Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-10-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-10-01

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 215.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
16 V= 980 15.0 83% 15 83.0%2EKn87EKKn6KD105 ED8KD1063D2Kn94
24 N-1 100 15.0 83% 30 83.0%K98764E10DKn954 742Kn109DKn76483
Rond 2, som ÖV mot par 5, Björn Backlund - Ulla Blanck
34 V= 620 11.0 61% 41 75.7%KD96973210KDKn10 EKn742KD8D8532
43 V= 140 15.0 83% 56 77.5%E5432DKn1097K83 DKn98EKD10564106
Rond 3, som ÖV mot par 20, Börje Nilsson - Per-Arne Olsson
52 V= 110 13.0 72% 69 76.4%986KKn96732E107 EDKn103241054KD6
64 Ö-1 -100 3.0 17% 72 66.5%EK3ED875E7ED8 DKn85642D1054KKn
Rond 4, som NS mot par 18, Ingrid Wahlberg - Marianne Norström
73NT N+1 630 11.0 61% 83 65.7%E862Kn8652ED2E 104K10975KDKn864
82 S+1 140 18.0 100% 101 70.0%75863K863EK42 KKn106431029D1083
Rond 5, som ÖV mot par 6, Poul Steckhahn - Ingalill Eriksson
94 Ö= 620 12.0 67% 113 69.7%EK986K1083K3210 D107276EDKn6753
103NT S+2 -660 1.0 6% 114 63.3%K941086543D4E10 Kn7652Kn910652DKn
Rond 6, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Bernt Strömberg
113NT S-4 200 18.0 100% 132 66.6%K954D6K9DKn752 D2E1097Kn1087343
123NT V-1 -50 7.0 39% 139 64.3%Kn7Kn7874EKKn876 E986EK1063KKn210
Rond 7, som NS mot par 7, Lars Olsson - Kurt Norström
134 S+1 650 7.0 39% 146 62.4%973EDEKD1021085 EKD1065495294K
143 N+2 150 6.0 33% 152 60.3%EKn2EK10EEKn10543 9765DKn62765K2
Rond 8, som NS mot par 2, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
153NT V+3 -490 1.0 6% 153 56.7%Kn2E963654Kn642 108654DKn54109E7
162 N= 110 13.0 72% 166 57.6%KD762K10210EKn96 854765EK981032
Rond 9, som ÖV mot par 8, Lennart Wiklund - Anders Jakobsson
177 Ö= 1510 16.0 89% 182 59.5%K9843EEKKn10962 E10762ED2K102D8
186 S-1 100 16.0 89% 198 61.1%Kn986Kn1062D9874 E1052K106D98653
Rond 10, som NS mot par 3, Bengt Eldered - Åke Åberg
193 Ö= -140 3.0 17% 201 58.8%EK53Kn2Kn76K654 108987E85D10982
203NT N+1 630 2.0 11% 203 56.4%86ED9K76EKKn62 KD978EKn92D1085
Rond 11, som ÖV mot par 9, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
212NT S= -120 5.0 28% 208 55.0%E9410762DKnKKn64 D2Kn543E765975
223NT Ö= 600 12.0 67% 220 55.6%Kn105E76KD104E104 EKD83D5Kn76597
Rond 12, som NS mot par 4, Hans Selling - Tom Emanuelz
233 Ö-1 100 18.0 100% 238 57.5%E101095E43EKD92 64D8432Kn87624
244 V= -130 13.0 72% 251 58.1%D832KD497E964 Kn10510982853K73