Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-09-12 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-09-12

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Lennart Wiklund - Sune Häggbom

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Inger Byström - Agneta Boberg
16NT N-1 -50 9 45% 9 45.0%K82E87E52E764 EDKD3Kn1086KKn83
24 N= 620 16 80% 25 62.5%K932E109645386 E6KD3ED86DKn42
Rond 2, som ÖV mot par 15, Henry Häljeryd - Ulf Henriksson
34 Ö+1 650 18 90% 43 71.7%8EK1087427KD64 EKn52EKn10843985
43 V= 110 13 65% 56 70.0%75EKD1061085394 ED108372ED96D7
Rond 3, som NS mot par 14, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
54 Ö= -420 5 25% 61 61.0%3EK2Kn109854D76 10421094D72EKn92
64 N+1 150 16 80% 77 64.2%DKn9EKD9532D52 K53265Kn4EKn1093
Rond 4, som NS mot par 13, Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander
74 N= 620 6 30% 83 59.3%Kn8KD108763KE42 EK7552ED10Kn1073
81NT S+2 150 19 95% 102 63.8%54Kn873Kn8642DKn ED71042EKD97K6
Rond 5, som NS mot par 12, Inger Olsson - Margareta Sandberg
93NT Ö= -600 17 85% 119 66.1%K91052E9654765 Kn64298737ED84
103NT Ö-4 400 17 85% 136 68.0%Kn5E1048743E1087 E108432D98105Kn9
Rond 6, som NS mot par 11, Margaretha Holmlund - Lars Hedberg
112 S= 110 18 90% 154 70.0%E10952652E7252 KKn8KD84364E83
124 S= 130 16 80% 170 70.8%109732D9865DKn3 EKn86EK3EKn10322
Rond 7, som NS mot par 22, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
132 V= -110 20 100% 190 73.1%DKn53Kn83975387 K10429KD102D632
143NT N+2 460 15 75% 205 73.2%E5E3KKn94D9532 K963Kn86ED6KKn10
Rond 8, som NS mot par 21, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
151NT Ö-3 150 20 100% 225 75.0%KD1042E84D754Kn 65DKn109210832D9
161NT S-2 -100 1 5% 226 70.6%109853KDKnEK3Kn5 K105432D754K106
Rond 9, som ÖV mot par 20, Gunnel Modig - Jeanette Jensen
174 N+1 -450 8 40% 234 68.8%4E107654264Kn106 1039KD8532E753
183 Ö+3 230 15 75% 249 69.2%EK10932EKn87610D D763D974310653
Rond 10, som ÖV mot par 19, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
192NT N-1 50 7 35% 256 67.4%9742D1097ED1093 K5EK88764Kn652
205D N-3 800 18 90% 274 68.5%42ED43KKn87232 EDKn9KKn106ED1043
Rond 11, som ÖV mot par 18, Jan Berggren - Olan Hedström
214 N= -620 5 25% 279 66.4%KKn93103Kn6EKKn74 764K8598109532
222 N= -110 14 70% 293 66.6%108742Kn10776282 D9D9643E4KKn53
Rond 12, som NS mot par 17, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
235 V-1 100 19 95% 312 67.8%108386323E9654 DKn54EKn410721083
243 N= 140 18 90% 330 68.8%EDKn43D6295654 K103D872KDKn973

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
ingen i zon
K82
E87
E52
E764
kn10954
652
D43
D5
763
kn1094
K97
1092
ED
KD3
kn1086
Kkn83

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N1211111012
S1211111012
Ö12231
V12231
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+2 4 460 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3NT N+2 4 460 19/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+1 4 430 15/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N+1 4 430 15/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT N+2 4 180 12/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Byström - Agneta Boberg 6NT N-1 Kn -50 9/11
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 6NT N-1 7 -50 9/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Margareta Sandberg 6NT N-2 7 -100 4/16
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 6NT N-2 Kn -100 4/16
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6NT N-2 Kn -100 4/16
Björn Backlund - Anneli Sagersten Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 7NT N-3 Kn -150 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
N-S i zon
K932
E10964
53
86
Dkn108
kn852
K10
K73
754
7
kn9742
E1095
E6
KD3
ED86
Dkn42

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N771089
S771089
Ö56354
V56353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+1 D 630 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Byström - Agneta Boberg 4 N= E 620 16/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 N= 2 620 16/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S= 8 620 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= D 600 12/8
Lars Olsson - Kurt Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+1 D 120 9/11
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2NT S= 8 120 9/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Margareta Sandberg 2 S= 8 110 6/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 4 -100 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-1 2 -100 3/17
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-3 7 -300 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
Ö-V i zon
D943
D96
962
E32
Ekn52

Ekn10843
985
8
EK108742
7
KD64
K1076
kn53
KD5
kn107

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N13255
S13255
Ö12101177
V12101187
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Byström - Agneta Boberg 3 V-1 E 100 20/0
Inger Olsson - Margareta Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö= 6 -140 18/2
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+2 6 -170 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö+2 6 -200 14/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö= 6 -600 12/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 Ö= 6 -620 8/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö= 7 -620 8/12
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 Ö= 6 -620 8/12
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+1 K -650 2/18
Björn Backlund - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 K -650 2/18
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö+1 Kn -650 2/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
alla i zon
K964
kn3

Ekn108652
ED1083
72
ED96
D7
75
EKD106
10853
94
kn2
9854
Kkn742
K3

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N83353
S83354
Ö49886
V59886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Margareta Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-2 E 200 19/1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-2 E 200 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3 N+1 7 130 16/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 V-1 Kn 100 13/7
Björn Backlund - Anneli Sagersten Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-1 E 100 13/7
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-1 E -100 10/10
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V= E -110 7/13
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 Ö= E -110 7/13
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= K -140 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Byström - Agneta Boberg 3 Ö+1 6 -170 2/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N-3 E -300 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
N-S i zon
3
EK2
kn109854
D76
K7
Dkn765
63
K1084
EDkn9865
83
EK
53
1042
1094
D72
Ekn92

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N68533
S69533
Ö7481010
V7481010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N-1 E -100 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+2 D -170 15/5
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+1 5 -170 15/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+2 9 -170 15/5
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö+2 7 -170 15/5
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 Ö= 2 -420 5/15
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= D -420 5/15
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= E -420 5/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 Ö= D -420 5/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 Ö= 2 -420 5/15
Inger Byström - Agneta Boberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= D -420 5/15

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn9
E
KD9532
D52
E1074
D10932
107
64
86
Kkn874
E86
K87
K532
65
kn4
Ekn1093

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110597
S1110597
Ö22832
V22832
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5D N= 6 550 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 8 150 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S+1 8 150 16/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 4 150 16/4
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 S= 2 130 10/10
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Lars Olsson - Kurt Norström 3 N+1 4 130 10/10
Inger Byström - Agneta Boberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S+1 D 130 10/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 Ö-1 Kn 100 5/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 Ö-1 Kn 100 5/15
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-2 D -100 2/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 Ö= 4 -110 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
alla i zon
kn8
KD108763
K
E42
2
Ekn4
kn96532
986
D109643
9
874
KD5
EK75
52
ED10
kn1073

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N9512811
S8512711
Ö46151
V46151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N+2 5 680 19/1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+2 9 680 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+1 8 650 13/7
Agneta Danielsson - Ylva Papp Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 N+1 K 650 13/7
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Agneta Boberg 4 N+1 K 650 13/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 2 650 13/7
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N= 3 620 6/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 N= K 620 6/14
Inger Olsson - Margareta Sandberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 N= K 620 6/14
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 6 -100 2/18
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT S-2 2 -200 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
ingen i zon
54
kn873
kn8642
Dkn
kn96
EKD6
5
E9874
K10832
95
103
10532
ED7
1042
EKD97
K6

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N49648
S49648
Ö84795
V84795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+2 E 150 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V-3 6 150 19/1
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Byström - Agneta Boberg 4 S= E 130 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+1 E 110 9/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 S+1 E 110 9/11
Inger Olsson - Margareta Sandberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 S+1 D 110 9/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S= E 110 9/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 3 S= K 110 9/11
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+1 E 110 9/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S= E 90 2/18
Agneta Danielsson - Ylva Papp Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 S-2 E -100 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
Ö-V i zon
K9
1052
E9654
765
D1053
E6
kn3
Kkn1092
E87
KDkn4
KD1082
3
kn642
9873
7
ED84

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N43343
S43343
Ö8109910
V9109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V+1 E -140 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Margareta Sandberg 3NT Ö= 9 -600 17/3
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT Ö= 4 -600 17/3
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö+1 3 -630 10/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 9 -630 10/10
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+1 4 -630 10/10
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V+1 5 -630 10/10
Jan Berggren - Olan Hedström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT Ö+1 Kn -630 10/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT Ö+2 4 -660 2/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Byström - Agneta Boberg 3NT Ö+2 8 -660 2/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V+2 4 -660 2/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
alla i zon
kn5
E104
8743
E1087
D9
73
KDkn962
632
K76
Kkn652
E
KD54
E108432
D98
105
kn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N53685
S53675
Ö89645
V89645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inger Olsson - Margareta Sandberg 3NT Ö-4 4 400 17/3
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Byström - Agneta Boberg 3NT V-4 7 400 17/3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö-4 2 400 17/3
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT Ö-4 2 400 17/3
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö-3 2 300 11/9
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT Ö-3 4 300 11/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö-2 E 200 8/12
Jan Berggren - Olan Hedström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= 3 110 6/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V-1 Kn 100 4/16
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Liz Callbo - Roger Edholm 3 V= Kn -110 2/18
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 Kn -630 0/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
ingen i zon
E10952
652
E72
52
D6

KDkn10853
KDkn9
743
Ekn1097
9
10764
Kkn8
KD843
64
E83

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N43999
S44999
Ö88444
V88444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D V-2 E 300 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S= K 110 18/2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5D V-1 6 100 16/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V-1 6 50 13/7
Inger Olsson - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 V-1 6 50 13/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liz Callbo - Roger Edholm 4D S-1 K -100 10/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V= E -130 5/15
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2 Ö+2 6 -130 5/15
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Inger Byström - Agneta Boberg 4 V= 6 -130 5/15
Jan Berggren - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+1 6 -130 5/15
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 V+3 2 -150 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
N-S i zon
10973
2
D9865
Dkn3
KD
kn10986
K74
1098
542
D754

EK7654
Ekn86
EK3
Ekn1032
2

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N410497
S410497
Ö93945
V93945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liz Callbo - Roger Edholm 3 N+1 E 170 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 S= Kn 130 16/4
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 S+2 K 130 16/4
Inger Olsson - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+1 K 130 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S+1 Kn 110 12/8
Björn Backlund - Anneli Sagersten Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 V-2 10 100 9/11
Jan Berggren - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V-2 D 100 9/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Inger Byström - Agneta Boberg 3 V-1 5 50 6/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 S-1 Kn -100 3/17
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 5 S-1 10 -100 3/17
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V= D -110 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
alla i zon
Dkn53
kn83
9753
87
E87
E765
E64
EK4
96
KD1042
kn8
kn1095
K1042
9
KD102
D632

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N37273
S37273
Ö10611610
V10611610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V= 8 -110 20/0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Margareta Sandberg 2 V+3 8 -200 17/3
Björn Backlund - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V+3 8 -200 17/3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 V= 3 -620 12/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 V= D -620 12/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 V= 3 -620 12/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V+1 5 -650 4/16
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 8 -650 4/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Roger Edholm 4 V+1 3 -650 4/16
Inger Byström - Agneta Boberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 Ö+1 2 -650 4/16
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 8 -650 4/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
ingen i zon
E5
E3
Kkn94
D9532
Dkn1042
D92
10
E764
87
K10754
87532
8
K963
kn86
ED6
Kkn10

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N119678
S1196710
Ö24662
V24662
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S+3 10 490 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+2 4 460 15/5
Inger Byström - Agneta Boberg Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT S+2 D 460 15/5
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+2 D 460 15/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+2 4 460 15/5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Margareta Sandberg 3NT N+1 7 430 10/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT S+4 2 240 8/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 N+2 4 130 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NT N+1 5 120 4/16
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S-1 10 -50 2/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Roger Edholm 4D S-3 E -500 0/20

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
N-S i zon
KD1042
E84
D754
kn
Ekn83
5
EKkn9
E1085
97
K763
6
K76432
65
Dkn1092
10832
D9

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N13653
S13553
Ö1277810
V1277810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT Ö-3 D 150 20/0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V+1 Kn -140 18/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Byström - Agneta Boberg 3 Ö+3 K -170 13/7
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Margareta Sandberg 2 V+4 K -170 13/7
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+3 K -170 13/7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V+3 5 -170 13/7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 N-2 6 -200 8/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 V+1 K -420 5/15
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Anneli Sagersten 5 Ö+1 6 -420 5/15
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V+2 K -460 2/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-6 K -600 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
Ö-V i zon
109853
KDkn
EK3
kn5
Dkn64
98
986
ED72
E72
E76
kn102
9843
K
105432
D754
K106

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58966
S58966
Ö85476
V85476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S+3 2 180 19/1
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT S+3 9 180 19/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1NT S+2 2 150 15/5
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2NT S+1 2 150 15/5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Byström - Agneta Boberg 3 S= 9 140 12/8
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+1 D 120 9/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1NT S+1 2 120 9/11
Henry Häljeryd - Ulf Henriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT S= 9 90 6/14
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 2 N-1 2 -50 4/16
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT S-2 2 -100 1/19
Liz Callbo - Roger Edholm Inger Olsson - Margareta Sandberg 1NT S-2 2 -100 1/19

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
ingen i zon
ED982
8
Ekn10
KD82
103
9
KD8532
E753
4
E1076542
64
kn106
Kkn765
KDkn3
97
94

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8671010
S8671010
Ö46623
V46623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N+1 E 450 12/8
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 N+1 E 450 12/8
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 E 450 12/8
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N+1 E 450 12/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+1 E 450 12/8
Inger Byström - Agneta Boberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+1 6 450 12/8
Jan Berggren - Olan Hedström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 N+1 E 450 12/8
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N+1 E 450 12/8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 E 450 12/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 N= E 420 1/19
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N= E 420 1/19

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
N-S i zon
85
D1042
EK52
K74
D76
3
D9743
10653
EK10932
Ekn876
10
D
kn4
K95
kn86
Ekn982

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77736
S77736
Ö46697
V46697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S= 6 110 20/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-1 E 50 18/2
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö+1 E -140 15/5
Jan Berggren - Olan Hedström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 Ö+1 Kn -140 15/5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+2 E -170 10/10
Inger Byström - Agneta Boberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+1 5 -170 10/10
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 Kn -170 10/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 Ö+3 6 -230 5/15
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö+3 8 -230 5/15
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 Ö+1 6 -450 2/18
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 N-5 E -500 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
Ö-V i zon
63
kn532
Kkn95
E107
K5
EK8
8764
kn652
9742
D1097
ED10
93
EDkn108
64
32
KD84

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N75475
S75465
Ö58858
V58858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jan Berggren - Olan Hedström 1NT N= 2 90 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 2NT N-1 9 -50 13/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT N-1 7 -50 13/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Jeanette Jensen 1NT N-1 7 -50 13/7
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 S-1 E -50 13/7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT N-1 7 -50 13/7
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N-1 2 -50 13/7
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S-2 E -100 5/15
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Agneta Boberg 2 N-2 2 -100 5/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Olsson - Margareta Sandberg 4 S-4 K -200 1/19
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liz Callbo - Roger Edholm 3NT S-4 E -200 1/19

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
alla i zon
K875
5
6
EKDkn976
EDkn9
Kkn106
ED1043
42
ED43
Kkn872
32
1063
9872
95
10854

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -1100
 NT
N91143
S91143
Ö4121286
V4121286
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 V+3 E -170 20/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Jan Berggren - Olan Hedström 5D N-2 E -500 17/3
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 5D N-2 7 -500 17/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 5 V+1 E -620 10/10
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 5 V+1 E -620 10/10
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Agneta Boberg 5 Ö+1 8 -620 10/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Olsson - Margareta Sandberg 5 V+1 E -620 10/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liz Callbo - Roger Edholm 5 V+1 E -620 10/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V+1 E -650 4/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5D N-3 E -800 2/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö= 9 -1370 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Nord giv
N-S i zon
ED2
Dkn764
E752
8
764
K85
98
109532
Kkn93
103
kn6
EKkn74
1085
E92
KD1043
D6

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 500
 NT
N4111067
S4101057
Ö92376
V92376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 N= K 650 20/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N= E 620 15/5
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 4 N= E 620 15/5
Inger Olsson - Margareta Sandberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N= E 620 15/5
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= E 620 15/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N+1 E 170 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+2 E 170 8/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 N+2 E 170 8/12
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö-2 E 100 4/16
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-1 K -100 2/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Byström - Agneta Boberg 1 Ö+1 E -110 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Öst giv
Ö-V i zon
E653
E
K1083
E1076
D9
D9643
E4
Kkn53
108742
kn107
762
82
Kkn
K852
Dkn95
D94

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1010889
S1011889
Ö22553
V22553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NTD N+1 8 650 20/0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+2 5 460 18/2
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT S+1 3 430 16/4
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S= 5 400 14/6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+3 Kn 150 11/9
Inger Olsson - Margareta Sandberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S+3 5 150 11/9
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 S+1 3 130 8/12
Jan Berggren - Olan Hedström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 N= Kn 110 6/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Inger Byström - Agneta Boberg 2 V-1 E 100 4/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S-1 3 -50 1/19
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-1 3 -50 1/19

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Syd giv
alla i zon
1083
8632
3
E9654
K76
D105
EK84
kn72
E92
K97
Dkn965
KD
Dkn54
Ekn4
1072
1083

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N62442
S62442
Ö7119910
V7119910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V-1 3 100 19/1
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-1 5 100 19/1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 V= E -110 16/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 V+1 E -130 14/6
Liz Callbo - Roger Edholm Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT Ö= 4 -600 11/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 V= 3 -600 11/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V+1 3 -630 8/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3NT V+2 4 -660 3/17
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+2 2 -660 3/17
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inger Byström - Agneta Boberg 3NT V+2 8 -660 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V+2 4 -660 3/17

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.12

Väst giv
ingen i zon
EDkn43
D62
95
654
9865
Ekn874
104
82
72
K1095
EKkn63
E10
K10
3
D872
KDkn973

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N83385
S84385
Ö581058
V581058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N+2 E 170 20/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N= E 140 18/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Margareta Sandberg 3 S= 10 110 14/6
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S= 10 110 14/6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S= E 110 14/6
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inger Byström - Agneta Boberg 4 Ö-2 3 100 10/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 K 50 8/12
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö= 3 -90 6/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Henry Häljeryd - Ulf Henriksson 3 V= E -140 2/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö= 10 -140 2/18
Liz Callbo - Roger Edholm Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 Ö= K -140 2/18