Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-10-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-10-01

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 215.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Bengt Eldered - Åke Åberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Arne Mulari - Renate Rhodin
14 V+3 -510 8.0 44% 8 44.0%Kn10549485E8762 K9763521097433
23 N-1 -100 3.0 17% 11 30.5%E63EKD325EK102 DKn10585K983276
Rond 2, som ÖV mot par 15, Gunnel Modig - Jeanette Jensen
34 V= 620 11.0 61% 22 40.7%KD96973210KDKn10 EKn742KD8D8532
42 Ö+1 140 15.0 83% 37 51.2%E5432DKn1097K83 DKn98EKD10564106
Rond 3, som NS mot par 14, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
52 V= -110 5.0 28% 42 46.6%K5D10EKDKn6Kn954 74E8753298832
63NT V+1 -630 3.0 17% 45 41.7%7623K982109754 1094KKn109Kn63632
Rond 4, Frirond
7  - 8.9 49% 53.9 42.7%E862Kn8652ED2E 104K10975KDKn864
8  - 8.9 49% 62.8 43.5%75863K863EK42 KKn106431029D1083
Rond 5, som NS mot par 12, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
92 Ö+2 -170 13.0 72% 75.8 46.7%Kn43D92109E9642 5EKn548754KDKn8
103NT N+2 660 17.0 94% 92.8 51.4%E3DK983K98652 D108EK72EKn7743
Rond 6, som NS mot par 11, Britt Bergman - Leif Persson
112 N= 110 9.0 50% 101.8 51.3%EKn10763Kn4D65K10 8K8532E42E986
123NT V= -400 3.0 17% 104.8 48.4%K105429842E532 D3D5D10963D954
Rond 7, som NS mot par 22, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
134 N+1 650 7.0 39% 111.8 47.7%973EDEKD1021085 EKD1065495294K
145 N-1 -50 3.0 17% 114.8 45.5%EKn2EK10EEKn10543 9765DKn62765K2
Rond 8, som NS mot par 21, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
153NT Ö+1 -430 7.0 39% 121.8 45.1%Kn2E963654Kn642 108654DKn54109E7
162 N-1 -50 6.0 33% 127.8 44.3%KD762K10210EKn96 854765EK981032
Rond 9, som ÖV mot par 20, Börje Nilsson - Per-Arne Olsson
174 V+3 510 5.0 28% 132.8 43.4%K9843EEKKn10962 E10762ED2K102D8
184 S+1 -650 4.0 22% 136.8 42.2%Kn986Kn1062D9874 E1052K106D98653
Rond 10, som ÖV mot par 19, Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten
193 Ö= 140 15.0 83% 151.8 44.3%Kn962KD1031042E3 D74E654KD93Kn7
203NT N+1 -630 16.0 89% 167.8 46.5%105Kn10742D85493 EKn432K65310374
Rond 11, som ÖV mot par 18, Ingrid Wahlberg - Marianne Norström
212NT S-1 100 14.0 78% 181.8 48.0%E9410762DKnKKn64 D2Kn543E765975
222NT Ö= 120 6.0 33% 187.8 47.4%Kn105E76KD104E104 EKD83D5Kn76597
Rond 12, som NS mot par 17, Margareta Sandberg - Per Sandberg
232 Ö+1 -140 9.0 50% 196.8 47.5%E101095E43EKD92 64D8432Kn87624
242NT V= -120 17.0 94% 213.8 49.4%D832KD497E964 Kn10510982853K73

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
ingen i zon
kn1054
94
85
E8762
ED8
KD1063
D2
kn94
2
Ekn87
EKkn6
KD105
K9763
52
109743
3

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N22151
S22151
Ö111011812
V111011812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 6 V-1 E 50 18.0/0.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 Ö+1 3 -450 15.0/3.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V+1 E -450 15.0/3.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V+2 Kn -480 11.0/7.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V+2 8 -480 11.0/7.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+3 8 -510 8.0/10.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT V+4 4 -520 6.0/12.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 6 V= E -980 3.0/15.0
Britt Bergman - Leif Persson Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 6 V= Kn -980 3.0/15.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Björn Backlund - Ulla Blanck 6NT Ö= 3 -990 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 8.2/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
N-S i zon
E63
EKD32
5
EK102
742
kn109
Dkn764
83
K98
764
E10
Dkn954
Dkn105
85
K9832
76

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N99101110
S98101110
Ö44222
V44222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+2 4 660 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT N+1 4 630 15.0/3.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Björn Backlund - Ulla Blanck 4NT N= 8 630 15.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N= 4 620 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S= D 600 10.0/8.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 N+2 E 200 8.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 2 N+1 D 140 6.0/12.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N-1 E -100 3.0/15.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-1 E -100 3.0/15.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 S-2 3 -200 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 8.2/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
Ö-V i zon
3
654
EK9432
975
Ekn742
KD8
D85
32
KD96
9732
10
KDkn10
1085
Ekn10
kn76
E864

Optimalt kontrakt: 4NTD S-2 -300
 NT
N58438
S58438
Ö658105
V758105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 V+2 E -170 16.0/2.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3 V+1 E -170 16.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 V+1 K -170 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 4 V= E -620 7.0/11.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V= K -620 7.0/11.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 V= K -620 7.0/11.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= E -620 7.0/11.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V= K -620 7.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 4 V= E -620 7.0/11.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5D N-4 K -800 0.0/18.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 8.5/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
alla i zon
K6
kn4
8532
E9752
Dkn98
EKD105
64
106
E543
2
Dkn1097
K83
1072
98763
EK
Dkn4

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N73434
S73434
Ö699109
V699109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT V-3 5 300 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 4 V-2 7 200 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Britt Bergman - Leif Persson 4 V-1 E 100 10.0/8.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö-1 4 100 10.0/8.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-1 E 100 10.0/8.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 Ö-1 E 100 10.0/8.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-1 E 100 10.0/8.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 V= E -140 3.0/15.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+1 E -140 3.0/15.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V= E -620 0.0/18.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 8.5/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
N-S i zon
K5
D10
EKDkn6
kn954
EDkn1032
4
1054
KD6
986
Kkn96
732
E107
74
E87532
98
832

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N78757
S78757
Ö65586
V65586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-2 E 100 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-1 E 50 13.0/5.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 V-1 E 50 13.0/5.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V-1 E 50 13.0/5.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 3 V-1 K 50 13.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 N-1 6 -100 8.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V= E -110 5.0/13.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V= E -110 5.0/13.0
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-3 E -300 2.0/16.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V+1 K -450 0.0/18.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson     - -/8.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
Ö-V i zon
762
3
K982
109754
Dkn85
642
D1054
Kkn
EK3
ED875
E7
ED8
1094
Kkn109
kn63
632

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N43322
S43322
Ö910101110
V910101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Ingegerd Backlund 6NT V-2 2 200 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 10 100 15.0/3.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö-1 3 100 15.0/3.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT Ö= 10 -600 11.0/7.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V= 10 -600 11.0/7.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 Ö= 10 -620 8.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V+1 4 -630 3.0/15.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+1 6 -630 3.0/15.0
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö+1 9 -630 3.0/15.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 3NT Ö+1 Kn -630 3.0/15.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson     - -/8.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
alla i zon
E862
kn8652
ED2
E
KD9
EKD10
kn63
1093
kn7543
973
84
752
10
4
K10975
KDkn864

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12128610
S12128610
Ö11571
V11571
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT S+3 K 690 16.0/2.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3NT N+3 3 690 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT N+3 4 690 16.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N+1 9 630 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+1 3 630 11.0/7.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2NT S+2 K 180 7.0/11.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT N+2 3 180 7.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 4 140 4.0/14.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N= 8 110 1.0/17.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 2 N= 8 110 1.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 8.9/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
ingen i zon
75
863
K863
EK42
E82
KD95
D10752
5
D9
Ekn74
Ekn4
kn976
Kkn10643
102
9
D1083

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N73375
S73375
Ö6101068
V5101048
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 S+1 5 140 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S-2 K -100 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö= 9 -420 12.0/6.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 4 V= E -420 12.0/6.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Ulla Blanck 4 Ö= 9 -420 12.0/6.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 Ö+1 10 -450 4.0/14.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö+1 9 -450 4.0/14.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö+1 9 -450 4.0/14.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4 Ö+1 9 -450 4.0/14.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 Ö+1 9 -450 4.0/14.0
Bengt Eldered - Åke Åberg     - 8.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
Ö-V i zon
kn43
D92
109
E9642
D1072
76
EDkn6
753
EK986
K1083
K32
10
5
Ekn54
8754
KDkn8

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N93734
S93734
Ö496106
V496106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4 Ö-1 K 100 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 Ö+1 K -170 13.0/5.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö+2 K -170 13.0/5.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö+1 K -170 13.0/5.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+2 K -170 13.0/5.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö= Kn -620 6.0/12.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö= K -620 6.0/12.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö= K -620 6.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+2 E -680 1.0/17.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 E -680 1.0/17.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren     - -/9.9

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
alla i zon
E3
D
K983
K98652
kn7652
kn9
10652
Dkn
K94
1086543
D4
E10
D108
EK72
Ekn7
743

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11108810
S11107810
Ö22552
V22552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N+2 6 660 17.0/1.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT S+2 Kn 660 17.0/1.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT S+1 5 630 13.0/5.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 5 630 13.0/5.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= 2 600 10.0/8.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-2 E 200 8.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3 N+2 4 150 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N+1 D 110 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 2 110 3.0/15.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-2 D -200 0.0/18.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren     - -/9.9

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
ingen i zon
Ekn10763
kn4
D65
K10
D2
E1097
kn10873
43
K954
D6
K9
Dkn752
8
K8532
E42
E986

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77897
S77887
Ö66545
V66545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 N+1 9 140 15.0/3.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N+1 D 140 15.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 2 140 15.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 2 N+1 D 140 15.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 2 N= D 110 9.0/9.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 N= D 110 9.0/9.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N-1 D -50 5.0/13.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 N-1 4 -50 5.0/13.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-2 4 -100 2.0/16.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT S-4 3 -200 0.0/18.0
Hans Selling - Tom Emanuelz     - 6.8/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
N-S i zon
K10542
9842
E5
32
E986
EK1063
Kkn2
10
kn7
kn7
874
EKkn876
D3
D5
D10963
D954

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N35454
S36454
Ö97989
V97989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT V-2 2 100 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-2 2 100 16.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V-2 2 100 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT V-1 2 50 11.0/7.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 V-1 E 50 11.0/7.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö+3 6 -180 8.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Britt Bergman - Leif Persson 3NT V= 2 -400 3.0/15.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT V= 4 -400 3.0/15.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT V= 5 -400 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson 3NT V= 2 -400 3.0/15.0
Hans Selling - Tom Emanuelz     - 6.8/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
alla i zon
973
ED
EKD102
1085
82
1063
5
EDkn9632
kn
Kkn874
kn8763
74
EKD10654
952
94
K

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N395116
S383116
Ö94711
V94711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Ulla Blanck Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N+3 8 710 18.0/0.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N+3 8 690 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S+2 5 680 13.0/5.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 S+2 5 680 13.0/5.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 7 650 7.0/11.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 E 650 7.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 4 N+1 7 650 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 E 650 7.0/11.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 S= 5 620 2.0/16.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 6 N-1 7 -100 0.0/18.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/8.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
ingen i zon
Ekn2
EK10
E
Ekn10543
D1043
843
KD1094
6
K8
975
kn832
D987
9765
Dkn62
765
K2

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N11611109
S11611109
Ö27132
V27132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Tom Emanuelz Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S+1 6 450 16.0/2.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+1 4 450 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S+1 6 450 16.0/2.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT N+1 7 430 12.0/6.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 5 N= 8 400 9.0/9.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 5 N= 8 400 9.0/9.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Lars Olsson - Kurt Norström 3 N+2 2 150 6.0/12.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 N-1 5 -50 3.0/15.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 3NT S-1 K -50 3.0/15.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S-2 6 -100 0.0/18.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - -/8.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
N-S i zon
kn2
E963
654
kn642
K973

Ekn872
D1085
ED
K10872
KD3
K93
108654
Dkn54
109
E7

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N21542
S21542
Ö10128910
V10128910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 Ö-2 E 100 18.0/0.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 V= Kn -400 15.0/3.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö= 4 -400 15.0/3.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V+1 4 -420 12.0/6.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 5 -430 7.0/11.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+1 4 -430 7.0/11.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö+1 4 -430 7.0/11.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 4 -430 7.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 3NT V+3 2 -490 1.0/17.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT V+3 2 -490 1.0/17.0
Björn Backlund - Ulla Blanck     - 8.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
Ö-V i zon
KD762
K102
10
Ekn96
E93
Ekn93
kn53
KD8
kn10
D84
D7642
754
854
765
EK98
1032

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86697
S86697
Ö56645
V56646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 2D N= 4 470 18.0/0.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 7 140 16.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1 N+1 4 110 13.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 N= 6 110 13.0/5.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N-1 4 -50 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 N-1 D -50 6.0/12.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N-1 2 -50 6.0/12.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-1 4 -50 6.0/12.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2 N-1 2 -50 6.0/12.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Britt Bergman - Leif Persson 1NTD V+1 2 -380 0.0/18.0
Björn Backlund - Ulla Blanck     - 8.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
ingen i zon
kn5
kn109643
743
53
E10762
ED2
K102
D8
K9843

E
EKkn10962
D
K875
Dkn9865
74

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N05600
S05600
Ö13871313
V13871313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Ulla Blanck Inger Olsson - Ingegerd Backlund 5 Ö+2 D -440 18.0/0.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 4 V+3 7 -510 13.0/5.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 Ö+3 K -510 13.0/5.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V+3 Kn -510 13.0/5.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 Ö+3 D -510 13.0/5.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6 V+1 3 -1010 7.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Britt Bergman - Leif Persson 6 Ö+1 7 -1010 7.0/11.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 7 V= 5 -1510 2.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 7 Ö= 7 -1510 2.0/16.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 7 Ö= D -1510 2.0/16.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg     - 11.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
N-S i zon
KD74
kn853
E753
10
E1052
K106
D98
653
kn986

kn1062
D9874
3
ED9742
K4
EKkn2

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8911810
S8911810
Ö44252
V44242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 5 S= 5 650 14.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+1 8 650 14.0/4.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Bernt Strömberg 5 S= 6 650 14.0/4.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S+1 9 650 14.0/4.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 5 N= 6 650 14.0/4.0
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S= 5 620 7.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Britt Bergman - Leif Persson 4 S= E 620 7.0/11.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Inger Olsson - Ingegerd Backlund 6 S-1 E -100 2.0/16.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 6 S-1 E -100 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Said Eliasson - Margaretha Nehrer 6 S-1 E -100 2.0/16.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg     - 11.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
Ö-V i zon
EK53
kn2
kn76
K654
D74
E654
KD93
kn7
kn962
KD103
1042
E3
108
987
E85
D10982

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N85455
S85455
Ö58986
V58986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 3 Ö-2 10 200 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S= E 110 16.0/2.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 S= K 90 14.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S-1 E -50 12.0/6.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö= 9 -110 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT Ö+1 10 -120 8.0/10.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 Ö= 10 -140 3.0/15.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= 10 -140 3.0/15.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 V+1 E -140 3.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Åke Åberg 3 Ö= 10 -140 3.0/15.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - -/7.3

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
alla i zon
86
ED9
K76
EKkn62
Ekn432
K653
103
74
105
kn10742
D854
93
KD97
8
Ekn92
D1085

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N12127912
S12127912
Ö11541
V11541
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Ulla Blanck Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+3 4 690 15.0/3.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+3 4 690 15.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT N+3 2 690 15.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT N+3 2 690 15.0/3.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT N+2 5 660 7.0/11.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+2 2 660 7.0/11.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT N+2 2 660 7.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N+2 8 660 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+1 Kn 630 2.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S-1 7 -100 0.0/18.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - -/7.3

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Nord giv
N-S i zon
10863
D98
10982
83
D2
kn543
E765
975
E94
10762
Dkn
Kkn64
Kkn75
EK
K43
ED102

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N78689
S78699
Ö65744
V54744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S= 3 140 18.0/0.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT S+1 3 120 13.0/5.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2NT S= 3 120 13.0/5.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT S= 3 120 13.0/5.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 1NT S+1 5 120 13.0/5.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Hans Selling - Tom Emanuelz 1 S= 3 80 8.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2NT S-1 3 -100 4.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT S-1 5 -100 4.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Björn Backlund - Ulla Blanck 2NT S-1 5 -100 4.0/14.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S-3 5 -300 0.0/18.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson     - 10.1/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Öst giv
Ö-V i zon
9642
kn9432
8
kn63
EKD83
D5
kn765
97
kn105
E76
KD104
E104
7
K108
E932
KD852

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N73633
S73833
Ö510598
V510598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-2 8 200 18.0/0.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö-1 8 100 15.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Björn Backlund - Ulla Blanck 4 V-1 Kn 100 15.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT Ö= K -120 12.0/6.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 3 V+1 K -130 10.0/8.0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2 V+2 Kn -170 8.0/10.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT Ö= 2 -600 6.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= Kn -620 3.0/15.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 V= 3 -620 3.0/15.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+1 2 -650 0.0/18.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson     - 10.1/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Syd giv
alla i zon
E10
1095
E43
EKD92
85
Ekn6
KD10
kn8763
KDkn9732
K7
95
105
64
D8432
kn8762
4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N68835
S68835
Ö75598
V75598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Hans Selling - Tom Emanuelz 3 Ö-1 4 100 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö= 4 -110 16.0/2.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 Ö= 4 -140 9.0/9.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+1 4 -140 9.0/9.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö+1 4 -140 9.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö+1 Kn -140 9.0/9.0
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö+1 4 -140 9.0/9.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ulla Blanck 3 Ö= 4 -140 9.0/9.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT N-2 K -200 1.0/17.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 N-2 D -200 1.0/17.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg     - -/8.4

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.01

Väst giv
ingen i zon
D832
KD4
97
E964
E4
E76
Kkn1062
D108
K976
kn53
ED4
kn52
kn105
10982
853
K73

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N54554
S54554
Ö79879
V89879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT V= 2 -120 17.0/1.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT V+1 4 -120 17.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+2 K -130 13.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Hans Selling - Tom Emanuelz 4 V= K -130 13.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2NT V+1 4 -150 8.0/10.0
Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2NT V+1 4 -150 8.0/10.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NT V+1 2 -150 8.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö= 3 -400 2.0/16.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V= K -400 2.0/16.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT V= 4 -400 2.0/16.0
Yngve Sundberg - Bernt Strömberg     - -/8.4