Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Söndagsbarro 2009-02-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Söndagsbarro 2009-02-01

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 215.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Franciska Levy - Istvan Jani
14 N-1 50 17.0 94% 17 94.0%KKn1098EK10962Kn7 65453D9KKn10764
24 Ö+1 450 13.0 72% 30 83.0%K652EK828ED76 ED43D74E69532
33NT N-3 150 18.0 100% 48 88.7%Kn85KKn942K4652 D1093D105E8E983
Rond 2, Frirond
4  - 9.1 51% 57.1 79.2%DKn104976K53Kn105 E6242E84EKD73
5  - 9.1 51% 66.2 73.6%EKn4DD107642K85 DKn109873Kn109742
6  - 9.1 51% 75.3 69.8%42DKn983KD9832 Kn9831094EKnEKn65
Rond 3, som ÖV mot par 14, Birgitta Rasch - Gunnel Levander
75 V-2 -200 0.0 0% 75.3 59.9%D98KDKn8765DKn2 E1063732KD932E
82 Ö-3 -150 3.0 17% 78.3 54.5%EK5487431096K4 D73E92KKn5D762
94 N-1 50 14.0 78% 92.3 57.1%EKKn64Kn103KD737 1032108654DKn542
Rond 4, som NS mot par 16, Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen
102 S+3 150 16.0 89% 108.3 60.3%KD776K7428765 E4KD532ED8694
113NT S+1 430 10.0 56% 118.3 59.9%KDKnKD63E97627 E653Kn10K5KD965
122 Ö-1 50 14.0 78% 132.3 61.4%1092DKn10Kn1098E105 Kn53EK96442DKn8
Rond 5, som ÖV mot par 18, Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström
132 S+1 -140 3.0 17% 135.3 58.0%D76Kn532E82D104 E32ED106Kn69852
143 V+1 130 13.0 72% 148.3 59.0%EK952KD2Kn6329 DKn109ED10874754
154D V-5 -1100 0.0 0% 148.3 55.1%8321063Kn529872 KD109749E7KKn105
Rond 6, som ÖV mot par 20, Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen
166 V= 1430 18.0 100% 166.3 57.9%DKnK75E105321074 EK7643ED48ED8
174 N-1 50 14.0 78% 180.3 59.1%10754D710952DKn2 KKn8KnEKD7E10864
182 Ö= 90 0.0 0% 180.3 55.8%843E7EK9821054 E10KKn963239876
Rond 7, som ÖV mot par 1, Björn Berndtsson - Penny Berndtsson
194 N+1 -450 4.0 22% 184.3 54.0%42K8323Kn87642 765EKn9KKn6KD109
202 V+2 170 0.0 0% 184.3 51.3%E1092KD9Kn76433 K8E1087638K942
213NT V= 400 6.0 33% 190.3 50.4%K54102K9EKKn1052 ED3Kn85EKn1053D3
Rond 8, som NS mot par 3, Ulf Lindelöw - Göran Lindén
225 V-2 200 18.0 100% 208.3 52.7%Kn73852K986KD6 K5426Kn42E9542
232 Ö+2 -170 5.0 28% 213.3 51.6%Kn5Kn763Kn839832 K8794EKD102D54
244 N+2 480 5.0 28% 218.3 50.6%EKKn9843ED7987 D10K643KKn84E102

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
ingen i zon
E7
7
10865432
853
654
53
D9
Kkn10764
Kkn1098
EK10962
kn7
D32
Dkn84
EK
ED92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 3NT S+2 5 460 18.0/0.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Hans Nerell - Peter Flodqvist 4D Ö-2 K 300 16.0/2.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 3 N+2 E 150 14.0/4.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 4 N= E 130 12.0/6.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 3 Ö-2 E 100 8.0/10.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Sara Wiman - Joakim Möller 3 Ö-2 K 100 8.0/10.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Peder Hägg - Leif Hansson 4 V-2 E 100 8.0/10.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Christian Grundh - Lennart Grundh 3 Ö-1 E 50 4.0/14.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4 N-1 E -50 1.0/17.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Anita Ericsson - Inger Spängs 2NT S-1 3 -50 1.0/17.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson     - -/7.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
N-S i zon
kn10
kn105
KDkn9754
10
ED43
D74
E6
9532
K652
EK82
8
ED76
987
963
1032
Kkn84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Backman - Stefan Josefsson Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 3NT Ö-1 6 50 18.0/0.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Peder Hägg - Leif Hansson 3 Ö+2 10 -200 16.0/2.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Anita Ericsson - Inger Spängs 4 V= 10 -420 14.0/4.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 3NT V+1 K -430 12.0/6.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 4 V+1 K -450 5.0/13.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4 Ö+1 K -450 5.0/13.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Christian Grundh - Lennart Grundh 4 V+1 K -450 5.0/13.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+1 10 -450 5.0/13.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Sara Wiman - Joakim Möller 4 V+1 K -450 5.0/13.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 4 V+1 K -450 5.0/13.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson     - -/7.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
Ö-V i zon
EK64
E3
kn753
KDkn
D1093
D105
E8
E983
kn85
Kkn942
K4
652
72
876
D10962
1074

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 3 Ö-2 7 200 18.0/0.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Peder Hägg - Leif Hansson 3 S= 5 110 15.0/3.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 3 S= 9 110 15.0/3.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 2 V-1 K 100 11.0/7.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V-1 K 100 11.0/7.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 1NT N-1 5 -50 7.0/11.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Anita Ericsson - Inger Spängs 1NT N-1 4 -50 7.0/11.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Christian Grundh - Lennart Grundh 2 V= E -110 4.0/14.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Sara Wiman - Joakim Möller 2 Ö+1 2 -140 2.0/16.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 3NT N-3 2 -150 0.0/18.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson     - -/7.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
alla i zon
Dkn104
976
K53
kn105
975
KDkn3
Dkn6
642
K83
E1085
10972
98
E62
42
E84
EKD73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 3NT S= K 600 18.0/0.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 N+4 9 230 16.0/2.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Sverker Elmarsson - Mats Tenland 1NT S+2 K 150 8.0/10.0
Sara Wiman - Joakim Möller Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 1NT S+2 K 150 8.0/10.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Franciska Levy - Istvan Jani 2 S+3 K 150 8.0/10.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Anita Ericsson - Inger Spängs 2 S+3 K 150 8.0/10.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Christian Grundh - Lennart Grundh 1NT N+2 K 150 8.0/10.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 1NT S+2 6 150 8.0/10.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Peder Hägg - Leif Hansson 1NT S+2 K 150 8.0/10.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 1NT S+1 K 120 0.0/18.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch     - 9.1/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
N-S i zon
Ekn4
D
D107642
K85
K98763
K4
Kkn98
3
1052
E6532
E5
ED6
D
kn10987
3
kn109742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Wiman - Joakim Möller Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 4 V-1 D 50 18.0/0.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Anita Ericsson - Inger Spängs 3 S-1 K -100 16.0/2.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 V+1 D -140 14.0/4.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 2 V+2 4 -170 12.0/6.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 4 V= D -420 10.0/8.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Sverker Elmarsson - Mats Tenland 4 V+1 D -450 6.0/12.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Franciska Levy - Istvan Jani 4 Ö+1 7 -450 6.0/12.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Christian Grundh - Lennart Grundh 4 Ö+1 D -450 6.0/12.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Peder Hägg - Leif Hansson 5D S-3 K -800 2.0/16.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 4RD V= 5 -880 0.0/18.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch     - 9.1/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
Ö-V i zon
42
Dkn
983
KD9832
EK765
EK876
D2
7
D10
532
K107654
104
kn983
1094
Ekn
Ekn65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Wiman - Joakim Möller Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 3 V-1 K 100 17.0/1.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Anita Ericsson - Inger Spängs 3 V-1 K 100 17.0/1.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 4 N-1 3 -50 14.0/4.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Franciska Levy - Istvan Jani 2 V= K -110 12.0/6.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Peder Hägg - Leif Hansson 5 S-3 K -150 10.0/8.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Sverker Elmarsson - Mats Tenland 2 V+2 D -170 8.0/10.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 5D N-3 D -500 6.0/12.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V= K -620 3.0/15.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Christian Grundh - Lennart Grundh 4 Ö= K -620 3.0/15.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 3D V= K -670 0.0/18.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch     - 9.1/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
alla i zon
Kkn5
E1098
4
K10543
E1063
732
KD932
E
D98
KDkn
8765
Dkn2
742
654
Ekn10
9876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 5 V-2 E 200 18.0/0.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Anita Ericsson - Inger Spängs 3 V= E -110 15.0/3.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 V= E -110 15.0/3.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eva Wiklander - Ulla Ericson 1NT Ö+1 6 -120 11.0/7.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Franciska Levy - Istvan Jani 1NT Ö+1 9 -120 11.0/7.0
Sara Wiman - Joakim Möller Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 3 V+1 4 -130 5.0/13.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Sverker Elmarsson - Mats Tenland 2 V+2 3 -130 5.0/13.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 3 V+1 4 -130 5.0/13.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 V+1 9 -130 5.0/13.0
Peder Hägg - Leif Hansson Ulf Backman - Stefan Josefsson 3NT Ö= 9 -600 0.0/18.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid     - -/9.2

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
ingen i zon
96
65
ED432
kn1098
D73
E92
Kkn5
D762
EK54
8743
1096
K4
kn1082
KDkn10
87
E53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Sverker Elmarsson - Mats Tenland 2NT V-4 Kn 200 18.0/0.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 2 Ö-3 K 150 15.0/3.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Franciska Levy - Istvan Jani 2NT Ö-3 3 150 15.0/3.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Anita Ericsson - Inger Spängs 1NT N+1 5 120 12.0/6.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 3NT V-2 3 100 9.0/9.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2NT V-2 2 100 9.0/9.0
Sara Wiman - Joakim Möller Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 2 S= 5 90 6.0/12.0
Peder Hägg - Leif Hansson Ulf Backman - Stefan Josefsson 1NT V-1 Kn 50 3.0/15.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eva Wiklander - Ulla Ericson 1NT V-1 3 50 3.0/15.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 S-1 3 -50 0.0/18.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid     - -/9.2

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
Ö-V i zon
D
97654
Ekn2
K963
103
2
108654
Dkn542
EKkn64
kn103
KD73
7
98752
EKD8
9
E108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eva Wiklander - Ulla Ericson 4 S+1 10 450 18.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT S+1 3 430 16.0/2.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 4 N= E 420 13.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Franciska Levy - Istvan Jani 4 N= K 420 13.0/5.0
Sara Wiman - Joakim Möller Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 3 N+2 7 200 10.0/8.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Anita Ericsson - Inger Spängs 3 N+1 E 170 8.0/10.0
Peder Hägg - Leif Hansson Ulf Backman - Stefan Josefsson 3 Ö-1 E 100 6.0/12.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4 N-1 E -50 4.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 Ö= 9 -90 2.0/16.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Sverker Elmarsson - Mats Tenland 2 Ö= 9 -110 0.0/18.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid     - -/9.2

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
alla i zon
KD7
76
K742
8765
kn1093
E94
1093
ED3
8652
kn108
kn5
Kkn102
E4
KD532
ED86
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Backman - Stefan Josefsson 5 S= 10 600 18.0/0.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 2 S+3 Kn 150 16.0/2.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 2 S+2 Kn 130 13.0/5.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Eva Wiklander - Ulla Ericson 2 S+2 Kn 130 13.0/5.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Sara Wiman - Joakim Möller 1NT N+1 6 120 8.0/10.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 1NT N+1 2 120 8.0/10.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Franciska Levy - Istvan Jani 1NT N+1 10 120 8.0/10.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Birgitta Rasch - Gunnel Levander 2 S+1 3 110 3.0/15.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Christian Grundh - Lennart Grundh 2 S+1 Kn 110 3.0/15.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Peder Hägg - Leif Hansson 1NT N= 8 90 0.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist     - 10.6/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
ingen i zon
KDkn
KD63
E9762
7
42
E8742
43
Ekn83
10987
95
Dkn108
1042
E653
kn10
K5
KD965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Eva Wiklander - Ulla Ericson 2D V-4 K 800 18.0/0.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Peder Hägg - Leif Hansson 3NT N+2 D 460 16.0/2.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Sara Wiman - Joakim Möller 3NT S+1 4 430 10.0/8.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 3NT S+1 4 430 10.0/8.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3NT N+1 9 430 10.0/8.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Franciska Levy - Istvan Jani 3NT S+1 4 430 10.0/8.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Backman - Stefan Josefsson 3NT S+1 2 430 10.0/8.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 3NT N= D 400 3.0/15.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Christian Grundh - Lennart Grundh 3NT N= D 400 3.0/15.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 2 N= 9 90 0.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist     - 10.6/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
N-S i zon
1092
Dkn10
kn1098
E105
ED6
873
K53
9432
K874
52
ED76
K76
kn53
EK964
42
Dkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Eva Wiklander - Ulla Ericson 3 Ö-2 E 100 18.0/0.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 3 Ö-1 E 50 14.0/4.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 2 Ö-1 D 50 14.0/4.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3 Ö-1 D 50 14.0/4.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Peder Hägg - Leif Hansson 1NT V= D -90 9.0/9.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Christian Grundh - Lennart Grundh 1NT Ö= 6 -90 9.0/9.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 2 S-1 E -100 5.0/13.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Franciska Levy - Istvan Jani 2 S-1 3 -100 5.0/13.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ulf Backman - Stefan Josefsson 1 Ö+1 E -110 2.0/16.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Sara Wiman - Joakim Möller 1NT V+1 8 -120 0.0/18.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist     - 10.6/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
alla i zon
4
K9
K109753
EK63
E32
ED106
kn6
9852
D76
kn532
E82
D104
Kkn10985
874
D4
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Franciska Levy - Istvan Jani Sverker Elmarsson - Mats Tenland 3 Ö-3 Kn 300 18.0/0.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 2 S+1 Kn 140 15.0/3.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 2 S+1 9 140 15.0/3.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Anita Ericsson - Inger Spängs 3 N= 2 110 10.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Eva Wiklander - Ulla Ericson 2 S= Kn 110 10.0/8.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sara Wiman - Joakim Möller 3 N= E 110 10.0/8.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S-1 5 -100 4.0/14.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Peder Hägg - Leif Hansson 2 S-1 Kn -100 4.0/14.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 3NT N-1 2 -100 4.0/14.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 3 S-2 3 -200 0.0/18.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler     - 7.1/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
ingen i zon
3
E87643

Kkn8632
Dkn
109
ED10874
754
EK952
KD2
kn632
9
108764
kn5
K95
ED10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4D N= E 590 18.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sara Wiman - Joakim Möller 3D Ö-2 Kn 300 16.0/2.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 4 N+1 E 150 14.0/4.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Peder Hägg - Leif Hansson 5D N-1 K -100 11.0/7.0
Franciska Levy - Istvan Jani Sverker Elmarsson - Mats Tenland 5D N-1 E -100 11.0/7.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 3 V= 3 -110 8.0/10.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Anita Ericsson - Inger Spängs 3 V+1 5 -130 5.0/13.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 3 V+1 E -130 5.0/13.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Eva Wiklander - Ulla Ericson 3 V+2 E -150 2.0/16.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 4 N-6 6 -300 0.0/18.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler     - 7.1/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
N-S i zon
kn65
Dkn82
K83
643
KD10974
9
E7
Kkn105
832
1063
kn52
9872
E
EK754
D10964
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4D V-5 D 1100 18.0/0.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Anita Ericsson - Inger Spängs 4 S+2 K 680 10.0/8.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 4 S+2 E 680 10.0/8.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S+2 E 680 10.0/8.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Peder Hägg - Leif Hansson 4 S+2 K 680 10.0/8.0
Birgitta Rasch - Gunnel Levander Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 4 S+2 K 680 10.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Eva Wiklander - Ulla Ericson 4 N+2 8 680 10.0/8.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sara Wiman - Joakim Möller 4 S+2 K 680 10.0/8.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 5 S= 9 600 2.0/16.0
Franciska Levy - Istvan Jani Sverker Elmarsson - Mats Tenland 4D V-3 D 500 0.0/18.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler     - 7.1/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
Ö-V i zon
982
kn108
kn6
Kkn653
EK7643
ED4
8
ED8
Dkn
K75
E10532
1074
105
9632
KD974
92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Hägg - Leif Hansson Franciska Levy - Istvan Jani 6 V-1 Kn 100 17.0/1.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Ulf Backman - Stefan Josefsson 6 V-1 2 100 17.0/1.0
Sara Wiman - Joakim Möller Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+1 Kn -650 10.0/8.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 4 V+1 Kn -650 10.0/8.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 4 V+1 9 -650 10.0/8.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 4 Ö+1 Kn -650 10.0/8.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 4 V+1 Kn -650 10.0/8.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3NT Ö+2 4 -660 4.0/14.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V+2 6 -680 2.0/16.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 6 V= 3 -1430 0.0/18.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland     - 8.9/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
ingen i zon
E632
K986543

97
Kkn8
kn
EKD7
E10864
10754
D7
10952
Dkn2
D9
E102
kn8643
K53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Wiman - Joakim Möller Hans Nerell - Peter Flodqvist 3D N+1 D 630 18.0/0.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 3 Ö-4 E 200 16.0/2.0
Peder Hägg - Leif Hansson Franciska Levy - Istvan Jani 3 N+1 D 170 13.0/5.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Ulf Backman - Stefan Josefsson 3 N+1 D 170 13.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 4 V-3 E 150 10.0/8.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 4 Ö-1 E 50 8.0/10.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Birgitta Rasch - Gunnel Levander 4 N-1 D -50 4.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4 N-1 10 -50 4.0/14.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 4 N-1 D -50 4.0/14.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 V= E -110 0.0/18.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland     - 8.9/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
N-S i zon
D975
5
kn754
ED32
E10
Kkn9632
3
9876
843
E7
EK982
1054
Kkn62
D1084
D106
Kkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 2 Ö= 6 -90 18.0/0.0
Peder Hägg - Leif Hansson Franciska Levy - Istvan Jani 3 S-1 3 -100 13.0/5.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 N-1 E -100 13.0/5.0
Elisabeth Forsell - Anita Arkelid Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 3 S-1 3 -100 13.0/5.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 4 N-1 E -100 13.0/5.0
Christian Grundh - Lennart Grundh Ulf Backman - Stefan Josefsson 2 Ö+1 Kn -110 8.0/10.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Björn Berndtsson - Penny Berndtsson 2 V+1 7 -140 5.0/13.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 3 V= 5 -140 5.0/13.0
Sara Wiman - Joakim Möller Hans Nerell - Peter Flodqvist 1 S-2 3 -200 1.0/17.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Birgitta Rasch - Gunnel Levander 4 S-2 3 -200 1.0/17.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland     - 8.9/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
Ö-V i zon
KD10983
7
E10952
E
765
Ekn9
Kkn6
KD109
42
K832
3
kn87642
Ekn
D10654
D874
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Hans Nerell - Peter Flodqvist 3D N+2 8 670 18.0/0.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 4 N+1 3 450 14.0/4.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Christian Grundh - Lennart Grundh 4 N+1 3 450 14.0/4.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 4 N+1 7 450 14.0/4.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Eva Wiklander - Ulla Ericson 3 N+2 3 200 6.0/12.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ulf Backman - Stefan Josefsson 2 N+3 6 200 6.0/12.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 1 N+4 3 200 6.0/12.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 3 N+2 3 200 6.0/12.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Birgitta Rasch - Gunnel Levander 2 N+3 3 200 6.0/12.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Sara Wiman - Joakim Möller 3 N+1 3 170 0.0/18.0
Peder Hägg - Leif Hansson     - -/8.4

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
alla i zon
Dkn4
52
KD5
108765
K8
E108763
8
K942
E1092
KD9
kn7643
3
7653
kn4
E1092
EDkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 2 V+2 5 -170 18.0/0.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Sara Wiman - Joakim Möller 2 V+3 5 -200 15.0/3.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 2 Ö+3 7 -200 15.0/3.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Eva Wiklander - Ulla Ericson 4 V= 5 -620 9.0/9.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 4 V= K -620 9.0/9.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 4 V= K -620 9.0/9.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V= K -620 9.0/9.0
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Christian Grundh - Lennart Grundh 4 V+1 K -650 2.0/16.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ulf Backman - Stefan Josefsson 4 V+1 5 -650 2.0/16.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Birgitta Rasch - Gunnel Levander 4 V+1 D -650 2.0/16.0
Peder Hägg - Leif Hansson     - -/8.4

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Nord giv
N-S i zon
62
E743
D862
764
ED3
kn85
Ekn1053
D3
K54
102
K9
EKkn1052
kn10987
KD96
74
98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg Christian Grundh - Lennart Grundh 6 V-1 E 50 18.0/0.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch 3NT V= 4 -400 12.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Eva Wiklander - Ulla Ericson 5 Ö= K -400 12.0/6.0
Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist 3NT Ö= K -400 12.0/6.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3NT V= 3 -400 12.0/6.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT V= 4 -400 12.0/6.0
Anita Ericsson - Inger Spängs Sara Wiman - Joakim Möller 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/14.0
Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler 3NT Ö+2 Kn -460 4.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 3NT V+2 6 -460 4.0/14.0
Franciska Levy - Istvan Jani Ulf Backman - Stefan Josefsson 3NT Ö+4 Kn -520 0.0/18.0
Peder Hägg - Leif Hansson     - -/8.4

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Öst giv
Ö-V i zon
kn73
852
K986
KD6
D1096
73
D1053
kn107
E8
EKDkn1094
E7
83
K542
6
kn42
E9542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Ulf Lindelöw - Göran Lindén 5 V-2 2 200 18.0/0.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Anita Ericsson - Inger Spängs 4 Ö-1 E 100 14.0/4.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 4 V-1 2 100 14.0/4.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 4 Ö-1 E 100 14.0/4.0
Franciska Levy - Istvan Jani Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 1 Ö+2 2 -140 9.0/9.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Christian Grundh - Lennart Grundh 3 Ö= E -140 9.0/9.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 1 Ö+3 6 -170 5.0/13.0
Peder Hägg - Leif Hansson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3 Ö+1 4 -170 5.0/13.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Sara Wiman - Joakim Möller 4 Ö= 4 -620 1.0/17.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 4 Ö= E -620 1.0/17.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson     - 10.5/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Syd giv
alla i zon
kn5
kn763
kn83
9832
106
E102
964
Ekn1076
ED9432
KD85
75
K
K87
94
EKD102
D54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 1NTD S= 2 180 18.0/0.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Sara Wiman - Joakim Möller 3 Ö-1 E 100 16.0/2.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Anita Ericsson - Inger Spängs 4 S-1 6 -100 14.0/4.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 2 Ö+1 E -140 11.0/7.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Christian Grundh - Lennart Grundh 2 Ö+1 E -140 11.0/7.0
Franciska Levy - Istvan Jani Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 2 Ö+2 E -170 5.0/13.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 Ö+2 E -170 5.0/13.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 3 Ö+1 E -170 5.0/13.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 2 Ö+2 E -170 5.0/13.0
Peder Hägg - Leif Hansson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 4 Ö= E -620 0.0/18.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson     - 10.5/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.02.01

Väst giv
ingen i zon
EKkn9843

ED7
987
765
107
109653
Kkn5
2
EDkn9852
2
D643
D10
K643
Kkn84
E102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Anita Ericsson - Inger Spängs 6NT S= 10 990 18.0/0.0
Björn Berndtsson - Penny Berndtsson Elisabeth Forsell - Anita Arkelid 4 N+3 E 510 15.0/3.0
Yvonne Flodqvist - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Hannu Oikarainen 4 N+3 E 510 15.0/3.0
Peder Hägg - Leif Hansson Birgitta Rasch - Gunnel Levander 3NT S+3 10 490 12.0/6.0
Franciska Levy - Istvan Jani Nils-Erik Strömberg - Aina Strömberg 5 N+1 2 480 5.0/13.0
Eva Wiklander - Ulla Ericson Sara Wiman - Joakim Möller 4 N+2 4 480 5.0/13.0
Ann-Britt Carlén - Caroline Tesch Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N+2 2 480 5.0/13.0
Eric Arvidsson - Janeric Löwenadler Lars-Erik Rudström - Thomas Malmström 4 N+2 2 480 5.0/13.0
Sverker Elmarsson - Mats Tenland Carl-Henrik Starkenberg - Barbro Thormählen 4 N+2 2 480 5.0/13.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Christian Grundh - Lennart Grundh 4 N+2 2 480 5.0/13.0
Ulf Backman - Stefan Josefsson     - 10.5/-