Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Kval DM för mixade par 2019-11-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Kval DM för mixade par 2019-11-03

Partävling, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 30. Medel: 210.0.

Privatprotokoll för Sofia Karlsson - Håkan Karlsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg
13 S-2 100 6 43% 6 43.0%4K8542E92K1076 K1062Kn10384ED95
23 N+1 -130 6 43% 12 43.0%EKn10854K96D8D8 962E8432763Kn6
Rond 2, som ÖV mot par 5, Mats Andersson - Ulla Lundström
31NT V+1 120 10 71% 22 52.3%K974E94310Kn862 DKn1086D5EK3D54
44 N= -620 8 57% 30 53.5%Kn754K96Kn53276 EKD921094108432
Rond 3, som NS mot par 7, Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson
54 N+1 650 14 100% 44 62.8%EKKn8763ED43Kn5 109K987K10752K4
63 S+1 130 9 64% 53 63.0%3EKD72K532KKn10 D6596D8D86542
Rond 4, som NS mot par 11, Gun Bellander - Klas Bellander
73NT Ö-1 100 12 86% 65 66.3%D10875E92K9766 9210838543Kn1054
83 Ö-2 100 0 0% 65 58.0%E54E953Kn109852 98792EDKn107ED4
Rond 5, som NS mot par 15, Olle Persson - Christina Leander
95 Ö= -650 2 14% 67 53.1%D48751096531032 EK87632K106287
103D V-4 1100 14 100% 81 57.8%D5EKn4EKn6431054 EK863K982E872
Rond 6, som ÖV mot par 2, Magnus Wegestål - Lotta Lundberg
114 Ö= 420 13 93% 94 61.0%EKn7E952Kn984D2 852KD83E765E5
121NT Ö= 90 12 86% 106 63.1%D539764Kn103ED3 K986D53EK6542
Rond 7, som NS mot par 8, Christian Frisk - Mona Andersson
131 N-2 -200 0 0% 106 58.2%K863K10974E8E9 Kn10422D105210543
144D N-4 -800 0 0% 106 54.1%EKKn97641054659 5D9863KD93D102
Rond 8, som NS mot par 14, Kicki Orre - Lars Becklén
152 N-1 -100 4 29% 110 52.4%E3DKn983D963Kn2 DKn9654EKn105E54
164 S+1 450 10 71% 120 53.6%EKn63272EDKn82E 4EKn6543K3K652
Rond 9, som ÖV mot par 6, Bo Gullberg - Ingrid Gullberg
176NT V-1 -50 0 0% 120 50.4%ED1042EK543E106 KnEKn432D109KKn43
183D Ö= 530 12 86% 132 52.4%Kn10876ED543EKn2 D3K109429610854
Rond 10, som ÖV mot par 3, Claudia Sjöberg - Christer Ekberg
192 V+1 140 12 86% 144 54.2%Kn8E8KDKn876E82 KD97637253DKn4
202 V-1 -100 8 57% 152 54.3%10K87ED7527432 KDKn76Kn95298KKn
Rond 11, som NS mot par 13, Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova
214 V= -420 10 71% 162 55.1%752E1039753Kn83 D69EKD84K9764
223 S-3 -150 0 0% 162 52.6%Kn8D1095KKn4ED97 ED936327321086
Rond 12, som ÖV mot par 10, Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist
233 S-2 200 12 86% 174 54.0%532Kn5Kn63E10864 KD97D764D10747
242NT N= -120 5 36% 179 53.3%E83Kn4875ED1073 Kn954D875332Kn2
Rond 13, som NS mot par 12, Gunlis Åberg - Magnus Friberg
253 S-1 -50 9 64% 188 53.7%854Kn853K975K10 D62E964E1082D5
263 S= 140 14 100% 202 55.5%EDKn1010975254K8 K8753DKn47D1075
Rond 14, som ÖV mot par 4, Richard Korse - Lena Jönsson
274 Ö+1 450 13 93% 215 56.9%93EKD1086595E9 Kn423DKn87KD632
282 S+1 -140 6 43% 221 56.4%E72Kn654EK9864 86D873D1082Kn52
Rond 15, som ÖV mot par 9, Bodil Wikström - Björn Klefbohm
292 Ö+2 130 12 86% 233 57.4%E964E9426E732 KKnD1078742D1086
303NT V+1 430 6 43% 239 56.9%Kn53EKD7297536 EK87695EK4KKn7

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E93
976
107653
82
?
K1062
kn103
84
ED95
?
4
K8542
E92
K1076
?
Dkn875
ED
KDkn
kn43

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48587
S48587
Ö94856
V94856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 1NT S+1 10 120 14/0
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Christian Frisk - Mona Andersson 4D Ö-1 K 100 12/2
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 V= E -90 10/4
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 3 S-2 Kn -100 8/6
Richard Korse - Lena Jönsson Olle Persson - Christina Leander 2 Ö+1 K -140 3/11
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 Ö+1 K -140 3/11
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Gun Bellander - Klas Bellander 3 Ö= K -140 3/11
Kicki Orre - Lars Becklén Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö= K -140 3/11

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD3
kn75
942
EK42
#
962
E8432
763
kn6
#
Ekn10854
K96
D8
D8
#
7
D10
EKkn105
109753

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10107610
S10107610
Ö23673
V23673
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Richard Korse - Lena Jönsson Olle Persson - Christina Leander 4D Ö-4 E 800 14/0
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+2 8 660 12/2
Kicki Orre - Lars Becklén Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S+1 6 150 10/4
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 3 N+1 E 130 8/6
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 Ö-2 E 100 5/9
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 Ö-2 E 100 5/9
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 Ö= E -110 1/13
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Gun Bellander - Klas Bellander 2 Ö= E -110 1/13

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E53
K8
Dkn4
EK1097
#
Dkn1086
D5
EK3
D54
#
K974
E943
10
kn862
#
2
kn10762
987652
3

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N59744
S59744
Ö73588
V73689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Lars Becklén Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 V-4 E 400 14/0
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Christian Frisk - Mona Andersson 3 S= D 110 12/2
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Richard Korse - Lena Jönsson 3 V-1 K 100 9/5
Gun Bellander - Klas Bellander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 V-1 E 100 9/5
Olle Persson - Christina Leander Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4D S-1 D -100 6/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 1NT V+1 7 -120 4/10
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 V= E -140 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2NT N-4 7 -200 0/14

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1086
EDkn83
E8
kn95
#
EKD9
2
1094
108432
#
kn754
K96
kn532
76
#
32
10754
KD76
EKD

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N871068
S871068
Ö56375
V56375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Christian Frisk - Mona Andersson 4 N+1 7 650 14/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 4 N= 7 620 6/8
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Richard Korse - Lena Jönsson 4 N= 7 620 6/8
Gun Bellander - Klas Bellander Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 N= 7 620 6/8
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Gunlis Åberg - Magnus Friberg 4 N= 5 620 6/8
Kicki Orre - Lars Becklén Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 N= 7 620 6/8
Olle Persson - Christina Leander Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 N= 7 620 6/8
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 N= 7 620 6/8

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EKkn8763
ED
43
kn5
#
542
10653
kn
ED973
#
D
kn42
ED986
10862
#
109
K987
K10752
K4

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N47697
S476107
Ö96724
V96724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 N+1 6 650 14/0
Gun Bellander - Klas Bellander Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 N= 8 620 11/3
Olle Persson - Christina Leander Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 4 N= 2 620 11/3
Kicki Orre - Lars Becklén Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 5D V-2 E 300 8/6
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 N+2 2 170 6/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 N-1 6 -100 2/12
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N-1 10 -100 2/12
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Richard Korse - Lena Jönsson 4 N-1 10 -100 2/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
3
EKD72
K532
Kkn10
#
EK10984
1085
E96
7
#
kn72
kn43
kn1074
E93
#
D65
96
D8
D86542

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N106845
S107855
Ö36488
V36488
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Christina Leander Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3 N+1 2 170 14/0
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N= 2 140 12/2
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 S+1 K 130 9/5
Gun Bellander - Klas Bellander Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 S= E 130 9/5
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 V-1 E 100 6/8
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Richard Korse - Lena Jönsson 3 N-2 7 -100 4/10
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 V+1 3 -140 1/13
Kicki Orre - Lars Becklén Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 2 V+1 E -140 1/13

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D10875
E92
K976
6
#
EKkn63
KDkn
E
KD93
#
4
7654
Dkn102
E872
#
92
1083
8543
kn1054

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N24242
S24243
Ö11911910
V11911910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 5 V-3 6 300 14/0
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Gun Bellander - Klas Bellander 3NT Ö-1 4 100 12/2
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT V= 7 -600 9/5
Olle Persson - Christina Leander Kicki Orre - Lars Becklén 5 V= 6 -600 9/5
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö+1 Kn -630 4/10
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3NT Ö+1 4 -630 4/10
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT V+1 5 -630 4/10
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Richard Korse - Lena Jönsson 3NT Ö+2 4 -660 0/14

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E54
E
953
kn109852
#
Kkn62
Dkn108
864
76
#
D103
K76543
K2
K3
#
987
92
EDkn107
ED4

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N13136813
S13136813
Ö00750
V00750
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5D S+2 D 750 14/0
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4D S+2 D 710 12/2
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Mats Andersson - Ulla Lundström 5D Ö-3 E 500 10/4
Olle Persson - Christina Leander Kicki Orre - Lars Becklén 4D Ö-2 4 300 8/6
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Richard Korse - Lena Jönsson 4 S+3 D 190 6/8
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3 S+3 D 170 4/10
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-3 7 150 2/12
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Gun Bellander - Klas Bellander 3 Ö-2 9 100 0/14

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D4
875
109653
1032
#
9
ED9
Kkn4
EKkn654
#
kn105
kn432
ED87
D9
#
EK87632
K106
2
87

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N01060
S01060
Ö12121166
V12121166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 S-1 K -50 14/0
Kicki Orre - Lars Becklén Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö+2 E -200 12/2
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Gun Bellander - Klas Bellander 4D S-3 E -500 10/4
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 5 V+1 D -620 7/7
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 Ö= E -620 7/7
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Olle Persson - Christina Leander 5 Ö= E -650 2/12
Christian Frisk - Mona Andersson Richard Korse - Lena Jönsson 4 Ö+1 K -650 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö+1 E -650 2/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D5
Ekn4
Ekn643
1054
#
kn74
D1096532
K
KD
#
1092
87
D1075
kn963
#
EK863
K
982
E872

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N91081010
S91081010
Ö33522
V33522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Olle Persson - Christina Leander 3D V-4 D 1100 14/0
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3NT N+2 10 660 10/4
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Gun Bellander - Klas Bellander 3NT N+2 5 660 10/4
Kicki Orre - Lars Becklén Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT N+2 8 660 10/4
Christian Frisk - Mona Andersson Richard Korse - Lena Jönsson 3NT N+1 8 630 6/8
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT N= 8 600 4/10
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 3 S= K 140 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N+1 8 130 0/14

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
4
10764
K3
Kkn10943
#
852
KD83
E765
E5
#
Ekn7
E952
kn984
D2
#
KD10963
kn
D102
876

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85595
S85595
Ö48847
V48847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 S+1 E 140 14/0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3 Ö-1 K 50 9/5
Richard Korse - Lena Jönsson Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3NT V-1 Kn 50 9/5
Gun Bellander - Klas Bellander Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-1 K 50 9/5
Kicki Orre - Lars Becklén Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 V-1 4 50 9/5
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V= 4 -140 4/10
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 4 Ö= K -420 1/13
Olle Persson - Christina Leander Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 Ö= K -420 1/13

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn1074
K8
D98
Kkn76
#
K986
D53
EK6
542
#
D53
9764
kn103
ED3
#
E2
Ekn102
7542
1098

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N77777
S77777
Ö65666
V66666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Mats Andersson - Ulla Lundström 2 Ö-2 10 100 13/1
Kicki Orre - Lars Becklén Gunlis Åberg - Magnus Friberg 1 V-2 7 100 13/1
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 1 V-1 7 50 7/7
Richard Korse - Lena Jönsson Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 1NT Ö-1 10 50 7/7
Gun Bellander - Klas Bellander Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö-1 2 50 7/7
Olle Persson - Christina Leander Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 1NT V-1 7 50 7/7
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 1NT Ö= 10 -90 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1NT Ö+1 2 -120 0/14

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
alla i zon
#
K863
K10974
E8
E9
#
E5
kn86
K943
kn876
#
D97
ED53
kn76
KD2
#
kn1042
2
D1052
10543

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45675
S46675
Ö77748
V77758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT Ö-2 2 200 14/0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 1 N-1 K -100 11/3
Mats Andersson - Ulla Lundström Gun Bellander - Klas Bellander 1 N-1 K -100 11/3
Richard Korse - Lena Jönsson Kicki Orre - Lars Becklén 2 V+1 E -110 8/6
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1NT Ö+1 5 -120 5/9
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 1NT V+1 7 -120 5/9
Olle Persson - Christina Leander Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 2 V+2 E -130 2/12
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Christian Frisk - Mona Andersson 1 N-2 K -200 0/14

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
EKkn9764
1054
65
9
#
8
Kkn72
E4
K87543
#
D1032
E
kn10872
Ekn6
#
5
D9863
KD93
D102

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N34674
S34674
Ö109769
V108769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 N= E 110 14/0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 5 V-1 K 50 11/3
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 5 V-1 E 50 11/3
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 V= E -130 8/6
Richard Korse - Lena Jönsson Kicki Orre - Lars Becklén 3D N-2 E -300 6/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Gun Bellander - Klas Bellander 4D N-3 E -500 3/11
Olle Persson - Christina Leander Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3D N-3 Kn -500 3/11
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Christian Frisk - Mona Andersson 4D N-4 E -800 0/14

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E3
Dkn983
D963
kn2
#
K8
EK62
K72
D1083
#
107542
107
84
K976
#
Dkn96
54
Ekn105
E54

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59867
S59867
Ö74576
V74576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3 S+1 K 130 14/0
Richard Korse - Lena Jönsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 N= 8 110 12/2
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 2 Ö-2 5 100 8/6
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 2 V-2 Kn 100 8/6
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö-2 5 100 8/6
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Kicki Orre - Lars Becklén 2 N-1 8 -100 4/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Olle Persson - Christina Leander 4D N-1 2 -200 1/13
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 2NT S-2 3 -200 1/13

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
Ekn632
72
EDkn82
E
#
KD10875
K9
974
73
#
9
D108
1065
Dkn10984
#
4
Ekn6543
K3
K652

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N71111910
S71111910
Ö62242
V62242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 2D V-3 E 800 14/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Olle Persson - Christina Leander 3NT N+3 D 490 12/2
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Kicki Orre - Lars Becklén 4 S+1 K 450 10/4
Richard Korse - Lena Jönsson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N= D 400 8/6
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 N+1 9 150 6/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 N= 9 110 4/10
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 4NT N-1 D -50 1/13
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S-1 7 -50 1/13

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
76
K10975
62
9752
#
kn
Ekn432
D109
Kkn43
#
ED1042

EK543
E106
#
K9853
D86
kn87
D8

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N10421
S10421
Ö121391011
V121391011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 6NT V-1 7 50 14/0
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V+2 2 -460 11/3
Kicki Orre - Lars Becklén Gun Bellander - Klas Bellander 3NT V+2 5 -460 11/3
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3NT V+3 5 -490 5/9
Mats Andersson - Ulla Lundström Richard Korse - Lena Jönsson 3NT V+3 7 -490 5/9
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3NT V+3 10 -490 5/9
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 3NT V+3 9 -490 5/9
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Olle Persson - Christina Leander 6 Ö= 8 -920 0/14

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
EK92
Ekn653
Kkn
K9
#
D3
K10942
96
10854
#
kn10876

ED543
Ekn2
#
54
D87
10872
D763

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N66767
S65756
Ö77576
V77576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-3 7 150 13/1
Kicki Orre - Lars Becklén Gun Bellander - Klas Bellander 2 Ö-3 7 150 13/1
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Olle Persson - Christina Leander 2 V-1 E 50 9/5
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Björn Klefbohm 2 Ö-1 D 50 9/5
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3 N-1 Kn -100 6/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Richard Korse - Lena Jönsson 3 N-2 Kn -200 4/10
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 3D Ö= 4 -530 2/12
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 4D N-4 Kn -1100 0/14

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
104
kn10953
4
K10753
#
KD9763
72
53
Dkn4
#
kn8
E8
KDkn876
E82
#
E52
KD64
E1092
96

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N75937
S75937
Ö48496
V48496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Richard Korse - Lena Jönsson Gun Bellander - Klas Bellander 5D V-1 4 200 13/1
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4D V-1 4 200 13/1
Olle Persson - Christina Leander Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 N+1 K 170 10/4
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 4 V-1 4 100 8/6
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 S-1 5 -50 6/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Mats Andersson - Ulla Lundström 5D S-1 K -100 4/10
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 2 V+1 4 -140 2/12
Christian Frisk - Mona Andersson Kicki Orre - Lars Becklén 2 V+2 4 -170 0/14

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E9854
10
K63
ED105
#
KDkn76
kn952
98
Kkn
#
10
K87
ED752
7432
#
32
ED643
kn104
986

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98878
S88878
Ö45565
V45565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 V-3 10 300 14/0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö-2 8 200 12/2
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 2 N+1 10 110 10/4
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 2 V-1 10 100 6/8
Richard Korse - Lena Jönsson Gun Bellander - Klas Bellander 2 V-1 10 100 6/8
Christian Frisk - Mona Andersson Kicki Orre - Lars Becklén 1NT Ö-1 4 100 6/8
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Bodil Wikström - Björn Klefbohm 1 N= 7 80 2/12
Olle Persson - Christina Leander Gunlis Åberg - Magnus Friberg 1NT Ö= 4 -90 0/14

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
752
E103
9753
kn83
#
Kkn1084
KDkn54
kn106
#
E93
8762
2
ED1052
#
D6
9
EKD84
K9764

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N78236
S78236
Ö6511106
V6511106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Lars Becklén Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 2 V-2 3 100 14/0
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö+1 K -170 12/2
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 4 V= 5 -420 10/4
Richard Korse - Lena Jönsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 Ö+1 E -450 4/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Magnus Friberg 4 V+1 9 -450 4/10
Christian Frisk - Mona Andersson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 Ö+1 E -450 4/10
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Olle Persson - Christina Leander 4 V+1 9 -450 4/10
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Gun Bellander - Klas Bellander 4 V+1 9 -450 4/10

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn8
D1095
Kkn4
ED97
#
K7642
K874
E
kn42
#
105
Ekn
D109865
K53
#
ED93
632
732
1086

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N54657
S54657
Ö78786
V78786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Gunlis Åberg - Magnus Friberg 2NT Ö-3 6 300 14/0
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2D V-1 10 200 12/2
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Olle Persson - Christina Leander 2NT N-1 9 -50 10/4
Richard Korse - Lena Jönsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 Ö= 6 -90 7/7
Kicki Orre - Lars Becklén Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 2 Ö= 2 -90 7/7
Christian Frisk - Mona Andersson Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 2 Ö+1 10 -110 4/10
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Gun Bellander - Klas Bellander 2NT Ö= 10 -120 2/12
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3 S-3 2 -150 0/14

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn104
EK3
82
Kkn932
#
KD97
D764
D1074
7
#
532
kn5
kn63
E10864
#
E86
10982
EK95
D5

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N97878
S98878
Ö45455
V45455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Christina Leander Gun Bellander - Klas Bellander 3NT N= 5 600 14/0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 2NT N= 3 120 12/2
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 2 S+1 7 110 10/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N-1 Kn -100 7/7
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Richard Korse - Lena Jönsson 3NT S-1 7 -100 7/7
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Kicki Orre - Lars Becklén 3NT S-2 6 -200 2/12
Christian Frisk - Mona Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT S-2 D -200 2/12
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 3 S-2 6 -200 2/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K1062
E6
ED6
K964
#
kn954
D8753
32
kn2
#
E83
kn4
875
ED1073
#
D7
K1092
Kkn1094
85

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810888
S810788
Ö52554
V52554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3NT N= Kn 400 13/1
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Richard Korse - Lena Jönsson 3NT N= 7 400 13/1
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 2NT N= 3 120 9/5
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 2NT N= 3 120 9/5
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Kicki Orre - Lars Becklén 3NT N-1 3 -50 4/10
Olle Persson - Christina Leander Gun Bellander - Klas Bellander 3NT N-1 7 -50 4/10
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3NT N-1 7 -50 4/10
Christian Frisk - Mona Andersson Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 3NT N-2 Kn -100 0/14

Bricka 25

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
854
kn853
K975
K10
#
Ekn
K72
D6
kn98643
#
K10973
D10
kn43
E72
#
D62
E964
E1082
D5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36644
S46644
Ö97798
V97798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N= 3 110 14/0
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 S-1 E -50 9/5
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Olle Persson - Christina Leander 3 N-1 E -50 9/5
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Christian Frisk - Mona Andersson 3 S-1 E -50 9/5
Gun Bellander - Klas Bellander Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 N-1 3 -50 9/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Richard Korse - Lena Jönsson 3 S-2 E -100 4/10
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Kicki Orre - Lars Becklén 2 Ö+1 E -140 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3 S-3 8 -150 0/14

Bricka 26

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
alla i zon
#
EDkn10
109752
54
K8
#
9
EK863
E9863
E3
#
642

KDkn102
kn9642
#
K8753
Dkn4
7
D1075

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N42685
S42685
Ö911648
V911648
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson Gunlis Åberg - Magnus Friberg 3 S= E 140 14/0
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Olle Persson - Christina Leander 5 V-1 4 100 12/2
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Richard Korse - Lena Jönsson 1 V= 10 -80 10/4
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö+1 5 -120 8/6
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Mats Andersson - Ulla Lundström 2 V+3 5 -150 6/8
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Kicki Orre - Lars Becklén 5 V= 5 -600 2/12
Gun Bellander - Klas Bellander Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 5 V= E -600 2/12
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 5 Ö= 7 -600 2/12

Bricka 27

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E876
72
K6432
74
#
kn42
3
Dkn87
KD632
#
93
EKD10865
95
E9
#
KD105
kn94
E10
kn1085

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N56383
S56383
Ö86857
V86857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 Ö-2 K 100 14/0
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 4 Ö-1 E 50 11/3
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-1 D 50 11/3
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 3 Ö= E -140 8/6
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Kicki Orre - Lars Becklén 2 Ö+2 E -170 6/8
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Bodil Wikström - Björn Klefbohm 4 Ö= K -420 4/10
Richard Korse - Lena Jönsson Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 4 Ö+1 5 -450 1/13
Christian Frisk - Mona Andersson Olle Persson - Christina Leander 4 Ö+1 K -450 1/13

Bricka 28

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K9
EK942
K763
73
#
86
D873
D1082
kn52
#
E72
kn6
54
EK9864
#
Dkn10543
105
Ekn9
D10

Optimalt kontrakt: 4NTD V-3 500
 NT
N57796
S577106
Ö85537
V85537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 S+1 Kn 170 14/0
Christian Frisk - Mona Andersson Olle Persson - Christina Leander 5 Ö-3 E 150 12/2
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova 3 S= 2 140 8/6
Richard Korse - Lena Jönsson Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 2 S+1 2 140 8/6
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Kicki Orre - Lars Becklén 3 S= 2 140 8/6
Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist Bodil Wikström - Björn Klefbohm 2 S= Kn 110 4/10
Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S-1 2 -100 1/13
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Claudia Sjöberg - Christer Ekberg 4 S-1 Kn -100 1/13

Bricka 29

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D108
K85
E10953
95
#
Kkn
D107
8742
D1086
#
E964
E942
6
E732
#
7532
kn63
KDkn
Kkn4

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N37466
S37466
Ö106977
V106977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 1NT Ö-1 2 100 13/1
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Richard Korse - Lena Jönsson 3 Ö-1 K 100 13/1
Gun Bellander - Klas Bellander Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 1NT V= 10 -90 10/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 Ö+1 K -110 6/8
Christian Frisk - Mona Andersson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 7 -110 6/8
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Olle Persson - Christina Leander 2 Ö+1 K -110 6/8
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 2 Ö+2 K -130 2/12
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Kicki Orre - Lars Becklén 2 N-2 2 -200 0/14

Bricka 30

BK Bridgehuset, Sverige 2019.11.03

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D42
kn1084
D1082
D10
#
EK876
95
EK4
Kkn7
#
kn53
EKD72
9753
6
#
109
63
kn6
E985432

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N53222
S53222
Ö810111110
V810111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT V= 2 -400 13/1
Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova Richard Korse - Lena Jönsson 3NT V= 2 -400 13/1
Mats Andersson - Ulla Lundström Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 V= Kn -420 10/4
Bodil Wikström - Björn Klefbohm Sofia Karlsson - Håkan Karlsson 3NT V+1 D -430 8/6
Claudia Sjöberg - Christer Ekberg Kicki Orre - Lars Becklén 4 V+1 Kn -450 5/9
Jan-Erik Olsson - Ulla Öberg Olle Persson - Christina Leander 4 V+1 D -450 5/9
Gun Bellander - Klas Bellander Eva Andersson - Lars-Göran Borgquist 3NT V+2 D -460 2/12
Gunlis Åberg - Magnus Friberg Charlotte Rudbäck - Mats Mårtensson 4 V+2 D -480 0/14