Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien öppen tor 2008-08-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien öppen tor 2008-08-07

Partävling, 23 bord, 45 par. Antal brickor: 26. Medel: 546.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Thomas Falk - Bo Frögeli

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 26, Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman
13NT N= 400 36.0 86% 36 86.0%EK2KD83EK82Kn10 D1086102DKn43832
24 V-1 50 23.0 55% 59 70.5%K954EKKn975495 65ED626K108742
Rond 2, som ÖV mot par 23, Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén
34 S= -420 28.0 67% 87 69.3%K643108643Kn765 D85Kn872EKn9D94
43NT S= -600 23.0 55% 110 65.8%K10EKn84Kn1098652 D76421076D9747
Rond 3, som NS mot par 20, Lars Almberg - Christina Björklund
54 S-1 -100 24.0 57% 134 64.0%ED751073KKn102D10 K1094KnE7537542
64 S-3 -150 10.0 24% 144 57.3%72EKD4K84D875 438532EDKn31093
Rond 4, som NS mot par 4, Lars Manneteg - Carmen Tuason
74 V+1 -650 12.0 29% 156 53.3%4Kn965KD82EKn97 K81084Kn105108642
85 N+1 420 31.0 74% 187 55.9%E10ED8KD1087296 KDKn67652E96310
Rond 5, som ÖV mot par 21, Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg
94 N-1 50 28.0 67% 215 57.1%D104264KKn5EKn109 Kn85Kn398743D73
104 V-1 -100 12.0 29% 227 54.3%DKn962K8774K83 K74ED6DKn2D1075
Rond 6, som NS mot par 25, Lennart Weiler - Mart Altmäe
113 S= 140 32.0 76% 259 56.3%K97104K10432KD4 EDKn1084Kn655985
122 Ö= -110 30.0 71% 289 57.5%EK43Kn861072D102 752E74D65K753
Rond 7, som ÖV mot par 16, Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira
132 S+3 -200 30.0 71% 319 58.5%1032109Kn9864Kn97 E78743K107EK65
141NT Ö+3 180 40.0 95% 359 61.1%E9D82D864K987 Kn762K1076EKn10710
Rond 8, som NS mot par 18, Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson
154 Ö= -420 30.0 71% 389 61.8%D1073EK1042DKn87 976543DKn106532
163 N+1 170 5.0 12% 394 58.7%EKDEKKn985Kn323 1065D10965ED865
Rond 9, som NS mot par 24, Bertil Södermark - Ann Södermark
173 V-1 50 27.0 64% 421 59.0%K3D105421094K43 108523Kn87EKn1097
183NT N-1 -100 12.0 29% 433 57.3%E76E983EDKn542 KDKn9K74K75DKn9
Rond 10, som NS mot par 15, Lennart Herminge - Gunilla Tingström
194 N-2 -100 27.0 64% 460 57.7%93KK108632ED65 KDKn10576D910843
202 N= 110 22.0 52% 482 57.4%KDKn76E964K632 10435D1098764K10
Rond 11, som ÖV mot par 22, Sven Holmberg - Björn Backström
212NT Ö+3 210 40.0 95% 522 59.2%EEKD610873D975 Kn8324D54E10643
224 N+1 -450 16.0 38% 538 58.2%265EK9764KDKn10 86KD1072285432
Rond 12, som ÖV mot par 19, Olle Wademark - Anders Palmgren
231 S+3 -170 22.0 52% 560 58.0%EKn4KKn109KD6KD6 8758765439854
243NT Ö-1 -50 14.0 33% 574 56.9%ED86E8E104K1076 5109742Kn73EKn32
Rond 13, som ÖV mot par 14, Mona Asplund - Helga Lagergren
254 S-2 100 37.0 88% 611 58.2%EDKn7543953265 82Kn86K754EDKn9
264 V+2 680 19.0 45% 630 57.7%D963Kn953D9EK4 EK84EK8K87275

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
ingen i zon
EK2
KD83
EK82
kn10
kn974
E9754
9
ED4
53
kn6
10765
K9765
D1086
102
Dkn43
832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Elfving - Sverker Holmberger Hans Alexandersson - Marie Nylin 3NT S+1 4 430 41.0/1.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Jan Alpe - Christina Torsslow 3NT N+1 Kn 430 41.0/1.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3NT N= 5 400 36.0/6.0
Sven Holmberg - Björn Backström Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 3NT N= 5 400 36.0/6.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3NT N= Kn 400 36.0/6.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lars Almberg - Christina Björklund 1NT N+4 Kn 210 32.0/10.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 S+1 9 140 29.0/13.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 1 S+2 9 140 29.0/13.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 2 S= 9 110 26.0/16.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Lotta Darin - Eva Dionisi 3D V-1 E 100 24.0/18.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3NT N-1 5 -50 20.0/22.0
Arne Persson - Harry Nisell Hans Hultqvist - Björn Borin 3NT N-1 5 -50 20.0/22.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3NT N-1 Kn -50 20.0/22.0
Peter Gavatin - Olle Robin Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 3NT N-2 3 -100 8.0/34.0
Kevin Palm - Ada Wester Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT N-2 5 -100 8.0/34.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Magda Osser - Leif Osser 3NT N-2 6 -100 8.0/34.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT N-2 6 -100 8.0/34.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 3NT N-2 5 -100 8.0/34.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Olle Wademark - Anders Palmgren 3NT N-2 6 -100 8.0/34.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Bertil Södermark - Ann Södermark 3NT N-2 5 -100 8.0/34.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT N-2 5 -100 8.0/34.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3NT N-2 5 -100 8.0/34.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson     - 25.1/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
N-S i zon

K954
EKkn9754
95
KDkn9742
103
1032
E
E1083
kn87
D8
Dkn63
65
ED62
6
K108742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Holmberg - Björn Backström Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 6D S= E 1660 41.0/1.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 6D S= E 1660 41.0/1.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Jan Alpe - Christina Torsslow 5D N= E 850 38.0/4.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 5 S+1 E 680 36.0/6.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Magda Osser - Leif Osser 5 N= E 600 34.0/8.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4D V-1 E 100 31.0/11.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4D V-1 E 100 31.0/11.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Lotta Darin - Eva Dionisi 5 V-1 E 50 23.0/19.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Hubert Thorson - Per Skoglund 4 V-1 E 50 23.0/19.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 V-1 E 50 23.0/19.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lars Almberg - Christina Björklund 4 V-1 E 50 23.0/19.0
Arne Persson - Harry Nisell Hans Hultqvist - Björn Borin 4 V-1 E 50 23.0/19.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Hans Alexandersson - Marie Nylin 5 V-1 E 50 23.0/19.0
Kevin Palm - Ada Wester Lars Manneteg - Carmen Tuason 5 N-1 E -100 15.0/27.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Olle Wademark - Anders Palmgren 5 N-1 2 -100 15.0/27.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 V= E -140 12.0/30.0
Peter Gavatin - Olle Robin Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 5D N-1 E -200 10.0/32.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 V= E -420 5.0/37.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 4 V= E -420 5.0/37.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Bertil Södermark - Ann Södermark 4 V= E -420 5.0/37.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 V= E -420 5.0/37.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4D V= K -590 0.0/42.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson     - 25.1/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
Ö-V i zon
E1097
D1063
52
EK2
D85
kn872
Ekn9
D94
K643

108643
kn765
kn2
EK954
KD7
1083

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Magda Osser - Leif Osser 4 S+1 9 450 34.0/8.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Hubert Thorson - Per Skoglund 4 S+1 4 450 34.0/8.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 4 S+1 5 450 34.0/8.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Kevin Palm - Ada Wester 4 S+1 5 450 34.0/8.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Lennart Weiler - Mart Altmäe 4 S+1 5 450 34.0/8.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4 S+1 4 450 34.0/8.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S+1 2 450 34.0/8.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Arne Persson - Harry Nisell 4 S+1 5 450 34.0/8.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Hultqvist - Björn Borin 4 S+1 4 450 34.0/8.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Lars G Andersson - Eddie Persson 4 S= 7 420 14.0/28.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Peter Gavatin - Olle Robin 4 S= Kn 420 14.0/28.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Lotta Darin - Eva Dionisi 4 S= 5 420 14.0/28.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Olle Wademark - Anders Palmgren 4 S= 5 420 14.0/28.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Mona Asplund - Helga Lagergren 4 S= E 420 14.0/28.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Thomas Falk - Bo Frögeli 4 S= 4 420 14.0/28.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 4 S= 5 420 14.0/28.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Michael Jungstedt - Thomas Malmström 4 S= 5 420 14.0/28.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4 S= 5 420 14.0/28.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 S= 5 420 14.0/28.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 4 S= 5 420 14.0/28.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 4 S-1 4 -50 2.0/40.0
Sven Holmberg - Björn Backström Lars Almberg - Christina Björklund 6 S-3 4 -150 0.0/42.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson     - -/21.5

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
alla i zon
kn83
532
E1082
D43
D7642
1076
D974
7
K10
Ekn84

kn1098652
E95
KD9
Kkn653
EK

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 3NT S+3 7 690 42.0/0.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 3NT S+2 2 660 36.0/6.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Lars G Andersson - Eddie Persson 3NT S+2 2 660 36.0/6.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Peter Gavatin - Olle Robin 3NT S+2 7 660 36.0/6.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3NT N+2 Kn 660 36.0/6.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT S+2 7 660 36.0/6.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT S+1 7 630 27.0/15.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Mona Asplund - Helga Lagergren 3NT N+1 Kn 630 27.0/15.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3NT N+1 Kn 630 27.0/15.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Arne Persson - Harry Nisell 3NT S+1 7 630 27.0/15.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT S= 2 600 19.0/23.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Lennart Weiler - Mart Altmäe 3NT S= 7 600 19.0/23.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Michael Jungstedt - Thomas Malmström 3NT S= 2 600 19.0/23.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3NT S= 4 600 19.0/23.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Lotta Darin - Eva Dionisi 4 Ö-3 K 300 14.0/28.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Hultqvist - Björn Borin 3 S+1 4 130 12.0/30.0
Sven Holmberg - Björn Backström Lars Almberg - Christina Björklund 2 S+1 7 110 10.0/32.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Magda Osser - Leif Osser 3NT S-1 4 -100 5.0/37.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Kevin Palm - Ada Wester 5 N-1 Kn -100 5.0/37.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Olle Wademark - Anders Palmgren 3 S-1 7 -100 5.0/37.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Elfving - Sverker Holmberger 3 S-1 7 -100 5.0/37.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 3NT S-3 2 -300 0.0/42.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson     - -/21.5

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
N-S i zon
ED75
1073
Kkn102
D10
kn62
EK9852
84
kn3
83
D64
D96
EK986
K1094
kn
E753
7542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 2D S+2 E 1070 42.0/0.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars G Andersson - Eddie Persson 4D S= K 790 40.0/2.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Lennart Herminge - Gunilla Tingström 3 S+1 E 170 37.0/5.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 2 S+2 E 170 37.0/5.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 2 S+1 2 140 34.0/8.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4D V-1 E 100 31.0/11.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Sven Holmberg - Björn Backström 5 V-2 E 100 31.0/11.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 4 V-1 E 50 28.0/14.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 N-1 E -100 24.0/18.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lars Almberg - Christina Björklund 4 S-1 K -100 24.0/18.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Henning Tingvall - Åke Falkunge 3 N-1 E -100 24.0/18.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Kevin Palm - Ada Wester 3 V= D -140 18.0/24.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 V= E -140 18.0/24.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 3 V= E -140 18.0/24.0
Magda Osser - Leif Osser Hubert Thorson - Per Skoglund 2 V+3 2 -200 9.0/33.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Peter Gavatin - Olle Robin 3 V+2 D -200 9.0/33.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4D N-1 E -200 9.0/33.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Alexandersson - Marie Nylin 3 V+2 D -200 9.0/33.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Jan Alpe - Christina Torsslow 2 V+3 D -200 9.0/33.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Arne Persson - Harry Nisell 3 V+2 2 -200 9.0/33.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4 V+1 3 -450 2.0/40.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Elena Ström - Rolf Kipowski 4D V+1 3 -690 0.0/42.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger     - -/25.2

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
Ö-V i zon
72
EKD4
K84
D875
EKD1095
6
1095
K42
kn86
kn1097
762
Ekn6
43
8532
EDkn3
1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Jan Alpe - Christina Torsslow 4 V-1 8 100 42.0/0.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 2 S-1 D -50 40.0/2.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 S-2 E -100 36.0/6.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 3 N-2 E -100 36.0/6.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 S-2 E -100 36.0/6.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars G Andersson - Eddie Persson 3 V= E -140 23.0/19.0
Magda Osser - Leif Osser Hubert Thorson - Per Skoglund 2 V+1 E -140 23.0/19.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Sven Holmberg - Björn Backström 3 Ö= E -140 23.0/19.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Peter Gavatin - Olle Robin 2 V+1 K -140 23.0/19.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Lennart Herminge - Gunilla Tingström 3 V= E -140 23.0/19.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 3 V= E -140 23.0/19.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 V= E -140 23.0/19.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3 V= E -140 23.0/19.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Henning Tingvall - Åke Falkunge 3 V= E -140 23.0/19.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Alexandersson - Marie Nylin 3 V= E -140 23.0/19.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S-3 K -150 10.0/32.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lars Almberg - Christina Björklund 4 S-3 D -150 10.0/32.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4 N-3 Kn -150 10.0/32.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Elena Ström - Rolf Kipowski 3 V+1 E -170 5.0/37.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Arne Persson - Harry Nisell 3 V+1 E -170 5.0/37.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4D S-2 K -300 2.0/40.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Kevin Palm - Ada Wester 4 V= E -620 0.0/42.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger     - -/25.2

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
alla i zon
4
kn965
KD82
Ekn97
D972
EKD2
97
KD5
Ekn10653
73
E643
3
K8
1084
kn105
108642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 6 V-1 K 100 41.0/1.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 6 V-1 K 100 41.0/1.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Magda Osser - Leif Osser 4 V= 2 -620 32.0/10.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö= Kn -620 32.0/10.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Kevin Palm - Ada Wester 4 Ö= 6 -620 32.0/10.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 Ö= 10 -620 32.0/10.0
Lars Almberg - Christina Björklund Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 4 Ö= 2 -620 32.0/10.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4 Ö= 10 -620 32.0/10.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Arne Persson - Harry Nisell 4 Ö= 2 -620 32.0/10.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 4 V+1 K -650 12.0/30.0
Peter Gavatin - Olle Robin Elena Ström - Rolf Kipowski 4 V+1 D -650 12.0/30.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4 V+1 4 -650 12.0/30.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 V+1 K -650 12.0/30.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 4 V+1 5 -650 12.0/30.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Sven Holmberg - Björn Backström 5 V= K -650 12.0/30.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Olle Wademark - Anders Palmgren 4 V+1 K -650 12.0/30.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Mona Asplund - Helga Lagergren 4 Ö+1 Kn -650 12.0/30.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 4 V+1 6 -650 12.0/30.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 5 Ö= 10 -650 12.0/30.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4 V+1 K -650 12.0/30.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Hultqvist - Björn Borin 4 Ö+1 4 -650 12.0/30.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 5 Ö= Kn -650 12.0/30.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin     - 24.0/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
ingen i zon
E10
ED8
KD10872
96
94
Kkn4
54
EKkn732
87532
1093
kn
D854
KDkn6
7652
E963
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Elfving - Sverker Holmberger Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 4 S+1 E 450 42.0/0.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Magda Osser - Leif Osser 4 S= K 420 31.0/11.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 5 N+1 5 420 31.0/11.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 5 N+1 5 420 31.0/11.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lars Manneteg - Carmen Tuason 5 N+1 5 420 31.0/11.0
Lars Almberg - Christina Björklund Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 5 S+1 K 420 31.0/11.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Olle Wademark - Anders Palmgren 5 N+1 10 420 31.0/11.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 5 N+1 5 420 31.0/11.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Arne Persson - Harry Nisell 4 N= E 420 31.0/11.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 5 N+1 5 420 31.0/11.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Hultqvist - Björn Borin 5 N+1 D 420 31.0/11.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 3 N+3 D 170 10.0/32.0
Peter Gavatin - Olle Robin Elena Ström - Rolf Kipowski 4 N+2 5 170 10.0/32.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 N+2 D 170 10.0/32.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Kevin Palm - Ada Wester 3 N+3 D 170 10.0/32.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 3 N+3 5 170 10.0/32.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Sven Holmberg - Björn Backström 4 N+2 5 170 10.0/32.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Mona Asplund - Helga Lagergren 3 N+3 4 170 10.0/32.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4 N+2 5 170 10.0/32.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3 N+3 5 170 10.0/32.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3 N+3 5 170 10.0/32.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 N+2 5 170 10.0/32.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin     - 24.0/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
Ö-V i zon
E97
ED852
D106
K4
kn85
kn3
98743
D73
D1042
64
Kkn5
Ekn109
K63
K1097
E2
8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Darin - Eva Dionisi Hubert Thorson - Per Skoglund 4 N= E 420 38.0/4.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Lennart Herminge - Gunilla Tingström 4 N= 4 420 38.0/4.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 N= 4 420 38.0/4.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 4 N= 6 420 38.0/4.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 4 N= 5 420 38.0/4.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Magnus Hammar - Malcolm Thorén 1NT N+4 6 210 32.0/10.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Sven Holmberg - Björn Backström 2 N+2 2 170 30.0/12.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Peter Gavatin - Olle Robin Lars G Andersson - Eddie Persson 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Kevin Palm - Ada Wester Magda Osser - Leif Osser 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 N-1 3 -50 14.0/28.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Bertil Södermark - Ann Södermark 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Thomas Falk - Bo Frögeli 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Lars Almberg - Christina Björklund 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Arne Persson - Harry Nisell 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 4 N-1 2 -50 14.0/28.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 N-1 4 -50 14.0/28.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4 N-1 3 -50 14.0/28.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Hans Alexandersson - Marie Nylin 4 N-1 6 -50 14.0/28.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson     - 24.3/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
alla i zon
E1085
932
E9653
6
K74
ED6
Dkn2
D1075
Dkn962
K87
74
K83
3
kn1054
K108
Ekn942

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Asplund - Helga Lagergren Lennart Herminge - Gunilla Tingström 3NT V-3 3 300 42.0/0.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Hubert Thorson - Per Skoglund 3 Ö-2 8 200 38.0/4.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 V-2 6 200 38.0/4.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3NT V-2 3 200 38.0/4.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Thomas Falk - Bo Frögeli 4 V-1 2 100 30.0/12.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 2 Ö-1 Kn 100 30.0/12.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Arne Persson - Harry Nisell 2 Ö-1 Kn 100 30.0/12.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 2NT V-1 5 100 30.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Hans Alexandersson - Marie Nylin 2 V-1 6 100 30.0/12.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 1NT V= 3 -90 21.0/21.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Bertil Södermark - Ann Södermark 1NT Ö= 3 -90 21.0/21.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 1NT V= 3 -90 21.0/21.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Magnus Hammar - Malcolm Thorén 1NT V= 5 -90 21.0/21.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 3 N-1 K -100 16.0/26.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 2 Ö= Kn -110 11.0/31.0
Kevin Palm - Ada Wester Magda Osser - Leif Osser 2 Ö= 8 -110 11.0/31.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 2 Ö= 8 -110 11.0/31.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 2 Ö= K -110 11.0/31.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Lars Almberg - Christina Björklund 1NT V+1 3 -120 6.0/36.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Sven Holmberg - Björn Backström 3 V= 6 -140 4.0/38.0
Peter Gavatin - Olle Robin Lars G Andersson - Eddie Persson 2 V+2 6 -170 2.0/40.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Hans Elfving - Sverker Holmberger 5 S-5 K -500 0.0/42.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson     - 24.3/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
ingen i zon
K97
104
K10432
KD4
632
KD3
kn98
E1062
5
E9872
ED76
kn73
EDkn1084
kn65
5
985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Alpe - Christina Torsslow Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 5D Ö-2 E 300 42.0/0.0
Peter Gavatin - Olle Robin Kevin Palm - Ada Wester 3 N= K 140 32.0/10.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Magda Osser - Leif Osser 2 S+1 2 140 32.0/10.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Weiler - Mart Altmäe 3 S= K 140 32.0/10.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Hubert Thorson - Per Skoglund 3 N= K 140 32.0/10.0
Lars Almberg - Christina Björklund Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 S= K 140 32.0/10.0
Arne Persson - Harry Nisell Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 S= 2 140 32.0/10.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3 S= 2 140 32.0/10.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Elfving - Sverker Holmberger 2 S+1 8 140 32.0/10.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3 S= K 140 32.0/10.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Elena Ström - Rolf Kipowski 4 V-2 7 100 21.0/21.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 4 Ö-2 Kn 100 21.0/21.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 5 Ö-1 5 50 16.0/26.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3 V-1 K 50 16.0/26.0
Sven Holmberg - Björn Backström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 V-1 7 50 16.0/26.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 3 S-1 6 -50 11.0/31.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Bertil Södermark - Ann Södermark 2 S-1 K -50 11.0/31.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lars G Andersson - Eddie Persson 3D S-1 2 -100 5.0/37.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 S-2 2 -100 5.0/37.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Hans Alexandersson - Marie Nylin 4D N-1 K -100 5.0/37.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Hultqvist - Björn Borin 4D S-1 K -100 5.0/37.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 4 Ö= 5 -420 0.0/42.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström     - -/20.1

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
N-S i zon
EK43
kn86
1072
D102
1086
D3
K843
kn864
Dkn9
K10952
Ekn9
E9
752
E74
D65
K753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Bertil Södermark - Ann Södermark 1NT Ö-1 5 50 41.0/1.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 1NT Ö-1 4 50 41.0/1.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lars G Andersson - Eddie Persson 1NT V= K -90 35.0/7.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Magda Osser - Leif Osser 1NT V= 4 -90 35.0/7.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Hubert Thorson - Per Skoglund 1NT Ö= 3 -90 35.0/7.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 1NT V= 3 -90 35.0/7.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Weiler - Mart Altmäe 2 Ö= 2 -110 30.0/12.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Elena Ström - Rolf Kipowski 1NT Ö+1 5 -120 23.0/19.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 1NT Ö+1 5 -120 23.0/19.0
Lars Almberg - Christina Björklund Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 1NT Ö+1 3 -120 23.0/19.0
Sven Holmberg - Björn Backström Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 1NT Ö+1 3 -120 23.0/19.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 1NT Ö+1 7 -120 23.0/19.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Hultqvist - Björn Borin 1NT Ö+1 3 -120 23.0/19.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 1 Ö+2 5 -140 16.0/26.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 1NT Ö+2 3 -150 9.0/33.0
Peter Gavatin - Olle Robin Kevin Palm - Ada Wester 1NT Ö+2 5 -150 9.0/33.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 1NT Ö+2 6 -150 9.0/33.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 1NT V+2 3 -150 9.0/33.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Hans Alexandersson - Marie Nylin 1NT Ö+2 2 -150 9.0/33.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 1NT Ö+2 5 -150 9.0/33.0
Arne Persson - Harry Nisell Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 1NT Ö+3 3 -180 2.0/40.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Elfving - Sverker Holmberger 1NT S-2 D -200 0.0/42.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström     - -/20.1

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
alla i zon
5
EK65
E532
D843
E7
8743
K107
EK65
1032
109
kn9864
kn97
KDkn9864
Dkn2
D
102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars G Andersson - Eddie Persson 4D S+1 K 990 42.0/0.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S+1 E 650 35.0/7.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 4 S+1 E 650 35.0/7.0
Magda Osser - Leif Osser Elena Ström - Rolf Kipowski 4 S+1 E 650 35.0/7.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 4 S+1 E 650 35.0/7.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Arne Persson - Harry Nisell 4 S+1 4 650 35.0/7.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Alexandersson - Marie Nylin 4 S+1 E 650 35.0/7.0
Peter Gavatin - Olle Robin Lotta Darin - Eva Dionisi 4 S= E 620 22.0/20.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 S= 5 620 22.0/20.0
Lars Almberg - Christina Björklund Kevin Palm - Ada Wester 4 S= E 620 22.0/20.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Bertil Södermark - Ann Södermark 4 N= 10 620 22.0/20.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4 S= E 620 22.0/20.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S= E 620 22.0/20.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Jan Alpe - Christina Torsslow 4 S= E 620 22.0/20.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Thomas Falk - Bo Frögeli 2 S+3 E 200 12.0/30.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3 S+2 7 200 12.0/30.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Michael Jungstedt - Thomas Malmström 2 S+3 E 200 12.0/30.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Lennart Weiler - Mart Altmäe 3 S+1 E 170 7.0/35.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Sven Holmberg - Björn Backström 2 S+2 E 170 7.0/35.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4 S-1 D -100 3.0/39.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Hans Hultqvist - Björn Borin 3NT N-1 6 -100 3.0/39.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Olle Wademark - Anders Palmgren 3NT N-3 6 -300 0.0/42.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson     - -/25.5

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
ingen i zon
D108
Ekn95
52
Dkn54
kn762
K1076
Ekn107
10
E9
D82
D864
K987
K543
43
K93
E632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Elfving - Sverker Holmberger Jan Alpe - Christina Torsslow 2 Ö-3 3 150 42.0/0.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Hans Hultqvist - Björn Borin 2 V-2 4 100 40.0/2.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Bertil Södermark - Ann Södermark 3 Ö-1 4 50 38.0/4.0
Peter Gavatin - Olle Robin Lotta Darin - Eva Dionisi Pass   32.0/10.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Sven Holmberg - Björn Backström Pass   32.0/10.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Pass   32.0/10.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Arne Persson - Harry Nisell Pass   32.0/10.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Michael Jungstedt - Thomas Malmström Pass   32.0/10.0
Lars Almberg - Christina Björklund Kevin Palm - Ada Wester 3 S-1 10 -50 26.0/16.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 1NT Ö= 3 -90 22.0/20.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Olle Wademark - Anders Palmgren 1NT Ö= 4 -90 22.0/20.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 1NT Ö= 3 -90 22.0/20.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT N-2 7 -100 18.0/24.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 V= 5 -110 14.0/28.0
Magda Osser - Leif Osser Elena Ström - Rolf Kipowski 2 Ö+1 2 -110 14.0/28.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lars G Andersson - Eddie Persson 3 V= D -110 14.0/28.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 2NT Ö= 4 -120 10.0/32.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3 V= 8 -140 8.0/34.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Lennart Weiler - Mart Altmäe 1NT Ö+2 2 -150 5.0/37.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Hans Alexandersson - Marie Nylin 1NT Ö+2 3 -150 5.0/37.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Thomas Falk - Bo Frögeli 1NT Ö+3 2 -180 2.0/40.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 2D S-3 10 -500 0.0/42.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson     - -/25.5

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
N-S i zon
D1073
EK1042
Dkn
87
EK52
Dkn8753
K9
E
kn9864
6
E1082
K94

9
76543
Dkn106532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 5 Ö-1 D 50 41.0/1.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Mona Asplund - Helga Lagergren 4 Ö-1 D 50 41.0/1.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Magda Osser - Leif Osser 2NT V+1 E -150 38.0/4.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Elena Ström - Rolf Kipowski 4 Ö= D -420 30.0/12.0
Kevin Palm - Ada Wester Lotta Darin - Eva Dionisi 4 Ö= D -420 30.0/12.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 Ö= D -420 30.0/12.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 Ö= 9 -420 30.0/12.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Hans Hultqvist - Björn Borin 4 Ö= D -420 30.0/12.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 Ö= 9 -420 30.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4 Ö= D -420 30.0/12.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Peter Gavatin - Olle Robin 4 Ö+1 D -450 16.0/26.0
Sven Holmberg - Björn Backström Lennart Weiler - Mart Altmäe 4 Ö+1 9 -450 16.0/26.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Lars Almberg - Christina Björklund 4 Ö+1 D -450 16.0/26.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 4 Ö+1 4 -450 16.0/26.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Henning Tingvall - Åke Falkunge 4 Ö+1 D -450 16.0/26.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 V+1 10 -450 16.0/26.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4 Ö+1 D -450 16.0/26.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 3D V= D -530 8.0/34.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 4D Ö= D -590 4.0/38.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4D Ö= D -590 4.0/38.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Jan Alpe - Christina Torsslow 4D Ö= D -590 4.0/38.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4D Ö+1 D -690 0.0/42.0
Arne Persson - Harry Nisell     - -/17.8

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
Ö-V i zon
EKD
EKkn985
kn32
3
kn43
643
74
kn10974
9872
1072
EKD8
K2
1065
D
10965
ED865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Henning Tingvall - Åke Falkunge 3NT N+2 E 460 42.0/0.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 4 N+1 E 450 40.0/2.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 3NT N+1 E 430 37.0/5.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Hans Hultqvist - Björn Borin 3NT S+1 7 430 37.0/5.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Peter Gavatin - Olle Robin 4 N= K 420 24.0/18.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Magda Osser - Leif Osser 4 N= E 420 24.0/18.0
Kevin Palm - Ada Wester Lotta Darin - Eva Dionisi 4 N= E 420 24.0/18.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Mona Asplund - Helga Lagergren 4 N= E 420 24.0/18.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 N= K 420 24.0/18.0
Sven Holmberg - Björn Backström Lennart Weiler - Mart Altmäe 4 N= E 420 24.0/18.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Lars Almberg - Christina Björklund 4 N= E 420 24.0/18.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Michael Jungstedt - Thomas Malmström 4 S= E 420 24.0/18.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 S= 7 420 24.0/18.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 4 N= D 420 24.0/18.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4 N= E 420 24.0/18.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3 N+2 E 200 12.0/30.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Elena Ström - Rolf Kipowski 3 N+1 E 170 5.0/37.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 2 N+2 E 170 5.0/37.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3 N+1 E 170 5.0/37.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N+1 E 170 5.0/37.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Jan Alpe - Christina Torsslow 3 N+1 E 170 5.0/37.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 3 N+1 E 170 5.0/37.0
Arne Persson - Harry Nisell     - -/17.8

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
ingen i zon
K3
D10542
1094
K43
ED964
EK876
K32
kn7
kn9
ED65
D8652
10852
3
kn87
Ekn1097

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lars Manneteg - Carmen Tuason 5 V-3 9 150 42.0/0.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Lars G Andersson - Eddie Persson 4 V-2 10 100 40.0/2.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 3NT Ö-1 Kn 50 27.0/15.0
Kevin Palm - Ada Wester Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 3NT Ö-1 Kn 50 27.0/15.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peter Gavatin - Olle Robin 4 V-1 10 50 27.0/15.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3NT Ö-1 10 50 27.0/15.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Bertil Södermark - Ann Södermark 3 V-1 3 50 27.0/15.0
Sven Holmberg - Björn Backström Magda Osser - Leif Osser 4NT Ö-1 10 50 27.0/15.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 4 V-1 2 50 27.0/15.0
Arne Persson - Harry Nisell Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 4 V-1 10 50 27.0/15.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Hans Hultqvist - Björn Borin 3NT Ö-1 Kn 50 27.0/15.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT Ö-1 Kn 50 27.0/15.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4 V-1 10 50 27.0/15.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Michael Jungstedt - Thomas Malmström 3NT Ö-1 Kn 50 27.0/15.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Alexandersson - Marie Nylin 2NT Ö= 9 -120 14.0/28.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Mona Asplund - Helga Lagergren 2 N-5 Kn -250 12.0/30.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Olle Wademark - Anders Palmgren 3NT V= 4 -400 7.0/35.0
Lars Almberg - Christina Björklund Lennart Herminge - Gunilla Tingström 3NT V= 10 -400 7.0/35.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3NT V= 3 -400 7.0/35.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 3NT Ö= 9 -400 7.0/35.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 4 V= 4 -420 2.0/40.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NTD Ö+2 3 -750 0.0/42.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg     - 27.3/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
N-S i zon
E76
E983
EDkn
542
1052
Dkn105
82
EK87
843
62
109643
1063
KDkn9
K74
K75
Dkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 3NT S+1 D 630 33.0/9.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT S+1 E 630 33.0/9.0
Kevin Palm - Ada Wester Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 3NT S+1 E 630 33.0/9.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 3NT S+1 E 630 33.0/9.0
Arne Persson - Harry Nisell Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 3NT N+1 D 630 33.0/9.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT S+1 E 630 33.0/9.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Hans Hultqvist - Björn Borin 3NT S+1 D 630 33.0/9.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT S+1 D 630 33.0/9.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 3NT S+1 D 630 33.0/9.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3NT S+1 E 630 33.0/9.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3NT N= 4 600 19.0/23.0
Sven Holmberg - Björn Backström Magda Osser - Leif Osser 3NT S= 7 600 19.0/23.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Hans Alexandersson - Marie Nylin 3NT S= D 600 19.0/23.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3NT N= 4 600 19.0/23.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Peter Gavatin - Olle Robin 4 N-1 4 -100 12.0/30.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Mona Asplund - Helga Lagergren 6NT S-1 E -100 12.0/30.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Bertil Södermark - Ann Södermark 3NT N-1 3 -100 12.0/30.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Lars G Andersson - Eddie Persson 6NT S-2 E -200 7.0/35.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 6NT S-2 E -200 7.0/35.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Olle Wademark - Anders Palmgren 6NTD S-2 E -500 2.0/40.0
Lars Almberg - Christina Björklund Lennart Herminge - Gunilla Tingström 6NTD S-2 E -500 2.0/40.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Michael Jungstedt - Thomas Malmström 6NTD S-2 E -500 2.0/40.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg     - 27.3/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
Ö-V i zon
93
K
K108632
ED65
E864
D10942
kn5
kn7
72
Ekn853
E74
K92
KDkn105
76
D9
10843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Hultqvist - Björn Borin Magnus Hammar - Malcolm Thorén 2 S+1 2 140 42.0/0.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Mona Asplund - Helga Lagergren 3 N= 2 110 40.0/2.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 2 N= 7 90 38.0/4.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 4 S-1 9 -50 34.0/8.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Sven Holmberg - Björn Backström 4 N-1 7 -50 34.0/8.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Elfving - Sverker Holmberger 3 S-1 Kn -50 34.0/8.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Herminge - Gunilla Tingström 4 N-2 8 -100 27.0/15.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 4 S-2 4 -100 27.0/15.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N-2 E -100 27.0/15.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S-2 Kn -100 27.0/15.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lotta Darin - Eva Dionisi 3 Ö= D -140 22.0/20.0
Peter Gavatin - Olle Robin Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3 Ö+1 D -170 14.0/28.0
Kevin Palm - Ada Wester Elena Ström - Rolf Kipowski 3 Ö+1 D -170 14.0/28.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lennart Weiler - Mart Altmäe 3 Ö+1 K -170 14.0/28.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Lars G Andersson - Eddie Persson 3 Ö+1 D -170 14.0/28.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Arne Persson - Harry Nisell 3 Ö+1 K -170 14.0/28.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3 V+1 9 -170 14.0/28.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 3 V+1 9 -170 14.0/28.0
Magda Osser - Leif Osser Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 Ö= D -620 3.0/39.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Lars Almberg - Christina Björklund 4 Ö= K -620 3.0/39.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4 Ö= K -620 3.0/39.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4 Ö= K -620 3.0/39.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson     - -/21.3

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
alla i zon
KDkn76
E964
K
632
92
Dkn102
Ekn2
Dkn97
E85
K873
53
E854
1043
5
D1098764
K10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Hultqvist - Björn Borin Magnus Hammar - Malcolm Thorén 4 V-2 K 200 41.0/1.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 V-2 K 200 41.0/1.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Lars Almberg - Christina Björklund 2 N+2 5 170 38.0/4.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 3 N= 7 140 33.0/9.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 2 N+1 5 140 33.0/9.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Lars G Andersson - Eddie Persson 2 N+1 5 140 33.0/9.0
Hans Alexandersson - Marie Nylin Arne Persson - Harry Nisell 2 N+1 7 140 33.0/9.0
Peter Gavatin - Olle Robin Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3 S= D 110 22.0/20.0
Magda Osser - Leif Osser Lars Manneteg - Carmen Tuason 2 N= 5 110 22.0/20.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Herminge - Gunilla Tingström 2 N= 5 110 22.0/20.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Sven Holmberg - Björn Backström 3 S= D 110 22.0/20.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 N= 5 110 22.0/20.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S= 9 110 22.0/20.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 2 N= 3 110 22.0/20.0
Kevin Palm - Ada Wester Elena Ström - Rolf Kipowski 3 Ö-1 10 100 11.0/31.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lotta Darin - Eva Dionisi 2NT Ö-1 10 100 11.0/31.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 4 V-1 K 100 11.0/31.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 3 V-1 K 100 11.0/31.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Pass   6.0/36.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lennart Weiler - Mart Altmäe 3 V= K -140 3.0/39.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Mona Asplund - Helga Lagergren 3 V= K -140 3.0/39.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4D N-2 5 -500 0.0/42.0
Eric Arvidsson - Snorri Karlsson     - -/21.3

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
N-S i zon
D9764
10732
E2
K2
kn832
4
D54
E10643
E
EKD6
10873
D975
K105
kn985
Kkn96
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 3 Ö-2 Kn 100 42.0/0.0
Magda Osser - Leif Osser Peter Gavatin - Olle Robin 1NT V-1 6 50 36.0/6.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 1NT V-1 2 50 36.0/6.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lotta Darin - Eva Dionisi 3NT Ö-1 5 50 36.0/6.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 1NT V-1 6 50 36.0/6.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 5 Ö-1 8 50 36.0/6.0
Lars Almberg - Christina Björklund Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 2 N-1 E -100 30.0/12.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Elena Ström - Rolf Kipowski 2 Ö+1 Kn -110 26.0/16.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 3 V= 4 -110 26.0/16.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 Ö= Kn -110 26.0/16.0
Kevin Palm - Ada Wester Hubert Thorson - Per Skoglund 1NT Ö+1 9 -120 19.0/23.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 1NT Ö+1 Kn -120 19.0/23.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 1NT Ö+1 6 -120 19.0/23.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Hultqvist - Björn Borin 1NT Ö+1 9 -120 19.0/23.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3 V+1 4 -130 13.0/29.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lennart Herminge - Gunilla Tingström 3 Ö+1 7 -130 13.0/29.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 1NT Ö+2 6 -150 9.0/33.0
Arne Persson - Harry Nisell Henning Tingvall - Åke Falkunge 1NT Ö+2 5 -150 9.0/33.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 2NT Ö+2 6 -180 5.0/37.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 1NT Ö+3 6 -180 5.0/37.0
Sven Holmberg - Björn Backström Thomas Falk - Bo Frögeli 2NT Ö+3 6 -210 2.0/40.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 3NT Ö= 6 -400 0.0/42.0
Jan Alpe - Christina Torsslow     - -/20.1

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
Ö-V i zon
ED10943
3
Dkn103
76
86
KD1072
2
85432
2
65
EK9764
KDkn10
Kkn75
Ekn984
85
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Wademark - Anders Palmgren Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 5D Ö-3 7 800 42.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 4D N+1 E 690 40.0/2.0
Nilla Sundberg - Stefan Josefsson Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg 4D N= E 590 38.0/4.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 5D Ö-2 5 500 36.0/6.0
Kevin Palm - Ada Wester Hubert Thorson - Per Skoglund 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4 N+1 K 450 26.0/16.0
Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm Lotta Darin - Eva Dionisi 5 N= E 450 26.0/16.0
Sven Holmberg - Björn Backström Thomas Falk - Bo Frögeli 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lennart Herminge - Gunilla Tingström 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Hans Elfving - Sverker Holmberger Boel Helsing - Kerstin Zetterberg 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Hans Hultqvist - Björn Borin 4 N+1 E 450 26.0/16.0
Magda Osser - Leif Osser Peter Gavatin - Olle Robin 4 N= K 420 13.0/29.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 4 N= 5 420 13.0/29.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Elena Ström - Rolf Kipowski 4 N= K 420 13.0/29.0
Arne Persson - Harry Nisell Henning Tingvall - Åke Falkunge 4 N= E 420 13.0/29.0
Lars Manneteg - Carmen Tuason Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 5D Ö-1 7 200 5.0/37.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 2 N+3 E 200 5.0/37.0
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 3 N+2 6 200 5.0/37.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3 N+2 E 200 5.0/37.0
Lars Almberg - Christina Björklund Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg 5 Ö-1 K 100 0.0/42.0
Jan Alpe - Christina Torsslow     - -/20.1

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Syd giv
alla i zon
D3
E2
Ekn5
kn108732
875
876543
98
54
Ekn4
Kkn109
KD6
KD6
K10962
D
107432
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Henning Tingvall - Åke Falkunge 4D V-3 D 800 42.0/0.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Lars Manneteg - Carmen Tuason 3D S= 9 670 39.0/3.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Bertil Södermark - Ann Södermark 3D N= K 670 39.0/3.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT Ö-6 E 600 36.0/6.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 4D Ö-2 2 500 34.0/8.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4 V-3 D 300 32.0/10.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Peter Gavatin - Olle Robin 4 V-2 D 200 26.0/16.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lotta Darin - Eva Dionisi 4 V-2 D 200 26.0/16.0
Magda Osser - Leif Osser Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3 V-2 D 200 26.0/16.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Sven Holmberg - Björn Backström 4 V-2 Kn 200 26.0/16.0
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 4 V-2 D 200 26.0/16.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Thomas Falk - Bo Frögeli 1 S+3 5 170 20.0/22.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 2 N+2 9 130 18.0/24.0
Lars Almberg - Christina Björklund Mona Asplund - Helga Lagergren 3 S= 8 110 14.0/28.0
Arne Persson - Harry Nisell Hans Elfving - Sverker Holmberger 3 N= K 110 14.0/28.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Magnus Hammar - Malcolm Thorén 3 N= K 110 14.0/28.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 V-1 D 100 8.0/34.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 3 V-1 D 100 8.0/34.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3 V-1 D 100 8.0/34.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Kevin Palm - Ada Wester 3 Ö= E -140 2.0/40.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 3 V= E -140 2.0/40.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 3 V= D -140 2.0/40.0
Hans Hultqvist - Björn Borin     - -/18.5

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Väst giv
ingen i zon
Kkn10973
65
KD95
9
5
109742
kn73
Ekn32
ED86
E8
E104
K1076
42
KDkn3
862
D854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson Lennart Wiklander - Peter Mårtensson 2D N= E 470 42.0/0.0
Lennart Weiler - Mart Altmäe Lars-OA Hedlund - Anders Thylin 3NT Ö-3 4 150 40.0/2.0
Lars Almberg - Christina Björklund Mona Asplund - Helga Lagergren 2 N= E 110 37.0/5.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Magnus Hammar - Malcolm Thorén 2 N= 6 110 37.0/5.0
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Kevin Palm - Ada Wester 3NT Ö-1 4 50 28.0/14.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Lars Manneteg - Carmen Tuason 3 Ö-1 4 50 28.0/14.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT Ö-1 4 50 28.0/14.0
Lennart Herminge - Gunilla Tingström Bertil Södermark - Ann Södermark 3NT Ö-1 4 50 28.0/14.0
Olle Wademark - Anders Palmgren Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT Ö-1 4 50 28.0/14.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Sven Holmberg - Björn Backström 4 V-1 K 50 28.0/14.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira 3 Ö-1 2 50 28.0/14.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Henning Tingvall - Åke Falkunge 3 N-1 E -50 19.0/23.0
Jan Alpe - Christina Torsslow Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 3 N-1 E -50 19.0/23.0
Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen Peter Gavatin - Olle Robin 2D N-1 E -100 16.0/26.0
Arne Persson - Harry Nisell Hans Elfving - Sverker Holmberger 2NT Ö= 4 -120 14.0/28.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3 Ö= 4 -140 10.0/32.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mårten Gustawsson - Hans Håkansson 2 V+1 9 -140 10.0/32.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 3 V= 9 -140 10.0/32.0
Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2D N-2 E -300 6.0/36.0
Magda Osser - Leif Osser Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3NT Ö= K -400 4.0/38.0
Tommy Eriksson - Kerstin Karlander Lotta Darin - Eva Dionisi 4 V= 9 -420 2.0/40.0
Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3NT Ö+1 K -430 0.0/42.0
Hans Hultqvist - Björn Borin     - -/18.5

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Nord giv
Ö-V i zon
K9
74
Ekn986
K874
82
kn86
K754
EDkn9
EDkn7543
953
2
65
106
EKD102
D103
1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elena Ström - Rolf Kipowski Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 4D Ö-3 E 800 41.0/1.0
Lars Almberg - Christina Björklund Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 6D Ö-3 D 800 41.0/1.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 3NT N+2 D 460 38.0/4.0
Sven Holmberg - Björn Backström Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 3NT N+1 3 430 36.0/6.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Kevin Palm - Ada Wester 4 S= 8 420 30.0/12.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Olle Wademark - Anders Palmgren 4 S= 8 420 30.0/12.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 4 S= 8 420 30.0/12.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 4 S= 8 420 30.0/12.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Arne Persson - Harry Nisell 4 S= 8 420 30.0/12.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Lennart Herminge - Gunilla Tingström 2NT N+4 Kn 240 24.0/18.0
Lars G Andersson - Eddie Persson Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 4 V-2 K 200 19.0/23.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Lennart Weiler - Mart Altmäe 4 Ö-2 K 200 19.0/23.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Jan Alpe - Christina Torsslow 3D Ö-1 E 200 19.0/23.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 4 Ö-2 E 200 19.0/23.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Peter Gavatin - Olle Robin 3 S+1 2 170 14.0/28.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 N+1 E 150 12.0/30.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3 Ö-1 E 100 10.0/32.0
Magda Osser - Leif Osser Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S-1 8 -50 8.0/34.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Thomas Falk - Bo Frögeli 4 S-2 8 -100 5.0/37.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 3 N-2 6 -100 5.0/37.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 3 Ö= E -140 2.0/40.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars Manneteg - Carmen Tuason 3NT N-5 3 -250 0.0/42.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén     - -/16.3

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2008.08.07

Öst giv
alla i zon
kn107
7642
kn4
9863
EK84
EK8
K872
75
D963
kn953
D9
EK4
52
D10
E10653
Dkn102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Andersson - Eddie Persson Peter Flodqvist - Bjarne Stub-Hansen 4 Ö+1 D -650 40.0/2.0
Elena Ström - Rolf Kipowski Tommy Eriksson - Kerstin Karlander 4 V+1 Kn -650 40.0/2.0
Boel Helsing - Kerstin Zetterberg Nilla Sundberg - Stefan Josefsson 4 V+1 6 -650 40.0/2.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Peter Gavatin - Olle Robin 3NT V+2 Kn -660 36.0/6.0
Lotta Darin - Eva Dionisi Lars Manneteg - Carmen Tuason 4 Ö+2 D -680 23.0/19.0
Magda Osser - Leif Osser Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö+2 D -680 23.0/19.0
Mona Asplund - Helga Lagergren Thomas Falk - Bo Frögeli 4 V+2 Kn -680 23.0/19.0
Maj-Britt Bronstein - Anneliese Schapira Lennart Weiler - Mart Altmäe 4 V+2 9 -680 23.0/19.0
Gudrun Strandberg - Ylva Strandberg Lennart Herminge - Gunilla Tingström 4 V+2 9 -680 23.0/19.0
Bertil Södermark - Ann Södermark Olle Wademark - Anders Palmgren 4 V+2 6 -680 23.0/19.0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Yvonne Dyrefors - Maud Fredholm 4 V+2 9 -680 23.0/19.0
Mårten Gustawsson - Hans Håkansson Jan Alpe - Christina Torsslow 4 V+2 6 -680 23.0/19.0
Lars Goldberg - UllaBritt Goldberg Hans Alexandersson - Marie Nylin 5 V+1 4 -680 23.0/19.0
Lennart Wiklander - Peter Mårtensson Hans Elfving - Sverker Holmberger 4 Ö+2 7 -680 23.0/19.0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Margaretha Norbäck - Lars-Ove Karlsson 4 V+2 Kn -680 23.0/19.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Arne Persson - Harry Nisell 4 V+2 Kn -680 23.0/19.0
Hans Hultqvist - Björn Borin Jan-Olof Hegethorn - Kristin Nedlich 3NT V+3 Kn -690 8.0/34.0
Michael Jungstedt - Thomas Malmström Per-Erik Lindeberg - Amie Lindeberg 3NT Ö+3 D -690 8.0/34.0
Henning Tingvall - Åke Falkunge Eric Arvidsson - Snorri Karlsson 3NT Ö+3 3 -690 8.0/34.0
Lars-OA Hedlund - Anders Thylin Kevin Palm - Ada Wester 6 V= 4 -1430 2.0/40.0
Lars Almberg - Christina Björklund Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 6 V= Kn -1430 2.0/40.0
Sven Holmberg - Björn Backström Yvonne Flodqvist - Ann-Britt Carlén 6 V= 3 -1430 2.0/40.0
Magnus Hammar - Malcolm Thorén     - -/16.3