Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Kvissleby BK » Partävling fredag 2018-10-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling fredag 2018-10-26

Partävling, 7 bord, 14 par. Antal brickor: 26. Medel: 156.0.

Privatprotokoll för Margareta Bergström - Ove Bergström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som ÖV mot par 6, Gunnar Tapper - Lilly Arborelius
12 V= 110 9 75% 9 75.0%
22 S= -90 12 100% 21 87.5%
Rond 2, som NS mot par 12, Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren
32NT Ö+1 -150 4 33% 25 69.3%
42 N+1 140 7 58% 32 66.5%
Rond 3, som NS mot par 2, Olle Eriksson - Erling Lidin
52 Ö+1 -110 4 33% 36 59.8%
62 S= 110 9 75% 45 62.3%
Rond 4, som NS mot par 7, Margareta Berglund - Lennart Berglund
72 Ö-2 200 12 100% 57 67.7%
83 Ö= -140 7 58% 64 66.5%
Rond 5, som NS mot par 1, Erik Eriksson - Lasse Jansson
92 Ö-2 200 11 92% 75 69.3%
103 V+2 -150 0 0% 75 62.4%
Rond 6, som ÖV mot par 4, Axel Berglund - Evy Wåglöf
114 N= -420 2 17% 77 58.3%
124 V= 420 7 58% 84 58.2%
Rond 7, som ÖV mot par 13, Anders Haraldh - Jeanette Bliderud
133 N+1 -130 5 42% 89 57.0%
144 N-2 100 10 83% 99 58.9%
Rond 8, som NS mot par 9, Kerstin Hedehag - Tomas Holmin
153NT N-1 -100 1 8% 100 55.5%
162 N+1 110 8 67% 108 56.2%
Rond 9, som ÖV mot par 11, Siv Röding - Kerstin Pettersson
172NT S-1 50 4 33% 112 54.8%
184 Ö-3 -150 0 0% 112 51.8%
Rond 10, som ÖV mot par 14, Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg
192 S= -110 2 17% 114 49.9%
202 N+1 -140 7 58% 121 50.4%
Rond 11, som ÖV mot par 5, Johan Arborelius - Erik Sundqvist
214 Ö= 420 4 33% 125 49.5%
222 Ö+1 110 11 92% 136 51.5%
Rond 12, som NS mot par 3, Åsa Wallner - Leif Jansson
232 Ö+1 -110 5 42% 141 51.0%
241NT S+3 180 2 17% 143 49.6%
Rond 13, som ÖV mot par 8, Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz
252 Ö-1 -100 1 8% 144 48.0%
264 S+1 -650 4 33% 148 47.4%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Erik Eriksson - Lasse Jansson 2NT N= 4 120 12/0
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT Ö= 4 -90 10/2
Margareta Berglund - Lennart Berglund Axel Berglund - Evy Wåglöf 1NT N-2 3 -100 7/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Siv Röding - Kerstin Pettersson 2 S-2 3 -100 7/5
Åsa Wallner - Leif Jansson Olle Eriksson - Erling Lidin 2 V= 2 -110 3/9
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Margareta Bergström - Ove Bergström 2 V= 9 -110 3/9
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V+1 9 -140 0/12

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Berglund - Lennart Berglund Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT S+2 2 660 11/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Siv Röding - Kerstin Pettersson 3NT S+2 3 660 11/1
Åsa Wallner - Leif Jansson Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT S+1 8 630 6/6
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S+1 6 630 6/6
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT N+1 4 630 6/6
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2NT N+2 2 180 2/10
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Margareta Bergström - Ove Bergström 2 S= 6 90 0/12

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT V-1 7 100 12/0
Margareta Berglund - Lennart Berglund Siv Röding - Kerstin Pettersson 2NT N-1 3 -50 10/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2 N-2 3 -100 8/4
Axel Berglund - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2NT V= E -120 6/6
Margareta Bergström - Ove Bergström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT Ö+1 3 -150 4/8
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Eriksson - Lasse Jansson 2NT Ö+2 3 -180 2/10
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT Ö= 2 -600 0/12

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Åsa Wallner - Leif Jansson 2 N+2 5 170 12/0
Margareta Berglund - Lennart Berglund Siv Röding - Kerstin Pettersson 2 N+1 D 140 7/5
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N= D 140 7/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 N= Kn 140 7/5
Margareta Bergström - Ove Bergström Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 N+1 D 140 7/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2 N= D 110 1/11
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Olle Eriksson - Erling Lidin 1 N+1 D 110 1/11

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Margareta Berglund - Lennart Berglund 2 S+1 5 140 12/0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 Ö-2 E 100 10/2
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1 Ö-1 9 50 8/4
Siv Röding - Kerstin Pettersson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT V= K -90 6/6
Margareta Bergström - Ove Bergström Olle Eriksson - Erling Lidin 2 Ö+1 5 -110 4/8
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Åsa Wallner - Leif Jansson 3 Ö+1 E -130 2/10
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 3 S-3 E -300 0/12

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2 S= E 110 9/3
Margareta Bergström - Ove Bergström Olle Eriksson - Erling Lidin 2 S= 8 110 9/3
Siv Röding - Kerstin Pettersson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 S= 4 110 9/3
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Åsa Wallner - Leif Jansson 2 S= E 110 9/3
Erik Eriksson - Lasse Jansson Margareta Berglund - Lennart Berglund 4 S-2 E -100 2/10
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 S-2 8 -100 2/10
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 S-2 E -100 2/10

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Bergström - Ove Bergström Margareta Berglund - Lennart Berglund 2 Ö-2 K 200 12/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 1 V+1 9 -110 10/2
Olle Eriksson - Erling Lidin Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 2NT Ö= Kn -120 7/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT Ö+1 K -120 7/5
Siv Röding - Kerstin Pettersson Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT Ö+2 K -150 4/8
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1 N-2 Kn -200 1/11
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Axel Berglund - Evy Wåglöf 2NT N-2 K -200 1/11

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3 Ö-1 10 50 12/0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 Ö= 10 -140 7/5
Margareta Bergström - Ove Bergström Margareta Berglund - Lennart Berglund 3 Ö= 10 -140 7/5
Siv Röding - Kerstin Pettersson Åsa Wallner - Leif Jansson 2 Ö+1 6 -140 7/5
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 Ö= 5 -140 7/5
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 Ö+1 10 -170 2/10
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 Ö= 3 -420 0/12

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Berglund - Lennart Berglund Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2 V-2 E 200 11/1
Margareta Bergström - Ove Bergström Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 Ö-2 K 200 11/1
Åsa Wallner - Leif Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 V-1 7 100 7/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1NT V-1 3 100 7/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Olle Eriksson - Erling Lidin Pass   4/8
Siv Röding - Kerstin Pettersson Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 2 N-1 E -50 2/10
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 S-4 E -200 0/12

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V-2 E 200 11/1
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 V-2 D 200 11/1
Siv Röding - Kerstin Pettersson Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3 Ö-1 10 100 6/6
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Axel Berglund - Evy Wåglöf 3 V-1 8 100 6/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Olle Eriksson - Erling Lidin 4 V-1 E 100 6/6
Margareta Berglund - Lennart Berglund Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 4 N-1 Kn -100 2/10
Margareta Bergström - Ove Bergström Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 V+2 E -150 0/12

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT S+3 2 490 12/0
Axel Berglund - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Ove Bergström 4 N= 4 420 10/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5 S= E 400 8/4
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 4 S+2 E 170 6/6
Siv Röding - Kerstin Pettersson Olle Eriksson - Erling Lidin 4 S+1 E 150 3/9
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S+2 5 150 3/9
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Margareta Berglund - Lennart Berglund 5 S-1 10 -50 0/12

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT Ö-1 Kn 50 11/1
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Margareta Berglund - Lennart Berglund 4 V-1 2 50 11/1
Axel Berglund - Evy Wåglöf Margareta Bergström - Ove Bergström 4 V= Kn -420 5/7
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V= 8 -420 5/7
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 V= 7 -420 5/7
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 4 V= 2 -420 5/7
Siv Röding - Kerstin Pettersson Olle Eriksson - Erling Lidin 3D V+1 8 -630 0/12

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Åsa Wallner - Leif Jansson 2 N+3 4 150 12/0
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 N= 3 130 7/5
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Siv Röding - Kerstin Pettersson 3 N+1 10 130 7/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3 N+1 8 130 7/5
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Margareta Bergström - Ove Bergström 3 N+1 3 130 7/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Berglund - Lennart Berglund 5 N-1 3 -100 2/10
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 4 S-2 10 -200 0/12

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Berglund - Lennart Berglund 3NT Ö-3 K 150 12/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Åsa Wallner - Leif Jansson 1 N= 5 80 10/2
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Siv Röding - Kerstin Pettersson 4 Ö-1 5 50 7/5
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 4 Ö-1 5 50 7/5
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 3 N-2 5 -100 2/10
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Evy Wåglöf 4D N-1 5 -100 2/10
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Margareta Bergström - Ove Bergström 4 N-2 5 -100 2/10

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Siv Röding - Kerstin Pettersson 4 N= 4 620 10/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 N= 4 620 10/2
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 4 N= 3 620 10/2
Olle Eriksson - Erling Lidin Margareta Berglund - Lennart Berglund 3NT N= 2 600 5/7
Åsa Wallner - Leif Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N= 5 600 5/7
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT N-1 5 -100 1/11
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT N-1 Kn -100 1/11

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Margareta Berglund - Lennart Berglund 3 Ö-2 E 200 11/1
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 Ö-2 7 200 11/1
Margareta Bergström - Ove Bergström Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+1 E 110 8/4
Erik Eriksson - Lasse Jansson Siv Röding - Kerstin Pettersson 3NT N-2 E -100 4/8
Åsa Wallner - Leif Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 S-2 6 -100 4/8
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Axel Berglund - Evy Wåglöf 3NT N-2 E -100 4/8
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3NT N-3 E -150 0/12

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT S-1 2 -50 8/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2NT S-1 8 -50 8/4
Margareta Berglund - Lennart Berglund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT S-1 8 -50 8/4
Siv Röding - Kerstin Pettersson Margareta Bergström - Ove Bergström 2NT S-1 4 -50 8/4
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2NT S-1 3 -50 8/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 2NT S-2 6 -100 1/11
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2NT S-2 3 -100 1/11

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Röding - Kerstin Pettersson Margareta Bergström - Ove Bergström 4 Ö-3 E 150 12/0
Olle Eriksson - Erling Lidin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 S= 4 130 10/2
Åsa Wallner - Leif Jansson Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 4 Ö-2 E 100 7/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 Ö-2 E 100 7/5
Axel Berglund - Evy Wåglöf Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 3 Ö-1 E 50 3/9
Margareta Berglund - Lennart Berglund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 Ö-1 K 50 3/9
Erik Eriksson - Lasse Jansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5D S-2 E -500 0/12

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Berglund - Lennart Berglund 3 S= 4 140 12/0
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Bergström - Ove Bergström 2 S= 8 110 10/2
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1 Ö-1 D 100 8/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 3 N-1 E -50 6/6
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Siv Röding - Kerstin Pettersson 2 Ö+1 2 -110 4/8
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+2 4 -130 2/10
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 Ö+3 7 -150 0/12

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Gunnar Tapper - Lilly Arborelius 2 N+2 10 170 10/2
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Berglund - Lennart Berglund 2 N+2 D 170 10/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Siv Röding - Kerstin Pettersson 1 N+3 D 170 10/2
Axel Berglund - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 N= D 140 5/7
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Margareta Bergström - Ove Bergström 2 N+1 D 140 5/7
Åsa Wallner - Leif Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Pass   2/10
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 N-1 Kn -100 0/12

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö-1 3 50 11/1
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Siv Röding - Kerstin Pettersson 4 Ö-1 3 50 11/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Bergström - Ove Bergström 4 Ö= 3 -420 8/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Berglund - Lennart Berglund 4 Ö+1 3 -450 3/9
Axel Berglund - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 Ö+1 3 -450 3/9
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 4 Ö+1 3 -450 3/9
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö+1 3 -450 3/9

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Margareta Berglund - Lennart Berglund 1NT Ö-1 3 100 8/4
Axel Berglund - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT Ö-1 10 100 8/4
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3NT Ö-1 8 100 8/4
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT Ö-1 3 100 8/4
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Siv Röding - Kerstin Pettersson 3NT Ö-1 3 100 8/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Margareta Bergström - Ove Bergström 2 Ö+1 4 -110 1/11
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 Ö+1 3 -110 1/11

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 V-1 K 100 12/0
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Siv Röding - Kerstin Pettersson 2 S-1 D -100 10/2
Axel Berglund - Evy Wåglöf Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 2 Ö+1 Kn -110 5/7
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 2 V= K -110 5/7
Margareta Berglund - Lennart Berglund Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö= 8 -110 5/7
Margareta Bergström - Ove Bergström Åsa Wallner - Leif Jansson 2 Ö+1 E -110 5/7
Erik Eriksson - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT N-2 3 -200 0/12

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Evy Wåglöf Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz 3NT S+2 3 460 11/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT S+2 3 460 11/1
Erik Eriksson - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT S+1 3 430 7/5
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT S+1 3 430 7/5
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Siv Röding - Kerstin Pettersson 4 N= 5 420 4/8
Margareta Bergström - Ove Bergström Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT S+3 3 180 2/10
Margareta Berglund - Lennart Berglund Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2NT S+1 3 150 0/12

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Åsa Wallner - Leif Jansson 2 V-1 10 100 11/1
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Margareta Bergström - Ove Bergström 2 Ö-1 D 100 11/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 N-1 10 -50 8/4
Siv Röding - Kerstin Pettersson Axel Berglund - Evy Wåglöf 1 V= E -80 6/6
Margareta Berglund - Lennart Berglund Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 V+1 10 -140 4/8
Olle Eriksson - Erling Lidin Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT Ö+2 5 -150 2/10
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT Ö+3 2 -180 0/12

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5D V-4 E 1100 12/0
Gunnar Tapper - Lilly Arborelius Åsa Wallner - Leif Jansson 4 N+2 D 680 10/2
Christer Svanström - Birgitta Wimmercranz Margareta Bergström - Ove Bergström 4 S+1 E 650 8/4
Olle Eriksson - Erling Lidin Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 S+2 K 200 4/8
Margareta Berglund - Lennart Berglund Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 N+2 3 200 4/8
Siv Röding - Kerstin Pettersson Axel Berglund - Evy Wåglöf 4 V-2 E 200 4/8
Gudrun Lundberg - Torgny Lundberg Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 V-1 E 100 0/12