Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-10-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-10-03

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.2.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Liz Callbo - Roger Edholm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 14, Agneta Danielsson - Ylva Papp
16 V+1 1010 15.0 83% 15 83.0%D10641098543E6E EKnEKDKnKKn48653
22 N-3 300 16.0 89% 31 86.0%K9629862EKn582 Kn84EK5D10943Kn5
Rond 2, Frirond
3  - 9.5 53% 40.5 75.0%98754ED5K2Kn63 ED1064E10543984
4  - 9.5 53% 50 69.5%D9875EKn83D739 KKn10635210651053
Rond 3, som NS mot par 12, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
52 N= 110 13.0 72% 63 70.0%ED72985D32E76 Kn43D43K865DKn8
63NT S+1 430 8.0 44% 71 65.7%42102ED65ED764 D87EKn5KKn94KKn10
Rond 4, som NS mot par 11, Björn Backlund - Anneli Sagersten
73NT Ö= -600 8.0 44% 79 62.6%D94328432876K 106K10975D102D106
84 N= 420 8.0 44% 87 60.2%EDKn9532D84K96 82EKn84EKD10873
Rond 5, som NS mot par 22, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
95 Ö-2 200 16.0 89% 103 63.4%KD985D64107486 Kn329538EK10952
104 S= 620 15.0 83% 118 65.4%KKn107974K1098Kn10 4EKDKn3Kn752KD8
Rond 6, som NS mot par 21, Inger Olsson - Marianne Norström
114 S-1 -50 1.0 6% 119 60.0%KKn54K8210ED1092 ED1087KnE876Kn86
122 Ö= -110 9.0 50% 128 59.2%63E843DEKn8642 D82Kn96E9742D5
Rond 7, som NS mot par 20, Lars Hedberg - Margaretha Holmlund
133 S+1 130 12.0 67% 140 59.8%E1098752KDK982 Kn52EKn10982ED76
141NT Ö+2 -150 3.0 17% 143 56.7%96K943Kn864ED5 EKn4352D972K87
Rond 8, som ÖV mot par 19, Agneta Boberg - Inger Byström
152 V+3 200 8.0 44% 151 55.9%Kn6542DKn9KnE932 EKD83310987DKn7
164 N-2 100 16.0 89% 167 57.9%Kn542E2KD65E98 E107D9873107653
Rond 9, som ÖV mot par 18, Gunnel Modig - Britt Bergman
172 V-3 -150 0.0 0% 167 54.5%D742K73K93D98 K65DKn105ED71073
182 Ö-1 -50 0.0 0% 167 51.5%DKn984K106KD87K E2852E10642E52
Rond 10, som ÖV mot par 17, Bert Hellström - Nils Wänglund
194 V-1 -100 7.0 39% 174 50.8%76472EKKn102EKKn K1085KKn9865748
20Pass 5.0 28% 179 49.7%Kn82D9763KD875 K106534E105K1043
Rond 11, som NS mot par 16, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
213 S+1 170 7.0 39% 186 49.2%ED92106525KKn52 K1075494E74E109
222 S+1 110 11.0 61% 197 49.7%Kn10943975D10K103 6EKn4KKn982E976
Rond 12, som NS mot par 15, Viktoria Einarsson - Bo Byléhn
233 S= 110 15.0 83% 212 51.2%E76865397Kn1092 K105104KKnEKD865
243NT S+1 430 16.0 89% 228 52.8%E9ED10K9852EK4 Kn873Kn753D6Kn92

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
ingen i zon
8
76
D1087
KD9742
Ekn
EKDkn
Kkn4
8653
D1064
1098543
E6
E
K97532
2
9532
kn10

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N56041
S56041
Ö6613811
V7613911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+2 2 -480 17.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Marianne Norström 4 V+2 K -480 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+3 Kn -510 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+3 Kn -510 11.0/7.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Agneta Boberg - Inger Byström 4 Ö+3 2 -510 11.0/7.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+3 8 -510 11.0/7.0
Åke Nylén - Jan Berggren Gunnel Modig - Britt Bergman 6 Ö+1 2 -1010 3.0/15.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 6 Ö+1 Kn -1010 3.0/15.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Roger Edholm 6 V+1 8 -1010 3.0/15.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6 Ö+1 Kn -1010 3.0/15.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - 10.9/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
N-S i zon
E53
kn104
K6
EKD94
kn84
EK5
D10943
kn5
K962
9862
Ekn5
82
D107
D73
872
10763

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84546
S84546
Ö59887
V59887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT N+2 5 150 18.0/0.0
Åke Nylén - Jan Berggren Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT N+1 9 120 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+1 E 110 13.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Marianne Norström 2 N+1 E 110 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3 V-1 E 50 10.0/8.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Agneta Boberg - Inger Byström 2 V= E -90 8.0/10.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= E -110 6.0/12.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-3 K -300 2.0/16.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N-3 6 -300 2.0/16.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Roger Edholm 2 N-3 E -300 2.0/16.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom     - 10.9/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
Ö-V i zon
98754
ED5
K2
kn63
Kkn3
Kkn1082
Dkn97
10
2
9763
86
EKD752
ED106
4
E10543
984

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N57585
S57585
Ö76848
V76848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Inger Byström 4D V-2 K 500 18.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 V-2 9 200 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 K 200 13.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-2 6 200 13.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-2 9 200 13.0/5.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-1 2 100 7.0/11.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-1 K 100 7.0/11.0
Åke Nylén - Jan Berggren Bert Hellström - Nils Wänglund Pass   4.0/14.0
Inger Olsson - Marianne Norström Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 N-2 E -100 2.0/16.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4D N-2 K -300 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.5/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
alla i zon
D9875
Ekn83
D73
9
2
D64
EK98
Kkn876
E4
K1097
kn42
ED42
Kkn1063
52
1065
1053

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N22282
S22282
Ö11101158
V11101158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Boberg - Inger Byström 4 Ö-1 K 100 16.0/2.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-1 3 100 16.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-1 2 100 16.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 V+1 5 -130 12.0/6.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 9 -150 10.0/8.0
Åke Nylén - Jan Berggren Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö+1 3 -170 8.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4D N-2 E -500 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 V= E -600 3.0/15.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 5 V= D -600 3.0/15.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 Kn -650 0.0/18.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.5/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
N-S i zon
ED72
985
D32
E76
K985
K1062
E9
K43
106
Ekn7
kn1074
10952
kn43
D43
K865
Dkn8

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67566
S67677
Ö76766
V76777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bert Hellström - Nils Wänglund 2 Ö-3 Kn 150 18.0/0.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT S+1 9 120 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N= 7 110 13.0/5.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N= E 110 13.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö-1 D 50 9.0/9.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-1 3 50 9.0/9.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Åke Nylén - Jan Berggren 1NT Ö= 7 -90 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT S-1 6 -100 4.0/14.0
Kurt Norström - Lars Olsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 2 Ö= 3 -110 2.0/16.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Agneta Boberg - Inger Byström 2 N-2 6 -200 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - -/7.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
Ö-V i zon
42
102
ED65
ED764
EK106
K9743
873
3
kn953
D86
102
9852
D87
Ekn5
Kkn94
Kkn10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1011569
S10115610
Ö32773
V32773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3NT S+3 E 490 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Åke Nylén - Jan Berggren 3NT S+2 K 460 15.0/3.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+2 K 460 15.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S+1 4 430 8.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+1 3 430 8.0/10.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+1 7 430 8.0/10.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S+1 3 430 8.0/10.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S+1 4 430 8.0/10.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Agneta Boberg - Inger Byström 3NT S= E 400 2.0/16.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N+1 D 130 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - -/7.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
alla i zon
D9432
8432
876
K
Ekn5
D
EKkn94
E982
K87
Ekn6
53
kn7543
106
K10975
D102
D106

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22542
S22542
Ö11118910
V11118910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-1 5 100 18.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 1NT Ö+1 5 -120 16.0/2.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 V+3 9 -150 14.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT Ö= 7 -600 8.0/10.0
Åke Nylén - Jan Berggren Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 5 V= 4 -600 8.0/10.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 V= 9 -600 8.0/10.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kurt Norström - Lars Olsson 3NT Ö= 9 -600 8.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= 2 -600 8.0/10.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 7 -630 2.0/16.0
Agneta Boberg - Inger Byström Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö+2 7 -660 0.0/18.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl     - 10.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
ingen i zon
EDkn95
32
D84
K96
63
KD10
kn763
E542
K1074
9765
10952
kn
82
Ekn84
EK
D10873

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N106789
S106789
Ö26543
V26543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Inger Byström Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+2 10 460 18.0/0.0
Åke Nylén - Jan Berggren Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3NT S+1 3 430 13.0/5.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT S+1 3 430 13.0/5.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S+1 3 430 13.0/5.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+1 6 430 13.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N= Kn 420 8.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 3NT S-1 5 -50 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3NT N-1 7 -50 4.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S-1 3 -50 4.0/14.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N-2 Kn -100 0.0/18.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl     - 10.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
Ö-V i zon
KD985
D64
1074
86
76
Kkn82
EK963
kn3
E104
E107
Dkn52
D74
kn32
953
8
EK10952

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N73373
S73373
Ö61010610
V61010610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT Ö-3 E 300 18.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 Ö-2 E 200 16.0/2.0
Åke Nylén - Jan Berggren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N= E 140 13.0/5.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 N+1 D 140 13.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Marianne Norström 3 Ö= K -110 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 Ö+1 E -130 5.0/13.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 K -130 5.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Boberg - Inger Byström 3 V+1 K -130 5.0/13.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö= K -130 5.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bert Hellström - Nils Wänglund 2NT Ö+1 E -150 0.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - -/9.2

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
alla i zon
Kkn107
974
K1098
kn10
D96
10652
ED
9732
E8532
8
643
E654
4
EKDkn3
kn752
KD8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N6910710
S6910710
Ö63363
V64363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 S= D 620 15.0/3.0
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= 3 620 15.0/3.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= 6 620 15.0/3.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S= 9 620 15.0/3.0
Åke Nylén - Jan Berggren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö-2 Kn 200 10.0/8.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Marianne Norström 2 S+2 D 170 7.0/11.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 S+1 E 170 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S= 6 110 3.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Boberg - Inger Byström 2 S= E 110 3.0/15.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-1 6 -100 0.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - -/9.2

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
ingen i zon
Kkn54
K82
10
ED1092
932
954
KD92
754
6
ED10763
kn543
K3
ED1087
kn
E876
kn86

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1155117
S1154117
Ö27823
V27823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Inger Byström 5 S= 9 450 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 S= 9 450 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 4 S+1 9 450 11.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S+1 K 450 11.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kurt Norström - Lars Olsson 5 S= 9 450 11.0/7.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S+1 9 450 11.0/7.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+1 9 450 11.0/7.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 S= 7 450 11.0/7.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-1 9 -50 1.0/17.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 6 S-1 K -50 1.0/17.0
Åke Nylén - Jan Berggren     - 9.3/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
N-S i zon
63
E843
D
Ekn8642
K74
K1075
kn1053
107
Ekn1095
D2
K86
K93
D82
kn96
E9742
D5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84544
S84544
Ö58796
V58796
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kurt Norström - Lars Olsson 3 N= E 110 18.0/0.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 Ö-1 D 50 15.0/3.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö-1 Kn 50 15.0/3.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 N-1 D -100 12.0/6.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö= E -110 9.0/9.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö= D -110 9.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö+1 D -140 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Inger Byström 2 Ö+2 D -170 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N-2 E -200 2.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 4 N-3 E -300 0.0/18.0
Åke Nylén - Jan Berggren     - 9.3/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
alla i zon
E10
98752
KD
K982
K8
D1063
753
kn1053
D97643
Kkn4
E64
4
kn52
E
kn10982
ED76

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N1010769
S1010769
Ö22464
V22464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N+2 3 660 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N+1 7 150 16.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 S+1 K 130 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3 N+1 4 130 12.0/6.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S+1 K 130 12.0/6.0
Åke Nylén - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S= K 110 7.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bert Hellström - Nils Wänglund 3 S= 8 110 7.0/11.0
Agneta Boberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-1 E 100 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-1 6 -100 1.0/17.0
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N-1 E -100 1.0/17.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren     - -/8.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
ingen i zon
96
K943
kn864
ED5
K87
ED1087
E105
42
D1052
kn6
K3
kn10963
Ekn43
52
D972
K87

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N68565
S68565
Ö75876
V75876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bert Hellström - Nils Wänglund 2 Ö-1 8 50 17.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 2 V-1 5 50 17.0/1.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 1 Ö= 5 -80 14.0/4.0
Åke Nylén - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-2 4 -100 12.0/6.0
Kurt Norström - Lars Olsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 1 V+1 E -110 10.0/8.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2NT Ö= 3 -120 7.0/11.0
Agneta Boberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+1 4 -120 7.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 1NT Ö+2 3 -150 3.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT V+2 9 -150 3.0/15.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NTD Ö+2 5 -380 0.0/18.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren     - -/8.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
N-S i zon
97
K6542
KD2
1086
EKD83
3
10987
Dkn7
kn6542
Dkn9
kn
E932
10
E1087
E6543
K54

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N58936
S58936
Ö854107
V854107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V+2 K -170 15.0/3.0
Kurt Norström - Lars Olsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 K -170 15.0/3.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V+1 K -170 15.0/3.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+1 7 -170 15.0/3.0
Agneta Boberg - Inger Byström Liz Callbo - Roger Edholm 2 V+3 K -200 10.0/8.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Olsson - Marianne Norström 4 V= K -420 5.0/13.0
Åke Nylén - Jan Berggren Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 V= K -420 5.0/13.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V= K -420 5.0/13.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V= K -420 5.0/13.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 8 -450 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
Ö-V i zon
D93
kn108653
104
D4
E107
D
9873
107653
kn542
E2
KD65
E98
K86
K974
Ekn2
Kkn2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65978
S65978
Ö78464
V78464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-2 4 200 18.0/0.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Inger Olsson - Marianne Norström 3 S= 9 140 13.0/5.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S+1 E 140 13.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+1 9 140 13.0/5.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S= 9 140 13.0/5.0
Åke Nylén - Jan Berggren Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N-1 K -50 7.0/11.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N-1 K -50 7.0/11.0
Kurt Norström - Lars Olsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-2 K -100 2.0/16.0
Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N-2 K -100 2.0/16.0
Agneta Boberg - Inger Byström Liz Callbo - Roger Edholm 4 N-2 E -100 2.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
ingen i zon
kn
E98
kn108642
642
K65
Dkn105
ED7
1073
D742
K73
K93
D98
E10983
642
5
EKkn5

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N88786
S88786
Ö44457
V44457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Liz Callbo - Roger Edholm 2 V-3 Kn 150 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S+1 D 110 16.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö-2 5 100 14.0/4.0
Åke Nylén - Jan Berggren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N-1 2 -50 10.0/8.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 2 N-1 8 -50 10.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Boberg - Inger Byström 2 S-1 D -50 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT Ö+1 E -120 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 1NT Ö+1 Kn -120 4.0/14.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 1NT Ö+1 E -120 4.0/14.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT Ö+2 10 -150 0.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 8.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
N-S i zon
K5
E43
3
D1097643
E2
852
E10642
E52
Dkn984
K106
KD87
K
10763
Dkn97
kn95
kn8

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N82422
S82422
Ö51181010
V51181010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Liz Callbo - Roger Edholm 2 Ö-1 Kn 50 18.0/0.0
Åke Nylén - Jan Berggren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 7 -130 14.0/4.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Boberg - Inger Byström 3 V+1 10 -130 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V+1 7 -130 14.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+2 6 -150 9.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V+2 7 -150 9.0/9.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT Ö= 9 -400 6.0/12.0
Inger Olsson - Marianne Norström Kurt Norström - Lars Olsson 5 V+1 E -420 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 4 Ö+1 Kn -450 2.0/16.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V+2 3 -460 0.0/18.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp     - 8.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
Ö-V i zon
D9
E104
D63
D7543
K1085
Kkn9865
74
8
764
72
EKkn102
EKkn
Ekn32
D3
985
10962

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N53343
S53343
Ö81010910
V81010910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-2 D 200 17.0/1.0
Agneta Boberg - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 V-2 D 200 17.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö-1 2 100 11.0/7.0
Kurt Norström - Lars Olsson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 V-1 9 100 11.0/7.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Liz Callbo - Roger Edholm 4 V-1 4 100 11.0/7.0
Inger Olsson - Marianne Norström Åke Nylén - Jan Berggren 4 V-1 3 100 11.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 V+1 3 -110 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 2 V+1 D -140 3.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V= D -140 3.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= E -620 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/10.8

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
alla i zon
94
Ekn2
kn643
Ekn62
K10653
4
E105
K1043
kn82
D9763
KD87
5
ED7
K1085
92
D987

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N86759
S97759
Ö46684
V46684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V-1 9 100 18.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Viktoria Einarsson - Bo Byléhn Pass   13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman Pass   13.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Pass   13.0/5.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Liz Callbo - Roger Edholm Pass   13.0/5.0
Inger Olsson - Marianne Norström Åke Nylén - Jan Berggren 2 S-1 5 -100 8.0/10.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 V+1 9 -140 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 V+1 E -140 4.0/14.0
Agneta Boberg - Inger Byström Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 3 V= E -140 4.0/14.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S-3 E -300 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/10.8

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Nord giv
N-S i zon
ED92
10652
5
Kkn52
kn6
KDkn7
1093
8643
83
E83
KDkn862
D7
K10754
94
E74
E109

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1057119
S1057119
Ö38613
V38613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 S+1 9 650 17.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+1 K 650 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S= 10 620 14.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3 S+2 10 200 11.0/7.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Olsson - Marianne Norström 3 S+2 K 200 11.0/7.0
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S+1 K 170 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bert Hellström - Nils Wänglund 3 S+1 K 170 7.0/11.0
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Boberg - Inger Byström 2 V-2 5 100 4.0/14.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö-1 9 50 1.0/17.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Åke Nylén - Jan Berggren 3 Ö-1 9 50 1.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 7.3/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Öst giv
Ö-V i zon
kn10943
975
D10
K103
EK875
K2
E543
kn8
D2
D10863
76
D542
6
Ekn4
Kkn982
E976

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N78667
S78678
Ö55765
V55765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Åke Nylén - Jan Berggren 1 V-3 D 300 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 1 V-2 Kn 200 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bert Hellström - Nils Wänglund 2NT N= 6 120 14.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+1 K 110 11.0/7.0
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 S+1 Kn 110 11.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 Ö-1 6 100 6.0/12.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl 2 V-1 D 100 6.0/12.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 6 100 6.0/12.0
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Boberg - Inger Byström 2 S= E 90 1.0/17.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Olsson - Marianne Norström 2 S= E 90 1.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 7.3/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Syd giv
alla i zon
E76
8653
97
kn1092
843
EKD92
D864
7
Dkn92
kn7
E10532
43
K105
104
Kkn
EKD865

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N94457
S94457
Ö49985
V49985
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3 S= E 110 15.0/3.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S+1 E 110 15.0/3.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+1 E 110 15.0/3.0
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= E 110 15.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-1 K 100 9.0/9.0
Agneta Boberg - Inger Byström Åke Nylén - Jan Berggren 3 Ö-1 E 100 9.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-1 E -100 6.0/12.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 1 V+1 Kn -110 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö+1 E -130 2.0/16.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 S-2 E -200 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/9.1

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.03

Väst giv
ingen i zon
E9
ED10
K9852
EK4
K1054
K6
E73
7653
D62
9842
kn104
D108
kn873
kn753
D6
kn92

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N891088
S881087
Ö43354
V54355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Viktoria Einarsson - Bo Byléhn 3NT S+1 9 430 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N+1 10 430 16.0/2.0
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+1 9 430 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N= 2 400 9.0/9.0
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3NT N= 2 400 9.0/9.0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N= 2 400 9.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N= 9 400 9.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+2 2 150 4.0/14.0
Agneta Boberg - Inger Byström Åke Nylén - Jan Berggren 1 N+3 2 130 2.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT S-1 4 -50 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/9.1