Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-09-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-09-10

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 263.7.
Frirond ger egen procent

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Bo Byléhn - Henry Häljeryd
13 N+2 -200 2.3 10% 2.3 10.0%75KD9K1084Kn983 K862Kn75Kn95ED6
22 Ö+1 140 3.4 15% 5.7 12.5%EK10927EK102E95 D54Kn1065D86462
Rond 2, som ÖV mot par 4, Lars Olsson - Kurt Norström
33 S-3 150 21.9 100% 27.6 41.7%D95875D975D62 K864Kn10EK3E1073
43NT Ö-1 -100 7.7 35% 35.3 40.0%ED4KnKD63K9543 Kn76EK9754E528
Rond 3, som ÖV mot par 11, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
54 N-1 100 17.5 80% 52.8 48.0%E92E95Kn983K75 6410876K429432
63 V= 140 8.8 40% 61.6 46.7%Kn1065K98742E85 EKD964D9106K76
Rond 4, som ÖV mot par 12, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
92 S+3 -150 18.6 85% 80.2 52.1%D65Kn10644KKn1072 9872E972KnED86
103NT V+1 630 19.7 90% 99.9 56.9%DKn5DKn53DKn8663 62EK872K94ED10
Rond 5, som ÖV mot par 6, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
112NT Ö= 120 14.3 65% 114.2 57.8%KKn83E710842EK2 62Kn10KKn97D10985
121NT S+3 -180 4.5 20% 118.7 54.0%983DKn6KD62Kn75 D741098787D1098
Rond 6, som ÖV mot par 13, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
134 N+2 -680 6.6 30% 125.3 51.8%K7Kn95439843Kn4 952EKD8765252
141NT N= -90 5.5 25% 130.8 49.6%D1073E5ED64D75 Kn4D10981072K642
Rond 7, som ÖV mot par 7, Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström
154D S-3 800 13.2 60% 144 50.4%972E965ED5485 EDKnKD108722E94
163 S= -110 14.3 65% 158.3 51.4%965Kn10982E1054K DKn87762EDKn1092
Rond 8, som NS mot par 1, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
173NT V+1 -430 4.5 20% 162.8 49.3%K596DKn106D10752 Kn632Kn1084243Kn9
182D Ö+1 -570 0.1 0% 162.9 46.2%E6K63E742KKn42 95Kn9410963D983
Rond 9, som NS mot par 8, Agneta Boberg - Jan Berggren
193NT Ö-1 100 17.5 80% 180.4 48.2%Kn108310K108431082 D42E9543KnKKn93
204 Ö-1 100 17.5 80% 197.9 50.0%410310643KD10953 8762KKn642EK54
Rond 10, som ÖV mot par 2, Gunnel Modig - Britt Bergman
212 V= 90 12.0 55% 209.9 50.3%K842DKnD85E964 E103K103E42Kn853
224 S= -420 13.0 59% 222.9 50.7%10976Kn73Kn109743 DKn8538EKDKn665
Rond 11, som NS mot par 9, Reidar Cedersund - Rune Lind
233NT N+1 630 20.8 95% 243.7 52.8%KD1098Kn10D965E9 KnEK853E1083Kn43
242NT Ö-3 150 19.7 90% 263.4 54.5%EDKn92D5D96326 53Kn642EKn4E1092
Rond 12, som NS mot par 3, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
252 N= 90 9.9 45% 273.3 54.1%42KKn8EDKn9873D EKn8755452Kn862
262 V= -110 11.0 50% 284.3 53.9%KKn103KKn10KKn8765 ED953EK485232