

Bricka 25

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Nord giv
Ö-V i zon
ED54
52
KD2
8764
kn9863
Kkn43
5
KD9
K72
E10
Ekn984
Ekn5
10
D9876
10763
1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Björkman - Rolf Westin Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 3 V+1 -170 5/-5
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 3NT Ö= -600 0/0
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 3NT Ö= -600 0/0
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Jon Scheutz - Markus Sandberg 3NT V= -600 0/0
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jesper Rundin - Gösta Edström 3NT V= -600 0/0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Lennart Östman - Vera Södergren 4 Ö= -620 -5/5

Bricka 26

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Öst giv
alla i zon
987643
109653
K
8
Ekn10
kn82
8752
EK7

EK7
Ekn1096
D6542
KD52
D4
D43
kn1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Jon Scheutz - Markus Sandberg 6NT V-1 100 5/-5
Lars Björkman - Rolf Westin Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 5 Ö= -600 3/-3
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 5 Ö+1 -620 1/-1
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jesper Rundin - Gösta Edström 3NT V+2 -660 -1/1
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 6 Ö= -1370 -4/4
Olle Eriksson - Lennart Nordström Lennart Östman - Vera Södergren 6 Ö= -1370 -4/4

Bricka 27

Falu BK, Sverige 2009.05.19

Syd giv
ingen i zon
932
K92
EK5
EKD4
1064
D854
1083
763
kn875
kn107
kn9762
10
EKD
E63
D4
kn9852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Tom Hjertstedt - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Erdem Imre 7NT S= 1520 3/-3
Miro Bakrac - Laszlo Lipovszky Monica Eriksson - Håkan Gabrielsen 7NT S= 1520 3/-3
Roger Alfredsson - Hans-Erik Hedström Jesper Rundin - Gösta Edström 7NT S= 1520 3/-3
Elisabeth Helsing - Joyce Fahlstad Jon Scheutz - Markus Sandberg 6NT S+1 1020 -2/2
Lars Björkman - Rolf Westin Gunilla Cecilia Bentell Schöldström - Mats Hamp 6NT S+1 1020 -2/2
Olle Eriksson - Lennart Nordström Lennart Östman - Vera Södergren 5NT S+1 490 -5/5