Kommande tävlingar
03/10 INSTÄLLD... Jubileumsguld
04/10 INSTÄLLD...BK Tre Sang - Jubil
24/10 SM Par Junior, direktfinal
Rapporterade tävlingar
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-03-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-03-21

Partävling, 10 bord, 19 par. Antal brickor: 18. Medel: 144.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 17, Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson
14 S= -420 2.0 13% 2 13.0%ED874273D5987 3KKn96EKDKn6432
24 S-1 100 14.0 88% 16 50.5%D9439Kn8748762 K8762K6E63KKn3
Rond 2, som NS mot par 20, Liane Svensson - Rune Lind
32NT S-2 -100 6.0 38% 22 46.3%EKnD1062DKn1043K2 KD1083K81097654
42NT N= 120 0.0 0% 22 34.8%EKD326E108K983 Kn107KKn832K9DKn7
Rond 3, som NS mot par 13, Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg
53NT S-3 -300 0.0 0% 22 27.8%E106K96D10K10932 D98D8754K6EKn8
61NT V+1 -120 7.0 44% 29 30.5%Kn1087Kn9843E103E K93K2Kn6529853
Rond 4, som ÖV mot par 12, Margareta Ljunggren - Kerstin Westin
73NT N+3 -690 0.0 0% 29 26.1%Kn852K984921065 9743E105K103DKn8
84 V-3 -150 3.0 19% 32 25.2%E3KD976327395 9752Kn1096EKD83
Rond 5, som ÖV mot par 14, Laila Näslund - Eva Angestad
92 S+1 -140 4.0 25% 36 25.2%EKnKn94K10EDKn632 107KD386543987
103NT N+1 -630 1.0 6% 37 23.3%KKnKn852Kn843EKn2 D865769752965
Rond 6, Frirond
11  - 5.3 33% 42.3 24.2%KD108563KKn72E3 KDKn109752ED386
12  - 5.3 33% 47.6 24.9%8642Kn854D8ED6 D9732E1097632Kn
Rond 7, som NS mot par 18, Carin Risberg - Wilmer Tengerström
132 V= -90 7.0 44% 54.6 26.4%Kn10D853Kn8643E9 E985310710D10642
141 Ö-1 50 9.0 56% 63.6 28.5%EKKn54K9732K82 E1087610854D1076
Rond 8, som NS mot par 11, Eva Engström - Kerstin Engström
153NT V-1 50 12.0 75% 75.6 31.6%Kn10322752EKn982 854KD953Kn101076
164 S-4 -200 0.0 0% 75.6 29.6%D1064Kn82432642 E5E10643Kn105ED7
Rond 9, som NS mot par 15, Linda Eklund - Hans Gösta Engren
171NT N= 90 10.0 63% 85.6 31.6%97EK942Kn109K84 ED108D7D543E32
184 Ö-1 50 10.0 63% 95.6 33.3%K5Kn53K9543E76 Kn1074E82KKn9542

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
ingen i zon
K10965
ED65
1074
5
3
K
kn96
EKDkn6432
ED8742
73
D5
987
kn
kn109842
EK832
10

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N2101073
S2101073
Ö103365
V103365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 5D S= 3 650 16.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S= E 420 14.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 V-1 E 50 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V-1 E 50 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 V-1 E 50 10.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Liane Svensson - Rune Lind 5 S-1 E -50 6.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 S-2 E -100 4.0/12.0
Bertil Häggström - Emil Tibblin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 V+1 5 -130 2.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Poul Steckhahn - Christer Hellström 5 V= 5 -400 0.0/16.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - -/8.5

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
N-S i zon
E5
E832
1095
D1094
K8762
K6
E63
Kkn3
D943
9
kn874
8762
kn10
Dkn10754
KD2
E5

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N871068
S871068
Ö35273
V56273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Emil Tibblin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 S= E 620 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S= E 620 13.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S= 2 620 13.0/3.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Liane Svensson - Rune Lind 4 S= E 620 13.0/3.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+2 E 170 8.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 4 V-3 E 150 6.0/10.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 5 S-1 E -100 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -100 2.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-1 E -100 2.0/14.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - -/8.5

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn
D1062
Dkn1043
K2
974
Kkn984
E95
D3
652
E753
762
Ekn8
KD1083

K8
1097654

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N108696
S108696
Ö35745
V35745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= 4 420 16.0/0.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V-2 E 200 13.0/3.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bertil Häggström - Emil Tibblin 4 V-2 D 200 13.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S-1 E -50 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT N-2 8 -100 6.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT N-2 5 -100 6.0/10.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Rune Lind 2NT S-2 8 -100 6.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N-3 3 -150 1.0/15.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT N-3 6 -150 1.0/15.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/11.3

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
alla i zon
EKD32
6
E108
K983
85
E975
D743
E105
964
D104
kn652
642
kn107
Kkn832
K9
Dkn7

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11891110
S11891110
Ö25422
V25422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 10 650 15.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bertil Häggström - Emil Tibblin 4 N+1 5 650 15.0/1.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT N+1 2 630 12.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N= 4 620 10.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT S= 3 600 8.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N+2 D 200 5.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N+2 5 200 5.0/11.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N+2 5 170 2.0/14.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Liane Svensson - Rune Lind 2NT N= 2 120 0.0/16.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/11.3

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
N-S i zon
E106
K96
D10
K10932
kn7543

kn5432
D54
K2
Ekn1032
E987
76
D98
D8754
K6
Ekn8

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N84968
S94868
Ö39464
V39464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+1 3 630 16.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N= 10 600 14.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 Ö-2 E 100 12.0/4.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 Ö= 8 -90 10.0/6.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-1 2 -100 6.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT S-1 4 -100 6.0/10.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S-1 2 -100 6.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Liane Svensson - Rune Lind 2 Ö+1 E -110 2.0/14.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-3 3 -300 0.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/7.1

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
Ö-V i zon
kn1087
kn9843
E103
E
ED2
10
KD94
KD762
654
ED765
87
kn104
K93
K2
kn652
9853

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35665
S35665
Ö107768
V107768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 Kn 100 15.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Liane Svensson - Rune Lind 3 V-1 8 100 15.0/1.0
Bertil Häggström - Emil Tibblin Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S= 10 90 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 V+1 7 -110 10.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingemar Svensson - Sören Jansson 1NT V+1 7 -120 7.0/9.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V+1 10 -120 7.0/9.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+1 Kn -130 3.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+1 E -130 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+2 Kn -150 0.0/16.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/7.1

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
alla i zon
EK6
D762
65
EK43
9743
E105
K103
Dkn8
kn852
K984
92
1065
D10
kn3
EDkn874
972

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N910879
S910879
Ö43563
V43563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT N+3 5 690 16.0/0.0
Bertil Häggström - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N+1 2 630 11.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N+1 4 630 11.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+1 4 630 11.0/5.0
Liane Svensson - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N+1 8 630 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N= 8 600 6.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N= 9 110 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N= 2 90 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N-1 5 -100 0.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - 8.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
ingen i zon
Kkn1084
Ekn108
4
kn76
9752

kn1096
EKD83
E3
KD97632
73
95
D6
54
EKD852
1042

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N56566
S66577
Ö75856
V75856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Emil Tibblin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3D Ö-2 D 300 16.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-3 E 150 13.0/3.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 4 V-3 4 150 13.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-2 E 100 10.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 Ö-1 E 50 7.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö-1 E 50 7.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S-2 E -100 3.0/13.0
Liane Svensson - Rune Lind Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N-2 D -100 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 E -170 0.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - 8.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
Ö-V i zon
K96432
765
kn72
10
107
KD3
86543
987
Ekn
kn94
K10
EDkn632
D85
E1082
ED9
K54

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57997
S56997
Ö86444
V86434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N+1 10 170 16.0/0.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+1 7 140 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S= 7 140 12.0/4.0
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 S+1 7 140 12.0/4.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Bertil Häggström - Emil Tibblin 3NT V-1 5 100 8.0/8.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= E -110 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö= E -110 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö= 5 -110 3.0/13.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 8 -110 3.0/13.0
Liane Svensson - Rune Lind     - 8.3/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
alla i zon
E32
D43
EK6
KD74
D865
76
9752
965
Kkn
kn852
kn843
Ekn2
10974
EK109
D10
1083

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10710910
S10710910
Ö35333
V35333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Eva Engström - Kerstin Engström 3NT N+1 2 630 15.0/1.0
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT N+1 5 630 15.0/1.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N= 4 600 10.0/6.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 4 600 10.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT N= 4 600 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S+2 5 170 6.0/10.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Bertil Häggström - Emil Tibblin 1NT N+1 4 120 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT N= 4 120 3.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N-1 2 -100 0.0/16.0
Liane Svensson - Rune Lind     - 8.3/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
ingen i zon
kn9643

10985
D1052

KDkn109752
ED3
86
KD1085
63
Kkn72
E3
E72
E84
64
Kkn974

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N74162
S74162
Ö581277
V581277
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-2 4 100 16.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Liane Svensson - Rune Lind 3 V+2 5 -200 14.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 V= D -420 12.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V+1 2 -450 7.0/9.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+1 D -450 7.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 V+1 5 -450 7.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V+1 5 -450 7.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+2 3 -480 2.0/14.0
Bertil Häggström - Emil Tibblin Gunilla Hermansson - Karin Selin 5D V= 5 -650 0.0/16.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - -/5.3

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
N-S i zon
K1053
KD9
kn
K9842
D97
32
E1097632
kn
8642
kn854
D8
ED6
Ekn
E1076
K54
10753

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N104984
S104984
Ö38456
V38456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S+2 Kn 170 16.0/0.0
Bertil Häggström - Emil Tibblin Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+1 Kn 140 14.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N= 5 110 11.0/5.0
Eva Engström - Kerstin Engström Liane Svensson - Rune Lind 2 S= E 110 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V= 2 -110 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S-2 Kn -200 5.0/11.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S-2 E -200 5.0/11.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 N-4 8 -400 1.0/15.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT N-4 4 -400 1.0/15.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman     - -/5.3

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
alla i zon
kn10
D853
kn8643
E9
K42
EK6
K95
Kkn75
D76
kn942
ED72
83
E9853
107
10
D10642

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N64464
S64464
Ö79969
V69969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V-2 5 200 16.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V-1 3 100 12.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V-1 Kn 100 12.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Liane Svensson - Rune Lind 3NT V-1 3 100 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT V= 3 -90 7.0/9.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V= 5 -90 7.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+1 E -140 4.0/12.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Emil Tibblin 3NT V= 3 -600 1.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V= 3 -600 1.0/15.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 8.4/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
ingen i zon
EKkn54
K9
732
K82
1063
kn2
Dkn6
Ekn953
D9872
D543
EK9
4

E10876
10854
D1076

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78767
S77767
Ö55676
V55676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Bertil Häggström - Emil Tibblin 4 Ö-2 K 100 15.0/1.0
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö-2 7 100 15.0/1.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 Ö-1 8 50 9.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö-1 6 50 9.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 N-1 E -50 4.0/12.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Liane Svensson - Rune Lind 2 Ö= 10 -110 2.0/14.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö= E -140 0.0/16.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren     - 8.4/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Syd giv
N-S i zon
kn1032
2
752
Ekn982
KD6
kn108
ED43
D54
E97
E764
K986
K3
854
KD953
kn10
1076

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53444
S53444
Ö710999
V710999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 Ö-3 Kn 150 16.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö-2 8 100 14.0/2.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 3NT V-1 8 50 12.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Emil Tibblin 3 V+1 2 -130 9.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V+1 2 -130 9.0/7.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V+2 2 -150 6.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Rune Lind 3NT V= 2 -400 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V= Kn -400 3.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V+1 Kn -430 0.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 7.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Väst giv
Ö-V i zon
D1064
kn82
432
642
K987
K5
EK98
1095
kn32
D97
D76
Kkn83
E5
E10643
kn105
ED7

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55655
S55655
Ö88787
V88787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Liane Svensson - Rune Lind 2NT Ö-1 E 100 16.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S-1 E -50 14.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 V= Kn -80 12.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 S-2 E -100 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Emil Tibblin 2 S-2 K -100 8.0/8.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 2 S-2 E -100 8.0/8.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V= 2 -110 4.0/12.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S-3 E -150 2.0/14.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Eva Engström - Kerstin Engström 4 S-4 E -200 0.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson     - 7.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Nord giv
ingen i zon
97
EK942
kn109
K84
Kkn5
106
E876
Dkn106
6432
kn853
K2
975
ED108
D7
D543
E32

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N79978
S79978
Ö64465
V64465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Emil Tibblin 2NT S= D 120 16.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 N= 9 110 14.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 S= 6 90 10.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= 10 90 10.0/6.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT N= 5 90 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Kerstin Engström 1 S= D 80 6.0/10.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT N-1 5 -50 3.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Rune Lind 3NT N-1 9 -50 3.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N-2 3 -100 0.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.9/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.21

Öst giv
N-S i zon
K5
kn53
K9543
E76
ED643
E72
107
D83
982
KD10986
Dkn6
10
kn107
4
E82
Kkn9542

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N1010446
S1010446
Ö33975
V33975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 V-2 3 100 15.0/1.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 Ö-2 E 100 15.0/1.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-1 D 50 10.0/6.0
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 E 50 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö-1 Kn 50 10.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 4 -110 6.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Bertil Häggström - Emil Tibblin 2 Ö+1 2 -140 2.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Rune Lind 2 Ö+1 Kn -140 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 Ö+1 E -140 2.0/14.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.9/-