Kommande tävlingar
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
26/07 SM Par Veteran - Omgång 2
Rapporterade tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
BK S:t Erik » IAF-guld, BK S:t Erik 2019-05-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

IAF-guld, BK S:t Erik 2019-05-04

IMP över fältet, 18 bord, 36 par. Antal brickor: 58.

Privatprotokoll för Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 32, Stefan Ekman - Kaj Adolfsson
12 S+1 140 57.0 % 57 0.0%ED93Kn9Kn862753 KKn1086D763KDKn4
23NT V= -400 -6.0 % 51 0.0%D87621076ED752 K103Kn965421043Kn
Rond 2, som ÖV mot par 34, Kathrine Bertheau - Anders Morath
34 S+2 -480 0.0 % 51 0.0%KKn76103ED106572 10574KKn742D654
41NT S-1 100 43.0 % 94 0.0%106Kn52Kn75410653 EKn7E86410ED984
Rond 3, som NS mot par 1, Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius
54 N+1 650 16.0 % 110 0.0%DKn103EKKn932Kn5E EK97654109D1073
63 S+1 170 3.0 % 113 0.0%963K10643KDKn64 ED7543E974859
Rond 4, som ÖV mot par 3, Suzanne Lemborn - Tore Stormo
72 S= -90 11.0 % 124 0.0%E73Kn643D73962 KKn5298K6KKn543
82NT N= -120 -60.0 % 64 0.0%Kn10294Kn874K943 ED987E765D9106
Rond 5, som ÖV mot par 36, Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson
94 S= -420 -52.0 % 12 0.0%Kn65K864EKn3K65 KD421098754982
103NT S+3 -690 -63.0 % -51 0.0%10824EKn98710863 E96486532D954
Rond 6, som NS mot par 7, Yvonne Wiseman - Adam Stokka
113NT Ö+2 -460 -18.0 % -69 0.0%983EKn541058752 Kn72D93DKn62K64
124D S-1 -200 37.0 % -32 0.0%4310978632Kn862 EK1087653KDKn107
Rond 7, som ÖV mot par 9, Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson
134D V-1 -200 0.0 % -32 0.0%KD85EK62DKn1074 1074D743Kn82653
144 S+1 -450 1.0 % -31 0.0%D877KKn983E654 Kn932DKn651021097
Rond 8, som NS mot par 11, Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom
152 Ö+1 -140 -32.0 % -63 0.0%875107D1052KKn63 64E963K76ED74
161NTD V-1 200 41.0 % -22 0.0%K10664K73D7542 DKn87EDKn98E528
Rond 9, som ÖV mot par 13, Johan Säfsten - Ida Grönkvist
176 N= -980 -121.0 % -143 0.0%653E874DKn10763 109846K9764284
182 Ö+2 170 -91.0 % -234 0.0%DKn10932Kn9ED983 K752EK10436Kn42
Rond 10, som NS mot par 15, Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg
196 Ö+1 -1460 -184.0 % -418 0.0%Kn4DKn97107532K9 D265E986Kn10863
203NT N+1 630 61.0 % -357 0.0%ED6EKn73D103532 K10842K92K92E10
Rond 11, som NS mot par 17, Ewa Eriksson - Sven Mårtensson
213NT S+1 630 37.0 % -320 0.0%Kn854E1087K4Kn109 EK7K64ED1085K2
223NT Ö= -600 -28.0 % -348 0.0%D107532E109Kn736 84Kn8642K109Kn109
Rond 12, som ÖV mot par 19, Linnea Edlund - Mats Johansson
236NT Ö+1 1470 28.0 % -320 0.0%D43K102E93EDKn10 E10ED73KD42K84
244 N-1 50 4.0 % -316 0.0%8Kn9763E532E87 107528DKn9K6543
Rond 13, som ÖV mot par 21, Peter Swensson - Mart Altmäe
254 N= -420 -105.0 % -421 0.0%EKn984DKnKKn41052 10632E95762964
262 V+1 140 -21.0 % -442 0.0%E965E8E532763 432K10965427610
Rond 14, som NS mot par 23, Torkel Norda - Mikael Björin
274 S-1 -50 -87.0 % -529 0.0%972Kn1097Kn7E975 EDKn104543ED1036
283 S= 140 -26.0 % -555 0.0%873E10D62EKn1052 EKn105KKn8632974
Rond 15, som ÖV mot par 25, Lars Ericson - Bo Ericson
293NT S-1 100 32.0 % -523 0.0%D1097Kn7675Kn974 E2D105D10632E83
302 S-2 100 3.0 % -520 0.0%K864K653D10424 EKn7Kn9KKnE109732
Rond 16, som ÖV mot par 27, Tommy Bergdahl - Kenneth Borin
314 Ö-1 -50 -96.0 % -616 0.0%E5D10632KDKn875 K1097Kn95D1041092
322 N= -110 -84.0 % -700 0.0%KD1064D8KD4Kn85 Kn973Kn6272EK73
Rond 17, som ÖV mot par 29, Tuve Gustavsson - Hans Vestergren
336 Ö+1 1010 61.0 % -639 0.0%KKn4E6EDKn653Kn7 D3KD9832K2ED3
345 S= -650 8.0 % -631 0.0%K3543K106310864 DKnE7DKn872D732
Rond 18, som ÖV mot par 31, Stefan Olausson - Bengt Alrud
354 V+1 650 71.0 % -560 0.0%EKKn3E10953ED96 107648D87532E5
363 Ö-1 -100 -52.0 % -612 0.0%E974Kn10653KDK9 1052E92108DKn1076
Rond 19, som ÖV mot par 33, Joakim Nordlindh - Hans Kvick
376NT V+1 1020 13.0 % -599 0.0%E5KDKn98753K82 K97EKn54EK6E95
381NT V+2 150 61.0 % -538 0.0%Kn9764EKD7K854 D85Kn103Kn8432ED
Rond 20, som NS mot par 35, Emma Karlsson - Leif Lundberg
393 S= 110 80.0 % -458 0.0%52D2EKn73KKn1096 E74EKKn5986575
403NT N+3 490 39.0 % -419 0.0%K4D92852EK1052 D2EK1043EKn10Kn93
Rond 21, som NS mot par 2, Fredrik Hellkvist - Claes Melin
412 S+1 140 40.0 % -379 0.0%1064E9854D51054 KDKn9872K72E86
422D S+1 870 245.0 % -134 0.0%1042KKn6397D764 KD983E653Kn1052
Rond 22, som NS mot par 4, Jan Clementsson - Sanna Clementsson
433 V-1 50 31.0 % -103 0.0%E10K8732109KD92 DKn73DKn76E8754
443NT Ö= -400 -99.0 % -202 0.0%E105210943632D3 73ED7E10975465
Rond 23, som ÖV mot par 6, Peter Carlsson - Mats Axdorph
452 N+1 -140 -5.0 % -207 0.0%E597543KKn6342 103EKn10E75210987
464 S-1 50 69.0 % -138 0.0%84DKn7E10432EK2 75985Kn97510965
Rond 24, som ÖV mot par 8, Stefan Andersson - Christer Stenberg
471NT N-1 100 -20.0 % -158 0.0%874E821074K852 EK2DKn6E985976
483 V= 140 -1.0 % -159 0.0%ED521097KKn10644 K64EKKn5252Kn76
Rond 25, som ÖV mot par 10, Michael Lemborn - Ylva Strandberg
496 V-1 -50 -212.0 % -371 0.0%KD94DKn76E42K2 Kn3EK105K8EKn874
506 S-2 200 146.0 % -225 0.0%Kn108754D10453KKn 635EK109868543
Rond 26, som NS mot par 12, Jesper Rundin - Peter Törnblom
513 Ö-3 300 84.0 % -141 0.0%DKn874Kn58542K2 E6ED94103E10976
523NT V-1 100 60.0 % -81 0.0%6974KD107210753 DKn1083Kn852E882
Rond 27, som NS mot par 14, Peder Hägg - Leif Hansson
533NT S+1 630 22.0 % -59 0.0%E4Kn97D92KDKn83 K98ED102K106597
544 Ö+2 -680 -41.0 % -100 0.0%Kn542D992EK1063 K1087107553Kn542
Rond 28, som NS mot par 16, Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg
553NT N+1 630 56.0 % -44 0.0%EKKnEKnK64E10732 9862D10976E538
564 N+1 450 50.0 % 6 0.0%Kn7EK943EK109K4 E6852D74EKn985
Rond 29, som NS mot par 18, Erik Gulliksson - Eric Arvidsson
571NT N+1 120 -16.0 % -10 0.0%E954Kn10KKn910852 Kn107K764E107ED9
583NT Ö-4 400 140.0 % 130 0.0%K5Kn875K62EKn85 106K64ED5D10742

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
ED93
kn9
kn862
753
74
E10842
KD543
E
52
K5
E1097
109862
Kkn1086
D763

KDkn4

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N62495
S62495
Ö710938
V710838
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Törnblom Lars Ericson - Bo Ericson 4 S= E 420 150.0/-150.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 S= K 420 150.0/-150.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S= E 420 150.0/-150.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Kathrine Bertheau - Anders Morath 3 S= K 140 57.0/-57.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 2 S+1 E 140 57.0/-57.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Mats Felldin - Michael Schlumpf 3 S= E 140 57.0/-57.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Michael Lemborn - Ylva Strandberg 5 Ö-2 E 100 41.0/-41.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 5 Ö-1 K 50 17.0/-17.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 V-1 3 50 17.0/-17.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 Ö-1 K 50 17.0/-17.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S-1 E -50 -20.0/20.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 S-2 K -100 -40.0/40.0
Peder Hägg - Leif Hansson Torkel Norda - Mikael Björin 4 V= E -130 -52.0/52.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 V= E -130 -52.0/52.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Jan Clementsson - Sanna Clementsson 5D S-2 K -300 -111.0/111.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 5D S-2 E -300 -111.0/111.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 V= Kn -420 -146.0/146.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peter Carlsson - Mats Axdorph 5D V= Kn -550 -181.0/181.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
D8762
10
76
ED752
E954
3
EK982
K96
kn
EKD87
Dkn5
10843
K103
kn96542
1043
kn

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N52474
S52474
Ö810869
V810969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Michael Lemborn - Ylva Strandberg 6 Ö-1 E 50 164.0/-164.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 5 Ö-1 10 50 164.0/-164.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT V= 2 -400 -6.0/6.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Lars Ericson - Bo Ericson 3NT V= 6 -400 -6.0/6.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT Ö= 3 -400 -6.0/6.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT Ö= 3 -400 -6.0/6.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peter Carlsson - Mats Axdorph 3NT V= 2 -400 -6.0/6.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT V= 10 -400 -6.0/6.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT V+1 2 -430 -22.0/22.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT V+1 2 -430 -22.0/22.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT V+1 2 -430 -22.0/22.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3NT V+1 5 -430 -22.0/22.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3NT V+1 5 -430 -22.0/22.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT V+1 2 -430 -22.0/22.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT Ö+2 Kn -460 -40.0/40.0
Peder Hägg - Leif Hansson Torkel Norda - Mikael Björin 3NT Ö+2 Kn -460 -40.0/40.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT Ö+2 Kn -460 -40.0/40.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT Ö+2 2 -460 -40.0/40.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
ED3
K652
8
EK1093
105
74
Kkn742
D654
Kkn76
103
ED1065
72
9842
EDkn98
93
kn8

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1151298
S1151298
Ö28132
V28132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Andersson - Mikael Lindblom Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 6 N= 6 980 176.0/-176.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 N+2 E 480 0.0/0.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 S+2 2 480 0.0/0.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S+2 2 480 0.0/0.0
Peder Hägg - Leif Hansson Lars Ericson - Bo Ericson 4 S+2 2 480 0.0/0.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 S+2 2 480 0.0/0.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 N+2 2 480 0.0/0.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 S+2 8 480 0.0/0.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 S+2 2 480 0.0/0.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S+1 10 450 -16.0/16.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 S+1 10 450 -16.0/16.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 N+1 5 450 -16.0/16.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Linnea Edlund - Mats Johansson 4 S+1 10 450 -16.0/16.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S+1 10 450 -16.0/16.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 S= 10 420 -32.0/32.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Torkel Norda - Mikael Björin 4 S= K 420 -32.0/32.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 N= 5 420 -32.0/32.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin     A- -25.5/-25.5
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin     Pen -51.0/-51.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
D842
D93
D962
kn2
Ekn7
E864
10
ED984
106
kn52
kn754
10653
K953
K107
EK83
K7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N38586
S48697
Ö95745
V95745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 Ö-2 D 200 89.0/-89.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Joakim Nordlindh - Hans Kvick 1NT S+3 9 180 78.0/-78.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 1NT S+2 6 150 64.0/-64.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 N+1 6 140 63.0/-63.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2 N= 5 110 46.0/-46.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 2 N= 2 110 46.0/-46.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 2 N= 5 110 46.0/-46.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 V-1 Kn 100 43.0/-43.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 1NT S= 9 90 37.0/-37.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Torkel Norda - Mikael Björin 1NT S= 8 90 37.0/-37.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Suzanne Lemborn - Tore Stormo 1NT V= 4 -90 -42.0/42.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N-1 6 -100 -43.0/43.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 N-1 10 -100 -43.0/43.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 1NT S-1 2 -100 -43.0/43.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Linnea Edlund - Mats Johansson 2 V+2 4 -130 -58.0/58.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2D V= 6 -180 -79.0/79.0
Peder Hägg - Leif Hansson Lars Ericson - Bo Ericson 4 N-2 5 -200 -86.0/86.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT N-4 4 -400 -155.0/155.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
Dkn103
EKkn932
kn5
E
652
D87
E8742
K5
84
10
KD63
kn98642
EK97
654
109
D1073

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6511118
S6511118
Ö78102
V78102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT S+3 K 690 33.0/-33.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 N+2 4 680 33.0/-33.0
Torkel Norda - Mikael Björin Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 N+2 3 680 33.0/-33.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 N+1 K 650 16.0/-16.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 N+1 8 650 16.0/-16.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N+1 8 650 16.0/-16.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 N+1 4 650 16.0/-16.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Lars Ericson - Bo Ericson 4 N+1 8 650 16.0/-16.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N+1 E 650 16.0/-16.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 N+1 6 650 16.0/-16.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 S+1 E 650 16.0/-16.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 N= K 620 -2.0/2.0
Peder Hägg - Leif Hansson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 N= K 620 -2.0/2.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 N= K 620 -2.0/2.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 N= K 620 -2.0/2.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Jesper Rundin - Peter Törnblom 5 N-1 K -100 -215.0/215.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Suzanne Lemborn - Tore Stormo     +620 -2.0/25.5
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin     A+ 25.5/2.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
96
3
K10643
KDkn64
K102
kn8
Ekn72
E752
kn8
KD10652
D9
1083
ED7543
E974
85
9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77495
S78495
Ö65848
V65848
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3D S+1 Kn 630 165.0/-165.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Stefan Andersson - Christer Stenberg 3D V-2 9 500 127.0/-127.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3D V-2 9 500 127.0/-127.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3 Ö-2 9 200 17.0/-17.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3 S+1 Kn 170 3.0/-3.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Linnea Edlund - Mats Johansson 2 S+2 Kn 170 3.0/-3.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Kathrine Bertheau - Anders Morath 2 S+1 Kn 140 -12.0/12.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Stefan Olausson - Bengt Alrud 3 S= Kn 140 -12.0/12.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S+1 Kn 140 -12.0/12.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 S+1 Kn 140 -12.0/12.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Lars Ericson - Bo Ericson 3 S= Kn 140 -12.0/12.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3 S= Kn 140 -12.0/12.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Jesper Rundin - Peter Törnblom 2 S+1 Kn 140 -12.0/12.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Peter Carlsson - Mats Axdorph 3 S= Kn 140 -12.0/12.0
Torkel Norda - Mikael Björin Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 2 S= Kn 110 -30.0/30.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 S-1 Kn -50 -92.0/92.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Jan Andersson - Mikael Lindblom 4D S-1 8 -100 -112.0/112.0
Peder Hägg - Leif Hansson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4D S-1 Kn -100 -112.0/112.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
1098
ED102
984
E107
Kkn52
98
K6
Kkn543
E73
kn643
D73
962
D64
K75
Ekn1052
D8

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N58767
S59868
Ö84565
V74565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jesper Rundin - Peter Törnblom Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT S= 3 600 176.0/-176.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Michael Lemborn - Ylva Strandberg 2RD Ö-1 3 400 117.0/-117.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2D V-1 4 200 43.0/-43.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Yvonne Wiseman - Adam Stokka 1NT S+2 2 150 18.0/-18.0
Peder Hägg - Leif Hansson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 2NT N+1 2 150 18.0/-18.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peter Swensson - Mart Altmäe 1NT S+2 6 150 18.0/-18.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Linnea Edlund - Mats Johansson 1NT S+2 3 150 18.0/-18.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT S+2 3 150 18.0/-18.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Fredrik Hellkvist - Claes Melin 1NT S+1 3 120 5.0/-5.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 1NT N+1 3 120 5.0/-5.0
Torkel Norda - Mikael Björin Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 1NT S+1 3 120 5.0/-5.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 S= 3 110 1.0/-1.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 S= 9 90 -11.0/11.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Lars Ericson - Bo Ericson 2 S= 9 90 -11.0/11.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 S-1 5 -100 -88.0/88.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 S-1 5 -100 -88.0/88.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2 N-1 2 -100 -88.0/88.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Mats Felldin - Michael Schlumpf 1NT S-3 3 -300 -156.0/156.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
K6
Kkn8
EK102
ED87
ED987
E765
D9
106
kn102
94
kn874
K943
543
D1032
653
kn52

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N88857
S88857
Ö55576
V55586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 S= 10 140 66.0/-66.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 S= E 140 66.0/-66.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 S= 10 140 66.0/-66.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2NT N= Kn 120 60.0/-60.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2NT N= Kn 120 60.0/-60.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 1NT N+1 Kn 120 60.0/-60.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 S-1 10 -50 -24.0/24.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT N-1 7 -50 -24.0/24.0
Peder Hägg - Leif Hansson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3 S-1 10 -50 -24.0/24.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 2NT N-1 Kn -50 -24.0/24.0
Torkel Norda - Mikael Björin Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2NT N-1 Kn -50 -24.0/24.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Linnea Edlund - Mats Johansson 2NT N-1 Kn -50 -24.0/24.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2NT N-1 Kn -50 -24.0/24.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Michael Lemborn - Ylva Strandberg 2NT N-1 Kn -50 -24.0/24.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 S-1 10 -50 -24.0/24.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT N-2 Kn -100 -54.0/54.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Lars Ericson - Bo Ericson 3 S-2 10 -100 -54.0/54.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peter Swensson - Mart Altmäe 3 S-2 6 -100 -54.0/54.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
E873
95
KD62
kn43
KD4
2
1098754
982
kn65
K864
Ekn3
K65
1092
EDkn1073

ED107

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N10610109
S10610109
Ö37333
V27233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peder Hägg - Leif Hansson 4 N+2 E 480 79.0/-79.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Peter Swensson - Mart Altmäe 4 S+1 K 450 66.0/-66.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 S+1 10 450 66.0/-66.0
Torkel Norda - Mikael Björin Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3NT N+1 5 430 52.0/-52.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 S= K 420 52.0/-52.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 S= 2 420 52.0/-52.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 S= K 420 52.0/-52.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 S= 10 420 52.0/-52.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 S= 2 420 52.0/-52.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N= 3 400 39.0/-39.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2D V-1 9 200 -46.0/46.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2D V-1 9 200 -46.0/46.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3 S+1 2 170 -56.0/56.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jan Andersson - Mikael Lindblom 1 S+3 8 170 -56.0/56.0
Lars Ericson - Bo Ericson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2 S+2 K 170 -56.0/56.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 N+1 5 140 -71.0/71.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Joakim Nordlindh - Hans Kvick 1NT V-1 9 100 -89.0/89.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S-1 K -50 -142.0/142.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
alla i zon
Dkn75
92
D10543
Kkn
E964
8653
2
D954
1082
4
Ekn987
10863
K3
EKDkn107
K6
E72

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N7810811
S7810811
Ö54232
V64232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT S+3 2 690 63.0/-63.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT N+3 9 690 63.0/-63.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Peter Swensson - Mart Altmäe 3NT S+3 5 690 63.0/-63.0
Lars Ericson - Bo Ericson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NT S+3 5 690 63.0/-63.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peder Hägg - Leif Hansson 3NT N+3 2 690 63.0/-63.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4NT S+2 5 690 63.0/-63.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 3NT S+3 5 690 63.0/-63.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT S+2 5 660 49.0/-49.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 S+1 5 650 49.0/-49.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S+1 2 650 49.0/-49.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 S= 2 620 31.0/-31.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S= 2 620 31.0/-31.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S= 2 620 31.0/-31.0
Torkel Norda - Mikael Björin Magnus Ekman - Håkan Lindblom 4 S= 2 620 31.0/-31.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 S-1 2 -100 -178.0/178.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 5 S-1 2 -100 -178.0/178.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Jan Andersson - Mikael Lindblom 6NT N-1 2 -100 -178.0/178.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Michael Lemborn - Ylva Strandberg 5 S-1 E -100 -178.0/178.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
ingen i zon
983
Ekn54
105
8752
K64
6
K8743
ED109
ED105
K10872
E9
kn3
kn72
D93
Dkn62
K64

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N22312
S22312
Ö1111101211
V1111101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Torkel Norda - Mikael Björin 3NT Ö-1 2 50 179.0/-179.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT Ö+1 2 -430 0.0/0.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT V+1 9 -430 0.0/0.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3NT Ö+1 2 -430 0.0/0.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT V+1 8 -430 0.0/0.0
Peder Hägg - Leif Hansson Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT V+1 9 -430 0.0/0.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT V+1 5 -430 0.0/0.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT Ö+1 2 -430 0.0/0.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Peter Swensson - Mart Altmäe 3NT V+1 3 -430 0.0/0.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT Ö+2 2 -460 -18.0/18.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT Ö+2 2 -460 -18.0/18.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT V+2 9 -460 -18.0/18.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT Ö+2 2 -460 -18.0/18.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT V+2 8 -460 -18.0/18.0
Lars Ericson - Bo Ericson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3NT Ö+2 2 -460 -18.0/18.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT V+2 9 -460 -18.0/18.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 3NT Ö+2 2 -460 -18.0/18.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT Ö+3 2 -490 -35.0/35.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
N-S i zon
43
1097
8632
kn862
Dkn9
KD864
E7
E95
2
Ekn52
954
KD1043
EK108765
3
KDkn10
7

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -800
 NT
N16191
S16191
Ö11612411
V11612411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Mats Johansson Jan Andersson - Mikael Lindblom 3D S= E 730 247.0/-247.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Jan Clementsson - Sanna Clementsson 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Kathrine Bertheau - Anders Morath 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Peder Hägg - Leif Hansson Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Torkel Norda - Mikael Björin 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Peter Swensson - Mart Altmäe 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 4D S-1 K -200 37.0/-37.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT V= 4 -400 -46.0/46.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 5 V+1 4 -480 -80.0/80.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Stefan Olausson - Bengt Alrud 5 V+1 4 -480 -80.0/80.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 Ö+1 E -480 -80.0/80.0
Lars Ericson - Bo Ericson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 5 V+1 4 -480 -80.0/80.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 5 V+1 3 -480 -80.0/80.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 4D V+2 4 -790 -171.0/171.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
alla i zon
E2
985
EK10974
K2
1074
D743
kn82
653
KD85
EK62

Dkn1074
kn963
kn10
D653
E98

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N410569
S410569
Ö93863
V93863
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Johan Säfsten - Ida Grönkvist 3NT N= D 600 141.0/-141.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Stefan Olausson - Bengt Alrud 5 S= D 600 141.0/-141.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 N= E 600 141.0/-141.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 5 N= E 600 141.0/-141.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4D V-2 E 500 108.0/-108.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4D V-1 E 200 0.0/0.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4D V-1 E 200 0.0/0.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Torkel Norda - Mikael Björin 3 N+2 K 150 -22.0/22.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Magnus Ekman - Håkan Lindblom 1NT N+2 D 150 -22.0/22.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Stefan Andersson - Christer Stenberg 3 N+1 D 130 -32.0/32.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 N= D 130 -32.0/32.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 N+1 D 130 -32.0/32.0
Peder Hägg - Leif Hansson Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 V-1 E 100 -48.0/48.0
Lars Ericson - Bo Ericson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3 V-1 E 100 -48.0/48.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 V-1 E 100 -48.0/48.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Jesper Rundin - Peter Törnblom 5 N-1 D -100 -116.0/116.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 V= K -140 -129.0/129.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Jan Andersson - Mikael Lindblom 2 V+2 K -170 -143.0/143.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
ingen i zon
E6
E109
54
KDkn832
kn932
Dkn65
102
1097
D87
7
Kkn983
E654
K1054
K8432
ED76

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N129121011
S129121011
Ö13132
V13131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 2D Ö-4 6 800 138.0/-138.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 2D Ö-4 2 800 138.0/-138.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 S+2 10 480 14.0/-14.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 S+1 3 450 -1.0/1.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 S+1 10 450 -1.0/1.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 S+1 7 450 -1.0/1.0
Peder Hägg - Leif Hansson Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 S+1 3 450 -1.0/1.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 S+1 10 450 -1.0/1.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S+1 10 450 -1.0/1.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 S+1 10 450 -1.0/1.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Torkel Norda - Mikael Björin 4 S+1 10 450 -1.0/1.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Magnus Ekman - Håkan Lindblom 4 S+1 3 450 -1.0/1.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 S+1 3 450 -1.0/1.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT S+1 3 430 -19.0/19.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 S= 2 420 -19.0/19.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 S= 10 420 -19.0/19.0
Lars Ericson - Bo Ericson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 S= 10 420 -19.0/19.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT N-3 9 -150 -204.0/204.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
N-S i zon
875
107
D1052
Kkn63
E103
KD8
E983
982
KDkn92
kn542
kn4
105
64
E963
K76
ED74

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87555
S87555
Ö46786
V46786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2 V-3 3 150 98.0/-98.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 Ö-2 2 100 78.0/-78.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT Ö-1 7 50 57.0/-57.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Torkel Norda - Mikael Björin 3 Ö-1 6 50 57.0/-57.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Peder Hägg - Leif Hansson 2 Ö= E -110 -14.0/14.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2 Ö= 6 -110 -14.0/14.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 2 Ö= 2 -110 -14.0/14.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Emma Karlsson - Leif Lundberg 2 Ö= 6 -110 -14.0/14.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Joakim Nordlindh - Hans Kvick 1 Ö+1 6 -110 -14.0/14.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 2 Ö= 6 -110 -14.0/14.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 1 Ö+1 6 -110 -14.0/14.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 Ö= 6 -110 -14.0/14.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Stefan Olausson - Bengt Alrud 2NT V= 10 -120 -18.0/18.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 2 Ö+1 6 -140 -32.0/32.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 Ö+1 6 -140 -32.0/32.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Jan Clementsson - Sanna Clementsson 2 Ö+1 6 -140 -32.0/32.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 Ö+1 6 -140 -32.0/32.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Lars Ericson - Bo Ericson 2 Ö+1 6 -140 -32.0/32.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
K106
64
K73
D7542
432
K103
kn1064
K93
E95
752
D98
Ekn106
Dkn87
EDkn98
E52
8

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76996
S76996
Ö67446
V67446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 1NTD V-1 6 200 41.0/-41.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 1NTD Ö-1 5 200 41.0/-41.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 1NT N+3 6 180 31.0/-31.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Peder Hägg - Leif Hansson 2 S+2 Kn 170 25.0/-25.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Johan Säfsten - Ida Grönkvist 1 S+2 3 140 13.0/-13.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2 S+1 2 140 13.0/-13.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 S+1 6 140 13.0/-13.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Emma Karlsson - Leif Lundberg 1 S+2 6 140 13.0/-13.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Torkel Norda - Mikael Björin 2 S+1 Kn 140 13.0/-13.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 S+1 3 140 13.0/-13.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 1NT N+1 5 120 -2.0/2.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT N= 6 90 -19.0/19.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 1NT N= 4 90 -19.0/19.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Joakim Nordlindh - Hans Kvick 1NT N= 4 90 -19.0/19.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 1NT N= 10 90 -19.0/19.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Lars Ericson - Bo Ericson 1NT N= 5 90 -19.0/19.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 1NT N= 10 90 -19.0/19.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 S-2 2 -100 -100.0/100.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
K
Dkn9532
Ekn83
E2
10984
6
K97642
84
653
E874
D
kn10763
EDkn72
K10
105
KD95

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N109121112
S109121112
Ö24111
V24111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Swensson - Mart Altmäe Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3D V-5 K 1100 159.0/-159.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Yvonne Wiseman - Adam Stokka 6NT N= 6 990 130.0/-130.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Michael Lemborn - Ylva Strandberg 6 N= 3 980 121.0/-121.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6 N= Kn 980 121.0/-121.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Kathrine Bertheau - Anders Morath 6 N= Kn 980 121.0/-121.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 6 N= Kn 980 121.0/-121.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Joakim Nordlindh - Hans Kvick 2RD S= 6 560 -27.0/27.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Jesper Rundin - Peter Törnblom 4NT S+2 5 490 -57.0/57.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3NT N+3 3 490 -57.0/57.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT S+3 6 490 -57.0/57.0
Torkel Norda - Mikael Björin Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S+3 8 490 -57.0/57.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT S+3 3 490 -57.0/57.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Lars Ericson - Bo Ericson 3NT S+3 6 490 -57.0/57.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT S+3 8 490 -57.0/57.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT S+3 6 490 -57.0/57.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Peder Hägg - Leif Hansson 3NT S+2 6 460 -72.0/72.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 N+1 D 450 -72.0/72.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3 N+3 Kn 230 -146.0/146.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
4
D985
ED10542
76
K752
EK1043
6
kn42
Dkn1093
2
kn9
ED983
E86
kn76
K873
K105

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N39637
S39637
Ö837105
V837105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3 S= E 110 184.0/-184.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 Ö+2 7 -170 91.0/-91.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 Ö= 7 -420 -15.0/15.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Peder Hägg - Leif Hansson 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 Ö= 2 -420 -15.0/15.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 Ö= 7 -420 -15.0/15.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 Ö= E -420 -15.0/15.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 Ö= 7 -420 -15.0/15.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 Ö= 5 -420 -15.0/15.0
Torkel Norda - Mikael Björin Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 Ö= 7 -420 -15.0/15.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Lars Ericson - Bo Ericson 4 Ö= 7 -420 -15.0/15.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 Ö= 2 -420 -15.0/15.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 Ö= 6 -420 -15.0/15.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Michael Lemborn - Ylva Strandberg 5D N-2 2 -500 -50.0/50.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
kn4
Dkn97
107532
K9
K963
10432

D7542
E10875
EK8
KDkn4
E
D2
65
E986
kn10863

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N34202
S34202
Ö108111311
V108111311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Hägg - Leif Hansson Peter Carlsson - Mats Axdorph 3D N-3 E -500 119.0/-119.0
Torkel Norda - Mikael Björin Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT V+1 3 -630 71.0/-71.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 Ö+1 Kn -650 63.0/-63.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 V+2 3 -680 49.0/-49.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 5 Ö+1 Kn -680 49.0/-49.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 Ö+2 Kn -680 49.0/-49.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Joakim Nordlindh - Hans Kvick 5 Ö+1 8 -680 49.0/-49.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Lars Ericson - Bo Ericson 4 Ö+2 Kn -680 49.0/-49.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 Ö+2 Kn -680 49.0/-49.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Linnea Edlund - Mats Johansson 4 Ö+3 6 -710 36.0/-36.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 Ö+3 Kn -710 36.0/-36.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 Ö+3 E -710 36.0/-36.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 Ö+3 6 -710 36.0/-36.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Stefan Olausson - Bengt Alrud 5 Ö+2 Kn -710 36.0/-36.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 6 Ö= Kn -1430 -175.0/175.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 Ö+1 E -1460 -184.0/184.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Kathrine Bertheau - Anders Morath 6 Ö+1 Kn -1460 -184.0/184.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 6 Ö+1 3 -1460 -184.0/184.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
ED6
Ekn73
D103
532
kn953
D5
kn4
KD764
7
10864
E8765
kn98
K10842
K92
K92
E10

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N789118
S789118
Ö54322
V54322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torkel Norda - Mikael Björin Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N+2 5 660 79.0/-79.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT N+2 5 660 79.0/-79.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT N+1 5 630 61.0/-61.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT N+1 6 630 61.0/-61.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT N+1 5 630 61.0/-61.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N= 8 620 61.0/-61.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 S= Kn 620 61.0/-61.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 N= E 620 61.0/-61.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 S= K 620 61.0/-61.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 S= K 620 61.0/-61.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT N= 5 600 48.0/-48.0
Peder Hägg - Leif Hansson Peter Carlsson - Mats Axdorph 3NT N= 5 600 48.0/-48.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 3NT N= 3 600 48.0/-48.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 S-1 K -100 -158.0/158.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 N-1 K -100 -158.0/158.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 S-1 K -100 -158.0/158.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 S-1 4 -100 -158.0/158.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Lars Ericson - Bo Ericson 4 S-1 K -100 -158.0/158.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
kn854
E1087
K4
kn109
96
953
kn73
ED654
D1032
Dkn2
962
873
EK7
K64
ED1085
K2

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N811101010
S910101010
Ö42333
V42333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Carlsson - Mats Axdorph Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT N+2 4 660 55.0/-55.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT S+2 6 660 55.0/-55.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NT S+1 4 630 37.0/-37.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT S+1 9 630 37.0/-37.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Peder Hägg - Leif Hansson 3NT S+1 9 630 37.0/-37.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT S+1 4 630 37.0/-37.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT N+1 4 630 37.0/-37.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT N+1 D 630 37.0/-37.0
Lars Ericson - Bo Ericson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N+1 3 630 37.0/-37.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT S+1 4 630 37.0/-37.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT N+1 D 630 37.0/-37.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 N= 3 620 37.0/-37.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT S= 9 600 22.0/-22.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NT S= 4 600 22.0/-22.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT S= 4 600 22.0/-22.0
Torkel Norda - Mikael Björin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT S-1 4 -100 -182.0/182.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT S-1 5 -100 -182.0/182.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Mats Felldin - Michael Schlumpf 4NT N-1 2 -100 -182.0/182.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
D107532
E109
kn73
6
EK9
753
652
8543
kn6
KD
ED84
EKD72
84
kn8642
K109
kn109

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N33674
S33674
Ö109659
V109659
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linnea Edlund - Mats Johansson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 6 Ö-2 8 200 201.0/-201.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 5 Ö-1 8 100 179.0/-179.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Jan Andersson - Mikael Lindblom 5 Ö-1 Kn 100 179.0/-179.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT Ö= 2 -600 -28.0/28.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT Ö= 2 -600 -28.0/28.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT V= 10 -600 -28.0/28.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT Ö= 6 -600 -28.0/28.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NT Ö= 5 -600 -28.0/28.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT Ö= 4 -600 -28.0/28.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT Ö= 2 -600 -28.0/28.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT V= 3 -600 -28.0/28.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT V= 7 -600 -28.0/28.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT Ö+1 3 -630 -43.0/43.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT V+1 4 -630 -43.0/43.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT V+1 3 -630 -43.0/43.0
Torkel Norda - Mikael Björin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT V+1 5 -630 -43.0/43.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Peder Hägg - Leif Hansson 3NT V+2 3 -660 -60.0/60.0
Lars Ericson - Bo Ericson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT V+3 9 -690 -75.0/75.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
Kkn85
kn5
kn1087
632
E10
ED73
KD42
K84
D43
K102
E93
EDkn10
9762
9864
65
975

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N01030
S01030
Ö1312131013
V1312131013
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Fredrik Hellkvist - Claes Melin 6NT Ö-1 2 100 288.0/-288.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 6 V= 8 -1370 24.0/-24.0
Peder Hägg - Leif Hansson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 6NT V= Kn -1440 -11.0/11.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Stefan Andersson - Christer Stenberg 6NT Ö= 6 -1440 -11.0/11.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Jan Clementsson - Sanna Clementsson 6NT V= 2 -1440 -11.0/11.0
Lars Ericson - Bo Ericson Kathrine Bertheau - Anders Morath 6NT V= Kn -1440 -11.0/11.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Joakim Nordlindh - Hans Kvick 6NT V= 5 -1440 -11.0/11.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 6NT V= Kn -1440 -11.0/11.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Jan Andersson - Mikael Lindblom 6NT V= 2 -1440 -11.0/11.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jesper Rundin - Peter Törnblom 6NT V= 2 -1440 -11.0/11.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peter Swensson - Mart Altmäe 6NT Ö+1 6 -1470 -28.0/28.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 6NT V+1 Kn -1470 -28.0/28.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6NT Ö+1 6 -1470 -28.0/28.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Johan Säfsten - Ida Grönkvist 6NT V+1 Kn -1470 -28.0/28.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6NT Ö+1 9 -1470 -28.0/28.0
Torkel Norda - Mikael Björin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 6NT V+1 Kn -1470 -28.0/28.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Emma Karlsson - Leif Lundberg 6NT Ö+1 9 -1470 -28.0/28.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 6NT V+1 Kn -1470 -28.0/28.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
EKkn96
E
K1074
Dkn10
10752
8
Dkn9
K6543
8
kn9763
E532
E87
D43
KD10542
86
92

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N67799
S67799
Ö75644
V76644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT N= 3 400 168.0/-168.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peter Swensson - Mart Altmäe 2D Ö-2 8 300 134.0/-134.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Peder Hägg - Leif Hansson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 N-1 2 -50 -4.0/4.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Jan Clementsson - Sanna Clementsson 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3 N-1 8 -50 -4.0/4.0
Torkel Norda - Mikael Björin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 N-1 7 -50 -4.0/4.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 N-1 K -50 -4.0/4.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 N-1 3 -50 -4.0/4.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Emma Karlsson - Leif Lundberg 4 N-2 3 -100 -34.0/34.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 N-3 3 -150 -56.0/56.0
Lars Ericson - Bo Ericson Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 N-3 3 -150 -56.0/56.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 N-3 3 -150 -56.0/56.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N-3 3 -150 -56.0/56.0

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
KD5
8762
ED95
Dkn
10632
E95
762
964
Ekn984
Dkn
Kkn4
1052
7
K1043
1083
EK873

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N981068
S88957
Ö45375
V45375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Andersson - Christer Stenberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 N= E 420 105.0/-105.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 N= E 420 105.0/-105.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 N= 2 420 105.0/-105.0
Torkel Norda - Mikael Björin Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 N= E 420 105.0/-105.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 N= D 420 105.0/-105.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N= 2 420 105.0/-105.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Emma Karlsson - Leif Lundberg 3D Ö-1 E 200 15.0/-15.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3D Ö-1 E 200 15.0/-15.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 3 N+1 3 170 10.0/-10.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 N= D 110 -20.0/20.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2 V-1 8 100 -26.0/26.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N-1 Kn -50 -82.0/82.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Peder Hägg - Leif Hansson 2NT N-1 8 -50 -82.0/82.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 N-1 Kn -50 -82.0/82.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 N-1 2 -50 -82.0/82.0
Lars Ericson - Bo Ericson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 S-1 3 -50 -82.0/82.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT N-2 4 -100 -107.0/107.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT N-2 4 -100 -107.0/107.0

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
alla i zon
K7
kn3
Dkn1098
Dkn54
432
K1096542
76
10
E965
E8
E532
763
Dkn108
D7
K4
EK982

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N98474
S98474
Ö44958
V44958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT S= 7 600 220.0/-220.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 N= 3 110 109.0/-109.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 N= E 110 109.0/-109.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Peter Carlsson - Mats Axdorph 3 S= 7 110 109.0/-109.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2 S+1 10 110 109.0/-109.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 N= E 110 109.0/-109.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3 V= D -140 21.0/-21.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 V+1 D -140 21.0/-21.0
Torkel Norda - Mikael Björin Suzanne Lemborn - Tore Stormo 2 V+1 D -140 21.0/-21.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Emma Karlsson - Leif Lundberg 2 V+1 D -140 21.0/-21.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Linnea Edlund - Mats Johansson 4 S-3 9 -300 -35.0/35.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT S-3 5 -300 -35.0/35.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Peder Hägg - Leif Hansson 3NT S-5 2 -500 -103.0/103.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT S-5 2 -500 -103.0/103.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT N-5 9 -500 -103.0/103.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT N-5 6 -500 -103.0/103.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 3NT S-5 6 -500 -103.0/103.0
Lars Ericson - Bo Ericson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NTD S-5 9 -1400 -264.0/264.0

Bricka 27

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
ingen i zon
972
kn1097
kn7
E975
K85
D862
2
Dkn843
63
EK
K98654
K102
EDkn104
543
ED103
6

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N46786
S46786
Ö97655
V97655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Andersson - Mikael Lindblom Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NTD V-4 9 800 206.0/-206.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peder Hägg - Leif Hansson 3D Ö-2 D 300 66.0/-66.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 2 S+2 2 170 14.0/-14.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 2 S+2 2 170 14.0/-14.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3 S= 2 140 -2.0/2.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 3 S= 2 140 -2.0/2.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 S+1 3 140 -2.0/2.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 2 S+1 2 140 -2.0/2.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 S= 2 140 -2.0/2.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 S+1 2 140 -2.0/2.0
Lars Ericson - Bo Ericson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3 S= 6 140 -2.0/2.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2 S+1 2 140 -2.0/2.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Stefan Olausson - Bengt Alrud 1 S+2 5 140 -2.0/2.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S+1 2 140 -2.0/2.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 S= 2 110 -19.0/19.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Torkel Norda - Mikael Björin 4 S-1 2 -50 -87.0/87.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 2 S-1 2 -50 -87.0/87.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 S-1 2 -50 -87.0/87.0

Bricka 28

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
N-S i zon
873
E10
D62
Ekn1052
KD9642
D9
875
D8

754
EKkn10943
K63
Ekn105
Kkn8632

974

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N1141089
S1141086
Ö29353
V29353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 5D N+1 K 950 207.0/-207.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 4 S+1 5 650 150.0/-150.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S+1 K 650 150.0/-150.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT N+1 6 630 140.0/-140.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 V-5 E 250 19.0/-19.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 V-4 E 200 -1.0/1.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 S+1 K 170 -12.0/12.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jesper Rundin - Peter Törnblom 2 V-3 E 150 -22.0/22.0
Lars Ericson - Bo Ericson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 2 V-3 3 150 -22.0/22.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Torkel Norda - Mikael Björin 3 S= 8 140 -26.0/26.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 Ö-2 4 100 -43.0/43.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 5 V-2 2 100 -43.0/43.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 Ö-2 E 100 -43.0/43.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 5 Ö-2 3 100 -43.0/43.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Jan Clementsson - Sanna Clementsson 5 Ö-1 4 50 -66.0/66.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peder Hägg - Leif Hansson 2 V= 2 -90 -112.0/112.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 S-1 5 -100 -116.0/116.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3 V= E -110 -117.0/117.0

Bricka 29

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
alla i zon
K654
EK9832
84
6
E2
D105
D10632
E83
D1097
kn76
75
kn974
kn83
4
EKkn9
KD1052

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N99998
S99998
Ö44343
V44343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT S+1 2 630 175.0/-175.0
Torkel Norda - Mikael Björin Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT S+1 2 630 175.0/-175.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N+1 7 630 175.0/-175.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3NT N= 9 600 171.0/-171.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Stefan Olausson - Bengt Alrud 2 N+2 9 170 66.0/-66.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 N-1 9 -100 -32.0/32.0
Peder Hägg - Leif Hansson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 N-1 9 -100 -32.0/32.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 N-1 7 -100 -32.0/32.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 N-1 9 -100 -32.0/32.0
Lars Ericson - Bo Ericson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 3NT S-1 2 -100 -32.0/32.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT S-1 5 -100 -32.0/32.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peter Swensson - Mart Altmäe 3NT N-2 7 -200 -76.0/76.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT N-2 10 -200 -76.0/76.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 N-2 5 -200 -76.0/76.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT N-2 9 -200 -76.0/76.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 N-2 9 -200 -76.0/76.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 N-2 7 -200 -76.0/76.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3NT N-3 9 -300 -114.0/114.0

Bricka 30

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
ingen i zon
D95
ED87
E86
kn85
Ekn7
kn9
Kkn
E109732
K864
K653
D1042
4
1032
1042
9753
KD6

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45435
S45435
Ö98897
V988107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT V-2 E 100 88.0/-88.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3NT Ö-1 7 50 66.0/-66.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2 V-1 2 50 66.0/-66.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 V-1 6 50 66.0/-66.0
Peder Hägg - Leif Hansson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 2 V= 6 -90 5.0/-5.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Stefan Olausson - Bengt Alrud 1NT V= 8 -90 5.0/-5.0
Lars Ericson - Bo Ericson Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 S-2 Kn -100 -3.0/3.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 2 V+1 5 -110 -6.0/6.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 2 V+1 E -110 -6.0/6.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 2 V+1 8 -110 -6.0/6.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 2 V+1 Kn -110 -6.0/6.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 Ö+1 5 -110 -6.0/6.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 V= 3 -110 -6.0/6.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peter Swensson - Mart Altmäe 2 V+2 5 -130 -18.0/18.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2NT Ö+1 8 -150 -26.0/26.0
Torkel Norda - Mikael Björin Yvonne Wiseman - Adam Stokka 2NT V+2 8 -180 -42.0/42.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT V+3 5 -180 -42.0/42.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NT Ö= 2 -400 -129.0/129.0

Bricka 31

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
N-S i zon
kn83
E87
EKkn75
64
K1097
kn95
D104
1092
E5
D10632

KDkn875
D642
K4
98632
E3

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N410388
S410388
Ö93855
V93955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Peder Hägg - Leif Hansson 3 N+1 K 130 120.0/-120.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 N= K 130 120.0/-120.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 N= K 130 120.0/-120.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Suzanne Lemborn - Tore Stormo 5D Ö-1 2 100 114.0/-114.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 Ö-1 9 50 96.0/-96.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Linnea Edlund - Mats Johansson 2 Ö+2 K -130 26.0/-26.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 Ö= 3 -130 26.0/-26.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Stefan Olausson - Bengt Alrud 3 Ö= 9 -140 22.0/-22.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Jesper Rundin - Peter Törnblom 3 Ö+1 4 -170 8.0/-8.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 V+1 E -170 8.0/-8.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3 V+1 E -170 8.0/-8.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 S-2 5 -200 -3.0/3.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Lars Ericson - Bo Ericson 4 Ö= 2 -420 -87.0/87.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Peter Swensson - Mart Altmäe 4 Ö= E -420 -87.0/87.0
Torkel Norda - Mikael Björin Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 V= E -420 -87.0/87.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3D S-2 3 -500 -116.0/116.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 4D Ö= E -590 -144.0/144.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Stefan Andersson - Christer Stenberg 4D V= E -590 -144.0/144.0

Bricka 32

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
E2
1093
Ekn93
D1092
kn973
kn62
72
EK73
KD1064
D8
KD4
kn85
85
EK754
10865
64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57746
S57746
Ö75587
V76597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 S= E 110 84.0/-84.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 N= K 110 84.0/-84.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Peder Hägg - Leif Hansson 3 Ö-1 6 100 84.0/-84.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 Ö-1 E 100 84.0/-84.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Lars Ericson - Bo Ericson 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 2 Ö+1 E -140 -24.0/24.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Peter Swensson - Mart Altmäe 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Linnea Edlund - Mats Johansson 3 V= E -140 -24.0/24.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Jesper Rundin - Peter Törnblom 2 Ö+1 E -140 -24.0/24.0
Torkel Norda - Mikael Björin Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Stefan Andersson - Christer Stenberg 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Peter Carlsson - Mats Axdorph 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 Ö= E -140 -24.0/24.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 S-3 2 -150 -24.0/24.0

Bricka 33

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
E965
kn7
974
8654
D3
KD9832
K2
ED3
Kkn4
E6
EDkn653
kn7
10872
1054
108
K1092

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N40030
S40030
Ö912121012
V912121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Yvonne Wiseman - Adam Stokka 5 Ö+1 3 -420 157.0/-157.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 5 V+2 5 -510 133.0/-133.0
Peder Hägg - Leif Hansson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 V+3 6 -510 133.0/-133.0
Lars Ericson - Bo Ericson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 Ö+3 10 -510 133.0/-133.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT V+4 6 -520 129.0/-129.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 6 V= E -980 -45.0/45.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Torkel Norda - Mikael Björin 6 Ö= 4 -980 -45.0/45.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Magnus Ekman - Håkan Lindblom 6 V= E -980 -45.0/45.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Johan Säfsten - Ida Grönkvist 6 Ö= 7 -980 -45.0/45.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 6 V= E -980 -45.0/45.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Suzanne Lemborn - Tore Stormo 6 V= E -980 -45.0/45.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Michael Lemborn - Ylva Strandberg 6NT Ö= 7 -990 -45.0/45.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 Ö+1 10 -1010 -61.0/61.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 6 V+1 6 -1010 -61.0/61.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6 Ö+1 4 -1010 -61.0/61.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 6 Ö+1 4 -1010 -61.0/61.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Joakim Nordlindh - Hans Kvick 6NT Ö+1 9 -1020 -63.0/63.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 6NT Ö+1 5 -1020 -63.0/63.0

Bricka 34

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
1042
Dkn108
4
EKkn95
Dkn
E7
Dkn872
D732
K3
543
K1063
10864
E98765
K962
E95

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8611117
S8611117
Ö56226
V56225
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 5D V-4 D 800 64.0/-64.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 5D Ö-4 6 800 64.0/-64.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 S+1 E 650 -8.0/8.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 5 S= D 650 -8.0/8.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 5 S= E 650 -8.0/8.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Torkel Norda - Mikael Björin 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Magnus Ekman - Håkan Lindblom 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Peder Hägg - Leif Hansson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 S+1 2 650 -8.0/8.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 S+1 E 650 -8.0/8.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 S+1 2 650 -8.0/8.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Lars Ericson - Bo Ericson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 5 S= 2 650 -8.0/8.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 S+1 D 650 -8.0/8.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 S+1 D 650 -8.0/8.0

Bricka 35

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
D95
KD6
Kkn109
kn74
10764
8
D87532
E5
EKkn3
E10953
E
D96
82
kn742
64
K10832

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N64526
S64526
Ö798117
V798117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NTD N+2 9 380 222.0/-222.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Emma Karlsson - Leif Lundberg 2 Ö= 6 -110 128.0/-128.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Torkel Norda - Mikael Björin 2 Ö= 3 -110 128.0/-128.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 1 Ö+2 2 -140 114.0/-114.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3 V+1 4 -170 106.0/-106.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 V+2 K -170 106.0/-106.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 V= 2 -620 -58.0/58.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 V= K -620 -58.0/58.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Peter Swensson - Mart Altmäe 4 V= 4 -620 -58.0/58.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Linnea Edlund - Mats Johansson 4 V= 4 -620 -58.0/58.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 V= K -620 -58.0/58.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 4 Ö= K -620 -58.0/58.0
Lars Ericson - Bo Ericson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 V= 10 -620 -58.0/58.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 Ö= 3 -620 -58.0/58.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 V+1 10 -650 -71.0/71.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 V+1 K -650 -71.0/71.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 V+1 K -650 -71.0/71.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 3D N-4 E -800 -127.0/127.0

Bricka 36

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
863
D874
kn93
E52
1052
E92
108
Dkn1076
E974
kn10653
KD
K9
KDkn
K
E76542
843

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N58556
S58556
Ö74887
V74887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3 Ö-2 K 200 95.0/-95.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 S= D 110 58.0/-58.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 S= D 110 58.0/-58.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 Ö-1 K 100 52.0/-52.0
Lars Ericson - Bo Ericson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 2 Ö-1 K 100 52.0/-52.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 3 Ö-1 K 100 52.0/-52.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 3 Ö-1 K 100 52.0/-52.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Peter Swensson - Mart Altmäe 1NT Ö= 5 -90 -31.0/31.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT V= 3 -90 -31.0/31.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Kathrine Bertheau - Anders Morath 3 S-1 D -100 -37.0/37.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3 S-1 D -100 -37.0/37.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Linnea Edlund - Mats Johansson 3 S-1 D -100 -37.0/37.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Joakim Nordlindh - Hans Kvick 2 Ö= K -110 -41.0/41.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Torkel Norda - Mikael Björin 2 Ö= K -110 -41.0/41.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 2 Ö= K -110 -41.0/41.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 2 Ö= K -110 -41.0/41.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Michael Lemborn - Ylva Strandberg 2 Ö= K -110 -41.0/41.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 Ö= K -110 -41.0/41.0

Bricka 37

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
kn63
973
10
Dkn10763
K97
Ekn54
EK6
E95
E5
K
Dkn98753
K82
D10842
D10862
42
4

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N40340
S40340
Ö9138813
V9138813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NT V+4 D -520 161.0/-161.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT V+4 3 -520 161.0/-161.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT Ö+4 D -520 161.0/-161.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 6 Ö+1 4 -940 23.0/-23.0
Peder Hägg - Leif Hansson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 6 Ö+1 4 -940 23.0/-23.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 6 Ö+1 4 -940 23.0/-23.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 6 Ö+1 4 -940 23.0/-23.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 6 Ö+1 6 -940 23.0/-23.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 6 Ö+1 4 -940 23.0/-23.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 6 Ö+1 8 -940 23.0/-23.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Yvonne Wiseman - Adam Stokka 6 Ö+1 2 -940 23.0/-23.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 6NT V+1 D -1020 -13.0/13.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6NT V+1 D -1020 -13.0/13.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 6NT V+1 D -1020 -13.0/13.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Kathrine Bertheau - Anders Morath 7 Ö= 2 -1440 -157.0/157.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Lars Ericson - Bo Ericson 7 Ö= 5 -1440 -157.0/157.0
Torkel Norda - Mikael Björin Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 7 Ö= 2 -1440 -157.0/157.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 7 Ö= 2 -1440 -157.0/157.0

Bricka 38

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
K107432
K85
106
kn10
D85
kn103
kn8432
ED
kn9
764
EKD7
K854
E6
ED92
95
97632

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N74885
S74885
Ö58447
V58447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NTD Ö-1 6 200 94.0/-94.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 3 N+1 E 170 85.0/-85.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 2 S+1 4 140 67.0/-67.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 N= E 140 67.0/-67.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Kathrine Bertheau - Anders Morath 2 N= K 110 54.0/-54.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 N= E 110 54.0/-54.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 Ö-1 3 100 51.0/-51.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 3 N-1 K -50 -13.0/13.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 N-1 E -50 -13.0/13.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 S-2 9 -100 -37.0/37.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 3 V= Kn -110 -44.0/44.0
Peder Hägg - Leif Hansson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 2 Ö+1 E -110 -44.0/44.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Linnea Edlund - Mats Johansson 3 V= Kn -110 -44.0/44.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Lars Ericson - Bo Ericson 2NT Ö= 7 -120 -47.0/47.0
Torkel Norda - Mikael Björin Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 1NT Ö+1 3 -120 -47.0/47.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jesper Rundin - Peter Törnblom 1NT V+2 3 -150 -61.0/61.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2NT V+1 3 -150 -61.0/61.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 1NT V+2 3 -150 -61.0/61.0

Bricka 39

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
52
D2
Ekn73
Kkn1096
Dkn1086
10743
102
E8
K93
986
KD4
D432
E74
EKkn5
9865
75

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89767
S89767
Ö43575
V43575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Andersson - Mikael Lindblom Jesper Rundin - Peter Törnblom 2NT N= 2 120 92.0/-92.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 S= E 110 80.0/-80.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 S= D 110 80.0/-80.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 1NT N= 3 90 74.0/-74.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2 N= 9 90 74.0/-74.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3NT S-1 6 -100 -8.0/8.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 S-1 10 -100 -8.0/8.0
Peder Hägg - Leif Hansson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3 S-1 D -100 -8.0/8.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Torkel Norda - Mikael Björin 1NT N-1 D -100 -8.0/8.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 S-1 D -100 -8.0/8.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3 S-1 D -100 -8.0/8.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 2 Ö= E -110 -10.0/10.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S-2 D -200 -57.0/57.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Lars Ericson - Bo Ericson 3NT S-2 D -200 -57.0/57.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Swensson - Mart Altmäe 3NT S-2 D -200 -57.0/57.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Johan Säfsten - Ida Grönkvist 3NT S-2 D -200 -57.0/57.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT S-2 D -200 -57.0/57.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peter Carlsson - Mats Axdorph 3NT N-2 D -200 -57.0/57.0

Bricka 40

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
K4
D92
852
EK1052
Ekn9863
85
D4
864
1075
kn76
K9763
D7
D2
EK1043
Ekn10
kn93

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N12812611
S12812611
Ö15171
V15171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4D Ö-3 E 500 42.0/-42.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT N+3 5 490 39.0/-39.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NT N+3 5 490 39.0/-39.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT N+3 5 490 39.0/-39.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 3NT N+3 5 490 39.0/-39.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT N+3 3 490 39.0/-39.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Peter Swensson - Mart Altmäe 4 S+2 E 480 37.0/-37.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT N+2 6 460 21.0/-21.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 N+1 4 450 20.0/-20.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 S+1 5 450 20.0/-20.0
Peder Hägg - Leif Hansson Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S= E 420 5.0/-5.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Lars Ericson - Bo Ericson 4 S= D 420 5.0/-5.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 S= D 420 5.0/-5.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 S= D 420 5.0/-5.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peter Carlsson - Mats Axdorph 4 N= E 420 5.0/-5.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Torkel Norda - Mikael Björin 4 N+2 6 170 -102.0/102.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3 Ö-2 E 100 -129.0/129.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3 V-2 E 100 -129.0/129.0

Bricka 41

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
1064
E9854
D5
1054
753
Kkn106
kn84
KDkn
E2
D3
E10963
9732
KDkn98
72
K72
E86

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N44686
S44686
Ö89756
V89756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Carlsson - Mats Axdorph Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 1NT N+2 5 150 40.0/-40.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2 S+1 K 140 40.0/-40.0
Lars Ericson - Bo Ericson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 S= 4 140 40.0/-40.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 1NT N+1 3 120 27.0/-27.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 1NT N+1 2 120 27.0/-27.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Johan Säfsten - Ida Grönkvist 1NT N+1 6 120 27.0/-27.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 2 S= K 110 23.0/-23.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2 N= K 110 23.0/-23.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Magnus Ekman - Håkan Lindblom 2 S= K 110 23.0/-23.0
Torkel Norda - Mikael Björin Linnea Edlund - Mats Johansson 2 S= K 110 23.0/-23.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 2 N= 2 110 23.0/-23.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 S= K 110 23.0/-23.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Swensson - Mart Altmäe 2 S= K 110 23.0/-23.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 S-1 D -50 -49.0/49.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 2 S-2 K -100 -71.0/71.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 2 N-2 3 -100 -71.0/71.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 Ö= 7 -110 -79.0/79.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 S-3 K -150 -92.0/92.0

Bricka 42

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
alla i zon
1042
Kkn63
97
D764
75
E1085
Dkn84
EK9
Ekn6
D9742
K102
83
KD983

E653
kn1052

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74373
S74373
Ö59968
V58967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2D S+1 7 870 245.0/-245.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Peder Hägg - Leif Hansson 4D Ö-2 K 500 194.0/-194.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 Ö-2 K 200 131.0/-131.0
Torkel Norda - Mikael Björin Linnea Edlund - Mats Johansson 4 V-1 2 100 101.0/-101.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Stefan Andersson - Christer Stenberg 4 Ö-1 K 100 101.0/-101.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 S-1 E -100 46.0/-46.0
Lars Ericson - Bo Ericson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3 Ö= K -140 32.0/-32.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3 Ö+1 K -170 23.0/-23.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 Ö+1 K -170 23.0/-23.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 3 Ö+1 K -170 23.0/-23.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Michael Lemborn - Ylva Strandberg 3 S-2 7 -200 11.0/-11.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö= 2 -620 -118.0/118.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 Ö= 2 -620 -118.0/118.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 V= 2 -620 -118.0/118.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 Ö= K -620 -118.0/118.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Peter Swensson - Mart Altmäe 4 Ö= K -620 -118.0/118.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4D Ö= K -790 -168.0/168.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4D S-3 5 -800 -172.0/172.0

Bricka 43

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
ingen i zon
E10
K8732
109
KD92
95
54
KD8432
kn106
K8642
Ekn1096
E5
3
Dkn73
D
kn76
E8754

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N95656
S95656
Ö48777
V48777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT S= 9 400 162.0/-162.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3 S+1 9 130 65.0/-65.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 1NT S+1 9 120 63.0/-63.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Olausson - Bengt Alrud 3 V-2 2 100 53.0/-53.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 V-1 10 50 31.0/-31.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Lars Ericson - Bo Ericson 2 Ö-1 D 50 31.0/-31.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Jesper Rundin - Peter Törnblom 3 Ö-1 D 50 31.0/-31.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 N-1 E -50 -15.0/15.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 S-1 K -50 -15.0/15.0
Torkel Norda - Mikael Björin Peter Swensson - Mart Altmäe 2 V= 9 -90 -33.0/33.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2 V= K -90 -33.0/33.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2D N-1 E -100 -41.0/41.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peder Hägg - Leif Hansson 5 S-2 K -100 -41.0/41.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3 V= 2 -110 -43.0/43.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 2 V+1 K -110 -43.0/43.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 2 Ö= D -110 -43.0/43.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 V+1 K -130 -53.0/53.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2D V= E -180 -76.0/76.0

Bricka 44

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
N-S i zon
E1052
10943
632
D3
D986
kn
Dkn8
kn10982
Kkn4
K8652
K
EK74
73
ED7
E109754
65

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37644
S37644
Ö106798
V105798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 V= 2 -110 32.0/-32.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Peder Hägg - Leif Hansson 2 V= 2 -110 32.0/-32.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Lars Ericson - Bo Ericson 3 Ö+1 E -130 18.0/-18.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3 Ö+1 7 -130 18.0/-18.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 2 Ö+2 6 -130 18.0/-18.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 V+1 D -140 14.0/-14.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Suzanne Lemborn - Tore Stormo 2 V+1 2 -140 14.0/-14.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Fredrik Hellkvist - Claes Melin 2 V+1 2 -140 14.0/-14.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Jan Andersson - Mikael Lindblom 1 V+2 D -140 14.0/-14.0
Torkel Norda - Mikael Björin Peter Swensson - Mart Altmäe 2 V+1 2 -140 14.0/-14.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2 V+1 2 -140 14.0/-14.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Jesper Rundin - Peter Törnblom 2 V+1 D -140 14.0/-14.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 1NT Ö+2 3 -150 11.0/-11.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Michael Lemborn - Ylva Strandberg 1NT Ö+2 9 -150 11.0/-11.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Olausson - Bengt Alrud 3D S-1 Kn -200 -20.0/20.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3D S-1 5 -200 -20.0/20.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT Ö= 9 -400 -99.0/99.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT V= 2 -400 -99.0/99.0

Bricka 45

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
alla i zon
Dkn9862
D62
84
EK
103
Ekn10
E752
10987
E5
97543
Kkn63
42
K74
K8
D109
Dkn653

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95596
S95598
Ö48844
V48844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kathrine Bertheau - Anders Morath Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 N+1 E 650 170.0/-170.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4 N+1 4 650 170.0/-170.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 N= 3 620 153.0/-153.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 N= 4 620 153.0/-153.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 2 N+3 2 200 28.0/-28.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3 N+2 2 200 28.0/-28.0
Lars Ericson - Bo Ericson Peter Swensson - Mart Altmäe 3 N+2 4 200 28.0/-28.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3 S+1 4 170 21.0/-21.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 2 N+1 2 140 5.0/-5.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 N-1 6 -100 -84.0/84.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Jan Clementsson - Sanna Clementsson 4 N-1 4 -100 -84.0/84.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 N-1 4 -100 -84.0/84.0
Peder Hägg - Leif Hansson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 N-1 6 -100 -84.0/84.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N-1 4 -100 -84.0/84.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N-1 3 -100 -84.0/84.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 N-1 6 -100 -84.0/84.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 N-1 3 -100 -84.0/84.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Torkel Norda - Mikael Björin 4 N-1 6 -100 -84.0/84.0

Bricka 46

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
ingen i zon
KD63
E632
D6
874
75
985
kn975
10965
84
Dkn7
E10432
EK2
Ekn1092
K104
K8
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76998
S76998
Ö67444
V67444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Johan Säfsten - Ida Grönkvist 1NTRD Ö-3 10 1000 226.0/-226.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Jesper Rundin - Peter Törnblom 4D V-3 4 500 134.0/-134.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 N= 5 420 113.0/-113.0
Lars Ericson - Bo Ericson Peter Swensson - Mart Altmäe 4 S= 10 420 113.0/-113.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3 S+1 3 170 27.0/-27.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 2NT S+1 9 150 13.0/-13.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Suzanne Lemborn - Tore Stormo 3 S= 6 140 11.0/-11.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Michael Lemborn - Ylva Strandberg 1NT Ö-2 10 100 -8.0/8.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT Ö-2 10 100 -8.0/8.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 4 S-1 7 -50 -69.0/69.0
Peder Hägg - Leif Hansson Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 4 S-1 9 -50 -69.0/69.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S-1 Kn -50 -69.0/69.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 S-1 5 -50 -69.0/69.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S-1 7 -50 -69.0/69.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Linnea Edlund - Mats Johansson 4 N-1 E -50 -69.0/69.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 S-1 6 -50 -69.0/69.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 S-1 7 -50 -69.0/69.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Torkel Norda - Mikael Björin 4 S-1 10 -50 -69.0/69.0

Bricka 47

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
N-S i zon
D106
K1095
KD2
ED10
EK2
Dkn6
E985
976
874
E82
1074
K852
kn953
743
kn63
kn43

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N55775
S55776
Ö77667
V78667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Peter Carlsson - Mats Axdorph 1NT V-1 5 50 85.0/-85.0
Torkel Norda - Mikael Björin Lars Ericson - Bo Ericson 2 V= 9 -90 20.0/-20.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 2 Ö= 2 -90 20.0/-20.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 1NT N-1 5 -100 20.0/-20.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Michael Lemborn - Ylva Strandberg 1NT N-1 4 -100 20.0/-20.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 1NT N-1 4 -100 20.0/-20.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 2 N-1 2 -100 20.0/-20.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Joakim Nordlindh - Hans Kvick 1NT N-1 4 -100 20.0/-20.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 S-1 6 -100 20.0/-20.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Magnus Ekman - Håkan Lindblom 2 S-1 E -100 20.0/-20.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2 S-1 E -100 20.0/-20.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 2 S-1 D -100 20.0/-20.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Johan Säfsten - Ida Grönkvist 1NT N-1 7 -100 20.0/-20.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Jesper Rundin - Peter Törnblom 2D N-1 2 -200 -31.0/31.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2 S-2 8 -200 -31.0/31.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peder Hägg - Leif Hansson 1NT N-2 4 -200 -31.0/31.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 1NT N-2 2 -200 -31.0/31.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 1NTRD V+1 9 -760 -201.0/201.0

Bricka 48

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
Ö-V i zon
kn93
D643
E73
ED8
K64
EKkn52
52
kn76
ED52
1097
Kkn1064
4
1087
8
D98
K109532

Optimalt kontrakt: 4NTD N-3 -500
 NT
N84337
S84337
Ö591096
V591096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 V-2 3 200 128.0/-128.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4D V-1 E 200 128.0/-128.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 V-2 E 200 128.0/-128.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 1NT V-1 4 100 91.0/-91.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Peder Hägg - Leif Hansson 4 V-1 3 100 91.0/-91.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2 V-1 3 100 91.0/-91.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Peter Carlsson - Mats Axdorph 2 V+1 3 -140 1.0/-1.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 3 V= 3 -140 1.0/-1.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3 V= E -140 1.0/-1.0
Torkel Norda - Mikael Björin Lars Ericson - Bo Ericson 3 V= 3 -140 1.0/-1.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 V= 4 -140 1.0/-1.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 V+1 E -170 -13.0/13.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 V+1 7 -170 -13.0/13.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 2 V+2 3 -170 -13.0/13.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Michael Lemborn - Ylva Strandberg 5D S-3 E -500 -123.0/123.0
Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 V= E -620 -153.0/153.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 V= E -620 -153.0/153.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 4D V= E -790 -194.0/194.0

Bricka 49

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
ingen i zon
875
93
Dkn105
9653
kn3
EK105
K8
Ekn874
KD94
Dkn76
E42
K2
E1062
842
9763
D10

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N24122
S24122
Ö119121111
V119121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Jesper Rundin - Peter Törnblom 6NT Ö-1 D 50 212.0/-212.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6 V-1 D 50 212.0/-212.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 Ö+2 5 -480 110.0/-110.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö+2 6 -480 110.0/-110.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Jan Andersson - Mikael Lindblom 5 Ö+1 8 -480 110.0/-110.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 V+2 D -480 110.0/-110.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Peder Hägg - Leif Hansson 6 Ö= 2 -980 -72.0/72.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Johan Säfsten - Ida Grönkvist 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 6 Ö= D -980 -72.0/72.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Mats Felldin - Michael Schlumpf 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Torkel Norda - Mikael Björin 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 6 Ö= 8 -980 -72.0/72.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 Ö= 3 -980 -72.0/72.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Lars Ericson - Bo Ericson 6 Ö= 6 -980 -72.0/72.0

Bricka 50

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
N-S i zon
E9
E97
kn2
ED10762
63
5
EK10986
8543
kn108754
D104
53
Kkn
KD2
Kkn8632
D74
9

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N9711710
S9711710
Ö35063
V35063
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4D Ö-4 2 800 155.0/-155.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT N+1 5 630 94.0/-94.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Peder Hägg - Leif Hansson 4 S= E 620 93.0/-93.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Jesper Rundin - Peter Törnblom 4 S= K 620 93.0/-93.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 4 S= E 620 93.0/-93.0
Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg Kathrine Bertheau - Anders Morath 4 S= E 620 93.0/-93.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 S= E 620 93.0/-93.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N= E 620 93.0/-93.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S= E 620 93.0/-93.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Lars Ericson - Bo Ericson 4 S= E 620 93.0/-93.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3 V-4 E 200 -35.0/35.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Peter Carlsson - Mats Axdorph 5 S-1 E -100 -114.0/114.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Torkel Norda - Mikael Björin 5 N-1 E -100 -114.0/114.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Johan Säfsten - Ida Grönkvist 6 S-2 K -200 -146.0/146.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 5 N-2 Kn -200 -146.0/146.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck 6 S-2 E -200 -146.0/146.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Stefan Olausson - Bengt Alrud 5D S-1 E -200 -146.0/146.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 S-2 K -200 -146.0/146.0

Bricka 51

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn874
kn5
8542
K2
1053
K873
EK96
53
K92
1062
Dkn7
Dkn84
E6
ED94
103
E10976

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N87787
S87787
Ö46556
V45556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ericson - Bo Ericson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 2NTD Ö-2 6 500 154.0/-154.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Jesper Rundin - Peter Törnblom 3 Ö-3 E 300 84.0/-84.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Stefan Olausson - Bengt Alrud 3 V-3 K 300 84.0/-84.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Linnea Edlund - Mats Johansson 2 N+1 2 140 20.0/-20.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 N+1 2 140 20.0/-20.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 2 S= E 110 2.0/-2.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 S= E 110 2.0/-2.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peder Hägg - Leif Hansson 2 S= E 110 2.0/-2.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 2 S= E 110 2.0/-2.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 2 S= E 110 2.0/-2.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 1NT Ö-1 6 100 0.0/0.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2 S= E 90 -7.0/7.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 2 S= K 90 -7.0/7.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 2 S-1 E -50 -67.0/67.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 3 S-1 E -50 -67.0/67.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Emma Karlsson - Leif Lundberg 2 S-1 E -50 -67.0/67.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 4 N-1 2 -50 -67.0/67.0
Torkel Norda - Mikael Björin Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3 N-2 D -100 -90.0/90.0

Bricka 52

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
alla i zon
6
974
KD1072
10753
E95
K63
kn43
EKD9
K742
ED10
965
kn64
Dkn1083
kn852
E8
82

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45564
S45564
Ö98778
V98778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Peder Hägg - Leif Hansson 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Johan Säfsten - Ida Grönkvist 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Jesper Rundin - Peter Törnblom 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT V-1 D 100 60.0/-60.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Linnea Edlund - Mats Johansson 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT V-1 K 100 60.0/-60.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Peter Carlsson - Mats Axdorph 3NT Ö= D -600 -144.0/144.0
Ewa Eriksson - Sven Mårtensson Emma Karlsson - Leif Lundberg 3NT V= K -600 -144.0/144.0
Lars Ericson - Bo Ericson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT V= 6 -600 -144.0/144.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3NT V= 6 -600 -144.0/144.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT Ö= D -600 -144.0/144.0
Torkel Norda - Mikael Björin Tuve Gustavsson - Hans Vestergren     A= 0.0/0.0

Bricka 53

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
N-S i zon
E4
kn97
D92
KDkn83
D753
53
kn83
6542
kn1062
K864
E74
E10
K98
ED102
K1065
97

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N111111810
S111111810
Ö22252
V22252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NTD S+2 5 1150 195.0/-195.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT S+2 5 660 39.0/-39.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3NT N+2 6 660 39.0/-39.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT N+1 2 630 22.0/-22.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Peder Hägg - Leif Hansson 3NT S+1 3 630 22.0/-22.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT S+1 5 630 22.0/-22.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Yvonne Wiseman - Adam Stokka 3NT N+1 2 630 22.0/-22.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 3NT N+1 Kn 630 22.0/-22.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT S+1 5 630 22.0/-22.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 3NT N+1 Kn 630 22.0/-22.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT N+1 6 630 22.0/-22.0
Kathrine Bertheau - Anders Morath Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NT N+1 Kn 630 22.0/-22.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT N= 6 600 7.0/-7.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Lars Ericson - Bo Ericson 3NT S= 5 600 7.0/-7.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Torkel Norda - Mikael Björin 3NT N= Kn 600 7.0/-7.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Johan Säfsten - Ida Grönkvist 2NT S+2 3 180 -143.0/143.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Linnea Edlund - Mats Johansson 3 V-3 K 150 -151.0/151.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT S-1 5 -100 -198.0/198.0

Bricka 54

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
Ö-V i zon
kn542
D9
92
EK1063
E3
Ekn42
EDkn8
D97
D96
K863
K10764
8
K1087
1075
53
kn542

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N82163
S82163
Ö5111278
V51111510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kathrine Bertheau - Anders Morath Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 3NT V-2 4 200 210.0/-210.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 5 Ö-1 6 100 197.0/-197.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 V+1 D -150 150.0/-150.0
Peter Swensson - Mart Altmäe Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT V= E -600 -1.0/1.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jan Andersson - Mikael Lindblom 5 V= E -600 -1.0/1.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 Ö= 4 -620 -13.0/13.0
Tuve Gustavsson - Hans Vestergren Lars Ericson - Bo Ericson 4 Ö= 4 -620 -13.0/13.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Torkel Norda - Mikael Björin 4 V= E -620 -13.0/13.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Johan Säfsten - Ida Grönkvist 4 V+1 E -650 -29.0/29.0
Michael Lemborn - Ylva Strandberg Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 Ö+1 8 -650 -29.0/29.0
Erik Gulliksson - Eric Arvidsson Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius 4 V+1 E -650 -29.0/29.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Linnea Edlund - Mats Johansson 4 V+1 E -650 -29.0/29.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 4 V+1 E -650 -29.0/29.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT V+2 E -660 -29.0/29.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT V+2 E -660 -29.0/29.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 V+2 E -680 -41.0/41.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Peder Hägg - Leif Hansson 4 Ö+2 5 -680 -41.0/41.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Yvonne Wiseman - Adam Stokka 6 Ö= E -1430 -231.0/231.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Jan Andersson - Mikael Lindblom     Pen -51.0/0.0

Bricka 55

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Syd giv
alla i zon
EKkn
Ekn
K64
E10732
D43
K8432
kn108
D5
1075
5
D972
Kkn964
9862
D10976
E53
8

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8911119
S8911119
Ö54223
V54223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Peder Hägg - Leif Hansson 3NT N+2 5 660 74.0/-74.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 3NT N+1 6 630 56.0/-56.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 3NT N+1 5 630 56.0/-56.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Michael Lemborn - Ylva Strandberg 3NT N+1 6 630 56.0/-56.0
Lars Ericson - Bo Ericson Stefan Olausson - Bengt Alrud 3NT N+1 5 630 56.0/-56.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT N= 4 600 42.0/-42.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT N= 3 600 42.0/-42.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Andersson - Christer Stenberg 3NT N= 4 600 42.0/-42.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 3NT N= 9 600 42.0/-42.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Kathrine Bertheau - Anders Morath 3NT N= 5 600 42.0/-42.0
Torkel Norda - Mikael Björin Joakim Nordlindh - Hans Kvick 3NT N= 4 600 42.0/-42.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT N= 4 600 42.0/-42.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 3NT N= 4 600 42.0/-42.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 3NT N= 3 600 42.0/-42.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 N-1 4 -100 -169.0/169.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT N-1 2 -100 -169.0/169.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 3NT N-1 2 -100 -169.0/169.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Peter Swensson - Mart Altmäe 3NT S-1 2 -100 -169.0/169.0

Bricka 56

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Väst giv
ingen i zon
kn7
EK943
EK109
K4
KD10952
106
2
D1076
843
Dkn7
kn8653
32
E6
852
D74
Ekn985

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N11101279
S11101279
Ö22161
V22161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4D V-4 E 800 165.0/-165.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Torsten Svenonius - Lars Carnestedt 4 N+1 4 450 50.0/-50.0
Suzanne Lemborn - Tore Stormo Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 N+1 6 450 50.0/-50.0
Linnea Edlund - Mats Johansson Fredrik Hellkvist - Claes Melin 4 N+1 5 450 50.0/-50.0
Torkel Norda - Mikael Björin Joakim Nordlindh - Hans Kvick 4 N+1 6 450 50.0/-50.0
Lars Ericson - Bo Ericson Stefan Olausson - Bengt Alrud 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Tommy Bergdahl - Kenneth Borin Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Emma Karlsson - Leif Lundberg Peter Swensson - Mart Altmäe 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Jan Andersson - Mikael Lindblom 4 N+1 3 450 50.0/-50.0
Stefan Ekman - Kaj Adolfsson Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk 4 N= 3 420 33.0/-33.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Peder Hägg - Leif Hansson 3NT S-1 K -50 -136.0/136.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Stefan Andersson - Christer Stenberg 6 N-1 4 -50 -136.0/136.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 3NT S-2 K -100 -146.0/146.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4NT S-3 K -150 -165.0/165.0
Magnus Ekman - Håkan Lindblom Kathrine Bertheau - Anders Morath 4NT N-3 K -150 -165.0/165.0

Bricka 57

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Nord giv
Ö-V i zon
E954
kn10
Kkn9
10852
3
D32
D642
kn7643
KD862
E985
853
K
kn107
K764
E107
ED9

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N98888
S88788
Ö45554
V45554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Magnus Ekman - Håkan Lindblom 1D Ö-2 Kn 500 141.0/-141.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3NT N= K 400 105.0/-105.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Peter Swensson - Mart Altmäe 2 V-3 Kn 300 67.0/-67.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Michael Lemborn - Ylva Strandberg 1 Ö-2 Kn 200 26.0/-26.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 1NT N+3 K 180 13.0/-13.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Linnea Edlund - Mats Johansson 1NT N+2 3 150 0.0/0.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 1NT N+2 4 150 0.0/0.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 1NT N+2 K 150 0.0/0.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 1NT N+2 8 150 0.0/0.0
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 1NT N+1 8 120 -16.0/16.0
Torkel Norda - Mikael Björin Emma Karlsson - Leif Lundberg 1NT N+1 9 120 -16.0/16.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Lars Ericson - Bo Ericson 1NT N+1 3 120 -16.0/16.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Suzanne Lemborn - Tore Stormo 2 N+1 K 110 -20.0/20.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 2 N+1 K 110 -20.0/20.0
Peder Hägg - Leif Hansson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 1 Ö-1 10 100 -27.0/27.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Kathrine Bertheau - Anders Morath 1 Ö-1 7 100 -27.0/27.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 1 Ö= Kn -80 -101.0/101.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3NT S-2 3 -100 -109.0/109.0

Bricka 58

BK S:t Erik, Sverige 2019.05.04

Öst giv
alla i zon
K5
kn875
K62
Ekn85
EDkn32
1093
kn109
96
9874
ED2
8743
K3
106
K64
ED5
D10742

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N97967
S97967
Ö46475
V46475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peggy Nyholm - Patricia Kronbäck Erik Gulliksson - Eric Arvidsson 3NT Ö-4 2 400 140.0/-140.0
Johan Säfsten - Ida Grönkvist Michael Lemborn - Ylva Strandberg 4 V-3 7 300 104.0/-104.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Linnea Edlund - Mats Johansson 3 V-2 E 200 62.0/-62.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Stefan Ekman - Kaj Adolfsson 3 V-2 7 200 62.0/-62.0
Jesper Rundin - Peter Törnblom Lennart Eriksson - Hjalmar Sandblom 3 N= 9 140 37.0/-37.0
Yvonne Wiseman - Adam Stokka Pär Ol-Mårs - Patric Holmberg 4 S= K 130 33.0/-33.0
Joakim Nordlindh - Hans Kvick Lars Ericson - Bo Ericson 2NT N= 7 120 29.0/-29.0
Björn Wenneberg - Thomas Ivarsson Tuve Gustavsson - Hans Vestergren 2NT N= 3 120 29.0/-29.0
Gunnar Andersson - Henrik Wegnelius Magnus Ekman - Håkan Lindblom 3 S= Kn 110 19.0/-19.0
Stefan Andersson - Christer Stenberg Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3 S= Kn 110 19.0/-19.0
Torkel Norda - Mikael Björin Emma Karlsson - Leif Lundberg 3 N= 5 110 19.0/-19.0
Fredrik Hellkvist - Claes Melin Peter Swensson - Mart Altmäe 2NT S-1 D -100 -67.0/67.0
Peter Carlsson - Mats Axdorph Ewa Eriksson - Sven Mårtensson 4 S-1 E -100 -67.0/67.0
Peder Hägg - Leif Hansson Gudrun Strandberg - Eva Gunnarsson 4 S-1 Kn -100 -67.0/67.0
Torsten Svenonius - Lars Carnestedt Suzanne Lemborn - Tore Stormo 4 S-1 Kn -100 -67.0/67.0
Stefan Olausson - Bengt Alrud Tommy Bergdahl - Kenneth Borin 3 N-1 6 -100 -67.0/67.0
Carl-Henrik Nauclér - Björn Alenfalk Kathrine Bertheau - Anders Morath 5 S-2 E -200 -109.0/109.0
Jan Andersson - Mikael Lindblom Anna Zack Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson 4 N-2 7 -200 -109.0/109.0