Kommande tävlingar
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Albrekts » Bronzstegen Omg 15 2019-05-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Albrekts

Bronzstegen Omg 15 2019-05-16

IMP över fältet, 26 bord, 52 par. Antal brickor: 12.

Privatprotokoll för Agneta Klint - Håkan Klint

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 103, Hans Jönrup - Ingrid Johansson
13NT Ö= 400 28 % 28 0.0%K102E532D4EKn107 EKn95D10E1082KD9
24 V= 420 92 % 120 0.0%K4329874K3875 ED10975EE861042
33NT S-2 100 212 % 332 0.0%D95D743Kn953D4 Kn7643EK7641098
43NT V-2 -200 -195 % 137 0.0%10KKn3K754EK943 EK643E976Kn886
52 V= 110 32 % 169 0.0%9872EKn1083Kn1043 EKnKD10962D6K97
63NT N+1 -430 -54 % 115 0.0%DKn63E66439832 1082KD5210951064
72 N= -110 -59 % 56 0.0%DKn106543KDEKn86 73Kn1052EKn971042
82 V+1 140 33 % 89 0.0%K7627D864DKn65 E109EKn8432K3E8
91 S= -80 -33 % 56 0.0%Kn74E95K1073K84 K102DKn10752E952
103 Ö+1 170 124 % 180 0.0%ED10439310DKn987 K62Kn1086842E104
114 N-2 100 -42 % 138 0.0%E10649ED8EKD108 KKn10532Kn1097542
123NT N+2 -660 -37 % 101 0.0%52Kn9832853763 EK86D765494Kn5

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Nord giv
ingen i zon
D763
K4
kn9653
65
Ekn95
D10
E1082
KD9
K102
E532
D4
Ekn107
84
kn9876
K7
8432

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N14322
S24322
Ö119101111
V119101111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 6NT Ö-2 7 100 239/-239
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3NT Ö-1 6 50 215/-215
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 3NT Ö-1 7 50 215/-215
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3NT Ö-1 8 50 215/-215
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2NT Ö+1 6 -150 119/-119
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 2 V+2 5 -170 100/-100
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3NT Ö= 6 -400 -28/28
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 4 V= 6 -420 -49/49
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 4 V= 4 -420 -49/49
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT Ö+1 4 -430 -49/49
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 4NT Ö= 7 -430 -49/49
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö+1 6 -430 -49/49
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3NT V+1 6 -430 -49/49
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3NT Ö+1 6 -430 -49/49
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 3NT V+1 3 -430 -49/49
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3NT Ö+1 9 -430 -49/49
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3NT Ö+1 6 -430 -49/49
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3NT Ö+1 6 -430 -49/49
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 3NT Ö+1 6 -430 -49/49
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3NT V+1 3 -430 -49/49
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 4 V+1 4 -450 -73/73
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 4 V+1 3 -450 -73/73
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT Ö+2 6 -460 -73/73
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 3NT Ö+2 6 -460 -73/73
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3NT Ö+2 6 -460 -73/73
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 5NT V= 3 -460 -73/73

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Öst giv
N-S i zon
86
KD1065
kn105
EKD
ED10975
E
E86
1042
K432
9874
K3
875
kn
kn32
D9742
kn963

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N68834
S68834
Ö555109
V555109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 4 N-1 2 -100 114/-114
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 4 N-1 K -100 114/-114
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3 V+1 E -170 64/-64
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 2 V+2 E -170 64/-64
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 2 V+2 E -170 64/-64
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 2 V+2 E -170 64/-64
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3 V+1 E -170 64/-64
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 2 V+2 E -170 64/-64
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3 V+1 E -170 64/-64
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 V+2 E -170 64/-64
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3 Ö+1 E -170 64/-64
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3 V+1 E -170 64/-64
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3 Ö+1 E -170 64/-64
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 2 V+2 E -170 64/-64
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 4 N-2 2 -200 48/-48
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 5 N-3 2 -300 -27/27
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 4 V= E -420 -92/92
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 4 V= E -420 -92/92
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 4 V= E -420 -92/92
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 4 V= E -420 -92/92
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 4 V= E -420 -92/92
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 4 V= E -420 -92/92
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 4 V= E -420 -92/92
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 4 V= E -420 -92/92
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 4 V= E -420 -92/92
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4D V= E -590 -189/189

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Syd giv
Ö-V i zon
E
kn98652
1082
kn72
kn7643
EK
764
1098
D95
D743
kn953
D4
K1082
10
EKD
EK653

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N11910810
S11910810
Ö23353
V23353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT S+1 4 430 96/-96
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 3NT S+1 3 430 96/-96
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3NT S+1 8 430 96/-96
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3NT N+1 5 430 96/-96
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3NT S+1 7 430 96/-96
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3NT S+1 3 430 96/-96
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 4 N= 5 420 95/-95
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT S= 4 400 77/-77
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 3NT S= 10 400 77/-77
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3NT S= 7 400 77/-77
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3NT S= 10 400 77/-77
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 3NT S= 10 400 77/-77
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 3NT S= 10 400 77/-77
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 3NT N= 5 400 77/-77
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 3NT S= 3 400 77/-77
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3NT S= 4 400 77/-77
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 2NT S+2 3 180 -58/58
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 2NT S+1 4 150 -75/75
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 2NT S+1 3 150 -75/75
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3 S+1 E 130 -88/88
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 2 S= 7 110 -101/101
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 6 S-1 7 -50 -181/181
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3NT S-1 7 -50 -181/181
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 4 N-1 5 -50 -181/181
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT S-2 7 -100 -212/212
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3NT S-2 7 -100 -212/212

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Väst giv
alla i zon
D97
D852
D96
Dkn7
EK643
E976
kn8
86
10
Kkn3
K754
EK943
kn852
104
E1032
1052

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34333
S34333
Ö10910109
V10910109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3NT Ö-2 2 200 195/-195
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3NT V-2 2 200 195/-195
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 3NT V-2 2 200 195/-195
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT Ö-1 3 100 142/-142
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 3NT Ö-1 2 100 142/-142
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 3NT V-1 5 100 142/-142
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 3NT Ö-1 3 100 142/-142
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3NT Ö-1 3 100 142/-142
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 4 V-1 6 100 142/-142
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3NT Ö-1 2 100 142/-142
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3NT Ö-1 3 100 142/-142
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 3NT Ö-1 3 100 142/-142
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3NT Ö-1 2 100 142/-142
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 2NT Ö+2 3 -180 14/-14
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3NT V= 5 -600 -165/165
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3NT V= 5 -600 -165/165
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 3NT V= 6 -600 -165/165
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3NT Ö= 2 -600 -165/165
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT Ö+1 3 -630 -178/178
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö+1 2 -630 -178/178
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 3NT Ö+1 3 -630 -178/178

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Nord giv
N-S i zon
K10653
8754
E75
8
Ekn
KD10962
D6
K97
9872
E
kn1083
kn1043
D4
kn3
K942
ED652

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N67574
S67575
Ö75758
V75758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 2 N= E 110 112/-112
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 3 V-2 8 100 104/-104
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3 V-2 E 100 104/-104
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 V-1 8 50 69/-69
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 2 V-1 8 50 69/-69
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 2 V-1 8 50 69/-69
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 2 V-1 8 50 69/-69
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 2 V-1 8 50 69/-69
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 2 V-1 8 50 69/-69
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 2 N-1 E -100 -31/31
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 2 N-1 E -100 -31/31
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3 S-1 7 -100 -31/31
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 2 V= 8 -110 -32/32
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 2 V= 8 -110 -32/32
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 2 V= 8 -110 -32/32
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 2 V= 8 -110 -32/32
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 2 V= 8 -110 -32/32
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 V= 8 -110 -32/32
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 2 V= 8 -110 -32/32
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 2 V= 8 -110 -32/32
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 2 V+1 8 -140 -57/57
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 2 V+1 8 -140 -57/57
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 2 V+1 8 -140 -57/57
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 2 V+1 8 -140 -57/57
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 3 V= E -140 -57/57
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 2 N-2 E -200 -100/100

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Öst giv
Ö-V i zon
4
109843
EK8
EKDkn
1082
KD52
1095
1064
Dkn63
E6
643
9832
EK975
kn7
Dkn72
75

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101110910
S101110910
Ö31333
V31333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3NT S+2 K 460 78/-78
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT S+1 K 430 54/-54
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT N+1 3 430 54/-54
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 3NT N+1 E 430 54/-54
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT N+1 2 430 54/-54
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 3NT N+1 9 430 54/-54
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3NT N+1 6 430 54/-54
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3NT S+1 10 430 54/-54
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 3NT N+1 2 430 54/-54
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 3NT S+1 10 430 54/-54
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3NT N+1 8 430 54/-54
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 3NT N+1 3 430 54/-54
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3NT N+1 2 430 54/-54
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3NT N+1 6 430 54/-54
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3NT N+1 3 430 54/-54
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3NT S+1 10 430 54/-54
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3NT N+1 6 430 54/-54
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 3NT N+1 9 430 54/-54
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3NT N+1 4 430 54/-54
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3NT N+1 9 430 54/-54
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 1NT N+3 9 180 -94/94
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 2 N+1 3 140 -120/120
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 5 N-1 10 -50 -208/208
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 5NT S-1 5 -50 -208/208
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 6NT N-2 3 -100 -237/237
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 6NT N-2 3 -100 -237/237

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Syd giv
alla i zon
E84
E986
862
975
73
kn1052
Ekn97
1042
Dkn1065
43
KD
Ekn86
K92
KD7
10543
KD3

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67767
S67767
Ö76576
V76576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3 Ö-3 K 300 169/-169
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 2 Ö-2 K 200 115/-115
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 2 N= K 110 59/-59
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 2 N= D 110 59/-59
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 Ö-1 K 100 49/-49
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 1NT N= D 90 47/-47
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 1NT N= D 90 47/-47
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 1NT S= 7 90 47/-47
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 1NT S= 3 90 47/-47
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 1NT S= 7 90 47/-47
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 1NT S= 10 90 47/-47
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 1NT S= 7 90 47/-47
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 1NT S= 7 90 47/-47
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 1NT S= 7 90 47/-47
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 1NT S= 9 90 47/-47
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 1NT S-1 7 -100 -78/78
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 1NT S-1 7 -100 -78/78
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 2 N-1 D -100 -78/78
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 1NT S-1 3 -100 -78/78
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 1NT N-1 D -100 -78/78
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 2 N-1 K -100 -78/78
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 2NT N-1 D -100 -78/78
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 1NT S-1 7 -100 -78/78
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 2 N-1 D -100 -78/78
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 1NT N-1 D -100 -78/78
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 1NT S-2 7 -200 -141/141

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Väst giv
ingen i zon
D85
D9
Ekn72
K1042
E109
Ekn8432
K3
E8
K762
7
D864
Dkn65
kn43
K1065
1095
973

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N44445
S44445
Ö88898
V89998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 3NT Ö-3 10 150 150/-150
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 4 V-2 4 100 125/-125
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö-1 9 50 92/-92
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3 V-1 4 50 92/-92
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3NT Ö-1 6 50 92/-92
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3 V-1 5 50 92/-92
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3 V-1 4 50 92/-92
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3NT Ö-1 10 50 92/-92
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 2NT S-1 3 -50 33/-33
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 2 V= 4 -110 -7/7
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 2 V= 7 -110 -7/7
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 2 V= 7 -110 -7/7
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 2 V= 5 -110 -7/7
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 2 V= 5 -110 -7/7
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 2 V= 8 -110 -7/7
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 3 V= E -140 -33/33
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 2 V+1 5 -140 -33/33
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 2 V+1 5 -140 -33/33
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 2 V+1 4 -140 -33/33
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 2 V+1 4 -140 -33/33
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 2 V+1 9 -140 -33/33
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 2 V+1 5 -140 -33/33
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 1D V= E -160 -47/47
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT Ö= 10 -400 -180/180
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT Ö= 5 -400 -180/180
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT Ö= 10 -400 -180/180

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Nord giv
Ö-V i zon
3
632
Dkn9864
763
K102
Dkn107
52
E952
kn74
E95
K1073
K84
ED9865
K84
E
Dkn10

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47664
S47664
Ö76678
V76668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 2 V-2 3 200 104/-104
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 2 S= D 110 49/-49
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 2NT Ö-1 8 100 48/-48
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 1NT S= 7 90 34/-34
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 1 S= D 80 33/-33
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 1 S= D 80 33/-33
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 1 S= D 80 33/-33
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 1 S= D 80 33/-33
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 1 S= D 80 33/-33
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 1 S= D 80 33/-33
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 1 S= D 80 33/-33
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 1 S= D 80 33/-33
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 1 S= D 80 33/-33
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 1 S= D 80 33/-33
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 1 S= D 80 33/-33
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 1 S= 5 80 33/-33
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 1 S= D 80 33/-33
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 2 S-1 D -50 -67/67
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 2 S-1 5 -50 -67/67
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 2 S-1 D -50 -67/67
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 2 S-1 D -50 -67/67
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3 S-1 10 -50 -67/67
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 2 S-1 5 -50 -67/67
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 3 S-1 D -50 -67/67
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 2 S-1 D -50 -67/67
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 S-3 D -150 -128/128

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Öst giv
alla i zon
kn97
ED4
753
6532
K62
kn1086
842
E104
ED1043
93
10
Dkn987
85
K752
EKDkn96
K

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N310833
S310833
Ö1034104
V1034104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 2 S+3 Kn 150 79/-79
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 2 S+1 6 140 69/-69
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 4 S= 2 130 68/-68
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 2 S+2 4 130 68/-68
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 2 S+2 Kn 130 68/-68
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 4 S= 2 130 68/-68
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3 S+1 2 130 68/-68
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 3 S+1 Kn 130 68/-68
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3 S= 2 110 48/-48
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 2 S+1 Kn 110 48/-48
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3 S= 6 110 48/-48
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 3 S= 2 110 48/-48
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 2 S+1 Kn 110 48/-48
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3 S= Kn 110 48/-48
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3 S= 2 110 48/-48
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3 S= 2 110 48/-48
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 2 S+1 Kn 110 48/-48
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 2 S+1 2 110 48/-48
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 S-1 2 -100 -80/80
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 4 S-1 2 -100 -80/80
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3 Ö+1 E -170 -124/124
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 2 Ö+2 E -170 -124/124
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3 Ö+1 E -170 -124/124
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3 Ö+1 E -170 -124/124
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 5 S-2 2 -200 -139/139
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 1NT N-4 D -400 -241/241

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Syd giv
ingen i zon
Dkn973
EKD864
K
6
K
kn10532
kn1097
542
E1064
9
ED8
EKD108
852
7
65432
kn973

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N12663
S12663
Ö1111779
V1111779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 2 N+1 E 140 177/-177
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 2 N= E 110 157/-157
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 4 V-2 E 100 157/-157
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 5 Ö-1 7 50 125/-125
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 5 V-1 E 50 125/-125
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 2 Ö-1 7 50 125/-125
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 2 N-1 9 -50 73/-73
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 1D N-1 E -100 42/-42
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 1D N-1 E -100 42/-42
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 4 N-2 E -100 42/-42
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 4 N-2 E -100 42/-42
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3 Ö+1 7 -130 23/-23
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3 N-3 E -150 6/-6
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 3 N-3 E -150 6/-6
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 2 N-3 E -150 6/-6
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 2NT V+1 E -150 6/-6
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3 V+2 E -150 6/-6
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3 N-3 E -150 6/-6
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3 N-3 D -150 6/-6
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 2 N-4 E -200 -26/26
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT Ö= 6 -400 -132/132
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 5 Ö= 7 -400 -132/132
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3NT Ö= 5 -400 -132/132
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 3D N-3 E -500 -182/182
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 4D N-4 E -800 -284/284
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 4D N-4 E -800 -284/284

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.05.16

Väst giv
N-S i zon
1043
EK
Ekn106
K1082
EK86
D7654
94
kn5
52
kn9832
853
763
Dkn97
10
KD72
ED94

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N101061010
S101061010
Ö22722
V22722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Böös - Kia Leckne Ann Öhnedal - Marzanna Baczynska 4D S+1 D 990 215/-215
Ulf Persson - Jesper Swedenborg Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT N+2 3 660 37/-37
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Anne-Maj Emblad - Agneta Lundh 3NT N+2 8 660 37/-37
Pia Larsson - Inger Hedström Lena Mårtensson - Lena Ljungberg 3NT N+2 2 660 37/-37
Ingrid Wackerberg - Ingegärd Nilsson Maj-Britt Forsaeus - Bengt Nilsson 3NT N+2 2 660 37/-37
Hans Jönrup - Ingrid Johansson Agneta Klint - Håkan Klint 3NT N+2 3 660 37/-37
Birgit Ekman - Anders Ekman Jan Björkman - Hugo Kaspersson 3NT N+2 2 660 37/-37
Stig Emblad - Britt Inger Kjellman Laila Laveno - Lena Jönsson 3NT N+2 2 660 37/-37
Kenneth Svensson - Nils Svensson Gunvor Bengtsson - Bengt Bengtsson 3NT N+1 2 630 13/-13
Donna Diding - Peter Diding Claes Börjesson - Erling Ohlsson 3NT N+1 2 630 13/-13
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Lars-Anders Callenberg - Birgit Callenberg 3NT N+1 2 630 13/-13
Per Sintorn - Margaretha Sintorn Annika Levin - Carl-Olof Jagebro 3NT N+1 3 630 13/-13
Kjell Svensson - Hans Andréasson Ulla Hindsén - Sara Bengtsson 3NT N+1 8 630 13/-13
Eva Svensson - Licelott Hallman Curt Andersson - Nils-Arne Nilsson 3NT N+1 3 630 13/-13
Manfred Bachmann - Key Spångerud Hasse Roman - Ylva Roman 3NT N+1 3 630 13/-13
Barbro Strömqvist - Sture Nordin Kerstin Kågström - Gunilla Nilsson 3NT N+1 2 630 13/-13
Arne Helmersson - Ann-Sofi Helmersson Siw Svensson - Frank Johansson 3NT N+1 2 630 13/-13
Brita Alkhagen - Karin Östbye Gunvor Johansson - Arne Johansson 3NT N+1 2 630 13/-13
Britt Björk - Ingegerd Peterson Torleif Hägg - Villy Havasi 3NT N+1 8 630 13/-13
Barbro Wulker - Birgitta Månsson Sigbritt Nilsson - Inger Carlsson 3NT N+1 2 630 13/-13
Annemarie Mauritzson - Inge Karlsson Eva Andersson - Kerstin Persson 3NT N+1 2 630 13/-13
Nils-Olov Halling - Astrid Halling Monica Evertsson - Jan Flansbjer 3NT N+1 8 630 13/-13
Ulla Johansson - Lennart Johansson Kitty Bertilsson - Laila Finnskog 3NT N+1 8 630 13/-13
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Maja-Stina Lindgren - Inga-Britt Andréasson 3NT N= 3 600 -11/11
Maya Lo Björk Heed - Andrea Nilsson Nicklas Bårman - Hans Baltsén 6NT N-1 2 -100 -288/288
Birgitta Lindberg - Sonia Bånghäll Vigdis Hegland - Gunilla Jern 6D S-2 7 -500 -370/370