Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Allians, Halmstad » Måndag 18.30 Par, scratch 2019-05-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Allians, Halmstad

Måndag 18.30 Par, scratch 2019-05-27

Partävling, 8 bord, 15 par. Antal brickor: 24. Medel: 144.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Lasse Larsson - Marianne Larsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 6, Kaj Johansson - Inga Magnusson
13NT V+1 -430 4.0 33% 4 33.0%E1086EKn6843K104 97108427627652
24 Ö+1 -450 5.0 42% 9 37.5%DKn42102108731054 1085Kn7D4EKDKn32
Rond 2, som ÖV mot par 7, Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud
32NT V= 120 4.0 33% 13 36.0%Kn76E53Kn8762K3 K9K874KD9E1072
46NT N-1 100 10.0 83% 23 47.8%5E6431093Kn10652 1087643Kn2KKn984
Rond 3, som ÖV mot par 8, Birger Johansson - Lars Adie
51NT N= -90 2.0 17% 25 41.6%KKn8532K82K1086 KKn627ED1064353
66 V= 1430 10.0 83% 35 48.5%654D974KDEKKn10 EKDKn7E5Kn109642
Rond 4, som NS mot par 9, Ulf Aronson - Hans Karlsson
72 N-2 -200 7.0 58% 42 49.9%54987310875498 E862ED6E92D104
83 N+1 170 12.0 100% 54 56.1%Kn105KDKn976Kn1083 984852EKD9732
Rond 5, Frirond
9  - 7.5 62% 61.5 56.8%9ED864D8D10542 E42KKn1032EK798
10  - 7.5 62% 69 57.3%DKn7K64KKn5D764 108987ED3EKn832
Rond 6, som ÖV mot par 11, Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden
112 Ö+1 140 12.0 100% 81 61.2%KKn954E83542103 8763KD2DKn7EKn8
123 N-1 100 6.0 50% 87 60.2%D652K6510741043 EKn4Kn92EDED852
Rond 7, som ÖV mot par 12, Inger Östenson-Träff - Rune Johansson
135 N-1 100 5.0 42% 92 58.8%E103EKn76543K53 KDKnD9282108764
143NT S-1 50 9.0 75% 101 60.0%E107D849876432 543EKn1023E10975
Rond 8, som NS mot par 1, Eva Månsson - Gunnel Jansson
152 Ö-1 50 7.0 58% 108 59.9%EKD97D723Kn1074 5Kn10864KD65462
165 N= 400 10.0 83% 118 61.3%K832D109654287 Kn32ED54E3EKn63
Rond 9, som NS mot par 2, Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg
175 V-1 50 12.0 100% 130 63.6%1076539EK108D72 D94Kn6D97210954
186 Ö-1 50 12.0 100% 142 65.6%874863KKn983K9 105EKn9D10742D74
Rond 10, som ÖV mot par 3, Martin Hellekant - Margareta Hellekant
193 V-1 -100 6.0 50% 148 64.8%E76EKKn2K1010754 K4210975D2E932
203 S+1 -170 8.0 67% 156 64.9%109872Kn73E1097K DKn4D4286D10832
Rond 11, som ÖV mot par 4, Jan Wiström - Marie Ynner
214 V-1 -50 4.0 33% 160 63.4%108EKn9K965Kn653 KD921086532ED9
224 Ö-2 -200 3.0 25% 163 61.6%K52E10864ED1093 D83KDKn9843E74
Rond 12, som NS mot par 5, Anders Aronson - Stellan Johansson
232 S= 110 10.0 83% 173 62.6%871053E76532108 Kn954EK8710E542
241NT N+1 120 6.0 50% 179 62.0%642ED102Kn85E64 DKn7385EK94D98

Bricka 1

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
E1086
Ekn6
843
K104
Kkn52
D3
Dkn105
Ekn3
D43
K975
EK9
D98
97
10842
762
7652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Johansson - Lars Adie Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4 V-2 3 100 12.0/0.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Anders Aronson - Stellan Johansson 3NT Ö= 2 -400 10.0/2.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Jan Wiström - Marie Ynner 3NT Ö+1 9 -430 4.0/8.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Eva Månsson - Gunnel Jansson 3NT V+1 6 -430 4.0/8.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 3NT V+1 8 -430 4.0/8.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Kaj Johansson - Inga Magnusson 3NT V+1 8 -430 4.0/8.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 3NT Ö+1 9 -430 4.0/8.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg     - -/3.8

Bricka 2

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
Dkn42
102
10873
1054
EK63
D864
kn65
87
97
EK953
EK92
96
1085
kn7
D4
EKDkn32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Alfredsson - Hans Norén Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 Ö= E -420 12.0/0.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Anders Aronson - Stellan Johansson 4 Ö+1 K -450 5.0/7.0
Birger Johansson - Lars Adie Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4 Ö+1 E -450 5.0/7.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Jan Wiström - Marie Ynner 4 Ö+1 E -450 5.0/7.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Eva Månsson - Gunnel Jansson 4 Ö+1 E -450 5.0/7.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Kaj Johansson - Inga Magnusson 4 Ö+1 K -450 5.0/7.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 4 Ö+1 E -450 5.0/7.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg     - -/3.8

Bricka 3

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
D853
D102
E1053
D4
K9
K874
KD9
E1072
kn76
E53
kn8762
K3
E1042
kn96
4
kn9865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Martin Hellekant - Margareta Hellekant 3NT V-1 3 100 12.0/0.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Lasse Larsson - Marianne Larsson 2NT V= 5 -120 8.0/4.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 2NT V= 3 -120 8.0/4.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 2NT V= 3 -120 8.0/4.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Torgny Svensson - Bengt Johansson 3NT V= 3 -600 2.0/10.0
Jan Wiström - Marie Ynner Kaj Johansson - Inga Magnusson 3NT V= 3 -600 2.0/10.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Birger Johansson - Lars Adie 3NT V= 5 -600 2.0/10.0
Anders Aronson - Stellan Johansson     - -/5.5

Bricka 4

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
Ekn
K1075
8742
E73
1087643
kn2
Kkn
984
5
E643
1093
kn10652
KD92
D98
ED65
KD

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Månsson - Gunnel Jansson Torgny Svensson - Bengt Johansson 3NT N+2 Kn 660 8.0/4.0
Jan Wiström - Marie Ynner Kaj Johansson - Inga Magnusson 3NT N+2 5 660 8.0/4.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 3NT N+2 5 660 8.0/4.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 3NT N+2 5 660 8.0/4.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Birger Johansson - Lars Adie 3NT N+2 Kn 660 8.0/4.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Lasse Larsson - Marianne Larsson 6NT N-1 2 -100 2.0/10.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Martin Hellekant - Margareta Hellekant 6 N-2 5 -200 0.0/12.0
Anders Aronson - Stellan Johansson     - -/5.5

Bricka 5

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
109875
ED106
7
D94
Kkn62
7
ED10643
53

Kkn8532
K82
K1086
ED43
94
kn95
Ekn72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgny Svensson - Bengt Johansson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 4 V-2 5 100 12.0/0.0
Birger Johansson - Lars Adie Lasse Larsson - Marianne Larsson 1NT N= 3 90 10.0/2.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Bengt Alfredsson - Hans Norén 2 V-1 7 50 8.0/4.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Jan Wiström - Marie Ynner 3 N-1 2 -100 6.0/6.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 3 V= 10 -110 3.0/9.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Kaj Johansson - Inga Magnusson 2 Ö= E -110 3.0/9.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Martin Hellekant - Margareta Hellekant 3 S-2 7 -200 0.0/12.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson     - -/6.5

Bricka 6

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
1092
8632
E
98764
EKDkn7
E5
kn109642
654
D974
KD
EKkn10
83
Kkn10
8753
D532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Aronson - Stellan Johansson Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 5 Ö+1 3 -680 10.0/2.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Bengt Alfredsson - Hans Norén 4 Ö+2 3 -680 10.0/2.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Martin Hellekant - Margareta Hellekant 4 V+2 E -680 10.0/2.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 3NT Ö+3 2 -690 6.0/6.0
Birger Johansson - Lars Adie Lasse Larsson - Marianne Larsson 6 V= E -1430 2.0/10.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Kaj Johansson - Inga Magnusson 6 Ö= 10 -1430 2.0/10.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Jan Wiström - Marie Ynner 6 Ö= 3 -1430 2.0/10.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson     - -/6.5

Bricka 7

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
54
9873
108754
98
kn1097
1042
K6
E653
KD3
Kkn5
Dkn3
Kkn72
E862
ED6
E92
D104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 2 V= 9 -110 12.0/0.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Jan Wiström - Marie Ynner 2NT Ö= 2 -120 10.0/2.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Anders Aronson - Stellan Johansson 1NT S-2 Kn -200 7.0/5.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Ulf Aronson - Hans Karlsson 2 N-2 K -200 7.0/5.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Torgny Svensson - Bengt Johansson 1NT S-3 Kn -300 3.0/9.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 1NT S-3 Kn -300 3.0/9.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Birger Johansson - Lars Adie 1NTD S-3 Kn -800 0.0/12.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén     - -/7.4

Bricka 8

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
kn105
KDkn976

kn1083
D763
E103
64
EK76
EK2
4
kn10852
D954
984
852
EKD973
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lasse Larsson - Marianne Larsson Ulf Aronson - Hans Karlsson 3 N+1 Kn 170 12.0/0.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Birger Johansson - Lars Adie 3 Ö-2 8 100 10.0/2.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Jan Wiström - Marie Ynner 4 V-1 K 50 8.0/4.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 3 N-1 K -50 5.0/7.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 3 N-1 E -50 5.0/7.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Torgny Svensson - Bengt Johansson 5D N-2 E -300 2.0/10.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Anders Aronson - Stellan Johansson 2D N-3 E -500 0.0/12.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén     - -/7.4

Bricka 9

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
Ö-V i zon
9
ED864
D8
D10542
KDkn8
75
kn653
Ekn6
107653
9
10942
K73
E42
Kkn1032
EK7
98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Alfredsson - Hans Norén Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4D Ö-2 E 500 12.0/0.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Birger Johansson - Lars Adie 4 S+1 K 450 5.0/7.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Kaj Johansson - Inga Magnusson 4 N+1 3 450 5.0/7.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Ulf Aronson - Hans Karlsson 5 N= 10 450 5.0/7.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Martin Hellekant - Margareta Hellekant 4 N+1 9 450 5.0/7.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Anders Aronson - Stellan Johansson 4 N+1 10 450 5.0/7.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Jan Wiström - Marie Ynner 4 S+1 K 450 5.0/7.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson     - 7.5/-

Bricka 10

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
alla i zon
Dkn7
K64
Kkn5
D764
E953
kn52
9762
K5
K642
ED103
1084
109
108
987
ED3
Ekn832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Ulf Aronson - Hans Karlsson 1NT S+1 2 120 11.0/1.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Anders Aronson - Stellan Johansson 2NT N= 2 120 11.0/1.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Kaj Johansson - Inga Magnusson 2 N= 2 90 8.0/4.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Birger Johansson - Lars Adie Pass   6.0/6.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Martin Hellekant - Margareta Hellekant 2 N-1 10 -100 4.0/8.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Jan Wiström - Marie Ynner 2 V= 4 -110 2.0/10.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 3 N-2 10 -200 0.0/12.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson     - 7.5/-

Bricka 11

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
ingen i zon
D102
654
E9
KD965
8763
KD2
Dkn7
Ekn8
Kkn954
E83
542
103
E
kn1097
K10863
742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 3 Ö-1 7 50 9.0/3.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Torgny Svensson - Bengt Johansson 2 Ö-1 Kn 50 9.0/3.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Kaj Johansson - Inga Magnusson 3 Ö-1 Kn 50 9.0/3.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 2 Ö-1 Kn 50 9.0/3.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Ulf Aronson - Hans Karlsson 4D N-1 4 -100 4.0/8.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Jan Wiström - Marie Ynner 2 Ö= 2 -110 2.0/10.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Lasse Larsson - Marianne Larsson 2 Ö+1 3 -140 0.0/12.0
Birger Johansson - Lars Adie     - 5.9/-

Bricka 12

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
N-S i zon
7
D108743
K53
kn76
Ekn4
kn92
ED
ED852
D652
K65
1074
1043
K10983
E
kn9862
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hedborg - Sven Landervik Kaj Johansson - Inga Magnusson 2 N= 2 110 12.0/0.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Jan Wiström - Marie Ynner 3NT Ö-2 E 100 9.0/3.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 2NT V-2 3 100 9.0/3.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Lasse Larsson - Marianne Larsson 3 N-1 4 -100 6.0/6.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 1NT V+2 7 -150 3.0/9.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Torgny Svensson - Bengt Johansson 1NT V+2 7 -150 3.0/9.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Ulf Aronson - Hans Karlsson 2NTD S-1 2 -200 0.0/12.0
Birger Johansson - Lars Adie     - 5.9/-

Bricka 13

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
alla i zon
76
10
EKkn9653
Dkn2
KDkn
D92
82
108764
E103
Ekn76543

K53
98542
K8
D1074
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Anders Aronson - Stellan Johansson 5 N= E 600 12.0/0.0
Jan Wiström - Marie Ynner Birger Johansson - Lars Adie 3 N+2 E 150 10.0/2.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Bengt Alfredsson - Hans Norén 5 N-1 E -100 7.0/5.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Lasse Larsson - Marianne Larsson 5 N-1 E -100 7.0/5.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4 Ö= 2 -620 3.0/9.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Kaj Johansson - Inga Magnusson 4 Ö= E -620 3.0/9.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 Ö+1 E -650 0.0/12.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant     - 5.7/-

Bricka 14

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
ingen i zon
KDkn98
K653
Kkn2
4
543
Ekn102
3
E10975
E107
D84
98764
32
62
97
ED105
KDkn86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Anders Aronson - Stellan Johansson 3NT N+1 9 430 11.0/1.0
Jan Wiström - Marie Ynner Birger Johansson - Lars Adie 3NT S+1 9 430 11.0/1.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 3NT N= 4 400 7.0/5.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 3NT N= 9 400 7.0/5.0
Eva Månsson - Gunnel Jansson Bengt Alfredsson - Hans Norén 3NT N-1 6 -50 3.0/9.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Lasse Larsson - Marianne Larsson 3NT S-1 10 -50 3.0/9.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Kaj Johansson - Inga Magnusson 3NT N-2 9 -100 0.0/12.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant     - 5.7/-

Bricka 15

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
N-S i zon
EKD97
D72
3
kn1074
106432
53
98
ED98
kn8
EK9
Ekn1072
K53
5
kn10864
KD654
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hedborg - Sven Landervik Birger Johansson - Lars Adie 2 S+1 9 140 12.0/0.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Kaj Johansson - Inga Magnusson 3 Ö-2 5 100 10.0/2.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Ulf Aronson - Hans Karlsson 2 Ö-1 5 50 7.0/5.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Eva Månsson - Gunnel Jansson 2 Ö-1 5 50 7.0/5.0
Jan Wiström - Marie Ynner Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 2 N-1 E -100 4.0/8.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Bengt Alfredsson - Hans Norén 2 N-2 E -200 1.0/11.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Torgny Svensson - Bengt Johansson 2 N-2 E -200 1.0/11.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson     - -/5.0

Bricka 16

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
Ö-V i zon

K832
D1096542
87
D109654
76
87
D95
EK87
kn109
Kkn
K1042
kn32
ED54
E3
Ekn63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Torgny Svensson - Bengt Johansson 4D V-3 9 800 12.0/0.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Eva Månsson - Gunnel Jansson 5 N= E 400 10.0/2.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Ulf Aronson - Hans Karlsson 4D Ö-1 E 200 8.0/4.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Kaj Johansson - Inga Magnusson 4 V-1 8 100 5.0/7.0
Jan Wiström - Marie Ynner Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4 Ö-1 E 100 5.0/7.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Bengt Alfredsson - Hans Norén 2 Ö+1 E -140 1.0/11.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Birger Johansson - Lars Adie 2 Ö+1 2 -140 1.0/11.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson     - -/5.0

Bricka 17

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
107653
9
EK108
D72
kn8
EKD1043
kn6
K86
EK2
8752
543
Ekn3
D94
kn6
D972
10954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lasse Larsson - Marianne Larsson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 5 V-1 K 50 12.0/0.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 4 V= E -420 9.0/3.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Birger Johansson - Lars Adie 4 V= E -420 9.0/3.0
Jan Wiström - Marie Ynner Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 V+1 E -450 3.0/9.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Eva Månsson - Gunnel Jansson 4 V+1 E -450 3.0/9.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Ulf Aronson - Hans Karlsson 4 V+1 E -450 3.0/9.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Martin Hellekant - Margareta Hellekant 4 V+1 E -450 3.0/9.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson     - 5.2/-

Bricka 18

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
874
863
Kkn983
K9
D
KD10752
65
kn1052
EKkn9632
4
E
E863
105
Ekn9
D10742
D74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lasse Larsson - Marianne Larsson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 6 Ö-1 2 50 12.0/0.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Martin Hellekant - Margareta Hellekant 4 Ö= 10 -420 10.0/2.0
Jan Wiström - Marie Ynner Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 Ö+1 2 -450 6.0/6.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Eva Månsson - Gunnel Jansson 4 Ö+1 7 -450 6.0/6.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Ulf Aronson - Hans Karlsson 5 Ö= 2 -450 6.0/6.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 4 Ö+2 2 -480 1.0/11.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson Birger Johansson - Lars Adie 4 Ö+2 2 -480 1.0/11.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson     - 5.2/-

Bricka 19

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
10953
63
kn65
Dkn86
K42
10975
D2
E932
E76
EKkn2
K10
10754
Dkn8
D84
E98743
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Alfredsson - Hans Norén Jan Wiström - Marie Ynner 4 Ö-2 8 200 12.0/0.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Lasse Larsson - Marianne Larsson 3 V-1 Kn 100 6.0/6.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Birger Johansson - Lars Adie 3 Ö-1 E 100 6.0/6.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 3 V-1 5 100 6.0/6.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Torgny Svensson - Bengt Johansson 2 V-1 6 100 6.0/6.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 3 V-1 Kn 100 6.0/6.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Eva Månsson - Gunnel Jansson 1 V+1 6 -110 0.0/12.0
Christer Hedborg - Sven Landervik     - 6.7/-

Bricka 20

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
3
1085
Kkn42
Ekn974
Dkn4
D42
86
D10832
109872
kn73
E1097
K
EK65
EK96
D53
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Aronson - Stellan Johansson Birger Johansson - Lars Adie 3NT S= 3 600 9.0/3.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 3NT S= 2 600 9.0/3.0
Inger Östenson-Träff - Rune Johansson Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg 3NT S= 3 600 9.0/3.0
Bengt Alfredsson - Hans Norén Jan Wiström - Marie Ynner 3NT S= 3 600 9.0/3.0
Martin Hellekant - Margareta Hellekant Lasse Larsson - Marianne Larsson 3 S+1 D 170 4.0/8.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Eva Månsson - Gunnel Jansson 3NT S-2 D -200 1.0/11.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Torgny Svensson - Bengt Johansson 3NT S-2 8 -200 1.0/11.0
Christer Hedborg - Sven Landervik     - 6.7/-

Bricka 21

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
kn6543
7
D74
10842
KD92
1086532

ED9
108
Ekn9
K965
kn653
E7
KD4
Ekn10832
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Månsson - Gunnel Jansson Martin Hellekant - Margareta Hellekant 2 S+1 5 140 12.0/0.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Bengt Alfredsson - Hans Norén 2 S+2 6 130 10.0/2.0
Jan Wiström - Marie Ynner Lasse Larsson - Marianne Larsson 4 V-1 D 50 8.0/4.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Ulf Aronson - Hans Karlsson 2 V= 4 -110 6.0/6.0
Birger Johansson - Lars Adie Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 3 Ö= K -140 4.0/8.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 3 V+1 3 -170 2.0/10.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 V= D -420 0.0/12.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson     - 5.9/-

Bricka 22

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn1094
52
762
K865
D83
KDkn9
843
E74
K52
E10864
ED10
93
E76
73
Kkn95
Dkn102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Månsson - Gunnel Jansson Martin Hellekant - Margareta Hellekant 4 Ö-2 D 200 9.0/3.0
Jan Wiström - Marie Ynner Lasse Larsson - Marianne Larsson 4 Ö-2 D 200 9.0/3.0
Birger Johansson - Lars Adie Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 4 Ö-2 D 200 9.0/3.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden 4 Ö-2 D 200 9.0/3.0
Anders Aronson - Stellan Johansson Bengt Alfredsson - Hans Norén 4 Ö-1 D 100 4.0/8.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Ulf Aronson - Hans Karlsson 3 Ö= D -140 2.0/10.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud 4 Ö+1 5 -650 0.0/12.0
Torgny Svensson - Bengt Johansson     - 5.9/-

Bricka 23

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
87
1053
E76532
108
K2
D64
kn98
KDkn93
ED1063
kn92
KD4
76
kn954
EK87
10
E542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hedborg - Sven Landervik Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 3NT V-2 5 200 12.0/0.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Anders Aronson - Stellan Johansson 2 S= K 110 10.0/2.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Torgny Svensson - Bengt Johansson 2 V= E -90 8.0/4.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Bengt Alfredsson - Hans Norén 2 Ö= 10 -110 4.0/8.0
Birger Johansson - Lars Adie Martin Hellekant - Margareta Hellekant 1 Ö+1 10 -110 4.0/8.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Eva Månsson - Gunnel Jansson 2 Ö= 10 -110 4.0/8.0
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Jan Wiström - Marie Ynner 3NT Ö+1 4 -630 0.0/12.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud     - 7.1/-

Bricka 24

BK Allians, Halmstad, Halmstad, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
642
ED102
kn85
E64
95
Kkn4
107632
K75
EK108
9763
D
kn1032
Dkn73
85
EK94
D98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Engvall - Eva-Lotta Engberg Jan Wiström - Marie Ynner 2NT N+1 2 150 12.0/0.0
Birger Johansson - Lars Adie Martin Hellekant - Margareta Hellekant 2NT N= 3 120 6.0/6.0
Ulf Aronson - Hans Karlsson Eva Månsson - Gunnel Jansson 1NT N+1 Kn 120 6.0/6.0
Lars Gunnar Tönnerheden - Anne Tönnerheden Torgny Svensson - Bengt Johansson 2NT S= 2 120 6.0/6.0
Christer Hedborg - Sven Landervik Inger Östenson-Träff - Rune Johansson 2NT N= 2 120 6.0/6.0
Lasse Larsson - Marianne Larsson Anders Aronson - Stellan Johansson 1NT N+1 D 120 6.0/6.0
Kaj Johansson - Inga Magnusson Bengt Alfredsson - Hans Norén 3NT S-1 2 -50 0.0/12.0
Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud     - 7.1/-