Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-10

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 263.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Björn Backlund - Ulla Blanck

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 4, Lars Olsson - Kurt Norström
12 N-1 -50 0.1 0% 0.1 0.0%EDKn10E108432E3K 9436D762107542
24 Ö= -420 5.5 25% 5.6 12.5%Kn87342KnKDKn873 6EKD9839753104
Rond 2, som ÖV mot par 11, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
32 S+1 -140 11.0 50% 16.6 25.0%D95875D975D62 K864Kn10EK3E1073
43NT Ö= 600 15.4 70% 32 36.2%ED4KnKD63K9543 Kn76EK9754E528
Rond 3, som ÖV mot par 5, Åke Nylén - Rolf Lindström
54 N-1 100 17.5 80% 49.5 45.0%E92E95Kn983K75 6410876K429432
64 N-2 100 2.3 10% 51.8 39.2%Kn1065K98742E85 EKD964D9106K76
Rond 4, som ÖV mot par 12, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
74 S+2 -680 13.2 60% 65 42.1%DD96DKn7543E108 Kn8K87510Kn97432
84 Ö-3 -150 4.5 20% 69.5 39.4%K63ED98732653 Kn87Kn542KKn5KKn4
Rond 5, som ÖV mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
113 Ö-1 -50 1.2 5% 70.7 35.6%KKn83E710842EK2 62Kn10KKn97D10985
123NT N-1 100 18.6 85% 89.3 40.5%983DKn6KD62Kn75 D741098787D1098
Rond 6, som ÖV mot par 7, Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström
135 S+1 -620 17.5 80% 106.8 44.1%K7Kn95439843Kn4 952EKD8765252
141NT Ö= 90 17.5 80% 124.3 47.1%D1073E5ED64D75 Kn4D10981072K642
Rond 7, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
152 S-1 100 0.1 0% 124.4 43.5%972E965ED5485 EDKnKD108722E94
163 V-1 -100 17.5 80% 141.9 46.1%965Kn10982E1054K DKn87762EDKn1092
Rond 8, som ÖV mot par 8, Agneta Boberg - Jan Berggren
173NT V-2 -100 2.3 10% 144.2 43.7%10974K753E9872 ED8EDK5EK8643
183 Ö= 140 12.1 55% 156.3 44.4%KKn1084D102K8E106 D732E875DKn575
Rond 9, som NS mot par 2, Gunnel Modig - Britt Bergman
193NT N-1 -50 11.0 50% 167.3 44.7%Kn108310K108431082 D42E9543KnKKn93
203NT N-1 -100 9.9 45% 177.2 44.7%410310643KD10953 8762KKn642EK54
Rond 10, som NS mot par 9, Reidar Cedersund - Rune Lind
211NT S= 90 18.0 82% 195.2 46.7%DKn96E97KKn109310 758654276KD72
224 S= 420 9.0 41% 204.2 46.4%EK4EK765952E2 2D1094321084KD8
Rond 11, som ÖV mot par 3, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
233 S-2 200 19.7 90% 223.9 48.5%E54329762K272 76D4Kn74KD10865
243 N-3 150 17.5 80% 241.4 49.9%1087103K10875KDKn K64EK98787543
Rond 12, som NS mot par 10, Bo Byléhn - Henry Häljeryd
253 N= 110 18.6 85% 260 51.4%42KKn8EDKn9873D EKn8755452Kn862
263 S= 140 19.7 90% 279.7 53.0%KKn103KKn10KKn8765 ED953EK485232

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
ingen i zon
EDkn10
E108432
E3
K
K862
kn75
kn95
ED6
75
KD9
K1084
kn983
943
6
D762
107542

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77895
S77895
Ö65547
V65547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Liane Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D N= 7 530 21.9/0.1
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N+2 6 200 19.7/2.3
Reidar Cedersund - Rune Lind Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N+2 7 170 15.4/6.6
Roger Edholm - Lennart Wiklund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1 N+3 5 170 15.4/6.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1 N+3 5 170 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N+1 7 140 7.7/14.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+1 4 140 7.7/14.3
Agneta Boberg - Jan Berggren Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 1 N+2 5 140 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1 N+2 7 140 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N= 7 110 2.3/19.7
Björn Backlund - Ulla Blanck Lars Olsson - Kurt Norström 2 N-1 8 -50 0.1/21.9
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström     - 9.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
N-S i zon
kn873
42
kn
KDkn873
D54
kn1065
D864
62
EK1092
7
EK102
E95
6
EKD983
9753
104

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N62623
S62623
Ö61061010
V61061010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 Ö+2 E -140 18.6/3.4
Agneta Boberg - Jan Berggren Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö+1 E -140 18.6/3.4
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+1 E -140 18.6/3.4
Roger Edholm - Lennart Wiklund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 Ö+1 E -140 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 D -170 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S-2 D -200 9.9/12.1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S-2 D -200 9.9/12.1
Reidar Cedersund - Rune Lind Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö= E -420 5.5/16.5
Björn Backlund - Ulla Blanck Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= K -420 5.5/16.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 4D N-3 E -800 1.2/20.8
Ingemar Svensson - Liane Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D N-3 K -800 1.2/20.8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström     - 9.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
Ö-V i zon
E3
E943
kn10864
K9
K864
kn10
EK3
E1073
D95
875
D975
D62
kn1072
KD62
2
kn854

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67966
S66866
Ö76477
V76477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Liane Svensson Åke Nylén - Rolf Lindström 2NT Ö-4 2 400 21.9/0.1
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V-2 Kn 200 17.5/4.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 V-2 E 200 17.5/4.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V-2 E 200 17.5/4.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 N= K 140 11.0/11.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Arne Mulari - Renate Rhodin 2 S+1 E 140 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ulla Blanck 2 S+1 3 140 11.0/11.0
Agneta Boberg - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT V-1 6 100 6.6/15.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N-1 2 -50 4.5/17.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Roger Edholm - Lennart Wiklund 1NT V= 4 -90 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-3 E -150 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 14.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
alla i zon
98532
10862
1087
7
kn76
EK9754
E52
8
ED4
kn
KD63
K9543
K10
D3
kn94
EDkn1062

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N54344
S54344
Ö891089
V89989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V-2 7 200 20.8/1.2
Ingemar Svensson - Liane Svensson Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V-2 7 200 20.8/1.2
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V-1 7 100 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö-1 2 100 14.3/7.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V-1 7 100 14.3/7.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö-1 D 100 14.3/7.7
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Roger Edholm - Lennart Wiklund 3NT Ö= 10 -600 6.6/15.4
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö= K -600 6.6/15.4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT Ö= D -600 6.6/15.4
Agneta Boberg - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+1 10 -630 1.2/20.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö+1 6 -630 1.2/20.8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson     - 14.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
N-S i zon
K10853
KDkn4
7
Dkn6
64
10876
K42
9432
E92
E95
kn983
K75
Dkn7
32
ED1065
E108

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N989119
S989119
Ö44323
V44323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 5 650 19.7/2.3
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+1 E 650 19.7/2.3
Roger Edholm - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N+1 5 650 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N+1 5 630 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N= E 620 12.1/9.9
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N= E 620 12.1/9.9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingemar Svensson - Liane Svensson 2 N+1 3 140 8.8/13.2
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Ulla Blanck 4 N-1 9 -100 4.5/17.5
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 3 -100 4.5/17.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 E -100 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT N-2 5 -200 0.1/21.9
Agneta Boberg - Jan Berggren     - -/10.2

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
Ö-V i zon
872
Kkn107
EDkn
Dkn9
EKD964
D9
106
K76
kn10
65
K98742
E85
53
E8432
53
10432

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64835
S64835
Ö59597
V59597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-1 K -50 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Björn Backlund - Ulla Blanck 4 N-2 K -100 19.7/2.3
Gunnel Modig - Britt Bergman Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+1 D -140 13.2/8.8
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 V= 8 -140 13.2/8.8
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V= 2 -140 13.2/8.8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingemar Svensson - Liane Svensson 2 V+1 Kn -140 13.2/8.8
Roger Edholm - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V+1 D -140 13.2/8.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V+1 E -170 6.6/15.4
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 V= 7 -620 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= E -620 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+1 E -650 0.1/21.9
Agneta Boberg - Jan Berggren     - -/10.2

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
alla i zon
97643
kn1032
6
K65
kn8
K875
10
kn97432
D
D96
Dkn7543
E108
EK1052
E4
EK982
D

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N578119
S578119
Ö86514
V86514
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 2D Ö-3 K 800 21.9/0.1
Agneta Boberg - Jan Berggren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N+3 8 710 17.5/4.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S+3 10 710 17.5/4.5
Roger Edholm - Lennart Wiklund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S+3 10 710 17.5/4.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingemar Svensson - Liane Svensson 4 S+2 10 680 8.8/13.2
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S+2 10 680 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Björn Backlund - Ulla Blanck 4 S+2 10 680 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+2 10 680 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+2 10 680 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 S= 10 650 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 S= 10 620 0.1/21.9
Gunnel Modig - Britt Bergman     - -/11.1

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
ingen i zon
ED1094
6
4
ED10982
kn87
kn542
Kkn5
Kkn4
K63
ED9873
2
653
52
K10
ED1098763
7

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10106117
S10106107
Ö33725
V33725
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5D Ö-4 6 800 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4D Ö-3 7 500 19.7/2.3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Björn Backlund - Ulla Blanck 4 Ö-3 E 150 17.5/4.5
Roger Edholm - Lennart Wiklund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N-1 2 -50 14.3/7.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S-1 2 -50 14.3/7.7
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ingemar Svensson - Liane Svensson 5 S-2 2 -100 7.7/14.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Bengt Eldered - Åke Åberg 5 S-2 5 -100 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 N-2 E -100 7.7/14.3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Reidar Cedersund - Rune Lind 5 S-2 2 -100 7.7/14.3
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 S-3 Kn -150 2.3/19.7
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S-4 3 -200 0.1/21.9
Gunnel Modig - Britt Bergman     - -/11.1

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
Ö-V i zon
E43
D8
D1076
9543
9872
E972
kn
ED86
D65
kn1064
4
Kkn1072
Kkn10
K53
EK98532

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N512667
S512667
Ö81663
V81663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D S+1 E 650 21.9/0.1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingemar Svensson - Liane Svensson 5 S+1 E 420 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 5 S= Kn 400 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Roger Edholm - Lennart Wiklund 2 S+4 E 170 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S+3 E 170 11.0/11.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+2 E 170 11.0/11.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 S+2 E 170 11.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+3 E 170 11.0/11.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+3 E 150 3.4/18.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3 S+2 E 150 3.4/18.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT N-2 10 -100 0.1/21.9
Reidar Cedersund - Rune Lind     - 9.5/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
alla i zon
EK108
64
75
Kkn974
62
EK872
K94
ED10
Dkn5
Dkn53
Dkn86
63
9743
109
E1032
852

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N74374
S74374
Ö58958
V691069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingemar Svensson - Liane Svensson 4 V-1 K 100 21.9/0.1
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Boberg - Jan Berggren 2 V+1 E -140 19.7/2.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT V+1 4 -150 17.5/4.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V+2 E -170 15.4/6.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V= 4 -600 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Roger Edholm - Lennart Wiklund 4 V= 7 -620 7.7/14.3
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= E -620 7.7/14.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V= K -620 7.7/14.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 V= K -620 7.7/14.3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+1 9 -630 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4D N-4 D -1100 0.1/21.9
Reidar Cedersund - Rune Lind     - 9.5/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
ingen i zon
ED974
8654
D
kn76
62
kn10
Kkn97
D10985
Kkn83
E7
10842
EK2
105
KD932
E653
43

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33864
S33864
Ö910467
V910467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Ulla Blanck 3 Ö-1 D 50 20.8/1.2
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT Ö-1 9 50 20.8/1.2
Åke Nylén - Rolf Lindström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N-1 E -50 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT Ö= K -90 14.3/7.7
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö= K -90 14.3/7.7
Arne Mulari - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-2 6 -100 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT Ö= K -120 7.7/14.3
Agneta Boberg - Jan Berggren Roger Edholm - Lennart Wiklund 1NT Ö+1 3 -120 7.7/14.3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö+2 2 -150 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lars Olsson - Kurt Norström 1NT V+2 4 -150 3.4/18.6
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT Ö+3 2 -180 0.1/21.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.8

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
N-S i zon
EK2
E5432
E105
K2
D74
10987
87
D1098
983
Dkn6
KD62
kn75
kn1065
K
kn943
E643

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N91110119
S91110119
Ö42323
V42323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+1 8 630 21.9/0.1
Agneta Boberg - Jan Berggren Roger Edholm - Lennart Wiklund 3NT S= 8 600 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+3 8 180 17.5/4.5
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S+2 8 170 15.4/6.6
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT S+1 8 150 13.2/8.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Reidar Cedersund - Rune Lind 2 N+1 2 140 11.0/11.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT S+1 8 120 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S-1 8 -100 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT N-1 2 -100 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-1 8 -100 3.4/18.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT S-1 10 -100 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/7.8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
alla i zon
EDkn864
102
K7
986
952
EKD876
52
52
K7
kn9543
9843
kn4
103

EDkn106
EKD1073

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N12125127
S12125127
Ö11811
V11811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bengt Eldered - Åke Åberg 6 S= E 1370 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingemar Svensson - Liane Svensson 4 S+2 E 680 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 N+2 4 680 15.4/6.6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+2 Kn 680 15.4/6.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+2 3 680 15.4/6.6
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N+2 9 680 15.4/6.6
Gunnel Modig - Britt Bergman Roger Edholm - Lennart Wiklund 4 N+1 9 650 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N+1 5 650 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Björn Backlund - Ulla Blanck 5 S+1 K 620 4.5/17.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N+3 Kn 230 2.3/19.7
Reidar Cedersund - Rune Lind Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S+3 K 170 0.1/21.9
Bo Byléhn - Henry Häljeryd     - -/10.1

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
ingen i zon
95
kn764
K985
E103
kn4
D1098
1072
K642
D1073
E5
ED64
D75
EK862
K32
kn3
kn98

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67777
S67777
Ö76666
V76666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö-3 2 150 21.9/0.1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N= 4 90 16.5/5.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S= 4 90 16.5/5.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT N= 4 90 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1NT N= 4 90 16.5/5.5
Reidar Cedersund - Rune Lind Margareta Sandberg - Per Sandberg 1 S= 8 80 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö-1 E 50 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2NT N-1 6 -50 6.6/15.4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Björn Backlund - Ulla Blanck 1NT Ö= 2 -90 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Ingemar Svensson - Liane Svensson 1NT V+2 9 -150 1.2/20.8
Gunnel Modig - Britt Bergman Roger Edholm - Lennart Wiklund 1NT V+2 9 -150 1.2/20.8
Bo Byléhn - Henry Häljeryd     - -/10.1

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
N-S i zon

kn4
Kkn1098763
D63
EDkn
KD10872
2
E94
972
E965
ED54
85
K1086543
3

Kkn1072

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N67161
S67161
Ö669612
V7610612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Ulla Blanck 2 S-1 D -100 21.9/0.1
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-2 7 -200 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-4 2 -400 17.5/4.5
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingemar Svensson - Liane Svensson 4 V+1 6 -450 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 5 V+1 3 -480 13.2/8.8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4D S-3 E -800 8.8/13.2
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5D N-3 E -800 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5D N-3 E -800 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 5D N-4 E -1100 3.4/18.6
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Rolf Lindström 5D N-4 E -1100 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D S-5 K -1400 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 12.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
Ö-V i zon
K432
D5
963
6543
Dkn87
76
2
EDkn1092
965
kn10982
E1054
K
E10
EK43
KDkn87
87

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410656
S410656
Ö83677
V83677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3D S+1 7 570 21.9/0.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3D Ö-2 E 500 19.7/2.3
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Renate Rhodin 5 V-4 6 400 17.5/4.5
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-2 8 200 14.3/7.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3 V-2 5 200 14.3/7.7
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingemar Svensson - Liane Svensson 3 S+1 7 130 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 7 110 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S= E 110 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Björn Backlund - Ulla Blanck 3 V-1 3 100 4.5/17.5
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S-2 E -100 2.3/19.7
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V= 9 -110 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 12.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
ingen i zon
K5
96
Dkn106
D10752
ED8
ED
K5
EK8643
10974
K753
E9872
kn632
kn10842
43
kn9

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N32424
S32424
Ö9109109
V10119119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingemar Svensson - Liane Svensson 3NT V-2 9 100 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 6NT V-2 10 100 19.7/2.3
Agneta Boberg - Jan Berggren Björn Backlund - Ulla Blanck 3NT V-2 D 100 19.7/2.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-1 D 50 12.1/9.9
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V-1 10 50 12.1/9.9
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT V-1 2 50 12.1/9.9
Arne Mulari - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT V-1 2 50 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Roger Edholm - Lennart Wiklund 3NT V= D -400 6.6/15.4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3NT V+1 2 -430 4.5/17.5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT V+2 5 -460 1.2/20.8
Bengt Eldered - Åke Åberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V+2 2 -460 1.2/20.8
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 11.4/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
N-S i zon
E6
K63
E742
Kkn42
D732
E875
Dkn5
75
Kkn1084
D102
K8
E106
95
kn94
10963
D983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77445
S77445
Ö66897
V66897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö-2 3 100 21.9/0.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Roger Edholm - Lennart Wiklund 4 Ö-1 4 50 17.5/4.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 9 50 17.5/4.5
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö-1 3 50 17.5/4.5
Agneta Boberg - Jan Berggren Björn Backlund - Ulla Blanck 3 Ö= 3 -140 9.9/12.1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö= 8 -140 9.9/12.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 Ö+1 8 -140 9.9/12.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 Ö+1 9 -140 9.9/12.1
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingemar Svensson - Liane Svensson 3 Ö+1 9 -170 4.5/17.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N-4 Kn -400 2.3/19.7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2D Ö+1 3 -570 0.1/21.9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin     - 11.4/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
Ö-V i zon
kn1083
10
K10843
1082
E976
Dkn8
E962
D6
K5
K762
D75
E754
D42
E9543
kn
Kkn93

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55465
S55465
Ö78878
V78878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT Ö-1 10 100 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-1 10 100 17.5/4.5
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö-1 3 100 17.5/4.5
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V-1 10 100 17.5/4.5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Jan Berggren 3NT Ö-1 3 100 17.5/4.5
Björn Backlund - Ulla Blanck Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N-1 4 -50 11.0/11.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT V= 4 -120 8.8/13.2
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT Ö+2 3 -150 6.6/15.4
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V= 3 -600 3.4/18.6
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingemar Svensson - Liane Svensson 3NT Ö= 3 -600 3.4/18.6
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Roger Edholm - Lennart Wiklund 3NT Ö+1 3 -630 0.1/21.9
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 9.8/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
alla i zon
4
103
10643
KD10953
EDkn109
985
982
kn7
K53
ED7
Dkn7
E862
8762
Kkn642
EK5
4

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N98644
S98644
Ö45798
V45788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö-1 4 100 17.5/4.5
Reidar Cedersund - Rune Lind Ingemar Svensson - Liane Svensson 3NT Ö-1 3 100 17.5/4.5
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Roger Edholm - Lennart Wiklund 3NT Ö-1 2 100 17.5/4.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 E 100 17.5/4.5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö-1 E 100 17.5/4.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S-1 D -100 9.9/12.1
Björn Backlund - Ulla Blanck Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N-1 5 -100 9.9/12.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= 10 -110 5.5/16.5
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V= 10 -110 5.5/16.5
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT Ö= E -120 1.2/20.8
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 1NT Ö+1 2 -120 1.2/20.8
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 9.8/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
N-S i zon
Dkn96
E97
Kkn1093
10
E103
K103
E42
kn853
K842
Dkn
D85
E964
75
86542
76
KD72

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N56655
S56655
Ö87777
V87787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Roger Edholm - Lennart Wiklund 2NT V-2 9 100 21.0/1.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V-2 3 100 21.0/1.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Reidar Cedersund - Rune Lind 1NT S= 3 90 18.0/4.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö-1 7 50 14.0/8.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 Ö-1 K 50 14.0/8.0
Ingemar Svensson - Liane Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V-1 E 50 14.0/8.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V= D -90 10.0/12.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N-1 4 -100 8.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 V+1 Kn -110 5.0/17.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V+1 D -110 5.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT V+1 D -120 2.0/20.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V+1 3 -430 0.0/22.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
Ö-V i zon
EK4
EK765
952
E2
Dkn853
8
EKDkn6
65
10976
kn
73
kn109743
2
D109432
1084
KD8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N551048
S551048
Ö77282
V77282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Liane Svensson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3D N+1 7 630 22.0/0.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4D V-2 E 500 20.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N+1 10 450 17.0/5.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 Kn 450 17.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= E 420 9.0/13.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S= E 420 9.0/13.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= K 420 9.0/13.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S= E 420 9.0/13.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S= E 420 9.0/13.0
Björn Backlund - Ulla Blanck Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S= E 420 9.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Roger Edholm - Lennart Wiklund 5 S-1 E -50 1.0/21.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 5 N-1 Kn -50 1.0/21.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Syd giv
alla i zon
KD1098
kn10
D965
E9
76
D4
kn74
KD10865
E5432
9762
K2
72
kn
EK853
E1083
kn43

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N6109910
S61091010
Ö63333
V63333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N+1 2 630 20.8/1.2
Ingemar Svensson - Liane Svensson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT N+1 2 630 20.8/1.2
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT S= K 600 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+2 7 170 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Roger Edholm - Lennart Wiklund 3 S+1 K 130 13.2/8.8
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT N= 6 120 11.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 2 110 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-1 K -100 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Ulla Blanck 3 S-2 K -200 2.3/19.7
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N-2 7 -200 2.3/19.7
Agneta Boberg - Jan Berggren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2NT N-2 7 -200 2.3/19.7
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 10.4/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Väst giv
ingen i zon
EDkn92
D5
D9632
6
K64
EK987

87543
1087
103
K10875
KDkn
53
kn642
Ekn4
E1092

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N68789
S68799
Ö74634
V74644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Arne Mulari - Renate Rhodin 2NT S+2 Kn 180 21.9/0.1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Reidar Cedersund - Rune Lind 2NT Ö-3 3 150 19.7/2.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 V-1 6 50 16.5/5.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V-1 6 50 16.5/5.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT S-1 K -50 13.2/8.8
Ingemar Svensson - Liane Svensson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 V= 9 -90 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Roger Edholm - Lennart Wiklund 3D N-1 10 -100 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Björn Backlund - Ulla Blanck 3 N-3 10 -150 4.5/17.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N-3 10 -150 4.5/17.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 N-3 3 -150 4.5/17.5
Agneta Boberg - Jan Berggren Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 N-4 10 -200 0.1/21.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren     - 10.4/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Nord giv
Ö-V i zon
42
Kkn8
EDkn9873
D
K10963
E1063
64
EK
D
D972
K10
1097543
Ekn875
54
52
kn862

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N48457
S48457
Ö84975
V94975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N= 2 130 21.9/0.1
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N= D 110 18.6/3.4
Björn Backlund - Ulla Blanck Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 N= D 110 18.6/3.4
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N= D 90 9.9/12.1
Lars Olsson - Kurt Norström Ingemar Svensson - Liane Svensson 2 N= 10 90 9.9/12.1
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N= 7 90 9.9/12.1
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N= D 90 9.9/12.1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N= D 90 9.9/12.1
Roger Edholm - Lennart Wiklund Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N= 9 90 9.9/12.1
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-1 D -50 1.2/20.8
Agneta Boberg - Jan Berggren Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-1 D -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 12.0/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.10

Öst giv
alla i zon
Kkn
103
Kkn10
Kkn8765
4
kn8762
E94
ED109
108762
D95
D763
4
ED953
EK4
852
32

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N97588
S97588
Ö46745
V46745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Edholm - Lennart Wiklund Åke Nylén - Rolf Lindström 3D S= 2 730 21.9/0.1
Björn Backlund - Ulla Blanck Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 S= E 140 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Ingemar Svensson - Liane Svensson 2 N+2 3 130 17.5/4.5
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S= 4 110 15.4/6.6
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT N-1 3 -100 13.2/8.8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V= K -110 11.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT S-2 6 -200 5.5/16.5
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S-2 E -200 5.5/16.5
Reidar Cedersund - Rune Lind Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S-2 9 -200 5.5/16.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N-2 3 -200 5.5/16.5
Agneta Boberg - Jan Berggren Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S-3 6 -300 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund     - 12.0/-