Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Svenska Bridgeförbundet » SM Par Open - Final - Omgång 5 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

SM Par Open - Final - Omgång 5

Partävling, 26 bord, 52 par. Antal brickor: 102. Medel: 2549.5.

Privatprotokoll för Johnny Petersson - Henrik Sällberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 11, Tommy Johansson - Ulf Backman
914 N-1 -50 28 56% 28 56.0%E643K4Kn1097643 DKn988EKD86K108
924 Ö+2 -480 38 76% 66 66.0%Kn6Kn1098764EK96 DKn10631055108753
Rond 2, som NS mot par 13, Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg
932 N+1 140 36 72% 102 68.0%EK97E3KD108KKn10 Kn865Kn109874957
944 N-1 -50 33 66% 135 67.5%73432ED10KKn1097 1095K107KKn54ED8
Rond 3, som NS mot par 15, Thomas Karlsson - Morgan Svensson
953 V= -140 10 20% 145 58.0%106ED109395Kn732 Kn7K742EKn102K94
962 V+1 -140 16 32% 161 53.7%1082K731054E975 Kn973EKnK97Kn1084
Rond 4, som ÖV mot par 17, Ulf Nohrén - Anders Blomé
974 Ö+2 480 47 94% 208 59.4%ED842109E5ED105 KKn63EDKn7108794
983 N= -140 8 16% 216 54.0%DKn1093985Kn10KKn8 6D7KD753E10743
Rond 5, som NS mot par 19, Frank Westman - Lars Ramquist
993NT V+1 -630 38 76% 254 56.4%E9532Kn97Kn8453 Kn7410853EK6394
1004 S-1 -100 16 32% 270 54.0%KKD8D10962D1096 1052EKn104E3KKn72
Rond 6, som NS mot par 21, Torbjörn Nyberg - Bo Petersson
1013 N= 140 42 84% 312 56.7%EKn42Kn1087681052 KE43EK9753DKn3
1023 V-1 100 34 68% 346 57.7%106K73KKn4K10986 EKn85D1095210323

Bricka 91

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
ingen i zon
E643
K4
kn10
97643
1052
10965
95
ED52
K7
EDkn732
7432
kn
Dkn98
8
EKD86
K108

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N98395
S98395
Ö45947
V45947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Pontus Silow - Erik Bergengren 4 N= Kn 420 50/0
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Staffan Hedman - Emil Tibblin 5D Ö-2 K 300 48/2
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 3 N= Kn 140 44/6
Eva Gunnarsson - Nils Åhlén Jan Enarsson - Torgny Carlsson 3 N= Kn 140 44/6
Maria Grönkvist - Rolf Selander Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3 N= Kn 140 44/6
Torbjörn Nyberg - Bo Petersson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 4 Ö-1 E 50 39/11
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Helena Strömberg - Dan Bylund 4 Ö-1 E 50 39/11
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 4 N-1 E -50 28/22
Tomas Andgren - Per Sjöberg Urban Finnsson - Pierre Thunström 4 N-1 Kn -50 28/22
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Solveig Byström - Eva Czajkowski 3 N-1 Kn -50 28/22
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Bo Sundström - Carina Sjöblom 3 N-1 Kn -50 28/22
Benny Olsson - Roger Nyman Lars Kennethsson - Per Jansson 3 N-1 10 -50 28/22
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Frank Westman - Lars Ramquist 4 N-1 Kn -50 28/22
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Tommy Johansson - Ulf Backman 4 N-1 E -50 28/22
Björn Alenfalk - Hans Kvick Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 N-1 Kn -50 28/22
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 4 N-1 Kn -50 28/22
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Anders Landmark - Leif Lundberg 4 N-2 Kn -100 10/40
Kjell Hedman - Christer Eriksson Mats Pettersson - Johan Bennet 3 N-2 Kn -100 10/40
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 N-2 Kn -100 10/40
Dan Granberg - Marcus Hjelte Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 N-2 Kn -100 10/40
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Thomas Karlsson - Morgan Svensson 4 N-2 Kn -100 10/40
Björn Sörling - Bo Roos Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 5 N-2 E -100 10/40
Jan Selberg - Olle Wademark Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 4 N-2 Kn -100 10/40
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Christian Carlsson - Sören Lennartsson 4 N-2 Kn -100 10/40
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 N-2 Kn -100 10/40
Markus Hedström - Alf Dahlgren Mats Sjöberg - Håkan Strääf 5D N-3 Kn -500 0/50

Bricka 92

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
N-S i zon

kn6
kn1098764
EK96
E97542
ED983
D
4
K8
K742
EK32
Dkn2
Dkn1063
105
5
108753

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N86132
S86132
Ö5711911
V5712911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maria Grönkvist - Rolf Selander Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 6D Ö-1 D 100 50/0
Torbjörn Nyberg - Bo Petersson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2D N-1 K -200 48/2
Björn Alenfalk - Hans Kvick Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3NT Ö+1 5 -430 46/4
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Ulf Nohrén - Anders Blomé 4NT Ö+1 2 -460 44/6
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Solveig Byström - Eva Czajkowski 4 V+2 E -480 38/12
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Tommy Johansson - Ulf Backman 4 Ö+2 E -480 38/12
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 4 V+2 E -480 38/12
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Pontus Silow - Erik Bergengren 5 V+1 K -480 38/12
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 V+2 E -480 38/12
Eva Gunnarsson - Nils Åhlén Jan Enarsson - Torgny Carlsson 3D N-2 K -500 32/18
Jan Selberg - Olle Wademark Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 3D N-3 D -800 30/20
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Anders Landmark - Leif Lundberg 6 V= K -980 15/35
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 6 V= K -980 15/35
Tomas Andgren - Per Sjöberg Urban Finnsson - Pierre Thunström 6 V= E -980 15/35
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Bo Sundström - Carina Sjöblom 6 V= E -980 15/35
Benny Olsson - Roger Nyman Lars Kennethsson - Per Jansson 6 V= K -980 15/35
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Frank Westman - Lars Ramquist 6 V= E -980 15/35
Kjell Hedman - Christer Eriksson Mats Pettersson - Johan Bennet 6 V= K -980 15/35
Dan Granberg - Marcus Hjelte Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 6 V= E -980 15/35
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Thomas Karlsson - Morgan Svensson 6 V= E -980 15/35
Björn Sörling - Bo Roos Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 6 Ö= 10 -980 15/35
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Christian Carlsson - Sören Lennartsson 6 Ö= K -980 15/35
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 6 V= E -980 15/35
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Helena Strömberg - Dan Bylund 6 Ö= E -980 15/35
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Staffan Hedman - Emil Tibblin 6 V= K -980 15/35
Markus Hedström - Alf Dahlgren Mats Sjöberg - Håkan Strääf 6D V= E -1210 0/50

Bricka 93

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
alla i zon
EK97
E3
KD108
Kkn10
D1042
62
632
ED98
3
KD5
Ekn74
65432
kn865
kn109874
95
7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56997
S56996
Ö86446
V86446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Johansson - Ulf Backman Jan Selberg - Olle Wademark 3D N= 3 730 50/0
Lars Kennethsson - Per Jansson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 S= E 620 46/4
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Kent Hidsjö - Tony Lindblom 4 N= 3 620 46/4
Maria Grönkvist - Rolf Selander Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 N= 3 620 46/4
Kjell Hedman - Christer Eriksson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2 S+2 4 170 42/8
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Mikael Westerlund - Tomas Börgesson 2 S+1 2 140 36/14
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N+1 2 140 36/14
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 2 N+1 2 140 36/14
Bo Sundström - Carina Sjöblom Mats Sjöberg - Håkan Strääf 2 N+1 2 140 36/14
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Jan Enarsson - Torgny Carlsson 2 S+1 6 140 36/14
Dan Granberg - Marcus Hjelte Mats Pettersson - Johan Bennet 2 Ö-1 7 100 30/20
Thomas Karlsson - Morgan Svensson Björn Sörling - Bo Roos 4 S-1 2 -100 20/30
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 4 N-1 2 -100 20/30
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 N-1 3 -100 20/30
Markus Hedström - Alf Dahlgren Benny Olsson - Roger Nyman 4 N-1 3 -100 20/30
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Tomas Andgren - Per Sjöberg 4 N-1 6 -100 20/30
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Christian Carlsson - Sören Lennartsson 4 S-1 3 -100 20/30
Anders Landmark - Leif Lundberg Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 4 N-1 2 -100 20/30
Staffan Hedman - Emil Tibblin Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 4 N-1 3 -100 20/30
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 4 N-1 3 -100 20/30
Mikael Johansson - Kenneth Hallgren Björn Alenfalk - Hans Kvick 4 N-2 2 -200 7/43
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Frank Westman - Lars Ramquist 4 S-2 2 -200 7/43
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 S-2 6 -200 7/43
Pontus Silow - Erik Bergengren Helena Strömberg - Dan Bylund 4 N-2 K -200 7/43
Solveig Byström - Eva Czajkowski Jan Geiborg - Jaan Heinlo 3 N-3 6 -300 2/48
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Urban Finnsson - Pierre Thunström 4D N-2 6 -500 0/50

Bricka 94

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
ingen i zon
73
432
ED10
Kkn1097
D2
ED985
93
6432
EKkn864
kn6
8762
5
1095
K107
Kkn54
ED8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86222
S87422
Ö448104
V448104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Karlsson - Morgan Svensson Björn Sörling - Bo Roos 3 S+1 E 130 50/0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 3 N= E 110 47/3
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 3 N= 3 110 47/3
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Frank Westman - Lars Ramquist 3 Ö-1 5 50 43/7
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Christian Carlsson - Sören Lennartsson 3 Ö-1 5 50 43/7
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Mikael Westerlund - Tomas Börgesson 4 N-1 6 -50 33/17
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Urban Finnsson - Pierre Thunström 4 N-1 E -50 33/17
Markus Hedström - Alf Dahlgren Benny Olsson - Roger Nyman 4 N-1 K -50 33/17
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 4 N-1 K -50 33/17
Bo Sundström - Carina Sjöblom Mats Sjöberg - Håkan Strääf 3 S-1 D -50 33/17
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Kent Hidsjö - Tony Lindblom 3 N-1 K -50 33/17
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Jan Enarsson - Torgny Carlsson 3 S-1 D -50 33/17
Maria Grönkvist - Rolf Selander Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 N-1 E -50 33/17
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 Ö= 10 -110 23/27
Kjell Hedman - Christer Eriksson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2 Ö= 4 -110 23/27
Mikael Johansson - Kenneth Hallgren Björn Alenfalk - Hans Kvick 3 Ö= 7 -140 16/34
Tommy Johansson - Ulf Backman Jan Selberg - Olle Wademark 2 Ö+1 10 -140 16/34
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 3 V= 7 -140 16/34
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 V= 10 -140 16/34
Solveig Byström - Eva Czajkowski Jan Geiborg - Jaan Heinlo 2 Ö+1 10 -140 16/34
Dan Granberg - Marcus Hjelte Mats Pettersson - Johan Bennet 3 V+1 2 -170 9/41
Anders Landmark - Leif Lundberg Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 2 Ö+2 5 -170 9/41
Lars Kennethsson - Per Jansson Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 2 Ö+3 10 -200 6/44
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4 V+1 3 -450 4/46
Pontus Silow - Erik Bergengren Helena Strömberg - Dan Bylund 4D Ö+1 2 -690 2/48
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Tomas Andgren - Per Sjöberg 3D Ö+2 4 -730 0/50

Bricka 95

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
N-S i zon
106
ED1093
95
kn732
EKD983
8
K73
E108
542
kn65
D864
D65
kn7
K742
Ekn102
K94

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76846
S76846
Ö67597
V67597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Strömberg - Dan Bylund UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 4D V-2 9 300 50/0
Christian Carlsson - Sören Lennartsson Anders Landmark - Leif Lundberg 4 V-2 E 100 44/6
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Markus Hedström - Alf Dahlgren 4 V-2 E 100 44/6
Björn Sörling - Bo Roos Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 V-2 9 100 44/6
Bo Sundström - Carina Sjöblom Benny Olsson - Roger Nyman 4 V-2 9 100 44/6
Thomas Johansson - Hans Bogeskär Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 4 V-2 E 100 44/6
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Jan Enarsson - Torgny Carlsson 3 V-1 9 50 32/18
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson 3 V-1 9 50 32/18
Dan Granberg - Marcus Hjelte Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 4 V-1 E 50 32/18
Lars Kennethsson - Per Jansson Mats Pettersson - Johan Bennet 3 V-1 E 50 32/18
Urban Finnsson - Pierre Thunström Tommy Johansson - Ulf Backman 3 V-1 9 50 32/18
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 3 V-1 9 50 32/18
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3 V-1 9 50 32/18
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Solveig Byström - Eva Czajkowski 2 V= 9 -110 22/28
Kjell Hedman - Christer Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V= 9 -110 22/28
Pontus Silow - Erik Bergengren Kent Hidsjö - Tony Lindblom 2 V= 9 -110 22/28
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3 Ö= 9 -140 10/40
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 3 V= 9 -140 10/40
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Frank Westman - Lars Ramquist 2 V+1 3 -140 10/40
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Thomas Karlsson - Morgan Svensson 3 V= 10 -140 10/40
Jan Selberg - Olle Wademark Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 3 Ö= 3 -140 10/40
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 2 V+1 9 -140 10/40
Björn Alenfalk - Hans Kvick Tomas Andgren - Per Sjöberg 3 V= 9 -140 10/40
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kenneth Wallin - Pasi Kallio 3 V= 9 -140 10/40
Maria Grönkvist - Rolf Selander Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 3 V= 3 -140 10/40
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Gunnar Elmroth - PG Eliasson 3 V+1 E -170 0/50

Bricka 96

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
Ö-V i zon
1082
K73
1054
E975
K54
D1084
kn32
K32
ED6
9652
ED86
D6
kn973
Ekn
K97
kn1084

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75466
S75466
Ö68967
V68967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson 3NT Ö-1 3 100 50/0
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 2 N-1 6 -50 46/4
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 2 S-1 4 -50 46/4
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Frank Westman - Lars Ramquist 3 N-1 5 -50 46/4
Kjell Hedman - Christer Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1NT Ö= Kn -90 38/12
Bo Sundström - Carina Sjöblom Benny Olsson - Roger Nyman 1NT Ö= Kn -90 38/12
Urban Finnsson - Pierre Thunström Tommy Johansson - Ulf Backman 1NT Ö= Kn -90 38/12
Björn Alenfalk - Hans Kvick Tomas Andgren - Per Sjöberg 1NT Ö= 10 -90 38/12
Maria Grönkvist - Rolf Selander Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 1NT Ö= Kn -90 38/12
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 1NT Ö+1 7 -120 32/18
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Jan Enarsson - Torgny Carlsson 3 Ö= Kn -140 16/34
Christian Carlsson - Sören Lennartsson Anders Landmark - Leif Lundberg 2 V+1 3 -140 16/34
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Solveig Byström - Eva Czajkowski 3 V= 2 -140 16/34
Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Markus Hedström - Alf Dahlgren 2 Ö+1 3 -140 16/34
Dan Granberg - Marcus Hjelte Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2 V+1 4 -140 16/34
Lars Kennethsson - Per Jansson Mats Pettersson - Johan Bennet 2 V+1 2 -140 16/34
Björn Sörling - Bo Roos Ulf Nohrén - Anders Blomé 2 V+1 3 -140 16/34
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Thomas Karlsson - Morgan Svensson 2 V+1 2 -140 16/34
Jan Selberg - Olle Wademark Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 3 Ö= 2 -140 16/34
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 2 Ö+1 4 -140 16/34
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 2 V+1 2 -140 16/34
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kenneth Wallin - Pasi Kallio 2 V+1 3 -140 16/34
Helena Strömberg - Dan Bylund UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg 2 V+1 2 -140 16/34
Thomas Johansson - Hans Bogeskär Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 2 V+1 2 -140 16/34
Pontus Silow - Erik Bergengren Kent Hidsjö - Tony Lindblom 2 Ö+1 Kn -140 16/34
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Gunnar Elmroth - PG Eliasson 1NT Ö+2 5 -150 0/50

Bricka 97

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
ingen i zon
975
K62
Kkn632
63
Kkn63
EDkn7
1087
94
ED842
109
E5
ED105
10
8543
D94
Kkn872

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N56323
S56323
Ö769108
V769108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Johansson - Kenneth Hallgren Staffan Hedman - Emil Tibblin 6 Ö-2 4 100 50/0
Dan Granberg - Marcus Hjelte Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 Ö-1 D 50 47/3
Lars Kennethsson - Per Jansson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 6 Ö-1 4 50 47/3
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Kent Hidsjö - Tony Lindblom 4 Ö+1 10 -450 26/24
Tomas Andgren - Per Sjöberg Mikael Westerlund - Tomas Börgesson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 4 Ö+1 5 -450 26/24
Tommy Johansson - Ulf Backman Gunnar Elmroth - PG Eliasson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Urban Finnsson - Pierre Thunström 5 Ö= 4 -450 26/24
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Kjell Hedman - Christer Eriksson 4 Ö+1 3 -450 26/24
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Björn Sörling - Bo Roos Frank Westman - Lars Ramquist 4 Ö+1 4 -450 26/24
Markus Hedström - Alf Dahlgren Mats Pettersson - Johan Bennet 4 Ö+1 4 -450 26/24
Bo Sundström - Carina Sjöblom Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Jan Selberg - Olle Wademark Thomas Karlsson - Morgan Svensson 4 Ö+1 3 -450 26/24
Solveig Byström - Eva Czajkowski Benny Olsson - Roger Nyman 4 Ö+1 4 -450 26/24
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Mats Sjöberg - Håkan Strääf 4 Ö+1 3 -450 26/24
Björn Alenfalk - Hans Kvick Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Anders Landmark - Leif Lundberg Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Christian Carlsson - Sören Lennartsson 4 Ö+1 10 -450 26/24
Jan Enarsson - Torgny Carlsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4 Ö+1 3 -450 26/24
Eva Gunnarsson - Nils Åhlén Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson 4 Ö+1 4 -450 26/24
Maria Grönkvist - Rolf Selander Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 4 Ö+1 3 -450 26/24
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 4 Ö+2 2 -480 3/47
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johnny Petersson - Henrik Sällberg 4 Ö+2 7 -480 3/47
Helena Strömberg - Dan Bylund Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 4 Ö+2 3 -480 3/47
Pontus Silow - Erik Bergengren Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 Ö+2 2 -480 3/47

Bricka 98

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
EK85
K2
E98
D952
6
D7
KD753
E10743
Dkn1093
985
kn10
Kkn8
742
Ekn10643
642
6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N55979
S55979
Ö87454
V87454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 4D Ö-4 6 800 50/0
Eva Gunnarsson - Nils Åhlén Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson 4D V-2 E 300 47/3
Maria Grönkvist - Rolf Selander Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 4D V-2 E 300 47/3
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Kent Hidsjö - Tony Lindblom 3 S= 6 140 42/8
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johnny Petersson - Henrik Sällberg 3 N= D 140 42/8
Pontus Silow - Erik Bergengren Thomas Johansson - Hans Bogeskär 3 S= 6 140 42/8
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Kjell Hedman - Christer Eriksson 3D Ö-1 6 100 37/13
Lars Kennethsson - Per Jansson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2 Ö-2 6 100 37/13
Mikael Johansson - Kenneth Hallgren Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 S-1 K -100 26/24
Tomas Andgren - Per Sjöberg Mikael Westerlund - Tomas Börgesson 3 S-1 2 -100 26/24
Bo Sundström - Carina Sjöblom Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 3 S-1 6 -100 26/24
Jan Selberg - Olle Wademark Thomas Karlsson - Morgan Svensson 4 N-1 D -100 26/24
Solveig Byström - Eva Czajkowski Benny Olsson - Roger Nyman 3 S-1 D -100 26/24
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Mats Sjöberg - Håkan Strääf 4 S-1 K -100 26/24
Björn Alenfalk - Hans Kvick Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 3 S-1 3 -100 26/24
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Christian Carlsson - Sören Lennartsson 3 S-1 6 -100 26/24
Helena Strömberg - Dan Bylund Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 4 N-1 D -100 26/24
Tommy Johansson - Ulf Backman Gunnar Elmroth - PG Eliasson 4 S-2 6 -200 11/39
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Urban Finnsson - Pierre Thunström 4 S-2 6 -200 11/39
Dan Granberg - Marcus Hjelte Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 S-2 K -200 11/39
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 4 S-2 6 -200 11/39
Anders Landmark - Leif Lundberg Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 4 S-2 K -200 11/39
Jan Enarsson - Torgny Carlsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4D S-1 6 -200 11/39
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3NT N-5 Kn -500 2/48
Björn Sörling - Bo Roos Frank Westman - Lars Ramquist 4D S-2 6 -500 2/48
Markus Hedström - Alf Dahlgren Mats Pettersson - Johan Bennet 3NT N-5 D -500 2/48

Bricka 99

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Syd giv
Ö-V i zon
E9532
kn97
kn84
53
K108
KD4
D1095
E87
D6
E62
72
KDkn1062
kn74
10853
EK63
94

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34453
S34453
Ö1099810
V1099810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 3NT V+1 2 -630 38/12
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3NT V+1 5 -630 38/12
Tommy Johansson - Ulf Backman Björn Alenfalk - Hans Kvick 3NT V+1 2 -630 38/12
Mats Pettersson - Johan Bennet Bo Sundström - Carina Sjöblom 4NT Ö= 7 -630 38/12
Lars Kennethsson - Per Jansson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT V+1 2 -630 38/12
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Frank Westman - Lars Ramquist 3NT V+1 3 -630 38/12
Urban Finnsson - Pierre Thunström Thomas Karlsson - Morgan Svensson 3NT V+1 2 -630 38/12
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 3NT V+1 3 -630 38/12
Anders Landmark - Leif Lundberg Jan Geiborg - Jaan Heinlo 3NT V+1 2 -630 38/12
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 3NT V+1 2 -630 38/12
Staffan Hedman - Emil Tibblin Tomas Andgren - Per Sjöberg 3NT V+1 3 -630 38/12
Jan Enarsson - Torgny Carlsson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 3NT V+1 2 -630 38/12
Maria Grönkvist - Rolf Selander Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson 3NT Ö+1 5 -630 38/12
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Thomas Johansson - Hans Bogeskär 3NT V+2 2 -660 13/37
Christian Carlsson - Sören Lennartsson Helena Strömberg - Dan Bylund 3NT V+2 2 -660 13/37
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson 3NT V+2 2 -660 13/37
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 3NT V+2 2 -660 13/37
Benny Olsson - Roger Nyman Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 3NT V+2 3 -660 13/37
Dan Granberg - Marcus Hjelte Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3NT V+2 2 -660 13/37
Björn Sörling - Bo Roos Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 3NT V+2 7 -660 13/37
Markus Hedström - Alf Dahlgren Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 3NT V+2 2 -660 13/37
Jan Selberg - Olle Wademark Ulf Nohrén - Anders Blomé 3NT V+2 3 -660 13/37
Solveig Byström - Eva Czajkowski Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 3NT V+2 2 -660 13/37
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 3NT Ö+2 2 -660 13/37
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Pontus Silow - Erik Bergengren 3NT V+2 2 -660 13/37
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Kjell Hedman - Christer Eriksson 4D N-4 K -800 0/50

Bricka 100

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Väst giv
alla i zon
K
KD8
D10962
D1096
Dkn9864
7653
K
54
E73
92
kn8754
E83
1052
Ekn104
E3
Kkn72

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N109956
S109956
Ö24377
V24377
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Granberg - Marcus Hjelte Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 4 S= D 620 47/3
Jan Enarsson - Torgny Carlsson Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 4 S= D 620 47/3
Hans Bengtsson - Roger Rundkvist Pontus Silow - Erik Bergengren 4 S= D 620 47/3
Maria Grönkvist - Rolf Selander Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson 4 S= D 620 47/3
Benny Olsson - Roger Nyman Johnny Östberg - Tommy Bergdahl 5 N= E 600 39/11
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Kjell Hedman - Christer Eriksson 5 S= D 600 39/11
Björn Sörling - Bo Roos Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 5 S= D 600 39/11
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 5 N= E 600 39/11
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3D V-1 K 200 32/18
Christian Carlsson - Sören Lennartsson Helena Strömberg - Dan Bylund 3 Ö-2 3 200 32/18
Anders Landmark - Leif Lundberg Jan Geiborg - Jaan Heinlo 3 S+2 D 200 32/18
Tommy Johansson - Ulf Backman Björn Alenfalk - Hans Kvick 4 N+1 9 150 27/23
Jan Selberg - Olle Wademark Ulf Nohrén - Anders Blomé 3 S+2 D 150 27/23
Staffan Hedman - Emil Tibblin Tomas Andgren - Per Sjöberg 3 S+1 K 130 24/26
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson 2 Ö-1 2 100 21/29
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 3 V-1 9 100 21/29
Lars Kennethsson - Per Jansson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 S-1 K -100 16/34
Markus Hedström - Alf Dahlgren Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 4 S-1 D -100 16/34
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Frank Westman - Lars Ramquist 4 S-1 D -100 16/34
Urban Finnsson - Pierre Thunström Thomas Karlsson - Morgan Svensson 3 V= 9 -140 12/38
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Thomas Johansson - Hans Bogeskär 3NT N-2 4 -200 8/42
Mats Pettersson - Johan Bennet Bo Sundström - Carina Sjöblom 3NT N-2 3 -200 8/42
Gunnar Elmroth - PG Eliasson Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg 3NT S-2 D -200 8/42
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 3NT S-3 D -300 3/47
Solveig Byström - Eva Czajkowski Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 S-3 D -300 3/47
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 3NT S-5 D -500 0/50

Bricka 101

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Nord giv
N-S i zon
Ekn42
kn10876
8
1052
D973
KD9
kn1064
E9
10865
52
D2
K8764
K
E43
EK9753
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67967
S68967
Ö65475
V65475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Tommy Johansson - Ulf Backman 3NT S= K 600 50/0
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 2 N+1 7 140 42/8
Tomas Andgren - Per Sjöberg Jan Enarsson - Torgny Carlsson 2 N+1 5 140 42/8
Björn Sörling - Bo Roos Kjell Hedman - Christer Eriksson 3 N= 10 140 42/8
Markus Hedström - Alf Dahlgren Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 N= 6 140 42/8
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 3 N= 6 140 42/8
Solveig Byström - Eva Czajkowski Mats Pettersson - Johan Bennet 3 N= 6 140 42/8
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 2 N+1 6 140 42/8
Bo Sundström - Carina Sjöblom Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2D V-1 Kn 100 34/16
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Dan Granberg - Marcus Hjelte 2 Ö-1 E 50 32/18
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Thomas Johansson - Hans Bogeskär 4 N-1 6 -100 19/31
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Anders Landmark - Leif Lundberg 3NT S-1 Kn -100 19/31
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Björn Alenfalk - Hans Kvick 3 N-1 6 -100 19/31
Thomas Karlsson - Morgan Svensson Gunnar Elmroth - PG Eliasson 4 N-1 6 -100 19/31
Frank Westman - Lars Ramquist Jan Selberg - Olle Wademark 3 N-1 3 -100 19/31
Lars Kennethsson - Per Jansson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 N-1 6 -100 19/31
Urban Finnsson - Pierre Thunström Ulf Nohrén - Anders Blomé 4 N-1 6 -100 19/31
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 4 S-1 5 -100 19/31
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Jan Geiborg - Jaan Heinlo 4 N-1 D -100 19/31
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Christian Carlsson - Sören Lennartsson 4 N-1 6 -100 19/31
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 4 N-1 6 -100 19/31
Maria Grönkvist - Rolf Selander Pontus Silow - Erik Bergengren 4 N-1 D -100 19/31
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 3 S-2 6 -200 4/46
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Benny Olsson - Roger Nyman 4 N-2 5 -200 4/46
Helena Strömberg - Dan Bylund Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 3 S-2 7 -200 4/46
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT N-3 4 -300 0/50

Bricka 102

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
Ö-V i zon
106
K73
Kkn4
K10986
KD92
Ekn
95
ED754
743
864
ED876
kn2
Ekn85
D10952
1032
3

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55756
S55766
Ö88677
V88677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Sundström - Carina Sjöblom Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 3 Ö-4 3 400 50/0
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Björn Alenfalk - Hans Kvick 2NT Ö-3 9 300 47/3
Kent Hidsjö - Tony Lindblom Christian Carlsson - Sören Lennartsson 3 Ö-3 3 300 47/3
Frank Westman - Lars Ramquist Jan Selberg - Olle Wademark 2D V-1 10 200 43/7
Mikael Westerlund - Tomas Börgesson Tommy Johansson - Ulf Backman 4 V-2 3 200 43/7
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 2NT Ö-1 9 100 34/16
Tomas Andgren - Per Sjöberg Jan Enarsson - Torgny Carlsson 1 V-1 3 100 34/16
Björn Sörling - Bo Roos Kjell Hedman - Christer Eriksson 2 Ö-1 9 100 34/16
Markus Hedström - Alf Dahlgren Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V-1 K 100 34/16
Johnny Petersson - Henrik Sällberg Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 3 V-1 3 100 34/16
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 2 Ö-1 3 100 34/16
Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz Benny Olsson - Roger Nyman 2NT V-1 10 100 34/16
Mats Sjöberg - Håkan Strääf Anders Landmark - Leif Lundberg 2 N-1 Kn -50 23/27
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Dan Granberg - Marcus Hjelte 1NT S-1 9 -50 23/27
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Jan Geiborg - Jaan Heinlo 3 N-1 Kn -50 23/27
Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson Johan Grönkvist - Thomas Brehmer 2 S-1 9 -50 23/27
Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 1 V= 3 -80 17/33
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Mikael Johansson - Kenneth Hallgren 1 V= 6 -80 17/33
Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson Thomas Johansson - Hans Bogeskär 2 V= 3 -90 14/36
Lars Kennethsson - Per Jansson Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo 3 S-2 9 -100 10/40
Solveig Byström - Eva Czajkowski Mats Pettersson - Johan Bennet 3 S-2 9 -100 10/40
Maria Grönkvist - Rolf Selander Pontus Silow - Erik Bergengren 3 S-2 E -100 10/40
Urban Finnsson - Pierre Thunström Ulf Nohrén - Anders Blomé 2 V= 10 -110 5/45
Helena Strömberg - Dan Bylund Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 3 V= 10 -110 5/45
Thomas Karlsson - Morgan Svensson Gunnar Elmroth - PG Eliasson 3 N-4 3 -200 2/48
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Eva Gunnarsson - Nils Åhlén 2D V+1 10 -380 0/50