Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Jan Berggren - Olan Hedström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
12NT N+1 150 14 78% 14 78.0%KD97443E106K42 E10KKn10769842D5
23 Ö+1 -130 12 67% 26 72.5%K10976842Kn92Kn7 D43Kn1076E643KD
Rond 2, som ÖV mot par 11, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
33NT Ö+1 630 10 56% 36 67.0%D64EKn3ED98EK4 KKn31065K1043293
44 S-3 300 10 56% 46 64.2%KE1063ED107542E 977Kn963Kn106543
Rond 3, som NS mot par 12, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
52 Ö-1 50 5 28% 51 57.0%Kn10KD2EK2Kn8654 D976E104DKn3972
63 Ö+1 -170 7 39% 58 54.0%E5KD9610754Kn75 Kn761073EDKn9893
Rond 4, som ÖV mot par 1, Klas Löfgren - Agneta Boberg
75 V+1 620 15 83% 73 58.1%986584K105EKD3 10EEDKn843210542
83 N+1 -170 15 83% 88 61.2%52K654KD95293 10987103E73DKn104
Rond 5, som ÖV mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
94 N+1 -450 18 100% 106 65.6%4Kn10Kn987652987 32E9532DKn10432
104 V-1 -100 6 33% 112 62.3%K87K963862D74 ED53ED7497E32
Rond 6, som NS mot par 3, Bert Hellström - Sven-Erik Svedin
114 Ö= -420 0 0% 112 56.6%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
123NT S-2 -200 4 22% 116 53.8%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som NS mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
133NT V-1 100 15 83% 131 56.0%8532Kn1043985410 KKn106K962DEK92
144 N-1 -50 3 17% 134 53.2%107KDKn83K87E52 E52E7293D9876
Rond 8, som NS mot par 5, Björn Backlund - Anneli Sagersten
153 Ö= -140 15 83% 149 55.2%Kn9274232EKn853 E1055KKn76KD1074
162 N= 90 12 67% 161 55.9%7D43K10542E986 KDKn8329627KD10
Rond 9, som NS mot par 6, Lennart Sohlin - Anna-Lisa Åkerdahl
173NT Ö-3 150 18 100% 179 58.5%KKn108Kn873EKn862 76ED10876K10974
183NT V+1 -430 2 11% 181 55.9%EKn854E9742K54 107632D5DKn4392
Rond 10, som NS mot par 7, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
192 Ö= -110 5 28% 186 54.4%1095E62E1074E98 DKn39743K863103
203 N+2 150 10 56% 196 54.5%EKD6EEDKnD10732 5432D539865K4
Rond 11, som NS mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
214 N-2 -200 4 22% 200 53.0%KKn1083Kn97ED54E D62862K86DKn96
221 S+2 140 18 100% 218 55.1%K109976532Kn985 EKn873EK3D10E104
Rond 12, som ÖV mot par 9, Lars Hedberg - Margaretha Holmlund
233NT V= 600 9 50% 227 54.9%E72EKn3D838765 KD5K108EKn10D943
244 Ö+2 480 12 67% 239 55.4%EDKn63EDKn106Kn76 K87584K864EKn10