Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK Albrekts » Bruces Blomstertävling 2019-05-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Albrekts

Bruces Blomstertävling 2019-05-28

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 238.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Olof Helmersson - Sten Jonsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 11, Nicklas Bårman - Christina Ederberg
12 S+2 -170 15.0 75% 15 75.0%953EKDKn6KnKn1083 D105D1097542975
22 Ö= 110 14.0 70% 29 72.5%K104K643D9853E DKn76D952102D106
Rond 2, som ÖV mot par 6, Gunilla Jern - Bo Johansson
33 N= -110 7.0 35% 36 60.0%E6KKn973DKn91032 KD10746K854985
46NT S-1 100 19.0 95% 55 68.8%K9DKn964D871098 DKn1075K10652Kn43
Rond 3, som ÖV mot par 12, Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg
51NT N-1 100 18.0 90% 73 73.0%KD83106463DKn43 1065KD97E105K62
63NT N-1 50 14.0 70% 87 72.5%65E1076E9876Kn5 Kn93298532KD97
Rond 4, Frirond
7  - 11.2 56% 98.2 70.1%1099276542DKn103 Kn7532KnK93K852
8  - 11.2 56% 109.4 68.4%Kn109239872E853 K6410982543D102
Rond 5, som ÖV mot par 7, Gunvor Rönnbäck - Britt Björk
93D V-1 -200 9.0 45% 118.4 65.8%KD9754764Kn942 Kn1083E109632ED10
102 V+2 170 18.0 90% 136.4 68.2%E84D93E10832106 93EK5274EKn952
Rond 6, som NS mot par 2, Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson
114 V+3 -510 6.0 30% 142.4 64.7%962K10962DKn765 10D854K108543D2
124 Ö= -420 3.0 15% 145.4 60.6%E84D65Kn1075E65 965Kn9843E43104
Rond 7, som NS mot par 8, Karin Edler - Gunilla Andersson
133 S-1 -100 8.0 40% 153.4 59.0%D8Kn76E10953Kn83 EKKn10653K86542
145D S-2 -300 2.0 10% 155.4 55.5%96ED854942Kn105 853KD53EK8764
Rond 8, som ÖV mot par 3, Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro
151 V= 80 10.0 50% 165.4 55.1%52K8654D75428 EKDKn4EKn6D6542
162 S-1 50 13.0 65% 178.4 55.8%E9866EK953E105 74D108742Kn10793
Rond 9, som NS mot par 9, Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson
173 V+1 -130 8.0 40% 186.4 54.8%763Kn87547Kn653 EKD82K109KnD1072
184 Ö-2 100 19.0 95% 205.4 57.1%E5Kn62E6ED10952 742105410985428
Rond 10, som NS mot par 4, Bobbo Jovic - Villy Havasi
192 Ö+3 -200 0.0 0% 205.4 54.1%E872D106D86ED6 Kn495753KKn10432
203NT S+3 690 11.0 55% 216.4 54.1%EKn9763K3KnD1063 E852EKD6EKn974
Rond 11, som ÖV mot par 10, Britt Cuñat - Morgan Larsson
214 V= 420 9.0 45% 225.4 53.7%D543EKn106EEKn96 107KD9421082D85
222 N+1 -140 14.0 70% 239.4 54.4%632EKn84876ED10 D4D95D43K9764
Rond 12, som ÖV mot par 5, Egon Österbrand - Ulla Österbrand
234 S-1 100 20.0 100% 259.4 56.4%KD4DKn762K9876 10976E1046532D2
244 N+1 -450 9.0 45% 268.4 55.9%D975373Kn863K10 Kn84D4D75E8764

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
ingen i zon
Ekn62
832
E83
ED2
D
105
D1097542
975
953
EKDkn6
kn
kn1083
K10874
974
K6
K64

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N757108
S757108
Ö67633
V67633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bobbo Jovic - Villy Havasi Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 S= 10 420 15.0/5.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 S= 10 420 15.0/5.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Per Sintorn - Axel Selvén 4 S= 10 420 15.0/5.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 4 N= E 420 15.0/5.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Ulla Johansson - Lennart Johansson 4 S= 5 420 15.0/5.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Karin Edler - Gunilla Andersson 4 S= 10 420 15.0/5.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Lennart Johansson - Göran Svensson 3 N+1 Kn 170 5.0/15.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Olof Helmersson - Sten Jonsson 2 S+2 10 170 5.0/15.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Jan Malmberg - Jan Björkman 2 N+2 E 170 5.0/15.0
Annika Levin - Anita Riccius Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 3 N+1 K 170 5.0/15.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 2 S+1 10 140 0.0/20.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal     - -/8.7

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
N-S i zon
3
kn87
K64
Kkn8543
Dkn76
D952
102
D106
K104
K643
D9853
E
E9852
E10
Ekn7
972

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N117679
S117679
Ö26753
V26753
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3 N+2 8 150 19.0/1.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Jan Malmberg - Jan Björkman 4 N+1 4 150 19.0/1.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Lennart Johansson - Göran Svensson 3 N+1 5 130 15.0/5.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Ulla Johansson - Lennart Johansson 3 N+1 4 130 15.0/5.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Karin Edler - Gunilla Andersson 3 N= 3 110 12.0/8.0
Annika Levin - Anita Riccius Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 1NT V-1 3 50 10.0/10.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 2 Ö= E -110 6.0/14.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Per Sintorn - Axel Selvén 2 Ö= E -110 6.0/14.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Olof Helmersson - Sten Jonsson 2 Ö= 2 -110 6.0/14.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 2 Ö+1 2 -140 2.0/18.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 1NT V+2 3 -150 0.0/20.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal     - -/8.7

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
Ö-V i zon
853
84
62
EKkn764
KD1074
6
K854
985
E6
Kkn973
Dkn9
1032
kn92
ED1052
E1073
D

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96758
S96758
Ö46484
V36483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Lennart Johansson - Göran Svensson 3 S= K 140 20.0/0.0
Annika Levin - Anita Riccius Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 1NT N+1 D 120 18.0/2.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Ulla Johansson - Lennart Johansson 2 S= 10 110 13.0/7.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Olof Helmersson - Sten Jonsson 3 N= E 110 13.0/7.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 2 S= K 110 13.0/7.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 2 N+1 E 110 13.0/7.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 1NT N-1 D -50 7.0/13.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 2 S-1 K -50 7.0/13.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Per Sintorn - Axel Selvén 4 N-2 E -100 4.0/16.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Villy Havasi 1NT N-3 6 -150 2.0/18.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 3 S-4 K -200 0.0/20.0
Jan Malmberg - Jan Björkman     - -/10.5

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
alla i zon
E84
E8532

D7652
Dkn1075
K10
652
kn43
K9
Dkn964
D87
1098
632
7
EKkn10943
EK

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N911999
S911999
Ö41441
V41441
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Cuñat - Morgan Larsson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 3NT N= D 600 19.0/1.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Lennart Johansson - Göran Svensson 5 S= D 600 19.0/1.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Per Sintorn - Axel Selvén 3 S+4 2 190 15.0/5.0
Annika Levin - Anita Riccius Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 S+3 6 190 15.0/5.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3 S+2 D 150 9.0/11.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 3 S+2 D 150 9.0/11.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 3 S+2 D 150 9.0/11.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Bobbo Jovic - Villy Havasi 2 S+3 D 150 9.0/11.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 3 S+1 D 130 4.0/16.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Ulla Johansson - Lennart Johansson 5 S-1 10 -100 1.0/19.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Olof Helmersson - Sten Jonsson 6NT S-1 D -100 1.0/19.0
Jan Malmberg - Jan Björkman     - -/10.5

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
N-S i zon
Ekn4
E83
Dkn92
E108
1065
KD97
E105
K62
KD83
1064
63
Dkn43
972
kn52
K874
975

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46446
S46446
Ö97897
V97897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Uno Andersson - Ann Öhnedal 1NT N= 8 90 13.0/7.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 1NT N= D 90 13.0/7.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Lennart Johansson - Göran Svensson 1NT N= 3 90 13.0/7.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 1NT N= 3 90 13.0/7.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Ulla Johansson - Lennart Johansson 1NT N= 8 90 13.0/7.0
Per Sintorn - Axel Selvén Karin Edler - Gunilla Andersson 1NT N= K 90 13.0/7.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Britt Cuñat - Morgan Larsson 1NT N= 3 90 13.0/7.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Egon Österbrand - Ulla Österbrand 1NT N= 3 90 13.0/7.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Jan Malmberg - Jan Björkman 1NT N-1 K -100 2.0/18.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Olof Helmersson - Sten Jonsson 1NT N-1 K -100 2.0/18.0
Annika Levin - Anita Riccius Bobbo Jovic - Villy Havasi 1NT N-1 D -100 2.0/18.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson     - -/10.8

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
Ö-V i zon
ED7
Kkn42
K4
E1082
kn932
98
532
KD97
65
E1076
E9876
kn5
K1084
D53
Dkn10
643

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87888
S87888
Ö56454
V56555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Uno Andersson - Ann Öhnedal 3NT N= 6 400 20.0/0.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Ulla Johansson - Lennart Johansson 1NT N+3 9 180 18.0/2.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 1NT N+2 6 150 16.0/4.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Jan Malmberg - Jan Björkman 1NT N+1 7 120 14.0/6.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Lennart Johansson - Göran Svensson 3NT N-1 7 -50 6.0/14.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 3NT N-1 7 -50 6.0/14.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Olof Helmersson - Sten Jonsson 3NT N-1 6 -50 6.0/14.0
Per Sintorn - Axel Selvén Karin Edler - Gunilla Andersson 3NT N-1 6 -50 6.0/14.0
Annika Levin - Anita Riccius Bobbo Jovic - Villy Havasi 3NT N-1 6 -50 6.0/14.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Britt Cuñat - Morgan Larsson 3NT N-1 7 -50 6.0/14.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3 N-1 Kn -50 6.0/14.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson     - -/10.8

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
alla i zon
E6
ED1087643
E
96
kn7532
kn
K93
K852
109
92
76542
Dkn103
KD84
K5
Dkn108
E74

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N8813913
S8813913
Ö55040
V55040
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Jan Malmberg - Jan Björkman 7NT S= 5 2220 20.0/0.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Per Sintorn - Axel Selvén 7 S= 5 2210 15.0/5.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 7 S= Kn 2210 15.0/5.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Lennart Johansson - Göran Svensson 7 S= Kn 2210 15.0/5.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Egon Österbrand - Ulla Österbrand 7 S= Kn 2210 15.0/5.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 6 S+1 Kn 1460 7.0/13.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Uno Andersson - Ann Öhnedal 6 S+1 2 1460 7.0/13.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Annika Levin - Anita Riccius 6 S+1 2 1460 7.0/13.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Nicklas Bårman - Christina Ederberg 6 S+1 3 1460 7.0/13.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 N+3 D 710 2.0/18.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Gunilla Jern - Bo Johansson 4 S+2 5 680 0.0/20.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson     - -/11.2

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
ingen i zon
E83
Kkn76
KD10
K74
K64
10982
543
D102
kn1092
3
9872
E853
D75
ED54
Ekn6
kn96

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N78989
S78989
Ö55454
V55454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bobbo Jovic - Villy Havasi Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 3NT N= 9 400 20.0/0.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 N-1 Kn -50 12.0/8.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Uno Andersson - Ann Öhnedal 4 N-1 Kn -50 12.0/8.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Annika Levin - Anita Riccius 3NT N-1 Kn -50 12.0/8.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Lennart Johansson - Göran Svensson 3NT N-1 Kn -50 12.0/8.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 N-1 Kn -50 12.0/8.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Nicklas Bårman - Christina Ederberg 5 N-1 Kn -50 12.0/8.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Gunilla Jern - Bo Johansson 3NT N-1 Kn -50 12.0/8.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Jan Malmberg - Jan Björkman 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Per Sintorn - Axel Selvén 4 N-2 Kn -100 2.0/18.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 S-2 2 -100 2.0/18.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson     - -/11.2

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
Ö-V i zon
42
D
Dkn10853
K876
kn1083
E109632

ED10
KD97
54
764
kn942
E65
Kkn87
EK92
53

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610548
S610548
Ö62884
V72884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Uno Andersson - Ann Öhnedal 3NT S+1 3 430 20.0/0.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Annika Levin - Anita Riccius 3NT S= 3 400 17.0/3.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 3NT S= 3 400 17.0/3.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 1NT S+4 2 210 14.0/6.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Olof Helmersson - Sten Jonsson 3D V-1 4 200 11.0/9.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Per Sintorn - Axel Selvén 4 Ö-2 E 200 11.0/9.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 N+1 5 150 6.0/14.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Jan Malmberg - Jan Björkman 3 N+2 5 150 6.0/14.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Britt Cuñat - Morgan Larsson 3 N+2 5 150 6.0/14.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Agneta Klint - Ingrid Dahlin 4 S= E 130 2.0/18.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Gunilla Jern - Bo Johansson 3NT S-1 3 -50 0.0/20.0
Lennart Johansson - Göran Svensson     - -/8.7

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
alla i zon
kn1076
kn864
K
8743
93
EK52
74
Ekn952
E84
D93
E10832
106
KD52
107
Dkn965
KD

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N45474
S45474
Ö97969
V97969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bobbo Jovic - Villy Havasi Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 2 V-2 6 200 20.0/0.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Annika Levin - Anita Riccius 2 S-1 E -100 15.0/5.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Jan Malmberg - Jan Björkman 1 S-1 E -100 15.0/5.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Per Sintorn - Axel Selvén 1 S-1 E -100 15.0/5.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson Gunilla Jern - Bo Johansson 1 S-1 E -100 15.0/5.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 2NT Ö= 5 -120 10.0/10.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 2 V+2 K -130 8.0/12.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Agneta Klint - Ingrid Dahlin 2NT Ö+1 5 -150 5.0/15.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Britt Cuñat - Morgan Larsson 2NT Ö+1 D -150 5.0/15.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Olof Helmersson - Sten Jonsson 2 V+2 K -170 2.0/18.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Uno Andersson - Ann Öhnedal 2NT Ö+2 D -180 0.0/20.0
Lennart Johansson - Göran Svensson     - -/8.7

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
ingen i zon
962
K10962
Dkn
765
ED8
E73
E2
E10843
Kkn7543
kn
976
Kkn9
10
D854
K108543
D2

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N06800
S06800
Ö13751313
V13751313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Cuñat - Morgan Larsson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 2 Ö+4 4 -230 20.0/0.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 Ö+2 5 -480 16.0/4.0
Annika Levin - Anita Riccius Nicklas Bårman - Christina Ederberg 4 Ö+2 5 -480 16.0/4.0
Lennart Johansson - Göran Svensson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 4 Ö+2 4 -480 16.0/4.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Jan Malmberg - Jan Björkman 4 Ö+3 4 -510 6.0/14.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Per Sintorn - Axel Selvén 4 V+3 D -510 6.0/14.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 4 Ö+3 4 -510 6.0/14.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 4 Ö+3 5 -510 6.0/14.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 Ö+3 5 -510 6.0/14.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Uno Andersson - Ann Öhnedal 4 Ö+3 D -510 6.0/14.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 4 V+3 2 -510 6.0/14.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson     - -/8.2

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
N-S i zon
E84
D65
kn1075
E65
K10732
2
98
KDkn97
Dkn
EK107
KD62
832
965
kn9843
E43
104

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35734
S35734
Ö107698
V107697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Cuñat - Morgan Larsson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3 Ö-2 6 100 20.0/0.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 3NT Ö-1 3 50 18.0/2.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Uno Andersson - Ann Öhnedal 2NT Ö+1 9 -150 16.0/4.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Jan Malmberg - Jan Björkman 3 Ö+1 3 -170 14.0/6.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Per Sintorn - Axel Selvén 3NT Ö= 3 -400 9.0/11.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 3NT Ö= 4 -400 9.0/11.0
Annika Levin - Anita Riccius Nicklas Bårman - Christina Ederberg 3NT Ö= 3 -400 9.0/11.0
Lennart Johansson - Göran Svensson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 3NT Ö= 4 -400 9.0/11.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 V= Kn -420 3.0/17.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 4 Ö= 5 -420 3.0/17.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3NT Ö+1 8 -430 0.0/20.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson     - -/8.2

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
alla i zon
D8
kn76
E10953
kn83
42
ED85432
Kkn7
E
97
109
D42
KD10976
EKkn10653
K
86
542

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36488
S36488
Ö87935
V87935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3 S= E 140 19.0/1.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Jan Malmberg - Jan Björkman 2 S+1 E 140 19.0/1.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Lennart Johansson - Göran Svensson 4 V-1 D 100 14.0/6.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Uno Andersson - Ann Öhnedal 4 V-1 D 100 14.0/6.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 4 V-1 6 100 14.0/6.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Annika Levin - Anita Riccius 3 S-1 E -100 8.0/12.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 3 S-1 E -100 8.0/12.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Karin Edler - Gunilla Andersson 3 S-1 E -100 8.0/12.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Per Sintorn - Axel Selvén 4 S-2 E -200 2.0/18.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 4 S-2 E -200 2.0/18.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 4 S-2 E -200 2.0/18.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson     - -/8.9

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
ingen i zon
96
ED854
942
kn105
EKDkn107
K6
Ekn107
3
432
kn10972
86
D92
85
3
KD53
EK8764

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N97746
S97746
Ö45695
V45685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jern - Bo Johansson Annika Levin - Anita Riccius 3 S= E 110 20.0/0.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Lennart Johansson - Göran Svensson 4 V-2 Kn 100 16.0/4.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 4 V-2 Kn 100 16.0/4.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 4 V-2 Kn 100 16.0/4.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 4 V-1 9 50 12.0/8.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3 S-1 E -50 10.0/10.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Uno Andersson - Ann Öhnedal 5D S-1 E -100 8.0/12.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Jan Malmberg - Jan Björkman 3 V= Kn -140 5.0/15.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Per Sintorn - Axel Selvén 3 V= Kn -140 5.0/15.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Karin Edler - Gunilla Andersson 5D S-2 E -300 2.0/18.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 4 V= Kn -420 0.0/20.0
Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson     - -/8.9

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
N-S i zon
10876
D1097
K108
K10
EKDkn4
Ekn
6
D6542
52
K8654
D7542
8
93
32
Ekn93
Ekn973

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N66556
S66556
Ö66876
V66876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 V-2 6 100 19.0/1.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Bobbo Jovic - Villy Havasi 2 Ö-2 9 100 19.0/1.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 1NT Ö-1 3 50 14.0/6.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Annika Levin - Anita Riccius 3 V-1 K 50 14.0/6.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 2 Ö-1 9 50 14.0/6.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Olof Helmersson - Sten Jonsson 1 V= 8 -80 10.0/10.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 2 V= 9 -110 6.0/14.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Uno Andersson - Ann Öhnedal 2 V= K -110 6.0/14.0
Lennart Johansson - Göran Svensson Karin Edler - Gunilla Andersson 2 V= K -110 6.0/14.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Per Sintorn - Axel Selvén 1 V+2 10 -140 2.0/18.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 1 V+4 10 -200 0.0/20.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin     - -/9.2

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
Ö-V i zon
D5
E95
864
Kkn842
74
D108742
kn107
93
E986
6
EK953
E105
Kkn1032
Kkn3
D2
D76

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N85576
S85576
Ö48767
V48767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Johansson - Göran Svensson Karin Edler - Gunilla Andersson 3 V-3 D 300 20.0/0.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3 Ö-1 2 100 16.0/4.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Annika Levin - Anita Riccius 2NT Ö-1 3 100 16.0/4.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 2 Ö-1 10 100 16.0/4.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Olof Helmersson - Sten Jonsson 2 S-1 Kn -50 7.0/13.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Per Sintorn - Axel Selvén 2 S-1 4 -50 7.0/13.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 3 N-1 6 -50 7.0/13.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 2 N-1 E -50 7.0/13.0
Ulla Johansson - Lennart Johansson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 2 S-1 7 -50 7.0/13.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Bobbo Jovic - Villy Havasi 2 S-1 7 -50 7.0/13.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Uno Andersson - Ann Öhnedal 3 S-2 Kn -100 0.0/20.0
Agneta Klint - Ingrid Dahlin     - -/9.2

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
ingen i zon
763
kn8754
7
kn653
kn10
E3
EKD953
K84
954
D62
108642
E9
EKD82
K109
kn
D1072

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N82783
S82783
Ö510658
V510558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jern - Bo Johansson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 2 S+1 E 140 20.0/0.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Per Sintorn - Axel Selvén 6 V-2 5 100 18.0/2.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 Ö= E -130 8.0/12.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 Ö= E -130 8.0/12.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3 Ö+1 E -130 8.0/12.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Ulla Johansson - Lennart Johansson 3 V+1 3 -130 8.0/12.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 4 V= 5 -130 8.0/12.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 Ö= E -130 8.0/12.0
Lennart Johansson - Göran Svensson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 4 V= 6 -130 8.0/12.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 3 V+1 3 -130 8.0/12.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Britt Cuñat - Morgan Larsson 2 V+2 7 -130 8.0/12.0
Annika Levin - Anita Riccius     - -/8.2

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
N-S i zon
E5
kn62
E6
ED10952
D93
E73
D3
Kkn743
Kkn1086
KD98
Kkn7
6
742
1054
1098542
8

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N66333
S66333
Ö76899
V7791010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jern - Bo Johansson Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 4 Ö-2 8 100 19.0/1.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö-2 8 100 19.0/1.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 Ö-1 8 50 14.0/6.0
Lennart Johansson - Göran Svensson Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro 4 Ö-1 8 50 14.0/6.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Britt Cuñat - Morgan Larsson 4 Ö-1 8 50 14.0/6.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Ulla Johansson - Lennart Johansson 2 Ö+2 2 -170 10.0/10.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 4 Ö= 10 -420 5.0/15.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Agneta Klint - Ingrid Dahlin 4 Ö= 8 -420 5.0/15.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Per Sintorn - Axel Selvén 4 Ö= 8 -420 5.0/15.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 4 Ö= 8 -420 5.0/15.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT Ö+1 4 -430 0.0/20.0
Annika Levin - Anita Riccius     - -/8.2

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
Ö-V i zon
E872
D106
D86
ED6
KD96
E42
EKkn104
5
1053
Kkn873
92
987
kn4
95
753
Kkn10432

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N73236
S73236
Ö51010106
V51010106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Ulla Johansson - Lennart Johansson 3 V-3 E 300 20.0/0.0
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Annika Levin - Anita Riccius 4 Ö-2 4 200 18.0/2.0
Per Sintorn - Axel Selvén Gunilla Jern - Bo Johansson 1NT N+1 9 120 16.0/4.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 2 V-1 6 100 14.0/6.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 2 S-1 E -50 12.0/8.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Britt Cuñat - Morgan Larsson 3 S-2 K -100 10.0/10.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Jan Malmberg - Jan Björkman 2 V= 6 -110 8.0/12.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Nicklas Bårman - Christina Ederberg 2 V+2 E -130 6.0/14.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Lennart Johansson - Göran Svensson 2 V+1 6 -140 4.0/16.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 1 V+4 2 -150 2.0/18.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Bobbo Jovic - Villy Havasi 2 Ö+3 Kn -200 0.0/20.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson     - -/8.0

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
alla i zon
Ekn9763
K3
kn
D1063
D82
1094
1098753
K
K1054
Dkn76
42
852

E852
EKD6
Ekn974

Optimalt kontrakt: 7 N= 2140
 NT
N139101012
S139101012
Ö04231
V04231
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Annika Levin - Anita Riccius 6 S= 10 1370 18.0/2.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Lennart Johansson - Göran Svensson 6 S= 10 1370 18.0/2.0
Per Sintorn - Axel Selvén Gunilla Jern - Bo Johansson 6 S= 10 1370 18.0/2.0
Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson 3NT S+4 3 720 14.0/6.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Ulla Johansson - Lennart Johansson 3NT S+3 7 690 11.0/9.0
Olof Helmersson - Sten Jonsson Bobbo Jovic - Villy Havasi 3NT S+3 10 690 11.0/9.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3NT N+2 6 660 6.0/14.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Jan Malmberg - Jan Björkman 3NT S+2 5 660 6.0/14.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 3NT S+2 10 660 6.0/14.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Britt Cuñat - Morgan Larsson 5 S+1 10 620 2.0/18.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Nicklas Bårman - Christina Ederberg 2 N+2 2 170 0.0/20.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson     - -/8.0

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Nord giv
N-S i zon
kn9862
85
D4
K1073
107
KD942
1082
D85
D543
Ekn106
E
Ekn96
EK
73
Kkn97653
42

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N38143
S38143
Ö9511810
V9511810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 3 V+1 D -170 19.0/1.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3 V+1 D -170 19.0/1.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 3 Ö+2 K -200 16.0/4.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Lennart Johansson - Göran Svensson 4 V= D -420 11.0/9.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Ulla Johansson - Lennart Johansson 4 V= D -420 11.0/9.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Olof Helmersson - Sten Jonsson 4 V= D -420 11.0/9.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Nicklas Bårman - Christina Ederberg 4 V= D -420 11.0/9.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Annika Levin - Anita Riccius 4 V+1 D -450 3.0/17.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Uno Andersson - Ann Öhnedal 4 Ö+1 K -450 3.0/17.0
Per Sintorn - Axel Selvén Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 4 V+1 D -450 3.0/17.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 V+1 D -450 3.0/17.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson     - -/4.0

Bricka 22

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn98
102
EKkn52
83
D4
D95
D43
K9764
632
Ekn84
876
ED10
E1075
K763
109
kn52

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6106107
S6106107
Ö73624
V73624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Britt Björk Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson 1NT S+3 5 180 19.0/1.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Ulla Johansson - Lennart Johansson 1NT N+3 8 180 19.0/1.0
Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson Annika Levin - Anita Riccius 2 N+2 2 170 12.0/8.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Lennart Johansson - Göran Svensson 2 N+2 8 170 12.0/8.0
Gunilla Jern - Bo Johansson Uno Andersson - Ann Öhnedal 1 N+3 6 170 12.0/8.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Agneta Klint - Ingrid Dahlin 2 N+2 2 170 12.0/8.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Nicklas Bårman - Christina Ederberg 3 N+1 2 170 12.0/8.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Olof Helmersson - Sten Jonsson 2 N+1 E 140 6.0/14.0
Per Sintorn - Axel Selvén Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 3 Ö-1 10 100 3.0/17.0
Agneta Svenberg - Andrea Nilsson Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 V-1 10 100 3.0/17.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 2 V= K -90 0.0/20.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson     - -/4.0

Bricka 23

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Syd giv
alla i zon
Ekn83
K5
Ekn10974
3
10976
E104
6532
D2
KD4
Dkn762
K
9876
52
983
D8
EKkn1054

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N12117912
S12117912
Ö00640
V00640
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Agneta Klint - Ingrid Dahlin 3 Ö-4 E 400 20.0/0.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Ulla Johansson - Lennart Johansson 4 S= E 130 10.0/10.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Annika Levin - Anita Riccius 3 N+1 D 130 10.0/10.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 3 N+1 2 130 10.0/10.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Lennart Johansson - Göran Svensson 3 N+1 6 130 10.0/10.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 3 N+1 D 130 10.0/10.0
Uno Andersson - Ann Öhnedal Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 3 N+1 D 130 10.0/10.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 3 N+1 K 130 10.0/10.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 2 N+2 D 130 10.0/10.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Gunilla Jern - Bo Johansson 3 N+1 D 130 10.0/10.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Olof Helmersson - Sten Jonsson 4 S-1 E -100 0.0/20.0
Per Sintorn - Axel Selvén     - -/11.0

Bricka 24

BK Albrekts, Sverige 2019.05.28

Väst giv
ingen i zon

Ekn10862
EK92
Dkn2
kn84
D4
D75
E8764
D9753
73
kn863
K10
EK1062
K95
104
953

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8910810
S8910810
Ö44152
V44152
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Uno Andersson - Ann Öhnedal Britt-Marie Warborn - Torleif Hägg 6 N= 3 980 20.0/0.0
Erling Ohlsson - Carl-Olof Jagebro Agneta Klint - Ingrid Dahlin 4 N+2 5 480 17.0/3.0
Claes Börjesson - Inga-Britt Andréasson Jesper Swedenborg - Lars-Göran Larsson 4 N+2 6 480 17.0/3.0
Egon Österbrand - Ulla Österbrand Olof Helmersson - Sten Jonsson 4 N+1 6 450 11.0/9.0
Karin Edler - Gunilla Andersson Annika Levin - Anita Riccius 4 N+1 5 450 11.0/9.0
Britt Cuñat - Morgan Larsson Lennart Johansson - Göran Svensson 4 N+1 3 450 11.0/9.0
Jan Malmberg - Jan Björkman Gunilla Jern - Bo Johansson 4 N+1 6 450 11.0/9.0
Bobbo Jovic - Villy Havasi Ulla Johansson - Lennart Johansson 4 N= 7 420 6.0/14.0
Lars-Olof Carlsson - Stig-Olof Hermansson Gunvor Rönnbäck - Britt Björk 2 N+3 5 200 4.0/16.0
Nicklas Bårman - Christina Ederberg Agneta Svenberg - Andrea Nilsson 6 N-1 3 -50 1.0/19.0
Birgitta Lénberg - Kenneth Svensson Jan-Åke Ericsson - Kjell Svensson 6 N-1 7 -50 1.0/19.0
Per Sintorn - Axel Selvén     - -/11.0