Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Albrekts » Naturligt System 2019-09-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Albrekts

Naturligt System 2019-09-09

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 21. Medel: 232.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 11, Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren
14 N-1 -50 12.0 55% 12 55.0%EKn74Kn98KD10532 D96K8EKn1076296
23 S+2 200 22.0 100% 34 77.5%KKn85107394K1032 ED743K65K65DKn
34 S= 420 21.0 95% 55 83.3%84EKn3ED1075874 EKDKn105D843Kn102
Rond 2, som NS mot par 10, Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson
41NT Ö-1 100 12.0 55% 67 76.2%EKn96592Kn95Kn43 107KKn8K104E10876
53 S-2 -200 1.0 5% 68 62.0%KD2EK52Kn6Kn974 953DKn108E96532
62 S= 90 2.0 9% 70 53.2%E1097862E97527 KDKn2K546EK653
Rond 3, som NS mot par 9, Bengt Larsson - Kajsa Eklöw
73 N+1 170 11.0 50% 81 52.7%D1095EK9652D93 EKn2D74Kn9810765
82 N= 110 11.0 50% 92 52.4%E652ED10936KD4 KKn975E1075Kn632
92 N= 110 12.0 55% 104 52.7%E104E1086426Kn75 KD32KE8749832
Rond 4, som ÖV mot par 8, Birgitta Olsson - Eva Hessedahl
103 V= 140 18.0 82% 122 55.6%7542752EDED105 EKn106K96857643
111 V-1 -50 10.0 45% 132 54.6%Kn83Kn6284210976 ED42E1095E105KD
124 N= -620 9.0 41% 141 53.5%84654984109872 D106K97E765Kn63
Rond 5, som NS mot par 14, Ingegerd Peterson - Ulla Åberg
131 N+3 170 16.0 73% 157 55.0%EK42KKn952K864 10653Kn98652E95
145 S+1 480 14.0 64% 171 55.6%Kn52EKKn86Kn84310 KD10733EKD76E5
151NT S+1 120 11.0 50% 182 55.3%K965Kn1065K10982 Kn83EK42D6ED72
Rond 6, som NS mot par 13, Yvonne Lindquist - Anita Riccius
161 V-4 400 22.0 100% 204 58.1%EK98EDKn103EKKn2 7432Kn75658543
172 Ö-1 50 4.0 18% 208 55.7%KD72Kn10972K4E2 9834ED9765D96
183 S= 140 10.0 45% 218 55.1%KD107EK108410282 Kn84296EKn7EKn103
Rond 7, som ÖV mot par 12, Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde
191 S+1 -110 10.0 45% 228 54.6%KKn3K6KKnKD9653 2109853E854274
203 N+1 -170 16.0 73% 244 55.5%107109KKn54Kn9872 K8532ED976543
213 N= -110 7.0 32% 251 54.4%KD43K82D5KDKn2 1098759753K824

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
ingen i zon
Ekn74
kn
98
KD10532
1083
E10762
KD3
kn4
K52
D9543
54
E87
D96
K8
Ekn10762
96

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N98384
S98384
Ö45946
V45946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Ek - Östen Ek Agneta Klint - Björn Evertsson 4 N= 5 420 22.0/0.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 S+1 E 110 20.0/2.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 3 V-1 9 50 18.0/4.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Pass   16.0/6.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3 S-1 Kn -50 12.0/10.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 4 N-1 5 -50 12.0/10.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 2 N-1 3 -50 12.0/10.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Siw Svensson - Maria Söderlund 4 S-2 Kn -100 8.0/14.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 V= 8 -110 6.0/16.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Pia Larsson - Inger Hedström 5 S-3 E -150 3.0/19.0
Frank Johansson - Jan Olsson Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3NT S-3 2 -150 3.0/19.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 2 V+3 K -200 0.0/22.0
Birgit Ekman - Anders Ekman     - 13.3/-

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Öst giv
N-S i zon
Kkn85
1073
94
K1032
9
E984
Ekn72
E986
1062
Dkn2
D1083
754
ED743
K65
K65
Dkn

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N54586
S54586
Ö68845
V68845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 3 S+2 E 200 22.0/0.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Pia Larsson - Inger Hedström 1NT S+3 4 180 20.0/2.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 1NT S+2 E 150 17.0/5.0
Frank Johansson - Jan Olsson Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 1NT S+2 7 150 17.0/5.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Siw Svensson - Maria Söderlund 2 S+1 7 140 13.0/9.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 S= 6 140 13.0/9.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 1NT S+1 8 120 10.0/12.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 S= 9 110 8.0/14.0
Håkan Ek - Östen Ek Agneta Klint - Björn Evertsson 4 Ö-2 E 100 6.0/16.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 1NT S= 8 90 4.0/18.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 3 S-1 E -100 2.0/20.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3 Ö= D -110 0.0/22.0
Birgit Ekman - Anders Ekman     - 13.3/-

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Syd giv
Ö-V i zon
84
Ekn3
ED1075
874
32
K985
kn92
EKD6
976
107642
K6
953
EKDkn105
D
843
kn102

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69598
S69598
Ö63834
V63834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 4 S= E 420 21.0/1.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 4 S= 8 420 21.0/1.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3 S= E 140 15.0/7.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Pia Larsson - Inger Hedström 3 S= E 140 15.0/7.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 2 S+1 E 140 15.0/7.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 2 S+1 E 140 15.0/7.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 N+1 2 110 10.0/12.0
Håkan Ek - Östen Ek Agneta Klint - Björn Evertsson 4 S-1 E -50 5.0/17.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 4 S-1 E -50 5.0/17.0
Frank Johansson - Jan Olsson Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 4 S-1 E -50 5.0/17.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 S-1 E -50 5.0/17.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Siw Svensson - Maria Söderlund 4 S-2 E -100 0.0/22.0
Birgit Ekman - Anders Ekman     - 13.3/-

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Väst giv
alla i zon
Ekn965
92
kn95
kn43
K32
76543
E73
K2
D84
ED10
D862
D95
107
Kkn8
K104
E10876

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87687
S87687
Ö56755
V56755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Ekman - Anders Ekman Gunvor Johansson - Arne Johansson 3 V-3 3 300 21.0/1.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2NT Ö-3 6 300 21.0/1.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Håkan Ek - Östen Ek 2NT Ö-2 10 200 18.0/4.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 1 N+3 10 170 16.0/6.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 1NT Ö-1 6 100 12.0/10.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 1NT Ö-1 10 100 12.0/10.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 1NT Ö-1 6 100 12.0/10.0
Frank Johansson - Jan Olsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 1 V= 2 -80 8.0/14.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Håkan Björklund - Christina Nilsson 2 N-1 6 -100 6.0/16.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2 V= 5 -110 3.0/19.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 1 V+1 E -110 3.0/19.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Pia Larsson - Inger Hedström 1NT Ö+3 E -180 0.0/22.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson     - 13.6/-

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
N-S i zon
KD2
EK52
kn6
kn974
E104
73
8542
EKD10
kn876
964
KD1073
8
953
Dkn108
E9
6532

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N74755
S74755
Ö69686
V69686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marika Svensson - Ove Antonsson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 1NT N+2 3 150 22.0/0.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 2 S= E 110 19.0/3.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Håkan Björklund - Christina Nilsson 2 S= E 110 19.0/3.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 1 N= 7 70 16.0/6.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 Ö= 8 -90 14.0/8.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 S-1 E -100 8.0/14.0
Frank Johansson - Jan Olsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 S-1 E -100 8.0/14.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 2 S-1 E -100 8.0/14.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Håkan Ek - Östen Ek 3 S-1 E -100 8.0/14.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Pia Larsson - Inger Hedström 2 S-1 E -100 8.0/14.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3 S-2 E -200 1.0/21.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3 S-2 E -200 1.0/21.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson     - 13.6/-

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Öst giv
Ö-V i zon
E1097
862
E9752
7
853
Dkn10
Dkn8
Dkn104
64
E973
K1043
982
KDkn2
K54
6
EK653

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N988118
S988118
Ö44415
V44415
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Ekman - Anders Ekman Gunvor Johansson - Arne Johansson 4 N+2 4 480 22.0/0.0
Yvonne Lindquist - Anita Riccius Håkan Björklund - Christina Nilsson 4 N= 9 420 19.0/3.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Håkan Ek - Östen Ek 4 N= E 420 19.0/3.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 3 S+3 8 230 16.0/6.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 3 N+1 3 170 12.0/10.0
Frank Johansson - Jan Olsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 1 S+3 D 170 12.0/10.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Pia Larsson - Inger Hedström 2 S+2 D 170 12.0/10.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 2 S+1 D 140 6.0/16.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 3 S= 10 140 6.0/16.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 N+1 E 140 6.0/16.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 2 S= D 90 2.0/20.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 4 N-1 4 -50 0.0/22.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson     - 13.6/-

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Syd giv
alla i zon
D1095
EK9652

D93
K743
kn8
K1072
EK8
86
103
ED6543
kn42
Ekn2
D74
kn98
10765

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N741075
S741075
Ö69356
V69366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Jan Björkman - Bengt Kjäll 4 N= 6 620 22.0/0.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Agneta Klint - Björn Evertsson 3 V-3 E 300 20.0/2.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Frank Johansson - Jan Olsson 5D V-1 E 200 17.0/5.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Håkan Ek - Östen Ek 5 V-2 E 200 17.0/5.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3 N+1 8 170 11.0/11.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3 N+1 E 170 11.0/11.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 3 N+1 10 170 11.0/11.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 N+1 8 170 11.0/11.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 2 N+1 6 140 6.0/16.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 5 V-1 E 100 4.0/18.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3 V= E -110 2.0/20.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 5D N-1 E -200 0.0/22.0
Pia Larsson - Inger Hedström     - -/11.2

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Väst giv
ingen i zon
E652
ED1093
6
KD4
108
Kkn84
KD98432
D743
62
kn
E109875
Kkn9
75
E1075
kn632

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N107111010
S107111110
Ö36222
V36223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3NT S+1 K 430 22.0/0.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3D V-2 4 300 20.0/2.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Jan Björkman - Bengt Kjäll 2 N+3 E 200 18.0/4.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 3 N+1 Kn 170 16.0/6.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Agneta Klint - Björn Evertsson 3 S= K 140 14.0/8.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 2 N= Kn 110 11.0/11.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 N= Kn 110 11.0/11.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3 V-2 K 100 7.0/15.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 3D V-1 E 100 7.0/15.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Frank Johansson - Jan Olsson 3NT V-1 10 50 3.0/19.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Håkan Ek - Östen Ek 2 V-1 E 50 3.0/19.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 4 N-1 Kn -50 0.0/22.0
Pia Larsson - Inger Hedström     - -/11.2

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
Ö-V i zon
E104
E108642
6
kn75
kn985
93
K109
KD106
76
Dkn75
Dkn532
E4
KD32
K
E874
9832

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75887
S75887
Ö48556
V48556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Björklund - Christina Nilsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 1D N+1 E 260 22.0/0.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Agneta Klint - Björn Evertsson 2 N+1 2 140 20.0/2.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 N= E 110 12.0/10.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 2 N= E 110 12.0/10.0
Ingegerd Peterson - Ulla Åberg Jan Björkman - Bengt Kjäll 2 N= E 110 12.0/10.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 2 N= E 110 12.0/10.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 N= 7 110 12.0/10.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 2 S= K 110 12.0/10.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Håkan Ek - Östen Ek 2 S= 3 110 12.0/10.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Frank Johansson - Jan Olsson 2 S-1 K -50 3.0/19.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3 S-1 K -50 3.0/19.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 2 S-2 10 -100 0.0/22.0
Pia Larsson - Inger Hedström     - -/11.2

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Öst giv
alla i zon
D3
ED1083
kn1073
Kkn
Ekn106
K96
85
7643
7542
752
ED
ED105
K98
kn4
K9642
982

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N59955
S59955
Ö74486
V74486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 4 V-2 7 200 21.0/1.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 2D Ö-1 6 200 21.0/1.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 2 N+2 10 130 18.0/4.0
Håkan Ek - Östen Ek Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 2 V-1 E 100 14.0/8.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Siw Svensson - Maria Söderlund 2 V-1 Kn 100 14.0/8.0
Frank Johansson - Jan Olsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 2 V-1 7 100 14.0/8.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 2 V= Kn -110 9.0/13.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Marika Svensson - Ove Antonsson 2 V= K -110 9.0/13.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2 V+1 7 -140 4.0/18.0
Pia Larsson - Inger Hedström Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 V+1 E -140 4.0/18.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3 V= E -140 4.0/18.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Yvonne Lindquist - Anita Riccius 2 V+3 10 -200 0.0/22.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro     - 13.9/-

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Syd giv
ingen i zon
95
D873
kn93
Ekn54
ED42
E1095
E105
KD
kn83
kn62
842
10976
K1076
K4
KD76
832

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N77666
S78677
Ö65766
V65766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Björkman - Bengt Kjäll Yvonne Lindquist - Anita Riccius 4 Ö-3 6 150 22.0/0.0
Pia Larsson - Inger Hedström Gunvor Johansson - Arne Johansson 2NT V-2 7 100 18.0/4.0
Håkan Ek - Östen Ek Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 1 V-2 7 100 18.0/4.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 1NT V-2 4 100 18.0/4.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2NT V-1 4 50 12.0/10.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 1 V-1 7 50 12.0/10.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Siw Svensson - Maria Söderlund 1 V-1 9 50 12.0/10.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 2 S-1 K -50 8.0/14.0
Frank Johansson - Jan Olsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1 V= 9 -70 4.0/18.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 1 V= 7 -70 4.0/18.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Marika Svensson - Ove Antonsson 1 V= E -70 4.0/18.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 2NT V+1 3 -150 0.0/22.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro     - 13.9/-

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Väst giv
N-S i zon
kn952
kn103
KD3
K54
D106
K97
E765
kn63
84
654
984
109872
EK73
ED82
kn102
ED

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N910101010
S910101010
Ö43333
V43333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Björklund - Christina Nilsson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 4 S+1 7 650 22.0/0.0
Pia Larsson - Inger Hedström Gunvor Johansson - Arne Johansson 3NT S+1 6 630 19.0/3.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Marika Svensson - Ove Antonsson 3NT S+1 6 630 19.0/3.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 4 S= 3 620 13.0/9.0
Birgitta Olsson - Eva Hessedahl Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 4 N= 10 620 13.0/9.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Siw Svensson - Maria Söderlund 4 S= 3 620 13.0/9.0
Frank Johansson - Jan Olsson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 4 S= 7 620 13.0/9.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 3NT S= 6 600 7.0/15.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Yvonne Lindquist - Anita Riccius 3NT S= 6 600 7.0/15.0
Håkan Ek - Östen Ek Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 3NT S-1 6 -100 3.0/19.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 4NT S-1 6 -100 3.0/19.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 6NT S-3 5 -300 0.0/22.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro     - 13.9/-

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
alla i zon
EK42

Kkn952
K864
D98
K7
10863
kn732
kn7
ED1043
D74
ED10
10653
kn98652
E
95

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77796
S67796
Ö46637
V56637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Ek - Östen Ek Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3 V-4 E 400 22.0/0.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2NT V-3 2 300 20.0/2.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 2 N+2 4 170 16.0/6.0
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Håkan Björklund - Christina Nilsson 3 N+1 4 170 16.0/6.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1 N+3 Kn 170 16.0/6.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 2 N+1 E 140 10.0/12.0
Frank Johansson - Jan Olsson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 2 N+1 E 140 10.0/12.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Birgit Ekman - Anders Ekman 3 S= K 140 10.0/12.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 1NT Ö-1 5 100 6.0/16.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 N= E 90 4.0/18.0
Pia Larsson - Inger Hedström Agneta Klint - Björn Evertsson 1NT Ö= 5 -90 2.0/20.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 1NT Ö+1 5 -120 0.0/22.0
Marika Svensson - Ove Antonsson     - -/8.7

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Öst giv
ingen i zon
kn52
EKkn86
kn843
10
986
D1075
10952
97
E4
942

KDkn86432
KD1073
3
EKD76
E5

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N51211129
S51210119
Ö81211
V81211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 6 S= 9 980 22.0/0.0
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Gunvor Johansson - Arne Johansson 5D Ö-3 E 500 20.0/2.0
Pia Larsson - Inger Hedström Agneta Klint - Björn Evertsson 4 S+2 9 480 14.0/8.0
Håkan Ek - Östen Ek Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 4 S+2 7 480 14.0/8.0
Frank Johansson - Jan Olsson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 4 S+2 9 480 14.0/8.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 5 S+1 7 480 14.0/8.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 4 S+2 7 480 14.0/8.0
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 4 N+1 E 450 8.0/14.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 5 S= 7 400 6.0/16.0
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Håkan Björklund - Christina Nilsson 5D Ö-2 3 300 3.0/19.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 5D Ö-2 E 300 3.0/19.0
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Birgit Ekman - Anders Ekman 3 S+3 9 230 0.0/22.0
Marika Svensson - Ove Antonsson     - -/8.7

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Syd giv
N-S i zon
K965
kn1065
K10982
ED72
D8
Ekn73
943
104
973
54
Kkn10865
kn83
EK42
D6
ED72

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N691099
S691099
Ö63343
V73343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Håkan Björklund - Christina Nilsson 4 N= 6 620 19.7/2.3
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren 4 S= E 620 19.7/2.3
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson 4 S= 7 620 19.7/2.3
Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 S+2 9 170 15.4/6.6
Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus Birgit Ekman - Anders Ekman 1NT S+2 7 150 13.2/8.8
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1NT S+1 2 120 11.0/11.0
Håkan Ek - Östen Ek Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 1NT S= E 90 8.8/13.2
Bengt Larsson - Kajsa Eklöw Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg 4 S-1 9 -100 5.5/16.5
Frank Johansson - Jan Olsson Yvonne Lindquist - Anita Riccius 4 S-1 8 -100 5.5/16.5
Pia Larsson - Inger Hedström Agneta Klint - Björn Evertsson 4 S-2 3 -200 1.2/20.8
Siw Svensson - Maria Söderlund Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 4 S-2 7 -200 1.2/20.8
Marika Svensson - Ove Antonsson     - -/8.7
Jan Björkman - Bengt Kjäll Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde     A= 11.0/11.0

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Väst giv
Ö-V i zon
EK
98
EDkn103
EKkn2
Dkn109
EK62
K97
76
865
D1043
842
D109
7432
kn75
65
8543

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99668
S99668
Ö34565
V44775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Yvonne Lindquist - Anita Riccius 1 V-4 E 400 22.0/0.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3 N+1 9 130 17.0/5.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 1 N+3 D 130 17.0/5.0
Frank Johansson - Jan Olsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 2 N+2 8 130 17.0/5.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Marika Svensson - Ove Antonsson 2 N+2 8 130 17.0/5.0
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3 N= 4 110 10.0/12.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Jan Björkman - Bengt Kjäll 3 N= 4 110 10.0/12.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 N= 4 110 10.0/12.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 N= 4 90 4.0/18.0
Pia Larsson - Inger Hedström Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 2 N= 9 90 4.0/18.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 N= 4 90 4.0/18.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 1 V+1 E -110 0.0/22.0
Håkan Ek - Östen Ek     - 11.4/-

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
ingen i zon
KD72
kn10972
K4
E2

D853
kn102
Kkn10853
Ekn10654
EK6
83
74
983
4
ED9765
D96

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N48667
S59677
Ö84765
V84765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2 Ö-4 4 200 22.0/0.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 Ö-3 4 150 17.0/5.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 2 Ö-3 4 150 17.0/5.0
Pia Larsson - Inger Hedström Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 2 Ö-3 4 150 17.0/5.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 1NT S+2 3 150 17.0/5.0
Frank Johansson - Jan Olsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 2 S+1 10 110 12.0/10.0
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 2 Ö-2 4 100 9.0/13.0
Gunvor Johansson - Arne Johansson Marika Svensson - Ove Antonsson 2 Ö-2 4 100 9.0/13.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Jan Björkman - Bengt Kjäll 2 Ö-1 4 50 4.0/18.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 Ö-1 9 50 4.0/18.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Yvonne Lindquist - Anita Riccius 2 Ö-1 4 50 4.0/18.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 3 V= K -110 0.0/22.0
Håkan Ek - Östen Ek     - 11.4/-

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Öst giv
N-S i zon
KD107
EK1084
102
82
953
kn532
D8654
6
E6
D7
K93
KD9754
kn842
96
Ekn7
Ekn103

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N769108
S769108
Ö57333
V57333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Johansson - Arne Johansson Marika Svensson - Ove Antonsson 2 N+3 E 200 22.0/0.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg Eva Svensson - Ann-Britt Fridén 3 S+1 6 170 18.0/4.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2 S+2 6 170 18.0/4.0
Agneta Klint - Björn Evertsson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 2 N+2 K 170 18.0/4.0
Frank Johansson - Jan Olsson Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde 2NT S+1 4 150 14.0/8.0
Birgit Ekman - Anders Ekman Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 S+1 6 140 10.0/12.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 3 N= K 140 10.0/12.0
Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl Yvonne Lindquist - Anita Riccius 3 S= 6 140 10.0/12.0
Pia Larsson - Inger Hedström Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson 2 Ö-2 9 100 5.0/17.0
Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson 3 Ö-2 9 100 5.0/17.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 2 Ö-1 6 50 2.0/20.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Jan Björkman - Bengt Kjäll 4 S-2 6 -200 0.0/22.0
Håkan Ek - Östen Ek     - 11.4/-

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Syd giv
Ö-V i zon
875
D742
9763
kn8
2
109853
E8542
74
Kkn3
K6
Kkn
KD9653
ED10964
Ekn
D10
E102

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67696
S67696
Ö86745
V76644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Larsson - Inger Hedström Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 2 S+3 7 200 21.0/1.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Frank Johansson - Jan Olsson 4 V-2 8 200 21.0/1.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Yvonne Lindquist - Anita Riccius 3 S= 7 140 17.0/5.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Birgit Ekman - Anders Ekman 2 S+1 4 140 17.0/5.0
Håkan Ek - Östen Ek Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 S= E 110 12.0/10.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 1 S+1 10 110 12.0/10.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 2 S= 7 110 12.0/10.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Agneta Klint - Björn Evertsson 2 S-1 4 -50 5.0/17.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 4 S-1 4 -50 5.0/17.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 S-1 10 -50 5.0/17.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 3 S-1 7 -50 5.0/17.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 2 Ö+2 6 -130 0.0/22.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg     - -/13.1

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Väst giv
alla i zon
kn964
Kkn872
32
EK
K8532

ED97
6543
107
109
Kkn54
kn9872
ED
ED6543
1086
D10

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N341069
S341069
Ö99364
V99364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 5 N= 10 650 21.0/1.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 4 N+1 10 650 21.0/1.0
Håkan Ek - Östen Ek Gunvor Johansson - Arne Johansson 4 N= 5 620 14.0/8.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Frank Johansson - Jan Olsson 4 N= Kn 620 14.0/8.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 4 N= 10 620 14.0/8.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Yvonne Lindquist - Anita Riccius 4 N= 5 620 14.0/8.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 4 N= 5 620 14.0/8.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3 N+1 10 170 6.0/16.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 3 N+1 5 170 6.0/16.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Birgit Ekman - Anders Ekman 3 N+1 8 170 6.0/16.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Agneta Klint - Björn Evertsson 4 N-1 5 -100 1.0/21.0
Pia Larsson - Inger Hedström Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 5 N-1 4 -100 1.0/21.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg     - -/13.1

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.09.09

Nord giv
N-S i zon
6
E
E10743
E109865
109875
9753
K82
4
KD43
K82
D5
KDkn2
Ekn2
Dkn1064
kn96
73

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910757
S99757
Ö43585
V43585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Larsson - Inger Hedström Stig-Olof Hermansson - Maj-Britt Forsaeus 4D Ö-2 7 300 22.0/0.0
Marika Svensson - Ove Antonsson Agneta Klint - Björn Evertsson 3 N+1 K 130 19.0/3.0
Eva Svensson - Ann-Britt Fridén Birgit Ekman - Anders Ekman 3 N+1 K 130 19.0/3.0
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Ingegerd Peterson - Ulla Åberg 2 N+1 K 110 15.0/7.0
Jan Gustavsson - Bertil Stomgårde Elisabeth Lundquist - Ewy Bohl 3 N= D 110 15.0/7.0
Håkan Ek - Östen Ek Gunvor Johansson - Arne Johansson 4 V-2 E 100 12.0/10.0
Inger Carlsson - Ulla-Britt Eriksson Bengt Larsson - Kajsa Eklöw 3 N-1 K -100 9.0/13.0
Håkan Björklund - Christina Nilsson Birgitta Olsson - Eva Hessedahl 2 N-1 K -100 9.0/13.0
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Frank Johansson - Jan Olsson 2 Ö= 7 -110 4.0/18.0
Jan Björkman - Bengt Kjäll Marianne Nilsson - Birgitta I Olsson 2 Ö= 4 -110 4.0/18.0
Birgitta Hjelte - Lena Mårtensson Roger Hedsköld - Carl-Olof Jagebro 2 V= E -110 4.0/18.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Yvonne Lindquist - Anita Riccius 3 N-2 K -200 0.0/22.0
Sonia Bånghäll - Birgitta Lindberg     - -/13.1