Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Lerums BK » Måndagsbridge, partävling HCP 2020-01-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Måndagsbridge, partävling HCP 2020-01-13

Partävling, 16 bord, 31 par. Antal brickor: 24. Medel: 336.0.
Frirond ger egen procent

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 42, Gunilla Hedberg - Arne Edberg
13 V-1 50 22.0 79% 22 79.0%EKn97Kn42Kn42E86 106D8653D93KD4
22 V+1 -140 4.0 14% 26 46.5%Kn9K8ED63EKD42 7492KKn754Kn1098
Rond 2, som ÖV mot par 31, Agneta Ekeroth - Arne Andersen
36 Ö= 1370 28.0 100% 54 64.3%D6398410652ED3 EK8E73EKDKn849
42 Ö-2 -200 5.0 18% 59 52.8%EKKn3K10843Kn7K3 D752982E109872
Rond 3, som NS mot par 32, Gun Borg - Bengt Andersson
53 S-1 -100 4.0 14% 63 45.0%106982ED942E76 E8753K63KnDKn92
6Pass 4.0 14% 67 39.8%8KD32E86KKn873 E6432E87KKn1026
Rond 4, som ÖV mot par 33, Inger Mathisson - Kerstin Sjölund
73 S+1 -170 20.0 71% 87 44.3%E8974D72109872 Kn3KD2943EKn543
85NT Ö-1 -50 3.0 11% 90 40.1%EKKn2EKn2EDKn1094 1076K96385EK73
Rond 5, som NS mot par 34, Eva Sulz - Britta Persson
93NT S= 400 21.0 75% 111 44.0%K42985EKD84K3 E75D106329EKn75
103 Ö-1 100 24.0 86% 135 48.2%ED6K972963953 742D6Kn1085E1087
Rond 6, som ÖV mot par 35, Johan Trouvé - Per Kastensson
114 S-1 50 21.0 75% 156 50.6%EKn96K5K10109632 10108632D76432D
123NT N+1 -630 3.0 11% 159 47.3%52986DKn398763 DKn43DKn10K109542
Rond 7, som NS mot par 36, Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson
133NT V-2 200 26.0 93% 185 50.8%9Kn76510742ED54 KDKn8632D2D973
144 V-3 150 27.0 96% 212 54.1%94K1051065KKn732 D108732KD932E10
Rond 8, som ÖV mot par 37, Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson
153 S-2 200 19.0 68% 231 55.0%3974EK82K8642 Kn952EK1082D1065
161NT V+2 150 25.0 89% 256 57.1%E86EK621032D87 DKn9DKn775E9542
Rond 9, som NS mot par 38, Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren
173NT S-2 -100 6.0 21% 262 55.0%E722D9643KDKn9 D54EKDKn10510832
183 S= 140 27.0 96% 289 57.3%KDKn732D1073532 Kn4EKD85Kn42KD8
Rond 10, som ÖV mot par 39, Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin
192 S+1 -110 20.0 71% 309 58.0%D104DKn95373293 KKn8386ED654105
204 V= 620 24.0 86% 333 59.4%EDKn53E96Kn4942 98KD102E87KD63
Rond 11, som NS mot par 40, Marianne Lindström - Ingela Särnhagen
214 N-1 -100 14.0 50% 347 59.0%EDKn943Kn973KD8 8KKn98643K64104
221NT Ö+2 -150 23.0 82% 370 60.0%Kn1054Kn10974102KD D9785E65Kn9753
Rond 12, som ÖV mot par 41, Mats Amonsson - Staffan Lindahl
232 N+1 -140 8.0 29% 378 58.7%D82K953Kn942102 10876EK10EKn9763
244 Ö= 420 14.0 50% 392 58.3%EDKn82EK10648Kn4 10943K10754E963

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
ingen i zon
Ekn97
kn42
kn42
E86
82
E7
EK10865
kn75
KD543
K109
7
10932
106
D8653
D93
KD4

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N55755
S55755
Ö88687
V88687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Aleksandra Stefansson - Annika Westin 2NT Ö-3 3 150 27.0/1.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 4 Ö-3 4 150 27.0/1.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 3NT Ö-1 3 50 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 V-1 2 50 22.0/6.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Gunilla Hedberg - Arne Edberg 3 V-1 E 50 22.0/6.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Mats Amonsson - Staffan Lindahl 2 V= 6 -90 18.0/10.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3 S-2 E -100 14.0/14.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Eva Sulz - Britta Persson 3 S-2 K -100 14.0/14.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 S-2 E -100 14.0/14.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Sören Westling - Lisa Westling 2 V+1 E -110 8.0/20.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Roger Persson - Ronny Andersson 2 V+1 2 -110 8.0/20.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Gun Borg - Bengt Andersson 3 V= E -110 8.0/20.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 2NT V+1 2 -150 4.0/24.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT Ö+3 10 -180 2.0/26.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Johan Trouvé - Per Kastensson 4D S-4 K -800 0.0/28.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn     - 13.4/-

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
N-S i zon
kn9
K8
ED63
EKD42
K10652
Ekn754
2
53
ED83
D1063
1098
76
74
92
Kkn754
kn1098

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N1010447
S1010447
Ö22993
V22993
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 2NT N+3 6 210 28.0/0.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Lennart Särnholm - Stig Särnholm 2NT N+2 10 180 26.0/2.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Roger Persson - Ronny Andersson 4 N+1 6 150 21.0/7.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 S+2 6 150 21.0/7.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 1 N+4 10 150 21.0/7.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 2 N+3 6 150 21.0/7.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Sören Westling - Lisa Westling 4 N= E 130 15.0/13.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Eva Sulz - Britta Persson 4 N= E 130 15.0/13.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Aleksandra Stefansson - Annika Westin 4 V-1 E 50 10.0/18.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Mats Amonsson - Staffan Lindahl 4 V-1 E 50 10.0/18.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Gun Borg - Bengt Andersson 4 V-1 E 50 10.0/18.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 2 V+1 D -140 4.0/24.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Johan Trouvé - Per Kastensson 2 V+1 E -140 4.0/24.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Gunilla Hedberg - Arne Edberg 2 V+1 E -140 4.0/24.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT N-4 3 -400 0.0/28.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn     - 13.4/-

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn9542
K1052

kn1054
EK8
E73
EKDkn84
9
D63
984
10652
ED3
107
Dkn6
973
K8762

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N82552
S82552
Ö5117711
V5117711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Lennart Särnholm - Stig Särnholm 5 V-2 5 200 28.0/0.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Roger Persson - Ronny Andersson 5 V-1 2 100 23.0/5.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Sören Westling - Lisa Westling 6 V-1 Kn 100 23.0/5.0
Eva Sulz - Britta Persson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 6 Ö-1 7 100 23.0/5.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 6NT V-1 4 100 23.0/5.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 5 Ö= D -600 17.0/11.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Gun Borg - Bengt Andersson 5 V= 5 -600 17.0/11.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3NT Ö+2 D -660 13.0/15.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Gunilla Hedberg - Arne Edberg 3NT V+2 5 -660 13.0/15.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT Ö+3 2 -690 7.0/21.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT Ö+3 2 -690 7.0/21.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3NT V+3 2 -690 7.0/21.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Johan Trouvé - Per Kastensson 3NT Ö+3 7 -690 7.0/21.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3NT Ö+4 7 -720 2.0/26.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 6 Ö= 8 -1370 0.0/28.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg     - -/12.2

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
alla i zon
54
kn97
ED10653
D5
D7
52
982
E109872
EKkn3
K10843
kn7
K3
109862
ED6
K4
kn64

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N48567
S48567
Ö85775
V85775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Gunilla Hedberg - Arne Edberg 2NT V-3 10 300 27.0/1.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Gun Borg - Bengt Andersson 3 Ö-3 K 300 27.0/1.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 2 Ö-2 K 200 23.0/5.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 4 V-2 E 200 23.0/5.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Roger Persson - Ronny Andersson 2 N+1 E 110 17.0/11.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3 N= E 110 17.0/11.0
Eva Sulz - Britta Persson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 2 N+1 3 110 17.0/11.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3 N= E 110 17.0/11.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3 Ö-1 K 100 12.0/16.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Sören Westling - Lisa Westling 2 N= K 90 10.0/18.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 Ö= K -110 8.0/20.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2NT V= 5 -120 6.0/22.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3 V+1 4 -130 4.0/24.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 2 S-2 E -200 1.0/27.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Johan Trouvé - Per Kastensson 2 S-2 E -200 1.0/27.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg     - -/12.2

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
N-S i zon
106
982
ED942
E76
kn92
Dkn74
K103
1043
KD4
E105
8765
K85
E8753
K63
kn
Dkn92

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N98798
S98798
Ö34545
V35545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Trouvé - Per Kastensson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 V-3 10 150 27.0/1.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Mats Andihn - Håkan Arebrink 2 Ö-3 9 150 27.0/1.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 2 S+1 K 140 24.0/4.0
Sören Westling - Lisa Westling Aleksandra Stefansson - Annika Westin 1NT N+1 8 120 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 2 S= 7 110 20.0/8.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 1NT V-2 10 100 15.0/13.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Roger Persson - Ronny Andersson 1NT Ö-2 9 100 15.0/13.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Lennart Särnholm - Stig Särnholm 1NT V-2 10 100 15.0/13.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Eva Sulz - Britta Persson 2 Ö-2 D 100 15.0/13.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 1NT Ö-1 3 50 9.0/19.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 1NT V-1 10 50 9.0/19.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Marita Hallberg - Peggy Veerman 2NT S-1 7 -100 4.0/24.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 2 S-1 10 -100 4.0/24.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Gun Borg - Bengt Andersson 3 S-1 4 -100 4.0/24.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Agneta Ekeroth - Arne Andersen 2NT S-2 7 -200 0.0/28.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen     - 15.6/-

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
Ö-V i zon
8
KD32
E86
Kkn873
K95
kn94
7543
D105
Dkn107
1065
D9
E942
E6432
E87
Kkn102
6

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10111199
S10111199
Ö32243
V32243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3NT S+2 3 460 28.0/0.0
Sören Westling - Lisa Westling Aleksandra Stefansson - Annika Westin 3NT N+1 D 430 22.0/6.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT N+1 5 430 22.0/6.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT S+1 3 430 22.0/6.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 3NT N+1 7 430 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3NT N+1 5 430 22.0/6.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Roger Persson - Ronny Andersson 3NT N= D 400 13.0/15.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 3NT N= D 400 13.0/15.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3NT N= D 400 13.0/15.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Eva Sulz - Britta Persson 3NT S= 5 400 13.0/15.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3 S+1 3 130 8.0/20.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 N= 9 110 6.0/22.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Gun Borg - Bengt Andersson Pass   4.0/24.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Mats Andihn - Håkan Arebrink 3NT N-1 D -50 2.0/26.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3NT N-2 D -100 0.0/28.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen     - 15.6/-

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
alla i zon
K10942
53
Kkn86
K6
kn3
KD2
943
Ekn543
E8
974
D72
109872
D765
Ekn1086
E105
D

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6109108
S6109108
Ö73433
V73433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Aleksandra Stefansson - Annika Westin 4 N= 10 620 22.0/6.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 4 N= 10 620 22.0/6.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Ulla Påhlman - Monica Swahn 4 N= 10 620 22.0/6.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Johan Trouvé - Per Kastensson 4 N= 10 620 22.0/6.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Mats Andihn - Håkan Arebrink 4 N= 10 620 22.0/6.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Gun Borg - Bengt Andersson 4 N= 2 620 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Eva Sulz - Britta Persson 4 N= 2 620 22.0/6.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 2 S+2 E 170 8.0/20.0
Roger Persson - Ronny Andersson Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3 N+1 2 170 8.0/20.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Marita Hallberg - Peggy Veerman 2 N+2 2 170 8.0/20.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3 N+1 2 170 8.0/20.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3 S+1 E 170 8.0/20.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3 N+1 10 170 8.0/20.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 N+1 10 170 8.0/20.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 4 N-1 10 -100 0.0/28.0
Sören Westling - Lisa Westling     - -/16.0

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
ingen i zon
54
D1084
10632
652
1076
K963
85
EK73
EKkn2
Ekn2
E
Dkn1094
D983
75
KDkn974
8

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N17111
S17111
Ö126121111
V126121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 V-2 10 100 28.0/0.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Aleksandra Stefansson - Annika Westin 6 Ö-1 K 50 25.0/3.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 5NT Ö-1 K 50 25.0/3.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Ulla Påhlman - Monica Swahn 3 Ö+3 K -170 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Eva Sulz - Britta Persson 5 Ö= K -400 20.0/8.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 4 V= 4 -420 17.0/11.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Lennart Särnholm - Stig Särnholm 5 Ö+1 7 -420 17.0/11.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 3NT Ö+1 K -430 13.0/15.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Gun Borg - Bengt Andersson 3NT Ö+1 9 -430 13.0/15.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö+1 K -450 10.0/18.0
Roger Persson - Ronny Andersson Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3NT Ö+2 K -460 8.0/20.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Mats Andihn - Håkan Arebrink 4 Ö+2 8 -480 6.0/22.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 6 Ö= K -920 3.0/25.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 6 Ö= K -920 3.0/25.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Johan Trouvé - Per Kastensson 6 Ö= 8 -980 0.0/28.0
Sören Westling - Lisa Westling     - -/16.0

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
Ö-V i zon
K42
985
EKD84
K3
D108
Ekn7
kn63
10942
kn963
K4
10752
D86
E75
D10632
9
Ekn75

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N991089
S991089
Ö44354
V44354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Peggy Veerman Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 4 S+1 8 450 28.0/0.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Johan Trouvé - Per Kastensson 4 N= 6 420 26.0/2.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Sören Westling - Lisa Westling 3NT N= 5 400 21.0/7.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 3NT N= 6 400 21.0/7.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3NT N= 3 400 21.0/7.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Eva Sulz - Britta Persson 3NT S= 10 400 21.0/7.0
Gun Borg - Bengt Andersson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 2 S+1 8 140 16.0/12.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 2 S+1 2 110 14.0/14.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Roger Persson - Ronny Andersson 3NT N-1 6 -50 8.0/20.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Ulla Påhlman - Monica Swahn 3NT N-1 3 -50 8.0/20.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3NT N-1 6 -50 8.0/20.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lars Wallin - Anders Ihalainen 3NT N-1 6 -50 8.0/20.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3NT N-1 6 -50 8.0/20.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3NT N-2 6 -100 1.0/27.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3NT N-2 6 -100 1.0/27.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin     - -/17.3

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
alla i zon
ED6
K972
963
953
kn85
E85
EKD74
KD
K1093
kn1043
2
kn642
742
D6
kn1085
E1087

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N44434
S44434
Ö99999
V99999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3 Ö-2 7 200 28.0/0.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 2NT V-1 6 100 24.0/4.0
Gun Borg - Bengt Andersson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 3NT Ö-1 7 100 24.0/4.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Eva Sulz - Britta Persson 3 Ö-1 E 100 24.0/4.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Ulla Påhlman - Monica Swahn 1NT V= 5 -90 19.0/9.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Sören Westling - Lisa Westling 1 V+1 9 -90 19.0/9.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Roger Persson - Ronny Andersson 1 V+2 7 -110 15.0/13.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 1 V+2 7 -110 15.0/13.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Mats Amonsson - Staffan Lindahl 1NT V+1 7 -120 12.0/16.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lars Wallin - Anders Ihalainen 1 V+3 3 -130 10.0/18.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 2NT V+1 2 -150 6.0/22.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 1NT V+2 6 -150 6.0/22.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 2NT V+1 7 -150 6.0/22.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 1NT V+3 2 -180 1.0/27.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Johan Trouvé - Per Kastensson 2NT V+2 9 -180 1.0/27.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin     - -/17.3

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
ingen i zon
D42
Ekn7
985
EKkn8
10
108632
D76432
D
Ekn96
K5
K10
109632
K8753
D94
Ekn
754

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N85799
S84799
Ö58644
V58644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 4 N= 2 420 27.0/1.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Gunilla Hedberg - Arne Edberg 4 N= 10 420 27.0/1.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Lars Wallin - Anders Ihalainen 3NT N= 2 400 23.0/5.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Roger Persson - Ronny Andersson 3NT N= 2 400 23.0/5.0
Gun Borg - Bengt Andersson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 2NT N+1 6 150 19.0/9.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 2NT N+1 2 150 19.0/9.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 S+2 D 140 16.0/12.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 N= 2 110 14.0/14.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Aleksandra Stefansson - Annika Westin 4 N-1 3 -50 7.0/21.0
Sören Westling - Lisa Westling Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 4 N-1 5 -50 7.0/21.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Eva Sulz - Britta Persson 3 N-1 2 -50 7.0/21.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 N-1 3 -50 7.0/21.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 S-1 D -50 7.0/21.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3 N-1 K -50 7.0/21.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Ulla Påhlman - Monica Swahn 3NT N-2 6 -100 0.0/28.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist     - -/15.0

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
N-S i zon
E986
EK3
7652
Ekn
Dkn43
Dkn10
K109
542
52
986
Dkn3
98763
K107
7542
E84
KD10

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N810101010
S810101010
Ö43333
V43333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Ulla Påhlman - Monica Swahn 3NT N+1 9 630 25.0/3.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Roger Persson - Ronny Andersson 3NT N+1 9 630 25.0/3.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3NT N+1 3 630 25.0/3.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 3NT N+1 Kn 630 25.0/3.0
Sören Westling - Lisa Westling Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT N= 3 600 18.0/10.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Lars Wallin - Anders Ihalainen 3NT N= 9 600 18.0/10.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3NT N= 9 600 18.0/10.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 S+1 5 140 14.0/14.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Aleksandra Stefansson - Annika Westin 2NT N= 6 120 12.0/16.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT N-1 3 -100 5.0/23.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Eva Sulz - Britta Persson 3NT N-1 3 -100 5.0/23.0
Gun Borg - Bengt Andersson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 4 N-1 3 -100 5.0/23.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3NT N-1 3 -100 5.0/23.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3NT N-1 6 -100 5.0/23.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Gunilla Hedberg - Arne Edberg 3NT N-1 6 -100 5.0/23.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist     - -/15.0

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
alla i zon
9
kn765
10742
ED54
E104
4
Kkn865
Kkn106
75
EK10983
E3
982
KDkn8632
D2
D9
73

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33373
S33373
Ö1099610
V101010610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3 Ö-2 K 200 26.0/2.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Agneta Ekeroth - Arne Andersen 4 Ö-2 K 200 26.0/2.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 3NT V-2 9 200 26.0/2.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Roger Persson - Ronny Andersson 2 S= 4 110 22.0/6.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3NT V-1 9 100 17.0/11.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 4 Ö-1 K 100 17.0/11.0
Eva Sulz - Britta Persson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3NT V-1 9 100 17.0/11.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3NT V-1 9 100 17.0/11.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3 S-1 4 -100 11.0/17.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 S-1 4 -100 11.0/17.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3 V= 9 -110 8.0/20.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Sören Westling - Lisa Westling 2D S-1 4 -200 6.0/22.0
Gun Borg - Bengt Andersson Johan Trouvé - Per Kastensson 3NT V= 9 -600 4.0/24.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Lars Wallin - Anders Ihalainen 4 Ö= Kn -620 1.0/27.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Aleksandra Stefansson - Annika Westin 4 Ö= K -620 1.0/27.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman     - -/15.3

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
ingen i zon
94
K105
1065
Kkn732
kn7652
kn64
74
D94
EK3
ED98
Ekn8
865
D108
732
KD932
E10

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N88557
S88557
Ö55885
V54884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Borg - Bengt Andersson Johan Trouvé - Per Kastensson 1NT Ö-3 2 150 27.0/1.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 4 V-3 7 150 27.0/1.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 Ö-2 K 100 23.0/5.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Agneta Ekeroth - Arne Andersen 1NT Ö-2 K 100 23.0/5.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Mats Amonsson - Staffan Lindahl 2 S= 2 90 20.0/8.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Sören Westling - Lisa Westling 3 Ö-1 E 50 15.0/13.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 V-1 5 50 15.0/13.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 2NT Ö-1 K 50 15.0/13.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3 Ö-1 K 50 15.0/13.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Roger Persson - Ronny Andersson 1 Ö= K -80 10.0/18.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 2 S-2 Kn -100 8.0/20.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Aleksandra Stefansson - Annika Westin 2 Ö= E -110 5.0/23.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 2 Ö= K -110 5.0/23.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 1 Ö+2 E -140 1.0/27.0
Eva Sulz - Britta Persson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 2 Ö+1 E -140 1.0/27.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman     - -/15.3

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
N-S i zon
K84
D5
9753
E1073
kn952
EK1082
D106
5
3
974
EK82
K8642
ED1076
kn63
kn4
Dkn9

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N55375
S55375
Ö88967
V881067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 3 Ö-1 Kn 50 28.0/0.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Pass   26.0/2.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Roger Persson - Ronny Andersson 2 S-1 5 -100 22.0/6.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S-1 E -100 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 1NT N-1 2 -100 22.0/6.0
Sören Westling - Lisa Westling Ulla Påhlman - Monica Swahn 3 V= 4 -140 17.0/11.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 V= 4 -140 17.0/11.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 V+1 4 -170 13.0/15.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Gunilla Hedberg - Arne Edberg 3 V+1 K -170 13.0/15.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 3 S-2 E -200 9.0/19.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 3 S-2 E -200 9.0/19.0
Eva Sulz - Britta Persson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3 S-3 E -300 6.0/22.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 4 V= E -420 3.0/25.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 4 V= K -420 3.0/25.0
Gun Borg - Bengt Andersson Mats Andihn - Håkan Arebrink 3D S-2 E -500 0.0/28.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf     - 14.1/-

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
Ö-V i zon
K432
1098
E96
kn106
Dkn9
Dkn7
75
E9542
E86
EK62
1032
D87
1075
543
KDkn84
K3

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36455
S36455
Ö107887
V107887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson 4 Ö-2 K 200 27.0/1.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3 Ö-2 K 200 27.0/1.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 2NT Ö-1 K 100 23.0/5.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 Ö-1 K 100 23.0/5.0
Lars Wallin - Anders Ihalainen Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S= 7 90 20.0/8.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Marita Hallberg - Peggy Veerman 3 S-1 E -50 18.0/10.0
Sören Westling - Lisa Westling Ulla Påhlman - Monica Swahn 3 S-2 E -100 16.0/12.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Roger Persson - Ronny Andersson 2 Ö+1 Kn -110 13.0/15.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 2 Ö= K -110 13.0/15.0
Gun Borg - Bengt Andersson Mats Andihn - Håkan Arebrink 1NT V+1 2 -120 9.0/19.0
Marianne Lindström - Ingela Särnhagen Gunilla Hedberg - Arne Edberg 1NT V+1 2 -120 9.0/19.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 3 V+1 E -130 6.0/22.0
Eva Sulz - Britta Persson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3 S-3 E -150 3.0/25.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 1NT V+2 2 -150 3.0/25.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 4 S-4 7 -200 0.0/28.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf     - 14.1/-

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
ingen i zon
E72
2
D9643
KDkn9
Kkn963
10874
EK
76
108
kn9653
872
E54
D54
EKD
kn105
10832

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910556
S910568
Ö33874
V33874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Ulla Påhlman - Monica Swahn 3NT S+1 7 430 28.0/0.0
Sören Westling - Lisa Westling Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 N+1 3 130 24.0/4.0
Roger Persson - Ronny Andersson Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 N+1 10 130 24.0/4.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Gun Borg - Bengt Andersson 3 S+1 E 130 24.0/4.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3NT S-1 3 -50 16.0/12.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 3NT S-1 3 -50 16.0/12.0
Eva Sulz - Britta Persson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 N-1 5 -50 16.0/12.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Gunilla Hedberg - Arne Edberg 4 S-1 7 -50 16.0/12.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3NT S-1 6 -50 16.0/12.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Aleksandra Stefansson - Annika Westin 3NT S-2 3 -100 6.0/22.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3NT S-2 6 -100 6.0/22.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3NT S-2 9 -100 6.0/22.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3NT S-2 3 -100 6.0/22.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3NT S-2 3 -100 6.0/22.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 3NT N-3 10 -150 0.0/28.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth     - 9.8/-

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
N-S i zon
KD
kn732
D1073
532
10875
104
86
E10764
E9632
96
EK95
kn9
kn4
EKD85
kn42
KD8

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46746
S46746
Ö96596
V96596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sören Westling - Lisa Westling Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 S+1 6 140 27.0/1.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3 S= E 140 27.0/1.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 2 S= 7 110 24.0/4.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 4 Ö-1 E 50 22.0/6.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Aleksandra Stefansson - Annika Westin 4 S-1 10 -100 15.0/13.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 4 S-1 E -100 15.0/13.0
Eva Sulz - Britta Persson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 S-1 E -100 15.0/13.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Gunilla Hedberg - Arne Edberg 4 S-1 10 -100 15.0/13.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Agneta Ekeroth - Arne Andersen 4 S-1 10 -100 15.0/13.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Gun Borg - Bengt Andersson 4 S-1 E -100 15.0/13.0
Roger Persson - Ronny Andersson Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 Ö= E -140 6.0/22.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 2 Ö+1 E -140 6.0/22.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 3 Ö= E -140 6.0/22.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Ulla Påhlman - Monica Swahn 4 S-2 7 -200 1.0/27.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Lennart Särnholm - Stig Särnholm 4 S-2 10 -200 1.0/27.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth     - 9.8/-

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
Ö-V i zon
E52
K1042
kn108
D62
Kkn83
86
ED654
105
D104
Dkn953
732
93
976
E7
K9
EKkn874

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N96669
S96669
Ö46774
V46774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 3NT N+2 7 460 27.0/1.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Eva Sulz - Britta Persson 3NT S+2 E 460 27.0/1.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3NT N+1 3 430 23.0/5.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3NT N+1 5 430 23.0/5.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 2 S+2 8 130 17.0/11.0
Sören Westling - Lisa Westling Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 2 S+2 8 130 17.0/11.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 S+1 D 130 17.0/11.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 2 S+2 8 130 17.0/11.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3 S= 3 110 8.0/20.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3 S= 3 110 8.0/20.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 3 S= 8 110 8.0/20.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 2 S+1 Kn 110 8.0/20.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Gun Borg - Bengt Andersson 3 S= 3 110 8.0/20.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 5 S-1 8 -50 2.0/26.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Lars Wallin - Anders Ihalainen 5 S-2 8 -100 0.0/28.0
Roger Persson - Ronny Andersson     - 12.6/-

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
alla i zon
K
kn54
KD109632
kn10
98
KD102
E87
KD63
EDkn53
E96
kn4
942
107642
873
5
E875

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N27232
S27232
Ö106111010
V106111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 4 V-3 K 300 28.0/0.0
Marita Hallberg - Peggy Veerman Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 3NT V-2 K 200 26.0/2.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Agneta Ekeroth - Arne Andersen 4 Ö-1 5 100 23.0/5.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 4 Ö-1 5 100 23.0/5.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3 V= K -140 18.0/10.0
Inger Mathisson - Kerstin Sjölund Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 2 Ö+1 5 -140 18.0/10.0
Gunilla Hedberg - Arne Edberg Gun Borg - Bengt Andersson 3 V= K -140 18.0/10.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3 Ö+1 5 -170 12.0/16.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 Ö+1 5 -170 12.0/16.0
Mats Andihn - Håkan Arebrink Eva Sulz - Britta Persson 3 Ö+1 5 -170 12.0/16.0
Magnus Wikman - Margareta Wikman Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3NT V= K -600 8.0/20.0
Sören Westling - Lisa Westling Leif Lysebring - Vigo Silfverlin 4 Ö= 5 -620 4.0/24.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren 4 Ö= 5 -620 4.0/24.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 V= 10 -620 4.0/24.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3NT V+2 9 -660 0.0/28.0
Roger Persson - Ronny Andersson     - 12.6/-

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Nord giv
N-S i zon
EDkn943

kn973
KD8
K5
D752

Ekn97653
10762
E10
ED10852
2
8
Kkn98643
K64
104

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N47667
S47667
Ö75555
V85665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sören Westling - Lisa Westling Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT N= 2 600 28.0/0.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lennart Särnholm - Stig Särnholm 5D V-3 E 500 26.0/2.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 3NT V-4 Kn 200 24.0/4.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 N= 2 110 22.0/6.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 4 V-2 7 100 20.0/8.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT N-1 5 -100 14.0/14.0
Roger Persson - Ronny Andersson Ulla Påhlman - Monica Swahn 3 N-1 2 -100 14.0/14.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 3 N-1 2 -100 14.0/14.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Bengt Andersson 3 N-1 2 -100 14.0/14.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 4 N-1 2 -100 14.0/14.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 N-2 2 -200 7.0/21.0
Eva Sulz - Britta Persson Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3 N-2 2 -200 7.0/21.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Mats Andihn - Håkan Arebrink 4 S-3 E -300 3.0/25.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Gunilla Hedberg - Arne Edberg 4 S-3 E -300 3.0/25.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 5D N-4 2 -1100 0.0/28.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson     - -/15.5

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Öst giv
Ö-V i zon
kn1054
kn10974
102
KD
K86
ED6
9874
862
E32
K32
KDkn3
E104
D97
85
E65
kn9753

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N63654
S63654
Ö79789
V79789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Persson - Ronny Andersson Ulla Påhlman - Monica Swahn 2NT Ö= 3 -120 28.0/0.0
Lotta Åsberg - Lennart Åsberg Lars Wallin - Anders Ihalainen 1NT Ö+2 3 -150 23.0/5.0
Agneta Ekeroth - Arne Andersen Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 1NT Ö+2 7 -150 23.0/5.0
Johan Trouvé - Per Kastensson Mats Andihn - Håkan Arebrink 2NT Ö+1 3 -150 23.0/5.0
Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 1NT Ö+2 7 -150 23.0/5.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Gunilla Hedberg - Arne Edberg 1NT Ö+3 3 -180 18.0/10.0
Sören Westling - Lisa Westling Marita Hallberg - Peggy Veerman 3NT Ö= 7 -600 9.0/19.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lennart Särnholm - Stig Särnholm 3NT Ö= 3 -600 9.0/19.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT Ö= 3 -600 9.0/19.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Christina Larsson - Gunilla Ekeroth 3NT Ö= 7 -600 9.0/19.0
Eva Sulz - Britta Persson Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin 3NT Ö= 7 -600 9.0/19.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin 3NT Ö= 5 -600 9.0/19.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Gun Borg - Bengt Andersson 3NT Ö= 3 -600 9.0/19.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Mats Amonsson - Staffan Lindahl 3NT Ö= 5 -600 9.0/19.0
Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf 3NT Ö+1 3 -630 0.0/28.0
Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson     - -/15.5

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Syd giv
alla i zon
EKkn107
D4
D763
K5

10876
EK10
Ekn9763
D82
K953
kn942
102
96543
Ekn2
85
D84

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56495
S56496
Ö86845
V87945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 3 N= 10 140 20.0/8.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lars Wallin - Anders Ihalainen 3 N= 10 140 20.0/8.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3 N= 10 140 20.0/8.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 S= E 140 20.0/8.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Sören Westling - Lisa Westling 3 N= 10 140 20.0/8.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 3 N= 10 140 20.0/8.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 2 N+1 10 140 20.0/8.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 2 N+1 10 140 20.0/8.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Gunilla Hedberg - Arne Edberg 2 N+1 10 140 20.0/8.0
Roger Persson - Ronny Andersson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 N-1 10 -100 6.0/22.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 4 N-1 10 -100 6.0/22.0
Gun Borg - Bengt Andersson Eva Sulz - Britta Persson 4 N-1 10 -100 6.0/22.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Agneta Ekeroth - Arne Andersen 4 N-1 10 -100 6.0/22.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Johan Trouvé - Per Kastensson 4 N-1 10 -100 6.0/22.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Mats Andihn - Håkan Arebrink 4 N-2 10 -200 0.0/28.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn     - 11.2/-

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2020.01.13

Väst giv
ingen i zon
K75
D7532
D62
72
10943

K10754
E963
EDkn82
EK1064
8
kn4
6
kn98
Ekn93
KD1085

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N54514
S64514
Ö788119
V788119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Persson - Ronny Andersson Marita Hallberg - Peggy Veerman 4 Ö-1 K 50 26.0/2.0
Gun Borg - Bengt Andersson Eva Sulz - Britta Persson 4 Ö-1 K 50 26.0/2.0
Elisabeth Svenson - Tommy Rhedin Agneta Ekeroth - Arne Andersen 3 Ö-1 K 50 26.0/2.0
Christina Larsson - Gunilla Ekeroth Lotta Åsberg - Lennart Åsberg 3 Ö+1 8 -170 21.0/7.0
Gerth Hermansson - Mats Stefansson Gunilla Hedberg - Arne Edberg 2 Ö+2 K -170 21.0/7.0
Leif Lysebring - Vigo Silfverlin Kristina Sjöbring - Linnea Edvardsson 3 Ö+2 K -200 18.0/10.0
Aleksandra Stefansson - Annika Westin Lars Wallin - Anders Ihalainen 4 Ö= Kn -420 14.0/14.0
Mats Amonsson - Staffan Lindahl Ingbritt Lansenfeldt - Gunilla Hellström 4 Ö= K -420 14.0/14.0
Anna-Carin Fredrikson - Maria Hagelin Johan Trouvé - Per Kastensson 4 Ö= E -420 14.0/14.0
Lars-Peter Grevillius - Ragnar Swahn Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 Ö+1 8 -450 7.0/21.0
Kerstin Berggren - Ingwor Bengtsson Mats Andihn - Håkan Arebrink 4 Ö+1 E -450 7.0/21.0
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Marianne Lindström - Ingela Särnhagen 4 Ö+1 E -450 7.0/21.0
Ronny Terbrant - Britt-Marie Wahlgren Inger Mathisson - Kerstin Sjölund 4 Ö+1 E -450 7.0/21.0
Lennart Särnholm - Stig Särnholm Ingemar Ståhl - Bengt Kjellqvist 4 Ö+2 K -480 1.0/27.0
Håkan Jagenfelt - Ingela Wanglöf Sören Westling - Lisa Westling 4 Ö+2 8 -480 1.0/27.0
Ulla Påhlman - Monica Swahn     - 11.2/-