Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Åsa/Frillesås BK » Torsdagsbridge 2019-05-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Åsa/Frillesås BK

Torsdagsbridge 2019-05-09

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 11, Kent Hultén - Rolf Gustavsson
14 Ö-1 50 21 95% 21 95.0%87E107KKn1095E86 4326D82Kn109742
26 Ö-2 100 16 73% 37 84.0%D972EKn10943295 EK854D5865432
Rond 2, som NS mot par 5, Mona Kåreby - Bengt Kåreby
33 Ö+1 -130 6 27% 43 65.0%105398736K10432 EK9KKn5D53D875
47D V-3 800 22 100% 65 73.8%7643K10E43E763 K1022Kn987109542
Rond 3, som ÖV mot par 12, Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson
55 N-1 100 18 82% 83 75.4%D7531072K95972 109854E106432E6
64D N-3 500 14 64% 97 73.5%DKn398E5KD8752 7654EK4K93EKn9
Rond 4, som ÖV mot par 6, Lennart Löfberg - Arthur Andersson
72NT V+1 150 7 32% 104 67.6%Kn9510965472D94 EK8KDE43EK1063
82 S-1 50 8 36% 112 63.6%K765398762252 8EK104E9754Kn109
Rond 5, som ÖV mot par 13, Gösta Ignell - Mats Sandequist
94 V= 620 15 68% 127 64.1%EK4265D10KD853 D10753973EK426
103 Ö= 140 12 55% 139 63.2%EKD976K5E54E5 Kn48642K10921093
Rond 6, som ÖV mot par 1, Bernt Gustafsson - Gösta Andrén
132 V= 90 10 45% 149 61.5%E65276521053K9 KDE9E872DKn1072
141 Ö+2 140 13 59% 162 61.3%EK9873KD2DKn94 Kn62K108421087510
Rond 7, som ÖV mot par 8, Jan Lundberg - Pelle Pettersson
153 N= -140 9 41% 171 59.8%D9Kn8642E8K853 K4D5KKn97631074
162 N+3 -200 5 23% 176 57.1%Kn94762D73EK105 K10685KKn1064864
Rond 8, som ÖV mot par 2, Rolf Bergqvist - Dennis Svensson
174 Ö+2 480 13 59% 189 57.3%EKn10633EKKn5EK7 K87E985D94D108
184 N+1 -650 0 0% 189 53.7%EKn10D852753D84 75423K64K7632
Rond 9, som ÖV mot par 9, Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist
192 S-1 50 9 41% 198 52.9%264EKD104E9865 D8643Kn972Kn327
201NT V+1 120 15 68% 213 53.8%E108653K10985D7 D93KD944EKn1063
Rond 10, som NS mot par 3, Thomas Hultgren - Lena Hultgren
214 V+2 -480 14 64% 227 54.3%D6DKn92E94Kn875 K10753DKn865242
224 S+1 450 22 100% 249 56.6%8ED7KD643D762 KDKn962K109439Kn
Rond 11, som NS mot par 10, Irene Karlsson - Agneta Nydèn
231NT S-1 -100 8 36% 257 55.6%EKKn5E3D742983 7K864Kn86EKn654
243NT V-3 150 22 100% 279 57.6%D63Kn843E5Kn432 K9476KD1098665
Rond 12, som ÖV mot par 4, Hasse Olofsson - Harris Linnhag
251NT N+1 -120 7 32% 286 56.5%D654Kn7654KD64 1096543EK98D108
263 Ö= 140 20 91% 306 58.0%DKn10984Kn43D1096 EK7695E643284

Bricka 1

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
ingen i zon
87
E107
Kkn1095
E86
ED9
Kkn9854
76
D3
Kkn1065
D32
E43
K5
432
6
D82
kn109742

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N99242
S99242
Ö441097
V441097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 Ö-1 2 50 21/1
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Kent Hultén - Rolf Gustavsson 4 Ö-1 2 50 21/1
Gösta Ignell - Mats Sandequist Jette Hultén - Tommy Nilsson 3 Ö+1 6 -170 18/4
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 V+3 8 -200 15/7
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Hasse Olofsson - Harris Linnhag 2 V+3 10 -200 15/7
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4 Ö= 6 -420 9/13
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 4 Ö= 2 -420 9/13
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 4 Ö= 6 -420 9/13
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 4 Ö= 2 -420 9/13
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 V+1 E -450 2/20
Paula Andréasson - Roland Andréasson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 4 V+1 E -450 2/20
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Torleif Hägg - Jan Enarsson 4 V+1 9 -450 2/20

Bricka 2

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
N-S i zon
D972
Ekn109432
9
5
kn103
K8
kn107
87642
6
76
EKD
EKDkn1093
EK854
D5
865432

Optimalt kontrakt: 7D Ö-3 500
 NT
N3912123
S3912123
Ö103011
V103011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Bo Johansson - Rustan Lundgren 6D Ö-2 K 300 22/0
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 6 Ö-2 E 100 16/6
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Torleif Hägg - Jan Enarsson 6 Ö-2 E 100 16/6
Gösta Ignell - Mats Sandequist Jette Hultén - Tommy Nilsson 6 Ö-2 E 100 16/6
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Hasse Olofsson - Harris Linnhag 5D Ö-1 E 100 16/6
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Kent Hultén - Rolf Gustavsson 6 Ö-2 2 100 16/6
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 5 Ö-1 E 50 6/16
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Inger Strandahl - Astrid Börjesson 5 Ö-1 D 50 6/16
Paula Andréasson - Roland Andréasson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 5 Ö-1 E 50 6/16
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 5 Ö-1 E 50 6/16
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 5 Ö-1 E 50 6/16
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 1 Ö+3 E -130 0/22

Bricka 3

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
Ö-V i zon
1053
9873
6
K10432
Dkn74
106
982
Ekn96
862
ED42
EKkn1074
EK9
Kkn5
D53
D875

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N84656
S84656
Ö59787
V59787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 1NT S+1 9 120 22/0
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 3 S= 10 110 20/2
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 1NT S= 6 90 18/4
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2 Ö= K -90 16/6
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Lena Greenwood - May Ericson 2 Ö+1 E -110 14/8
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3 Ö+1 8 -130 6/16
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 Ö+1 E -130 6/16
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 Ö+2 E -130 6/16
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 3 Ö+1 E -130 6/16
Bo Johansson - Rustan Lundgren Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 2 Ö+2 E -130 6/16
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Gösta Ignell - Mats Sandequist 2 Ö+2 E -130 6/16
Jette Hultén - Tommy Nilsson Paula Andréasson - Roland Andréasson 3 Ö+1 5 -130 6/16

Bricka 4

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
alla i zon
7643
K10
E43
E763
E
E96543
KD652
D
Dkn985
Dkn87
10
Kkn8
K102
2
kn987
109542

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N75344
S75344
Ö581088
V581088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 7D V-3 4 800 22/0
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 4 V= 6 -620 14/8
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 4 V= 3 -620 14/8
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 V= E -620 14/8
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 V= 7 -620 14/8
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 V= E -620 14/8
Bo Johansson - Rustan Lundgren Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 4 V= 7 -620 14/8
Jette Hultén - Tommy Nilsson Paula Andréasson - Roland Andréasson 4 V= E -620 14/8
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4 V+1 3 -650 4/18
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Lena Greenwood - May Ericson 4 V+1 3 -650 4/18
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Inger Strandahl - Astrid Börjesson 4 V+1 3 -650 4/18
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Gösta Ignell - Mats Sandequist 4 V+2 3 -680 0/22

Bricka 5

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
N-S i zon
Ekn984
EKkn3
Dkn7
5
10
9854
E106432
E6
D753
1072
K95
972
K62
D6
8
KDkn10843

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N11691010
S11691010
Ö17223
V17223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3NT N+3 10 690 22/0
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 3NT N+1 9 630 20/2
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 N= 5 620 14/8
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Lena Greenwood - May Ericson 4 N= 5 620 14/8
Bo Johansson - Rustan Lundgren Lennart Löfberg - Arthur Andersson 4 N= 3 620 14/8
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Gösta Ignell - Mats Sandequist 4 N= 7 620 14/8
Jette Hultén - Tommy Nilsson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 4 N= 7 620 14/8
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Torleif Hägg - Jan Enarsson 5 V-3 5 150 8/14
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 N-1 5 -100 4/18
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4 N-1 5 -100 4/18
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 5 N-1 5 -100 4/18
Paula Andréasson - Roland Andréasson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 3NT N-2 5 -200 0/22

Bricka 6

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
Ö-V i zon
109
Dkn76532
kn4
64
7654
EK4
K93
Ekn9
Dkn3
98
E5
KD8752
EK82
10
D108762
103

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N27642
S27642
Ö1066810
V1066810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jette Hultén - Tommy Nilsson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 4D V-2 6 500 22/0
Bo Johansson - Rustan Lundgren Lennart Löfberg - Arthur Andersson 4 V-3 D 300 20/2
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 V-2 Kn 200 18/4
Paula Andréasson - Roland Andréasson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 5 Ö-1 10 100 15/7
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 5 Ö-1 E 100 15/7
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 3 S-1 E -50 12/10
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2NT V+2 7 -180 10/12
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 4D N-3 E -500 8/14
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Lena Greenwood - May Ericson 5 Ö= 10 -600 6/16
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Torleif Hägg - Jan Enarsson 3NT V+1 2 -630 2/20
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3NT V+1 7 -630 2/20
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Gösta Ignell - Mats Sandequist 3NT V+1 2 -630 2/20

Bricka 7

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
alla i zon
D10642
kn82
K1098
kn
EK8
KD
E43
EK1063
kn95
109654
72
D94
73
E73
Dkn65
8752

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N37354
S37354
Ö1061079
V1061089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Jette Hultén - Tommy Nilsson 6 V-2 2 200 22/0
Gösta Ignell - Mats Sandequist Bo Johansson - Rustan Lundgren 5NT V-1 6 100 20/2
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 3 V= Kn -110 18/4
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 2NT V+1 8 -150 15/7
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 3 V+2 2 -150 15/7
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 2NT V+3 4 -210 12/10
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 3NT V= 6 -600 10/12
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Lena Greenwood - May Ericson 3NT V+1 2 -630 6/16
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Paula Andréasson - Roland Andréasson 3NT V+1 2 -630 6/16
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 3NT V+1 2 -630 6/16
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4 V+1 Kn -650 2/20
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Torleif Hägg - Jan Enarsson 3NT V+2 2 -660 0/22

Bricka 8

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
ingen i zon
Ekn104
kn3
Dkn1083
76
8
EK104
E9754
kn109
K7653
98762
2
52
D92
D5
K6
EKD843

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88367
S88367
Ö35956
V35956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Ignell - Mats Sandequist Bo Johansson - Rustan Lundgren 3NT S+1 4 430 22/0
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 4 S= 8 130 20/2
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Lena Greenwood - May Ericson 3 S= E 110 18/4
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2NT N-1 6 -50 14/8
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Torleif Hägg - Jan Enarsson 3 S-1 E -50 14/8
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 2 S-1 E -50 14/8
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Jette Hultén - Tommy Nilsson 3 N-2 2 -100 8/14
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 2 N-2 2 -100 8/14
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Paula Andréasson - Roland Andréasson 3 N-2 2 -100 8/14
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 V+1 7 -140 4/18
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 5 S-3 E -150 2/20
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 5 S-4 8 -200 0/22

Bricka 9

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
Ö-V i zon
kn8
kn842
kn985
kn97
D10753
973
EK42
6
EK42
65
D10
KD853
96
EKD10
763
E1042

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N54724
S44714
Ö896108
V896108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Lena Greenwood - May Ericson 2 V+2 5 -170 20/2
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 2 V+2 Kn -170 20/2
Jette Hultén - Tommy Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 2 V+2 2 -170 20/2
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 2 V+3 8 -200 16/6
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 V+4 8 -230 14/8
Paula Andréasson - Roland Andréasson Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 V= 2 -620 7/15
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 4 V= 8 -620 7/15
Gösta Ignell - Mats Sandequist Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 4 V= 8 -620 7/15
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Thomas Hultgren - Lena Hultgren 4 V= 4 -620 7/15
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Irene Karlsson - Agneta Nydèn 4 V= 9 -620 7/15
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 4 V= Kn -620 7/15
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Torleif Hägg - Jan Enarsson 4 V+1 8 -650 0/22

Bricka 10

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
alla i zon
2
D7
Dkn876
KD864
kn4
8642
K1092
1093
EKD976
K5
E54
E5
10853
Ekn1093
3
kn72

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N96744
S96744
Ö46699
V46698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3 Ö-3 3 300 22/0
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Inger Strandahl - Astrid Börjesson 4 Ö-1 3 100 19/3
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Irene Karlsson - Agneta Nydèn 4 Ö-1 3 100 19/3
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 2NT Ö= 3 -120 16/6
Paula Andréasson - Roland Andréasson Bo Johansson - Rustan Lundgren 2 Ö+1 3 -140 10/12
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Torleif Hägg - Jan Enarsson 1 Ö+2 3 -140 10/12
Gösta Ignell - Mats Sandequist Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 3 Ö= 3 -140 10/12
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Thomas Hultgren - Lena Hultgren 2 Ö+1 3 -140 10/12
Jette Hultén - Tommy Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 2 Ö+1 3 -140 10/12
Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 1 Ö+3 E -170 4/18
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Lena Greenwood - May Ericson 2NT Ö+2 3 -180 2/20
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 Ö= E -620 0/22

Bricka 11

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
ingen i zon
632
3
Kkn63
D9752
Ekn105
kn9642
E42
kn
K984
ED75
10
E1086
D7
K108
D9875
K43

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N66113
S66113
Ö7712128
V7712128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 6 V-2 3 100 22/0
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 V+1 K -170 19/3
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 V+2 3 -170 19/3
Lena Greenwood - May Ericson Kent Hultén - Rolf Gustavsson 2 V+3 K -200 16/6
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 V= 6 -420 13/9
Jette Hultén - Tommy Nilsson Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 4 V= 3 -420 13/9
Gösta Ignell - Mats Sandequist Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 V+1 K -450 9/13
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Thomas Hultgren - Lena Hultgren 4 Ö+1 4 -450 9/13
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 4 V+2 3 -480 3/19
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Torleif Hägg - Jan Enarsson 4 V+2 3 -480 3/19
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 4 Ö+2 5 -480 3/19
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 V+2 6 -480 3/19

Bricka 12

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
N-S i zon
EKD86
8
1096
D1064
742
K94
KDkn52
97
kn95
6532
8
EK832
103
EDkn107
E743
kn5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97898
S97898
Ö44323
V44323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Torleif Hägg - Jan Enarsson 3NT N+1 2 630 19/3
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3NT N+1 2 630 19/3
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 3NT N+1 3 630 19/3
Jette Hultén - Tommy Nilsson Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 3NT N+1 E 630 19/3
Gösta Ignell - Mats Sandequist Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 3NT S= K 600 14/8
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Bo Johansson - Rustan Lundgren 3 V-4 8 200 12/10
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 2NT N+2 E 180 9/13
Lena Greenwood - May Ericson Kent Hultén - Rolf Gustavsson 2NT N+2 K 180 9/13
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2 S-1 K -100 5/17
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Thomas Hultgren - Lena Hultgren 3 S-1 K -100 5/17
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3NT S-3 D -300 1/21
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 3NT S-3 K -300 1/21

Bricka 13

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
alla i zon
kn983
Dkn1084
9
E53
KD
E9
E872
Dkn1072
E652
7652
1053
K9
1074
K3
KDkn64
864

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45654
S45654
Ö98768
V98768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 4 V-2 D 200 21/1
Torleif Hägg - Jan Enarsson Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 2NT V-2 D 200 21/1
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2 V-1 10 100 17/5
Gösta Ignell - Mats Sandequist Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 2NT V-1 8 100 17/5
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 2 V= 4 -90 12/10
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2 V= D -90 12/10
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 2 V= D -90 12/10
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 2 N-1 K -100 8/14
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Jette Hultén - Tommy Nilsson 1NT V+1 D -120 6/16
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Hasse Olofsson - Harris Linnhag 1NT V+2 3 -150 4/18
Paula Andréasson - Roland Andréasson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 3NT Ö= Kn -600 1/21
Lena Greenwood - May Ericson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 3NT V= D -600 1/21

Bricka 14

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
ingen i zon
543
ED7
E93
7532
kn62
K10842
10875
10
EK987
3
KD2
Dkn94
D10
kn965
kn64
EK86

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64545
S64535
Ö68897
V78898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 Ö-2 K 100 22/0
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Hasse Olofsson - Harris Linnhag 1 Ö= E -80 20/2
Paula Andréasson - Roland Andréasson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 1 Ö+1 E -110 17/5
Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 1 Ö+1 E -110 17/5
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 1 Ö+2 E -140 9/13
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Inger Strandahl - Astrid Börjesson 3 Ö= E -140 9/13
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 1 Ö+2 E -140 9/13
Gösta Ignell - Mats Sandequist Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 1 Ö+2 E -140 9/13
Lena Greenwood - May Ericson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 1 Ö+2 E -140 9/13
Torleif Hägg - Jan Enarsson Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 2 Ö+1 E -140 9/13
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Jette Hultén - Tommy Nilsson 3 Ö+1 K -170 1/21
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 3 Ö+1 K -170 1/21

Bricka 15

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
N-S i zon
kn8653
EK
D52
kn96
K4
D5
Kkn9763
1074
D9
kn8642
E8
K853
E1072
10973
104
ED2

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N767107
S767106
Ö67534
V67534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3 N+1 6 170 20/2
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Mona Kåreby - Bengt Kåreby 3 N+1 E 170 20/2
Torleif Hägg - Jan Enarsson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 3 N+1 E 170 20/2
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 4 V-3 K 150 16/6
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Bo Johansson - Rustan Lundgren 3 N= 4 140 13/9
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 3 N= 5 140 13/9
Paula Andréasson - Roland Andréasson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 2 Ö-2 E 100 7/15
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Jette Hultén - Tommy Nilsson 3 Ö-2 E 100 7/15
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Lena Greenwood - May Ericson 2 V-2 E 100 7/15
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Kent Hultén - Rolf Gustavsson 2 V-2 E 100 7/15
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 2 Ö-1 10 50 2/20
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Gösta Ignell - Mats Sandequist 4 N-2 E -200 0/22

Bricka 16

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
Ö-V i zon
ED8732
Ekn10
E95
2
K106
85
Kkn1064
864
kn94
762
D73
EK105
5
KD943
82
Dkn973

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N971198
S971198
Ö35123
V45223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 4 N+1 E 450 22/0
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 S= 4 420 20/2
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 2 N+3 E 200 17/5
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Mona Kåreby - Bengt Kåreby 3 N+2 K 200 17/5
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Bo Johansson - Rustan Lundgren 2 N+1 K 140 13/9
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Jette Hultén - Tommy Nilsson 2 N+1 E 140 13/9
Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist Kent Hultén - Rolf Gustavsson 2 N= K 110 10/12
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 2 N-1 E -50 6/16
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Lena Greenwood - May Ericson 3 N-1 K -50 6/16
Torleif Hägg - Jan Enarsson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 3NT S-1 10 -50 6/16
Paula Andréasson - Roland Andréasson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 4 N-2 7 -100 1/21
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Gösta Ignell - Mats Sandequist 3 N-2 K -100 1/21

Bricka 17

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
ingen i zon
D942
KDkn762

kn93
K87
E985
D94
D108
Ekn1063
3
EKkn5
EK7
5
104
1087632
6542

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N12500
S12500
Ö111181213
V111181313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3NT Ö= 10 -400 22/0
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 Ö= 10 -420 19/3
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 Ö= 6 -420 19/3
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 4 Ö+1 10 -450 15/7
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Paula Andréasson - Roland Andréasson 4 Ö+1 10 -450 15/7
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 4 Ö+2 10 -480 9/13
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Jette Hultén - Tommy Nilsson 4 V+2 K -480 9/13
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 Ö+2 10 -480 9/13
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 4 Ö+2 3 -480 9/13
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 4 Ö+3 10 -510 3/19
Lena Greenwood - May Ericson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 4 Ö+3 10 -510 3/19
Gösta Ignell - Mats Sandequist Torleif Hägg - Jan Enarsson 3NT V+4 Kn -520 0/22

Bricka 18

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
N-S i zon
K93
EK10976

Ekn105
7542
3
K64
K7632
Ekn10
D852
753
D84
D86
kn4
EDkn10982
9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N7101189
S6101088
Ö62253
V72255
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 4 N+1 10 650 22/0
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3NT N+1 5 630 20/2
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 N= 8 620 16/6
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 N= 10 620 16/6
Lena Greenwood - May Ericson Lennart Löfberg - Arthur Andersson 4 N= 4 620 16/6
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Jette Hultén - Tommy Nilsson 3NT N= 10 600 10/12
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 3NT N= 2 600 10/12
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Paula Andréasson - Roland Andréasson 3NT N= 10 600 10/12
Gösta Ignell - Mats Sandequist Torleif Hägg - Jan Enarsson 3 N+1 4 170 6/16
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 3 S+2 3 150 4/18
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 3NT N-1 4 -100 2/20
Glenn Eliasson - Ingrid Muhl Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson 6D N-2 E -500 0/22

Bricka 19

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
Ö-V i zon
1097
E103
76
Kkn1043
D8643
kn972
kn32
7
2
64
EKD104
E9865
EKkn5
KD85
985
D2

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N85887
S85887
Ö57556
V57556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Jan Lundberg - Pelle Pettersson 4 Ö-2 8 200 22/0
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 1NT S= 4 90 20/2
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Inger Strandahl - Astrid Börjesson 2NT S-1 3 -50 13/9
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Bo Johansson - Rustan Lundgren 2NT S-1 3 -50 13/9
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3 S-1 2 -50 13/9
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2NT S-1 3 -50 13/9
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 2 S-1 2 -50 13/9
Torleif Hägg - Jan Enarsson Paula Andréasson - Roland Andréasson 2NT S-1 4 -50 13/9
Lena Greenwood - May Ericson Gösta Ignell - Mats Sandequist 2 Ö= E -90 6/16
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 2 S-2 2 -100 3/19
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 3NT S-2 6 -100 3/19
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3NT S-3 4 -150 0/22

Bricka 20

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
alla i zon
542
Ekn1086
D7
984
D93
KD94
4
Ekn1063
E1086
53
K10985
D7
Kkn7
72
Ekn632
K52

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45644
S45655
Ö98688
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3 V-3 10 300 22/0
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Bo Johansson - Rustan Lundgren 3NT Ö-1 7 100 20/2
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Inger Strandahl - Astrid Börjesson 1NT V= 10 -90 16/6
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 1NT Ö= 7 -90 16/6
Torleif Hägg - Jan Enarsson Paula Andréasson - Roland Andréasson 1NT V= 5 -90 16/6
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2 Ö= 2 -110 12/10
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 2NT V= 6 -120 7/15
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 1NT V+1 E -120 7/15
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 1NT V+1 2 -120 7/15
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 2NT Ö= 7 -120 7/15
Lena Greenwood - May Ericson Gösta Ignell - Mats Sandequist 1NT V+2 6 -150 2/20
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Jan Lundberg - Pelle Pettersson 3NT V= 8 -600 0/22

Bricka 21

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
N-S i zon
D6
Dkn92
E94
kn875
EK1087532
E4
K
E6
kn94
86
1073
KD1093

K10753
Dkn8652
42

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N09900
S09900
Ö933127
V833127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3 V+3 E -230 22/0
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 V+2 9 -480 14/8
Paula Andréasson - Roland Andréasson Lena Greenwood - May Ericson 4 V+2 E -480 14/8
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Bo Johansson - Rustan Lundgren 4 V+2 D -480 14/8
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 4 V+2 E -480 14/8
Gösta Ignell - Mats Sandequist Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4 V+2 E -480 14/8
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 4 V+2 2 -480 14/8
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Thomas Hultgren - Lena Hultgren 4 V+2 9 -480 14/8
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Jette Hultén - Tommy Nilsson 5 V+2 D -510 4/18
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 4 V+3 2 -510 4/18
Torleif Hägg - Jan Enarsson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 4 V+3 D -510 4/18
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 6 V= E -980 0/22

Bricka 22

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
Ö-V i zon
8
ED7
KD643
D762
E7543
85
107
K843
10
kn62
Ekn852
E1095
KDkn962
K10943
9
kn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N451086
S441086
Ö98345
V98345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Thomas Hultgren - Lena Hultgren 4 S+1 E 450 22/0
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 4 S= 3 420 19/3
Torleif Hägg - Jan Enarsson Bernt Gustafsson - Gösta Andrén 4 S= 10 420 19/3
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 3NT N= 2 400 16/6
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 2 S+3 10 200 13/9
Irene Karlsson - Agneta Nydèn Bo Johansson - Rustan Lundgren 2 S+3 10 200 13/9
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid 3 S+1 5 170 10/12
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Jette Hultén - Tommy Nilsson 2 S+1 3 140 8/14
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 2 S= 3 110 6/16
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Jan Lundberg - Pelle Pettersson 4 S-1 8 -50 4/18
Paula Andréasson - Roland Andréasson Lena Greenwood - May Ericson 4 S-3 3 -150 1/21
Gösta Ignell - Mats Sandequist Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 4NT N-3 2 -150 1/21

Bricka 23

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Syd giv
alla i zon
EKkn5
E3
D742
983
109842
952
K
K1072
D63
Dkn107
E10953
D
7
K864
kn86
Ekn654

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N99777
S99777
Ö44666
V44666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3NT S= 2 600 22/0
Paula Andréasson - Roland Andréasson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 2 Ö-4 7 400 20/2
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Lena Greenwood - May Ericson 1NT N+1 3 120 18/4
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 3 N= E 110 16/6
Bo Johansson - Rustan Lundgren Hasse Olofsson - Harris Linnhag 1NT S= 2 90 14/8
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 1NT S-1 2 -100 8/14
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 3 N-1 D -100 8/14
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Torleif Hägg - Jan Enarsson 3 N-1 D -100 8/14
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 1NT S-1 9 -100 8/14
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 1NT S-1 7 -100 8/14
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Jette Hultén - Tommy Nilsson 3NT N-2 3 -200 1/21
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 3NT N-2 9 -200 1/21

Bricka 24

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Väst giv
ingen i zon
D63
kn843
E5
kn432
Ekn1072
E102
kn4
D87
85
KD95
732
EK109
K94
76
KD10986
65

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N37334
S37334
Ö10610107
V10610107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 3NT V-3 E 150 22/0
Bernt Gustafsson - Gösta Andrén Lena Greenwood - May Ericson 4 Ö-2 K 100 18/4
Kent Hultén - Rolf Gustavsson Jenny Myrendal - Ulf Andreasson 3NT V-2 8 100 18/4
Bo Johansson - Rustan Lundgren Hasse Olofsson - Harris Linnhag 4 Ö-2 K 100 18/4
Mona Kåreby - Bengt Kåreby Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 3 Ö-1 K 50 12/10
Inger Strandahl - Astrid Börjesson Rolf Bergqvist - Dennis Svensson 3 Ö-1 K 50 12/10
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist 4 V-1 E 50 12/10
Thomas Hultgren - Lena Hultgren Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson 1NT Ö= 9 -90 7/15
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Jette Hultén - Tommy Nilsson 1NT V= 3 -90 7/15
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3 Ö= K -140 4/18
Paula Andréasson - Roland Andréasson Glenn Eliasson - Ingrid Muhl 3NT V= 3 -400 1/21
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Torleif Hägg - Jan Enarsson 3NT V= 4 -400 1/21

Bricka 25

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Nord giv
Ö-V i zon
K7
kn1073
EK82
952
1096543
EK98
D
108
D
654
kn7654
KD64
Ekn82
D2
1093
Ekn73

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N98779
S98779
Ö45454
V45454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Jette Hultén - Tommy Nilsson 4 V-5 3 500 22/0
Gösta Ignell - Mats Sandequist Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 3NT N= 6 400 20/2
Bo Johansson - Rustan Lundgren Kent Hultén - Rolf Gustavsson 1NT N+2 D 150 18/4
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 1NT N+1 6 120 15/7
Paula Andréasson - Roland Andréasson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 2NT S= 6 120 15/7
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Torleif Hägg - Jan Enarsson 1NT S= 9 90 10/12
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Inger Strandahl - Astrid Börjesson 1NT S= 3 90 10/12
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 2 S= K 90 10/12
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 2 N-1 D -50 5/17
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 2NT N-1 4 -50 5/17
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Thomas Hultgren - Lena Hultgren 2NT S-2 5 -100 2/20
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Lena Greenwood - May Ericson 1D V= E -160 0/22

Bricka 26

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.09

Öst giv
alla i zon
3
K876
K
EKDkn1052
EK76
95
E6432
84
Dkn10984
kn43
D109
6
52
ED102
kn875
973

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N1151145
S1151145
Ö28192
V28192
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Ignell - Mats Sandequist Margareta Opaas-Björklund - Mona Nilsson 4 S+2 E 680 22/0
Tommy Oscarsson - Kerstin Johansson Gertie Schill - Jan-Inge Christiansson 5 N= 6 600 19/3
Jenny Myrendal - Ulf Andreasson Mona Kåreby - Bengt Kåreby 5 N= D 600 19/3
Jan Lundberg - Pelle Pettersson Lena Greenwood - May Ericson 3 S+2 E 200 16/6
Lennart Löfberg - Arthur Andersson Jette Hultén - Tommy Nilsson 3 N+3 D 170 14/8
Rolf Bergqvist - Dennis Svensson Torleif Hägg - Jan Enarsson 2 N+3 D 150 9/13
Jan-Roger Lilja - Jan Nyqvist Inger Strandahl - Astrid Börjesson 3 N+2 D 150 9/13
Gun Brändström - Margaretha Josefsson Frid Thomas Hultgren - Lena Hultgren 4 N+1 D 150 9/13
Ilse Melin - Britt-Inger Nilsson Irene Karlsson - Agneta Nydèn 3 N+2 D 150 9/13
Hasse Olofsson - Harris Linnhag Rolf Norstedt - Rolf Arvidsson 3 Ö= 7 -140 2/20
Paula Andréasson - Roland Andréasson Lena Ljungqvist - Tommy Ljungqvist 3 Ö= E -140 2/20
Bo Johansson - Rustan Lundgren Kent Hultén - Rolf Gustavsson 3 Ö= 9 -140 2/20