Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2 2018-10-30 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2 2018-10-30

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

Giv Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 9, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
1 -140 6 27% 6 27.0%7374KDKn872KDKn 8542K983E91096
2 110 8 36% 14 31.5%Kn53E987648326 K84KKn105E7KKn104
Rond 2, som NS mot par 4, Ingegerd Backlund - Inger Olsson
3 -70 14 64% 28 42.3%K75432105ED1065 D986Kn106K642K8
4 -130 5 23% 33 37.5%K1063D764E64D3 EKn95Kn9107107652
Rond 3, som NS mot par 10, Ingalill Eriksson - Dan Mattsson
5 650 11 50% 44 40.0%E97E1052EDKn427 KKn5KKn986K10Kn42
6 -620 2 9% 46 34.8%E842DKn1076D862 Kn1093107522EKKn3
Rond 4, som NS mot par 5, Anders Jakobsson - Björn Backlund
7 -100 0 0% 46 29.9%96D87EKn5E10862 EKD4EK95D9695
8 -430 0 0% 46 26.1%D107K76Kn53Kn652 EKn62Kn854108K98
Rond 5, som ÖV mot par 11, Bengt Eldered - Åke Åberg
9 130 11 50% 57 28.8%EKn3109DKn9853D8 5KKn2E1072EKn765
10 -100 3 14% 60 27.3%KKn753E102KD73Kn DDKn76EKn9652KD
Rond 6, som ÖV mot par 6, Åke Nylén - Rolf Lindström
11 -450 15 68% 75 31.0%86K963DKn9E532 53210758642D96
12 140 22 100% 97 36.8%D85E9D64KD1075 K6DKn1087648722
Rond 7, som NS mot par 12, Staffan Hedman - Lennart Wiklund
13 620 11 50% 108 37.8%97K108632E9E42 DKn10654EDDKn73K
14 -170 5 23% 113 36.7%K432Kn1027652EK Kn995KD94DKn875
Rond 8, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Åke Lindström
15 -650 2 9% 115 34.9%D105Kn1051097EKn65 8432432K82K109
16 -450 11 50% 126 35.8%Kn87863764EK76 1064D1072DKn3832
Rond 9, som ÖV mot par 7, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
17 -100 2 9% 128 34.2%E85K86KD96EK10 DKn41092Kn10872D5
18 -640 6 27% 134 33.8%E76531063E987D D109485KKn105436
Rond 10, som ÖV mot par 2, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
19 -100 0 0% 134 32.1%1093DKn1095E10ED3 EKD62K4KD8552
20 660 22 100% 156 35.5%Kn8K87E9764EK7 KD5D10KD853Kn83
Rond 11, som ÖV mot par 8, Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson
21 110 8 36% 164 35.5%1097ED43263D104 EDKn21065D108EK6
22 -400 5 23% 169 34.9%10K64DKn94310954 D9843DKn7326K3
Rond 12, som ÖV mot par 3, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
23 200 22 100% 191 37.7%Kn9632K85KnE964 D1084109ED73832
24 -170 16 73% 207 39.2%E952742K1061085 DKn64310873ED72

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
ingen i zon
EDkn106
Dkn62
65
84
8542
K983
E9
1096
73
74
KDkn872
KDkn
K9
E105
1043
E7532

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N64897
S64897
Ö69446
V69446
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn 300 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 150 20/2
Åke Nylén - Rolf Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 140 16/6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 140 16/6
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kurt Norström - Lars Olsson 140 16/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 110 12/10
Arne Mulari - Tomas Holmin Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson 100 10/12
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 50 7/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 50 7/15
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bernt Strömberg - Fritiof Modig -90 4/18
Yngve Sundberg - Åke Lindström Agneta Danielsson - Lena Becksén -110 1/21
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -110 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
N-S i zon
1096
D32
KDkn94
95
K84
Kkn105
E7
Kkn104
kn53
E98764
832
6
ED72

1065
ED8732

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N88374
S88374
Ö541057
V54957
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bernt Strömberg - Fritiof Modig 100 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kurt Norström - Lars Olsson 90 20/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Agneta Danielsson - Lena Becksén 50 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 50 17/5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -110 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -140 12/10
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -200 9/13
Bengt Eldered - Åke Åberg Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -200 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson -420 6/16
Åke Nylén - Rolf Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -530 4/18
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inger Byström - Bo Byléhn -590 2/20
Arne Mulari - Tomas Holmin Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson -800 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
Ö-V i zon
K
75432
105
ED1065
E1073
8
D73
97432
kn542
EKD9
Ekn98
kn
D986
kn106
K642
K8

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N64635
S64635
Ö796107
V796107
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 100 20/2
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 100 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 100 20/2
Agneta Danielsson - Lena Becksén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson -50 16/6
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson -70 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -90 12/10
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Said Eliasson -100 10/12
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -110 8/14
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kurt Norström - Lars Olsson -140 4/18
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp -140 4/18
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Bo Byléhn -140 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -620 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
alla i zon
K1063
D764
E64
D3
87
K10853
D92
Ekn9
D42
E2
Kkn853
K84
Ekn95
kn9
107
107652

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N63585
S63585
Ö610858
V610858
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 200 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 110 20/2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 100 18/4
Arne Mulari - Tomas Holmin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 90 16/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -80 14/8
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -90 12/10
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp -120 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin -120 9/13
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kurt Norström - Lars Olsson -130 5/17
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson -130 5/17
Bengt Eldered - Åke Åberg Inger Byström - Bo Byléhn -140 2/20
Agneta Danielsson - Lena Becksén Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson -300 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
N-S i zon
E97
E1052
EDkn42
7
D842
7
987
KD853
1063
D43
653
E1096
Kkn5
Kkn986
K10
kn42

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N7121298
S7121298
Ö61141
V61141
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Lena Becksén 680 22/0
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 650 11/11
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 650 11/11
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Bo Byléhn 650 11/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kurt Norström - Lars Olsson 650 11/11
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 650 11/11
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 650 11/11
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson 650 11/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 650 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 650 11/11
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anders Jakobsson - Björn Backlund 650 11/11
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Tomas Holmin -100 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
Ö-V i zon
E842

Dkn1076
D862
7
EDkn983
E98
974
KD65
K64
K543
105
kn1093
10752
2
EKkn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96395
S96395
Ö45948
V45948
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 200 21/1
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 200 21/1
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Arne Mulari - Tomas Holmin 170 18/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Lena Becksén 100 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 100 15/7
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -50 12/10
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -140 8/14
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Bo Byléhn -140 8/14
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kurt Norström - Lars Olsson -140 8/14
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson -620 2/20
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -620 2/20
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anders Jakobsson - Björn Backlund -620 2/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
alla i zon
96
D87
Ekn5
E10862
kn10852
643
1083
D3
73
kn102
K742
Kkn74
EKD4
EK95
D96
95

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10911910
S9911910
Ö34243
V34243
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 660 20/2
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 660 20/2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 660 20/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 630 14/8
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Byström - Bo Byléhn 630 14/8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin 630 14/8
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 620 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kurt Norström - Lars Olsson 600 7/15
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 600 7/15
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 180 4/18
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Åke Nylén - Rolf Lindström 170 2/20
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Anders Jakobsson - Björn Backlund -100 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
ingen i zon
D107
K76
kn53
kn652
853
D9
EKD64
D73
K94
E1032
972
E104
Ekn62
kn854
108
K98

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N64564
S64564
Ö79879
V78778
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Byström - Bo Byléhn 50 22/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -110 20/2
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin -120 17/5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg -120 17/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kurt Norström - Lars Olsson -130 13/9
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -130 13/9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Åke Nylén - Rolf Lindström -210 10/12
Yngve Sundberg - Åke Lindström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -400 5/17
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -400 5/17
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Agneta Danielsson - Lena Becksén -400 5/17
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sune Häggbom - Lennart Sohlin -400 5/17
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Anders Jakobsson - Björn Backlund -430 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
Ö-V i zon
D10976
87543
K
K2
5
Kkn2
E1072
Ekn765
Ekn3
109
Dkn9853
D8
K842
ED6
64
10943

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -800
 NT
N21872
S21872
Ö10115510
V1012558
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Agneta Danielsson - Lena Becksén 140 22/0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 100 18/4
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Kurt Norström - Lars Olsson 100 18/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 100 18/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -100 14/8
Bengt Eldered - Åke Åberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -130 11/11
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -130 11/11
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Rolf Lindström -150 7/15
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund -150 7/15
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp -170 4/18
Yngve Sundberg - Åke Lindström Inger Byström - Bo Byléhn -600 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -620 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
alla i zon
10642
9853
104
987
D
Dkn76
Ekn9652
KD
Kkn753
E102
KD73
kn
E98
K4
8
E1065432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N82343
S82343
Ö5111099
V5101099
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Agneta Danielsson - Lena Becksén 100 19/3
Anders Jakobsson - Björn Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 100 19/3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 100 19/3
Bengt Eldered - Åke Åberg Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 100 19/3
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Kurt Norström - Lars Olsson -130 13/9
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -130 13/9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Nylén - Rolf Lindström -150 10/12
Yngve Sundberg - Åke Lindström Inger Byström - Bo Byléhn -600 6/16
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Jeanette Jensen - Ylva Papp -600 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -600 6/16
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund -690 2/20
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -750 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
ingen i zon
EKDkn10
D42
E5
K74
532
1075
8642
D96
86
K963
Dkn9
E532
974
Ekn8
K1073
kn108

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N101191111
S1011101111
Ö32322
V32322
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Åke Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 480 17/5
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 480 17/5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Lena Becksén 480 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 480 17/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 480 17/5
Inger Byström - Bo Byléhn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 480 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 460 10/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 450 7/15
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 450 7/15
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kurt Norström - Lars Olsson 400 4/18
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 200 2/20
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 170 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
N-S i zon
932
53
K109
Ekn864
K6
Dkn108764
872
2
D85
E9
D64
KD1075
Ekn1074
K2
Ekn53
93

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89697
S89697
Ö53734
V53734
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 790 22/0
Inger Byström - Bo Byléhn Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 620 20/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 170 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 150 16/6
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 100 11/11
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Lena Becksén 100 11/11
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 100 11/11
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 100 11/11
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kurt Norström - Lars Olsson 50 5/17
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 50 5/17
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -100 2/20
Åke Nylén - Rolf Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -140 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
alla i zon
97
K108632
E9
E42
EK
975
10864
9753
832
kn4
K52
Dkn1086
Dkn10654
ED
Dkn73
K

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N610101010
S610101010
Ö73333
V73333
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 650 19/3
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 650 19/3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson 650 19/3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 650 19/3
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 620 11/11
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Tomas Holmin 620 11/11
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 620 11/11
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson 620 11/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn 140 5/17
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 140 5/17
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -100 1/21
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson -100 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
ingen i zon
K432
kn102
7652
EK
D108
D87
Ekn8
9643
E765
EK643
103
102
kn9
95
KD94
Dkn875

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77444
S77444
Ö65997
V65997
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 22/0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp -50 20/2
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson -110 18/4
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Agneta Danielsson - Lena Becksén -140 14/8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -140 14/8
Bengt Eldered - Åke Åberg Arne Mulari - Tomas Holmin -140 14/8
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -150 9/13
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Kurt Norström - Lars Olsson -150 9/13
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund -170 5/17
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson -170 5/17
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -180 2/20
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Byström - Bo Byléhn -200 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
N-S i zon
kn976
96
E54
D872
8432
432
K82
K109
D105
kn105
1097
Ekn65
EK
EKD87
Dkn63
43

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8101089
S8101089
Ö43354
V43354
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 660 22/0
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 650 20/2
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 620 16/6
Anders Jakobsson - Björn Backlund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 620 16/6
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 620 16/6
Kurt Norström - Lars Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 600 12/10
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 200 10/12
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 140 7/15
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 140 7/15
Inger Byström - Bo Byléhn Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson 110 4/18
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ylva Papp -100 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -200 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
Ö-V i zon
2
K954
K9852
954
1064
D1072
Dkn3
832
kn87
863
764
EK76
EKD953
Ekn
E10
Dkn10

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1010101111
S1010101111
Ö32312
V32312
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson 510 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 460 19/3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 460 19/3
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 450 11/11
Anders Jakobsson - Björn Backlund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 450 11/11
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 450 11/11
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 450 11/11
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 450 11/11
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 450 11/11
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 200 2/20
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 200 2/20
Kurt Norström - Lars Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 200 2/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
ingen i zon
K107632
kn4
54
kn64
Dkn4
1092
kn10872
D5
E85
K86
KD96
EK10
9
ED753
E3
98732

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73663
S73663
Ö610778
V59768
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 150 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 100 20/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 50 17/5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 50 17/5
Inger Byström - Bo Byléhn Margaretha Nehrer - Said Eliasson -100 14/8
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin -110 12/10
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -120 10/12
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -150 8/14
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp -430 4/18
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Arne Mulari - Tomas Holmin -430 4/18
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin -430 4/18
Agneta Danielsson - Lena Becksén Anders Jakobsson - Björn Backlund -500 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
N-S i zon
Kkn2
ED972
62
Ekn9
D1094
85
Kkn10543
6
E7653
1063
E987
D
8
Kkn4
D
K10875432

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N1141146
S1141146
Ö09090
V09090
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 750 22/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 650 19/3
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 650 19/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 640 16/6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 620 13/9
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 620 13/9
Agneta Danielsson - Lena Becksén Anders Jakobsson - Björn Backlund 600 10/12
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Arne Mulari - Tomas Holmin 300 8/14
Yngve Sundberg - Åke Lindström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 200 6/16
Inger Byström - Bo Byléhn Margaretha Nehrer - Said Eliasson 150 3/19
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Sune Häggbom - Lennart Sohlin 150 3/19
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp 50 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
Ö-V i zon
kn5
E632
972
kn1096
EKD62
K4
KD85
52
1093
Dkn1095
E10
ED3
874
87
kn643
K874

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N51111
S51111
Ö812121212
V810111210
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 100 22/0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kurt Norström - Lars Olsson -620 20/2
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin -630 18/4
Yngve Sundberg - Åke Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin -650 13/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -650 13/9
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -650 13/9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn -650 13/9
Agneta Danielsson - Lena Becksén Bengt Eldered - Åke Åberg -660 8/14
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ylva Papp -690 4/18
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson -690 4/18
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -690 4/18
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Rolf Lindström -1440 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
alla i zon
E962
9532
kn2
D65
KD5
D10
KD853
kn83
kn8
K87
E9764
EK7
10743
Ekn64
10
10942

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N42552
S42552
Ö9118811
V9118811
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 100 22/0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kurt Norström - Lars Olsson -150 20/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin -600 13/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -600 13/9
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -600 13/9
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Ylva Papp -600 13/9
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingegerd Backlund - Inger Olsson -600 13/9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson -600 13/9
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn -630 4/18
Agneta Danielsson - Lena Becksén Bengt Eldered - Åke Åberg -630 4/18
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Rolf Lindström -630 4/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -660 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Nord giv
N-S i zon
8653
K
EK94
kn873
EDkn2
1065
D108
EK6
1097
ED432
63
D104
K4
kn987
kn752
952

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N36333
S36333
Ö9710109
V97101010
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 100 21/1
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 100 21/1
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Lena Becksén 50 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 50 17/5
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -110 14/8
Yngve Sundberg - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp -140 10/12
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -140 10/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Tomas Holmin -140 10/12
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund -170 6/16
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg -400 4/18
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anders Jakobsson - Björn Backlund -430 1/21
Kurt Norström - Lars Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg -430 1/21

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Öst giv
Ö-V i zon
E72
E985
K85
D72
D9843
Dkn732
6
K3
10
K64
Dkn943
10954
Kkn65
10
E1072
Ekn86

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N99789
S99799
Ö44544
V43544
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 400 17/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Tomas Holmin 400 17/5
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 400 17/5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 400 17/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 400 17/5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Anders Jakobsson - Björn Backlund 400 17/5
Yngve Sundberg - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp -50 8/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -50 8/14
Åke Nylén - Rolf Lindström Agneta Danielsson - Lena Becksén -50 8/14
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn -100 3/19
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund -100 3/19
Kurt Norström - Lars Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg -200 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Syd giv
alla i zon
EK7
D432
10964
75
D1084
109
ED73
832
kn9632
K85
kn
E964
5
Ekn76
K852
KDkn10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79967
S79967
Ö54475
V54475
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 140 19/3
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 140 19/3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 140 19/3
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 140 19/3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 110 14/8
Agneta Danielsson - Lena Becksén Staffan Hedman - Lennart Wiklund 100 12/10
Yngve Sundberg - Åke Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg -100 6/16
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin -100 6/16
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn -100 6/16
Bengt Eldered - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg -100 6/16
Kurt Norström - Lars Olsson Åke Nylén - Rolf Lindström -100 6/16
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström -200 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.30

Väst giv
ingen i zon
K87
EDkn9653
EDkn
Dkn643
10
873
ED72
E952
742
K106
1085
10
K8
9542
Kkn9643

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N781046
S781036
Ö64385
V64385
Nord-Syd Öst-Väst  Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 480 21/1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 480 21/1
Yngve Sundberg - Åke Lindström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 450 15/7
Anders Jakobsson - Björn Backlund Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 450 15/7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 450 15/7
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 450 15/7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 420 9/13
Kurt Norström - Lars Olsson Åke Nylén - Rolf Lindström 420 9/13
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 170 6/16
Jan Söderberg - Sven-Åke Olsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist -50 4/18
Agneta Danielsson - Lena Becksén Staffan Hedman - Lennart Wiklund -100 2/20
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn -140 0/22