Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien 2019-06-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien 2019-06-27

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Elena Ström - Erik Åsbrink

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 3, Karl Keresztes - Lars Goldberg
13NT N+1 -430 4 20% 4 20.0%53EKn973Kn82K86 Kn9874105K63Kn74
24 Ö= 420 17 85% 21 52.5%102Kn109752643107 ED86D4EK8ED93
32 N+2 -170 11 55% 32 53.3%E82K6843107643 K10964D2DKn765D
Rond 2, som ÖV mot par 10, Zakia Khan - Ulriqa Söderström
44 N+2 -680 6 30% 38 47.5%EK7763872Kn743 863Kn8Kn95431052
53 N+3 -230 7 35% 45 45.0%DKn942K108742106 105KDKn83D65EKn5
64 V= 620 13 65% 58 48.3%ED1087Kn32E102E5 63EK1098767433
Rond 3, som ÖV mot par 4, Piotr Deyna - Jan Rudenstedt
72 V+1 140 8 40% 66 47.1%Kn3Kn6E10875Kn873 EKD10865D7K962
83 Ö= 140 15 75% 81 50.6%EK10972D932KKn6 DKn65Kn6DKn74D97
91NT S+1 -120 7 35% 88 48.9%7DKn92D754K1085 KD985K10596393
Rond 4, som NS mot par 1, Per Clarin - Ulf Andersson
104 S= 620 20 100% 108 54.0%Kn6E10872EKn7658 EK987K32K9432
113 S-1 -50 7 35% 115 52.3%Kn10564KKn3KKn842 K7KDKn1087862E3
121NT Ö-2 100 15 75% 130 54.2%1083Kn9D10982DKn8 EKE10527653E63
Rond 5, som NS mot par 8, Anders d´Aquino - Magnus Arve
133NT N+1 630 12 60% 142 54.6%EKn75439EK76K6 9DKn1083Kn2EDKn102
143 V= -140 16 80% 158 56.4%Kn64DKn4K9742EKn 87E102DKn598543
154 V= -420 3 15% 161 53.7%ED1094286E8953 K763Kn4Kn10532EKn
Rond 6, som ÖV mot par 9, Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson
162 S+2 -170 12 60% 173 54.1%1043EKn105E8D1085 8629843DKn5324
173 Ö-1 -50 6 30% 179 52.6%KKn529834K9873 E1063Kn2EDKn83E5
183 Ö+1 170 1 5% 180 50.0%ED542D9632D109 108631083E5EKKn2
Rond 7, som ÖV mot par 5, Göran Andersson - Nina Andersson
193NT Ö+2 660 11 55% 191 50.3%EKn6Kn974E10K1063 K8286KKn8765ED
202 S-1 100 20 100% 211 52.8%ED86532D85E87 9432DKn98Kn6422
216 Ö= 980 14 70% 225 53.6%KDKn987K93EKn102 EKn632E6432D4K
Rond 8, som NS mot par 7, Stefan Olausson - Jesper Rundin
223NT S= 400 8 40% 233 53.0%82E954K64E852 EKKn5Kn83E1053K6
234 Ö-1 100 15 75% 248 53.9%D85Kn982EKn106310 10EK103D872K852
243NT V+1 -430 6 30% 254 52.9%E1094Kn1096Kn942D 8752EK531087Kn5

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
ingen i zon
E1062
KD842
E10
93
kn9874
105
K63
kn74
53
Ekn973
kn82
K86
KD
6
D9754
ED1052

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10109910
S10108910
Ö33443
V33443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3NT S+2 8 460 20/0
Karl Keresztes - Lars Goldberg Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT N+1 6 430 16/4
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Per Clarin - Ulf Andersson 3NT N+1 2 430 16/4
Lennart Eriksson - Castor Mann Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3NT S+1 4 430 16/4
Inger Gerle - Susann Mattsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3NT N= 5 400 8/12
Stefan Olausson - Jesper Rundin Anders d´Aquino - Magnus Arve 3NT N= 6 400 8/12
Carl Agner - Elisabeth Bygren Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT S= 4 400 8/12
Peter Nordén - Andrea Sandberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT S= 4 400 8/12
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT S= 9 400 8/12
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Göran Andersson - Nina Andersson 4 S-1 2 -50 2/18
Per Flerén - Eva Zarins Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT S-2 8 -100 0/20

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
N-S i zon
kn9543
E86
97
K65
ED86
D4
EK8
ED93
102
kn109752
643
107
K7
K3
Dkn1052
kn842

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N66366
S76367
Ö67976
V67976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Göran Andersson - Nina Andersson 1 V-1 9 50 18/2
Lennart Eriksson - Castor Mann Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 4 V-1 3 50 18/2
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 4 Ö-1 D 50 18/2
Peter Nordén - Andrea Sandberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö+1 D -140 13/7
Per Flerén - Eva Zarins Tore Stormo - Peggy Nyholm 3 V= 9 -140 13/7
Inger Gerle - Susann Mattsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 2NT V+1 3 -150 10/10
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Per Clarin - Ulf Andersson 2 Ö+2 D -170 8/12
Karl Keresztes - Lars Goldberg Elena Ström - Erik Åsbrink 4 Ö= D -420 3/17
Stefan Olausson - Jesper Rundin Anders d´Aquino - Magnus Arve 4 Ö= D -420 3/17
Carl Agner - Elisabeth Bygren Ola Hellblom - Niklas Hanson 4 Ö= D -420 3/17
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö= 9 -420 3/17

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
Ö-V i zon
kn7
Ekn9753
EK
kn85
K10964
D2
Dkn765
D
E82
K6
843
107643
D53
1084
1092
EK92

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N851058
S851058
Ö48383
V48383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Gerle - Susann Mattsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 N+1 3 450 20/0
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 N+4 4 230 18/2
Stefan Olausson - Jesper Rundin Anders d´Aquino - Magnus Arve 2 N+3 3 200 15/5
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Max Ödlund - Bim Ödlund 3 N+2 2 200 15/5
Karl Keresztes - Lars Goldberg Elena Ström - Erik Åsbrink 2 N+2 6 170 9/11
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Göran Andersson - Nina Andersson 3 N+1 2 170 9/11
Peter Nordén - Andrea Sandberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 S+1 E 170 9/11
Per Flerén - Eva Zarins Tore Stormo - Peggy Nyholm 2 N+2 3 170 9/11
Lennart Eriksson - Castor Mann Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 2 N+1 6 140 4/16
Carl Agner - Elisabeth Bygren Ola Hellblom - Niklas Hanson 3 V-1 E 100 2/18
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Per Clarin - Ulf Andersson 4 N-1 3 -50 0/20

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
alla i zon
kn4
E10952
K10
EKD8
863
kn8
kn9543
1052
EK7
763
872
kn743
D10952
KD4
ED6
96

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N109111111
S109111111
Ö24122
V24122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Castor Mann Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT N+3 K 690 19/1
Per Flerén - Eva Zarins Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3NT N+3 4 690 19/1
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 N+2 E 680 14/6
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N+2 E 680 14/6
Magnus Ekman - Peter Carlsson Carl Agner - Elisabeth Bygren 4 N+2 K 680 14/6
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT N+2 7 660 10/10
Karl Keresztes - Lars Goldberg Göran Andersson - Nina Andersson 4 N+1 E 650 8/12
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Inger Gerle - Susann Mattsson 6 N-1 E -100 4/16
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 6 N-1 K -100 4/16
Tore Stormo - Peggy Nyholm Peter Nordén - Andrea Sandberg 6 N-1 E -100 4/16
Anders d´Aquino - Magnus Arve Per Clarin - Ulf Andersson 6D N-1 E -200 0/20

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
N-S i zon
EK62
E1076
E3
K98
105
KDkn83
D65
Ekn5
Dkn
942
K108742
106
98743
5
kn9
D7432

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1056107
S1056107
Ö37734
V37734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Keresztes - Lars Goldberg Göran Andersson - Nina Andersson 5D V-4 5 800 20/0
Anders d´Aquino - Magnus Arve Per Clarin - Ulf Andersson 4 S+1 K 650 18/2
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Stefan Olausson - Jesper Rundin 3D Ö-2 5 300 16/4
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Elena Ström - Erik Åsbrink 3 N+3 10 230 13/7
Magnus Ekman - Peter Carlsson Carl Agner - Elisabeth Bygren 2 S+4 K 230 13/7
Tore Stormo - Peggy Nyholm Peter Nordén - Andrea Sandberg 2 S+2 K 170 8/12
Lennart Eriksson - Castor Mann Max Ödlund - Bim Ödlund 3 N+1 6 170 8/12
Per Flerén - Eva Zarins Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3 N+1 2 170 8/12
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Inger Gerle - Susann Mattsson 4 N= D 130 4/16
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 1 N= D 80 2/18
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ola Hellblom - Niklas Hanson 1 N-1 D -100 0/20

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn94
4
KDkn65
D972
63
EK109876
743
3
ED1087
kn32
E102
E5
K52
D5
98
Kkn10864

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N87111
S87111
Ö56111010
V56111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Inger Gerle - Susann Mattsson 6 Ö-2 9 200 20/0
Anders d´Aquino - Magnus Arve Per Clarin - Ulf Andersson 5 V-1 K 100 17/3
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 5 V-1 K 100 17/3
Per Flerén - Eva Zarins Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 5D S-2 E -300 14/6
Karl Keresztes - Lars Goldberg Göran Andersson - Nina Andersson 4 Ö= 9 -620 7/13
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Elena Ström - Erik Åsbrink 4 V= K -620 7/13
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ola Hellblom - Niklas Hanson 4 V= K -620 7/13
Tore Stormo - Peggy Nyholm Peter Nordén - Andrea Sandberg 4 Ö= 9 -620 7/13
Lennart Eriksson - Castor Mann Max Ödlund - Bim Ödlund 4 V= K -620 7/13
Magnus Ekman - Peter Carlsson Carl Agner - Elisabeth Bygren 4 V= K -620 7/13
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 V+2 7 -680 0/20

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
alla i zon
42
109542
43
E1094
EKD10865
D7
K9
62
kn3
kn6
E10875
kn873
97
EK83
Dkn62
KD5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N86844
S86844
Ö56494
V56394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 4D V-1 10 200 20/0
Per Flerén - Eva Zarins Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 3 S+1 K 170 18/2
Per Clarin - Ulf Andersson Inger Gerle - Susann Mattsson 2 V+1 4 -140 12/8
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Elena Ström - Erik Åsbrink 2 V+1 2 -140 12/8
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Max Ödlund - Bim Ödlund 3 V= 4 -140 12/8
Carl Agner - Elisabeth Bygren Lennart Eriksson - Castor Mann 3 V= 4 -140 12/8
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Tore Stormo - Peggy Nyholm 2 Ö+1 9 -140 12/8
Magnus Ekman - Peter Carlsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 V+2 4 -170 6/14
Göran Andersson - Nina Andersson Anders d´Aquino - Magnus Arve 2 S-4 E -400 4/16
Ola Hellblom - Niklas Hanson Peter Nordén - Andrea Sandberg 4 V= 10 -620 2/18
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 Ö+1 E -650 0/20

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
ingen i zon
4
72
K10853
E8543
Dkn65
kn6
Dkn74
D97
EK10972
D93
2
Kkn6
83
EK10854
E96
102

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N810945
S810945
Ö43397
V43397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Tore Stormo - Peggy Nyholm 4D S= D 590 20/0
Ola Hellblom - Niklas Hanson Peter Nordén - Andrea Sandberg 4 S= D 420 18/2
Per Clarin - Ulf Andersson Inger Gerle - Susann Mattsson 4 Ö-1 E 50 14/6
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö-1 E 50 14/6
Per Flerén - Eva Zarins Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 4 Ö-1 E 50 14/6
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Elena Ström - Erik Åsbrink 3 Ö= K -140 5/15
Göran Andersson - Nina Andersson Anders d´Aquino - Magnus Arve 3 Ö= E -140 5/15
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 2 Ö+1 10 -140 5/15
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Stefan Olausson - Jesper Rundin 3 Ö= E -140 5/15
Carl Agner - Elisabeth Bygren Lennart Eriksson - Castor Mann 3 Ö= K -140 5/15
Magnus Ekman - Peter Carlsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö+1 E -140 5/15

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
Ö-V i zon
kn632
843
EKkn10
kn6
KD985
K105
963
93
7
Dkn92
D754
K1085
E104
E76
82
ED742

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88797
S78797
Ö55645
V55645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT S= D 400 20/0
Per Clarin - Ulf Andersson Inger Gerle - Susann Mattsson 2 N+1 D 140 18/2
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Elena Ström - Erik Åsbrink 1NT S+1 5 120 13/7
Göran Andersson - Nina Andersson Anders d´Aquino - Magnus Arve 1NT S+1 9 120 13/7
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 1NT S+1 5 120 13/7
Magnus Ekman - Peter Carlsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2NT S= 5 120 13/7
Per Flerén - Eva Zarins Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 1NT S= 5 90 8/12
Carl Agner - Elisabeth Bygren Lennart Eriksson - Castor Mann 1NT N-1 D -50 5/15
Ola Hellblom - Niklas Hanson Peter Nordén - Andrea Sandberg 2 N-1 3 -50 5/15
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Stefan Olausson - Jesper Rundin 2NT N-2 7 -100 2/18
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT S-3 K -150 0/20

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
alla i zon
kn6
E10872
Ekn765
8
1042
Dkn65
1098
D75
D53
94
KD43
Ekn106
EK987
K3
2
K9432

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N999108
S999108
Ö44335
V44325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Ulf Andersson 4 S= 6 620 20/0
Göran Andersson - Nina Andersson Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT N= 4 600 17/3
Per Flerén - Eva Zarins Lennart Eriksson - Castor Mann 3NT N= 4 600 17/3
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peter Nordén - Andrea Sandberg 1 S+4 10 200 14/6
Max Ödlund - Bim Ödlund Carl Agner - Elisabeth Bygren 2 N+2 9 170 12/8
Inger Gerle - Susann Mattsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 1 S+2 D 140 9/11
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 N+1 3 140 9/11
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3 S-1 10 -100 5/15
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 4 N-1 K -100 5/15
Ola Hellblom - Niklas Hanson Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT N-3 10 -300 2/18
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Anders d´Aquino - Magnus Arve 3NT N-4 10 -400 0/20

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
ingen i zon
kn105
64
Kkn3
Kkn842
D9
32
E9754
D1095
E86432
E95
D10
76
K7
KDkn1087
862
E3

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87969
S87969
Ö56373
V56373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Carl Agner - Elisabeth Bygren 3 N+2 D 200 20/0
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Anders d´Aquino - Magnus Arve 3 Ö-3 E 150 18/2
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 S+1 D 140 15/5
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3 S= D 140 15/5
Göran Andersson - Nina Andersson Stefan Olausson - Jesper Rundin 3D Ö-1 E 100 12/8
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Ulf Andersson 3 S-1 D -50 7/13
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peter Nordén - Andrea Sandberg 3 S-1 D -50 7/13
Per Flerén - Eva Zarins Lennart Eriksson - Castor Mann 3 S-1 D -50 7/13
Ola Hellblom - Niklas Hanson Tore Stormo - Peggy Nyholm 4 S-1 D -50 7/13
Inger Gerle - Susann Mattsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 4D S-1 D -100 1/19
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 S-2 D -100 1/19

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
N-S i zon
1083
kn9
D10982
Dkn8
Dkn764
K74
K
K975
952
D863
Ekn4
1042
EK
E1052
7653
E63

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68766
S78766
Ö65677
V65677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 2 V-3 Kn 150 20/0
Göran Andersson - Nina Andersson Stefan Olausson - Jesper Rundin 3 V-2 Kn 100 15/5
Elena Ström - Erik Åsbrink Per Clarin - Ulf Andersson 1NT Ö-2 7 100 15/5
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3 V-2 Kn 100 15/5
Max Ödlund - Bim Ödlund Carl Agner - Elisabeth Bygren 3 Ö-2 Kn 100 15/5
Inger Gerle - Susann Mattsson Karl Keresztes - Lars Goldberg 3 N-1 2 -100 7/13
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3 N-1 2 -100 7/13
Magnus Ekman - Peter Carlsson Peter Nordén - Andrea Sandberg 3 N-1 2 -100 7/13
Ola Hellblom - Niklas Hanson Tore Stormo - Peggy Nyholm 3 N-1 2 -100 7/13
Zakia Khan - Ulriqa Söderström Anders d´Aquino - Magnus Arve 2 V= 9 -110 1/19
Per Flerén - Eva Zarins Lennart Eriksson - Castor Mann 2 V= Kn -110 1/19

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
alla i zon
Ekn7543
9
EK76
K6
KD
E654
1043
8743
10862
K72
D985
95
9
Dkn1083
kn2
EDkn102

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1191099
S1191099
Ö23233
V23233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Ulf Andersson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 3NT N+2 5 660 19/1
Stefan Olausson - Jesper Rundin Inger Gerle - Susann Mattsson 3NT N+2 8 660 19/1
Karl Keresztes - Lars Goldberg Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3NT S+1 8 630 12/8
Elena Ström - Erik Åsbrink Anders d´Aquino - Magnus Arve 3NT N+1 9 630 12/8
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Göran Andersson - Nina Andersson 3NT N+1 8 630 12/8
Ola Hellblom - Niklas Hanson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3NT S+1 10 630 12/8
Max Ödlund - Bim Ödlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT N+1 3 630 12/8
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Per Flerén - Eva Zarins 4 N= 9 620 6/14
Magnus Ekman - Peter Carlsson Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT S= 4 600 4/16
Peter Nordén - Andrea Sandberg Carl Agner - Elisabeth Bygren 3 N+2 9 200 2/18
Lennart Eriksson - Castor Mann Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 3 N+1 6 170 0/20

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
ingen i zon
kn64
Dkn4
K9742
Ekn
K952
K98763
3
D2
ED103
5
E1086
K1076
87
E102
Dkn5
98543

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N56325
S56325
Ö869118
V869118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Jesper Rundin Inger Gerle - Susann Mattsson 2 V= 4 -110 20/0
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Per Flerén - Eva Zarins 2NT Ö= 8 -120 18/2
Elena Ström - Erik Åsbrink Anders d´Aquino - Magnus Arve 3 V= E -140 16/4
Per Clarin - Ulf Andersson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 2 Ö+2 8 -170 11/9
Karl Keresztes - Lars Goldberg Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 2 Ö+2 8 -170 11/9
Lennart Eriksson - Castor Mann Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 2 Ö+2 7 -170 11/9
Magnus Ekman - Peter Carlsson Tore Stormo - Peggy Nyholm 2 Ö+2 3 -170 11/9
Ola Hellblom - Niklas Hanson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 2 Ö+3 9 -200 5/15
Max Ödlund - Bim Ödlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö+3 Kn -200 5/15
Peter Nordén - Andrea Sandberg Carl Agner - Elisabeth Bygren 4 Ö= 2 -420 2/18
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Göran Andersson - Nina Andersson 4 Ö+1 9 -450 0/20

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
N-S i zon
ED10942
86
E8
953

KD10752
KD6
KD62
kn85
E93
974
10874
K763
kn4
kn10532
Ekn

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N28397
S28397
Ö1051035
V1051035
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Ulf Andersson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 4 S= K 620 18/2
Stefan Olausson - Jesper Rundin Inger Gerle - Susann Mattsson 4 N= E 620 18/2
Ola Hellblom - Niklas Hanson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 4 N= 5 620 18/2
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Per Flerén - Eva Zarins 3 N+1 3 170 14/6
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Göran Andersson - Nina Andersson 4 N-1 E -100 11/9
Peter Nordén - Andrea Sandberg Carl Agner - Elisabeth Bygren 4 N-1 E -100 11/9
Max Ödlund - Bim Ödlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 Ö+1 6 -130 8/12
Lennart Eriksson - Castor Mann Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 4 V+1 3 -150 6/14
Karl Keresztes - Lars Goldberg Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 V= 6 -420 3/17
Elena Ström - Erik Åsbrink Anders d´Aquino - Magnus Arve 4 V= E -420 3/17
Magnus Ekman - Peter Carlsson Tore Stormo - Peggy Nyholm 4 V+1 E -450 0/20

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
Ö-V i zon
97
D2
10964
kn9763
862
9843
Dkn532
4
1043
Ekn105
E8
D1085
EKDkn5
K76
K7
EK2

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N98699
S97699
Ö36734
V35634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Jesper Rundin Per Clarin - Ulf Andersson 3NT S= 8 400 17/3
Carl Agner - Elisabeth Bygren Per Flerén - Eva Zarins 3NT S= 2 400 17/3
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT S= 4 400 17/3
Magnus Ekman - Peter Carlsson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3NT S= 2 400 17/3
Inger Gerle - Susann Mattsson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 2NT S+2 3 180 12/8
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Göran Andersson - Nina Andersson 2 S+2 4 170 8/12
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Elena Ström - Erik Åsbrink 2 S+2 2 170 8/12
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Lennart Eriksson - Castor Mann 2 S+2 4 170 8/12
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Nordén - Andrea Sandberg 1NT N+2 D 150 4/16
Anders d´Aquino - Magnus Arve Karl Keresztes - Lars Goldberg 4 S-1 4 -50 1/19
Tore Stormo - Peggy Nyholm Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT S-1 9 -50 1/19

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
ingen i zon
D74
EKD10
K10962
D
E1063
kn2
EDkn83
E5
Kkn52
983
4
K9873
98
7654
75
kn10642

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N55635
S55635
Ö887108
V887108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Jesper Rundin Per Clarin - Ulf Andersson 4D Ö-2 9 300 20/0
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Nordén - Andrea Sandberg 4 Ö-2 7 100 18/2
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Göran Andersson - Nina Andersson 4 Ö-1 7 50 14/6
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Elena Ström - Erik Åsbrink 3 Ö-1 7 50 14/6
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Lennart Eriksson - Castor Mann 4 Ö-1 7 50 14/6
Tore Stormo - Peggy Nyholm Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT N-1 3 -50 10/10
Anders d´Aquino - Magnus Arve Karl Keresztes - Lars Goldberg 1NT V= E -90 8/12
Magnus Ekman - Peter Carlsson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 3 S-2 Kn -100 6/14
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Ola Hellblom - Niklas Hanson 2 Ö+1 7 -140 4/16
Carl Agner - Elisabeth Bygren Per Flerén - Eva Zarins 1 Ö+3 7 -170 2/18
Inger Gerle - Susann Mattsson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 4 N-4 4 -200 0/20

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
N-S i zon
K9
976542
K107
75
10863
1083
E5
EKkn2
ED542
D
9632
D109
kn7
EKkn
Dkn84
8643

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26813
S26813
Ö10751110
V10751110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Elena Ström - Erik Åsbrink 3 Ö+1 E -170 19/1
Tore Stormo - Peggy Nyholm Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö+2 3 -170 19/1
Anders d´Aquino - Magnus Arve Karl Keresztes - Lars Goldberg 3 V+2 4 -200 13/7
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Lennart Eriksson - Castor Mann 3 Ö+2 E -200 13/7
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Ola Hellblom - Niklas Hanson 2 Ö+3 E -200 13/7
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Nordén - Andrea Sandberg 2 Ö+3 E -200 13/7
Inger Gerle - Susann Mattsson Zakia Khan - Ulriqa Söderström 2 V+4 7 -230 8/12
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Göran Andersson - Nina Andersson 4 Ö+1 K -450 3/17
Stefan Olausson - Jesper Rundin Per Clarin - Ulf Andersson 4 V+1 6 -450 3/17
Carl Agner - Elisabeth Bygren Per Flerén - Eva Zarins 4 Ö+1 K -450 3/17
Magnus Ekman - Peter Carlsson Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson 4 Ö+1 E -450 3/17

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
Ö-V i zon
D7
EK102
9432
975
K82
86
Kkn8765
ED
Ekn6
kn974
E10
K1063
109543
D53
D
kn842

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N41451
S41451
Ö9119810
V9119810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Keresztes - Lars Goldberg Zakia Khan - Ulriqa Söderström 2NT Ö+2 3 -180 20/0
Per Clarin - Ulf Andersson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3NT V= E -600 16/4
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Peter Nordén - Andrea Sandberg 3NT V= E -600 16/4
Lennart Eriksson - Castor Mann Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT Ö= 3 -600 16/4
Göran Andersson - Nina Andersson Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT Ö+2 3 -660 9/11
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT Ö+2 2 -660 9/11
Magnus Ekman - Peter Carlsson Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 3NT Ö+2 3 -660 9/11
Max Ödlund - Bim Ödlund Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT Ö+2 3 -660 9/11
Anders d´Aquino - Magnus Arve Inger Gerle - Susann Mattsson 3NT Ö+3 3 -690 3/17
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Per Flerén - Eva Zarins 3NT Ö+3 10 -690 3/17
Carl Agner - Elisabeth Bygren Peder Jensen - Magnus Rasmussen 3NT Ö+4 4 -720 0/20

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
alla i zon
1075
EK10
3
Dkn9653
9432
Dkn98
kn642
2
ED86
532
D85
E87
Kkn
764
EK1097
K104

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N118879
S118879
Ö24462
V24462
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karl Keresztes - Lars Goldberg Zakia Khan - Ulriqa Söderström 3NT S+2 9 660 17/3
Anders d´Aquino - Magnus Arve Inger Gerle - Susann Mattsson 3NT S+2 D 660 17/3
Magnus Ekman - Peter Carlsson Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 3NT S+2 D 660 17/3
Max Ödlund - Bim Ödlund Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT N+2 D 660 17/3
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Peter Nordén - Andrea Sandberg 3NT S+1 D 630 12/8
Per Clarin - Ulf Andersson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3NT N= 6 600 9/11
Lennart Eriksson - Castor Mann Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT S= 4 600 9/11
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Per Flerén - Eva Zarins 2 Ö-2 E 200 6/14
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Stefan Olausson - Jesper Rundin 2 Ö-1 7 100 3/17
Carl Agner - Elisabeth Bygren Peder Jensen - Magnus Rasmussen 2 Ö-1 K 100 3/17
Göran Andersson - Nina Andersson Elena Ström - Erik Åsbrink 2 S-1 2 -100 0/20

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Nord giv
N-S i zon
954
5
E1086
D8764
Ekn632
E6432
D4
K

KDkn987
K93
Ekn102
KD1087
10
kn752
953

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N44153
S44153
Ö8812810
V7812810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Castor Mann Ola Hellblom - Niklas Hanson 4 Ö+1 K -450 20/0
Karl Keresztes - Lars Goldberg Zakia Khan - Ulriqa Söderström 4 Ö+2 K -480 16/4
Anders d´Aquino - Magnus Arve Inger Gerle - Susann Mattsson 4 Ö+2 10 -480 16/4
Max Ödlund - Bim Ödlund Tore Stormo - Peggy Nyholm 4 Ö+2 D -480 16/4
Per Clarin - Ulf Andersson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 6 Ö= K -980 6/14
Göran Andersson - Nina Andersson Elena Ström - Erik Åsbrink 6 Ö= K -980 6/14
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Stefan Olausson - Jesper Rundin 6 Ö= K -980 6/14
Carl Agner - Elisabeth Bygren Peder Jensen - Magnus Rasmussen 6 Ö= K -980 6/14
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Per Flerén - Eva Zarins 6 Ö= K -980 6/14
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Peter Nordén - Andrea Sandberg 6 Ö= K -980 6/14
Magnus Ekman - Peter Carlsson Kaj Adolfsson - Stefan Ekman 6 Ö= K -980 6/14

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Öst giv
Ö-V i zon
82
E954
K64
E852
1063
D10762
Dkn7
D4
D974
K
982
kn10973
EKkn5
kn83
E1053
K6

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1011101010
S1011101010
Ö32233
V32233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Zakia Khan - Ulriqa Söderström 3NT S+1 6 430 18/2
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT S+1 Kn 430 18/2
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lennart Eriksson - Castor Mann 3NT S+1 2 430 18/2
Per Clarin - Ulf Andersson Karl Keresztes - Lars Goldberg 3NT S= D 400 8/12
Inger Gerle - Susann Mattsson Göran Andersson - Nina Andersson 3NT S= 7 400 8/12
Elena Ström - Erik Åsbrink Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT S= 2 400 8/12
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Anders d´Aquino - Magnus Arve 3NT S= 2 400 8/12
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Carl Agner - Elisabeth Bygren 3NT S= 2 400 8/12
Peter Nordén - Andrea Sandberg Per Flerén - Eva Zarins 3NT S= D 400 8/12
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Tore Stormo - Peggy Nyholm 3NT S= 2 400 8/12
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT S-1 7 -50 0/20

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Syd giv
alla i zon
D85
kn982
Ekn1063
10
Ekn74
4
9
EDkn9763
K9632
D765
K54
4
10
EK103
D872
K852

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N310825
S310825
Ö935108
V935108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Ola Hellblom - Niklas Hanson 5D V-2 8 500 20/0
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Tore Stormo - Peggy Nyholm 5D V-1 10 200 18/2
Elena Ström - Erik Åsbrink Stefan Olausson - Jesper Rundin 4 Ö-1 E 100 15/5
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Carl Agner - Elisabeth Bygren 4 Ö-1 E 100 15/5
Inger Gerle - Susann Mattsson Göran Andersson - Nina Andersson 5 S-2 E -200 11/9
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Max Ödlund - Bim Ödlund 5 S-2 2 -200 11/9
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Anders d´Aquino - Magnus Arve 3NT S-3 D -300 7/13
Peter Nordén - Andrea Sandberg Per Flerén - Eva Zarins 3 S-3 9 -300 7/13
Per Clarin - Ulf Andersson Karl Keresztes - Lars Goldberg 4 V= 8 -620 3/17
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Zakia Khan - Ulriqa Söderström 4 V= 8 -620 3/17
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lennart Eriksson - Castor Mann 4D V= 8 -790 0/20

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.27

Väst giv
ingen i zon
E1094
kn1096
kn942
D
kn63
D8742
D3
K74
KD

EK65
E1098632
8752
EK53
1087
kn5

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N13563
S13563
Ö1298710
V1298710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Gerle - Susann Mattsson Göran Andersson - Nina Andersson 3 Ö+3 5 -170 19/1
Kaj Adolfsson - Stefan Ekman Tore Stormo - Peggy Nyholm 3 Ö+3 5 -170 19/1
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Zakia Khan - Ulriqa Söderström 2NT Ö+4 8 -240 16/4
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Carl Agner - Elisabeth Bygren 3NT Ö= 5 -400 14/6
Per Clarin - Ulf Andersson Karl Keresztes - Lars Goldberg 5 Ö+1 E -420 10/10
Lena Fagerström - Elisabeth Karlsson Anders d´Aquino - Magnus Arve 5 Ö+1 8 -420 10/10
Peter Nordén - Andrea Sandberg Per Flerén - Eva Zarins 5 Ö+1 E -420 10/10
Elena Ström - Erik Åsbrink Stefan Olausson - Jesper Rundin 3NT V+1 E -430 6/14
Peder Jensen - Magnus Rasmussen Ola Hellblom - Niklas Hanson 3NT V+2 9 -460 3/17
Gudrun Strandberg - Gunnar Andersson Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT V+2 Kn -460 3/17
Magnus Ekman - Peter Carlsson Lennart Eriksson - Castor Mann 3D S-3 3 -500 0/20