Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivselspel + Årsmöte 17.00 2018-09-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel + Årsmöte 17.00 2018-09-17

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 239.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som ÖV mot par 7, Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson
13 N= -140 9.0 45% 9 45.0%
23NT N+1 -630 2.0 10% 11 27.5%
Rond 2, Frirond
3  - 8.2 41% 19.2 32.0%
4  - 8.2 41% 27.4 34.2%
Rond 3, som NS mot par 8, Dan Mattsson - Thore Wernkvist
52 V-1 50 1.0 5% 28.4 28.4%
63 Ö= -110 6.0 30% 34.4 28.7%
Rond 4, som ÖV mot par 3, Lars Magnusson - Christer Hellström
73NT S+1 -630 0.0 0% 34.4 24.6%
84 N-1 50 18.0 90% 52.4 32.8%
Rond 5, som ÖV mot par 9, Kerstin Westin - Rune Lind
93NT N-1 50 10.0 50% 62.4 34.7%
103NT Ö= 600 5.0 25% 67.4 33.7%
Rond 6, som ÖV mot par 4, Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson
112 N-1 50 10.0 50% 77.4 35.2%
121 V+2 140 13.0 65% 90.4 37.7%
Rond 7, som ÖV mot par 10, Ingrid Persson - Anita Ivrell
133NT V-1 -100 5.6 28% 96 36.9%
142 V= 90 3.4 17% 99.4 35.5%
Rond 8, som ÖV mot par 5, Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren
154 N-1 100 15.0 75% 114.4 38.1%
161 S= -80 12.0 60% 126.4 39.5%
Rond 9, som ÖV mot par 11, Emma Sundström - Carina Sjöblom
174 S+1 -450 6.0 30% 132.4 38.9%
183NT N+1 -630 6.0 30% 138.4 38.4%
Rond 10, som NS mot par 6, Poul Steckhahn - Lena Johansson
191NT V-2 200 13.3 67% 151.7 39.9%
203NT V-2 200 15.0 75% 166.7 41.7%
Rond 11, som NS mot par 12, Emil Tibblin - Staffan Hedman
211NT V= -90 7.0 35% 173.7 41.4%
223D N+1 630 20.0 100% 193.7 44.0%
Rond 12, som ÖV mot par 1, Eva Engström - Kerstin Engström
234 S= -620 2.0 10% 195.7 42.6%
241NT N+2 -150 1.0 5% 196.7 41.0%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lars Hedberg - Roland Andersson 3 N+1 3 170 20.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Olle Eriksson - Erling Lidin 2 N+1 K 140 11.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+1 2 140 11.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+1 2 140 11.0/9.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3 N= 9 140 11.0/9.0
Kerstin Westin - Rune Lind Lena Becksén - Anneli Sagersten 2 N+1 K 140 11.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Louise Edholm - Roger Edholm 3 N= K 140 11.0/9.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3 N= 10 140 11.0/9.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Lars Magnusson - Christer Hellström 3 N= 3 140 11.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 K -50 2.0/18.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 3NT S-2 2 -100 0.0/20.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist     - 13.6/-

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT N+1 9 630 18.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT N+1 2 630 18.0/2.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Lars Magnusson - Christer Hellström 3NT S+1 10 630 18.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT N= D 600 10.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N= 2 600 10.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N= D 600 10.0/10.0
Kerstin Westin - Rune Lind Lena Becksén - Anneli Sagersten 3NT N= D 600 10.0/10.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 9 600 10.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Louise Edholm - Roger Edholm 2 S+2 E 130 4.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT S-1 2 -100 1.0/19.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 3NT N-1 D -100 1.0/19.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist     - 13.6/-

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S-1 8 -50 20.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö= E -140 11.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 1 Ö+2 E -140 11.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö+1 5 -140 11.0/9.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lars Hedberg - Roland Andersson 1 Ö+2 6 -140 11.0/9.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 Ö= 5 -140 11.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lars Magnusson - Christer Hellström 2 Ö+1 E -140 11.0/9.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Kerstin Westin - Rune Lind 1 Ö+2 5 -140 11.0/9.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 Ö= E -140 11.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 Ö+2 E -170 2.0/18.0
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2NT N-4 D -200 0.0/20.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm     - -/8.2

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT N+2 5 660 18.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT N+2 5 660 18.0/2.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT N+2 2 660 18.0/2.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 3NT N+1 5 630 8.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT N+1 6 630 8.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+1 5 630 8.0/12.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT N+1 5 630 8.0/12.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3NT N+1 2 630 8.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lars Magnusson - Christer Hellström 3NT N+1 2 630 8.0/12.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Kerstin Westin - Rune Lind 3NT N+1 5 630 8.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-1 6 -100 0.0/20.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm     - -/8.2

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N+1 Kn 630 20.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 2D V-3 D 500 18.0/2.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Louise Edholm - Roger Edholm 2D V-2 D 300 16.0/4.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V-4 D 200 14.0/6.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lars Hedberg - Roland Andersson 2NT N+2 D 180 10.0/10.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2NT N+2 D 180 10.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT N+2 Kn 180 10.0/10.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 S+2 E 150 6.0/14.0
Kerstin Westin - Rune Lind Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S= E 140 4.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V-1 D 50 1.0/19.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-1 D 50 1.0/19.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/7.4

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 5 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N-1 2 -50 15.0/5.0
Kerstin Westin - Rune Lind Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 N-1 E -50 15.0/5.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-2 3 -100 10.0/10.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 S-2 2 -100 10.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3D N-1 E -100 10.0/10.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= 5 -110 6.0/14.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 Ö+1 K -130 4.0/16.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT S-3 2 -150 2.0/18.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 5D S-2 10 -300 0.0/20.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/7.4

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT S+1 2 630 20.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 2NT S+1 2 150 17.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 2NT S+1 Kn 150 17.0/3.0
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 1NT S+1 2 120 12.0/8.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Kerstin Westin - Rune Lind 1NT S+1 2 120 12.0/8.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT S= 2 120 12.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Olle Eriksson - Erling Lidin 1 S+1 Kn 110 7.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Emma Sundström - Carina Sjöblom 2 S= Kn 110 7.0/13.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S-1 2 -100 4.0/16.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 N-2 3 -200 2.0/18.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 1 S-3 4 -300 0.0/20.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren     - -/9.1

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N= K 420 17.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N= K 420 17.0/3.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Kerstin Westin - Rune Lind 4 N= K 420 17.0/3.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N= 2 420 17.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 N+1 2 170 11.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 N+2 9 170 11.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT N+1 10 150 8.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 N= 9 140 6.0/14.0
Eva Engström - Kerstin Engström Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 4 N-1 9 -50 2.0/18.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 N-1 5 -50 2.0/18.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 4 N-1 2 -50 2.0/18.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren     - -/9.1

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 N= E 420 20.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Lena Johansson 5 S= Kn 400 18.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lars Hedberg - Roland Andersson 3 Ö-2 2 200 16.0/4.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 Ö-1 E 100 14.0/6.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 1NT S= Kn 90 12.0/8.0
Kerstin Westin - Rune Lind Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT N-1 7 -50 10.0/10.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N-2 E -100 7.0/13.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 3NT N-2 4 -100 7.0/13.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 Ö= E -110 4.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT N-3 2 -150 1.0/19.0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT N-3 D -150 1.0/19.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/9.7

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 2 V+3 3 -200 19.0/1.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 2 V+3 Kn -200 19.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT Ö= 6 -600 15.0/5.0
Kerstin Westin - Rune Lind Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT Ö= 6 -600 15.0/5.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Olle Eriksson - Erling Lidin 4 V= 9 -620 12.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT Ö+1 6 -630 10.0/10.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 V+1 8 -650 6.0/14.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V+1 E -650 6.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Lena Johansson 5 V= 3 -650 6.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT V+2 8 -660 2.0/18.0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+2 E -680 0.0/20.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/9.7

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S= Kn 140 18.0/2.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2 N+1 E 140 18.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+1 3 140 18.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 N-1 10 -50 10.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 S-1 3 -50 10.0/10.0
Kerstin Westin - Rune Lind Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S-1 Kn -50 10.0/10.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Emma Sundström - Carina Sjöblom 4 S-1 3 -50 10.0/10.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N-1 3 -50 10.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N-2 3 -100 3.0/17.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S-2 Kn -100 3.0/17.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 S-3 Kn -150 0.0/20.0
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson     - 9.5/-

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Christer Hellström Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3 V-3 6 150 20.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 V-2 6 100 17.0/3.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 V-2 6 100 17.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V-1 6 50 13.0/7.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V-1 6 50 13.0/7.0
Kerstin Westin - Rune Lind Olle Eriksson - Erling Lidin 1 V+1 6 -110 10.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 1 V+2 6 -140 7.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 6 -140 7.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 1 V+3 6 -170 4.0/16.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-2 E -200 2.0/18.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Emma Sundström - Carina Sjöblom 4 V= 6 -420 0.0/20.0
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson     - 9.5/-

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö-1 E 100 14.4/5.6
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V-1 D 100 14.4/5.6
Kerstin Westin - Rune Lind Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 4 Ö-1 K 100 14.4/5.6
Ingrid Persson - Anita Ivrell Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT V-1 4 100 14.4/5.6
Louise Edholm - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 V-1 D 100 14.4/5.6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Christer Hellström 4 Ö-1 E 100 14.4/5.6
Lena Becksén - Anneli Sagersten Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+1 9 -170 6.7/13.3
Emma Sundström - Carina Sjöblom Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V= 3 -600 4.5/15.5
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 5 -650 2.3/17.7
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+2 3 -660 0.1/19.9
Lars Hedberg - Roland Andersson     - -/11.8
Poul Steckhahn - Lena Johansson Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     40% 8.0/8.0

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Olle Eriksson - Erling Lidin 3 V-1 2 50 19.9/0.1
Ingrid Persson - Anita Ivrell Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 2 V= K -90 16.6/3.4
Emma Sundström - Carina Sjöblom Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1 V+1 2 -90 16.6/3.4
Eva Engström - Kerstin Engström Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= 2 -110 11.1/8.9
Kerstin Westin - Rune Lind Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 1 V+2 Kn -110 11.1/8.9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lars Magnusson - Christer Hellström 3 V= Kn -110 11.1/8.9
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 V+2 2 -130 5.6/14.4
Lena Becksén - Anneli Sagersten Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+1 Kn -130 5.6/14.4
Louise Edholm - Roger Edholm Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3NT V= 5 -400 2.3/17.7
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 2 -430 0.1/19.9
Lars Hedberg - Roland Andersson     - -/11.8
Poul Steckhahn - Lena Johansson Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     40% 8.0/8.0

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Christer Hellström Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 4 N= E 620 20.0/0.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4D Ö-1 10 100 17.0/3.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö-2 E 100 17.0/3.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö-1   50 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-1 E 50 12.0/8.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö-1 E 50 12.0/8.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 N-1 E -100 5.0/15.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 N-1 K -100 5.0/15.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 N-1 E -100 5.0/15.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 N-1 E -100 5.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Westin - Rune Lind 5 N-2 E -200 0.0/20.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 9.9/-

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S= 6 400 20.0/0.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S+2 3 150 18.0/2.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Olle Eriksson - Erling Lidin 1NT N+1 2 120 15.0/5.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2NT N= 7 120 15.0/5.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Becksén - Anneli Sagersten 1NT S= 6 90 11.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT N=   90 11.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 1 S= E 80 8.0/12.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Pass   5.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kerstin Westin - Rune Lind Pass   5.0/15.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 2NT S-1 4 -50 1.0/19.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 S-1 6 -50 1.0/19.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 9.9/-

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S+2 2 480 20.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 S+1 2 450 14.0/6.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 S+1 2 450 14.0/6.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 S+1 2 450 14.0/6.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 S+1 2 450 14.0/6.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Lars Magnusson - Christer Hellström 4 S+1 2 450 14.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 2 S+3 2 200 5.0/15.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+3 2 200 5.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 2 S+3 2 200 5.0/15.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 S+2 2 200 5.0/15.0
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Kerstin Westin - Rune Lind 2 S+2 2 170 0.0/20.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/10.2

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+2 7 660 19.0/1.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT S+2 3 660 19.0/1.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 3NT N+1 3 630 14.0/6.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Lars Magnusson - Christer Hellström 3NT S+1 5 630 14.0/6.0
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Kerstin Westin - Rune Lind 3NT S+1 5 630 14.0/6.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3NT S= 3 600 7.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3NT S= 5 600 7.0/13.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N= 2 600 7.0/13.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT N= 4 600 7.0/13.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Lena Becksén - Anneli Sagersten 2NT N+1 2 150 2.0/18.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT S-1 3 -100 0.0/20.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/10.2

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V-3 3 300 18.8/1.2
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö-3 6 300 18.8/1.2
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT V-2 2 200 13.3/6.7
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 2NT V-2 3 200 13.3/6.7
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT V-2 2 200 13.3/6.7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 1NT V-1 2 100 8.9/11.1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+1 2 -120 6.7/13.3
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2NT V+1 3 -150 4.5/15.5
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 1NT V+3 2 -180 1.2/18.8
Olle Eriksson - Erling Lidin Emma Sundström - Carina Sjöblom 1NT V+3 2 -180 1.2/18.8
Lena Becksén - Anneli Sagersten     - -/11.6
Kerstin Westin - Rune Lind Lars Hedberg - Roland Andersson     A- 8.0/12.0

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 5 Ö-4 D 400 20.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren 3NT V-2 5 200 15.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V-2 4 200 15.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT Ö-2 6 200 15.0/5.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT V-2 4 200 15.0/5.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Emma Sundström - Carina Sjöblom 5 Ö-1 D 100 10.0/10.0
Elisabeth Jonasson - Inger Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2NT V= 4 -120 8.0/12.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+1 D -130 4.0/16.0
Kerstin Westin - Rune Lind Lars Hedberg - Roland Andersson 4 Ö= D -130 4.0/16.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 Ö+1 D -130 4.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT V+1 4 -630 0.0/20.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten     - -/11.6

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Lena Johansson Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT Ö-3 8 150 20.0/0.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 Ö-2 10 100 18.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lars Hedberg - Roland Andersson 1NT V-1 9 50 14.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2NT V-1 9 50 14.0/6.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Emma Sundström - Carina Sjöblom 2NT V-1 Kn 50 14.0/6.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V= K -90 7.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Becksén - Anneli Sagersten 1NT V= 9 -90 7.0/13.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 2 Ö= 10 -90 7.0/13.0
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT V= 9 -90 7.0/13.0
Kerstin Westin - Rune Lind Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+1 8 -120 2.0/18.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 1NT Ö+2 5 -150 0.0/20.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     - -/10.9

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3D N+1 6 630 20.0/0.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Emma Sundström - Carina Sjöblom 4D N= 6 590 18.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lars Hedberg - Roland Andersson 3 N+1 6 170 11.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Olle Eriksson - Erling Lidin 3 N+1 8 170 11.0/9.0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S+1 K 170 11.0/9.0
Kerstin Westin - Rune Lind Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 7 170 11.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 3 N+1 6 170 11.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 N+1 8 170 11.0/9.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 4 V-1 4 100 3.0/17.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 V-1 3 100 3.0/17.0
Eva Engström - Kerstin Engström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 V= 4 -90 0.0/20.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     - -/10.9

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 4 S= 2 620 18.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= E 620 18.0/2.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N= K 620 18.0/2.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 N-1 Kn -100 10.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 4 S-1 2 -100 10.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 S-1 E -100 10.0/10.0
Kerstin Westin - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-1 2 -100 10.0/10.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lars Hedberg - Roland Andersson 4 S-1 E -100 10.0/10.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V+2 E -170 4.0/16.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D V= E -750 2.0/18.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 V= E -1370 0.0/20.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - 8.8/-

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Gunilla Hermansson - Ing-Britt Nyholm 1NT N+2 9 150 19.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 Ö-3 9 150 19.0/1.0
Kerstin Westin - Rune Lind Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N+1 5 120 15.0/5.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 1NT N+1 2 120 15.0/5.0
Barbro Hegrelius Jonson - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Lena Johansson 2 Ö-2 E 100 12.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT N= 9 90 9.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Elisabeth Jonasson - Inger Svensson 1NT N= 5 90 9.0/11.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö-1 9 50 6.0/14.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lars Hedberg - Roland Andersson 1NT N-1 E -50 4.0/16.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 N-2 E -100 2.0/18.0
Lars Magnusson - Christer Hellström Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 Ö= 9 -140 0.0/20.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund     - 8.8/-