Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-17

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 238.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Gunnel Modig - Jeanette Jensen

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 16, Margareta Sandberg - Per Sandberg
14 Ö+1 -450 10.0 50% 10 50.0%985Kn62DKn86E103 10KD841032KD865
24 N+3 710 12.0 60% 22 55.0%Kn1098754KKn84104 EKD3ED762E6K7
Rond 2, som NS mot par 15, Björn Backlund - Ulla Blanck
35 V+1 -680 7.0 35% 29 48.3%953D721042DKn72 8K4Kn9763E8653
43 V+3 -170 10.0 50% 39 48.8%EKKn7EKn6386542 109543252Kn73Kn8
Rond 3, Frirond
5  - 10.9 54% 49.9 49.8%K853KD510764D6 Kn8732EKn9832E5
6  - 10.9 54% 60.8 50.5%E10KKn4DKn109765E KDKn98763DEK84
Rond 4, som NS mot par 13, Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström
72 N-1 -100 7.0 35% 67.8 48.3%EKn93Kn3D9732K4 1065K1042E104D95
83 S+1 170 20.0 100% 87.8 54.8%108107252EKn9743 EK5EKKn93D98108
Rond 5, som NS mot par 24, Arne Mulari - Renate Rhodin
93 N+1 170 13.0 65% 100.8 55.9%EKEKn852108KD96 D1063K1073765310
104D N-1 -200 3.0 15% 103.8 51.8%E2ED76ED108632 Kn103DKn107643325
Rond 6, som NS mot par 23, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
114 S= 130 18.0 90% 121.8 55.3%EKDKn97Kn1075432 972ED6432KD109
123 V= -110 5.0 25% 126.8 52.8%K9876KKn68K1083 EDKn5932Kn107242
Rond 7, som ÖV mot par 22, Bertil Häggström - Ingalill Eriksson
134 S-1 100 15.0 75% 141.8 54.5%Kn98EKn7D1075DKn6 52K1083Kn9410432
143 N= -140 2.0 10% 143.8 51.3%ED8754EKn4Kn763 1093K83287E1054
Rond 8, som ÖV mot par 21, Bo Byléhn - Henry Häljeryd
153NT N+3 -690 2.0 10% 145.8 48.5%D1095487654Kn27 6Kn932763KD1032
162 S-1 50 20.0 100% 165.8 51.8%763Kn1075272K32 DD86DKn1093ED94
Rond 9, som NS mot par 20, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
172 Ö+2 -170 13.0 65% 178.8 52.5%73Kn83D9754325 E85EK62Kn108742
183NT V+3 -490 11.0 55% 189.8 52.7%Kn1063KD10976492 864Kn9842810764
Rond 10, som NS mot par 19, Elisabeth Nyberg - Inger Byström
193 Ö-1 100 15.0 75% 204.8 53.8%E107Kn8ED529432 85K6432107ED76
201 N-1 -100 11.0 55% 215.8 53.9%EK3DKn1086E7KKn3 D1085495D52642
Rond 11, som NS mot par 18, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
212NT V-1 50 12.0 60% 227.8 54.2%KKn33262KD9853 54DKn106E8753107
223 S= 140 16.0 80% 243.8 55.4%86KD1076KDEKn109 K10943232103KD7
Rond 12, som NS mot par 17, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
232NT N+3 210 10.0 50% 253.8 55.1%DKn103ED9886EK10 K76Kn52E43Kn532
244 V= -420 7.0 35% 260.8 54.3%D93Kn8654E9852 E7932KDKn531063

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
ingen i zon
985
kn62
Dkn86
E103
EK63
10
975
kn9742
Dkn742
E9753
EK4
10
KD84
1032
KD865

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N75515
S75515
Ö678128
V678128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 Ö= 4 -420 18.0/2.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö= 10 -420 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Britt Bergman - Bernt Strömberg 4 Ö= K -420 18.0/2.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+1 K -450 10.0/10.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+1 K -450 10.0/10.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+1 K -450 10.0/10.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 4 Ö+1 4 -450 10.0/10.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö+1 K -450 10.0/10.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+2 K -480 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö+2 K -480 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+2 E -480 2.0/18.0
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 9.1/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
N-S i zon
kn1098754
Kkn84
10
4
2
1093
K987
ED965
6
5
Dkn5432
kn10832
EKD3
ED762
E6
K7

Optimalt kontrakt: 7D Ö-3 500
 NT
N3312128
S43121212
Ö910000
V910000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT S+4 5 720 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N+3 5 710 12.0/8.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N+3 5 710 12.0/8.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+3 D 710 12.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 4 S+3 2 710 12.0/8.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N+3 2 710 12.0/8.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Kurt Norström - Lars Olsson 5 N+2 2 710 12.0/8.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Britt Bergman - Bernt Strömberg 4 S+3 2 710 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+2 8 680 4.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 6D Ö-2 E 300 2.0/18.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D Ö-1 K 100 0.0/20.0
Åke Åberg - Bengt Eldered     - 9.1/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
Ö-V i zon
953
D72
1042
Dkn72
EKD1062
E863

K104
kn74
kn1095
EKD85
9
8
K4
kn9763
E8653

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N64112
S64212
Ö69101211
V69101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 5 V= D -650 17.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Bernt Strömberg 5 V= D -650 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V+1 D -650 17.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V+1 2 -650 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+2 D -680 7.0/13.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+2 D -680 7.0/13.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Ulla Blanck 5 V+1 2 -680 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V+2 7 -680 7.0/13.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö+2 2 -680 7.0/13.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 4 V+2 7 -680 7.0/13.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 6 V= D -1430 0.0/20.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - 7.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
alla i zon
EKkn7
Ekn63
86
542

K984
EKD5
E9763
D86
D107
10942
KD10
1095432
52
kn73
kn8

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11273
S11273
Ö121210610
V121211610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö= 10 -110 20.0/0.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 V+1 6 -130 16.0/4.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 2 V+2 K -130 16.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V+1 E -130 16.0/4.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Björn Backlund - Ulla Blanck 3 V+3 E -170 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 V+4 K -170 10.0/10.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Bernt Strömberg 2 V+4 E -170 10.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 N-2 10 -200 6.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N-3 K -300 4.0/16.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 2 -630 2.0/18.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 5D S-4 E -1100 0.0/20.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - 7.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
N-S i zon
D764
1064
K5
kn1032

kn8732
Ekn9832
E5
K853
KD5
10764
D6
Ekn1092
E9
D
K9874

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N92396
S92396
Ö4111047
V3101043
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 S= 5 140 20.0/0.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V-1 Kn 50 17.0/3.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 5 V-1 D 50 17.0/3.0
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S-1 E -100 13.0/7.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 2 -100 13.0/7.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 V= 4 -110 10.0/10.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö+1 E -150 7.0/13.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+1 D -150 7.0/13.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4D S-1 E -200 4.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 5 V= D -400 2.0/18.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Björn Backlund - Ulla Blanck 4 V= D -420 0.0/20.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen     - -/10.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
Ö-V i zon
4
E9732
2
Kkn7654
KDkn98763
D
EK84
E10
Kkn4
Dkn109765
E
52
10865
3
D109832

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N80800
S80800
Ö51251212
V51251212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 7 Ö-1 5 100 20.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö+2 D -640 17.0/3.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 5 Ö+2 D -640 17.0/3.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V+1 E -680 12.0/8.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Said Eliasson - Margaretha Nehrer 4 V+2 E -680 12.0/8.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V+2 E -680 12.0/8.0
Kurt Norström - Lars Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V+3 2 -710 7.0/13.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+3 2 -710 7.0/13.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 6 V= E -1430 4.0/16.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Björn Backlund - Ulla Blanck 6 V+1 E -1460 1.0/19.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 6 V+1 K -1460 1.0/19.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen     - -/10.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
alla i zon
Ekn93
kn3
D9732
K4
KD7
D9875
5
E763
842
E6
Kkn86
kn1082
1065
K1042
E104
D95

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68687
S58687
Ö75756
V75755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 2 V-2 3 200 20.0/0.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 2D N= E 180 18.0/2.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT S= 7 120 16.0/4.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V-1 3 100 14.0/6.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 1NT S= 7 90 12.0/8.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd Pass   10.0/10.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N-1 E -100 7.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N-1 E -100 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 E -110 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2 V= E -110 3.0/17.0
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT Ö+1 5 -120 0.0/20.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg     - 8.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
ingen i zon
108
1072
52
Ekn9743
Dkn764
D64
Ekn
D62
932
85
K107643
K5
EK5
EKkn93
D98
108

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95966
S96968
Ö47474
V47474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S+1 4 170 20.0/0.0
Kurt Norström - Lars Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 S= 6 140 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= E 140 16.0/4.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S+1 E 140 16.0/4.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Rune Lind - Reidar Cedersund 3 V-2 10 100 12.0/8.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 4 -50 7.0/13.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-1 D -50 7.0/13.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 S-1 E -50 7.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT S-1 E -50 7.0/13.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2 V= E -110 2.0/18.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 2 S-3 6 -150 0.0/20.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg     - 8.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
Ö-V i zon
EK
Ekn852
108
KD96
kn984
D96
E2
E742
752
4
KDkn94
kn853
D1063
K1073
7653
10

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N671077
S671077
Ö66255
V66255
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N= K 420 19.0/1.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4 N= K 420 19.0/1.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3 N+1 K 170 13.0/7.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N+1 4 170 13.0/7.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Danielsson - Hans Selling 1 N+3 Kn 170 13.0/7.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1 N+3 K 170 13.0/7.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 N+1 K 140 5.0/15.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N= 9 140 5.0/15.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Ulla Blanck 2 N+1 K 140 5.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1 N+2 K 140 5.0/15.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 K -50 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 7.2/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
alla i zon
E2

ED76
ED108632
987654
2
105
Kkn97
KD
EK985
Kkn984
4
kn103
Dkn107643
32
5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86966
S86866
Ö56476
V56477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 4D Ö-5 5 1400 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4D Ö-4 5 1100 17.0/3.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4D Ö-4 5 1100 17.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Danielsson - Hans Selling 5 V-7 E 700 14.0/6.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 V-4 E 400 12.0/8.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V-1 E 100 9.0/11.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4 V-1 Kn 100 9.0/11.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Björn Backlund - Ulla Blanck 3 N-1 K -100 6.0/14.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Arne Mulari - Renate Rhodin 4D N-1 E -200 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N-2 E -200 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 N-3 E -300 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 7.2/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
ingen i zon
EKDkn97

kn10
75432
64
EKD10653
K9
E6
108532
kn84
875
kn8

972
ED6432
KD109

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N1111494
S1211494
Ö12939
V12938
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 5D V-2 E 300 20.0/0.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S= K 130 18.0/2.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-2 Kn 100 15.0/5.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Åke Åberg - Bengt Eldered 5 V-2 Kn 100 15.0/5.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Björn Backlund - Ulla Blanck 4 V-1 Kn 50 12.0/8.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 Kn -50 8.0/12.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N-1 E -50 8.0/12.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N-1 Kn -50 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N-2 3 -100 2.0/18.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 10.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
N-S i zon
K9876
Kkn6
8
K1083

ED104
KD963
D965
10432
875
E54
Ekn7
EDkn5
932
kn1072
42

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N44485
S44485
Ö99948
V99958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N= E 140 18.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+1 E 140 18.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N= E 140 18.0/2.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3 V-1 6 50 13.0/7.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT Ö-1 D 50 13.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 E -100 9.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N-1 E -100 9.0/11.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 V= K -110 5.0/15.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Kurt Norström - Lars Olsson 2 V= 8 -110 5.0/15.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-2 4 -200 2.0/18.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö= 9 -400 0.0/20.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer     - 10.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
alla i zon
EK76
9542
K86
75
52
K1083
kn94
10432
kn98
Ekn7
D1075
Dkn6
D1043
D6
E32
EK98

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N888108
S888108
Ö55534
V55534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S= 3 620 20.0/0.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 3 600 18.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S+2 8 170 15.0/5.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Åberg - Bengt Eldered 2 N+2 5 170 15.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 N= 5 140 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-1 2 -100 5.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT S-1 Kn -100 5.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Björn Backlund - Ulla Blanck 4 S-1 5 -100 5.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-1 3 -100 5.0/15.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 4 S-1 9 -100 5.0/15.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britt Bergman - Bernt Strömberg 4 S-1 9 -100 5.0/15.0
Agneta Danielsson - Hans Selling     - 10.6/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
ingen i zon
62
E9654
KD63
K9
1093
K832
87
E1054
ED8754

Ekn4
kn763
Kkn
Dkn107
10952
D82

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N39936
S38936
Ö944106
V1044106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö-3 D 150 20.0/0.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3 N= E 140 18.0/2.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 Ö-2 D 100 16.0/4.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 D 50 12.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö-1 2 50 12.0/8.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britt Bergman - Bernt Strömberg 3 Ö-1 D 50 12.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= D -140 7.0/13.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Åberg - Bengt Eldered 2 Ö+1 D -140 7.0/13.0
Kurt Norström - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 Ö+1 10 -170 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö+1 D -170 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Björn Backlund - Ulla Blanck 4D N-2 E -300 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Hans Selling     - 10.6/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
N-S i zon
EKkn32
E10
E105
Ekn4
6
kn932
763
KD1032
D10954
87654
kn2
7
87
KD
KD984
9865

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N101171011
S101171011
Ö32632
V32632
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 6 S= 6 1370 20.0/0.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Jeanette Jensen 3NT N+3 4 690 18.0/2.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3NT N+2 4 660 14.0/6.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N+2 4 660 14.0/6.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3NT S+2 10 660 14.0/6.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 8 630 9.0/11.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+1 8 630 9.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N= 7 90 6.0/14.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 6NT N-1 4 -100 3.0/17.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Björn Backlund - Ulla Blanck 4 N-1 7 -100 3.0/17.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-2 K -200 0.0/20.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 6.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
Ö-V i zon
1054
E9
EK6
kn10765
D
D86
Dkn1093
ED94
763
kn10752
72
K32
EKkn982
K43
854
8

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8771110
S8771110
Ö55613
V55613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S+2 E 480 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S+1 9 450 17.0/3.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+1 E 450 17.0/3.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+1 7 430 14.0/6.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N= D 420 12.0/8.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S+3 D 230 10.0/10.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 2 S+3 D 200 5.0/15.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Björn Backlund - Ulla Blanck 2 S+3 D 200 5.0/15.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kurt Norström - Lars Olsson 2 S+3 E 200 5.0/15.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Said Eliasson - Margaretha Nehrer 3 S+2 8 200 5.0/15.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Jeanette Jensen 2 S-1 D -50 0.0/20.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - 6.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
ingen i zon
73
kn83
D975432
5
KD
105
E106
KDkn963
kn109642
D974
K8
E
E85
EK62
kn
108742

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N37533
S37533
Ö968109
V968109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö-1 Kn 50 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-1 Kn 50 18.0/2.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö-1 E 50 18.0/2.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Björn Backlund - Ulla Blanck 2 Ö+2 Kn -170 13.0/7.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+2 Kn -170 13.0/7.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= 5 -420 5.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö= E -420 5.0/15.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= Kn -420 5.0/15.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö= Kn -420 5.0/15.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Britt Bergman - Bernt Strömberg 4 Ö= Kn -420 5.0/15.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 Ö= Kn -420 5.0/15.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 7.9/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
N-S i zon
kn10
63
KD109764
92
KD52
EK10
E3
ED83
E973
D75
kn52
Kkn5
864
kn9842
8
10764

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N15111
S15111
Ö127121212
V128121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Britt Bergman - Bernt Strömberg 4 Ö-1 Kn 50 20.0/0.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V+5 4 -270 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V+2 4 -480 15.0/5.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö+2 8 -480 15.0/5.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT Ö+3 8 -490 11.0/9.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT V+3 4 -490 11.0/9.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+3 8 -510 8.0/12.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 6NT V= K -990 3.0/17.0
Kurt Norström - Lars Olsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 6NT V= K -990 3.0/17.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Björn Backlund - Ulla Blanck 6NT V= K -990 3.0/17.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6NT V= K -990 3.0/17.0
Rune Lind - Reidar Cedersund     - 7.9/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
Ö-V i zon
E107
kn8
ED52
9432
kn9
ED107
K9863
108
KD6432
95
kn4
Kkn5
85
K6432
107
ED76

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96856
S96856
Ö47576
V47576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3 Ö-3 10 300 20.0/0.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö-1 10 100 15.0/5.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 Ö-1 10 100 15.0/5.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 Ö-1 10 100 15.0/5.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö-1 10 100 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-1 Kn -50 10.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö= 2 -110 5.0/15.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö= 10 -110 5.0/15.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 2 Ö= 2 -110 5.0/15.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö= 10 -110 5.0/15.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Ulla Blanck 2 Ö+1 2 -140 0.0/20.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson     - -/10.3

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
alla i zon
EK3
Dkn1086
E7
Kkn3

E742
K9843
E985
kn9762
K3
kn106
D107
D10854
95
D52
642

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44686
S44686
Ö99655
V99655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S+1 9 140 20.0/0.0
Kurt Norström - Lars Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 N= Kn 80 16.0/4.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1 N= Kn 80 16.0/4.0
Bertil Häggström - Ingalill Eriksson Said Eliasson - Margaretha Nehrer 1 N= 7 80 16.0/4.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-1 E -100 11.0/9.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1 N-1 2 -100 11.0/9.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V= D -110 6.0/14.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 V+1 D -110 6.0/14.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Rune Lind - Reidar Cedersund 3 V= 3 -110 6.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-2 Kn -200 2.0/18.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Ulla Blanck 2 N-3 Kn -300 0.0/20.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson     - -/10.3

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Nord giv
N-S i zon
Kkn3
32
62
KD9853
D107
EK975
KD
Ekn6
E9862
84
kn1094
42
54
Dkn106
E8753
107

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N75434
S75534
Ö678106
V678107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Björn Backlund - Ulla Blanck 4 Ö-3 10 150 20.0/0.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2NT V-2 5 100 16.0/4.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V-2 D 100 16.0/4.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2NT V-2 K 100 16.0/4.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT V-1 K 50 12.0/8.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N-1 8 -100 10.0/10.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 V= K -110 8.0/12.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+2 10 -170 5.0/15.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+2 E -170 5.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö= 10 -420 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3NT V+1 8 -430 0.0/20.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - -/7.8

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Öst giv
Ö-V i zon
86
KD1076
KD
Ekn109
D75
kn
Ekn9874
542
Ekn
E9854
652
863
K109432
32
103
KD7

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95886
S95886
Ö48546
V48546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Hans Selling Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3NT N= 4 400 20.0/0.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N+1 2 140 16.0/4.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S= Kn 140 16.0/4.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N+1 E 140 16.0/4.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N= E 110 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Björn Backlund - Ulla Blanck 3 S-1 E -50 8.0/12.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N-1 K -50 8.0/12.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 Kn -50 8.0/12.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-2 Kn -100 4.0/16.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-3 Kn -150 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S-3 Kn -150 1.0/19.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - -/7.8

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Syd giv
alla i zon
Dkn103
ED98
86
EK10
8542
106
KD972
D4
E9
K743
kn105
9876
K76
kn52
E43
kn532

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N96999
S96999
Ö46444
V46444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+1 3 630 18.0/2.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N+1 9 630 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N+1 3 630 18.0/2.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N= 3 600 14.0/6.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N+5 9 240 12.0/8.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2NT N+3 3 210 10.0/10.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT S+3 5 180 8.0/12.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2 N+2 4 170 6.0/14.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT S+2 2 150 3.0/17.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT N+1 3 150 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3NT N-3 9 -300 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 10.8/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.17

Väst giv
ingen i zon
D93
kn8654
E
9852
Kkn842
KD107
964
7
1065
E
10872
EKDkn4
E7
932
KDkn53
1063

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N36533
S36533
Ö87687
V87687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V-5 E 250 20.0/0.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kurt Norström - Lars Olsson 3 V-2 E 100 18.0/2.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N-2 E -100 16.0/4.0
Britt Bergman - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+1 E -170 13.0/7.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3 V+1 E -170 13.0/7.0
Said Eliasson - Margaretha Nehrer Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= E -420 7.0/13.0
Gunnel Modig - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= E -420 7.0/13.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V= 6 -420 7.0/13.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V= 8 -420 7.0/13.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bertil Häggström - Ingalill Eriksson 3NT V+1 4 -430 2.0/18.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D N-5 K -1100 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 10.8/-