Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Bengt Eldered - Ingalill Eriksson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
12NT N+2 180 16 89% 16 89.0%KD97443E106K42 E10KKn10769842D5
22 Ö+2 -130 12 67% 28 78.0%K10976842Kn92Kn7 D43Kn1076E643KD
Rond 2, som NS mot par 3, Bert Hellström - Sven-Erik Svedin
33NT Ö+1 -630 8 44% 36 66.7%987KD9425D1086 E105287Kn76Kn752
44 Ö+1 -150 15 83% 51 70.8%D542DKn8428D82 EKn10863K95KK97
Rond 3, som ÖV mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
51NT S+1 -120 2 11% 53 58.8%E8543Kn971094EK K286538765D103
64 V= 620 14 78% 67 62.0%D83EKn854K6ED6 K10942232K10842
Rond 4, som NS mot par 5, Björn Backlund - Anneli Sagersten
75 N-1 -100 13 72% 80 63.4%EKKn732K762967 D4DKn109537Kn986
84 N= 420 14 78% 94 65.2%EKD6439764E65 KnEDKn82Kn108K872
Rond 5, som ÖV mot par 6, Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl
96 N= -980 2 11% 96 59.2%4Kn10Kn987652987 32E9532DKn10432
104 Ö-1 -100 6 33% 102 56.6%K87K963862D74 ED53ED7497E32
Rond 6, som NS mot par 7, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
113NT V= -400 2 11% 104 52.5%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
122NT N-2 -200 4 22% 108 49.9%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som ÖV mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
132NT V= 120 6 33% 114 48.6%7487E1063DKn854 ED9ED5KKn72763
142 N+3 -200 0 0% 114 45.1%KKn39654D1054Kn3 D986410EKn62K104
Rond 8, som ÖV mot par 9, Lars Hedberg - Margaretha Holmlund
153 Ö+1 170 7 39% 121 44.7%KD87EDKn1039856 643K986ED10492
162 V-1 -100 3 17% 124 43.0%E965410879863Kn 10EKKn5EDKn75432
Rond 9, som NS mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
173NT Ö= -400 2 11% 126 41.1%KKn108Kn873EKn862 76ED10876K10974
185 V-1 50 17 94% 143 44.1%EKn854E9742K54 107632D5DKn4392
Rond 10, som NS mot par 11, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
192 Ö= -110 5 28% 148 43.2%1095E62E1074E98 DKn39743K863103
204 N= 620 16 89% 164 45.5%EKD6EEDKnD10732 5432D539865K4
Rond 11, som NS mot par 12, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
214 N-2 -200 4 22% 168 44.4%KKn1083Kn97ED54E D62862K86DKn96
221 S= 80 5 28% 173 43.6%K109976532Kn985 EKn873EK3D10E104
Rond 12, som NS mot par 1, Klas Löfgren - Agneta Boberg
233NT V= -600 9 50% 182 43.9%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
244 Ö+2 -480 6 33% 188 43.5%109K9532E92D42 427D10753K9853