Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Trivselspel barometer 2018-09-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel barometer 2018-09-10

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Katarina Åkeborg - Bertil Häggström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 18, Sara Strömberg - Dan Bylund
13NT Ö= 400 10.0 56% 10 56.0%D7432E42D64K5 EKn10987E102ED83
21 S+2 -140 14.0 78% 24 67.0%Kn108D632D85DKn3 32E1084Kn1062E108
Rond 2, som NS mot par 20, Dan Mattsson - Thore Wernkvist
32 S+1 140 11.0 61% 35 65.0%K965283KKn5D95 D10EKD1065D9642
43 V+1 -130 8.0 44% 43 59.8%K998764EKDKn85 Kn65D1052D1010974
Rond 3, som NS mot par 1, Erling Lidin - Olle Eriksson
55 V+1 -420 17.0 94% 60 66.6%E72D9842KKn963 D10861069D108754
61 S-1 -50 6.0 33% 66 61.0%E84Kn97ED2Kn1076 DKn5K105KKn74542
Rond 4, som ÖV mot par 3, Ing-Marie Östman - Linda Eklund
75 V-1 -100 16.0 89% 82 65.0%986532Kn9542D9 DEKDKn964K7K87
83NT N+1 -430 0.0 0% 82 56.9%874EK5397D854 D6532D62D8627
Rond 5, som ÖV mot par 22, Louise Edholm - Roger Edholm
94 Ö+1 650 13.0 72% 95 58.6%EK97DKn1054EKn68 83K86732EKD65
102 Ö-1 -100 1.0 6% 96 53.3%DKn8243EKEKKn52 73K972D9321097
Rond 6, som NS mot par 7, Anita Ivrell - Ingrid Persson
113 Ö+1 -170 10.0 56% 106 53.5%763E86EKn89765 Kn9DKn952K954Kn3
125 V= -450 8.0 44% 114 52.8%10732EKn98E5432 872Kn109841065210
Rond 7, som ÖV mot par 9, Ylva Papp - Kerstin Westin
132 S+1 -140 4.0 22% 118 50.4%D93K103D72EK73 1065Kn9KKn98Kn965
143NT S-1 50 15.0 83% 133 52.7%ED854Kn43271092 32D8E10642Kn753
Rond 8, som ÖV mot par 11, Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren
154 Ö+1 450 14.0 78% 147 54.4%KDKn936EDKn8676 E10542Kn95K52D5
165 N-1 50 10.0 56% 157 54.5%E852K87498987 10971093K74K1064
Rond 9, som NS mot par 13, Lena Andersson - Jan Jacobsson
171 N+2 140 9.0 50% 166 54.2%EKn542K7K9EDKn6 D987D109863983
184 N+2 680 18.0 100% 184 56.8%EK92EKD864764 D108Kn54EKn763E5
Rond 10, som NS mot par 15, Staffan Hedman - Emil Tibblin
195D N-3 -500 4.0 22% 188 54.9%76E8KDKn975494 E5439765103D103
203 Ö= -140 1.0 6% 189 52.5%E4KKn385ED8765 D98E108109431042
Rond 11, som NS mot par 17, Carin Risberg - Barbro Andersson
214 V= -420 1.0 6% 190 50.3%643731098K10864 EKn1096DKn65EDKn5
224 Ö-1 100 13.0 72% 203 51.3%D10109643E97374 4EDKnK1082EKn1085
Rond 12, som NS mot par 19, Renate Rhodin - Ingemar Svensson
233NT S+3 690 13.0 72% 216 52.2%KD4K82EDKn8496 E52E109K1073KD3
241NT S+2 150 18.0 100% 234 54.2%Kn632K874109742 ED74E102EKn6Kn96

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
ingen i zon
K5
K1063
kn9875
74
Ekn10
987
E102
ED83
D7432
E42
D64
K5
986
Dkn5
K3
kn10962

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N56633
S56633
Ö867109
V877109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 3NT Ö-2 Kn 100 15.0/3.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-2 Kn 100 15.0/3.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V-2 5 100 15.0/3.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V-2 8 100 15.0/3.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+1 8 -170 10.0/8.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT Ö= D -400 8.0/10.0
Louise Edholm - Roger Edholm Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V= 7 -420 6.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+2 5 -460 2.0/16.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT V+2 5 -460 2.0/16.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+2 5 -460 2.0/16.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - 7.3/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
N-S i zon
ED64
975
K743
K4
32
E1084
kn1062
E108
kn108
D632
D85
Dkn3
K975
Kkn
E9
97652

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1086118
S1086118
Ö35625
V35625
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 620 18.0/0.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 N+2 D 200 15.0/3.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 N+3 2 200 15.0/3.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+2 2 170 9.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 2 S+2 2 170 9.0/9.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Laila Näslund - Eva Angestad 3 N+1 3 170 9.0/9.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+2 Kn 170 9.0/9.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1 S+2 6 140 4.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Erling Lidin - Olle Eriksson 2 S= 2 110 2.0/16.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-2 E -200 0.0/18.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren     - 7.3/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
Ö-V i zon
K9652
83
Kkn5
D95
kn743
kn
732
EKkn86
E8
9742
E1084
1073
D10
EKD1065
D96
42

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N57987
S57987
Ö86454
V86454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N= 4 400 18.0/0.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+2 E 170 16.0/2.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+1 E 140 11.0/7.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+1 E 140 11.0/7.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 S+1 K 140 11.0/7.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S+1 E 140 11.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S-1 E -50 4.0/14.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S-1 E -50 4.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S-1 K -50 4.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S-2 E -100 0.0/18.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/11.2

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
alla i zon
K9
98764
E
KDkn85
E74
E
K876543
E6
D10832
Kkn3
kn92
32
kn65
D1052
D10
10974

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N82933
S82933
Ö4104108
V4104108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V-3 K 300 18.0/0.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 2 -100 16.0/2.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 V= K -110 13.0/5.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 V= 5 -110 13.0/5.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V+1 K -130 8.0/10.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 K -130 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 V+2 K -130 8.0/10.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 Ö= D -140 4.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 V+3 9 -150 2.0/16.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 Ö= 3 -620 0.0/18.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - -/11.2

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
N-S i zon
E72
D9
842
Kkn963
9
Kkn842
EKDkn1053
Kkn543
E753
76
E2
D1086
106
9
D108754

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N80040
S80040
Ö51212812
V51212812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 5 V+1 D -420 17.0/1.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Erling Lidin - Olle Eriksson 5 V+1 E -420 17.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö+2 4 -480 13.0/5.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+2 9 -480 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö+3 9 -510 10.0/8.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 6 V= E -980 8.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6 Ö+1 9 -1010 3.0/15.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 6 Ö+1 9 -1010 3.0/15.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Ylva Papp - Kerstin Westin 6 Ö+1 8 -1010 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 6 Ö+1 9 -1010 3.0/15.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin     - 12.4/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
Ö-V i zon
E84
kn97
ED2
kn1076
K1097
ED32
105
K83
632
864
9863
ED9
Dkn5
K105
Kkn74
542

Optimalt kontrakt: 1 Ö= -80
 NT
N67656
S67656
Ö66776
V66776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö-2 D 200 18.0/0.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT Ö-1 4 100 13.0/5.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Kerstin Selin - Birgitta Svensson 1NT Ö-1 4 100 13.0/5.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT Ö-1 5 100 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT Ö-1 4 100 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 S= 9 90 8.0/10.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Erling Lidin - Olle Eriksson 1 S-1 10 -50 6.0/12.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 1NT Ö= 4 -90 3.0/15.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Ylva Papp - Kerstin Westin 1NT Ö= D -90 3.0/15.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 N-2 2 -100 0.0/18.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin     - 12.4/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
alla i zon
74
1087
D1083
10542
D
EKDkn964
K7
K87
986
532
kn9542
D9
EKkn10532

E6
Ekn63

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N1073106
S1173106
Ö26934
V16924
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 4 S+1 E 650 16.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 4 S+1 E 650 16.0/2.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+1 E 650 16.0/2.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S= K 620 9.0/9.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S= E 620 9.0/9.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S= E 620 9.0/9.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 N= 9 620 9.0/9.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 V-1 4 100 2.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 V-1 7 100 2.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 V-1 4 100 2.0/16.0
Carin Risberg - Barbro Andersson     - -/8.7

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
ingen i zon
EK9
kn1094
E5
Kkn62
D6532
D62
D862
7
874
EK53
97
D854
kn10
87
Kkn1043
E1093

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N11109810
S11109810
Ö22453
V22453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT N+1 E 430 18.0/0.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT N= E 400 14.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT N= E 400 14.0/4.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N= E 400 14.0/4.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 2NT S+2 2 180 10.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT N+1 8 150 5.0/13.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Erling Lidin - Olle Eriksson 2NT N+1 E 150 5.0/13.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT N+1 E 150 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2NT N+1 3 150 5.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 Ö-1 Kn 50 0.0/18.0
Carin Risberg - Barbro Andersson     - -/8.7

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
Ö-V i zon
D642
972
KD105
97
83
K86
732
EKD65
EK97
Dkn1054
Ekn6
8
kn105
E3
984
kn10432

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N34242
S34242
Ö9911911
V9911910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 6 Ö-1 Kn 100 18.0/0.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Sara Strömberg - Dan Bylund 4 Ö= Kn -620 16.0/2.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT Ö+1 2 -630 12.0/6.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT Ö+1 9 -630 12.0/6.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö+1 Kn -630 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 2 -650 5.0/13.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+1 4 -650 5.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 9 -650 5.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+1 3 -650 5.0/13.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 4 Ö+2 Kn -680 0.0/18.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson     - 8.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
alla i zon
K96
Ekn8
kn10854
D3
73
K972
D932
1097
Dkn82
43
EK
EKkn52
E1054
D1065
76
864

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47765
S47765
Ö86667
V96668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö-1 E 100 17.0/1.0
Louise Edholm - Roger Edholm Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö-1 6 100 17.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1 Ö= 7 -80 14.0/4.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 Ö= 7 -90 11.0/7.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö= 7 -90 11.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö+1 E -110 8.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Sara Strömberg - Dan Bylund 2NT Ö= 4 -120 6.0/12.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 2 Ö+2 7 -130 4.0/14.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT Ö+1 6 -150 2.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT Ö= 7 -600 0.0/18.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson     - 8.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
ingen i zon
763
E86
Ekn8
9765
K4
104
D10732
K1082
ED10852
K73
6
ED4
kn9
Dkn952
K954
kn3

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N35723
S25723
Ö1075119
V1075119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Carin Risberg - Barbro Andersson 2 Ö+1 Kn -140 18.0/0.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 Ö+2 2 -170 10.0/8.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 2 Ö+2 Kn -170 10.0/8.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+1 5 -170 10.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 Ö+1 D -170 10.0/8.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 Ö+2 5 -170 10.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö+2 Kn -170 10.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö+2 E -170 10.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+3 Kn -200 2.0/16.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 Ö+4 D -230 0.0/18.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson     - 9.0/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
N-S i zon
10
732
Ekn98
E5432
EKkn96543
EK
K7
9
D
D65
D43
KDkn876
872
kn10984
10652
10

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N25612
S25612
Ö11771111
V11771111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Strömberg - Dan Bylund Staffan Hedman - Emil Tibblin 7NTD Ö-2 Kn 300 18.0/0.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 5 V= 10 -450 8.0/10.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anita Ivrell - Ingrid Persson 5 V= E -450 8.0/10.0
Laila Näslund - Eva Angestad Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 V+1 10 -450 8.0/10.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 V+1 7 -450 8.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Carin Risberg - Barbro Andersson 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Louise Edholm - Roger Edholm Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson     - 9.0/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
alla i zon
Kkn842
75
643
D84
1065
kn9
Kkn98
kn965
D93
K103
D72
EK73
E7
ED8642
E105
102

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66875
S56875
Ö77535
V67535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 Ö-2 E 200 18.0/0.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+1 5 140 14.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+1 6 140 14.0/4.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 S+1 6 140 14.0/4.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2 N= E 110 7.0/11.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= Kn 110 7.0/11.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 S= Kn 110 7.0/11.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S= 6 110 7.0/11.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Sara Strömberg - Dan Bylund 2 S-1 6 -100 1.0/17.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S-1 6 -100 1.0/17.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - 10.1/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
ingen i zon
kn96
K105
Kkn983
K8
32
D8
E10642
kn753
ED854
kn432
7
1092
K107
E976
D5
ED64

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9109910
S9109910
Ö33443
V33442
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+2 2 460 16.0/2.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S+2 2 460 16.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT S+2 2 460 16.0/2.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT S+1 2 430 12.0/6.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S= E 400 8.0/10.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S= E 400 8.0/10.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S= 2 400 8.0/10.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S-1 2 -50 3.0/15.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S-1 2 -50 3.0/15.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Sara Strömberg - Dan Bylund 4 S-2 3 -100 0.0/18.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - 10.1/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
N-S i zon

10742
10973
Kkn942
E10542
kn95
K52
D5
KDkn93
6
EDkn86
76
876
EKD83
4
E1083

Optimalt kontrakt: 6D V-2 300
 NT
N1231213
S1231213
Ö171103
V181103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sara Strömberg - Dan Bylund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+2 E 680 18.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Barbro Andersson 1 V= 10 -80 16.0/2.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+2 K -200 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+2 E -200 13.0/5.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 4 V= 4 -420 9.0/9.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V= 3 -420 9.0/9.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V+1 10 -450 4.0/14.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+1 E -450 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+1 E -450 4.0/14.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö+2 4 -480 0.0/18.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson     - 8.0/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
Ö-V i zon
D643
kn
Ekn106532
2
1097
1093
K74
K1064
E852
K874
98
987
Kkn
ED652
D
EDkn53

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N911998
S911998
Ö42435
V42435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S+2 4 460 16.0/2.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT S+2 6 460 16.0/2.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S+2 6 460 16.0/2.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+1 9 430 12.0/6.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S-1 10 -50 8.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N-1 E -50 8.0/10.0
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-1 10 -50 8.0/10.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Staffan Hedman - Emil Tibblin 4NT S-2 10 -100 3.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Barbro Andersson 3NT S-2 4 -100 3.0/15.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S-3 4 -150 0.0/18.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson     - 8.0/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
ingen i zon
Ekn542
K7
K9
EDkn6
K6
kn6543
ED107
104
103
E82
kn542
K752
D987
D109
863
983

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86698
S86598
Ö47734
V57845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2NT N+2 2 180 18.0/0.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 N+1 3 170 15.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 1 N+3 10 170 15.0/3.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 N+2 8 140 9.0/9.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Andersson - Jan Jacobsson 1 N+2 5 140 9.0/9.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Erling Lidin - Olle Eriksson 3 N= 3 140 9.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ylva Papp - Kerstin Westin 1 N+2 2 140 9.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N+1 5 120 4.0/14.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 6 50 2.0/16.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Sara Strömberg - Dan Bylund 4 N-1 4 -50 0.0/18.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson     - -/9.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
N-S i zon
EK92
EKD86
4
764
kn754
2
K92
Kkn982
63
10973
D1085
D103
D108
kn54
Ekn763
E5

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N79121111
S79121111
Ö54112
V54112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+2 3 680 18.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 3NT S+2 5 660 16.0/2.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 N+1 3 650 12.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 6 650 12.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Ylva Papp - Kerstin Westin 4 N+1 E 650 12.0/6.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+1 2 630 8.0/10.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Sara Strömberg - Dan Bylund 4 N= 3 620 6.0/12.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Erling Lidin - Olle Eriksson 1NT N+4 3 210 4.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+2 6 170 2.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6 N-2 5 -200 0.0/18.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson     - -/9.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
Ö-V i zon
76
E8
KDkn9754
94
K102
kn10432
E86
85
Dkn98
KD
2
EKkn762
E543
9765
103
D103

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N38333
S38333
Ö1059105
V1059105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-1 K 100 18.0/0.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N-1 E -50 15.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 N-1 K -50 15.0/3.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Carin Risberg - Barbro Andersson 4 Ö= 3 -130 10.0/8.0
Ylva Papp - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö= 10 -130 10.0/8.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö= 3 -130 10.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 5 N-3 E -150 6.0/12.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Emil Tibblin 5D N-3 K -500 4.0/14.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö= 10 -620 2.0/16.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V+1 6 -650 0.0/18.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.5

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
alla i zon
E4
Kkn3
85
ED8765
1075
D942
Dkn72
93
Kkn632
765
EK6
Kkn
D98
E108
10943
1042

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96667
S96667
Ö46775
V46775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3D N+1 2 870 18.0/0.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 N= E 110 14.0/4.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+1 E 110 14.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N+1 E 110 14.0/4.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö-1 10 100 10.0/8.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Carin Risberg - Barbro Andersson 2 N= E 90 8.0/10.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N-1 E -100 6.0/12.0
Sara Strömberg - Dan Bylund Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö= 2 -110 4.0/14.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö= 4 -140 1.0/17.0
Louise Edholm - Roger Edholm Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 3 Ö= 2 -140 1.0/17.0
Laila Näslund - Eva Angestad     - -/7.5

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Nord giv
N-S i zon
643
73
1098
K10864
Dkn8752
E85
EK
92
K109
KD42
7432
73
E
kn1096
Dkn65
EDkn5

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N87536
S87536
Ö468107
V468107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Erling Lidin - Olle Eriksson 3 S+1 2 130 18.0/0.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V+1 7 -170 11.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Sara Strömberg - Dan Bylund 2 V+2 3 -170 11.0/7.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 3 V+1 K -170 11.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+2 10 -170 11.0/7.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V+1 K -170 11.0/7.0
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 V+3 3 -170 11.0/7.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 V+4 7 -230 4.0/14.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Carin Risberg - Barbro Andersson 4 V= K -420 1.0/17.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V= K -420 1.0/17.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson     - 9.8/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Öst giv
Ö-V i zon
D10
109643
E973
74
976532
87
D4
K92
EKkn8
K52
kn65
D63
4
EDkn
K1082
Ekn1085

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N9101056
S9101056
Ö43387
V33377
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö-2 E 200 18.0/0.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Carin Risberg - Barbro Andersson 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 Ö-1 2 100 13.0/5.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 2 S-1 3 -50 8.0/10.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= E -110 5.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ylva Papp - Kerstin Westin 2 Ö= E -110 5.0/13.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Sara Strömberg - Dan Bylund 3 V= E -140 1.0/17.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 V= 7 -140 1.0/17.0
Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson     - 9.8/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Syd giv
alla i zon
KD4
K82
EDkn84
96
1076
kn76
9652
kn85
kn983
D543

E10742
E52
E109
K1073
KD3

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N912101112
S912101112
Ö31321
V31321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Lena Johansson - Poul Steckhahn 6NT S= 10 1440 18.0/0.0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S+3 5 690 13.0/5.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Barbro Andersson 3NT S+3 5 690 13.0/5.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 3NT S+3 9 690 13.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT S+3 6 690 13.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT S+2 10 660 7.0/11.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+2 6 660 7.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 3NT S+1 5 630 4.0/14.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Sara Strömberg - Dan Bylund 5 N+1 4 620 2.0/16.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6NT S-1 9 -100 0.0/18.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 7.9/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.10

Väst giv
ingen i zon
kn632
K874
1097
42
K5
Dkn95
D542
D83
1098
63
K83
EK1075
ED74
E102
Ekn6
kn96

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N45786
S55786
Ö88657
V88657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT S+2 5 150 18.0/0.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Sara Strömberg - Dan Bylund 1NT S+1 D 120 16.0/2.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S= D 110 13.0/5.0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Ylva Papp - Kerstin Westin 2 S= D 110 13.0/5.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT S= 5 90 9.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 1NT S= 9 90 9.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 Ö-1 6 50 6.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Carin Risberg - Barbro Andersson 1NT S-1 D -50 3.0/15.0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S-1 D -50 3.0/15.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Elisabeth Jonasson - Ulf Henriksson 3 Ö= E -110 0.0/18.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - 7.9/-