Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Fredagstävling 2009-02-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagstävling 2009-02-13

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 21. Medel: 378.0.

Privatprotokoll för Rune Björk - Inga Sandberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 50, Kerstin Helleberg - Ulla Lanner
14 S= -420 4 11% 4 11.0%Kn864862K872D8 D52543EK106542
23NT Ö+2 460 28 78% 32 44.5%K98EKD74KKn943 E29E95432KD75
34 N= -420 17 47% 49 45.3%KKn96348687654 85Kn83EK954Kn109
Rond 2, som NS mot par 43, Anita Lundqvist - Inger Spängs
43 N+1 170 19 53% 68 47.2%K9534KD863E84 DKn42D5E1074D109
52 S+2 130 10 28% 78 43.4%9543KD5962KD2 K76E106K4EKn753
61 N= 80 14 39% 92 42.7%EKn10498427EKn109 9852E65K43KD5
Rond 3, som NS mot par 41, Olle Billström - Evy Gustafsson
72 S-1 -100 24 67% 116 46.1%43K9842964343 EKKn1062D3K87D6
83NT S= 400 23 64% 139 48.4%K42104EKD932106 E1065KDKn53Kn10K5
94 N+1 450 13 36% 152 47.0%E93KDKn85321077 DKn10654E6E2ED3
Rond 4, som ÖV mot par 47, Per Skoglund - Hubert Thorson
101 V-1 -100 17 47% 169 47.0%76E109EK93D943 E8438743D76Kn8
115D N-2 300 4 11% 173 43.7%K10E32D72EKKn73 7KDKn864E910542
122 N-1 100 28 78% 201 46.6%KKn254EKn8510965 D103E108274E742
Rond 5, som ÖV mot par 48, Sassa Sandberg - Mona Hellingh
134 V+1 650 21 58% 222 47.5%KD84KKn74108762 EKn109632106KnEKD
142 V-4 -200 10 28% 232 46.1%K106326762K1084 87EKn532ED84Kn3
152NT N-1 100 35 97% 267 49.5%K10987K10DKn2962 D42E8742109D84
Rond 6, som ÖV mot par 49, Lars Appelin - Inga Alvin
163 S-1 50 6 17% 273 47.4%K8KD74D539865 E1096521083K98K
174 V+1 450 28 78% 301 49.2%9E1076254E9732 KKn7DKn53ED107KKn
184 S-1 100 35 97% 336 51.9%D5DKn5321083292 1087642796EDKn10
Rond 7, som ÖV mot par 42, Annette Ander - Ninnie Nygren
194 V+1 650 17 47% 353 51.6%EKn9874KKn5EK103 K653D62864D82
203NT Ö= 600 20 56% 373 51.9%KE975KD754D85 E9642KKn106E932
212 Ö= 110 25 69% 398 52.7%EK63432K94EKn8 Kn854EKn106108752

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
ingen i zon
E7
E93
ED10965
kn7
D52
54
3
EK106542
kn864
862
K872
D8
K1093
KDkn107
kn4
93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Engdahl - Inga Fieber Jan Christiernin - Jan Jeppsson 4 S+1 E 450 36/0
Stig Karlsson - Lennart Levin Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 S= E 420 32/4
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S= E 420 32/4
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Rune Björk - Inga Sandberg 4 S= K 420 32/4
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3 N+1 D 130 22/14
May-Britt Danielsson - Rune Strand Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 N+1 D 130 22/14
Bill Nylind - Lennart Herminge Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 3 S+1 D 130 22/14
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 3 N+1 D 130 22/14
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Olle Fahlén - Roger Boström 4 N= D 130 22/14
Margareta Winell - Tomas Clason Maud Diamant - Lena Silvén 3 N+1 D 130 22/14
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Olle Billström - Evy Gustafsson 3 N+1 D 130 22/14
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Karen Carlberg - Sture Carlberg 4 S-1 K -50 9/27
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ulla Jender - Mona Kronekvist 4 S-1 K -50 9/27
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 S-1 E -50 9/27
Christer Svensson - Inga Noring Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 5 N-1 D -50 9/27
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 5 N-1 D -50 9/27
Per Skoglund - Hubert Thorson Lars Appelin - Inga Alvin 4 S-1 E -50 9/27
Anita Lundqvist - Inger Spängs Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 S-2 E -100 2/34
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Harry Hultefors - Monica Härdner 4 S-3 E -150 0/36

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Öst giv
N-S i zon
kn65
kn8632
1087
kn8
E2
9
E95432
KD75
K98
EKD74
Kkn
943
D10743
105
D6
E1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bill Nylind - Lennart Herminge Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 5 Ö-2 5 100 36/0
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3NT Ö-1 3 50 30/6
May-Britt Danielsson - Rune Strand Hans Nerell - Peter Flodqvist 6NT V-1 5 50 30/6
Stig Karlsson - Lennart Levin Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 Ö-1 4 50 30/6
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 6 V-1 6 50 30/6
Anita Lundqvist - Inger Spängs Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 Ö-1 E 50 30/6
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Olle Fahlén - Roger Boström 3NT Ö= 4 -400 22/14
Eivor Engdahl - Inga Fieber Jan Christiernin - Jan Jeppsson 5 V= Kn -400 22/14
Per Skoglund - Hubert Thorson Lars Appelin - Inga Alvin 3NT Ö= 4 -400 22/14
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Harry Hultefors - Monica Härdner 3NT Ö+1 7 -430 15/21
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ulla Jender - Mona Kronekvist 3NT Ö+1 2 -430 15/21
Margareta Winell - Tomas Clason Maud Diamant - Lena Silvén 3NT Ö+1 3 -430 15/21
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Annette Ander - Ninnie Nygren 3NT Ö+1 3 -430 15/21
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Karen Carlberg - Sture Carlberg 3NT V+2 2 -460 8/28
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3NT Ö+2 3 -460 8/28
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Rune Björk - Inga Sandberg 3NT Ö+2 3 -460 8/28
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 3NT Ö+3 4 -490 2/34
Christer Svensson - Inga Noring Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 3NT Ö+3 3 -490 2/34
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Olle Billström - Evy Gustafsson 3NT Ö+3 2 -490 2/34

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Syd giv
Ö-V i zon
E102
EKD52
Dkn
EK3
85
kn83
EK954
kn109
Kkn963
4
86
87654
D74
10976
10732
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Ulla Jender - Mona Kronekvist 3NT N+2 6 460 36/0
Stig Karlsson - Lennart Levin Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 N+1 3 450 32/4
Margareta Winell - Tomas Clason Maud Diamant - Lena Silvén 4 N+1 3 450 32/4
Eivor Engdahl - Inga Fieber Jan Christiernin - Jan Jeppsson 4 N+1 3 450 32/4
Christer Svensson - Inga Noring Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 3NT S+1 E 430 28/8
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Harry Hultefors - Monica Härdner 4 S= E 420 19/17
Bill Nylind - Lennart Herminge Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 4 N= 4 420 19/17
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 4 N= 8 420 19/17
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Olle Fahlén - Roger Boström 4 S= E 420 19/17
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 S= E 420 19/17
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S= E 420 19/17
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Olle Billström - Evy Gustafsson 4 N= 8 420 19/17
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Rune Björk - Inga Sandberg 4 N= 8 420 19/17
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3 S+1 E 170 10/26
May-Britt Danielsson - Rune Strand Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 N-1 8 -50 5/31
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 4 N-1 8 -50 5/31
Anita Lundqvist - Inger Spängs Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 N-1 8 -50 5/31
Per Skoglund - Hubert Thorson Lars Appelin - Inga Alvin 3NT N-1 4 -50 5/31
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Karen Carlberg - Sture Carlberg 2 N-3 4 -150 0/36

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Väst giv
alla i zon
K953
4
KD863
E84
1076
Kkn98
kn9
kn632
E8
E107632
52
K75
Dkn42
D5
E1074
D109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Karlsson - Lennart Levin Olle Fahlén - Roger Boström 4 S= K 620 33/3
Maud Diamant - Lena Silvén Inger Magnusson - Elizabeth Munck 4 S= K 620 33/3
Lars Appelin - Inga Alvin Olle Billström - Evy Gustafsson 4 S= K 620 33/3
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 S= K 620 33/3
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bill Nylind - Lennart Herminge 2 S+3 8 200 27/9
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 Ö-2 5 200 27/9
May-Britt Danielsson - Rune Strand Harry Hultefors - Monica Härdner 3 S+1 8 170 19/17
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3 N+1 E 170 19/17
Margareta Winell - Tomas Clason Eivor Engdahl - Inga Fieber 3 S+1 8 170 19/17
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Jan Christiernin - Jan Jeppsson 3 N+1 5 170 19/17
Rune Björk - Inga Sandberg Anita Lundqvist - Inger Spängs 3 N+1 E 170 19/17
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Annette Ander - Ninnie Nygren 2 S+2 K 170 19/17
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 N+1 5 130 8/28
Karen Carlberg - Sture Carlberg Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 4 N= E 130 8/28
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Berit Hellström - Cecilia Ramel 3 N+1 E 130 8/28
Christer Svensson - Inga Noring Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3 N+1 E 130 8/28
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Per Skoglund - Hubert Thorson 4 N= E 130 8/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 Ö-1 E 100 2/34
Ulla Jender - Mona Kronekvist Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 5 N-1 E -100 0/36

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
N-S i zon
9543
KD5
962
KD2
EDkn2
82
ED3
10964
108
kn9743
kn10875
8
K76
E106
K4
Ekn753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Per Skoglund - Hubert Thorson 3NT S+1 4 630 35/1
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Annette Ander - Ninnie Nygren 3NT S+1 Kn 630 35/1
May-Britt Danielsson - Rune Strand Harry Hultefors - Monica Härdner 3NT S= 2 600 26/10
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT S= 2 600 26/10
Stig Karlsson - Lennart Levin Olle Fahlén - Roger Boström 3NT S= 2 600 26/10
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3NT S= Kn 600 26/10
Margareta Winell - Tomas Clason Eivor Engdahl - Inga Fieber 3NT S= 8 600 26/10
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Jan Christiernin - Jan Jeppsson 3NT S= D 600 26/10
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Gunvor Liedberg - Inga Skoog 3NT S= 10 600 26/10
Ulla Jender - Mona Kronekvist Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 1NT S+2 3 150 15/21
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Berit Hellström - Cecilia Ramel 1NT N+2 8 150 15/21
Christer Svensson - Inga Noring Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 2NT S+1 D 150 15/21
Lars Appelin - Inga Alvin Olle Billström - Evy Gustafsson 1NT S+2 3 150 15/21
Rune Björk - Inga Sandberg Anita Lundqvist - Inger Spängs 2 S+2 E 130 10/26
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3 S= 8 110 6/30
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 S+1 8 110 6/30
Karen Carlberg - Sture Carlberg Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 2 S+1 8 110 6/30
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bill Nylind - Lennart Herminge 2 S= 8 90 2/34
Maud Diamant - Lena Silvén Inger Magnusson - Elizabeth Munck 3 Ö-1 6 50 0/36

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn104
9842
7
Ekn109
KD7
Kkn73
kn865
62
63
D10
ED1092
8743
9852
E65
K43
KD5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 N= 5 420 33/3
Stig Karlsson - Lennart Levin Olle Fahlén - Roger Boström 4 N= E 420 33/3
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 S= 7 420 33/3
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Jan Christiernin - Jan Jeppsson 4 S= 2 420 33/3
May-Britt Danielsson - Rune Strand Harry Hultefors - Monica Härdner 1NT Ö-3 9 300 28/8
Margareta Winell - Tomas Clason Eivor Engdahl - Inga Fieber 2 S+2 6 170 26/10
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Berit Hellström - Cecilia Ramel 3 S= 7 140 22/14
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Per Skoglund - Hubert Thorson 3 S= 6 140 22/14
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Gunvor Liedberg - Inga Skoog 1 S+2 6 140 22/14
Karen Carlberg - Sture Carlberg Ann-Christine Brask - Josef Jawitz 1NT N+1 2 120 18/18
Ulla Jender - Mona Kronekvist Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 1 S+1 6 110 16/20
Rune Björk - Inga Sandberg Anita Lundqvist - Inger Spängs 1 N= E 80 14/22
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Pass   9/27
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Hans Nerell - Peter Flodqvist Pass   9/27
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bill Nylind - Lennart Herminge Pass   9/27
Lars Appelin - Inga Alvin Olle Billström - Evy Gustafsson Pass   9/27
Christer Svensson - Inga Noring Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 4 S-1 8 -50 2/34
Maud Diamant - Lena Silvén Inger Magnusson - Elizabeth Munck 3 S-1 6 -50 2/34
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Annette Ander - Ninnie Nygren 4 S-1 6 -50 2/34

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Syd giv
alla i zon
43
K9842
9643
43
D5
1075
Ekn105
10982
987
Ekn6
D2
EKkn75
EKkn1062
D3
K87
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 1NT Ö-2 E 200 35/1
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3NT V-2 4 200 35/1
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Hans Nerell - Peter Flodqvist 1 S= 10 80 31/5
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 1 S= 10 80 31/5
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Ulla Jender - Mona Kronekvist 2 S-1 E -100 24/12
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Harry Hultefors - Monica Härdner 2 S-1 10 -100 24/12
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 2 S-1 10 -100 24/12
Annette Ander - Ninnie Nygren Lars Appelin - Inga Alvin 2 S-1 10 -100 24/12
Rune Björk - Inga Sandberg Olle Billström - Evy Gustafsson 2 S-1 8 -100 24/12
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Bill Nylind - Lennart Herminge 3 Ö= E -110 18/18
Stig Karlsson - Lennart Levin Maud Diamant - Lena Silvén 3 Ö+1 E -130 15/21
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Anita Lundqvist - Inger Spängs 3 Ö+1 E -130 15/21
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Karen Carlberg - Sture Carlberg 2 Ö+3 D -150 10/26
Christer Svensson - Inga Noring Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3 Ö+2 E -150 10/26
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Per Skoglund - Hubert Thorson 3 Ö+2 E -150 10/26
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark May-Britt Danielsson - Rune Strand 3 S-2 10 -200 4/32
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Berit Hellström - Cecilia Ramel 2 S-2 2 -200 4/32
Eivor Engdahl - Inga Fieber Inger Magnusson - Elizabeth Munck 3 S-2 10 -200 4/32
Margareta Winell - Tomas Clason Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 3 S-3 10 -300 0/36

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Väst giv
ingen i zon
K42
104
EKD932
106
Dkn97
E9872
54
kn8
83
6
876
ED97432
E1065
KDkn53
kn10
K5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 4D S= Kn 590 36/0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Berit Hellström - Cecilia Ramel 3NT S+3 2 490 34/2
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Bill Nylind - Lennart Herminge 3NT S+2 D 460 32/4
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Karen Carlberg - Sture Carlberg 4 S+1 Kn 450 30/6
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 4 S= 5 420 27/9
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Per Skoglund - Hubert Thorson 4 S= Kn 420 27/9
Stig Karlsson - Lennart Levin Maud Diamant - Lena Silvén 5 N= E 400 23/13
Rune Björk - Inga Sandberg Olle Billström - Evy Gustafsson 3NT S= 2 400 23/13
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark May-Britt Danielsson - Rune Strand 3D Ö-2 K 300 20/16
Annette Ander - Ninnie Nygren Lars Appelin - Inga Alvin 3 S+1 Kn 170 17/19
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3 S+1 8 170 17/19
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Ulla Jender - Mona Kronekvist 3 S= Kn 140 14/22
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Harry Hultefors - Monica Härdner 5 N-1 6 -50 9/27
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 4 N-1 6 -50 9/27
Margareta Winell - Tomas Clason Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 5 N-1 E -50 9/27
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Anita Lundqvist - Inger Spängs 4 S-1 Kn -50 9/27
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Hans Nerell - Peter Flodqvist 5D N-1 6 -100 2/34
Christer Svensson - Inga Noring Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 N-2 D -100 2/34
Eivor Engdahl - Inga Fieber Inger Magnusson - Elizabeth Munck 4D S-1 Kn -100 2/34

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
Ö-V i zon
E93
KDkn8532
107
7
8
109
Dkn8
kn1086542
K72
74
K96543
K9
Dkn10654
E6
E2
ED3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Ander - Ninnie Nygren Lars Appelin - Inga Alvin 6NT S= Kn 990 36/0
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Bill Nylind - Lennart Herminge 6 S= Kn 980 32/4
Margareta Winell - Tomas Clason Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 6 N= 7 980 32/4
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Per Skoglund - Hubert Thorson 6 N= 6 980 32/4
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Harry Hultefors - Monica Härdner 4 N+2 4 480 25/11
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Karen Carlberg - Sture Carlberg 4 N+2 K 480 25/11
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 4 N+2 4 480 25/11
Eivor Engdahl - Inga Fieber Inger Magnusson - Elizabeth Munck 4 N+2 K 480 25/11
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 N+1 4 450 13/23
Bengt Eklind - Monica Lindstedt Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren 5 N= 3 450 13/23
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark May-Britt Danielsson - Rune Strand 4 S+1 D 450 13/23
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 N+1 K 450 13/23
Christer Svensson - Inga Noring Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 S+1 D 450 13/23
Rune Björk - Inga Sandberg Olle Billström - Evy Gustafsson 4 N+1 4 450 13/23
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 N+1 5 450 13/23
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Anita Lundqvist - Inger Spängs 5 S= D 450 13/23
Stig Karlsson - Lennart Levin Maud Diamant - Lena Silvén 3 N+3 2 230 4/32
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 6 N-1 4 -50 2/34
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Ulla Jender - Mona Kronekvist 6NT S-3 D -150 0/36

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Öst giv
alla i zon
KD9
K5
108542
E106
E843
8743
D76
kn8
76
E109
EK93
D943
kn1052
Dkn62
kn
K752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Winell - Tomas Clason Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3 Ö-3 5 300 36/0
Harry Hultefors - Monica Härdner Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 2 V-2 K 200 31/5
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö-2 Kn 200 31/5
Berit Hellström - Cecilia Ramel Christer Svensson - Inga Noring 2 V-2 9 200 31/5
Lars Appelin - Inga Alvin Anita Lundqvist - Inger Spängs 2 Ö-2 6 200 31/5
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V-1 2 100 19/17
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bill Nylind - Lennart Herminge 2NT Ö-1 Kn 100 19/17
Ulla Jender - Mona Kronekvist May-Britt Danielsson - Rune Strand 2NT V-1 5 100 19/17
Stig Karlsson - Lennart Levin Eivor Engdahl - Inga Fieber 1NT Ö-1 2 100 19/17
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 2 V-1 4 100 19/17
Per Skoglund - Hubert Thorson Rune Björk - Inga Sandberg 1 V-1 K 100 19/17
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Nils Ahlén - Kjell Eriksson 1NT V-1 2 100 19/17
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Olle Billström - Evy Gustafsson 1NT Ö-1 2 100 19/17
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Åke Falkunge - Tomoko Hansen 1NT N= 5 90 10/26
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 1NT Ö= D -90 7/29
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Karen Carlberg - Sture Carlberg 1NT Ö= D -90 7/29
Maud Diamant - Lena Silvén Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 2 S-1 Kn -100 4/32
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 1NT Ö+1 5 -120 1/35
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Annette Ander - Ninnie Nygren 1NT Ö+1 2 -120 1/35

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Syd giv
ingen i zon
Dkn9632
9
Kkn1054
D
7
KDkn864
E9
10542
K10
E32
D72
EKkn73
E854
1075
863
986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bill Nylind - Lennart Herminge 4 N-1 E -50 36/0
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Olle Billström - Evy Gustafsson 3 V+2 D -200 34/2
Per Skoglund - Hubert Thorson Rune Björk - Inga Sandberg 5D N-2 E -300 32/4
Berit Hellström - Cecilia Ramel Christer Svensson - Inga Noring 4 V+1 D -450 30/6
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 V+2 D -480 15/21
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 V+2 D -480 15/21
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Hans Nerell - Peter Flodqvist 5 Ö+1 E -480 15/21
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Karen Carlberg - Sture Carlberg 5 V+1 D -480 15/21
Harry Hultefors - Monica Härdner Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 5 V+1 D -480 15/21
Ulla Jender - Mona Kronekvist May-Britt Danielsson - Rune Strand 4 V+2 D -480 15/21
Stig Karlsson - Lennart Levin Eivor Engdahl - Inga Fieber 4 V+2 D -480 15/21
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Olle Fahlén - Roger Boström 5 V+1 D -480 15/21
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4 V+2 D -480 15/21
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 5 V+1 D -480 15/21
Margareta Winell - Tomas Clason Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 4 Ö+2 E -480 15/21
Maud Diamant - Lena Silvén Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 5 V+1 D -480 15/21
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 V+2 D -480 15/21
Lars Appelin - Inga Alvin Anita Lundqvist - Inger Spängs 4 V+2 D -480 15/21
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Annette Ander - Ninnie Nygren 6 V= 10 -980 0/36

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Väst giv
N-S i zon
E4
Dkn763
K10632
K
D103
E1082
74
E742
Kkn2
54
Ekn85
10965
98765
K9
D9
Dkn83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Bill Nylind - Lennart Herminge 3NT S= 2 600 35/1
Margareta Winell - Tomas Clason Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3NT S= 7 600 35/1
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 N+2 5 170 32/4
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Olle Fahlén - Roger Boström 2 N+1 10 140 29/7
Lars Appelin - Inga Alvin Anita Lundqvist - Inger Spängs 2 N+1 E 140 29/7
Ulla Jender - Mona Kronekvist May-Britt Danielsson - Rune Strand 2 N= 5 110 22/14
Stig Karlsson - Lennart Levin Eivor Engdahl - Inga Fieber 2 N= 10 110 22/14
Maud Diamant - Lena Silvén Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin 2 N= 10 110 22/14
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Nils Ahlén - Kjell Eriksson 2 N= 6 110 22/14
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Olle Billström - Evy Gustafsson 2 N= 10 110 22/14
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Karen Carlberg - Sture Carlberg Pass   16/20
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 2 N-1 9 -100 8/28
Harry Hultefors - Monica Härdner Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 3 N-1 Kn -100 8/28
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3NT S-1 2 -100 8/28
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 2NT S-1 10 -100 8/28
Berit Hellström - Cecilia Ramel Christer Svensson - Inga Noring 2 N-1 6 -100 8/28
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Annette Ander - Ninnie Nygren 2 N-1 6 -100 8/28
Per Skoglund - Hubert Thorson Rune Björk - Inga Sandberg 2 N-1 10 -100 8/28
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Bengt Eklind - Monica Lindstedt 3NT N-3 3 -300 0/36

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
alla i zon
75
E952
ED543
kn4
Ekn109632
106
kn
EKD
KD84
Kkn74
108
762

D83
K9762
109853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 5 N-1 K -100 36/0
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Harry Hultefors - Monica Härdner 5D N-1 K -200 34/2
Annette Ander - Ninnie Nygren Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 4 V= Kn -620 31/5
Per Skoglund - Hubert Thorson Anita Lundqvist - Inger Spängs 4 V= Kn -620 31/5
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karen Carlberg - Sture Carlberg 4 V+1 Kn -650 15/21
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Ulla Jender - Mona Kronekvist 4 V+1 Kn -650 15/21
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Bill Nylind - Lennart Herminge 5 V= E -650 15/21
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 V+1 E -650 15/21
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 4 V+1 7 -650 15/21
Stig Karlsson - Lennart Levin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 5 V= E -650 15/21
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Maud Diamant - Lena Silvén 5 V= E -650 15/21
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 V+1 3 -650 15/21
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Eivor Engdahl - Inga Fieber 5 V= E -650 15/21
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Margareta Winell - Tomas Clason 4 V+1 7 -650 15/21
Olle Fahlén - Roger Boström Christer Svensson - Inga Noring 5 V= E -650 15/21
Olle Billström - Evy Gustafsson Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 V+1 Kn -650 15/21
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Lars Appelin - Inga Alvin 4 V+1 Kn -650 15/21
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Rune Björk - Inga Sandberg 4 V+1 Kn -650 15/21
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 5D V= E -850 0/36

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Öst giv
ingen i zon
94
KD10974
953
62
87
Ekn532
ED84
kn3
K10632
6
762
K1084
EDkn5
8
Kkn10
ED975

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Margareta Winell - Tomas Clason 3D V-6 6 1400 36/0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 4 N= K 420 34/2
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Berit Hellström - Cecilia Ramel 3NT N= 6 400 32/4
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karen Carlberg - Sture Carlberg 3NT Ö-4 10 200 26/10
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Harry Hultefors - Monica Härdner 3 V-4 6 200 26/10
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 V-4 9 200 26/10
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Maud Diamant - Lena Silvén 2 V-4 6 200 26/10
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Rune Björk - Inga Sandberg 2 V-4 6 200 26/10
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Ulla Jender - Mona Kronekvist 2 V-3 6 150 20/16
Stig Karlsson - Lennart Levin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 2 N+1 2 140 18/18
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Bill Nylind - Lennart Herminge 2NT Ö-1 10 50 16/20
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 2 S-1 8 -50 13/23
Olle Fahlén - Roger Boström Christer Svensson - Inga Noring 3 S-1 E -50 13/23
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT S-2 4 -100 8/28
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Eivor Engdahl - Inga Fieber 3NT S-2 8 -100 8/28
Olle Billström - Evy Gustafsson Gunvor Liedberg - Inga Skoog 3 S-2 E -100 8/28
Annette Ander - Ninnie Nygren Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 1 Ö+1 8 -110 4/32
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Lars Appelin - Inga Alvin 3NT S-3 4 -150 1/35
Per Skoglund - Hubert Thorson Anita Lundqvist - Inger Spängs 3NT S-3 4 -150 1/35

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Syd giv
N-S i zon
Ekn53
D
K8654
E103
D42
E8742
109
D84
K10987
K10
Dkn2
962
6
kn9653
E73
Kkn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Ulla Jender - Mona Kronekvist 3NT N= 10 600 36/0
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Berit Hellström - Cecilia Ramel 2NT S+2 7 180 34/2
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Maud Diamant - Lena Silvén 2 N+4 9 170 32/4
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Bill Nylind - Lennart Herminge 2NT N+1 9 150 29/7
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Eivor Engdahl - Inga Fieber 2NT N+1 9 150 29/7
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Harry Hultefors - Monica Härdner 3 N+1 7 130 24/12
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 S+1 E 130 24/12
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3 N+1 10 130 24/12
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Margareta Winell - Tomas Clason 1NT N+1 7 120 20/16
Kerstin Lindén - Bertil E Olsson Karen Carlberg - Sture Carlberg 2 S= D 110 15/21
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom 3 S= 10 110 15/21
Stig Karlsson - Lennart Levin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 3 N= 7 110 15/21
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Lars Appelin - Inga Alvin 3 N= 7 110 15/21
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 Ö-2 E 100 9/27
Annette Ander - Ninnie Nygren Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 2 Ö-2 E 100 9/27
Olle Billström - Evy Gustafsson Gunvor Liedberg - Inga Skoog 1NT S= 4 90 5/31
Per Skoglund - Hubert Thorson Anita Lundqvist - Inger Spängs 1NT N= 7 90 5/31
Olle Fahlén - Roger Boström Christer Svensson - Inga Noring 2NT N-1 7 -100 1/35
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Rune Björk - Inga Sandberg 2NT N-1 8 -100 1/35

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Väst giv
Ö-V i zon
D43
E62
1064
EDkn10
E109652
1083
K98
K
K8
KD74
D53
9865
kn7
kn95
Ekn72
7432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Gunvor Liedberg - Inga Skoog 1NT N+2 4 150 36/0
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Anita Lundqvist - Inger Spängs 4 V-1 3 100 34/2
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 1NT N= K 90 32/4
Lars Appelin - Inga Alvin Rune Björk - Inga Sandberg 3 S-1 E -50 30/6
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Ulla Jender - Mona Kronekvist 1NT Ö= 5 -90 28/8
Bill Nylind - Lennart Herminge Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3 N-2 K -100 26/10
May-Britt Danielsson - Rune Strand Karen Carlberg - Sture Carlberg 2 V= E -110 24/12
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 V+1 E -140 13/23
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 2 V+1 E -140 13/23
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V+1 10 -140 13/23
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eivor Engdahl - Inga Fieber 3 V= 4 -140 13/23
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Olle Fahlén - Roger Boström 2 V+1 E -140 13/23
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Åke Falkunge - Tomoko Hansen 2 V+1 10 -140 13/23
Berit Hellström - Cecilia Ramel Margareta Winell - Tomas Clason 2 V+1 E -140 13/23
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Stig Karlsson - Lennart Levin 2 V+1 10 -140 13/23
Olle Billström - Evy Gustafsson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 2 Ö+1 7 -140 13/23
Annette Ander - Ninnie Nygren Per Skoglund - Hubert Thorson 2 V+1 2 -140 13/23
Harry Hultefors - Monica Härdner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 N-3 K -150 2/34
Christer Svensson - Inga Noring Maud Diamant - Lena Silvén 3 V+1 D -170 0/36

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
ingen i zon
6432
84
Kkn632
85
Kkn7
Dkn53
ED107
Kkn
9
E10762
54
E9732
ED1085
K9
98
D1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö-1 E 50 36/0
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Anita Lundqvist - Inger Spängs 2 S-1 5 -50 34/2
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Hans Nerell - Peter Flodqvist 2NT V+2 6 -180 32/4
Annette Ander - Ninnie Nygren Per Skoglund - Hubert Thorson 3D S-2 5 -300 30/6
May-Britt Danielsson - Rune Strand Karen Carlberg - Sture Carlberg 4 Ö= E -420 22/14
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Ulla Jender - Mona Kronekvist 4 Ö= E -420 22/14
Harry Hultefors - Monica Härdner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 V= 2 -420 22/14
Bill Nylind - Lennart Herminge Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 Ö= 8 -420 22/14
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 4 Ö= 8 -420 22/14
Olle Billström - Evy Gustafsson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 4 Ö= 6 -420 22/14
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Gunvor Liedberg - Inga Skoog 4 Ö= 9 -420 22/14
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 Ö+1 E -450 8/28
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 Ö+1 6 -450 8/28
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eivor Engdahl - Inga Fieber 4 Ö+1 E -450 8/28
Christer Svensson - Inga Noring Maud Diamant - Lena Silvén 4 V+1 2 -450 8/28
Berit Hellström - Cecilia Ramel Margareta Winell - Tomas Clason 4 V+1 2 -450 8/28
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Stig Karlsson - Lennart Levin 4 V+1 6 -450 8/28
Lars Appelin - Inga Alvin Rune Björk - Inga Sandberg 4 V+1 2 -450 8/28
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Åke Falkunge - Tomoko Hansen 4D S-3 D -500 0/36

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Öst giv
N-S i zon
93
E84
Ekn75
8754
1087642
7
96
EDkn10
D5
Dkn532
10832
92
EKkn
K1096
KD4
K63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Ulla Jender - Mona Kronekvist 3NT S+2 2 660 36/0
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT S+1 10 630 27/9
May-Britt Danielsson - Rune Strand Karen Carlberg - Sture Carlberg 3NT S+1 10 630 27/9
Bill Nylind - Lennart Herminge Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT S+1 10 630 27/9
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Eivor Engdahl - Inga Fieber 3NT S+1 2 630 27/9
Olle Billström - Evy Gustafsson Nils Ahlén - Kjell Eriksson 3NT N+1 2 630 27/9
Annette Ander - Ninnie Nygren Per Skoglund - Hubert Thorson 3NT S+1 6 630 27/9
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Gunvor Liedberg - Inga Skoog 3NT S+1 10 630 27/9
Kerstin Helleberg - Ulla Lanner Anita Lundqvist - Inger Spängs 3NT N+1 2 630 27/9
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3NT S= 9 600 12/24
Harry Hultefors - Monica Härdner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT S= 10 600 12/24
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Åke Falkunge - Tomoko Hansen 3NT N= D 600 12/24
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell 3NT S= 6 600 12/24
Christer Svensson - Inga Noring Maud Diamant - Lena Silvén 3NT S= 7 600 12/24
Berit Hellström - Cecilia Ramel Margareta Winell - Tomas Clason 3NT S= 4 600 12/24
Gunilla Lindesvärd - Ann Wall Stig Karlsson - Lennart Levin 3NT S= D 600 12/24
Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2NT N+1 2 150 4/32
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Olle Fahlén - Roger Boström 4 S-1 E -100 1/35
Lars Appelin - Inga Alvin Rune Björk - Inga Sandberg 4 S-1 9 -100 1/35

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Syd giv
Ö-V i zon
D
Kkn10875
E102
kn65
K653
D62
864
D82
Ekn9874

Kkn5
EK103
102
E943
D973
974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Carlberg - Sture Carlberg Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 4 Ö-1 E 100 36/0
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Ulla Jender - Mona Kronekvist 5 N-3 K -150 34/2
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Lars Appelin - Inga Alvin 3 Ö+2 E -200 32/4
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 4D N-2 K -300 30/6
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bill Nylind - Lennart Herminge 4 V+1 E -650 19/17
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 V+1 Kn -650 19/17
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 Ö+1 E -650 19/17
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 4 Ö+1 2 -650 19/17
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Maud Diamant - Lena Silvén 4 Ö+1 E -650 19/17
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Berit Hellström - Cecilia Ramel 4 Ö+1 E -650 19/17
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 5 Ö= E -650 19/17
Annette Ander - Ninnie Nygren Rune Björk - Inga Sandberg 4 V+1 7 -650 19/17
Anita Lundqvist - Inger Spängs Olle Billström - Evy Gustafsson 4 Ö+1 E -650 19/17
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Per Skoglund - Hubert Thorson 4 V+1 2 -650 19/17
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Harry Hultefors - Monica Härdner 4 V+2 5 -680 4/32
Christer Svensson - Inga Noring Eivor Engdahl - Inga Fieber 4 Ö+2 4 -680 4/32
Margareta Winell - Tomas Clason Olle Fahlén - Roger Boström 4 Ö+2 E -680 4/32
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Stig Karlsson - Lennart Levin 4 V+2 E -680 4/32
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 4 V+2 5 -680 4/32

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Väst giv
alla i zon
Dkn108753
84

Kkn76
E9642
Kkn106
E932
K
E975
KD754
D85

D32
kn1086
E109432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Winell - Tomas Clason Olle Fahlén - Roger Boström 4 V-3 D 300 36/0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3NT Ö-2 2 200 32/4
Karen Carlberg - Sture Carlberg Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 5 Ö-2 E 200 32/4
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Stig Karlsson - Lennart Levin 6 V-2 8 200 32/4
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Harry Hultefors - Monica Härdner 4 V-1 4 100 26/10
Christer Svensson - Inga Noring Eivor Engdahl - Inga Fieber 4 V-1 7 100 26/10
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 6 Ö-1 E 100 26/10
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Berit Hellström - Cecilia Ramel 3 N-1 D -100 22/14
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Lars Appelin - Inga Alvin 2NT Ö+2 Kn -180 20/16
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3NT Ö= 2 -600 16/20
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 5 Ö= E -600 16/20
Annette Ander - Ninnie Nygren Rune Björk - Inga Sandberg 3NT Ö= 9 -600 16/20
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bill Nylind - Lennart Herminge 4 V= 10 -620 10/26
Anita Lundqvist - Inger Spängs Olle Billström - Evy Gustafsson 4 V= 6 -620 10/26
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Per Skoglund - Hubert Thorson 4 V= D -620 10/26
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Ulla Jender - Mona Kronekvist 5 V= 7 -650 3/33
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bengt Eklind - Monica Lindstedt 4 V+1 D -650 3/33
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 V+1 D -650 3/33
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Maud Diamant - Lena Silvén 4 V+1 D -650 3/33

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.13

Nord giv
N-S i zon
97
KD7
kn63
106542
kn854
Ekn106
108752
EK63
432
K94
Ekn8
D102
985
ED
KD973

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Christine Brask - Josef Jawitz Ulla Jender - Mona Kronekvist 3 Ö-3 K 150 35/1
Karen Carlberg - Sture Carlberg Emmy van Otterdijk - Marie Barrymore 4 Ö-3 K 150 35/1
Hans Nerell - Peter Flodqvist Kerstin Lindén - Bertil E Olsson 3 S= 10 110 32/4
Lars-Ove Karlsson - Lars Thånell Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 Ö-2 K 100 28/8
Nils Ahlén - Kjell Eriksson Kerstin Helleberg - Ulla Lanner 4 Ö-2 9 100 28/8
Sassa Sandberg - Mona Hellingh Per Skoglund - Hubert Thorson 3 Ö-2 K 100 28/8
May-Britt Danielsson - Rune Strand Bill Nylind - Lennart Herminge 2 Ö-1 K 50 22/14
Inger Magnusson - Elizabeth Munck Berit Hellström - Cecilia Ramel 3 Ö-1 3 50 22/14
Anita Lundqvist - Inger Spängs Olle Billström - Evy Gustafsson 3 Ö-1 3 50 22/14
Christer Svensson - Inga Noring Eivor Engdahl - Inga Fieber 1NT Ö= K -90 18/18
Bengt Bengtsson - Anne-Mari Tiblin Gunilla Lindesvärd - Ann Wall 3 S-1 Kn -100 16/20
Jen Ahlberg - GunBritt Beijbom Bengt Eklind - Monica Lindstedt 2 Ö= 3 -110 11/25
Åke Falkunge - Tomoko Hansen Stig Karlsson - Lennart Levin 2 Ö= K -110 11/25
Annette Ander - Ninnie Nygren Rune Björk - Inga Sandberg 2 Ö= 8 -110 11/25
Gunvor Liedberg - Inga Skoog Lars Appelin - Inga Alvin 2 Ö= K -110 11/25
Gunilla Tingström - Sylvia Dennergren Harry Hultefors - Monica Härdner 1NT Ö+1 3 -120 6/30
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3 Ö= 9 -140 3/33
Margareta Winell - Tomas Clason Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö= K -140 3/33
Jan Christiernin - Jan Jeppsson Maud Diamant - Lena Silvén 5 S-2 4 -200 0/36