Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Albrekts » Naturligt System 2019-09-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Albrekts

Naturligt System 2019-09-16

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 21. Medel: 273.0.

Privatprotokoll för Sussi Rylander - Jan Gustavsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Hasse Roman - Ylva Roman
12 N-1 50 5 19% 5 19.0%KKn62D10863E874 5Kn875EKn5KDKn65
23NT N= -600 7 27% 12 23.0%E4Kn762Kn64Kn953 Kn108653K4D83K7
33NT V-1 -100 9 35% 21 27.0%EKn4398772KKn109 D98KKn6EKE7653
Rond 2, som ÖV mot par 11, Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde
44 S-2 200 26 100% 47 45.2%DKn8754ED21094Kn 32753KKn8652K8
53NT Ö+1 430 21 81% 68 52.4%9KDKn43KnKDKn652 EKn532106EK9628
64 Ö+2 680 17 65% 85 54.5%ED96K75432E69 K3EDKn10108K10865
Rond 3, som NS mot par 10, Birgitta Hjelte - Ulla Åberg
74 N+2 680 3 12% 88 48.4%EK9ED1073EE832 DKn107K54263KD4
83 N-1 -50 13 50% 101 48.6%438542KDKn94210 DKn6EKE7586532
94 N-2 -100 3 12% 104 44.6%EKKn107K10D95297 843DKn9542E3K10
Rond 4, som NS mot par 9, Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén
103 V= -110 9 35% 113 43.6%1074E1096E69654 D3K42Kn2EDKn872
113 S= 140 22 85% 135 47.4%EKn74EK6385984 KD8510773D7652
122 Ö= -110 5 19% 140 45.0%962E645E109765 75DKn87EKKn6D83
Rond 5, som NS mot par 8, Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren
133NT S-1 -100 4 15% 144 42.7%1054K7D832E852 DKn7D1094EKKn9K4
141NT V-2 100 22 85% 166 45.7%E64Kn102943DKn105 D109532K764E26
152NT S+1 150 6 23% 172 44.2%Kn43E10ED1069864 E72KKn7443EK73
Rond 6, som NS mot par 14, Jan Malmström - Marika Svensson
164D Ö= -790 2 8% 174 41.9%K10973Kn9842K54 ED8621072EKED2
172 V+2 -130 7 27% 181 41.1%Kn103EK98K97653 95276532E101082
182 V-1 50 18 69% 199 42.6%K94EKn961085D98 DKn62742D97E65
Rond 7, som NS mot par 13, Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg
193 S+2 150 4 15% 203 41.2%EDKn73E108109D43 6KKn6EDKn8543E6
203NT V+2 -660 4 15% 207 39.9%10859K54298764 KKn432EKn10531052
214 N+1 650 25 96% 232 42.5%1095EK7642EKDKn DKn86985Kn1053E4

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
ingen i zon
E10873
EK64
94
92
5
kn875
Ekn5
KDkn65
Kkn62

D10863
E874
D94
D10932
K72
103

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N12753
S12753
Ö1211677
V1211678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Håkan Ek - Östen Ek 2 Ö-1 10 50 26/0
Donna Diding - Peter Diding Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 2 N-1 3 -50 21/5
Hasse Roman - Ylva Roman Sussi Rylander - Jan Gustavsson 2 N-1 3 -50 21/5
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Tomas Jansson - Hans Baltsén 2 N-1 8 -50 21/5
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Fritzén - Björn Evertsson 2 N-1 E -50 21/5
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 2 N-2 8 -100 12/14
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3 N-2 8 -100 12/14
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 2 N-2 3 -100 12/14
Margareta Svensson - Inger Hedström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 2 N-2 3 -100 12/14
Agneta Klint - Håkan Klint Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 2 N-2 3 -100 12/14
Jan Olsson - Anders Ekman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3 V+1 E -130 4/22
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Bodil Rehn - Maria Söderlund 4 V= E -130 4/22
Kia Leckne - Berit Böös Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3 Ö+1 4 -130 4/22
Arne Johansson - Gunvor Johansson Jan Malmström - Marika Svensson 3NT Ö+2 4 -460 0/26

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Öst giv
N-S i zon
K97
D103
EK2
ED102
kn108653
K4
D83
K7
E4
kn762
kn64
kn953
D2
E985
10975
864

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N910979
S89979
Ö43463
V43463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Olsson - Anders Ekman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 4D V-4 E 800 26/0
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3NT N+1 E 630 24/2
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Tomas Jansson - Hans Baltsén 4 S= Kn 620 22/4
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3NT N= 4 600 19/7
Hasse Roman - Ylva Roman Sussi Rylander - Jan Gustavsson 3NT N= 6 600 19/7
Donna Diding - Peter Diding Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 1NT N+2 4 150 14/12
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Håkan Ek - Östen Ek 2NT N+1 E 150 14/12
Kia Leckne - Berit Böös Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 1NT N+2 6 150 14/12
Margareta Svensson - Inger Hedström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 3 S= Kn 140 10/16
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Bodil Rehn - Maria Söderlund 2 N+1 E 110 8/18
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Fritzén - Björn Evertsson 1NT N= E 90 5/21
Agneta Klint - Håkan Klint Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 1NT N= 6 90 5/21
Arne Johansson - Gunvor Johansson Jan Malmström - Marika Svensson 1 N= 6 70 2/24
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3NT N-1 5 -100 0/26

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Syd giv
Ö-V i zon
K72
D1052
kn98
D42
D98
Kkn6
EK
E7653
Ekn43
987
72
Kkn109
1065
E43
D106543
8

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N27522
S27522
Ö11681011
V11681011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Johansson - Gunvor Johansson Jan Malmström - Marika Svensson 3NT V-4 8 400 26/0
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 4 V-1 2 100 17/9
Jan Olsson - Anders Ekman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3NT V-1 5 100 17/9
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Bodil Rehn - Maria Söderlund 3NT V-1 2 100 17/9
Hasse Roman - Ylva Roman Sussi Rylander - Jan Gustavsson 3NT V-1 2 100 17/9
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Tomas Jansson - Hans Baltsén 3NT V-1 5 100 17/9
Margareta Svensson - Inger Hedström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 3NT V-1 2 100 17/9
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Fritzén - Björn Evertsson 3NT V-1 5 100 17/9
Kia Leckne - Berit Böös Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3NT V-1 2 100 17/9
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Håkan Ek - Östen Ek 2 Ö= 8 -110 8/18
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3NT V= 5 -600 4/22
Donna Diding - Peter Diding Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 3NT V= 2 -600 4/22
Agneta Klint - Håkan Klint Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 3NT V= 2 -600 4/22
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3NT V+2 2 -660 0/26

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Väst giv
alla i zon
K10
kn64
ED7
E9654
32
753
Kkn8652
K8
Dkn8754
ED2
1094
kn
E96
K1098
3
D10732

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N12812812
S12712812
Ö15151
V15151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Tomas Jansson - Hans Baltsén 4 S= K 620 26/0
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 4 Ö-5 3 500 24/2
Jan Olsson - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 4 Ö-4 2 400 22/4
Bodil Rehn - Maria Söderlund Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3 V-3 E 300 20/6
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 1NT N+5 8 240 18/8
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Malmström - Marika Svensson 2 Ö-2 2 200 14/12
Donna Diding - Peter Diding Hasse Roman - Ylva Roman 2 Ö-2 3 200 14/12
Siw Svensson - Kerstin Kågström Agneta Klint - Håkan Klint 2 V-2 E 200 14/12
Margareta Svensson - Inger Hedström Kia Leckne - Berit Böös 3 N+3 2 170 10/16
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 1NT N+2 5 150 7/19
Hans Fritzén - Björn Evertsson Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 3 N+2 10 150 7/19
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Arne Johansson - Gunvor Johansson 2NT N= 10 120 4/22
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Håkan Ek - Östen Ek 2NT N-1 D -100 2/24
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Sussi Rylander - Jan Gustavsson 4 S-2 3 -200 0/26

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
N-S i zon
KD4
52
D10873
E107
Ekn532
106
EK962
8
9
KDkn43
kn
KDkn652
10876
E987
54
943

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N25254
S25254
Ö1071087
V1071087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Rehn - Maria Söderlund Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 2NT Ö-2 7 100 24/2
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Arne Johansson - Gunvor Johansson 3NT Ö-2 6 100 24/2
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3NT V-2 7 100 24/2
Margareta Svensson - Inger Hedström Kia Leckne - Berit Böös 5NT V-1 7 50 18/8
Siw Svensson - Kerstin Kågström Agneta Klint - Håkan Klint 3NT V-1 3 50 18/8
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 3NT Ö-1 7 50 18/8
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3 Ö+1 3 -130 13/13
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Håkan Ek - Östen Ek 3 Ö+1 4 -130 13/13
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Malmström - Marika Svensson 3 Ö+1 5 -170 10/16
Jan Olsson - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3NT V= 8 -400 8/18
Donna Diding - Peter Diding Hasse Roman - Ylva Roman 3NT V+1 3 -430 5/21
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Sussi Rylander - Jan Gustavsson 3NT Ö+1 6 -430 5/21
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Tomas Jansson - Hans Baltsén 3NT Ö+2 9 -460 1/25
Hans Fritzén - Björn Evertsson Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 3NT V+2 3 -460 1/25

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Öst giv
Ö-V i zon
854
86
KD975
E42
K3
EDkn10
108
K10865
ED96
K75432
E6
9
kn1072
9
kn432
Dkn73

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N37132
S37132
Ö96121010
V96121010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Tomas Jansson - Hans Baltsén 2 Ö+4 Kn -230 26/0
Bodil Rehn - Maria Söderlund Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 4 Ö+1 Kn -650 21/5
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 4 Ö+1 Kn -650 21/5
Donna Diding - Peter Diding Hasse Roman - Ylva Roman 4 Ö+1 Kn -650 21/5
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 4 Ö+1 D -650 21/5
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Malmström - Marika Svensson 4 Ö+2 Kn -680 9/17
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Sussi Rylander - Jan Gustavsson 4 Ö+2 3 -680 9/17
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Arne Johansson - Gunvor Johansson 4 Ö+2 Kn -680 9/17
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 5 Ö+1 Kn -680 9/17
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Håkan Ek - Östen Ek 4 Ö+2 D -680 9/17
Margareta Svensson - Inger Hedström Kia Leckne - Berit Böös 4 Ö+2 D -680 9/17
Siw Svensson - Kerstin Kågström Agneta Klint - Håkan Klint 4 Ö+2 D -680 9/17
Hans Fritzén - Björn Evertsson Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 4 Ö+2 7 -680 9/17
Jan Olsson - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 4 Ö+3 Kn -710 0/26

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Syd giv
alla i zon
EK9
ED1073
E
E832
854
kn986
kn97
965
632

KD108542
kn107
Dkn107
K542
63
KD4

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N137131313
S127131213
Ö06000
V06000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Donna Diding - Peter Diding Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 6NT S+1 6 1470 26/0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 6 N+1 Kn 1460 21/5
Hasse Roman - Ylva Roman Arne Johansson - Gunvor Johansson 6 N+1 K 1460 21/5
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Kia Leckne - Berit Böös 6 N+1 K 1460 21/5
Agneta Klint - Håkan Klint Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 6 N+1 K 1460 21/5
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Fritzén - Björn Evertsson 6 N= K 1430 16/10
Bodil Rehn - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 4 N+3 K 710 11/15
Jan Olsson - Anders Ekman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 4 N+3 K 710 11/15
Margareta Svensson - Inger Hedström Håkan Ek - Östen Ek 4 N+3 K 710 11/15
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 4 N+3 K 710 11/15
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 4 N+2 K 680 3/23
Jan Malmström - Marika Svensson Lasse Sundin - Nicklas Bårman 4 N+2 K 680 3/23
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Tomas Jansson - Hans Baltsén 4 N+2 Kn 680 3/23
Siw Svensson - Kerstin Kågström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 5 S+1 7 680 3/23

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Väst giv
ingen i zon
43
8542
KDkn942
10
E9875
kn1063

Ekn74
K102
D97
10863
KD9
Dkn6
EK
E75
86532

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N59537
S510537
Ö737105
V737105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Fritzén - Björn Evertsson 1NT S+2 5 150 26/0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Kia Leckne - Berit Böös 3 N+1 K 130 24/2
Bodil Rehn - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 1NT S+1 Kn 120 22/4
Siw Svensson - Kerstin Kågström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 2 N+1 2 110 20/6
Donna Diding - Peter Diding Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3 V-1 10 50 18/8
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3 N-1 K -50 13/13
Jan Olsson - Anders Ekman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3 N-1 9 -50 13/13
Jan Malmström - Marika Svensson Lasse Sundin - Nicklas Bårman 3 N-1 2 -50 13/13
Margareta Svensson - Inger Hedström Håkan Ek - Östen Ek 3NT S-1 6 -50 13/13
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 5 N-2 2 -100 8/18
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 2 V+1 10 -140 6/20
Hasse Roman - Ylva Roman Arne Johansson - Gunvor Johansson 1NT N-3 2 -150 3/23
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Tomas Jansson - Hans Baltsén 3 N-3 10 -150 3/23
Agneta Klint - Håkan Klint Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 4D V= K -590 0/26

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
Ö-V i zon
EKkn107
K10
D952
97
D9
83
1064
Ekn6432
652
E76
Kkn87
D85
843
Dkn9542
E3
K10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N46996
S36996
Ö97337
V97337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Donna Diding - Peter Diding Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3NT N+3 7 490 26/0
Bodil Rehn - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 4 N+2 8 480 23/3
Jan Olsson - Anders Ekman Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 4 N+2 7 480 23/3
Margareta Svensson - Inger Hedström Håkan Ek - Östen Ek 4 N+1 6 450 20/6
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Hans Fritzén - Björn Evertsson 4 N= 8 420 16/10
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Kia Leckne - Berit Böös 4 N= 5 420 16/10
Agneta Klint - Håkan Klint Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson 4 N= 6 420 16/10
Hasse Roman - Ylva Roman Arne Johansson - Gunvor Johansson 3 N+3 E 230 12/14
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 3 N= 5 140 10/16
Siw Svensson - Kerstin Kågström Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 4 N-1 8 -50 7/19
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 4 N-1 5 -50 7/19
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 4 N-2 5 -100 3/23
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Tomas Jansson - Hans Baltsén 4 N-2 7 -100 3/23
Jan Malmström - Marika Svensson Lasse Sundin - Nicklas Bårman 4 N-3 5 -150 0/26

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Öst giv
alla i zon
1074
E1096
E6
9654
E98
Dkn
K1087543
3
Kkn652
8753
D9
K10
D3
K42
kn2
EDkn872

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1141158
S1141158
Ö29272
V29272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Fritzén - Björn Evertsson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 3 Ö-3 2 300 26/0
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 2 S+4 8 170 24/2
Bodil Rehn - Maria Söderlund Jan Malmström - Marika Svensson 3 S+2 4 150 22/4
Donna Diding - Peter Diding Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3 S+1 8 130 20/6
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Jan Olsson - Anders Ekman 1NT S+1 8 120 18/8
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Håkan Ek - Östen Ek 3 Ö-1 E 100 15/11
Tomas Jansson - Hans Baltsén Margareta Svensson - Inger Hedström 3 Ö-1 D 100 15/11
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Agneta Klint - Håkan Klint 4 N-1 6 -100 12/14
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3 V= 4 -110 9/17
Siw Svensson - Kerstin Kågström Kia Leckne - Berit Böös 3 V= E -110 9/17
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Lasse Sundin - Nicklas Bårman 2 Ö+1 E -140 6/20
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Hasse Roman - Ylva Roman 3 N-2 D -200 3/23
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Jönrup - Ingrid Johansson 4 N-2 9 -200 3/23
Arne Johansson - Gunvor Johansson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3 N-3 D -300 0/26

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Syd giv
ingen i zon
Ekn74
EK63
85
984
62
D985
EDkn2
kn103
1093
kn42
K10964
EK
KD85
107
73
D7652

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N84686
S84686
Ö48747
V48747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Hasse Roman - Ylva Roman 3 S= E 140 22/4
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 3 S= 8 140 22/4
Arne Johansson - Gunvor Johansson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 2 S+1 2 140 22/4
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Agneta Klint - Håkan Klint 2 S+1 5 140 22/4
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 2 S+1 E 140 22/4
Tomas Jansson - Hans Baltsén Margareta Svensson - Inger Hedström 2 S= Kn 110 16/10
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Håkan Ek - Östen Ek 3 Ö-1 7 50 14/12
Bodil Rehn - Maria Söderlund Jan Malmström - Marika Svensson 3 S-1 E -50 8/18
Donna Diding - Peter Diding Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 2 S-1 5 -50 8/18
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3 S-1 D -50 8/18
Siw Svensson - Kerstin Kågström Kia Leckne - Berit Böös 3 S-1 E -50 8/18
Hans Fritzén - Björn Evertsson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 3 N-1 9 -50 8/18
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Jan Olsson - Anders Ekman 3 Ö= 6 -110 2/24
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Lasse Sundin - Nicklas Bårman 2 Ö+2 2 -130 0/26

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Väst giv
N-S i zon
962
E64
5
E109765
108
K10953
943
K42
EKDkn43
2
D10872
kn
75
Dkn87
EKkn6
D83

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N105957
S105957
Ö27372
V28472
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 4D Ö-2 E 300 26/0
Arne Johansson - Gunvor Johansson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3 N= E 110 23/3
Donna Diding - Peter Diding Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3 N= E 110 23/3
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Jan Olsson - Anders Ekman 4 Ö-2 E 100 18/8
Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg Lasse Sundin - Nicklas Bårman 4 Ö-2 E 100 18/8
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Agneta Klint - Håkan Klint 4 Ö-2 E 100 18/8
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Håkan Ek - Östen Ek 3 Ö-1 E 50 13/13
Hans Fritzén - Björn Evertsson Ove Antonsson - Manfred Bachmann 4 Ö-1 E 50 13/13
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Hasse Roman - Ylva Roman 4 N-1 E -100 10/16
Bodil Rehn - Maria Söderlund Jan Malmström - Marika Svensson 2 Ö+1 8 -110 5/21
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 2 Ö= E -110 5/21
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Jönrup - Ingrid Johansson 2 Ö= E -110 5/21
Tomas Jansson - Hans Baltsén Margareta Svensson - Inger Hedström 2 Ö= E -110 5/21
Siw Svensson - Kerstin Kågström Kia Leckne - Berit Böös 2 Ö+1 E -140 0/26

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
alla i zon
1054
K7
D832
E852
EK983
kn8632
5
D9
62
E5
10764
kn10763
Dkn7
D1094
EKkn9
K4

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N79668
S79668
Ö64764
V64764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3NT S+1 3 630 25/1
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Agneta Klint - Håkan Klint 3NT S+1 E 630 25/1
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Hasse Roman - Ylva Roman 3NT S= E 600 21/5
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 3NT S= E 600 21/5
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Tomas Jansson - Hans Baltsén 2 V-2 5 200 18/8
Jan Malmström - Marika Svensson Jan Olsson - Anders Ekman 1NT S+2 3 150 15/11
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Kia Leckne - Berit Böös 2NT S+1 6 150 15/11
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Donna Diding - Peter Diding 1NT S+1 E 120 12/14
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 2 S+1 E 110 9/17
Håkan Ek - Östen Ek Siw Svensson - Kerstin Kågström 2 S+1 E 110 9/17
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Margareta Svensson - Inger Hedström 2 V-1 7 100 6/20
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3NT S-1 E -100 4/22
Bodil Rehn - Maria Söderlund Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 5 S-2 E -200 1/25
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Fritzén - Björn Evertsson 3NT S-2 E -200 1/25

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Öst giv
ingen i zon
E64
kn102
943
Dkn105
Kkn8
E93
Kkn75
K97
7
D85
D1086
E8432
D109532
K764
E2
6

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N54685
S54685
Ö89757
V89758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 5 V-4 E 200 26/0
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Agneta Klint - Håkan Klint 2 S= 7 110 24/2
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 1NT V-2 D 100 22/4
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Kia Leckne - Berit Böös 3 S-1 7 -50 19/7
Håkan Ek - Östen Ek Siw Svensson - Kerstin Kågström 2 S-1 E -50 19/7
Bodil Rehn - Maria Söderlund Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 1NT V= D -90 15/11
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Tomas Jansson - Hans Baltsén 1NT V= D -90 15/11
Jan Malmström - Marika Svensson Jan Olsson - Anders Ekman 4 S-2 7 -100 12/14
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Donna Diding - Peter Diding 2NT V= D -120 8/18
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 1NT V+1 D -120 8/18
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Fritzén - Björn Evertsson 2NT V= D -120 8/18
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Hasse Roman - Ylva Roman 2NT V+1 D -150 4/22
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Margareta Svensson - Inger Hedström 4D S-2 K -300 2/24
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3NT V= D -400 0/26

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Syd giv
N-S i zon
kn43
E10
ED106
9864
K106
8652
K87
kn52
D985
D93
kn952
D10
E72
Kkn74
43
EK73

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N119999
S119999
Ö24444
V24444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 3NT S+1 Kn 630 24/2
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Tomas Jansson - Hans Baltsén 3NT S+1 5 630 24/2
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Kia Leckne - Berit Böös 3NT S+1 5 630 24/2
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3NT S= 6 600 17/9
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3NT S= 2 600 17/9
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Hasse Roman - Ylva Roman 3NT S= 2 600 17/9
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Margareta Svensson - Inger Hedström 3NT S= 8 600 17/9
Jan Malmström - Marika Svensson Jan Olsson - Anders Ekman 1NT S+4 6 210 12/14
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Agneta Klint - Håkan Klint 1NT N+3 5 180 10/16
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 2NT S+1 6 150 6/20
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Donna Diding - Peter Diding 1NT S+2 6 150 6/20
Håkan Ek - Östen Ek Siw Svensson - Kerstin Kågström 1NT N+2 8 150 6/20
Bodil Rehn - Maria Söderlund Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 3NT S-1 7 -100 1/25
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Hans Fritzén - Björn Evertsson 3NT S-1 10 -100 1/25

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Väst giv
Ö-V i zon
K10973
kn
9842
K54
kn54
53
75
kn98763

EKD9864
Dkn1063
10
ED862
1072
EK
ED2

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N973126
S873126
Ö45913
V45913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Johansson - Gunvor Johansson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 4 S+2 8 480 21/5
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 4 N+2 E 480 21/5
Jan Olsson - Anders Ekman Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 4 S+2 3 480 21/5
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 4 S+2 5 480 21/5
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Håkan Ek - Östen Ek 5 N+1 E 480 21/5
Kia Leckne - Berit Böös Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 4 S+2 5 480 21/5
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Agneta Klint - Håkan Klint 3 S+3 5 230 14/12
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Donna Diding - Peter Diding 5D Ö-1 E 200 10/16
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 5D Ö-1 E 200 10/16
Margareta Svensson - Inger Hedström Hans Fritzén - Björn Evertsson 5D Ö-1 K 200 10/16
Bodil Rehn - Maria Söderlund Hasse Roman - Ylva Roman 4 Ö= E -620 6/20
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Jan Malmström - Marika Svensson 4D Ö= E -790 2/24
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 4D Ö= K -790 2/24
Tomas Jansson - Hans Baltsén Siw Svensson - Kerstin Kågström 4D Ö= E -790 2/24

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
ingen i zon
kn103
EK98
K
97653
EK87
4
D9864
EKD
D64
Dkn10
kn7532
kn4
952
76532
E10
1082

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53635
S53635
Ö710798
V710798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 1NT Ö-2 2 100 26/0
Arne Johansson - Gunvor Johansson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 5 V-1 E 50 18/8
Jan Olsson - Anders Ekman Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 5 V-1 E 50 18/8
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Agneta Klint - Håkan Klint 5 V-1 E 50 18/8
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 5 V-1 E 50 18/8
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 5 V-1 E 50 18/8
Tomas Jansson - Hans Baltsén Siw Svensson - Kerstin Kågström 5 V-1 E 50 18/8
Kia Leckne - Berit Böös Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 5 V-1 E 50 18/8
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Jan Malmström - Marika Svensson 2 V+2 E -130 7/19
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 3 V+1 3 -130 7/19
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Håkan Ek - Östen Ek 3 V+1 E -130 7/19
Margareta Svensson - Inger Hedström Hans Fritzén - Björn Evertsson 4 V= E -130 7/19
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Donna Diding - Peter Diding 5 V= E -400 2/24
Bodil Rehn - Maria Söderlund Hasse Roman - Ylva Roman 4D N-4 4 -800 0/26

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Öst giv
N-S i zon
K94
Ekn96
1085
D98
E1073
KD10
E4
10732
85
853
Kkn632
Kkn4
Dkn62
742
D97
E65

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N56677
S56677
Ö77666
V87666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde 2NT Ö-3 6 150 26/0
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Håkan Ek - Östen Ek 2NT Ö-2 D 100 24/2
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Jan Malmström - Marika Svensson 2 V-1 4 50 18/8
Arne Johansson - Gunvor Johansson Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén 2 V-1 E 50 18/8
Birgitta Hjelte - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 1NT V-1 6 50 18/8
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus 1NT Ö-1 2 50 18/8
Margareta Svensson - Inger Hedström Hans Fritzén - Björn Evertsson 1NT Ö-1 D 50 18/8
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Jönrup - Ingrid Johansson 1NT Ö= 2 -90 12/14
Jan Olsson - Anders Ekman Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 1NT V+1 6 -120 7/19
Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren Donna Diding - Peter Diding 1NT V+1 9 -120 7/19
Tomas Jansson - Hans Baltsén Siw Svensson - Kerstin Kågström 1NT V+1 9 -120 7/19
Kia Leckne - Berit Böös Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 1NT V+1 6 -120 7/19
Bodil Rehn - Maria Söderlund Hasse Roman - Ylva Roman 1NT V+2 9 -150 2/24
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Agneta Klint - Håkan Klint 2 N-3 K -300 0/26

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Syd giv
Ö-V i zon
EDkn73
E108
109
D43
K10984
D5
K6
10985
52
97432
72
Kkn72
6
Kkn6
EDkn8543
E6

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N7129912
S712999
Ö61441
V61441
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Olsson - Anders Ekman Hasse Roman - Ylva Roman 3NT S+3 8 490 23/3
Donna Diding - Peter Diding Jan Malmström - Marika Svensson 3NT N+3 2 490 23/3
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Tomas Jansson - Hans Baltsén 3NT N+3 2 490 23/3
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Kia Leckne - Berit Böös 3NT S+3 8 490 23/3
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3NT N+2 4 460 13/13
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3NT N+2 2 460 13/13
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Fritzén - Björn Evertsson 3NT N+2 2 460 13/13
Margareta Svensson - Inger Hedström Agneta Klint - Håkan Klint 3NT N+2 9 460 13/13
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3NT N+2 2 460 13/13
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3NT N+2 2 460 13/13
Håkan Ek - Östen Ek Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 2NT N+4 7 240 6/20
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 3 S+2 10 150 4/22
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Bodil Rehn - Maria Söderlund 3 S+1 10 130 2/24
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3NT N-1 2 -50 0/26

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Väst giv
alla i zon
1085
9
K542
98764
D76
D874
97
EKDkn
E9
K62
EDkn863
103
Kkn432
Ekn1053
10
52

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N32362
S42362
Ö9119610
V9119610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Bodil Rehn - Maria Söderlund 3NT Ö-2 2 200 26/0
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 3NT Ö-1 2 100 24/2
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Fritzén - Björn Evertsson 2 Ö+3 2 -150 22/4
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 3NT V= 4 -600 16/10
Jan Olsson - Anders Ekman Hasse Roman - Ylva Roman 3NT V= 4 -600 16/10
Donna Diding - Peter Diding Jan Malmström - Marika Svensson 3NT V= 10 -600 16/10
Margareta Svensson - Inger Hedström Agneta Klint - Håkan Klint 3NT V= 9 -600 16/10
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3NT V= 9 -600 16/10
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Kia Leckne - Berit Böös 3NT V+1 9 -630 10/16
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 3NT V+2 4 -660 4/22
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3NT V+2 4 -660 4/22
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Tomas Jansson - Hans Baltsén 3NT V+2 6 -660 4/22
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Jönrup - Ingrid Johansson 3NT V+2 9 -660 4/22
Håkan Ek - Östen Ek Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 3NT V+2 9 -660 4/22

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.09.16

Nord giv
N-S i zon
1095
EK7642
EK
Dkn
7
D10
D96
K987653
EK432
kn3
8742
102
Dkn86
985
kn1053
E4

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N481099
S481099
Ö75243
V75243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sussi Rylander - Jan Gustavsson Annbritt Ulvgren Sundberg - Kai Sundberg 4 N+1 E 650 25/1
Stig-Olof Hermansson - Bertil Stomgårde Bodil Rehn - Maria Söderlund 4 N+1 E 650 25/1
Arne Johansson - Gunvor Johansson Birgitta Olsson - Elsbeth Lundgren 4 N= E 620 15/11
Jan Olsson - Anders Ekman Hasse Roman - Ylva Roman 4 N= E 620 15/11
Donna Diding - Peter Diding Jan Malmström - Marika Svensson 4 N= E 620 15/11
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Hans Fritzén - Björn Evertsson 4 N= E 620 15/11
Gunvor Rönnbäck - Pia Larsson Tomas Jansson - Hans Baltsén 4 N= E 620 15/11
Margareta Svensson - Inger Hedström Agneta Klint - Håkan Klint 4 N= E 620 15/11
Siw Svensson - Kerstin Kågström Hans Jönrup - Ingrid Johansson 4 N= E 620 15/11
Sonia Bånghäll - Maj-Britt Forsaeus Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 4 N= 10 620 15/11
Håkan Ek - Östen Ek Birgitta Lindberg - Lena Mårtensson 3 N+1 E 170 6/20
Ove Antonsson - Manfred Bachmann Kia Leckne - Berit Böös 3 N= E 140 4/22
Lasse Sundin - Nicklas Bårman Birgitta Hjelte - Ulla Åberg 4 N-1 E -100 2/24
Christina Nilsson - Ann-Britt Fridén Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3NT N-2 E -200 0/26