Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-19

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Lennart Wiklund - Sune Häggbom

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 15, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
12NT N= 120 8 44% 8 44.0%KD97443E106K42 E10KKn10769842D5
22NT V+2 -180 5 28% 13 36.0%K10976842Kn92Kn7 D43Kn1076E643KD
Rond 2, som NS mot par 4, Bo Byléhn - Inger Byström
34 V-2 200 18 100% 31 57.3%987KD9425D1086 E105287Kn76Kn752
45 Ö= -600 4 22% 35 48.5%D542DKn8428D82 EKn10863K95KK97
Rond 3, som ÖV mot par 18, Jan Berggren - Olan Hedström
52 Ö-1 -50 13 72% 48 53.2%E8543Kn971094EK K286538765D103
63 Ö+1 170 11 61% 59 54.5%D83EKn854K6ED6 K10942232K10842
Rond 4, som ÖV mot par 10, Ylva Papp - Agneta Danielsson
75D S+1 -1050 0 0% 59 46.7%986584K105EKD3 10EEDKn843210542
83NT S= -400 9 50% 68 47.1%52K654KD95293 10987103E73DKn104
Rond 5, som ÖV mot par 16, Hans Selling - Tom Emanuelz
95 N+1 -480 12 67% 80 49.3%4Kn10Kn987652987 32E9532DKn10432
101NT V+1 120 12 67% 92 51.1%K87K963862D74 ED53ED7497E32
Rond 6, som NS mot par 2, Margareta Sandberg - Marianne Norström
112 N-1 -50 8 44% 100 50.5%EK8432Kn7329Kn4 75KKn876538752
123NT N+1 630 18 100% 118 54.6%K736EK84D7542 Kn105EKD43Kn65106
Rond 7, som ÖV mot par 14, Gunnel Modig - Britt Bergman
132 Ö+2 130 10 56% 128 54.7%7487E1063DKn854 ED9ED5KKn72763
143 N= -140 10 56% 138 54.8%KKn39654D1054Kn3 D986410EKn62K104
Rond 8, som ÖV mot par 20, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
153D S= -670 0 0% 138 51.1%KD87EDKn1039856 643K986ED10492
162D S-1 100 12 67% 150 52.1%E965410879863Kn 10EKKn5EDKn75432
Rond 9, som ÖV mot par 17, Lars Olsson - Kurt Norström
172NT V+2 180 14 78% 164 53.6%D54K932954D53 E93254EKDKn1062
185 Ö= 400 12 67% 176 54.4%KKn86852EDKn1087 KD9103E10976K63
Rond 10, som ÖV mot par 8, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
193 Ö-1 -100 3 17% 179 52.4%EK8762Kn10DKnKD5 4KD85952Kn7642
203NT N= -600 5 28% 184 51.2%Kn9K986273Kn865 1087Kn1074K1042E9
Rond 11, som ÖV mot par 19, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
214 N-2 200 14 78% 198 52.5%974K510972K1087 E5ED1043Kn35432
221 S= -80 13 72% 211 53.4%10965Kn7652KnKD6 D42D84EK84732
Rond 12, som NS mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
233NT V-1 100 17 94% 228 55.1%Kn93642642EK102 10864D975K975Kn
245 Ö+1 -480 6 33% 234 54.2%109K9532E92D42 427D10753K9853