Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-26

Partävling, 9 bord, 17 par. Antal brickor: 24. Medel: 167.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Sven-Erik Svedin - Bert Hellström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 14, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
14 N+1 -450 6.0 43% 6 43.0%65KKn1094Kn96543 KDKn1087331061072
24 Ö-2 -100 7.0 50% 13 46.5%KD109326537964 EKn7E4K109652K8
Rond 2, som NS mot par 4, Inger Olsson - Marianne Norström
33NT N+1 430 3.0 21% 16 38.0%92EKKn3ED4K642 EKD64D61098798
43NT S= 600 7.0 50% 23 41.0%ED1093Kn5D5KKn109 Kn7K103EKn963E86
Rond 3, som ÖV mot par 16, Liz Callbo - Roger Edholm
53NT V-3 -150 0.0 0% 23 32.8%D9D6EKKn542D64 EKKn86Kn98DKn982
64 N-2 100 5.0 36% 28 33.3%KD9754294EKn53 KKn102E108D105242
Rond 4, som ÖV mot par 1, Anneli Sagersten - Björn Backlund
72 N= -110 3.0 21% 31 31.6%972Kn9K108KDKn96 E84365DKn43E85
82 S+4 -230 9.0 64% 40 35.6%98397KD979432 DKnE63Kn1064KD107
Rond 5, som ÖV mot par 18, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
93NT V+2 660 8.0 57% 48 38.0%E6482D1042E1063 K98ED9EKn65KDKn
103 S+2 -200 6.0 43% 54 38.5%979875KKn96542 1062EK106432KD3
Rond 6, Frirond
11  - 6.6 47% 60.6 39.3%K2EKn832K103E96 DKn85D4975KD75
12  - 6.6 47% 67.2 39.9%Kn8D109710548754 EK2EK6463Kn1063
Rond 7, som ÖV mot par 15, Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors
134 Ö+1 150 0.0 0% 67.2 36.8%ED2DEDKn985432 KKnK97643K10936
142NT N= -120 11.0 79% 78.2 39.9%D972EKn6Kn753Kn7 E3975K98421095
Rond 8, som NS mot par 13, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
152 S= 90 9.0 64% 87.2 41.5%E854E10Kn92ED75 DKn9964D7653Kn2
163 Ö+1 -170 5.0 36% 92.2 41.1%D93Kn9KD854385 K65274E97D432
Rond 9, som NS mot par 7, Inger Byström - Jan Berggren
173 N-1 -50 0.0 0% 92.2 38.7%E32EK1072K43KD K755431062Kn986
184 Ö= -420 11.0 79% 103.2 40.9%652E873DKn4875 D9744K87652E4
Rond 10, som ÖV mot par 9, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
194 N-1 50 9.0 64% 112.2 42.2%K875DKn5965263 96432EK3E9875
204 Ö= 620 12.0 86% 124.2 44.4%EDKn109636410547 EKKn32EKn96ED96
Rond 11, som NS mot par 3, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
216 N= 1370 14.0 100% 138.2 47.0%E1097D75EKn106E2 2E62KD43DKn964
223NT Ö= -600 3.0 21% 141.2 45.8%36K109864108653 KD865K8543K97
Rond 12, som ÖV mot par 17, Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck
231NT V-1 -100 4.0 29% 145.2 45.1%D1092D943109843 K54EKn8D754EK6
243NT S= -400 13.0 93% 158.2 47.1%98548Kn54E9753 1063K752K97342

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
ingen i zon
E2
E9754
EDkn3
D8
KDkn10873
3
106
1072
65
Kkn10
94
kn96543
94
D862
K8752
EK

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N61111611
S61111611
Ö71171
V71171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N+2 3 480 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 4 S+1 K 450 8.0/6.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 N+1 5 450 8.0/6.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 N= 6 450 8.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N= 6 450 8.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N+1 6 450 8.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Kurt Norström - Lars Olsson 5 N-1 5 -50 1.0/13.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Olsson - Marianne Norström 6 N-1 4 -50 1.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/5.5

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
N-S i zon
654
KDkn102
E43
ED
Ekn7
E4
K109652
K8
KD10932
653
7
964
8
987
Dkn8
kn107532

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N96936
S96936
Ö27397
V27397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= K 620 14.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Olsson - Marianne Norström 4D Ö-3 7 500 12.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 Ö-3 D 150 10.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-2 9 100 7.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö-2 9 100 7.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 K 50 4.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö= 9 -420 1.0/13.0
Inger Byström - Jan Berggren Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö= D -420 1.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - -/5.5

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
Ö-V i zon
92
EKkn3
ED4
K642
kn105
1072
63
EDkn105
873
9854
Kkn52
73
EKD64
D6
10987
98

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N810111111
S810111111
Ö43222
V43222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+2 9 460 12.0/2.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT N+2 5 460 12.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Jan Berggren 3NT N+2 2 460 12.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+1 E 450 7.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S+1 6 450 7.0/7.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 2 430 3.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+1 9 430 3.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kurt Norström - Lars Olsson 6NT S-2 2 -100 0.0/14.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 8.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
alla i zon
ED1093
kn5
D5
Kkn109
5
9876
K1084
7542
K8642
ED42
72
D3
kn7
K103
Ekn963
E86

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N101081010
S10981010
Ö33533
V33533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Jan Berggren 3NT S+2 9 660 13.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+2 8 660 13.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S+1 6 630 10.0/4.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Marianne Norström 3NT S= 4 600 7.0/7.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= 9 600 7.0/7.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT S-1 6 -100 2.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT S-1 9 -100 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 N-1 2 -100 2.0/12.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund     - 8.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
N-S i zon
54
743
10976
10753
EKkn86
kn98
D
kn982
D9
D6
EKkn542
D64
10732
EK1052
83
EK

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N42642
S42642
Ö89799
V89799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-3 7 150 14.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V-2 3 100 12.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors 3 Ö-1 E 50 9.0/5.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-1 3 50 9.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V= 3 -140 5.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V+1 4 -140 5.0/9.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+2 K -150 2.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT V= 7 -400 0.0/14.0
Inger Byström - Jan Berggren     - -/6.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
Ö-V i zon
ED9743
kn
E73
D106
Kkn102
E108
D1052
42

KD97542
94
Ekn53
865
63
Kkn86
K987

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N77395
S76395
Ö661048
V661048
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N-1 E -50 14.0/0.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors 4 N-2 E -100 9.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N-2 K -100 9.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-2 K -100 9.0/5.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-2 9 -100 9.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4D N-2 K -300 4.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= 7 -620 1.0/13.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= Kn -620 1.0/13.0
Inger Byström - Jan Berggren     - -/6.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
alla i zon
K1065
EKD10
E76
72
E843
65
Dkn43
E85
972
kn9
K108
KDkn96
Dkn
87432
952
1043

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N44865
S44865
Ö88366
V88366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+2 9 170 14.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N= K 110 11.0/3.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 1 N+1 K 110 11.0/3.0
Inger Byström - Jan Berggren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= E -90 8.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 3 S-1 3 -100 5.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S-1 D -100 5.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö+1 8 -130 2.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N-2 K -200 0.0/14.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     - 6.8/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
ingen i zon
1054
K10
852
Ekn865
Dkn
E63
kn1064
KD107
983
97
KD97
9432
EK762
Dkn8542
E3

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N7611129
S7611129
Ö66112
V66112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+2 K 480 13.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S+2 K 480 13.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N= K 420 10.0/4.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S+4 7 230 5.0/9.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 3 N+3 E 230 5.0/9.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Marianne Norström 2 S+4 Kn 230 5.0/9.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 S+5 D 230 5.0/9.0
Inger Byström - Jan Berggren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S+3 D 200 0.0/14.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck     - 6.8/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
Ö-V i zon
kn1032
53
K987
975
K98
ED9
Ekn65
KDkn
E64
82
D1042
E1063
D75
Kkn10764
3
842

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N21432
S21432
Ö111291011
V111291011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 6NT V-1 9 100 14.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-3 9 -150 12.0/2.0
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+2 3 -660 6.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Jan Berggren 3NT V+2 5 -660 6.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V+2 2 -660 6.0/8.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 8 -660 6.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V+2 5 -660 6.0/8.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V+3 3 -690 0.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 8.7/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
alla i zon
EKDkn
kn85
Ekn432
7
1062
EK106432
K
D3
97
9
875
Kkn96542
8543
D7
D1096
E108

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N51161010
S51161010
Ö82723
V82723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S+1 K 650 12.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 9 650 12.0/2.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 9 650 12.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S+2 E 200 8.0/6.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Liz Callbo - Roger Edholm 4 N+1 9 150 6.0/8.0
Inger Olsson - Marianne Norström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3 N= 9 140 3.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Jan Berggren 3 N= 9 140 3.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 N+1 9 130 0.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 8.7/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
ingen i zon
97643
1075
ED8
108
Dkn85
D4
975
KD75
K2
Ekn832
K103
E96
E10
K96
kn642
kn432

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45354
S45354
Ö98988
V98988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2NT Ö-1 2 50 12.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Inger Byström - Jan Berggren 3NT Ö-1 2 50 12.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-1 2 50 12.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V= 7 -110 8.0/6.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT Ö+1 2 -120 4.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT Ö+1 6 -120 4.0/10.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT Ö+1 4 -120 4.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Marianne Norström 1NT Ö+2 6 -150 0.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/6.6

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
N-S i zon
109753
kn5
KDkn
ED9
EK2
EK64
63
kn1063
kn8
D1097
1054
8754
D64
832
E9872
K2

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N58587
S58587
Ö84845
V84845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+3 4 200 14.0/0.0
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 2 N= 9 110 11.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 N= D 110 11.0/3.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-1 K 50 6.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V-1 3 50 6.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V-1 10 50 6.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Marianne Norström 1NT V= K -90 1.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Inger Byström - Jan Berggren 1NT V= Kn -90 1.0/13.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/6.6

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
alla i zon
107
kn1052
Ekn8642
10
Kkn
K97643
K1093
6
ED2

D
EDkn985432
986543
ED8
75
K7

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N27663
S27663
Ö115768
V115768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+1 7 -150 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+3 5 -170 12.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 Ö= 7 -600 7.0/7.0
Inger Byström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö= 7 -600 7.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kurt Norström - Lars Olsson 5 Ö= 7 -600 7.0/7.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö= 7 -600 7.0/7.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 Ö+1 9 -620 1.0/13.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 5 Ö+1 E -620 1.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.8/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
ingen i zon
K86
KD1083
ED
D64
E3
975
K9842
1095
D972
Ekn6
kn753
kn7
kn1054
42
106
EK832

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N106999
S106999
Ö26443
V26443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+1 6 430 13.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N+1 3 430 13.0/1.0
Inger Olsson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+3 3 180 9.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kurt Norström - Lars Olsson 2NT N+2 2 180 9.0/5.0
Inger Byström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S= 10 140 6.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N= 2 120 3.0/11.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT N+1 2 120 3.0/11.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT S-1 4 -50 0.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - 9.8/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
N-S i zon
E854
E10
kn92
ED75
K2
kn872
84
K10643
10763
KD53
EK10
98
Dkn9
964
D7653
kn2

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N59578
S59578
Ö64755
V74765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2NT Ö-2 5 100 13.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-2 Kn 100 13.0/1.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S= 8 90 9.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT N= 3 90 9.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N-1 3 -100 5.0/9.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Olsson - Marianne Norström 1NT N-1 5 -100 5.0/9.0
Inger Byström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N-2 3 -200 1.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 S-2 K -200 1.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 3.7/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
Ö-V i zon
D93
kn9
KD8543
85
E1084
EK103
62
976
kn7
D8652
kn10
EKkn10
K652
74
E97
D432

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N48455
S48455
Ö95977
V95977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö-1 E 100 13.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö-1 E 100 13.0/1.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Olsson - Marianne Norström 2 N= E 90 10.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö= E -140 8.0/6.0
Inger Byström - Jan Berggren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö+1 E -170 5.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+1 2 -170 5.0/9.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= 2 -620 1.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= K -620 1.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 3.7/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
ingen i zon
E32
EK1072
K43
KD
D10
9
EDkn95
E10743
kn9864
Dkn86
87
52
K75
543
1062
kn986

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N76867
S76867
Ö67575
V67575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-3 5 150 13.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V-3 E 150 13.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kurt Norström - Lars Olsson 2 N= 7 110 10.0/4.0
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-2 3 100 8.0/6.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 N= 6 80 6.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-1 E 50 3.0/11.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-1 E 50 3.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Jan Berggren 3 N-1 8 -50 0.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 8.4/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
N-S i zon
652
E873
Dkn4
875
83
K105
E10
KDkn1096
EKkn10
Dkn962
93
32
D974
4
K87652
E4

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N38355
S38355
Ö951086
V951086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V-3 4 150 14.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö= 6 -420 11.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö= 2 -420 11.0/3.0
Bengt Eldered - Ingalill Eriksson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+1 E -450 4.0/10.0
Inger Olsson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -450 4.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 E -450 4.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+1 E -450 4.0/10.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö+1 E -450 4.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 8.4/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn
32
E1084
KDkn102
96432
EK
3
E9875
K875
Dkn5
9652
63
E10
1098764
KDkn7
4

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N910949
S910949
Ö43494
V43494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors 2 S+1 E 140 13.0/1.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S= E 140 13.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-1 E -50 5.0/9.0
Inger Byström - Jan Berggren Kurt Norström - Lars Olsson 4 S-1 E -50 5.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-1 6 -50 5.0/9.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S-1 3 -50 5.0/9.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S-1 2 -50 5.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S-1 6 -50 5.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström     - 8.0/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
alla i zon

D1097
KD87
K5432

EKkn32
Ekn96
ED96
EDkn10963
64
1054
7
K87542
85
32
kn108

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N63434
S64435
Ö798108
V799108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Jan Berggren Kurt Norström - Lars Olsson 4 V-3 K 300 14.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö-1 8 100 10.0/4.0
Liz Callbo - Roger Edholm Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 Ö-1 2 100 10.0/4.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö-1 8 100 10.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors 3 Ö= 8 -140 6.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= Kn -620 2.0/12.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= Kn -620 2.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= Kn -620 2.0/12.0
Inger Olsson - Marianne Norström     - 8.0/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Nord giv
N-S i zon
E1097
D75
Ekn106
E2
kn85
kn10843
5
K873
KD643
K9
9872
105
2
E62
KD43
Dkn964

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N11118810
S10118810
Ö21453
V21453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 6 N= K 1370 14.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N+2 4 660 12.0/2.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N+1 4 630 7.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT N+1 3 630 7.0/7.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 9 630 7.0/7.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Byström - Jan Berggren 3NT N+1 4 630 7.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N= 9 600 1.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N= 3 600 1.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors     - -/4.9

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Öst giv
Ö-V i zon
3
6
K109864
108653
1072
Ekn2
ED75
D42
Ekn94
D1097
kn32
Ekn
KD865
K8543

K97

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N56554
S56554
Ö67889
V67789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-2 K 200 12.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö-2 K 200 12.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson 2 Ö-2 4 200 12.0/2.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö-1 7 100 8.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 Ö+1 K -170 6.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö= 8 -600 3.0/11.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 3NT Ö= 6 -600 3.0/11.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+1 5 -630 0.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors     - -/4.9

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Syd giv
alla i zon
kn73
10752
Ekn86
D2
K54
Ekn8
D754
EK6
D1092
D943

109843
E86
K6
K10932
kn75

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N27436
S27436
Ö116997
V1169107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Jan Berggren 4 Ö-2 Kn 200 14.0/0.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kurt Norström - Lars Olsson 1NT V-1 2 100 10.0/4.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT V-1 5 100 10.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 1NT V-1 2 100 10.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Marianne Norström 2 S= E 90 6.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V= 8 -90 4.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Liz Callbo - Roger Edholm 2NT V= 6 -120 1.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT V+1 6 -120 1.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/6.8

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.26

Väst giv
ingen i zon
kn2
10643
D862
D106
1063
K752
K973
42
9854
8
kn54
E9753
EKD7
EDkn9
E10
Kkn8

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N99101010
S99101010
Ö44333
V44333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S+1 2 430 10.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Marianne Norström 3NT S+1 3 430 10.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S+1 5 430 10.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Jan Berggren 3NT S+1 2 430 10.0/4.0
Ingrid Wahlberg - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+1 3 430 10.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Ingalill Eriksson 4 S= 4 420 4.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Liz Callbo - Roger Edholm 3NT S= 3 400 1.0/13.0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S= 2 400 1.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/6.8