Kommande tävlingar
17/09 Guldsimultanrally
03/10 Jubileumsguld
04/10 BK Tre Sang - Jubileumsguld La
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2019-02-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2019-02-18

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 24. Medel: 432.0.

Privatprotokoll för Adam Wasserstrom - Karin Eresund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 15, Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson
12 Ö-1 50 15 42% 15 42.0%E698K1085107643 DKn7KD10432DEKn9
2Pass 26 72% 41 57.0%E10Kn4E964310643 Kn9742EK9872D2
Rond 2, som NS mot par 4, Britten Synnergren - Ulla Hellqvist
34 N-2 -100 14 39% 55 51.0%EKKn872Kn8483K4 6543E73D1010765
42 S= 90 19 53% 74 51.5%K86Kn10954106Kn93 EKn10D86E7EK1074
Rond 3, som ÖV mot par 18, Christian Frisk - Mona Andersson
53 N-1 100 29 81% 103 57.4%62K106D9875DKn5 EKn107432102E1093
64 N+1 -450 6 17% 109 50.7%D5EKn9KKn93Kn1032 8487652D107E95
Rond 4, som ÖV mot par 10, Ebba Ericsson - Ulla Regnér
72 S= -90 17 47% 126 50.1%1087410854K83D7 EK5ED76Kn74Kn52
82 Ö+4 170 12 33% 138 48.0%K107Kn83EKn42KKn3 ED654ED986986
Rond 5, som ÖV mot par 16, Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg
92 V+4 230 4 11% 142 43.9%K86426EKn43653 EDKn105EDKn427K2
104 V-1 -100 0 0% 142 39.5%EK94E998765109 D1086D107642EDE
Rond 6, som NS mot par 2, Barbro Melander - Anders Nordberg
115 N-2 -100 11 31% 153 38.7%653E987EDKn107D ED108743K983K9
122 Ö-1 50 16 44% 169 39.2%Kn8743747EK643 96K1032KD4Kn875
Rond 7, som ÖV mot par 14, Rolf Bergström - Christer Löfgren
133NT V+1 630 34 94% 203 43.4%K639852Kn632D4 E8742DKnEKD5E3
146D V-1 -100 11 31% 214 42.5%104K8643K4Kn752 EKDKnEDKn1092943
Rond 8, som ÖV mot par 20, Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist
151 S= -80 20 56% 234 43.4%1072KD10384KDKn5 D5384KKn965363
163NT V-2 -200 1 3% 235 40.9%D10975K6KD7632 E3E1083KDKn3Kn94
Rond 9, som ÖV mot par 17, Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg
176NT N-1 50 26 72% 261 42.7%85Kn65KKn4D9763 97643973210984
182 Ö+2 170 32 89% 293 45.3%DKn6534763EK86 E7KKn863E108Kn109
Rond 10, som ÖV mot par 8, Hanna Lewandowski - Marek Drukier
194 N+1 -450 7 19% 300 43.9%KD108D102Kn104EKn2 97329D96K8764
203 S+3 -230 30 83% 330 45.9%983Kn8KKn287532 KD65641075ED96
Rond 11, som ÖV mot par 19, Mats Andersson - Ulla Lundström
214 S+2 -680 5 14% 335 44.3%D6492D10752863 E9872D4Kn86DKn5
224D N-2 300 2 6% 337 42.6%EKD5EK862D1094 109395D105EKKn83
Rond 12, som NS mot par 13, Björn Klefbohm - Stig Unoson
232 N+3 200 9 25% 346 41.8%D92EKD542E9KD Kn10963D8752E105
242NT Ö+2 -180 13 36% 359 41.6%103853E1082K762 EKKn54Kn97Kn9785

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E6
98
K1085
107643
?
10852
kn65
742
KD2
?
K943
E7
Ekn963
85
?
Dkn7
KD10432
D
Ekn9

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86868
S86858
Ö57475
V47475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 2 420 35/1
Mats Andersson - Ulla Lundström Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S= 2 420 35/1
Björn Klefbohm - Stig Unoson Bengt Nilsson - Peter Gati 1 S+3 K 170 32/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V-3 9 150 30/6
Stefan Rosenberg - Lars Persson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 S+1 2 140 25/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 S= 7 140 25/11
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S= 7 140 25/11
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Mats Holm - Svante Berglund 2 S+1 2 140 25/11
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Karen Nielsen - Berit Linse 1 S= 2 80 20/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 Ö-1 K 50 15/21
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 2 Ö-1 D 50 15/21
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 9 50 15/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-1 8 50 15/21
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 S-1 K -50 10/26
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 V= 8 -110 6/30
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 V= 3 -110 6/30
Christian Frisk - Mona Andersson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2 V= 9 -110 6/30
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3 Ö= D -140 2/34
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3D Ö= E -530 0/36

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E10
kn4
E9643
10643
#
86
10653
Kkn107
Ekn9
#
KD53
D2
D85
K875
#
kn9742
EK987
2
D2

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N55775
S55775
Ö68558
V68558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 Ö-3 2 150 36/0
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 10 110 33/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 S+1 7 110 33/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2NT V-2 4 100 30/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1NT V-1 4 50 28/8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Pass   26/10
Christian Frisk - Mona Andersson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2 V= E -90 24/12
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 S-1 8 -100 20/16
Mats Andersson - Ulla Lundström Barbro Melander - Anders Nordberg 2 S-1 8 -100 20/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N-1 D -100 20/16
Stefan Rosenberg - Lars Persson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 Ö= E -110 16/20
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Mats Holm - Svante Berglund 1NT V+1 Kn -120 14/22
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NT V+2 6 -150 9/27
Per Boberg - Kerstin Boberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö+1 E -150 9/27
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 1NT V+2 4 -150 9/27
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Karen Nielsen - Berit Linse 1NT V+2 4 -150 9/27
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S-2 8 -200 4/32
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 N-3 7 -300 2/34
Björn Klefbohm - Stig Unoson Bengt Nilsson - Peter Gati 2NT N-4 5 -400 0/36

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EKkn872
kn84
83
K4
#
10
952
EK9765
kn92
#
D9
KD106
kn42
ED83
#
6543
E73
D10
10765

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N32274
S32274
Ö9111066
V9111066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Lars Persson Christian Frisk - Mona Andersson 2 N+1 K 140 35/1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 N= 2 140 35/1
Per Boberg - Kerstin Boberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N= K 110 32/4
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 N-1 2 -50 25/11
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3 N-1 Kn -50 25/11
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-1 E -50 25/11
Gunlis Åberg - Mona Berge Karen Nielsen - Berit Linse 3 N-1 K -50 25/11
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-1 D -50 25/11
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 Kn -50 25/11
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 N-2 Kn -100 14/22
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 6 -100 14/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 N-2 K -100 14/22
Mats Andersson - Ulla Lundström Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 N-2 2 -100 14/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N-2 Kn -100 14/22
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 V+1 E -130 8/28
Bengt Nilsson - Peter Gati Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 V+1 E -150 4/32
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 E -150 4/32
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 E -150 4/32
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mats Holm - Svante Berglund 3D N-2 2 -300 0/36

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K86
kn10954
106
kn93
#
9753
E2
KD52
D82
#
D42
K73
kn9843
65
#
Ekn10
D86
E7
EK1074

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96977
S96977
Ö47455
V47455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Stig Unoson Barbro Melander - Anders Nordberg 4 N= 5 620 36/0
Gunlis Åberg - Mona Berge Karen Nielsen - Berit Linse 3 N+1 6 170 34/2
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulla Borgström - Monica Wester 2NT S+1 3 150 32/4
Bengt Nilsson - Peter Gati Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 S= E 140 29/7
Mats Andersson - Ulla Lundström Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 S+1 K 140 29/7
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2NT S= K 120 25/11
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S= 2 120 25/11
Per Boberg - Kerstin Boberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S+1 9 110 22/14
Stefan Rosenberg - Lars Persson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S= 5 90 19/17
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 2 S= E 90 19/17
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2NT S-1 K -100 12/24
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N-1 4 -100 12/24
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S-1 5 -100 12/24
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 E -100 12/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N-1 4 -100 12/24
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT S-2 K -200 4/32
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 2NT S-2 5 -200 4/32
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mats Holm - Svante Berglund 2NT S-2 2 -200 4/32
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT S-3 K -300 0/36

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD954
Ekn7
E3
762
#
Ekn107
432
102
E1093
#
62
K106
D9875
Dkn5
#
83
D985
Kkn64
K84

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66877
S66877
Ö67456
V77566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Barbro Melander - Anders Nordberg 1NT S+2 3 150 36/0
Per Boberg - Kerstin Boberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N+1 7 140 34/2
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 E 120 28/8
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT S+1 10 120 28/8
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 1NT S+1 3 120 28/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 1NT S+1 3 120 28/8
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Mona Berge 1NT S+1 9 120 28/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= 6 110 22/14
Bengt Nilsson - Peter Gati Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 1NT S= 2 90 17/19
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Stefan Rosenberg - Lars Persson 1NT S= 4 90 17/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT S= 3 90 17/19
Rutger Persson - Claes Nilsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S= 3 90 17/19
Karen Nielsen - Berit Linse Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 K 50 11/25
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Mats Holm - Svante Berglund 2 Ö-1 8 50 11/25
Christian Frisk - Mona Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-1 D -100 7/29
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 1NT S-1 3 -100 7/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 N-2 6 -200 3/33
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 N-2 D -200 3/33
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT N-3 6 -300 0/36

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Ekn1097

E642
K864
#
84
87652
D107
E95
#
D5
Ekn9
Kkn93
kn1032
#
K632
KD1043
85
D7

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N778107
S778107
Ö65525
V66536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Mats Holm - Svante Berglund 3D V-4 E 1100 36/0
Bengt Nilsson - Peter Gati Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 4 N+2 E 480 34/2
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 30/6
Christian Frisk - Mona Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 Kn 450 30/6
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N+1 E 450 30/6
Per Boberg - Kerstin Boberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N= Kn 420 21/15
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 N= Kn 420 21/15
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 N= 2 420 21/15
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 N= 9 420 21/15
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N= 3 420 21/15
Rutger Persson - Claes Nilsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 N= E 420 21/15
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 N+2 Kn 200 13/23
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+2 E 200 13/23
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N+2 Kn 170 7/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 N+2 3 170 7/29
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Björn Nilsén - Irene Nilsén 2 N+2 Kn 170 7/29
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 N+2 3 170 7/29
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N-1 3 -50 1/35
Karen Nielsen - Berit Linse Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-1 3 -50 1/35

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Dkn3
K32
E65
EK86
#
EK5
ED76
kn74
kn52
#
10874
10854
K83
D7
#
962
kn9
D1092
10943

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N87666
S87666
Ö56777
V56777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 1NTD V-1 E 200 33/3
Björn Klefbohm - Stig Unoson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 1NT V-2 E 200 33/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NTD V-1 E 200 33/3
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V-2 K 200 33/3
Bengt Nilsson - Peter Gati Christian Frisk - Mona Andersson 1NT V-1 E 100 25/11
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 1NT V-1 K 100 25/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Holm - Svante Berglund 3 V-1 K 100 25/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V-1 E 100 25/11
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S= E 90 19/17
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 2 S= E 90 19/17
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT V= 8 -90 13/23
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Stefan Rosenberg - Lars Persson 1NT V= 2 -90 13/23
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Mona Berge 1NT V= 6 -90 13/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Karen Nielsen - Berit Linse 1NT V= 6 -90 13/23
Barbro Melander - Anders Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S-1 E -100 5/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 S-1 E -100 5/31
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 S-1 2 -100 5/31
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S-1 E -100 5/31
Mats Andersson - Ulla Lundström Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 1NT V+1 E -120 0/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
2
D7542
K73
E754
#
ED654
E
D986
986
#
K107
kn83
Ekn42
Kkn3
#
kn983
K1096
105
D102

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N52834
S52833
Ö8115108
V8115108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Stig Unoson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 2NT Ö-2 10 100 35/1
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-2 2 100 35/1
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 V-1 2 50 31/5
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 Ö-1 K 50 31/5
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 6 -130 28/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V= 4 -140 26/10
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+4 6 -170 24/12
Barbro Melander - Anders Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö= 6 -400 22/14
Bengt Nilsson - Peter Gati Christian Frisk - Mona Andersson 4 V= 5 -420 14/22
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V= 2 -420 14/22
Mats Andersson - Ulla Lundström Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 4 V= 2 -420 14/22
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= 5 -420 14/22
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= E -420 14/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Holm - Svante Berglund 4 V= E -420 14/22
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 V= E -420 14/22
Björn Nilsén - Irene Nilsén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V+1 2 -450 4/32
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V+1 2 -450 4/32
Marianne Servin - Ulla Öberg Karen Nielsen - Berit Linse 4 V+1 5 -450 4/32
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT Ö+2 6 -460 0/36

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
3
K1085
K1052
Ekn97
#
EDkn105
EDkn42
7
K2
#
K8642
6
Ekn43
653
#
97
973
D986
D1084

Optimalt kontrakt: 7D N-5 -1100
 NT
N68415
S68415
Ö459117
V659127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö+2 6 -200 35/1
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 3 V+2 3 -200 35/1
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+4 5 -230 32/4
Karen Nielsen - Berit Linse Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V= 2 -620 30/6
Barbro Melander - Anders Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 V+1 E -650 20/16
Per Boberg - Kerstin Boberg Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö+1 8 -650 20/16
Björn Klefbohm - Stig Unoson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 4 Ö+1 4 -650 20/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 Ö+1 4 -650 20/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 V+1 2 -650 20/16
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 V+1 E -650 20/16
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 4 -650 20/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 5 -650 20/16
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V+1 2 -650 20/16
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+2 2 -680 6/30
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 V+2 9 -680 6/30
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 E -680 6/30
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Svante Berglund 4 V+2 E -680 6/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+2 3 -680 6/30
Stefan Rosenberg - Lars Persson Bengt Nilsson - Peter Gati 6 Ö= 9 -1430 0/36

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
alla i zon
#
kn32
K8
Kkn3
K8542
#
D1086
D107642
ED
E
#
EK94
E9
98765
109
#
75
kn53
1042
Dkn763

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N73212
S73212
Ö6911118
V6911128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-1 2 100 36/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V+2 2 -170 34/2
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö+2 D -200 32/4
Barbro Melander - Anders Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö= 7 -620 28/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V= 2 -620 28/8
Karen Nielsen - Berit Linse Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö= D -620 28/8
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 Ö+1 D -650 17/19
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+1 4 -650 17/19
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 7 -650 17/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 6 -650 17/19
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 K -650 17/19
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 4 -650 17/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 4 -650 17/19
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö+1 D -650 17/19
Per Boberg - Kerstin Boberg Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö+2 D -680 5/31
Björn Klefbohm - Stig Unoson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 4 Ö+2 D -680 5/31
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 Ö+2 D -680 5/31
Marianne Servin - Ulla Öberg Mats Holm - Svante Berglund 4 Ö+2 D -680 5/31
Stefan Rosenberg - Lars Persson Bengt Nilsson - Peter Gati 6 Ö= 7 -1430 0/36

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
653
E987
EDkn107
D
#
Kkn92
K105
4
kn10754
#
4
Dkn62
652
E8632
#
ED1087
43
K983
K9

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N49688
S49688
Ö93655
V93655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S= 4 420 36/0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT S= 5 400 33/3
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S= 5 400 33/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 N= E 130 30/6
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Nilsson - Peter Gati 3 N= 4 110 27/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 N= 4 110 27/9
Christian Frisk - Mona Andersson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT N-1 3 -50 22/14
Mats Holm - Svante Berglund Karen Nielsen - Berit Linse 4 S-1 4 -50 22/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Mona Berge 5 N-1 D -50 22/14
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 N-2 4 -100 11/25
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Barbro Melander - Anders Nordberg 5 N-2 E -100 11/25
Björn Klefbohm - Stig Unoson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-2 4 -100 11/25
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 4 S-2 4 -100 11/25
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 S-2 4 -100 11/25
Mats Andersson - Ulla Lundström Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S-2 4 -100 11/25
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-2 4 -100 11/25
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 5 N-2 E -100 11/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-3 Kn -150 2/34
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D S-2 4 -300 0/36

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn8743
74
7
EK643
#
EK102
kn
kn109865
109
#
D5
ED9865
E32
D2
#
96
K1032
KD4
kn875

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N72577
S72577
Ö49766
V49766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1D N= E 160 36/0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 Ö-2 9 100 30/6
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT V-2 E 100 30/6
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3 Ö-2 9 100 30/6
Mats Holm - Svante Berglund Karen Nielsen - Berit Linse 3D Ö-1 9 100 30/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 4D V-1 K 100 30/6
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V-1 E 50 16/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Barbro Melander - Anders Nordberg 2 Ö-1 K 50 16/20
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Nilsson - Peter Gati 2NT V-1 7 50 16/20
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-1 9 50 16/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 5 50 16/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 E 50 16/20
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 Ö-1 8 50 16/20
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V-1 E 50 16/20
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3 V-1 E 50 16/20
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 Ö= 4 -110 6/30
Mats Andersson - Ulla Lundström Björn Nilsén - Irene Nilsén 3 Ö= 9 -140 2/34
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 Ö= 9 -140 2/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Mona Berge 2 Ö+1 4 -140 2/34

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
alla i zon
#
109
E763
987
K975
#
E8742
Dkn
EKD5
E3
#
K63
9852
kn632
D4
#
Dkn5
K104
104
kn10862

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N73644
S73644
Ö59797
V59797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Berit Linse Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö-2 Kn 200 36/0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V-1 10 100 28/8
Stefan Rosenberg - Lars Persson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-1 10 100 28/8
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V-1 10 100 28/8
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V-1 8 100 28/8
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 E 100 28/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V-1 8 100 28/8
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-1 9 100 28/8
Christian Frisk - Mona Andersson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 3 V+1 6 -170 20/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT Ö+2 Kn -180 18/18
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 V= 9 -620 11/25
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V= 5 -620 11/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 V= 9 -620 11/25
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 4 V= E -620 11/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 4 V= 5 -620 11/25
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 V= 9 -620 11/25
Bengt Nilsson - Peter Gati Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT V+1 10 -630 2/34
Rolf Bergström - Christer Löfgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V+1 5 -630 2/34
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V+1 5 -630 2/34

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
9

EDkn10876532
K6
#
EKDkn
EDkn1092

943
#
104
K8643
K4
kn752
#
876532
75
9
ED108

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N511273
S511273
Ö711058
V811058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Mats Andersson - Ulla Lundström 6D N= 3 1090 36/0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Barbro Melander - Anders Nordberg 6 N= 3 920 34/2
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 5D N+1 6 650 32/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Björn Klefbohm - Stig Unoson 5D N= 4 550 30/6
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5 N= K 400 28/8
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 6D V-1 E 100 25/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6D V-1 E 100 25/11
Karen Nielsen - Berit Linse Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6 V-1 9 50 21/15
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6 V-1 9 50 21/15
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6 S-1 E -50 17/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 6 N-1 K -50 17/19
Bengt Nilsson - Peter Gati Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 7D N-1 4 -100 14/22
Stefan Rosenberg - Lars Persson Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 5 V= E -450 8/28
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5 V= E -450 8/28
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Mats Holm - Svante Berglund 5 Ö= 9 -450 8/28
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 5 V= E -450 8/28
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 V= E -450 8/28
Christian Frisk - Mona Andersson Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 5D V= E -650 2/34
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 6NTD N-9 K -2300 0/36

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E84
E92
E102
9742
#
D53
84
Kkn9653
63
#
1072
KD103
84
KDkn5
#
Kkn96
kn765
D7
E108

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N87899
S87899
Ö46544
V46544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3D V-3 9 500 36/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 Ö-4 E 200 34/2
Björn Klefbohm - Stig Unoson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 Ö-3 6 150 30/6
Mats Holm - Svante Berglund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-3 D 150 30/6
Ulla Borgström - Monica Wester Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V-3 E 150 30/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Berit Linse 1NT N+1 K 120 26/10
Bengt Nilsson - Peter Gati Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= 4 110 21/15
Barbro Melander - Anders Nordberg Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 1 S+1 3 110 21/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 S= 9 110 21/15
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 1 S+1 5 110 21/15
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 S= 8 80 16/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 2 V-1 E 50 14/22
Per Boberg - Kerstin Boberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér Pass   9/27
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Ulla Lundström Pass   9/27
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Pass   9/27
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Rosenberg - Lars Persson Pass   9/27
Christian Frisk - Mona Andersson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 2 V= 9 -90 4/32
Gunlis Åberg - Mona Berge Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT N-1 K -100 2/34
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N-2 8 -200 0/36

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
K8
754
E952
E1085
#
E3
E1083
KDkn3
kn94
#
D10975
K6

KD7632
#
kn642
Dkn92
108764

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N36544
S26543
Ö106899
V106898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Peter Gati Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-2 7 200 35/1
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-2 2 200 35/1
Barbro Melander - Anders Nordberg Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 V-1 4 100 28/8
Per Boberg - Kerstin Boberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V-1 7 100 28/8
Mats Holm - Svante Berglund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-1 2 100 28/8
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3NT V-1 8 100 28/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V-1 5 100 28/8
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 Ö= 2 -110 22/14
Gunlis Åberg - Mona Berge Marianne Servin - Ulla Öberg 2NT V+1 5 -150 19/17
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT V+1 5 -150 19/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4D S-3 E -500 16/20
Björn Klefbohm - Stig Unoson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V= 2 -600 14/22
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö= D -620 11/25
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 Ö= D -620 11/25
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Björn Nilsén - Irene Nilsén 3NT V+1 2 -630 5/31
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT V+1 5 -630 5/31
Ulla Borgström - Monica Wester Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 7 -630 5/31
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Berit Linse 3NT V+1 5 -630 5/31
Christian Frisk - Mona Andersson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3NT V+2 5 -660 0/36

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
EDkn2
EKD
ED72
E10
#
97643
9732
1098
4
#
85
kn65
Kkn4
D9763
#
K10
1084
653
Kkn852

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N1210101012
S1110101012
Ö12331
V12331
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Berit Linse Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT N+3 6 490 36/0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3NT N+2 3 460 28/8
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 3NT N+2 4 460 28/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT N+2 6 460 28/8
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 6 460 28/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3NT N+2 6 460 28/8
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N+2 6 460 28/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Holm - Svante Berglund 3NT N+2 8 460 28/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT N+1 6 430 20/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Rosenberg - Lars Persson 6NT N-1 6 -50 10/26
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 6NT N-1 8 -50 10/26
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Stig Unoson 6NT N-1 6 -50 10/26
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6NT N-1 6 -50 10/26
Christian Frisk - Mona Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 6NT N-1 5 -50 10/26
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bengt Nilsson - Peter Gati 5NT N-1 8 -50 10/26
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6NT N-1 3 -50 10/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5NT N-1 6 -50 10/26
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N-1 5 -50 10/26
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 6NT N-2 6 -100 0/36

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K104
ED52
Dkn95
D5
#
E7
Kkn863
E108
kn109
#
Dkn653
4
763
EK86
#
982
1097
K42
7432

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46544
S46544
Ö97797
V97798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Frisk - Mona Andersson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V-2 D 100 35/1
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT V-2 D 100 35/1
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Rosenberg - Lars Persson 3NT V-1 5 50 30/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 3NT V-1 5 50 30/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Holm - Svante Berglund 3NT Ö-1 3 50 30/6
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 1 Ö= 7 -80 26/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT V= D -90 23/13
Gunlis Åberg - Mona Berge Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= D -90 23/13
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT V= 5 -120 17/19
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2NT V= 5 -120 17/19
Karen Nielsen - Berit Linse Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2NT V= D -120 17/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2NT V= 5 -120 17/19
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson 3 Ö= 9 -140 10/26
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= 9 -140 10/26
Rolf Bergström - Christer Löfgren Barbro Melander - Anders Nordberg 2 Ö+1 2 -140 10/26
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT V+2 D -150 6/30
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+2 10 -170 4/32
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1D V+1 5 -260 2/34
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT V= 5 -400 0/36

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Ekn54
EK7653
5
105
#
9732
9
D96
K8764
#
KD108
D102
kn104
Ekn2
#
6
kn84
EK8732
D93

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N591067
S591067
Ö54275
V54275
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Svante Berglund Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N+2 D 480 36/0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 K 450 29/7
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 K 450 29/7
Christian Frisk - Mona Andersson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 N+1 K 450 29/7
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 4 N+1 K 450 29/7
Ulla Borgström - Monica Wester Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 4 450 29/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N+1 K 450 29/7
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= K 420 17/19
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 N= K 420 17/19
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bengt Nilsson - Peter Gati 4 N= K 420 17/19
Mats Andersson - Ulla Lundström Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 N= K 420 17/19
Karen Nielsen - Berit Linse Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 420 17/19
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N= E 420 17/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 N+3 K 230 10/26
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N+1 8 170 8/28
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3 S= 9 110 6/30
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N-1 E -50 3/33
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-1 K -50 3/33
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N-2 K -100 0/36

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
alla i zon
#
42
E75
ED9843
104
#
KD65
64
1075
ED96
#
983
kn8
Kkn2
87532
#
Ekn107
KD10932
6
Kkn

Optimalt kontrakt: 6D V-5 1400
 NT
N481168
S581268
Ö74175
V74175
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 K 660 36/0
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 D 650 26/10
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 K 650 26/10
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bengt Nilsson - Peter Gati 4 S+1 K 650 26/10
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Barbro Melander - Anders Nordberg 4 S+1 K 650 26/10
Karen Nielsen - Berit Linse Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 5 650 26/10
Mats Holm - Svante Berglund Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 S+1 7 650 26/10
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+1 E 650 26/10
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S+1 E 650 26/10
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 9 650 26/10
Christian Frisk - Mona Andersson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S= K 620 12/24
Mats Andersson - Ulla Lundström Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 S= K 620 12/24
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 S= E 620 12/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 S= K 620 12/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S= 10 620 12/24
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+3 K 230 6/30
Ulla Borgström - Monica Wester Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+3 K 200 4/32
Britten Synnergren - Ulla Hellqvist Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S-1 6 -100 1/35
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 S-1 K -100 1/35

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Kkn10
kn10765
3
E1072
#
E9872
D4
kn86
Dkn5
#
D64
92
D10752
863
#
53
EK83
EK94
K94

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11811810
S11811810
Ö25252
V25252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Bengt Nilsson - Peter Gati 4 S+2 8 680 31/5
Stefan Rosenberg - Lars Persson Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 S+2 D 680 31/5
Mats Andersson - Ulla Lundström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+2 5 680 31/5
Mats Holm - Svante Berglund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+2 E 680 31/5
Gunlis Åberg - Mona Berge Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N+2 D 680 31/5
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Karen Nielsen - Berit Linse 4 S+2 D 680 31/5
Barbro Melander - Anders Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S+1 D 650 15/21
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Björn Nilsén - Irene Nilsén 4 S+1 6 650 15/21
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 S+1 E 650 15/21
Christian Frisk - Mona Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 4 650 15/21
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S+1 E 650 15/21
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 4 S+1 2 650 15/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S+1 8 650 15/21
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 650 15/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 E 650 15/21
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+1 E 650 15/21
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 S= 8 620 4/32
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 S+2 2 170 2/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 N-2 4 -200 0/36

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
872
EDkn8642
743
#
1093
95
D105
EKkn83
#
EKD5

EK862
D1094
#
kn64
K1073
kn9
7652

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N00800
S00800
Ö13125126
V13135136
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V+1 E -150 36/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4D N-2 E -300 34/2
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 V= E -600 32/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 Ö+1 K -620 30/6
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Björn Nilsén - Irene Nilsén 5 Ö+2 7 -640 22/14
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Bengt Nilsson - Peter Gati 5 Ö+2 K -640 22/14
Stefan Rosenberg - Lars Persson Björn Klefbohm - Stig Unoson 5 V+2 8 -640 22/14
Gunlis Åberg - Mona Berge Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 5 V+2 E -640 22/14
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg 5 V+2 E -640 22/14
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 Ö+2 6 -640 22/14
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö+2 7 -640 22/14
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö+1 K -650 14/22
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 Ö+3 K -710 12/24
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT V+4 8 -720 10/26
Barbro Melander - Anders Nordberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 V+1 E -1390 4/32
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 6 V+1 E -1390 4/32
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 6 V+1 E -1390 4/32
Christian Frisk - Mona Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 6 Ö+1 7 -1390 4/32
Mats Holm - Svante Berglund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D Ö+3 K -1390 4/32

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D92
EKD542
E9
KD
#
EK7
kn10
Kkn104
9432
#
86543
87
63
kn876
#
kn10
963
D8752
E105

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N7911710
S7911711
Ö64262
V64262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1D V-3 K 800 36/0
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 3 650 28/8
Per Boberg - Kerstin Boberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 7 650 28/8
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 6 650 28/8
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Christian Frisk - Mona Andersson 4 N+1 6 650 28/8
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Barbro Melander - Anders Nordberg 4 N+1 3 650 28/8
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Stefan Rosenberg - Lars Persson 4 N+1 6 650 28/8
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N+1 6 650 28/8
Mats Holm - Svante Berglund Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT S+1 2 630 20/16
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 4 N= 3 620 16/20
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Karen Nielsen - Berit Linse 4 N= Kn 620 16/20
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 6 620 16/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 N+3 7 200 9/27
Mats Andersson - Ulla Lundström Bengt Nilsson - Peter Gati 3 N+2 6 200 9/27
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+3 4 200 9/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 N+2 8 200 9/27
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 1 N+3 3 170 4/32
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 N+1 6 140 2/34
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= 6 90 0/36

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2019.02.18

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
103
853
E1082
K762
#
D9862
EK102
D64
kn
#
7
D64
K53
ED10943
#
EKkn54
kn97
kn97
85

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N35454
S35454
Ö97988
V108988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Bengt Nilsson - Peter Gati 3NT Ö-2 7 100 35/1
Mats Holm - Svante Berglund Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 V-2 3 100 35/1
Hans-Olof Holmqvist - Jan Eriksson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-1 E 50 30/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3NT V-1 2 50 30/6
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT V-1 10 50 30/6
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Britten Synnergren - Ulla Hellqvist 2 Ö+1 E -110 25/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunlis Åberg - Mona Berge 3 Ö= 9 -110 25/11
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Barbro Melander - Anders Nordberg 2NT Ö= E -120 22/14
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö+1 E -130 19/17
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 Ö+1 E -130 19/17
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V+1 2 -140 16/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT Ö+2 E -180 13/23
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Stefan Rosenberg - Lars Persson 2NT Ö+2 E -180 13/23
Anitha Lindgren - Ulf Schjånberg Karen Nielsen - Berit Linse 3NT V= 2 -400 8/28
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V= 2 -400 8/28
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V= 2 -400 8/28
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 E -430 4/32
Per Boberg - Kerstin Boberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+2 2 -460 1/35
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT V+2 E -460 1/35