Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Örebridgen » Måndag kväll 2019-09-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Örebridgen

Måndag kväll 2019-09-02

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 479.8.

Privatprotokoll för Ingvar Bratt - Göran Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 15, Asta Norberg - Gun Ekström
14 S+1 450 35.0 88% 35 88.0%Kn986Kn63K9865Kn KD5432ED52E103
23NT N= 600 13.0 33% 48 60.5%EK984E10474K105 6322ED65EDKn72
Rond 2, som NS mot par 14, Inger Strandberg - Astrid Blomgren
33 N= 110 32.0 80% 80 67.0%Kn93EKn75ED6522 K10841089874DKn3
41NT N= 90 13.0 33% 93 58.5%Kn4Kn972E43EKn32 EKD5105952D1064
Rond 3, som ÖV mot par 13, Lilian Rosengren - Göran Lindberg
52NT N-3 300 38.0 95% 131 65.8%DKn432EKn65K6D8 76587D752Kn654
63 Ö-1 -100 4.0 10% 135 56.5%EKD6K10844Kn875 7532D62865E43
Rond 4, som ÖV mot par 12, Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson
75 V-3 -300 30.0 75% 165 59.1%K697K1086532Kn9 Kn2Kn87EK1075432
82NT S+1 -150 10.0 25% 175 54.9%KD65495Kn964E10 Kn93Kn1072872D93
Rond 5, som ÖV mot par 11, Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson
94 N+1 -450 13.0 33% 188 52.4%97542K94106D94 KD32Kn54K106532
104 Ö+1 150 19.0 48% 207 52.0%K103K109652K1062 E764DKn62EKn87Kn
Rond 6, som NS mot par 22, Gunilla Boström - Hans Larsson
111NT Ö-1 50 16.0 40% 223 50.9%K86Kn654K2E1063 Kn53D10873ED792
123NT V-2 100 38.0 95% 261 54.6%D6E43E103Kn10875 Kn93D6876D9643
Rond 7, som NS mot par 21, Krister Fältmyr - Monica Fältmyr
133NT V+4 -720 6.0 15% 267 51.5%K875327985K75 D10Kn842D10764108
144 V-1 50 36.0 90% 303 54.3%K63EKKn76K54104 Kn982872DKn9876
Rond 8, som ÖV mot par 20, Jan Ekström - Björn Hedlund
154 S= -620 13.0 33% 316 52.9%K422DKn9853KD10 E9753Kn810764Kn8
164 Ö-1 -100 6.0 15% 322 50.5%DKn93KD8285EKn5 E7210973ED3D86
Rond 9, som NS mot par 19, Jan Grundin - Berit Salander
173 S-1 -50 12.0 30% 334 49.3%KKn5KD1052Kn1086D ED964274410642
183NT Ö+2 -460 3.0 8% 337 47.0%ED84KD742D9109 Kn7621032765432
Rond 10, som NS mot par 18, Per-Arne Johnson - Tony Bergman
193NT N+2 460 30.5 76% 367.5 48.5%DKn87DKn7EKn4E96 103EK1083D93KD7
203NT S+3 690 38.0 95% 405.5 50.9%EKn7K9872K81042 K5ED5EKn952E75
Rond 11, som NS mot par 17, Anders Nordlund - Bo Kappen
213 Ö+2 -200 32.0 80% 437.5 52.2%ED1076472E9832 985398656Kn765
221 N+1 110 23.0 58% 460.5 52.5%Kn42EKn103KD7D95 ED7972EKn103863
Rond 12, som NS mot par 16, Kerstin Hollertz - Jan Lindgren
233 S= 140 21.0 53% 481.5 52.5%KD983KDD4K1053 E85432E875876
244D S-3 -500 0.0 0% 481.5 50.3%3Kn973274KKn943 DKn94E10654D966

Bricka 1

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
ingen i zon
kn986
kn63
K9865
kn
10
K742
E3
K98762
E7
1098
Dkn1074
D54
KD5432
ED5
2
E103

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N466106
S466106
Ö97734
V97734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Inger Bredenberg - Bo Eriksson 5D Ö-5 E 1100 40.0/0.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Asta Norberg - Gun Ekström 4 S+1 E 450 35.0/5.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Anita Johansson - Maude Lindberg 4 S+1 4 450 35.0/5.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 S+1 E 450 35.0/5.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Anita Graff - Anette Lindahl 4 S+1 E 450 35.0/5.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Per-Arne Johnson - Tony Bergman 4 S= E 420 24.0/16.0
Erik Spångberg - Jan Murman Lilian Rosengren - Göran Lindberg 4 S= E 420 24.0/16.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Anders Nordlund - Bo Kappen 4 S= E 420 24.0/16.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 4 S= E 420 24.0/16.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 4 S= E 420 24.0/16.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Göran Oldin - Christina Oldin 4 S= E 420 24.0/16.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Micael Svensson - Therése Andersson 4 S= E 420 24.0/16.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 5D V-2 6 300 16.0/24.0
Jörgen Edström - Britten Edström Ulf Norberg - Göran Sandahl 3 S+2 E 200 14.0/26.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3 S+1 4 170 8.0/32.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3 S+1 6 170 8.0/32.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Jan Grundin - Berit Salander 3 S+1 2 170 8.0/32.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 3 S+1 E 170 8.0/32.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 S+1 E 170 8.0/32.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Lars S Karlsson - Dan Storås 3 S= E 140 2.0/38.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Jan Nyrén - Helena Nyrén 5 V-2 Kn 100 0.0/40.0

Bricka 2

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
N-S i zon
EK984
E104
74
K105
Dkn5
Dkn86
K10983
9
107
K9753
kn2
8643
632
2
ED65
EDkn72

Optimalt kontrakt: 7D Ö-6 1400
 NT
N11851110
S11861210
Ö25712
V25712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Anders Nordlund - Bo Kappen 3NT N+3 10 690 39.0/1.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Anita Johansson - Maude Lindberg 3NT N+3 3 690 39.0/1.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 N+2 Kn 680 36.0/4.0
Erik Spångberg - Jan Murman Lilian Rosengren - Göran Lindberg 3NT N+2 3 660 32.0/8.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 3NT N+2 3 660 32.0/8.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 3NT N+2 4 660 32.0/8.0
Jörgen Edström - Britten Edström Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 N+1 Kn 650 27.0/13.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Göran Oldin - Christina Oldin 4 N+1 3 650 27.0/13.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3NT S+1 8 630 24.0/16.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Jan Grundin - Berit Salander 4 N= Kn 620 21.0/19.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Anita Graff - Anette Lindahl 4 N= Kn 620 21.0/19.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3NT N= 3 600 13.0/27.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Asta Norberg - Gun Ekström 3NT N= 7 600 13.0/27.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Inger Bredenberg - Bo Eriksson 3NT N= 3 600 13.0/27.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT N= Kn 600 13.0/27.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Micael Svensson - Therése Andersson 3NT N= 2 600 13.0/27.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3NT N= 3 600 13.0/27.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 2NT N+1 3 150 5.0/35.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 2NT N+1 7 150 5.0/35.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Lars S Karlsson - Dan Storås 2NT N= 3 120 2.0/38.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3NT N-1 3 -100 0.0/40.0

Bricka 3

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
Ö-V i zon
kn93
Ekn75
ED652
2
D62
K94
kn103
E654
E75
D632
K
K10987
K1084
108
9874
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48676
S48676
Ö95766
V95766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Lars S Karlsson - Dan Storås 3 V-2 3 200 40.0/0.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Christina Welander - Lilian Saarväli 2 S+1 3 140 38.0/2.0
Micael Svensson - Therése Andersson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 N+1 5 130 36.0/4.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3 N= 7 110 32.0/8.0
Asta Norberg - Gun Ekström Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 3 N= 9 110 32.0/8.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Göran Oldin - Christina Oldin 2 S= Kn 110 32.0/8.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 3 N-1 7 -50 24.0/16.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Jan Grundin - Berit Salander 3 N-1 E -50 24.0/16.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3 N-1 3 -50 24.0/16.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Jan Ekström - Björn Hedlund 3 N-1 10 -50 24.0/16.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Anita Graff - Anette Lindahl 3 N-1 5 -50 24.0/16.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Lilian Rosengren - Göran Lindberg 3 N-2 10 -100 12.0/28.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Anders Nordlund - Bo Kappen 2 N-2 E -100 12.0/28.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3 N-2 9 -100 12.0/28.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Erik Spångberg - Jan Murman 3 N-2 3 -100 12.0/28.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 4 N-2 2 -100 12.0/28.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 4 N-2 7 -100 12.0/28.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Jörgen Edström - Britten Edström 3 N-2 E -100 12.0/28.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Mikael Klasson - Inger Ljung 3 V= 7 -110 4.0/36.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Dejana Sverker - Marie Göthberg 4 N-3 7 -150 1.0/39.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 2 N-3 9 -150 1.0/39.0

Bricka 4

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
alla i zon
kn4
kn972
E43
Ekn32
9873
E84
kn86
K75
1062
KD63
KD107
98
EKD5
105
952
D1064

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N107799
S107799
Ö26544
V36644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hagen Geissler - Margareta Geissler Mikael Klasson - Inger Ljung 1NT N+3 7 180 39.0/1.0
Micael Svensson - Therése Andersson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 1NT N+3 3 180 39.0/1.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Per-Arne Johnson - Tony Bergman 1NT N+2 K 150 35.0/5.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3 S+2 4 150 35.0/5.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Jan Ekström - Björn Hedlund 1 S+3 6 130 31.0/9.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Christina Welander - Lilian Saarväli 2 S+2 6 130 31.0/9.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 2 S+1 8 110 24.0/16.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Anders Nordlund - Bo Kappen 2 N+1 7 110 24.0/16.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 2 S+1 6 110 24.0/16.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Dejana Sverker - Marie Göthberg 2 S+1 6 110 24.0/16.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Anita Graff - Anette Lindahl 2 S+1 Kn 110 24.0/16.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Göran Oldin - Christina Oldin 1 V-1 E 100 18.0/22.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Inger Strandberg - Astrid Blomgren 1NT N= 7 90 13.0/27.0
Asta Norberg - Gun Ekström Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 2 N= K 90 13.0/27.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 1NT N= 7 90 13.0/27.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Jörgen Edström - Britten Edström 2 N= K 90 13.0/27.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Erik Spångberg - Jan Murman Pass   7.0/33.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Pass   7.0/33.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Lilian Rosengren - Göran Lindberg 2 S-1 5 -100 3.0/37.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Lars S Karlsson - Dan Storås 1NT N-1 7 -100 3.0/37.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Jan Grundin - Berit Salander 3 N-2 K -200 0.0/40.0

Bricka 5

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
N-S i zon
K8
D4
kn983
EK1097
765
87
D752
kn654
Dkn432
Ekn65
K6
D8
E109
K10932
E104
32

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N101010810
S10101079
Ö33353
V33353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ekström - Björn Hedlund Jan Grundin - Berit Salander 3NT N+2 Kn 660 40.0/0.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 3NT S= 5 600 38.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 2NT N+3 2 210 36.0/4.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 2 S+3 5 200 34.0/6.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Erik Spångberg - Jan Murman 2NT N+2 2 180 31.0/9.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 2NT N+2 D 180 31.0/9.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Dejana Sverker - Marie Göthberg 2 S+2 8 170 28.0/12.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 2 S+1 5 140 24.0/16.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Anders Nordlund - Bo Kappen 3 S= 5 140 24.0/16.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Margareta Björklund - Anna Idbohrn 2 S+1 7 140 24.0/16.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Gunilla Boström - Hans Larsson 2NT S= 2 120 19.0/21.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Jörgen Edström - Britten Edström 2NT N= 2 120 19.0/21.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Annika Hallberg - Claus Röhnisch 2 S= 8 110 16.0/24.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Per-Arne Johnson - Tony Bergman 2 Ö-2 3 100 14.0/26.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3NT S-1 5 -100 9.0/31.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Asta Norberg - Gun Ekström 3NT S-1 7 -100 9.0/31.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Lars S Karlsson - Dan Storås 3NT S-1 7 -100 9.0/31.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Micael Svensson - Therése Andersson 2 S-1 5 -100 9.0/31.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Ingvar Bratt - Göran Olsson 2NT N-3 4 -300 2.0/38.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 3NT S-3 7 -300 2.0/38.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Anita Graff - Anette Lindahl 3NT S-3 7 -300 2.0/38.0

Bricka 6

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
Ö-V i zon
kn98
953
Dkn932
KD
7532
D62
865
E43
EKD6
K1084
4
kn875
104
Ekn7
EK107
10962

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58436
S58436
Ö85896
V85896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Ingvar Bratt - Göran Olsson 3 Ö-1 E 100 36.0/4.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Margareta Björklund - Anna Idbohrn 2 Ö-1 E 100 36.0/4.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 3 V-1 D 100 36.0/4.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3 Ö-1 K 100 36.0/4.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3 Ö-1 E 100 36.0/4.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Micael Svensson - Therése Andersson 2 S= 3 90 30.0/10.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Jan Grundin - Berit Salander 4 S-1 3 -50 27.0/13.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 3 N-1 E -50 27.0/13.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Anders Nordlund - Bo Kappen 1 Ö+1 E -90 24.0/16.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Gunilla Boström - Hans Larsson 4 S-2 7 -100 20.0/20.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Erik Spångberg - Jan Murman 4 N-2 E -100 20.0/20.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 4 N-2 E -100 20.0/20.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Asta Norberg - Gun Ekström 2 Ö= E -110 15.0/25.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Anita Graff - Anette Lindahl 2 V= K -110 15.0/25.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 2 Ö+1 E -140 10.0/30.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3 Ö= D -140 10.0/30.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3 V= 2 -140 10.0/30.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Jörgen Edström - Britten Edström 3NT N-3 E -150 6.0/34.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Lars S Karlsson - Dan Storås 2 V+2 D -170 2.0/38.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 2 V+2 D -170 2.0/38.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Dejana Sverker - Marie Göthberg 2 V+2 D -170 2.0/38.0

Bricka 7

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
alla i zon
E1087
E103
D94
D86
kn2
kn8
7
EK1075432
K6
97
K1086532
kn9
D9543
KD6542
Ekn

Optimalt kontrakt: 7D V-5 1400
 NT
N56121210
S56121210
Ö86113
V86113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 5D V-3 E 800 39.0/1.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Annika Hallberg - Claus Röhnisch 6D V-3 E 800 39.0/1.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 4 S+2 E 680 28.0/12.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 5 S+1 E 680 28.0/12.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Christina Welander - Lilian Saarväli 4 S+2 E 680 28.0/12.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Hagen Geissler - Margareta Geissler 4 S+2 7 680 28.0/12.0
Jörgen Edström - Britten Edström Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 4 S+2 E 680 28.0/12.0
Micael Svensson - Therése Andersson Mikael Klasson - Inger Ljung 4 S+2 E 680 28.0/12.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 5 S+1 E 680 28.0/12.0
Göran Oldin - Christina Oldin Anita Graff - Anette Lindahl 4 S+2 E 680 28.0/12.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Lars S Karlsson - Dan Storås 4 S+2 7 680 28.0/12.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Erik Spångberg - Jan Murman 5 S= E 650 18.0/22.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 4 S= E 620 16.0/24.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Anita Johansson - Maude Lindberg 3NT N= 9 600 13.0/27.0
Jan Grundin - Berit Salander Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3NT N= Kn 600 13.0/27.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Ingvar Bratt - Göran Olsson 5 V-3 E 300 10.0/30.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 V-2 E 200 7.0/33.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 5 V-2 3 200 7.0/33.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Asta Norberg - Gun Ekström 3 V-1 E 100 4.0/36.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Ulf Norberg - Göran Sandahl 5 S-1 7 -100 2.0/38.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Jan Ekström - Björn Hedlund 3 V= 3 -110 0.0/40.0

Bricka 8

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
ingen i zon
1082
D63
E105
K876
kn93
kn1072
872
D93
KD654
95
kn964
E10
E7
EK84
KD3
kn542

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N107977
S107977
Ö35466
V35466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Oldin - Christina Oldin Anita Graff - Anette Lindahl 3NT S+1 Kn 430 40.0/0.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3NT S= 2 400 36.0/4.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Erik Spångberg - Jan Murman 3NT S= 7 400 36.0/4.0
Micael Svensson - Therése Andersson Mikael Klasson - Inger Ljung 3NT S= 2 400 36.0/4.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Hagen Geissler - Margareta Geissler 1NT S+3 7 180 32.0/8.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Ingvar Bratt - Göran Olsson 2NT S+1 8 150 30.0/10.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 2NT S= Kn 120 27.0/13.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 2NT S= 3 120 27.0/13.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Ulf Norberg - Göran Sandahl 2 S= 8 110 24.0/16.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 1NT S= Kn 90 21.0/19.0
Jan Grundin - Berit Salander Per-Arne Johnson - Tony Bergman 1NT S= Kn 90 21.0/19.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 4 S-1 9 -50 15.0/25.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Christina Welander - Lilian Saarväli 3NT S-1 2 -50 15.0/25.0
Jörgen Edström - Britten Edström Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 3NT S-1 Kn -50 15.0/25.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Lars S Karlsson - Dan Storås 3NT S-1 Kn -50 15.0/25.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Asta Norberg - Gun Ekström 3NT N-2 K -100 5.0/35.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Jan Ekström - Björn Hedlund 3NT S-2 Kn -100 5.0/35.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 3NT S-2 Kn -100 5.0/35.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Anita Johansson - Maude Lindberg 3NT S-2 Kn -100 5.0/35.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3NT S-2 2 -100 5.0/35.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT S-2 3 -100 5.0/35.0

Bricka 9

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
Ö-V i zon
E8
Ekn108765
D92
E
K
D32
kn54
K106532
97542
K94
106
D94
Dkn1063

EK873
kn87

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N713111211
S713111211
Ö60212
V60212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dejana Sverker - Marie Göthberg Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 6 S= K 920 40.0/0.0
Anita Graff - Anette Lindahl Jörgen Edström - Britten Edström 3NT S+4 6 520 38.0/2.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT S+3 2 490 36.0/4.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Jan Ekström - Björn Hedlund 3NT N+2 10 460 34.0/6.0
Erik Spångberg - Jan Murman Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 N+1 7 450 27.0/13.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Ingvar Bratt - Göran Olsson 4 N+1 6 450 27.0/13.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Anders Nordlund - Bo Kappen 4 N+1 E 450 27.0/13.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 4 N+1 10 450 27.0/13.0
Göran Oldin - Christina Oldin Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 4 N+1 10 450 27.0/13.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Micael Svensson - Therése Andersson 4 N+1 10 450 27.0/13.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 4 N= 10 420 18.0/22.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 N= 10 420 18.0/22.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Lars S Karlsson - Dan Storås 4 N= 4 420 18.0/22.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 2NT S+3 5 210 14.0/26.0
Asta Norberg - Gun Ekström Eva Hylén - Inger Nordahl 3 N+2 4 200 12.0/28.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Christina Welander - Lilian Saarväli 3 N+1 4 170 9.0/31.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 N+1 4 170 9.0/31.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Gunilla Boström - Hans Larsson 2 N+1 10 140 5.0/35.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Jan Grundin - Berit Salander 3 N= 10 140 5.0/35.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 4 N-1 10 -50 1.0/39.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 N-1 10 -50 1.0/39.0

Bricka 10

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
alla i zon
9852
107
3
E97543
E764
Dkn62
Ekn87
kn
K10
3
K109652
K1062
Dkn3
EK9854
D4
D8

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N72653
S72653
Ö611689
V611689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Graff - Anette Lindahl Jörgen Edström - Britten Edström 1 S+2 Kn 140 40.0/0.0
Erik Spångberg - Jan Murman Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 1 S+1 Kn 110 37.0/3.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 2 S= Kn 110 37.0/3.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Christina Welander - Lilian Saarväli 1 S= Kn 80 33.0/7.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Lars S Karlsson - Dan Storås 1 S= Kn 80 33.0/7.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Anders Nordlund - Bo Kappen 1 S-1 Kn -100 30.0/10.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Jan Ekström - Björn Hedlund 3 Ö+2 E -150 21.0/19.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3 Ö+2 E -150 21.0/19.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 2 Ö+3 E -150 21.0/19.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Jan Grundin - Berit Salander 4 Ö+1 4 -150 21.0/19.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Ingvar Bratt - Göran Olsson 4 Ö+1 E -150 21.0/19.0
Asta Norberg - Gun Ekström Eva Hylén - Inger Nordahl 3 Ö+2 E -150 21.0/19.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 3 Ö+2 K -150 21.0/19.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 Ö+1 E -150 21.0/19.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Gunilla Boström - Hans Larsson 4 Ö+2 E -170 12.0/28.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 2 S-2 Kn -200 9.0/31.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Jan Nyrén - Helena Nyrén 4 S-2 Kn -200 9.0/31.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 S-3 Kn -300 5.0/35.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 S-3 Kn -300 5.0/35.0
Göran Oldin - Christina Oldin Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3 S-4 Kn -400 2.0/38.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Micael Svensson - Therése Andersson 3NT V= 10 -600 0.0/40.0

Bricka 11

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
ingen i zon
K86
kn654
K2
E1063
ED109
K9
109864
K7
742
E2
kn53
Dkn854
kn53
D10873
ED7
92

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N65956
S65956
Ö78485
V78485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dejana Sverker - Marie Göthberg Jan Nyrén - Helena Nyrén 2 S+1 10 140 40.0/0.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars S Karlsson - Dan Storås 2 S= 10 110 38.0/2.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Lilian Rosengren - Göran Lindberg 1NT Ö-2 3 100 30.0/10.0
Erik Spångberg - Jan Murman Jan Ekström - Björn Hedlund 1NT Ö-2 8 100 30.0/10.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 1NT Ö-2 7 100 30.0/10.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 1NT Ö-2 3 100 30.0/10.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Micael Svensson - Therése Andersson 1NT V-2 7 100 30.0/10.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Ulf Norberg - Göran Sandahl 1NT Ö-2 3 100 30.0/10.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Anita Graff - Anette Lindahl 1NT Ö-2 7 100 30.0/10.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 2 V-1 K 50 16.0/24.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Asta Norberg - Gun Ekström 2 V-1 4 50 16.0/24.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Gunilla Boström - Hans Larsson 1NT Ö-1 7 50 16.0/24.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Eva Hylén - Inger Nordahl 1NT Ö-1 3 50 16.0/24.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 1NT Ö-1 7 50 16.0/24.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Hagen Geissler - Margareta Geissler 1NT Ö-1 3 50 16.0/24.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Jörgen Edström - Britten Edström 2 V-1 5 50 16.0/24.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Jan Grundin - Berit Salander 4 S-1 9 -50 8.0/32.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 1 V+1 3 -90 6.0/34.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Annika Hallberg - Claus Röhnisch 2 V+1 3 -110 4.0/36.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 2NT Ö= 3 -120 1.0/39.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Mikael Klasson - Inger Ljung 1NT Ö+1 3 -120 1.0/39.0

Bricka 12

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
N-S i zon
D6
E43
E103
kn10875
K742
kn105
KD2
EK2
E1085
K9872
kn954
kn93
D6
876
D9643

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N63334
S63334
Ö7910108
V7910108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingvar Bratt - Göran Olsson Gunilla Boström - Hans Larsson 3NT V-2 5 100 38.0/2.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT V-2 Kn 100 38.0/2.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Jan Nyrén - Helena Nyrén 4 V-2 Kn 100 38.0/2.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 3NT V-1 8 50 30.0/10.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Lilian Rosengren - Göran Lindberg 4 V-1 Kn 50 30.0/10.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 4 Ö-1 6 50 30.0/10.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 V-1 Kn 50 30.0/10.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Anita Graff - Anette Lindahl 4 V-1 E 50 30.0/10.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 2 V+1 D -140 24.0/16.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg 2 V+2 D -170 22.0/18.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Hagen Geissler - Margareta Geissler 2 V+3 6 -200 20.0/20.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Jan Grundin - Berit Salander 4 Ö= 3 -420 9.0/31.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Asta Norberg - Gun Ekström 4 V= Kn -420 9.0/31.0
Erik Spångberg - Jan Murman Jan Ekström - Björn Hedlund 4 V= D -420 9.0/31.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 4 V= E -420 9.0/31.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Eva Hylén - Inger Nordahl 4 V= D -420 9.0/31.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Micael Svensson - Therése Andersson 4 Ö= 6 -420 9.0/31.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Mikael Klasson - Inger Ljung 4 V= E -420 9.0/31.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 4 V= 3 -420 9.0/31.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars S Karlsson - Dan Storås 4 V= Kn -420 9.0/31.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Jörgen Edström - Britten Edström 4 V= D -420 9.0/31.0

Bricka 13

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
alla i zon
K87532
7
985
K75
Ekn94
KD93
EK3
D2
6
E1065
kn2
Ekn9643
D10
kn842
D10764
108

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N03040
S03040
Ö13913913
V13913913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Johansson - Maude Lindberg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 V-1 5 100 37.0/3.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 6 V-1 5 100 37.0/3.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Eva Hylén - Inger Nordahl 4 V-1 2 100 37.0/3.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Mikael Klasson - Inger Ljung 4 Ö-1 D 100 37.0/3.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 2 V+1 7 -140 32.0/8.0
Micael Svensson - Therése Andersson Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 3 Ö+4 D -190 30.0/10.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Anders Nordlund - Bo Kappen 3NT V= 2 -600 27.0/13.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 3NT V= 3 -600 27.0/13.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 4 V= 3 -620 23.0/17.0
Göran Oldin - Christina Oldin Hagen Geissler - Margareta Geissler 4 V= 5 -620 23.0/17.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 4 V+1 7 -650 16.0/24.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Asta Norberg - Gun Ekström 4 V+1 7 -650 16.0/24.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 V+1 9 -650 16.0/24.0
Jörgen Edström - Britten Edström Arne Zimmermann - Wenche Järhede 4 V+1 5 -650 16.0/24.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 4 V+1 7 -650 16.0/24.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Gunilla Boström - Hans Larsson 3NT V+3 3 -690 9.0/31.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Anita Graff - Anette Lindahl 3NT V+3 5 -690 9.0/31.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 3NT V+4 8 -720 6.0/34.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Jan Ekström - Björn Hedlund 6 V= 7 -1430 4.0/36.0
Jan Grundin - Berit Salander Erik Spångberg - Jan Murman 6 Ö+1 10 -1460 2.0/38.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 6NT V+1 5 -1470 0.0/40.0

Bricka 14

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
ingen i zon
K63
EKkn76
K54
104
98542
D4
ED9
E32
ED107
1053
kn1063
K5
kn
982
872
Dkn9876

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N73735
S73734
Ö596108
V596108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Oldin - Christina Oldin Hagen Geissler - Margareta Geissler 1 N= Kn 80 40.0/0.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Gunilla Boström - Hans Larsson 4 V-1 E 50 36.0/4.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 V-1 E 50 36.0/4.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 V-1 E 50 36.0/4.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 2 V+1 E -140 27.0/13.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Eva Hylén - Inger Nordahl 2 V+1 E -140 27.0/13.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 3 V= E -140 27.0/13.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 2 V+1 E -140 27.0/13.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 V= E -140 27.0/13.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3 V= E -140 27.0/13.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Mikael Klasson - Inger Ljung 5 S-3 9 -150 20.0/20.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 3 V+1 10 -170 14.0/26.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Asta Norberg - Gun Ekström 3 V+1 E -170 14.0/26.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Anita Graff - Anette Lindahl 3 V+1 K -170 14.0/26.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Ulf Norberg - Göran Sandahl 2 V+2 E -170 14.0/26.0
Jörgen Edström - Britten Edström Arne Zimmermann - Wenche Järhede 2 V+2 E -170 14.0/26.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Anders Nordlund - Bo Kappen 2 Ö+3 6 -200 8.0/32.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Jan Ekström - Björn Hedlund 4 V= E -420 5.0/35.0
Micael Svensson - Therése Andersson Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 4 V= E -420 5.0/35.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3D Ö= Kn -530 2.0/38.0
Jan Grundin - Berit Salander Erik Spångberg - Jan Murman 3D V+1 E -630 0.0/40.0

Bricka 15

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
N-S i zon
kn108
D1096
EK
9532
E9753
kn8
10764
kn8
K42
2
Dkn9853
KD10
D6
EK7543
2
E764

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N951059
S951059
Ö38384
V38384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordlund - Bo Kappen Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 4 S+1 Kn 650 39.0/1.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Anita Graff - Anette Lindahl 4 S+1 Kn 650 39.0/1.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 S= E 620 27.0/13.0
Erik Spångberg - Jan Murman Per-Arne Johnson - Tony Bergman 4 S= Kn 620 27.0/13.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Ingvar Bratt - Göran Olsson 4 S= Kn 620 27.0/13.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 4 S= E 620 27.0/13.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 4 S= E 620 27.0/13.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 4 S= 8 620 27.0/13.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 4 N= Kn 620 27.0/13.0
Göran Oldin - Christina Oldin Jörgen Edström - Britten Edström 4 S= Kn 620 27.0/13.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Annika Hallberg - Claus Röhnisch 4 S= E 620 27.0/13.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Lars S Karlsson - Dan Storås 4 S= 6 620 27.0/13.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 2 S+2 E 170 16.0/24.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 5 Ö-3 E 150 14.0/26.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 4 S-1 10 -100 6.0/34.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 4 S-1 6 -100 6.0/34.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Gunilla Boström - Hans Larsson 4 S-1 Kn -100 6.0/34.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 4 S-1 4 -100 6.0/34.0
Asta Norberg - Gun Ekström Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 S-1 Kn -100 6.0/34.0
Jan Grundin - Berit Salander Inger Bredenberg - Bo Eriksson 4 S-1 Kn -100 6.0/34.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Micael Svensson - Therése Andersson 4 S-1 Kn -100 6.0/34.0

Bricka 16

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
Ö-V i zon
K4
kn64
762
K10973
E72
10973
ED3
D86
Dkn93
KD82
85
Ekn5
10865
E5
Kkn1094
42

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N55233
S55233
Ö88101010
V88111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 4 V-2 9 200 39.0/1.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 4 V-2 7 200 39.0/1.0
Erik Spångberg - Jan Murman Per-Arne Johnson - Tony Bergman 4 V-1 3 100 34.0/6.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Ingvar Bratt - Göran Olsson 4 Ö-1 4 100 34.0/6.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 2NT V-1 2 100 34.0/6.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3 V= 7 -140 28.0/12.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 3 V= 4 -140 28.0/12.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3 V= 9 -140 28.0/12.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT V= 9 -600 23.0/17.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Lars S Karlsson - Dan Storås 3NT Ö= 9 -600 23.0/17.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 4 V= 9 -620 16.0/24.0
Asta Norberg - Gun Ekström Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 V= 10 -620 16.0/24.0
Jan Grundin - Berit Salander Inger Bredenberg - Bo Eriksson 4 V= 3 -620 16.0/24.0
Jan Nyrén - Helena Nyrén Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 4 V= 4 -620 16.0/24.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Anita Graff - Anette Lindahl 4 V= 4 -620 16.0/24.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 4 V+1 3 -650 5.0/35.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 4 V+1 4 -650 5.0/35.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Gunilla Boström - Hans Larsson 4 V+1 3 -650 5.0/35.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson 4 V+1 K -650 5.0/35.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Micael Svensson - Therése Andersson 4 V+1 3 -650 5.0/35.0
Göran Oldin - Christina Oldin Jörgen Edström - Britten Edström 4 V+1 4 -650 5.0/35.0

Bricka 17

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
ingen i zon
Kkn5
KD1052
kn1086
D
103
Ekn8
EKD75
873
87
963
932
EKkn95
ED9642
74
4
10642

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N457106
S457106
Ö88637
V88637
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 4 S= E 420 40.0/0.0
Erik Spångberg - Jan Murman Anders Nordlund - Bo Kappen 2 S+2 E 170 32.0/8.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 2 S+2 E 170 32.0/8.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Inger Bredenberg - Bo Eriksson 2 S+2 E 170 32.0/8.0
Anita Graff - Anette Lindahl Lars S Karlsson - Dan Storås 3 S+1 E 170 32.0/8.0
Micael Svensson - Therése Andersson Göran Oldin - Christina Oldin 3 S+1 E 170 32.0/8.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Arne Zimmermann - Wenche Järhede 2 S+2 E 170 32.0/8.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 2 S+2 E 170 32.0/8.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 3 S= E 140 22.0/18.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 3 S= E 140 22.0/18.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 2 S+1 E 140 22.0/18.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 2 V-1 5 50 17.0/23.0
Jörgen Edström - Britten Edström Annika Hallberg - Claus Röhnisch 5 V-1 D 50 17.0/23.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Jan Grundin - Berit Salander 3 S-1 E -50 12.0/28.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Lilian Rosengren - Göran Lindberg 3 S-1 E -50 12.0/28.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 4 S-1 E -50 12.0/28.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 2 V+2 D -130 7.0/33.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Jan Nyrén - Helena Nyrén 4 V= D -130 7.0/33.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Gunilla Boström - Hans Larsson 3 V+2 D -150 2.0/38.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Asta Norberg - Gun Ekström 2 V+3 2 -150 2.0/38.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Hagen Geissler - Margareta Geissler 2 N-3 E -150 2.0/38.0

Bricka 18

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
N-S i zon
ED84
KD742
D9
109
53
65
EK8654
Dkn8
K109
Ekn983
kn107
EK
kn762
10
32
765432

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N62352
S62352
Ö71110711
V71110711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Johansson - Maude Lindberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3NT Ö-1 6 50 37.0/3.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Asta Norberg - Gun Ekström 3NT Ö-1 2 50 37.0/3.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Inger Bredenberg - Bo Eriksson 3NT Ö-1 7 50 37.0/3.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Arne Zimmermann - Wenche Järhede 3NT Ö-1 7 50 37.0/3.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 1NT Ö+1 7 -120 32.0/8.0
Kerstin Hollertz - Jan Lindgren Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 2NT Ö+1 7 -150 30.0/10.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3 V+3 10 -170 28.0/12.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 1NT V+3 D -180 25.0/15.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Hagen Geissler - Margareta Geissler 1NT Ö+3 4 -180 25.0/15.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 3NT Ö= 4 -400 15.0/25.0
Inger Strandberg - Astrid Blomgren Lilian Rosengren - Göran Lindberg 3NT Ö= 2 -400 15.0/25.0
Anita Graff - Anette Lindahl Lars S Karlsson - Dan Storås 3NT Ö= 7 -400 15.0/25.0
Jörgen Edström - Britten Edström Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT Ö= 7 -400 15.0/25.0
Micael Svensson - Therése Andersson Göran Oldin - Christina Oldin 3NT Ö= 6 -400 15.0/25.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 5 V= 8 -400 15.0/25.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3NT Ö= 7 -400 15.0/25.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT Ö= 2 -400 15.0/25.0
Margareta Björklund - Anna Idbohrn Gunilla Boström - Hans Larsson 3NT Ö+2 2 -460 3.0/37.0
Erik Spångberg - Jan Murman Anders Nordlund - Bo Kappen 3NT Ö+2 2 -460 3.0/37.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Jan Grundin - Berit Salander 3NT Ö+2 Kn -460 3.0/37.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Kerstin Laestadius - Roland Karlsson 3NT Ö+2 7 -460 3.0/37.0

Bricka 19

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn87
Dkn7
Ekn4
E96
K52
65
K10875
kn43
E964
942
62
10852
103
EK1083
D93
KD7

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N9810910
S109111011
Ö34222
V34222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3NT S+3 5 490 38.9/1.1
Gunilla Boström - Hans Larsson Eva Hylén - Inger Nordahl 3NT S+3 7 490 38.9/1.1
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Asta Norberg - Gun Ekström 3NT S+2 5 460 30.5/9.5
Erik Spångberg - Jan Murman Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3NT N+2 4 460 30.5/9.5
Ingvar Bratt - Göran Olsson Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3NT N+2 6 460 30.5/9.5
Anders Nordlund - Bo Kappen Inger Bredenberg - Bo Eriksson 3NT N+2 2 460 30.5/9.5
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 3NT S+2 5 460 30.5/9.5
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT S+2 5 460 30.5/9.5
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Jan Ekström - Björn Hedlund 4 S+1 7 450 18.9/21.1
Anita Graff - Anette Lindahl Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 4 S+1 2 450 18.9/21.1
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Hagen Geissler - Margareta Geissler 4 S+1 8 450 18.9/21.1
Micael Svensson - Therése Andersson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 4 S+1 2 450 18.9/21.1
Göran Oldin - Christina Oldin Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 S+1 5 450 18.9/21.1
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3NT S+1 5 430 9.5/30.5
Jan Grundin - Berit Salander Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 3NT S+1 5 430 9.5/30.5
Christina Welander - Lilian Saarväli Jörgen Edström - Britten Edström 3NT N+1 2 430 9.5/30.5
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT S+1 5 430 9.5/30.5
Anita Johansson - Maude Lindberg Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 4 S= 8 420 3.2/36.8
Lars S Karlsson - Dan Storås Dejana Sverker - Marie Göthberg 4 S= 6 420 3.2/36.8
Mikael Klasson - Inger Ljung Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 2NT N+1 4 150 0.1/40.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Margareta Björklund - Anna Idbohrn     A- 16.0/16.0

Bricka 20

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
alla i zon
Ekn7
K9872
K8
1042
D843
1064
D1076
D8
10962
kn3
43
Kkn963
K5
ED5
Ekn952
E75

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N91113811
S91113811
Ö41041
V41041
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Oldin - Christina Oldin Ulf Norberg - Göran Sandahl 4 N+3 5 710 40.0/0.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3NT S+3 7 690 38.0/2.0
Anita Johansson - Maude Lindberg Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 4 N+2 6 680 34.0/6.0
Erik Spångberg - Jan Murman Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 4 N+2 4 680 34.0/6.0
Micael Svensson - Therése Andersson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 4 N+2 4 680 34.0/6.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Eva Hylén - Inger Nordahl 3NT S+2 3 660 27.0/13.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Dejana Sverker - Marie Göthberg 3NT S+2 4 660 27.0/13.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT S+2 4 660 27.0/13.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3NT S+2 6 660 27.0/13.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Jan Ekström - Björn Hedlund 4 N+1 4 650 21.0/19.0
Anita Graff - Anette Lindahl Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 4 N+1 10 650 21.0/19.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 3NT N+1 3 630 15.0/25.0
Jan Grundin - Berit Salander Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 3NT N+1 9 630 15.0/25.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Margareta Björklund - Anna Idbohrn 3NT N+1 6 630 15.0/25.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT S+1 3 630 15.0/25.0
Anders Nordlund - Bo Kappen Inger Bredenberg - Bo Eriksson 4 N= 10 620 9.0/31.0
Arne Zimmermann - Wenche Järhede Anita Etzler - Ing-Marie Hagström 4 N= 3 620 9.0/31.0
Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén Hagen Geissler - Margareta Geissler 3 N+2 10 200 6.0/34.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Jörgen Edström - Britten Edström 1NT S+3 3 180 4.0/36.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Inger Strandberg - Astrid Blomgren 2 S+1 D 110 2.0/38.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Asta Norberg - Gun Ekström 6NT N-2 Kn -200 0.0/40.0

Bricka 21

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Nord giv
N-S i zon
ED10764
72
E
9832
2
ED10
K108732
EK10
Kkn
Kkn43
Dkn954
D4
9853
9865
6
kn765

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N62272
S62272
Ö6111168
V6111168
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Göran Oldin - Christina Oldin 3NT Ö-1 5 50 40.0/0.0
Erik Spångberg - Jan Murman Asta Norberg - Gun Ekström 3 Ö+2 5 -150 37.0/3.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Hagen Geissler - Margareta Geissler 3 V+2 7 -150 37.0/3.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Jan Nyrén - Helena Nyrén 3 V+3 2 -170 34.0/6.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Anders Nordlund - Bo Kappen 3 Ö+2 6 -200 32.0/8.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 5 Ö= 5 -400 20.0/20.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Jan Grundin - Berit Salander 5 V= E -400 20.0/20.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 5 V= E -400 20.0/20.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 5 V= E -400 20.0/20.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 5 Ö= 9 -400 20.0/20.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Margareta Björklund - Anna Idbohrn 5 Ö= 9 -400 20.0/20.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Jörgen Edström - Britten Edström 5 Ö= 3 -400 20.0/20.0
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Arne Zimmermann - Wenche Järhede 5 Ö= 9 -400 20.0/20.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 5 Ö= 5 -400 20.0/20.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Micael Svensson - Therése Andersson 5 Ö= 9 -400 20.0/20.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 5 V= 7 -400 20.0/20.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 5 Ö= 6 -450 8.0/32.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 3NT Ö+3 3 -490 6.0/34.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Inger Strandberg - Astrid Blomgren 5D Ö= 5 -550 2.0/38.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Anita Johansson - Maude Lindberg 5D Ö= 8 -550 2.0/38.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Anita Graff - Anette Lindahl 5D Ö= 3 -550 2.0/38.0

Bricka 22

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Öst giv
Ö-V i zon
kn42
Ekn103
KD7
D95
K85
K86
9842
1072
10963
D54
65
EKkn4
ED7
972
Ekn103
863

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68867
S68867
Ö65465
V65465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Hallberg - Claus Röhnisch Arne Zimmermann - Wenche Järhede 3NT S= 4 400 40.0/0.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Jan Grundin - Berit Salander 1NT N+2 10 150 37.0/3.0
Dejana Sverker - Marie Göthberg Hagen Geissler - Margareta Geissler 2NT N+1 E 150 37.0/3.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3 N= E 140 33.0/7.0
Gunilla Boström - Hans Larsson Anita Johansson - Maude Lindberg 2 N+1 E 140 33.0/7.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Lilian Rosengren - Göran Lindberg 1NT N+1 4 120 29.0/11.0
Erik Spångberg - Jan Murman Asta Norberg - Gun Ekström 1NT S+1 5 120 29.0/11.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Anders Nordlund - Bo Kappen 1 N+1 E 110 23.0/17.0
Per-Arne Johnson - Tony Bergman Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg 2 S+1 5 110 23.0/17.0
Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad 1 S+1 9 110 23.0/17.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Jörgen Edström - Britten Edström 3 N= E 110 23.0/17.0
Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson 2 S= 5 90 16.0/24.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Jan Nyrén - Helena Nyrén 2 N= 2 90 16.0/24.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Anita Graff - Anette Lindahl 1NT S= 9 90 16.0/24.0
Heinz Kogler - Gunnar Karlsson Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 1 N= E 80 12.0/28.0
Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3NT N-1 4 -50 6.0/34.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Krister Fältmyr - Monica Fältmyr 2 S-1 6 -50 6.0/34.0
Jan Ekström - Björn Hedlund Margareta Björklund - Anna Idbohrn 2 S-1 5 -50 6.0/34.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Göran Oldin - Christina Oldin 2 N-1 E -50 6.0/34.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl 3NT N-1 E -50 6.0/34.0
Christina Welander - Lilian Saarväli Micael Svensson - Therése Andersson 4 N-3 E -150 0.0/40.0

Bricka 23

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Syd giv
alla i zon
KD983
KD
D4
K1053
10752
97
K102
Dkn92
Ekn64
kn106
kn963
E4

E85432
E875
876

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N871077
S871067
Ö45366
V45366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Jan Murman Inger Strandberg - Astrid Blomgren 4 N+1 E 650 38.0/2.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 4 S+1 2 650 38.0/2.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Christina Welander - Lilian Saarväli 4 S+1 9 650 38.0/2.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Arne Zimmermann - Wenche Järhede 4 S= 2 620 34.0/6.0
Jan Grundin - Berit Salander Margareta Björklund - Anna Idbohrn 3NT N= 6 600 31.0/9.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Micael Svensson - Therése Andersson 3NT N= 6 600 31.0/9.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Gunilla Boström - Hans Larsson 3 S+1 2 170 27.0/13.0
Göran Oldin - Christina Oldin Annika Hallberg - Claus Röhnisch 2 S+2 7 170 27.0/13.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Anita Johansson - Maude Lindberg 1D N= 6 160 24.0/16.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 3 S= D 140 21.0/19.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 3 S= 9 140 21.0/19.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Anders Nordlund - Bo Kappen 1NT S+1 9 120 17.0/23.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Jan Ekström - Björn Hedlund 2NT N= 6 120 17.0/23.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Jan Nyrén - Helena Nyrén 2 N+1 5 110 14.0/26.0
Jörgen Edström - Britten Edström Dejana Sverker - Marie Göthberg 2 V-1 K 100 12.0/28.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Per-Arne Johnson - Tony Bergman 1 N= 6 80 10.0/30.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Asta Norberg - Gun Ekström 4 S-1 2 -100 5.0/35.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 1NT N-1 4 -100 5.0/35.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Anita Graff - Anette Lindahl 4 S-1 2 -100 5.0/35.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3NT N-1 4 -100 5.0/35.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3 N-2 3 -200 0.0/40.0

Bricka 24

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.02

Väst giv
ingen i zon
3
kn9732
74
Kkn943
K72
KD8
E8
ED752
E10865

Kkn10532
108
Dkn94
E10654
D96
6

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N42723
S43724
Ö8106119
V9106119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Spångberg - Jan Murman Inger Strandberg - Astrid Blomgren 3NT V-1 7 50 38.0/2.0
Jörgen Edström - Britten Edström Dejana Sverker - Marie Göthberg 6 V-1 3 50 38.0/2.0
Harriet Wiberg-Ohlson - Iréne Pihl Arne Zimmermann - Wenche Järhede 5 Ö-1 6 50 38.0/2.0
Krister Fältmyr - Monica Fältmyr Anita Johansson - Maude Lindberg 4 Ö= E -130 34.0/6.0
Ulf Norberg - Göran Sandahl Christina Welander - Lilian Saarväli 2NT Ö+1 Kn -150 32.0/8.0
Lars S Karlsson - Dan Storås Heinz Kogler - Gunnar Karlsson 2NT V+2 2 -180 30.0/10.0
Rolf G Johansson - Annmarie Lanneteg Britt Wirmark - Inga-Lill Sjunnesson 2 V+3 3 -200 28.0/12.0
Inger Bredenberg - Bo Eriksson Asta Norberg - Gun Ekström 3NT V= 2 -400 25.0/15.0
Britt-Marie Gunnarson - Ulla Wickberg Anders Nordlund - Bo Kappen 3NT V= 2 -400 25.0/15.0
Lilian Rosengren - Göran Lindberg Roland Nilsson - Birgitta Åkerstedt 4 Ö= 6 -420 21.0/19.0
Hagen Geissler - Margareta Geissler Micael Svensson - Therése Andersson 4 Ö= 6 -420 21.0/19.0
Kerstin Laestadius - Roland Karlsson Per-Arne Johnson - Tony Bergman 3NT V+1 2 -430 12.0/28.0
Thorbjörn Fredriksson - Sonja Fredriksson Gunilla Boström - Hans Larsson 3NT V+1 2 -430 12.0/28.0
Jan Grundin - Berit Salander Margareta Björklund - Anna Idbohrn 3NT V+1 3 -430 12.0/28.0
Anita Etzler - Ing-Marie Hagström Lars-Erik Karlsson - Lars Pettersson 3NT V+1 3 -430 12.0/28.0
Göran Oldin - Christina Oldin Annika Hallberg - Claus Röhnisch 3NT V+1 3 -430 12.0/28.0
Lillemor Gustafsson - Per-Sture Wanneblad Anita Graff - Anette Lindahl 3NT V+1 7 -430 12.0/28.0
Lars Zetterberg - Clary Odelberg-Johnson Jan Nyrén - Helena Nyrén 3NT V+1 2 -430 12.0/28.0
Eva Hylén - Inger Nordahl Jan Ekström - Björn Hedlund 4 V+1 9 -450 4.0/36.0
Mikael Klasson - Inger Ljung Ingrid Hallmén - Lasse Hallmén 3NT V+2 4 -460 2.0/38.0
Ingvar Bratt - Göran Olsson Kerstin Hollertz - Jan Lindgren 4D S-3 E -500 0.0/40.0