Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-17

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 238.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Sune Häggbom - Lennart Sohlin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 6, Lennart Wiklund - Anders Jakobsson
14 Ö+2 480 18.0 90% 18 90.0%DKn742E9753EK4 EK6310975Kn9742
25D Ö-1 -100 20.0 100% 38 95.0%65DKn5432Kn10832 21093K987ED965
Rond 2, som ÖV mot par 12, Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg
36 V= 1430 20.0 100% 58 96.7%Kn74Kn1095EKD859 EKD1062E863K104
43NT Ö+1 630 18.0 90% 76 95.0%D86D10710942KD10 K984EKD5E9763
Rond 3, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Ola Bergqvist
54 Ö+1 150 13.0 65% 89 89.0%K853KD510764D6 Kn8732EKn9832E5
66 V= 1430 16.0 80% 105 87.5%E10KKn4DKn109765E KDKn98763DEK84
Rond 4, som ÖV mot par 7, Åke Åberg - Bengt Eldered
72 V-1 -100 6.0 30% 111 79.3%842E6KKn86Kn1082 KD7D98755E763
83 S-1 50 13.0 65% 124 77.5%93285K107643K5 DKn764D64EKnD62
Rond 5, som ÖV mot par 2, Kurt Norström - Lars Olsson
94 N= -420 1.0 5% 125 69.4%7524KDKn94Kn853 Kn984D96E2E742
104 V-1 -100 11.0 55% 136 68.0%KDEK985KKn9844 9876542105KKn97
Rond 6, som ÖV mot par 8, Gunnel Modig - Jeanette Jensen
114 S= -130 2.0 10% 138 62.7%108532Kn84875Kn8 64EKD10653K9E6
123 V= 110 15.0 75% 153 63.8%10432875E54EKn7 ED104KD963D965
Rond 7, som NS mot par 3, Britt Bergman - Bernt Strömberg
134 S-1 -100 5.0 25% 158 60.8%EK769542K8675 D1043D6E32EK98
143 Ö-1 50 12.0 60% 170 60.7%62E9654KD63K9 KKnDKn10710952D82
Rond 8, som NS mot par 9, Ingegerd Backlund - Inger Olsson
156 S= 1370 20.0 100% 190 63.3%EKKn32E10E105EKn4 87KDKD9849865
163 S+3 230 10.0 50% 200 62.5%1054E9EK6Kn10765 EKKn982K438548
Rond 9, som ÖV mot par 4, Said Eliasson - Margaretha Nehrer
174 Ö-1 -50 2.0 10% 202 59.4%Kn109642D974K8E KD105E106KDKn963
183NT Ö+3 490 9.0 45% 211 58.6%E973D75Kn52KKn5 KD52EK10E3ED83
Rond 10, som NS mot par 10, Agneta Danielsson - Hans Selling
192 Ö= -110 5.0 25% 216 56.8%E107Kn8ED529432 85K6432107ED76
202 S+1 140 20.0 100% 236 59.0%EK3DKn1086E7KKn3 D1085495D52642
Rond 11, som NS mot par 5, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
212 V= -110 8.0 40% 244 58.1%KKn33262KD9853 54DKn106E8753107
222 N+1 140 16.0 80% 260 59.1%86KD1076KDEKn109 K10943232103KD7
Rond 12, som ÖV mot par 11, Rune Lind - Reidar Cedersund
232NT N+1 -150 17.0 85% 277 60.2%E9K743Kn1059876 8542106KD972D4
243D N-5 1100 20.0 100% 297 61.9%1065E10872EKDKn4 KKn842KD1079647