Kommande tävlingar
29/11 Rekommenderad spelhelg för SM
28/12 Örebridgens Guld
03/01 Lördag 09.30 MIXGULDET partävl
Rapporterade tävlingar
01/11 Manfred Kamras Minne - Session
01/11 Manfred Kamras Minne - Session
01/11 Manfred Kamras minne Slutresul
Svenska Bridgeförbundet » Simultantävling Oktobersilver 2009-10-29 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

Simultantävling Oktobersilver 2009-10-29

Partävling, 64 bord, 121 par. Antal brickor: 24. Medel: 1344.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ulf Pehrson - Hugo Bergström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par F6, Magda Persson - Gunnel Ohlsson
13 Ö= -140 32.0 29% 32 29.0%Kn65D4E54D10863 K73EKnKn972E974
23 N+3 170 20.0 18% 52 23.5%E36Kn32EK107432 K72K72ED97Kn65
Rond 2, som NS mot par F8, Anita Adlertz-Hansson - Evert Ramström
32 S+2 130 94.0 84% 146 43.7%Kn86548Kn8710765 2DKn942EKD4KDKn
44 N-3 -300 9.0 8% 155 34.8%K10952Kn96D5435 E8D1075E9EK1076
Rond 3, som NS mot par F10, Lars Jarl - Kristian Lövberg
53 V= -140 12.0 11% 167 30.0%763KKn868D9864 DKn854EKn9632EKn
62NT S= 120 20.0 18% 187 28.0%984E94K986549 ED732D107EEKn43
Rond 4, som ÖV mot par F12, Tor Helenius - Paul-Bertil Persson
74 V= 620 82.0 73% 269 34.4%EK82EKn63E4E76 DKn97107D6521082
83 N-1 50 82.0 73% 351 39.2%1032Kn10521042ED6 DKn85EK43D8Kn73
Rond 5, som NS mot par F14, Karin Bengtsson - Gullan Persson
93 Ö+1 -130 92.0 82% 443 44.0%KKn8EKnD9864375 9432K752107592
104 V= -620 38.0 34% 481 43.0%D108EDKn9K62D97 9410853210954Kn6
Rond 6, som ÖV mot par F16, Margaretha Bengtsson - Sven-Åke Bengtsson
113 N+1 -130 57.0 51% 538 43.7%E10986D827EDKn8 43KKn1064649732
124 Ö-1 -50 19.0 17% 557 41.5%KKn6D72E9754EK ED4K109851086103
Rond 7, som NS mot par F18, Emma Paulsson - Thomas Winther
134 Ö+1 -650 17.0 15% 574 39.5%KD95432KKn1062Kn Kn85210875K10963
144 Ö= -420 63.0 56% 637 40.6%97KDE109652E72 651098754341065
Rond 8, som ÖV mot par F1, Anna-Lena Belfrage - Ingrid Vestergård
152 N-2 200 56.0 50% 693 41.3%EKn829Kn85E9875 D3EK43D1092DKn4
162 Ö-1 -100 49.0 44% 742 41.4%63K109732EDKnE6 KKn984486431084
Rond 9, som ÖV mot par F3, Klas Diamant - Veronica Helenius
174 Ö+1 450 79.0 71% 821 43.2%4EKn9432Kn2KD82 K2KD610953EKn73
181NT S+1 -120 33.0 29% 854 42.4%D10532E286E532 E99863E104Kn764
Rond 10, som ÖV mot par F5, Rolf Sandberg - Georg Kress
193NT S+1 -430 69.0 62% 923 43.4%Kn659109852EKn86 E9732Kn8742765
202 S-2 200 102.0 91% 1025 45.8%1098476K1085932 KDKnED432Kn64K4
Rond 11, som ÖV mot par F7, Leo Lub - Bertil Jönsson
213 S= -140 30.0 27% 1055 44.9%E542Kn42752Kn76 107K9K984ED1098
224 N= -420 48.0 43% 1103 44.8%DKn6109431065437 3EK862D82DKn53
Rond 12, som NS mot par F9, Rolf Harrysson - Ronny U Persson
234 S+2 680 51.0 46% 1154 44.9%DKnEK876KKn10952 K1087D104E3ED74
244 Ö-2 100 86.0 77% 1240 46.2%87641085K974KKn E93KDKn76D51042