Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
Åsa/Frillesås BK » Måndagsbridge 2019-05-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Åsa/Frillesås BK

Måndagsbridge 2019-05-27

Partävling, 6 bord, 12 par. Antal brickor: 24. Medel: 120.0.

Privatprotokoll för Claes Eurenius - Per Carlsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Hans Kjellberg - Lyona Besserer
14 N-1 50 5 50% 5 50.0%E64210986DKn864 K998432DKn7972
23 S+1 -130 2 20% 7 35.0%E642K954Kn8654 K10953Kn82E103D10
34 N-1 50 8 80% 15 50.0%86KDKn98E5KDKn5 Kn73106210976427
Rond 2, som NS mot par 11, Kent Hultén - Ingrid Gustafson
43 Ö+1 -130 4 40% 19 47.5%D42KDKn852K10910 K6310DKn7529643
53 N-1 -100 4 40% 23 46.0%EKKn3EDKn785K96 1098698210971053
63NT Ö-2 200 9 90% 32 53.3%DKn1075104972E105 8D8532D108K863
Rond 3, som ÖV mot par 9, Lage Ahlström - Ingvor Almbratt
72 Ö+2 130 10 100% 42 60.0%E52EKD7D109732 Kn987654EKnDKn106
83 N= -140 7 70% 49 61.2%KE1032D87654210 10876528Kn9EKn86
94 N+1 -450 1 10% 50 55.6%987654D954KKn5 EKD4D9Kn1076732
Rond 4, som NS mot par 1, Astrid Börjesson - May Ericson
103 N+2 200 8 80% 58 58.0%EKn542E95426KKn 103DKn76743ED108
113 Ö-1 50 8 80% 66 60.0%D8743Kn542Kn1063 EK53Kn86ED96K5
123 N+1 170 10 100% 76 63.3%KD10754E976655 63KDKn1094KD1093
Rond 5, som ÖV mot par 12, Margareta Ottosson - Evald Ottosson
132 S+2 -130 9 90% 85 65.4%975Kn62ED95328 ED1086K108710854
141 N-2 100 6 60% 91 65.0%7576542K1052E6 ED4DKn3ED87854
153NT N+2 -660 6 60% 97 64.7%764DKn543109642 EK5321087D8785
Rond 6, som ÖV mot par 5, Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid
163 Ö= 140 8 80% 105 65.6%E762K986510324 D743EKKn8Kn10653
172 Ö-1 -50 0 0% 105 61.8%K53EKn72EK62K6 E862410843DKn92
183NT N-2 200 8 80% 113 62.8%2D74D1083EKn643 Kn1084310632K52K
Rond 7, som NS mot par 10, Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl
192NT N+4 240 8 80% 121 63.7%K10874E756EDKn2 D29432EK1043K5
203 V= -110 10 100% 131 65.5%K10565K9874852 DKn987K87DKn1039
213NT N= 600 7 70% 138 65.7%43ED1074Kn42KD5 Kn982KED83E973
Rond 8, som NS mot par 2, Jette Hultén - Tommy Hansson
222 S+1 140 7 70% 145 65.9%DKn87D8763KD72 EK94E108652K99
233 S= 110 6 60% 151 65.7%DKn64D1074E10864 Kn9654K2KKn83K5
241NT Ö= -90 6 60% 157 65.4%E976DKn108DKn975 KDDKn92K9431032

Bricka 1

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
kn1085
ED1076
E2
105
K9
98432
Dkn7
972
E642

10986
Dkn864
D73
Kkn5
K543
EK3

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N671099
S661099
Ö64232
V64232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margareta Ottosson - Evald Ottosson 2 N+3 E 200 10/0
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Claes Eurenius - Per Carlsson 4 N-1 4 -50 5/5
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margaretha Bodén - Bo Bodén 4 N-1 4 -50 5/5
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Astrid Börjesson - May Ericson 4 N-1 E -50 5/5
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 4 N-1 D -50 5/5
Jette Hultén - Tommy Hansson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 6 N-3 E -150 0/10

Bricka 2

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
D87
D3
96
EK9872
K10953
kn82
E103
D10
E642
K954
kn8
654
kn
E1076
KD7542
kn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N99757
S99757
Ö34675
V34675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margareta Ottosson - Evald Ottosson 3 N+2 E 150 10/0
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Claes Eurenius - Per Carlsson 3 S+1 3 130 8/2
Jette Hultén - Tommy Hansson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 2 S+1 9 110 5/5
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margaretha Bodén - Bo Bodén 2 S+1 3 110 5/5
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 V-1 6 50 2/8
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Astrid Börjesson - May Ericson 3 S-1 5 -100 0/10

Bricka 3

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
E952
74
D83
E964
kn73
1062
1097642
7
86
KDkn98
E5
KDkn5
KD104
E53
Kkn
10832

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86598
S86588
Ö56845
V56845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jette Hultén - Tommy Hansson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3 N= E 140 9/1
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 S= 2 140 9/1
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Astrid Börjesson - May Ericson 2 N= E 110 6/4
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Claes Eurenius - Per Carlsson 4 N-1 E -50 2/8
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margareta Ottosson - Evald Ottosson 4 N-1 E -50 2/8
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margaretha Bodén - Bo Bodén 3 S-1 7 -50 2/8

Bricka 4

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
D42
KDkn852
K109
10
E5
964
E643
E752
kn10987
E73
8
KDkn8
K63
10
Dkn752
9643

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N38646
S38646
Ö105697
V105697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - May Ericson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 N+1 8 140 10/0
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margareta Ottosson - Evald Ottosson 2 N-1 8 -100 7/3
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Margaretha Bodén - Bo Bodén 2 N-1 8 -100 7/3
Claes Eurenius - Per Carlsson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3 Ö+1 10 -130 4/6
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3 Ö+1 2 -170 2/8
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Jette Hultén - Tommy Hansson 3 N-2 8 -200 0/10

Bricka 5

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
EKkn3
EDkn7
85
K96
742
K105
Ekn2
Dkn72
D5
643
KD643
E84
10986
982
1097
1053

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N55786
S55786
Ö78545
V88657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - May Ericson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 1NT N= 3 90 10/0
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margareta Ottosson - Evald Ottosson 3 V-1 8 50 8/2
Claes Eurenius - Per Carlsson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3 N-1 K -100 4/6
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Hans Kjellberg - Lyona Besserer 1NT N-1 3 -100 4/6
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Jette Hultén - Tommy Hansson 1 N-1 4 -100 4/6
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Margaretha Bodén - Bo Bodén 2NT N-2 K -200 0/10

Bricka 6

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn1075
104
972
E105
42
Ekn96
E6543
kn2
EK963
K7
Kkn
D974
8
D8532
D108
K863

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N43443
S43443
Ö810999
V8109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Eurenius - Per Carlsson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3NT Ö-2 2 200 9/1
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Margaretha Bodén - Bo Bodén 3NT Ö-2 3 200 9/1
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Margareta Ottosson - Evald Ottosson 3NT V-1 2 100 6/4
Astrid Börjesson - May Ericson Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2NT Ö= 6 -120 4/6
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Hans Kjellberg - Lyona Besserer 2NT Ö+1 2 -150 2/8
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Jette Hultén - Tommy Hansson 3NT V+1 5 -630 0/10

Bricka 7

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
K4
kn983
K85
E854
kn987
654
Ekn
Dkn106
E52
EKD7
D109732
D1063
102
64
K9732

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N74444
S74444
Ö69999
V69999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - May Ericson Margareta Ottosson - Evald Ottosson 2 Ö-1 3 100 10/0
Jette Hultén - Tommy Hansson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2 Ö= 3 -110 5/5
Margaretha Bodén - Bo Bodén Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 Ö= 2 -110 5/5
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 Ö+1 9 -110 5/5
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3 Ö= 10 -110 5/5
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Claes Eurenius - Per Carlsson 2 Ö+2 K -130 0/10

Bricka 8

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
E9
Dkn9754
EK10
D5
1087652
8
kn9
Ekn86
K
E1032
D876542
10
Dkn43
K6
3
K97432

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N9510711
S9510711
Ö47352
V47352
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - May Ericson Margareta Ottosson - Evald Ottosson 4 N= 10 420 9/1
Jette Hultén - Tommy Hansson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 4 N= K 420 9/1
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3 N+1 10 170 6/4
Margaretha Bodén - Bo Bodén Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 N= K 140 3/7
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Claes Eurenius - Per Carlsson 3 N= 10 140 3/7
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 4 N-1 10 -50 0/10

Bricka 9

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
Ö-V i zon
32
Ekn10876
E
E1086
EKD4
D9
kn1076
732
9876
54
D954
Kkn5
kn105
K32
K832
D94

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1061069
S1061069
Ö27264
V27264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Claes Eurenius - Per Carlsson 4 N+1 5 450 9/1
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 4 N+1 5 450 9/1
Astrid Börjesson - May Ericson Margareta Ottosson - Evald Ottosson 4 N= 6 420 6/4
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3 N+2 5 200 4/6
Jette Hultén - Tommy Hansson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2 N+2 5 170 2/8
Margaretha Bodén - Bo Bodén Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 4 N-1 9 -50 0/10

Bricka 10

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
alla i zon
Ekn542
E9542
6
Kkn
9876
83
Kkn9
9632
KD
K10
ED10852
754
103
Dkn76
743
ED108

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N951096
S951096
Ö48246
V48246
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 4 N= 5 620 10/0
Claes Eurenius - Per Carlsson Astrid Börjesson - May Ericson 3 N+2 K 200 8/2
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margaretha Bodén - Bo Bodén 2 S+2 9 170 3/7
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3 N+1 E 170 3/7
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2 N+2 10 170 3/7
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Jette Hultén - Tommy Hansson 3 N+1 8 170 3/7

Bricka 11

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
ingen i zon
D874
3
kn542
kn1063
kn
9754
K103
ED942
10962
EKD102
87
87
EK53
kn86
ED96
K5

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N48385
S48385
Ö841058
V841058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 4 S= E 420 10/0
Claes Eurenius - Per Carlsson Astrid Börjesson - May Ericson 3 Ö-1 E 50 8/2
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margaretha Bodén - Bo Bodén 1NT S-1 2 -50 4/6
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Hans Kjellberg - Lyona Besserer 4 N-1 E -50 4/6
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 1NT S-1 2 -50 4/6
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Jette Hultén - Tommy Hansson 3 Ö+2 E -200 0/10

Bricka 12

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
N-S i zon
KD10754
E976
65
5
kn92
Kkn1084
732
kn8
E8
D532
E8
E7642
63

KDkn1094
KD1093

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N79577
S79577
Ö63846
V63846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Eurenius - Per Carlsson Astrid Börjesson - May Ericson 3 N+1 E 170 10/0
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Margaretha Bodén - Bo Bodén 3 S+1 4 130 8/2
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Hans Kjellberg - Lyona Besserer 4 N-1 E -100 5/5
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 4 N-1 E -100 5/5
Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 4D N-1 E -200 1/9
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Jette Hultén - Tommy Hansson 5D S-1 8 -200 1/9

Bricka 13

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
alla i zon
Kkn43
E95
64
10632
ED1086
K1087
108
54
975
kn62
ED9532
8
2
D43
Kkn7
EKDkn97

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1067610
S1067610
Ö37673
V37673
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Margaretha Bodén - Bo Bodén 3NT N+2 E 660 10/0
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3 V-3 6 300 8/2
Astrid Börjesson - May Ericson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 3 S+2 8 150 5/5
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 2 S+3 6 150 5/5
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Jette Hultén - Tommy Hansson 4 S= 8 130 1/9
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Claes Eurenius - Per Carlsson 2 S+2 8 130 1/9

Bricka 14

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
ingen i zon
K103
EK108
6
KDkn92
ED4
Dkn3
ED87
854
75
76542
K1052
E6
kn9862
9
kn943
1073

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95686
S95686
Ö48746
V48746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 4D V-3 6 500 10/0
Astrid Börjesson - May Ericson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 2 N+1 2 110 8/2
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Jette Hultén - Tommy Hansson 4 N-1 2 -50 6/4
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Claes Eurenius - Per Carlsson 1 N-2 E -100 4/6
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 V= Kn -110 1/9
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Margaretha Bodén - Bo Bodén 2 V= 6 -110 1/9

Bricka 15

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
N-S i zon
10
EK92
EKkn5
ED76
EK532
1087
D87
85
764
Dkn543
109642
Dkn98
6
3
Kkn109432

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N1288811
S1288711
Ö15551
V15551
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 6 S+1 2 1390 10/0
Astrid Börjesson - May Ericson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 6 S= E 1370 8/2
Kent Hultén - Ingrid Gustafson Margaretha Bodén - Bo Bodén 3NT N+3 4 690 6/4
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Claes Eurenius - Per Carlsson 3NT N+2 10 660 4/6
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 5 S+2 5 640 2/8
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Jette Hultén - Tommy Hansson 5 N+1 4 620 0/10

Bricka 16

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
Ö-V i zon
KD8
Ekn2
965
EK87

D743
EKkn8
kn10653
E762
K9865
1032
4
kn109543
10
D74
D92

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N64274
S64274
Ö681045
V681045
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Börjesson - May Ericson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 4 N= 4 420 9/1
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 4 S= E 420 9/1
Jette Hultén - Tommy Hansson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 2 N= 4 110 6/4
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Margaretha Bodén - Bo Bodén 4 N-1 4 -50 4/6
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Claes Eurenius - Per Carlsson 3 Ö= 4 -140 2/8
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Kent Hultén - Ingrid Gustafson 4 Ö= 9 -620 0/10

Bricka 17

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
7
KD986
kn9
E10874
E862
4
10843
Dkn92
K53
Ekn72
EK62
K6
Dkn1094
1053
D75
53

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53654
S53654
Ö810789
V810789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Claes Eurenius - Per Carlsson 2 Ö-1 4 50 10/0
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Margaretha Bodén - Bo Bodén 3 N-2 6 -100 8/2
Astrid Börjesson - May Ericson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 1NT Ö+1 D -120 4/6
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Kent Hultén - Ingrid Gustafson 1NT Ö+1 9 -120 4/6
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 1NT Ö+1 9 -120 4/6
Jette Hultén - Tommy Hansson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 2 S-3 4 -150 0/10

Bricka 18

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
6
kn85
kn9764
10852
kn10843
10632
K52
K
2
D74
D1083
Ekn643
EKD975
EK9
E
D97

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N66786
S66786
Ö66656
V66656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Kent Hultén - Ingrid Gustafson 1 S+1 K 110 9/1
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Hans Kjellberg - Lyona Besserer 2 S= K 110 9/1
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Margaretha Bodén - Bo Bodén 4 S-1 K -100 6/4
Astrid Börjesson - May Ericson Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 3NT N-2 6 -200 2/8
Jette Hultén - Tommy Hansson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 4 S-2 K -200 2/8
Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid Claes Eurenius - Per Carlsson 3NT N-2 3 -200 2/8

Bricka 19

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
K10874
E75
6
EDkn2
93
KDkn6
Dkn7
10843
Ekn65
108
9852
976
D2
9432
EK1043
K5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N999109
S999109
Ö33423
V33423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jette Hultén - Tommy Hansson Astrid Börjesson - May Ericson 3NT S= K 400 10/0
Claes Eurenius - Per Carlsson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 2NT N+4 5 240 8/2
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 N= 8 110 6/4
Margaretha Bodén - Bo Bodén Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3NT S-1 Kn -50 2/8
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3NT S-1 6 -50 2/8
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3NT N-1 9 -50 2/8

Bricka 20

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
K105
65
K9874
852
E6
Dkn3
E5
KD10764
432
E10942
62
Ekn3
Dkn987
K87
Dkn103
9

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N18191
S18191
Ö1141149
V1141149
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Eurenius - Per Carlsson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 3 V= K -110 10/0
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Kent Hultén - Ingrid Gustafson 2NT V+3 5 -210 8/2
Jette Hultén - Tommy Hansson Astrid Börjesson - May Ericson 3 Ö+3 9 -230 3/7
Margaretha Bodén - Bo Bodén Hans Kjellberg - Lyona Besserer 2 Ö+4 9 -230 3/7
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 2 Ö+4 9 -230 3/7
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3 Ö+3 9 -230 3/7

Bricka 21

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
43
ED1074
kn42
KD5
K6
kn98652
K107
102
ED1075
3
965
kn864
kn982
K
ED83
E973

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N910889
S910889
Ö43554
V43554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jette Hultén - Tommy Hansson Astrid Börjesson - May Ericson 3NT S= K 600 7/3
Claes Eurenius - Per Carlsson Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 3NT N= 5 600 7/3
Margaretha Bodén - Bo Bodén Hans Kjellberg - Lyona Besserer 3NT N= 4 600 7/3
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Lena Ljungqvist - Tommy Wendel 3NT N= 5 600 7/3
Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg Kent Hultén - Ingrid Gustafson 1NT N+2 6 150 2/8
Margareta Ottosson - Evald Ottosson Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 3NT S-1 5 -100 0/10

Bricka 22

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn8
7
D8763
KD72
532
KD3
E1052
E108
1076
kn94
kn4
kn6543
EK94
E108652
K9
9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N8109109
S8109109
Ö53424
V53424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2NT N+2 4 180 10/0
Claes Eurenius - Per Carlsson Jette Hultén - Tommy Hansson 2 S+1 8 140 7/3
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 2 S+1 5 140 7/3
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 2NT N-1 3 -50 3/7
Margaretha Bodén - Bo Bodén Margareta Ottosson - Evald Ottosson 3 N-1 6 -50 3/7
Astrid Börjesson - May Ericson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 4 S-2 E -100 0/10

Bricka 23

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
D
kn64
D1074
E10864
E873
E975
52
kn92
K102
D1083
E96
D73
kn9654
K2
Kkn83
K5

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89576
S89576
Ö54867
V54867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Bodén - Bo Bodén Margareta Ottosson - Evald Ottosson 2 Ö-2 3 200 9/1
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2 Ö-2 8 200 9/1
Claes Eurenius - Per Carlsson Jette Hultén - Tommy Hansson 3 S= E 110 6/4
Astrid Börjesson - May Ericson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 3 Ö-1 3 100 4/6
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl Pass   2/8
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 1 V+2 D -140 0/10

Bricka 24

Åsa/Frillesås BK, Frillesås, Halland, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
E9
76
Dkn108
Dkn975
kn107632
10854
5
E6
854
EK3
E762
K84
KD
Dkn92
K943
1032

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N77535
S77535
Ö658108
V658108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Ljungqvist - Tommy Wendel Irene Karlsson - Margaretha Josefsson Frid 1 Ö-1 D 50 10/0
Hans Kjellberg - Lyona Besserer Anna-Lena Barknertz - Inger Strandahl 3 N-1 4 -50 8/2
Claes Eurenius - Per Carlsson Jette Hultén - Tommy Hansson 1NT Ö= 2 -90 6/4
Astrid Börjesson - May Ericson Kent Hultén - Ingrid Gustafson 2NT Ö= 9 -120 4/6
Lage Ahlström - Ingvor Almbratt Rolf Sandberg - Marita Blomqvist-Sandberg 2NT Ö+2 9 -180 2/8
Margaretha Bodén - Bo Bodén Margareta Ottosson - Evald Ottosson 1 V+4 D -200 0/10