Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Partävling med hcp 2019-05-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Partävling med hcp 2019-05-15

Partävling, 3 bord, 6 par. Antal brickor: 25. Medel: 50.0.

Privatprotokoll för Gerd Johansson - Gunilla Miller

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 3, Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad
13 N-3 150 2.00 50% 2 50.0%EKn8759Kn10ED973 687643D972K64
22 N= -110 2.00 50% 4 50.0%K8EK429842D102 D973963K39843
33 N+1 -170 4.00 100% 8 66.7%D108565E943D86 K94E108652Kn743
43 Ö-1 -100 2.00 50% 10 62.5%EKn872Kn3K5EKKn3 D1043K864D9965
56 S= -1430 0.00 0% 10 50.0%D54243103D10542 Kn9763D766K863
Rond 2, som ÖV mot par 1, Sonja Schnûrer - Gunilla Berg
64 V-3 -300 0.00 0% 10 41.7%DKn64DKn6K103K106 E5EK853Kn87242
74D S-1 200 3.00 75% 13 46.4%K10753EKKn4ED3D 86210986267532
85 V-1 -50 4.00 100% 17 53.1%KD76435KDKn4102 EKDKn8E9875Kn75
95 V= 600 2.00 50% 19 52.8%EK85EK854D1053 5432107D102EK62
103 Ö+1 170 2.00 50% 21 52.5%103EK103Kn104K876 94D74KD8E9542
Rond 3, som NS mot par 4, Birgitta Bodén - Inger Wallin
113 N-5 -250 0.00 0% 21 47.7%E86D8386EKD62 753242K10743210
122 S+1 140 4.00 100% 25 52.1%E1097E54Kn72E105 DKn6532Kn62D95Kn
131NT S+3 180 4.00 100% 29 55.8%K65DKn1092EK10107 D1098E48765DKn8
142NT S+1 150 4.00 100% 33 58.9%86642942E10973 KDKDE107KDKn652
154 S-2 -200 3.00 75% 36 60.0%E86429KKn102D104 KKnD5432ED5386
Rond 4, som NS mot par 2, Christina Svensson - Marie Louise Jonsson
164 N= 420 4.00 100% 40 62.5%D732E103EKnEKn96 K1085D89652K73
174 N-3 -150 0.00 0% 40 58.8%E7K8762E762EKn DKn542E9D83862
182 Ö+2 -170 0.00 0% 40 55.6%E987E821042K54 K642103Kn3E9832
193 N-1 -50 1.00 25% 41 53.9%D653Kn109DKn2642 EK7KD64E986105
202NT Ö+2 -180 0.00 0% 41 51.2%E986Kn96D2E654 1053853E10754DKn
Rond 5, som ÖV mot par 6, Solveig Redhe - Yvonne Geijer
213 S-1 100 4.00 100% 45 53.6%KnEKn8721063EK85 K5321063D874107
224 V-1 -100 1.00 25% 46 52.3%ED109310710210863 6EKDKn64327Kn74
234 S= -130 3.00 75% 49 53.3%105987293DKn1097 Kn984EDKn10E2K85
244 S-1 50 4.00 100% 53 55.2%1038765E842E93 DKn9842Kn9Kn8654
254 N-2 100 0.00 0% 53 53.0%   

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
ingen i zon
KD9432
EKD5
E
102
6
87643
D972
K64
Ekn875
9
kn10
ED973
10
kn102
K86543
kn85

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56777
S56777
Ö85556
V85556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Birgitta Bodén - Inger Wallin 4 N-2 9 -100 4.00/0.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Gerd Johansson - Gunilla Miller 3 N-3 9 -150 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 4 N-4 9 -200 0.00/4.00

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
N-S i zon
Ekn6542
kn108
EDkn
7
D973
963
K3
9843
K8
EK42
9842
D102
10
D75
10765
EKkn65

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N1010989
S1010989
Ö33344
V33344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 2NT S+1 9 150 4.00/0.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Gerd Johansson - Gunilla Miller 2 N= K 110 2.00/2.00
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Birgitta Bodén - Inger Wallin 3 N-2 E -200 0.00/4.00

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
E762
Dkn94
kn108
E5
K94
E108
652
kn743
D1085
65
E943
D86
kn3
K732
KD7
K1092

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77978
S77978
Ö65365
V65365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Birgitta Bodén - Inger Wallin 4 N= E 420 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 4 S= 7 420 3.00/1.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Gerd Johansson - Gunilla Miller 3 N+1 5 170 0.00/4.00

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
alla i zon
9
ED107
kn108762
42
D1043
K864
D9
965
Ekn872
kn3
K5
EKkn3
K65
952
E43
D1087

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69756
S69756
Ö74685
V74685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Birgitta Bodén - Inger Wallin 4 Ö-1 8 100 2.00/2.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Gerd Johansson - Gunilla Miller 3 Ö-1 E 100 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 4 Ö-1 7 100 2.00/2.00

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
N-S i zon

Ekn82
EDkn972
E97
kn9763
D76
6
K863
D542
43
103
D10542
EK108
K1095
K854
kn

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N81313813
S81313813
Ö50050
V50050
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Gerd Johansson - Gunilla Miller 6 S= 6 1430 4.00/0.00
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Birgitta Bodén - Inger Wallin 4 S+3 6 710 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 5 N+2 5 640 0.00/4.00

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
K9873
1097
D54
D9
E5
EK853
kn872
42
Dkn64
Dkn6
K103
K106
102
42
E96
Ekn8753

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75464
S75464
Ö68977
V58977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Gerd Johansson - Gunilla Miller 4 V-3 9 300 4.00/0.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4 V-2 D 200 2.00/2.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 2 V+1 D -140 0.00/4.00

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
alla i zon
94
D53
kn1097
EKkn8
862
109862
6
7532
K10753
EKkn4
ED3
D
EDkn
7
K8542
10964

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910548
S910547
Ö33883
V32873
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 3 Ö+1 E -170 4.00/0.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Gerd Johansson - Gunilla Miller 4D S-1 8 -200 1.00/3.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 4D S-1 2 -200 1.00/3.00

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
ingen i zon
109852
10962
10
E94
E
KDkn8
E9875
kn75
KD7643
5
KDkn4
102
kn
E743
632
KD863

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N72745
S72755
Ö610587
V610587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bodén - Inger Wallin Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 4 V-2 K 100 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4 Ö-2 K 100 3.00/1.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Gerd Johansson - Gunilla Miller 5 V-1 E 50 0.00/4.00

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
Ö-V i zon
10976
ED9832
kn
kn7
5432
107
D102
EK62
EK8
5
EK854
D1053
Dkn
Kkn64
9763
984

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -800
 NT
N12832
S12832
Ö12115107
V12115107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 2 Ö+5 D -190 4.00/0.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Gerd Johansson - Gunilla Miller 5 V= E -600 2.00/2.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 4 V= E -620 0.00/4.00

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
alla i zon
Kkn8762
kn85
E2
Dkn
94
D74
KD8
E9542
103
EK103
kn104
K876
ED5
962
97653
103

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N25274
S25274
Ö1081066
V1081066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 2 N-1 K -100 4.00/0.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Gerd Johansson - Gunilla Miller 3 Ö+1 E -170 2.00/2.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 3 N-2 10 -200 0.00/4.00

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
ingen i zon
E86
D83
86
EKD62
Kkn94
E109
ED95
93
D10
Kkn765
kn
kn8754
7532
42
K107432
10

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N46344
S46344
Ö971089
V971089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 3 Ö-1 10 50 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 3 Ö-1 10 50 3.00/1.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Birgitta Bodén - Inger Wallin 3 N-5 Kn -250 0.00/4.00

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
N-S i zon
E1097
E54
kn72
E105
8
D73
10643
D9842
K4
K1098
EK8
K763
Dkn6532
kn62
D95
kn

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N45587
S45586
Ö98856
V98856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Gunilla Miller Birgitta Bodén - Inger Wallin 2 S+1 D 140 4.00/0.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 2 S= 3 110 2.00/2.00
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 1NT Ö-1 2 50 0.00/4.00

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
alla i zon
K65
Dkn1092
EK10
107
743
763
Dkn
K6542
Ekn2
K85
9432
E93
D1098
E4
8765
Dkn8

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N799108
S799108
Ö64434
V64434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Gunilla Miller Birgitta Bodén - Inger Wallin 1NT S+3 2 180 4.00/0.00
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 2 S+1 2 140 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 3 N-1 3 -100 0.00/4.00

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
ingen i zon
86
642
942
E10973
kn543
10985
KD8
84
E10972
Ekn73
kn653
KD
KD
E107
KDkn652

Optimalt kontrakt: 4NTD S-2 -300
 NT
N95338
S95338
Ö4710105
V4710105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Gunilla Miller Birgitta Bodén - Inger Wallin 2NT S+1 8 150 4.00/0.00
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 2NT S= 3 120 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 4 S-1 K -50 0.00/4.00

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
N-S i zon
E8642
9
Kkn102
D104
7
K10
987
EKkn7532
D10953
Ekn876
64
9
Kkn
D5432
ED53
86

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59688
S59688
Ö84755
V84755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Marie Louise Jonsson Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 3NT N-2 9 -200 3.00/1.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Birgitta Bodén - Inger Wallin 4 S-2 7 -200 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 4 N-3 9 -300 0.00/4.00

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
Ö-V i zon
D732
E103
Ekn
Ekn96
E4
Kkn52
10873
D52
kn96
9764
KD4
1084
K1085
D8
9652
K73

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1087109
S1088109
Ö35534
V35534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Johansson - Gunilla Miller Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4 N= 4 420 4.00/0.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Birgitta Bodén - Inger Wallin 1NT N+2 K 150 2.00/2.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 3NT N-2 6 -100 0.00/4.00

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
ingen i zon
E7
K8762
E762
Ekn
1083
D104
K1094
K104
K96
kn53
kn5
D9753
Dkn542
E9
D83
862

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69898
S69898
Ö64435
V64435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 2 S+2 3 170 4.00/0.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Birgitta Bodén - Inger Wallin 2 N= 7 110 2.00/2.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4 N-3 5 -150 0.00/4.00

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
N-S i zon
E987
E82
1042
K54
53
Dkn9
KD985
1076
Dkn10
K7654
E76
Dkn
K642
103
kn3
E9832

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N85585
S85585
Ö58856
V58856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Birgitta Bodén - Inger Wallin 1NT V= 7 -90 4.00/0.00
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 2 Ö= 2 -110 2.00/2.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 2 Ö+2 Kn -170 0.00/4.00

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
Ö-V i zon
D653
kn109
Dkn2
642
109
E853
104
EDkn93
kn842
72
K753
K87
EK7
KD64
E986
105

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69987
S69987
Ö74446
V74446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 1NT S= 3 90 4.00/0.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 3 N-1 K -50 1.00/3.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Birgitta Bodén - Inger Wallin 1NT S-1 E -50 1.00/3.00

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
alla i zon
E986
kn96
D2
E654
K72
KD
kn98
K10987
Dkn4
E10742
K63
32
1053
853
E10754
Dkn

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N46465
S46465
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Schnûrer - Gunilla Berg Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad 1NT V+1 6 -120 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Birgitta Bodén - Inger Wallin 2NT V= 6 -120 3.00/1.00
Gerd Johansson - Gunilla Miller Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 2NT Ö+2 5 -180 0.00/4.00

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Nord giv
N-S i zon
987
K5
Ekn952
kn92
K532
1063
D874
107
kn
Ekn872
1063
EK85
ED1064
D94
K
D643

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N86588
S76586
Ö57755
V57755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 3 S= 10 140 4.00/0.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 2 S= 10 110 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Gerd Johansson - Gunilla Miller 3 S-1 10 -100 0.00/4.00

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn854
5
ED94
KD5
6
EKDkn6432
7
kn74
ED1093
107
102
10863
72
98
Kkn8653
E92

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710383
S710383
Ö63954
V63954
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 5 V-1 5 100 3.00/1.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Gerd Johansson - Gunilla Miller 4 V-1 K 100 3.00/1.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 4 V= E -620 0.00/4.00

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Syd giv
alla i zon
E63
6543
K1075
E6
kn984
EDkn10
E2
K85
105
9872
93
Dkn1097
KD72
K
Dkn864
432

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N410474
S410474
Ö73855
V73855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bodén - Inger Wallin Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 3 S+2 10 150 4.00/0.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 2 S+2 K 130 1.00/3.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Gerd Johansson - Gunilla Miller 4 S= E 130 1.00/3.00

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2019.05.15

Väst giv
ingen i zon
K6
ED92
KD765
D2
Dkn9842

kn9
kn8654
103
8765
E842
E93
E75
Kkn1043
103
K107

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N5911610
S5911610
Ö74273
V74273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4 S= D 420 4.00/0.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 3 N+1 10 130 2.00/2.00
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Gerd Johansson - Gunilla Miller 4 S-1 8 -50 0.00/4.00

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Redhe - Yvonne Geijer Gerd Johansson - Gunilla Miller 4 N-2 E -100 4.00/0.00
Birgitta Bodén - Inger Wallin Sonja Schnûrer - Gunilla Berg 3NT Ö+1 8 -630 2.00/2.00
Beate Haslum Nilsson - Joyce Fahlstad Christina Svensson - Marie Louise Jonsson 4D N-4 E -800 0.00/4.00