Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2019-05-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2019-05-08

Partävling, 5 bord, 9 par. Antal brickor: 27. Medel: 81.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Anders Haraldh - Jeanette Bliderud

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som NS mot par 2, Per-Anders Sjögren - Lennart Norling
11NT Ö+1 -120 1.0 17% 1 17.0%
23 V+2 -150 2.0 33% 3 25.0%
33NT S+2 460 5.0 83% 8 44.3%
Rond 2, som NS mot par 7, Bernt Pettersson - Sören Sörlén
45 N-1 -100 3.0 50% 11 45.8%
54 N= 620 3.0 50% 14 46.6%
63NT S+1 430 6.0 100% 20 55.5%
Rond 3, som ÖV mot par 9, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
73NT S-6 600 6.0 100% 26 61.9%
84 S+3 -190 6.0 100% 32 66.6%
92 S+1 -140 2.0 33% 34 62.9%
Rond 4, som ÖV mot par 8, Johan Arborelius - Erik Sundqvist
103NT S-3 300 6.0 100% 40 66.6%
114 N-1 50 1.0 17% 41 62.1%
123 N= -140 3.0 50% 44 61.1%
Rond 5, Frirond
13  - 3.7 61% 47.7 61.1%
14  - 3.7 61% 51.4 61.1%
15  - 3.7 61% 55.1 61.1%
Rond 6, som NS mot par 4, Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren
164 S+2 170 2.0 33% 57.1 59.3%
175D V= -550 0.0 0% 57.1 55.8%
183 S+1 170 5.0 83% 62.1 57.3%
Rond 7, som ÖV mot par 6, Astrid Ericson - Siv Röding
191NT N-2 100 5.0 83% 67.1 58.7%
203NT S-1 100 6.0 100% 73.1 60.8%
212 Ö= 110 6.0 100% 79.1 62.6%
Rond 8, som NS mot par 1, Erik Eriksson - Lasse Jansson
223NT N-1 -50 2.0 33% 81.1 61.3%
232 N= 90 2.0 33% 83.1 60.0%
242 S+1 140 3.0 50% 86.1 59.6%
Rond 9, som ÖV mot par 3, Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund
254 S= -420 3.0 50% 89.1 59.2%
265D V-2 -500 6.0 100% 95.1 60.8%
27Pass 4.0 67% 99.1 61.0%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö-2 K 100 6.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 2 N-1 K -50 4.0/2.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 1NT Ö+1 7 -120 1.0/5.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1NT Ö+1 6 -120 1.0/5.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Astrid Ericson - Siv Röding 3 V+1 4 -130 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 3 V+1 4 -130 5.0/1.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V+2 4 -150 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 V= 4 -400 0.0/6.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3NT S+2 Kn 460 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 3NT S+2 5 460 5.0/1.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Astrid Ericson - Siv Röding 4 S+1 10 450 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S+1 3 430 0.0/6.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson     - -/2.8

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 S-1 9 -100 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 N-1 E -100 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 4 S-1 9 -100 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 5 N-1 E -100 3.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/3.7

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N= Kn 620 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 N= 3 620 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 4 N= E 620 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 N= 7 620 3.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/3.7

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT S+1 7 430 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT N= 2 400 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3NT N= 3 400 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 2 S+1 E 140 0.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling     - -/3.7

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3NT S= 5 600 6.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N-1 Kn -100 4.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 Ö= 6 -110 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT S-6 8 -600 0.0/6.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund     - -/2.4

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Erik Eriksson - Lasse Jansson 3D Ö-4 2 800 6.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N+4 7 520 3.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3NT N+4 4 520 3.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 S+3 4 190 0.0/6.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund     - -/2.4

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 S= 2 140 4.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3 S= 8 140 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 S+1 D 140 4.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S-1 D -50 0.0/6.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund     - -/2.4

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2NT S+1 4 150 6.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT S= 4 120 4.0/2.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S-1 4 -100 2.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT S-3 9 -300 0.0/6.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren     - -/3.2

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N-1 10 -50 5.0/1.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-1 10 -50 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 5 N-2 8 -100 2.0/4.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 3 V= K -140 0.0/6.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren     - -/3.2

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Astrid Ericson - Siv Röding 1 N+3 10 170 6.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N+1 10 140 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 N= 3 140 3.0/3.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 N-1 10 -100 0.0/6.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren     - -/3.2

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 V-1 E 100 6.0/0.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 2 V+1 E -140 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 1 Ö+3 E -170 2.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 N-2 K -200 0.0/6.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.7

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 4NT Ö= 2 -430 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 Ö+1 10 -450 2.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 V+1 K -450 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 4 V+1 E -450 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.7

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 3NT Ö-1 3 50 6.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 V= K -110 4.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 V+1 K -140 1.0/5.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 2 V+1 2 -140 1.0/5.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/3.7

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3D S= E 530 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5D V-2 E 500 4.0/2.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 S+2 E 170 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 6D S-3 Kn -500 0.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N= K 420 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 5 V-1 4 50 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 3 V+1 D -130 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 5D V= 4 -550 0.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N+1 7 170 5.0/1.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 3 S+1 E 170 5.0/1.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 V-2 10 100 1.0/5.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 V-2 K 100 1.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/2.4

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N= D 110 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 3NT N-1 D -50 4.0/2.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S-2 6 -100 1.0/5.0
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT N-2 8 -100 1.0/5.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.6

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S+1 4 630 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 3NT S= 9 600 4.0/2.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT S= 3 120 2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT S-1 9 -100 0.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.6

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 Ö-2 E 100 6.0/0.0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund 4 V-1 Kn 50 3.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 Ö-1 E 50 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö= 9 -110 0.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.6

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 1NT S+1 2 120 5.0/1.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 2NT S= 3 120 5.0/1.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT N-1 5 -50 2.0/4.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N-2 6 -100 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.0

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 2NT N+1 6 150 6.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 2NT S= 6 120 4.0/2.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 N= K 90 2.0/4.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2NT S-1 8 -100 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.0

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Lennart Norling Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren 4 N+1 3 450 6.0/0.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 S+1 Kn 140 3.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 2 N+1 8 140 3.0/3.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N-1 8 -50 0.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.0

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 S= Kn 420 3.0/3.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 S= 10 420 3.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4 S= Kn 420 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 S= 6 420 3.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.4

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 4D N= 10 790 6.0/0.0
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 N= 10 620 3.0/3.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 N= 10 620 3.0/3.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5D V-2 9 500 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.4

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wimmercranz - Kristin Lundgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 S+2 9 200 6.0/0.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1 S+2 3 140 4.0/2.0
Erling Lidin - Bengt-Olof Söderlund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Pass   2.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Lennart Norling 2 Ö= E -110 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.4