Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Björken » Tisdag 12.00 (barometer) 2019-10-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Björken

Tisdag 12.00 (barometer) 2019-10-08

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 239.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Anders Åström - John-Elof Oskarsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Jan Gelfgren - Karl-Evert Lindelöf
12 V-1 -50 11.0 55% 11 55.0%D82964K106EK52 E975KKn973D1094
24 V+1 450 18.0 90% 29 72.5%6D2ED873Kn8543 KDKn9743K6EK72
Rond 2, som ÖV mot par 17, Jan Berglund - Leif Sandberg
33 S-1 50 9.0 45% 38 63.3%KKn9863762K982 1082Kn52EKKn983E
43 Ö= 140 16.0 80% 54 67.5%D7KKn73EK10E642 E48659432K987
Rond 3, som NS mot par 19, Hans-Göran Larsson - Lage Nyberg
53 S+1 130 11.0 55% 65 65.0%K654E1081093243 10DKnDKn7EK109762
64 Ö+2 -680 8.0 40% 73 60.8%8243D9843Kn1087 EKn8752K1062D95
Rond 4, som ÖV mot par 21, Tage Ahlgren - Stefan Fjällström
73NT S= -600 16.0 80% 89 63.6%108564ED849832 972EK853721054
83NT Ö-3 -150 2.0 10% 91 56.9%D93KDKn62E10753 52E8642EK97D6
Rond 5, som NS mot par 23, Christina Lidström-Nordin - Peter Frost
92NT V+2 -180 14.0 70% 105 58.3%864E10842KKn492 DKn79310953D743
102NT S= 120 19.0 95% 124 62.0%85D10757DKn9752 D106EKnEKD1043E8
Rond 6, som ÖV mot par 2, Barbro Isaksson - Erik-O Sandström
113NT S= -400 3.0 15% 127 57.7%432E108728Kn1094 D1098K6D1073762
123 S= -110 9.0 45% 136 56.7%KDKn53Kn7297438 E82D8642KD632
Rond 7, som ÖV mot par 4, Einar Lestander - Ulf Folkesson
132NT V+3 210 4.0 20% 140 53.8%EDED876328654 Kn94Kn64E9EKDKn3
142 S+2 -170 0.0 0% 140 50.0%3E1042E97541096 D1087KnD8632D72
Rond 8, som ÖV mot par 6, Ingemar Lindgren - Fred Östling
155 S+1 -620 7.0 35% 147 49.0%9865DKn1054KKn103 D743E82987643
164D V-2 -500 0.0 0% 147 45.9%KD103974KKn8Kn109 EKn6KD86537648
Rond 9, som ÖV mot par 8, Britt Lundquist - Marianne Laitinen
174 Ö= 130 15.0 75% 162 47.6%63KD109432KD97 D9765KD487E52
185 S-1 100 16.0 80% 178 49.4%DKn93965296Kn53 E62EKn74D109864
Rond 10, som ÖV mot par 24, Linnea Lundqvist - Louise Lundström
192 N+2 -170 10.0 50% 188 49.5%876EDKn5332D105 D2109842ED9K93
203NT S= -600 9.0 45% 197 49.2%D975Kn64D1072102 Kn863EK10935764
Rond 11, som NS mot par 12, Bengt Hahne - Hans-Olov Gustafsson
211NT Ö= -90 13.0 65% 210 50.0%KKn54543D1095K4 E976EKn24210973
223NT S= 400 17.0 85% 227 51.6%8EDKn92EK761084 E1043Kn10542ED97
Rond 12, som NS mot par 14, Seppo Larvia - Laila Cederqvist
231NT N+2 150 16.0 80% 243 52.8%85EK7K987Kn543 KD93D953D105E7
243NT S+1 430 18.0 90% 261 54.4%1097653K1086D62 KnDKn95KD7EK987