Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien (max ruternål) 2019-07-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien (max ruternål) 2019-07-24

Partävling, 7 bord, 13 par. Antal brickor: 21. Medel: 104.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Robert Cinadler - Karin Wallin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Eva Abragi - Eva Jarenius
14 N= 420 4.0 40% 4 40.0%EKn10763KKn7DKn105 K942653108K972
21NT N+1 120 6.0 60% 10 50.0%EKn3ED9641042E2 K102Kn8Kn96Kn10976
34 S= 420 10.0 100% 20 66.7%E9K10984Kn102K106 Kn1087427EK43E7
Rond 2, som ÖV mot par 1, Louise Mishel - Charlotte Broms
41NT Ö= 90 6.0 60% 26 65.0%K72D105Kn542E63 EDKn6Kn986KD854
53NT V-2 -100 1.0 10% 27 54.0%D5542EDKn86542 EK92KDKn4Kn6597
64 S-2 100 10.0 100% 37 61.7%1053ED2EK65752 KD87429643839
Rond 3, som NS mot par 5, Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz
73NT Ö+4 -720 1.0 10% 38 54.3%KKn83D7321054106 10974KKn10587687
82 V-3 150 10.0 100% 48 60.0%EKn4K4E63109843 D92963Kn9542K7
93NT S+2 460 9.0 90% 57 63.3%EK753Kn75D9657 Kn108EKD1082EKD8
Rond 4, som ÖV mot par 7, Per Adolphson - Åsa Trollborg
102NT S= -120 4.0 40% 61 61.0%10863KD1032Kn732 75E764K4E10853
111NT Ö+2 150 8.0 80% 69 62.7%Kn32872D983EKn10 EK7EKn93K74953
124 N= -620 7.4 74% 76.4 63.7%K9854754EK1085 106Kn94D109832D4
Rond 5, som ÖV mot par 3, Åke Berg - Jouko Lehtinen
133NT N-1 100 9.0 90% 85.4 65.7%Kn87KnDKn98210543 D32KD9855Kn762
14Pass 5.0 50% 90.4 64.6%10973E7DKn83Kn62 KD42KKn9410965K
155 V+1 420 8.0 80% 98.4 65.6%837E9542EKD86 EK54Kn108767532
Rond 6, som ÖV mot par 13, Per Stahre - Ulrica Holm
163 V+1 170 7.0 70% 105.4 65.9%105KKn86K10109532 EK8E753842EK8
173NT Ö= 400 3.0 30% 108.4 63.8%Kn1076KD83K10543 EK95EK94E6286
183 N= -110 6.0 60% 114.4 63.6%EK1076DKn6D6KKn4 Kn85K1054Kn521062
Rond 7, som NS mot par 4, Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson
194 S-1 -50 0.0 0% 114.4 60.2%63108427EKn10932 EKDKn852DK9842
202 Ö= -110 2.0 20% 116.4 58.2%Kn53D9752D10542 K103E82K83KKn97
213 Ö+1 -130 4.0 40% 120.4 57.3%DKn7KKn86Kn65264 952E10972D107E10

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
ingen i zon
Ekn10763

Kkn7
Dkn105
5
EDkn84
E542
E86
D8
K10972
D963
43
K942
653
108
K972

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 300
 NT
N1043116
S1043116
Ö291027
V291027
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Paul Grengel - Peter Bengtsson Michael Hagelin - Eva Zarins 5D N= 2 650 10.0/0.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 4 N+1 K 450 7.0/3.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Louise Mishel - Charlotte Broms 4 N+1 2 450 7.0/3.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Eva Abragi - Eva Jarenius 4 N= 2 420 4.0/6.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Åke Berg - Jouko Lehtinen 2 N+3 6 200 1.0/9.0
Lena Janzon - Lars Janzon Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 3 N+2 9 200 1.0/9.0
Per Stahre - Ulrica Holm     - -/5.5

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Öst giv
N-S i zon
Ekn3
ED964
1042
E2
76
752
ED85
D854
D9854
K103
K73
K3
K102
kn8
kn96
kn10976

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76867
S76866
Ö67565
V67565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Åke Berg - Jouko Lehtinen 1NT N+2 4 150 10.0/0.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 2 N+1 8 140 8.0/2.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Eva Abragi - Eva Jarenius 1NT N+1 4 120 6.0/4.0
Lena Janzon - Lars Janzon Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 2 N= 3 110 4.0/6.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Louise Mishel - Charlotte Broms 2 Ö= 6 -110 2.0/8.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Michael Hagelin - Eva Zarins 2 N-2 4 -200 0.0/10.0
Per Stahre - Ulrica Holm     - -/5.5

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Syd giv
Ö-V i zon
E9
K10984
kn102
K106
D
kn6532
D86
D532
K653
ED
975
kn984
kn108742
7
EK43
E7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6109109
S6108109
Ö63434
V63434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Cinadler - Karin Wallin Eva Abragi - Eva Jarenius 4 S= 3 420 10.0/0.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 3NT N= 8 400 7.0/3.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Michael Hagelin - Eva Zarins 3NT N= 3 400 7.0/3.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Louise Mishel - Charlotte Broms 3 S+1 5 170 4.0/6.0
Lena Janzon - Lars Janzon Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 2 N-1 5 -50 2.0/8.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Åke Berg - Jouko Lehtinen 3NT N-3 8 -150 0.0/10.0
Per Stahre - Ulrica Holm     - -/5.5

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Väst giv
alla i zon
109
E732
1097
D1072
EDkn6
kn986
KD8
54
K72
D105
kn542
E63
8543
K4
E63
Kkn98

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75555
S75555
Ö68887
V68887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Paul Grengel - Peter Bengtsson Eva Abragi - Eva Jarenius 3NT Ö-2 8 200 10.0/0.0
Per Stahre - Ulrica Holm Lena Janzon - Lars Janzon Pass   8.0/2.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Robert Cinadler - Karin Wallin 1NT Ö= 8 -90 4.0/6.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 1NT Ö= 9 -90 4.0/6.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Åke Berg - Jouko Lehtinen 1NT Ö= 9 -90 4.0/6.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Michael Hagelin - Eva Zarins 2 V+1 10 -140 0.0/10.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman     - 5.0/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
N-S i zon
10864
9873
ED98
3
EK92
KDkn4
kn65
97
D5
5
42
EDkn86542
kn73
E1062
K1073
K10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N36766
S36766
Ö96677
V96677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Mishel - Charlotte Broms Robert Cinadler - Karin Wallin 3NT V-2 3 100 9.0/1.0
Per Stahre - Ulrica Holm Lena Janzon - Lars Janzon 5 Ö-2 7 100 9.0/1.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 3 Ö= 3 -110 6.0/4.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Åke Berg - Jouko Lehtinen 3 Ö+1 7 -130 3.0/7.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Eva Abragi - Eva Jarenius 4 Ö= 3 -130 3.0/7.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Michael Hagelin - Eva Zarins 4 Ö+2 2 -170 0.0/10.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman     - 5.0/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Öst giv
Ö-V i zon

Kkn1087
kn10974
kn84
KD8742
9643
83
9
1053
ED2
EK65
752
Ekn96
5
D2
EKD1063

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108647
S108647
Ö33686
V33686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 S+2 8 130 7.0/3.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Åke Berg - Jouko Lehtinen 2 S+2 K 130 7.0/3.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Eva Abragi - Eva Jarenius 4 S= 8 130 7.0/3.0
Per Stahre - Ulrica Holm Lena Janzon - Lars Janzon 2 S+2 8 130 7.0/3.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Michael Hagelin - Eva Zarins 3 S= 8 110 2.0/8.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Robert Cinadler - Karin Wallin 4 S-2 8 -100 0.0/10.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman     - 5.0/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Syd giv
alla i zon
Kkn83
D732
1054
106
65
E6
kn92
EKDkn94
ED2
984
EKD3
532
10974
Kkn105
876
87

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N00440
S00440
Ö13139813
V13139813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Mishel - Charlotte Broms Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 5 V+1 8 -620 10.0/0.0
Lena Janzon - Lars Janzon Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 3NT Ö+2 K -660 8.0/2.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Åke Berg - Jouko Lehtinen 3NT Ö+3 10 -690 5.0/5.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Per Stahre - Ulrica Holm 3NT V+3 2 -690 5.0/5.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Adolphson - Åsa Trollborg 3NT Ö+4 Kn -720 1.0/9.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 3NT Ö+4 7 -720 1.0/9.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson     - 6.0/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Väst giv
ingen i zon
Ekn4
K4
E63
109843
K6
Ekn75
KD108
E62
108753
D1082
7
Dkn5
D92
963
kn9542
K7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77466
S77466
Ö66975
V66877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Cinadler - Karin Wallin Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 2 V-3 10 150 10.0/0.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Åke Berg - Jouko Lehtinen 2 N= 7 90 8.0/2.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Adolphson - Åsa Trollborg 2 V-1 10 50 5.0/5.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Per Stahre - Ulrica Holm 2 V-1 8 50 5.0/5.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 V+1 10 -140 1.0/9.0
Lena Janzon - Lars Janzon Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 2 V+1 4 -140 1.0/9.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson     - 6.0/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
Ö-V i zon
EK753
kn75
D965
7
96
1096432
Ekn3
104
D42
8
K74
kn96532
kn108
EKD
1082
EKD8

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81091010
S81081010
Ö53433
V53433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Cinadler - Karin Wallin Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 3NT S+2 3 460 9.0/1.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Per Stahre - Ulrica Holm 3NT S+2 10 460 9.0/1.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Adolphson - Åsa Trollborg 3NT S+1 3 430 4.0/6.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Åke Berg - Jouko Lehtinen 3NT S+1 3 430 4.0/6.0
Lena Janzon - Lars Janzon Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 3NT S+1 2 430 4.0/6.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 S= 10 420 0.0/10.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson     - 6.0/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Öst giv
alla i zon
Dkn92
95
E109
Kkn76
75
E764
K4
E10853
10863
KD1032
kn73
2
EK4
kn8
D8652
D94

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78477
S78477
Ö65966
V65966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Abragi - Eva Jarenius Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 3 Ö-2 E 200 10.0/0.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2NT S+1 3 150 8.0/2.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Robert Cinadler - Karin Wallin 2NT S= 3 120 6.0/4.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Louise Mishel - Charlotte Broms 2 S= 8 90 4.0/6.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Paul Grengel - Peter Bengtsson 2NT S-1 3 -100 1.0/9.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Per Stahre - Ulrica Holm 2 S-1 E -100 1.0/9.0
Lena Janzon - Lars Janzon     - -/3.8

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Syd giv
ingen i zon
10986
10654
kn5
K82
EK7
Ekn93
K74
953
kn32
872
D983
Ekn10
D54
KD
E1062
D764

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55565
S55565
Ö88878
V88878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Berg - Jouko Lehtinen Louise Mishel - Charlotte Broms 2NT V-1 K 50 10.0/0.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 1NT Ö= 6 -90 8.0/2.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 1NT V+1 2 -120 5.0/5.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Per Stahre - Ulrica Holm 2NT V= Kn -120 5.0/5.0
Per Adolphson - Åsa Trollborg Robert Cinadler - Karin Wallin 1NT Ö+2 6 -150 2.0/8.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Paul Grengel - Peter Bengtsson 2NT V+2 Kn -180 0.0/10.0
Lena Janzon - Lars Janzon     - -/3.8

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Väst giv
N-S i zon
E7
EK752
kn6
kn932
106
kn94
D109832
D4
K9854

754
EK1085
Dkn32
D10863
EK
76

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N631058
S631058
Ö69375
V69375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Abragi - Eva Jarenius Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz 4 N+1 E 650 7.4/2.6
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Paul Grengel - Peter Bengtsson 4 N+1 E 650 7.4/2.6
Michael Hagelin - Eva Zarins Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 N+1 E 650 7.4/2.6
Per Adolphson - Åsa Trollborg Robert Cinadler - Karin Wallin 4 N= E 620 2.6/7.4
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Per Stahre - Ulrica Holm 4 N-1 E -100 0.2/9.8
Lena Janzon - Lars Janzon     - -/3.8
Åke Berg - Jouko Lehtinen Louise Mishel - Charlotte Broms     A- 4.0/4.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
alla i zon
K10
E107
EK763
KD9
D32
KD985
5
kn762
kn87
kn
Dkn982
10543
E9654
6432
104
E8

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8991010
S8991010
Ö54433
V54433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Hagelin - Eva Zarins Lena Janzon - Lars Janzon 3NT N+2 2 660 10.0/0.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 3NT N= 9 600 8.0/2.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Eva Abragi - Eva Jarenius 2NT N+1 2 150 6.0/4.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Per Adolphson - Åsa Trollborg 2NT N= Kn 120 4.0/6.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Robert Cinadler - Karin Wallin 3NT N-1 Kn -100 1.0/9.0
Per Stahre - Ulrica Holm Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 3NT N-1 4 -100 1.0/9.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz     - -/3.6

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Öst giv
ingen i zon
kn
D862
74
ED10754
KD42
Kkn94
10965
K
10973
E7
Dkn83
kn62
E865
1053
EK2
983

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95756
S95756
Ö48685
V48685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Hagelin - Eva Zarins Lena Janzon - Lars Janzon 3 N+1 E 130 10.0/0.0
Per Stahre - Ulrica Holm Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 3 N= 10 110 8.0/2.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Robert Cinadler - Karin Wallin Pass   5.0/5.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Pass   5.0/5.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Eva Abragi - Eva Jarenius 1 Ö= E -80 2.0/8.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Per Adolphson - Åsa Trollborg 2 V= 5 -90 0.0/10.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz     - -/3.6

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Syd giv
N-S i zon
9762
KDkn962
3
94
EK54

kn10876
7532
83
7
E9542
EKD86
Dkn10
E108543
KD
kn10

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N11755
S11755
Ö1212577
V1212577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Eva Abragi - Eva Jarenius 4 S-2 E -200 8.0/2.0
Paul Grengel - Peter Bengtsson Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 4 S-2 E -200 8.0/2.0
Michael Hagelin - Eva Zarins Lena Janzon - Lars Janzon 4 S-2 E -200 8.0/2.0
Louise Mishel - Charlotte Broms Per Adolphson - Åsa Trollborg 4 S-3 E -300 4.0/6.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Robert Cinadler - Karin Wallin 5 V+1 3 -420 2.0/8.0
Per Stahre - Ulrica Holm Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim 4D S-2 E -500 0.0/10.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz     - -/3.6

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Väst giv
Ö-V i zon
D72
102
Ekn763
Dkn6
EK8
E753
842
EK8
105
Kkn86
K10
109532
kn9643
D94
D95
74

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N36354
S36354
Ö1071078
V1071078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Michael Hagelin - Eva Zarins 3NT V-2 3 200 10.0/0.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Per Adolphson - Åsa Trollborg 3NT Ö-1 5 100 8.0/2.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Louise Mishel - Charlotte Broms 2 V+1 3 -140 6.0/4.0
Per Stahre - Ulrica Holm Robert Cinadler - Karin Wallin 3 V+1 D -170 3.0/7.0
Lena Janzon - Lars Janzon Paul Grengel - Peter Bengtsson 3 V+1 D -170 3.0/7.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Åke Berg - Jouko Lehtinen 4 V= E -620 0.0/10.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim     - -/4.2

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
ingen i zon
D832
kn1083
kn54
E2
EK95
EK94
E62
86
kn107
6
KD83
K10543
64
D752
1097
Dkn97

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N33523
S33523
Ö10108119
V101081110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Abragi - Eva Jarenius Louise Mishel - Charlotte Broms 2 V+2 E -170 10.0/0.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Per Adolphson - Åsa Trollborg 3NT V= Kn -400 7.0/3.0
Per Stahre - Ulrica Holm Robert Cinadler - Karin Wallin 3NT Ö= 9 -400 7.0/3.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Åke Berg - Jouko Lehtinen 3NT Ö+1 9 -430 2.0/8.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Michael Hagelin - Eva Zarins 3NT Ö+1 9 -430 2.0/8.0
Lena Janzon - Lars Janzon Paul Grengel - Peter Bengtsson 3NT Ö+1 D -430 2.0/8.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim     - -/4.2

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Öst giv
N-S i zon
43
3
EK109873
ED5
kn85
K1054
kn52
1062
EK1076
Dkn6
D6
Kkn4
D92
E9872
4
9873

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N78657
S78656
Ö55665
V55665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Janzon - Lars Janzon Paul Grengel - Peter Bengtsson 3 Ö-3 4 150 10.0/0.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Åke Berg - Jouko Lehtinen 3 N+1 E 130 7.0/3.0
Robert Kalinowski - Gunnel Frykman Michael Hagelin - Eva Zarins 4 N= E 130 7.0/3.0
Per Stahre - Ulrica Holm Robert Cinadler - Karin Wallin 3 N= E 110 4.0/6.0
Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson Per Adolphson - Åsa Trollborg 4 Ö-2 4 100 2.0/8.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Louise Mishel - Charlotte Broms 1NT Ö+1 2 -120 0.0/10.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim     - -/4.2

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Syd giv
Ö-V i zon
63
10842
7
Ekn10932
1097
Kkn75
D6
KD85
4
E963
Ekn1053
764
EKDkn852
D
K9842

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N56587
S56587
Ö87845
V77835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Janzon - Lars Janzon Per Adolphson - Åsa Trollborg 4 S= D 420 10.0/0.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Eva Abragi - Eva Jarenius 1 S+4 K 200 8.0/2.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Louise Mishel - Charlotte Broms 1 S+3 K 170 6.0/4.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 1 S+2 K 140 3.0/7.0
Per Stahre - Ulrica Holm Paul Grengel - Peter Bengtsson 1 S+2 K 140 3.0/7.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 4 S-1 8 -50 0.0/10.0
Michael Hagelin - Eva Zarins     - 6.8/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Väst giv
alla i zon
kn5
3
D9752
D10542
862
K7654
kn104
E6
ED974
Dkn109
E6
83
K103
E82
K83
Kkn97

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N99556
S99556
Ö33877
V33877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Stahre - Ulrica Holm Paul Grengel - Peter Bengtsson 4 Ö-2 9 200 10.0/0.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Louise Mishel - Charlotte Broms 4 V-1 7 100 7.0/3.0
Lena Janzon - Lars Janzon Per Adolphson - Åsa Trollborg 3 Ö-1 K 100 7.0/3.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Eva Abragi - Eva Jarenius 2 Ö= 2 -110 2.0/8.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 2 Ö= 7 -110 2.0/8.0
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 2 Ö= 9 -110 2.0/8.0
Michael Hagelin - Eva Zarins     - 6.8/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.07.24

Nord giv
N-S i zon
Dkn7
Kkn86
kn652
64
E108643
53
E4
853
K
D4
K983
KDkn972
952
E10972
D107
E10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N26646
S26646
Ö107597
V107597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Andersson - Gunn-Britt Rudenheim Robert Kalinowski - Gunnel Frykman 2 S-1 3 -100 9.0/1.0
Lena Janzon - Lars Janzon Per Adolphson - Åsa Trollborg 3 S-1 8 -100 9.0/1.0
Åke Berg - Jouko Lehtinen Eva Abragi - Eva Jarenius 2 Ö+2 9 -130 4.0/6.0
Robert Cinadler - Karin Wallin Gunnar Albertsson - Gunvor Albertsson 3 Ö+1 7 -130 4.0/6.0
Per Stahre - Ulrica Holm Paul Grengel - Peter Bengtsson 4 Ö= 7 -130 4.0/6.0
Agneta Söderlund - Lena Lagercrantz Louise Mishel - Charlotte Broms 3 Ö+2 7 -150 0.0/10.0
Michael Hagelin - Eva Zarins     - 6.8/-